forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Prvi zakon - Joe Amercrombie
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 04/09/2011 : 14:02:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Topic sa knjigama je postao premasivan za praćenje, a neke knjige zaslužuju da se istaknu pa evo...
Tri knjige Joe Abercrombia kojemu je ovo prvo što je napisao:
1 Krivnja oštrice
2 Prije njihova vješanja
3 Posljednji argument kraljeva

Kako imam listu za čitanje toliko dugu da mi ni 10 života ne bi bilo dovoljno da sve pročitam, ponekad se oslonim na šesto čulo i ubacim nešto preko reda. Kako sam već iskusan čitač (30 godina je u pitanju), dosta dobro mi to ide. No, ovaj put sam se extra prijatno iznenadio.
Da ne duljim, naletio sam na jednu od 5 najzabavnijih priča koje sam u životu pročitao. Neću reći najboljih knjiga jer teško je procjeniti šta je koliko dobro i šta zaslužuje kakvo priznanje, ali držim da moje poznavanje kvalitetne zabave nešto znači.
U pitanju je epska fantastika, moderno napisana po kojoj bi se mogao snimiti Holivudski spektakl (možda i hoće jednog dana).
Za razliku od trenutno popularnih velikih epskih priča koje čitamo već cjele živote, a na kraju nihovi autor umre pa ih netko drugi nastavi, ovdje imamo trilogiju s početkom i krajem. Ima naravno prostora za narednu trilogiju, no to je danas postao standard. Dakle imamo zatvorenu cjelinu sada i odmah (na hrvatskom Algoritam, na srpskom počinje Laguna i naravno na engleskom - pa birajte). Grejt sekses! Šta mi se toliko sviđa u ovoj knjizi? Priča odlična, no odličnih priča ima još. Svijet odlično osmišljen - također smo ih vidjeli nekolicinu. Način pisanja - lak, dopadljiv, jasan, sirov. Postoje i drugi pisci koji dobro pišu. Ali ova knjiga ima to sve zajedno + još nešto čime obara s nogu. U pitanju je karakterizacija likova, njihovi unutrašnji dijalozi, njihove pobude i rezonovanja. Nenadjebivo! Upravo kroz likove, stvara se slika svijeta u kojemu ne postoje crno i bijelo već samo nijanse sivog kao što je u realnosti (treba ipak biti realan kako reče Logen).
Navest ću vam neke likove:
Sand dan Glokta je kao mladi pukovnik poveo juriš u kojem je zarobljen i mučen 2 godine u zatvoru gdje nitko nije proživio više od par mjeseci. Pustili su ga da se vrati kući i umre. Usprkos svim prognozama digao se iz kreveta (ruina uništenog tijela) i postao inkvizitor te sada prakticira svoje teško stečeno znanje na drugima. Možete li zamisliti kakva je to osoba i kakav vi odnos kao čitatelj uspostavljete s njim (neću vam odati tajnu).
Logen - ratnik sjevera čije ime tjera strah u kosti. U trenutcima najvećeg ratnog delirijuma iz krvi se rađa Krvava Devetka njegov alter ego koji ubija sve pred sobom na praveći razliku između neprijatelja i prijatelja, žena ili djece. Svi su mu isti i sve treba ubiti. Dobar čovjek kažu...
Jezal dan Luthar veliki mačevalac Unije, ženskar i kicoš. Ustvari beskičmenjak i kukavica koji prolazi put da bi na težak način postao netko drugi. Put na kojem smo i mi zajedno s njim.
I još mnogi drugi živopisni likovi koji ne zaostaju za ovim opisanim i čine knjigu vrhunskom zabavom...
Ako volite epsku fantastiku - trebali ste već imati ovu knjigu.
Ako volite čitati knjige - ovo stavite na vrh svih listi nabavke i čitanja.
Ako niste u životu pročitali ni jednu knjigu - ovo vam je prilika da pročitate prve tri.


What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 05/09/2011 17:11:33

Grujah.
Advanced Member



Serbia
3254 Posts

Member since 28/07/2009

Posted - 04/09/2011 : 14:09:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Grujah. a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo.. imacu u vidu ako se otvori prostor neki (vremenski :P).

I da molim te, uniste me covece: http://xkcd.com/859/ :( tamo gde pocinje (na hrvatskom...
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 23/09/2011 : 09:50:08  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Ajde, Kenobi, sada još recenzije za Best Served Cold i The Heroes.

A što se Hollywoodskog spektakla tiče, morat če pričekati barem kraj snimanja The Hunter Games trilogije. A onda ... tko zna ... ili The First Law, The Name of the Wind, koja serija od R. Scott Bakkerja ili pak netko drugi ... Možda čak gigantska serija Malazan Book of the Fallen?

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 23/09/2011 10:24:23
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 23/08/2013 : 22:51:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Izašao gorespomenuti Best served cold u izdanju Algoritma.
"Poslužiti hladno", nova knjiga Joe Abercrombia, smještena u svijet prvog zakona, ali zasebna cjelina.
Kupujem čim prije jer znam da je dobra.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 25/08/2013 : 16:42:33  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Budem probao

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 15/09/2013 : 13:19:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by panzer

Ajde, Kenobi, sada još recenzije za Best Served Cold i The Heroes.


Služim narodu, upravo pročitao, evo kratki osvrt:

Još jedna knjiga koju je napisao meni trenutno najdraži pisac Joe Abercrombie. Priča je smještena u univerzum Prvog zakona i kronološki se odvija neposredno poslije trilogije. Događaji se savršeno uklapaju u ono što već znamo, a veliki sukob između proroka Khalula i ONOG koji vlada Unijom preko bogalja, kralja i bankarske kuće Valinta i Balka, stoji u pozadini ove priče i baca sjene na nju. Ovdje imamo događaje nešto manjeg reda važnost nego u trilogiji, ali to ne čini ovu knjigu lošijom. Kvalitet je meni osobno potpuno isti tj. na najvišoj mogućoj razini što mi ovo svrstava na sam vrh rame uz rame sa Pjesmom leda i vatre. Monzu Murccatto su izdali i bacili niz planinu kao otpad. Na njihovu veliku žalost, ona je preživjela i njih sedmorica sada mora umrijeti. Poslužiti hladno je naravno jednom riječju osveta. Čisti Kill Bill, klasika koju smo istini za volju već više puta vidjeli u obliku knjige ili filma. Ono što je neprocjenjivo je stil pisanja - sirov, direktan, zabavan do maksimuma. Oni koji od priče traže prvenstveno zabavu, doći će na svoje 100 %. Neki od glavnih likova koje smo upoznali u trilogiji se ovdje pojavljuju u sporednim ulogama, a neki od sporednih iz trilogije su ovdje glavni likovi (Cvokot, Cosca, Vitari npr.). Naravno tu su i neki novi, apsolutno nezaboravni likovi koji će vas nasmijati i zabaviti. Dobričina i junaka iz bajki ovdje naravno nema - svi su predivni gadovi, jedan već od drugog. Meni osobno, izostanak predvidljivih i klasnično junačkih likova te izostanak pobjede dobra nad zlom je najbolje u First law univerzumu. Nema ovdje dobrog. Samo zlo, drugo zlo i još veće zlo pa kom opanci, kom obojci.
Na kraju čitanja uzdah: Ah, kakva knjiga i momentalno žaljenje što nemam još te divne droge odmah i sada, su najbolji pokazatelji kvalitete. Do iduće prilike Joe... A vi ostali, odmah u Algoritam po svoj primjerak i ne odlažite zadovoljstvo.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 15/09/2013 13:22:47
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 14/08/2015 : 19:25:57  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Stari, totalno si u pravu s ovom trilogijom! Totalno me oduševila da sam sve tri knjige pročitao doslovno u komadu.

Ono, uklopio je uvrnuti humor s izrazitom dozom sarkazma, ubacio još uvrnutije likove (zapravo totalno sje… likove) i osmislio prostran i zanimljiv svijet pun šarolikog ljudstva. Zanimljiva priča, tečan način pisanja, a uz to možemo i dodati nekoliko epiteta poput inkvizicijske torture, vulgarnosti, sarkazma i političke nekorektnosti u iznimnim količinama!

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 14/08/2015 : 20:39:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Malo odmori pa kreni na "Poslužiti hladno".
Šteta što je Algoritam pukao, morat ću čekati Lagunu da izda Heroje i Crvenu zemlju... To su mi knjige u fazonu kupujem čim izađe i odmah čitam.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 14/08/2015 20:40:07
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 14/08/2015 : 20:41:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Sad ste i mene zaintrigirali....
Znaci sve tri knjige izdao je Algoritam?
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 14/08/2015 : 20:43:52  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Tako sam upravo i napravio. Šteta nekako što su krenuli baš s tim romanom, jer me najviše zanimaju Heroes i Red Country, gdje se pojavljuju likovi iz Zakona; Logen, Drow, Bajaz...

Isto tako počeli su s novom trilogijom za tinejdžere, Smrskano more, pitanje kad će je završiti.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 14/08/2015 : 21:11:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

Sad ste i mene zaintrigirali....
Znaci sve tri knjige izdao je Algoritam?


Trilogiju je izdao Algoritam i Poslužiti hladno također.
Isto to je izdala i Laguna.
Poslužiti hladno je zasebna knjiga sa poveznicama. Ima još dvije zasebne knjige koje nitko kod nas nije izdao.
Uzmi i čitaj, lako je moguće da ti bude nevjerovatno zabavno. Samo ako ti legne stil drito u glavu bez poštede i naive...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 14/08/2015 21:12:29
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 14/08/2015 : 21:32:10  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Ili će ti biti super ili ti se neće dopasti. Dosad sam sreo samo dva tipa mišljenja o Prvom zakonu.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 14/08/2015 : 21:40:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by supermark

Sad ste i mene zaintrigirali....
Znaci sve tri knjige izdao je Algoritam?


Trilogiju je izdao Algoritam i Poslužiti hladno također.
Isto to je izdala i Laguna.
Poslužiti hladno je zasebna knjiga sa poveznicama. Ima još dvije zasebne knjige koje nitko kod nas nije izdao.
Uzmi i čitaj, lako je moguće da ti bude nevjerovatno zabavno. Samo ako ti legne stil drito u glavu bez poštede i naive...



Cijena u algoritmu?
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 14/08/2015 : 23:26:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Redovna oko 150 kn. No, kako su u raspadu, često bude platiš 2 dobiješ 5

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 15/08/2015 : 00:06:38  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Ili obližnja knjižnica, po 0 kuna.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 24/08/2015 : 21:14:54  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Pročitao i Heroje. Ostaviše ponajbolji utisak od A'krombijevih knjiga do sad, par fantastičnih literarnih tehnika, naročito u toku trajanja bitke, odlično pisanje. A sjutra jurišam na Red Country...
Da ne bi Obija ko zna da li bih i stavio šapu na ovog pisca a to bi bila golema greška.

...
Go to Top of Page

kandraks
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3911 Posts

Member since 16/03/2009

Posted - 26/08/2015 : 13:50:06  Show Profile Show Extended Profile  Send kandraks a Private Message  Reply with Quote
Odličan je Džo, uživao sam u sve četiri njegove knjige koje sam pročitao...jedva čekam Heroje...

Dagda, Gospodaru Noci, obasjaj svoga slugu jer on ce zlatnim srpom Druida ubrati Svetu Imelu koja otvara Vrata Nadnaravnog Svijeta...Vrata koja vode do Bogova!!!
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 26/08/2015 : 17:57:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kandraks

Odličan je Džo, uživao sam u sve četiri njegove knjige koje sam pročitao...jedva čekam Heroje...


S obzirom da je Algoritam u možda neizlaznoj krizi, vjerovatno će Laguna prva izdati. Inače je Laguna dosta kasnila za Algoritmom pa se nadam da nećemo čekati predugo. Ja bih najradije odmah. Kad bi samo oni znali kakva je to knjiga...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 27/08/2015 : 12:01:16  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by kandraks

Odličan je Džo, uživao sam u sve četiri njegove knjige koje sam pročitao...jedva čekam Heroje...


S obzirom da je Algoritam u možda neizlaznoj krizi, vjerovatno će Laguna prva izdati. Inače je Laguna dosta kasnila za Algoritmom pa se nadam da nećemo čekati predugo. Ja bih najradije odmah. Kad bi samo oni znali kakva je to knjiga...



Nažalost ni Laguna neće brzo raditi prevod Heroja, težište im je prevod trilogije Shattered Sea jer, po ugovoru, moraju u kratkom vremenu izbaciti u prodaju sva tri dijela, sa ne više od par mjeseci razmaka u objavljivanju. Prvi dio se očekuje krajem ove godine.

A u Red Country se konačno na scenu vraća maderfakin Krvava devetka...

...
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 27/08/2015 : 14:49:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vope

quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by kandraks

Odličan je Džo, uživao sam u sve četiri njegove knjige koje sam pročitao...jedva čekam Heroje...


S obzirom da je Algoritam u možda neizlaznoj krizi, vjerovatno će Laguna prva izdati. Inače je Laguna dosta kasnila za Algoritmom pa se nadam da nećemo čekati predugo. Ja bih najradije odmah. Kad bi samo oni znali kakva je to knjiga...



Nažalost ni Laguna neće brzo raditi prevod Heroja, težište im je prevod trilogije Shattered Sea jer, po ugovoru, moraju u kratkom vremenu izbaciti u prodaju sva tri dijela, sa ne više od par mjeseci razmaka u objavljivanju. Prvi dio se očekuje krajem ove godine.

A u Red Country se konačno na scenu vraća maderfakin Krvava devetka...


Pa čitat ćemo onda to (ipak je to Abercrombie). Algoritam je već objavio Pola kralja, ali kao što rekoh, teško da će ići dalje...
Nova trilogija unutar jedne godine ne zvuči loše...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 27/08/2015 : 17:10:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Inače, The heroes na bookdepositoriju košta nekih 110 kn. (ukupno sa dostavom)
Nemam baš dobra iskustva sa BD pa sam neodlučan...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 01/09/2015 : 10:22:29  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Gotov i Red Country, najslabija knjiga u ovoj trilogiji po mom hambl opinionu, ali nikako loša nadasve i čak štaviše. Sad se pitam da li će Krombi nastaviti eksploataciju ovog svijeta ili je ovo sve što je planirao na zadatu temu? Nekako se nadam da će biti još po nešto...

...
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 01/09/2015 : 17:05:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Pitao sam Lagunu i kažu da će Heroes ići iduće godine, možda već početkom...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 01/09/2015 : 18:51:16  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vope

Gotov i Red Country, najslabija knjiga u ovoj trilogiji po mom hambl opinionu, ali nikako loša nadasve i čak štaviše. Sad se pitam da li će Krombi nastaviti eksploataciju ovog svijeta ili je ovo sve što je planirao na zadatu temu? Nekako se nadam da će biti još po nešto...



Rekao je da ide nakon one tinejdžerske trilogije Shattered sea na novu trilogiju iz starog svijeta, ali s novom generacijom junaka. Od ovih starih se možemo oprostiti.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 01/09/2015 : 19:36:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

quote:
Originally posted by vope

Gotov i Red Country, najslabija knjiga u ovoj trilogiji po mom hambl opinionu, ali nikako loša nadasve i čak štaviše. Sad se pitam da li će Krombi nastaviti eksploataciju ovog svijeta ili je ovo sve što je planirao na zadatu temu? Nekako se nadam da će biti još po nešto...



Rekao je da ide nakon one tinejdžerske trilogije Shattered sea na novu trilogiju iz starog svijeta, ali s novom generacijom junaka. Od ovih starih se možemo oprostiti.


Teško će biti ponoviti intenzitet Glokte ili Devetke, ali veselim se novim junacima.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 18/09/2015 21:45:25
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 18/09/2015 : 21:23:48  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Napravio sam malo poduži osvrt na cijelu trilogiju, pa ako neko želi baciti pogled... A možda ga i zainteresira. Obie bi se složio, moramo proširiti evanđelje po Abercrombieju. ;)

Joe Abercrombie: Prvi zakon


“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000