forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Tolkien - Wenzel - Dixon - Deming: HOBIT
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Charlito de la Vega
Junior Member



Croatia
328 Posts

Member since 26/07/2011

Posted - 30/09/2011 : 13:48:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Charlito de la Vega a Private Message  Reply with Quote
Bilješke o autorima, prepisano iz izdanja (o Tolkienu mislim da je nepotrebno).

Crtež:

David Wenzel


Uspješnu je karijeru započeo 1975. ilustriranjem "Middle Earth, The World of Tolkien illustrated" Lina Cartera, da bi dovršenjem "Hobita" zatvorio krug.
Njegov stil kombinira klasičnu tehniku pera i akvarela s grafičkim pričanjem priče. Umjetničku inspiraciju crpi od Arthura Rackhama, Howarda Pylea i Hala Fostera te iz razih knjiga o Srednjem vijeku. Ostali Wenzelovi ilustrirani opus sadrži: "Otok s blagom" Roberta Louisa Stevensona, "Solomon Kane" Roberta E. Howarda, "The Adventures of Little Fuzzy" H.B.Pipera te "Kingdom of Dwarfs" Roba Walsha.

Prilagodba:

Charles Dixon

Napisao je niz knjiga za djecu za "Golden Books" i Walta Disneya, među ostalima i nove pustolovine "Winnieja the Pooha".Vrlo plodno radi na polju stripa od 1984. stvarajući izvorne priče i scenarije za serije svih važnijih nakladnika stripa.Između ostalog u opus ubraja: Airboy, Evangeline, Strike, Radio Boy, Valkyrie!, Black Terror, Alien Legion, Moon Knight, Super Cops, Alias i mnoštvo drugih naslova.

Sean Deming

Došao je u "Eclipse Books" 1985. kao pomoćnik urednika.Odonda je uredio mnoštvo naslova, a od 1988.-1990. radio kao direktor distribucije.Baš u to vrijeme, počeo je raditi na "Hobitu".Također je uređivao seriju "New Wave" krajem osamdesetih i osmislio "Naive Inter-dimensional Commando Koalas".

O izdanju:

Prvi put je objavljen u tri sveska 1989.,1990. od strane "Eclipse Comicsa".
Kod nas ga je (cjelovitog) izdao "Šareni dućan" 2002. u nakladi od 1000 primjeraka.


Eto...da i ova adaptacija nađe svoje mjesto na forumu (search mi izbacuje neki error, pa nisam vidio ako je netko već otvorio topic, nemojte ča zamirit).
Inače...meni se prilično svidio, mislim da je vrlo dobro prenesena radnja iz knjige u formu stripa. U biti, ne znam kad sam zadnji put pročitao Hobita kao knjigu, svaki put kad ga se zaželim, posegnem za ovim izdanjem. Crtežu bih jedino mogao naći neke zamjerke no to su više osobne preference, siguran sam da je mnogima vrhunski.
Osobno...fali mi malo većih, otvorenijih kadrova, malo tog epskog velebnog šmeka...ne svagdje, ali na primjer "Bitka pet vojski" je prepričana na svega dve strane praktički bez...prikaza same bitke. No da se išlo u tom stilu to bi onda bilo nešto sasvim drugo.
Golum je odlično nacrtan, a i Smaug (možda, možda je malo pre srednjovjekovno zmajevski).
Kad se knjiga adaptira u film, neminovno je da vam izgled likova ne paše na prvu, jer ste ih vi u svojoj glavi drukčije zamislili i doživili. Tako isto i u strip...no naviknete se na Wenzelov prikaz.
Kad uhvatim vremena skenirat ću par ilustracija i postat ih, no i drugi mogu slobodno, ako im se da.

Meni su osobno najdraže Kordejeve ilustracije za Algoritam.On mi je najbolje prikazao likove i taj svijet. Pogotovo naslovnice "Gospodara prstenova" i "Silmarilliona". E da je u takvom stilu napraviti jednu adaptaciju...

I don't want to be one wave in the water
but sea will drag me deep: one more haggard drowned man.

Edited by - Charlito de la Vega on 30/09/2011 13:59:47

Charlito de la Vega
Junior Member



Croatia
328 Posts

Member since 26/07/2011

Posted - 18/10/2011 : 23:19:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Charlito de la Vega a Private Message  Reply with Quote
Par slika Goluma




I don't want to be one wave in the water
but sea will drag me deep: one more haggard drowned man.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 18/10/2011 : 23:39:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
sjajna stvar!
ostavih ja prosle godine na DW par recenica i slika na temu

quote:

Evo za primer, naslovne i uvodne stranice Del Rey izdanja iz 2001. godine:



Nego....o samom stripu, pa, sta reci a da ne ispadne da preterujem? U pitanju je sjajan spoj narativnog i grafickog, nema izostavljenih delova, dakle adaptacija je verna, sto je najbitnije! A osim sto je verna prici, izuzetno je verna i samoj atmosferi Tolkinovog magicnog dela, a za to je posebno zasluzaj predivan crtez koji tako verno oslikava prelepe bajkovite trenutke kojima "Hobit" obiluje. Evo samo nekoliko primera:



Prelepo

Steta bas da ovoga danas nema da se nadje, one sveske koje su stampali su bile stvarno i vise nego korektno odradjene, jedino se prevoda ne secam. (koji je ovde pak, vrlo bitan) Verovatno je dosta tiraza otislo jos za vreme LOTR manije, a sa ostatkom, pa, ni ne usudjujem se da pomislim sta se moglo desiti sa time.

As for myself, skoro sam ugledao neko novo izdanje na policama lokalnih striparnica, koje merkam. Ne mogu ga naci na Amazonu, sto znaci ili da su izvukli ono iz steka, ili nesto deseto. Sta god, ubracu ga sa jedne od tih polica, just to be sure A fellow stripadzijama od srca preporucujem ovu prelepo adaptiranu bajku


Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 18/10/2011 23:39:45
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 18/10/2011 : 23:40:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
evo jos ilustracija, malo bolji kvalitet



Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

austin
Junior Member



Serbia
400 Posts

Member since 15/07/2009

Posted - 18/10/2011 : 23:57:34  Show Profile Show Extended Profile  Send austin a Private Message  Reply with Quote
Harper Collinsovo izdanje id 1991-e na amazonu ima za oko 10-ak dolara sa postarinom ....upravo porucih jedno.

Dr. Evil: Quid pro-quo, Mr. Powers. Austin Powers: Yes, squid pro row.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 18/10/2011 : 23:57:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
ma nije valjda :D

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10753 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 19/10/2011 : 23:19:49  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Evo stavio na wishlist na Bdepou..i to cu da pogledam..lijep crtez..nisam citao knjigu ali cu da da bar ovim nadoknadim..
Znam nije isto,ali cu probati knjigu da nabavim u hr izdanju iz algoritma ako se ne varam ima i prodaji!

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"

Edited by - emirem on 19/10/2011 23:21:10
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 21/10/2011 : 15:43:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
Nije to Algoritmovo izdanje, već od Šarenog dućana.
http://www.sareni-ducan.hr/html/hobit.html
Mislim da možeš naručiti preko telefona.

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 22/10/2011 : 10:10:12  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

evo jos ilustracija, malo bolji kvalitet




¸
Užas! Kakav je ovo kič...

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 22/10/2011 : 10:12:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem

Danas narucujem...BDepo!


Nije to baš neki sjajan strip...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10753 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 24/10/2011 : 17:22:29  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by emirem

Danas narucujem...BDepo!


Nije to baš neki sjajan strip...



Ako je po knjizi i nije izmjenjen sadrzaj ,uzet cu svejedno,a atmosfera i crtez je slican onim iz starih slikovnica sto smo (kako tko!) citao i ili samo gledao slike..
S obzirom da nemam mogucnost citati Hobbita u formi pisane knjige,uzet cu ovo da "ublazim" "literarnu" zedj..

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Grujah.
Advanced Member



Serbia
3254 Posts

Member since 28/07/2009

Posted - 24/10/2011 : 18:06:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Grujah. a Private Message  Reply with Quote
Kako nemas mogucnost? o.O
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10753 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 24/10/2011 : 18:11:26  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Grujah.

Kako nemas mogucnost? o.O


Tu gdje zivim nemam mogucnosti da kupim na nasim jezicima knjigu,a na engleskom mi se zasada ne da citati,imam od Frank Herberta "Dune" trilogiju i ne stignem ni to citati,naci cu vremena jednom,a sada imam ionako puno toga za nadoknaditi...pa ti vidi..
MNo 42,50 (9 i 10 od frenda)
Zagor extra 194-204
Kapetan Miki (Ludens) 1 i 2
Nathan Never (Libellus) knjiga 2,32,35,36,37,38,39,40(tucu prostorno na polici!!!)
Zagor Gig 4
Zagor specijalac "Manituova skrinja"
Chico i company
Sergio Toppi "Kolekcionar"
Sherlock Holmes 1 i 2 (lib)
Mort Cinder (fibra)
Iznogud HC No 1
Gaston HC No 1
Umpah Pah (Bookglobe) 1-3
Lucky Luke (BG) Ok koral,Lov na duhove,Daltoni ponovo jasu,Jesse James


"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"

Edited by - emirem on 24/10/2011 18:12:22
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 24/10/2011 : 18:12:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
Ovoga Hobita sam kupio na engleskom prije 15-ak godina i kroz ovo vrijeme sam mu se više puta vraćao. Jako je lijepo nacrtan (malo po starinski) i vjerno prati tekst iz knjige.

Zamjerka je, kako je netko već napisao, što nedostaje panoramskih slika i širokih prostora. Dio kada Smaug spali grad na jezeru i Bitka pet vojski su prikazani s ukupno tri vinjete, a to bi stvarno trebali biti vrhunski prizori. Malo više spektakla ne bi bilo na odmet.

Inače, jako dobar strip i vrijedi ga pročitati.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 24/10/2011 : 18:23:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem

Tu gdje zivim nemam mogucnosti da kupim na nasim jezicima knjigu,a na engleskom mi se zasada ne da citati,imam od Frank Herberta "Dune" trilogiju i ne stignem ni to citati,naci cu vremena jednom,a sada imam ionako puno toga za nadoknaditi...


na engleskom ces Dinu citati danima i nedeljama, svaku knjigu pojedinacno
dok ti je za Hobita dovoljan vikend, il tako nesto

cisto poredjenja radi :D :)

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000