forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Martin Mystère
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 165

Dwayne_Looney
Advanced Member



6563 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 27/08/2019 : 21:55:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Da, dosta dobar debi Sergia Badina, za današnje doba dosta dobra i zanimljiva epizoda. Autor se potrudio. Što se tiče mog komentara, možda je bolje da ga ne čitaju oni koji nisu, a namjeravaju, strip.




Protokol "Levijatan" (VČ 50)
P: 7, S: 7, C: 8, N: 8


Nakon što se, pričajući o fantastičnim bićima iz morskih dubina, Martin u svojoj emisiji dotakne nedavnih nesreća koje su se dogodile kod otoka Guam skeptično ocijenivši mišljenja kako su prouzrokovana djelovanjem džinovske lignje ili nečeg sličnog umirovljeni poručnik Hector Premude odluči pozvati našeg detektiva nemogućeg u starački dom u kojemu je smješten. Premude tvrdi Martyju da operacija osvajanja Marijanskih otoka 1944. godine nije bila toliko lagana kako nam službena povijest govori i da su Japanci prvi veći napad odbili uz pomoć velikog morskog čudovišta koje je, između ostalih, uništilo i nosača aviona "Star" na kojemu je s Premudeom bio i Navajo Indijanac Hodajući Talas ili, službeno, Tom Wokatonk s kojim je Premude još uvijek u kontaktu. Nakon što Premude, silno uzbuđen zbog nedavno zabilježenih nesreća, nastojeći iznuditi Martyjevo obećanje da će pokušati uništiti morsku neman umre, Marty odluči potražiti Wokatonka u Novom Meksiku. Wokatonk/Talas Martyju priznaje kako sadrži nadnaravne moći kojima je 1944. godine, pri njenom novom pokušaju napada na američku mornaricu, uspio morsku neman vratiti u ponor ali i ističe kako je tada vodio veliku psihološku borbu s drugom stranom koja se "uvukla u um" nemani i tako je kontrolirala. Smrt prijatelja Premudea i činjenica da je Martyja uputio k njemu uvjerava Talasa da je vrijeme za odlazak u Japan i novu borbu sa zlim.

Opaske:

- U zadnje vrijeme Marty je previše skeptičan. U 328. epizodi originalne serije i nakon ostalog proživljenog u specijalima, maxijima i almanasima mi taj pesimizam izgleda kao neka reforma njegovog lika. To mi je posebno zasmetalo u epizodi "Nebeska zavjera".
- SPOJLER: U Karen sam sumnjao od njenog pojavljivanja. Marty je, naime, ranije spominjao da je već kontaktirao poznanike u Osaki koji će mu pomoći u misiji ali onda se "ukazala" Karen, samo tako "otpilila" izvjesnog profesora Fusakija (koji je Martyjeva veza/poznanik) i stavila se na čelo misije.
- Na kraju sam pomislio sreća što nema Atlantide i/ili ljudi u crnom ali postojanje i dug životni vijek ovakvog čudovišta bi možda najbolje bilo objasniti kao ostatak neke borbe iz ondašnjih vremena. Marty nije vele mozgao ni kako je uspjela ostati tako velika ako nije djelovala od 1944. godine donedavno ni koliki joj je zapravo životni vijek.
- Karta sa prve vinjete 45. stranice nema veze s vezom, velika greška, nemar, nazovite kako hoćete. Prvo, Novi Meksiko i Arizona su južno a ne sjeverno od Utaha i Colorada. Zatim, Arizona je zapadno (lijevo) od Novog Meksika, shodno tome Utah zapadno od Colorada. Međutim, čak i da se to mogne progutati najveća je greška što je na karti prikazano da je grad Albuquerque u Coloradu iako su i Albuquerque i Santa Fe u Novom Meksiku. U tekstu nema spora da je Albuquerque u Novom Meksiku jer vidimo (str. 42) da kad dolaze u Albuquerque da je napisano kako je to Novi Meksiko. Tako da je zanimljivo tko je kriv. Alessandrini inače vrlo dobar u epizodi.


loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 27/08/2019 22:00:41
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1763 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 27/08/2019 : 22:00:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by djukak

quote:
Originally posted by plavi

Odličan ovaj 50. MM od veselog. Na stranu fenomenalni Alesandrini, ovaj novi scenarista Bandino radi sasvim pristojan posao. Priča ima jasan početak, sredinu i kraj i dobar tempo. I što je najvažnije, odgovara na sva pitanja koja čitalac sebi postavlja u glavi tokom čitanja, što znači da je scenarista ipak uložio malo više truda nego većina njegovih kolega...



Slažem se. Juče sam ga pročitao i baš mi je fino sjeo. U duhu ranijih MM. Sve preporuke.



+1
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8225 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 28/08/2019 : 04:27:22  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Opaske:

- U zadnje vrijeme Marty je previše skeptičan. U 328. epizodi originalne serije i nakon ostalog proživljenog u specijalima, maxijima i almanasima mi taj pesimizam izgleda kao neka reforma njegovog lika. To mi je posebno zasmetalo u epizodi "Nebeska zavjera".
- SPOJLER: U Karen sam sumnjao od njenog pojavljivanja. Marty je, naime, ranije spominjao da je već kontaktirao poznanike u Osaki koji će mu pomoći u misiji ali onda se "ukazala" Karen, samo tako "otpilila" izvjesnog profesora Fusakija (koji je Martyjeva veza/poznanik) i stavila se na čelo misije.
- Na kraju sam pomislio sreća što nema Atlantide i/ili ljudi u crnom ali postojanje i dug životni vijek ovakvog čudovišta bi možda najbolje bilo objasniti kao ostatak neke borbe iz ondašnjih vremena. Marty nije vele mozgao ni kako je uspjela ostati tako velika ako nije djelovala od 1944. godine donedavno ni koliki joj je zapravo životni vijek.
- Karta sa prve vinjete 45. stranice nema veze s vezom, velika greška, nemar, nazovite kako hoćete. Prvo, Novi Meksiko i Arizona su južno a ne sjeverno od Utaha i Colorada. Zatim, Arizona je zapadno (lijevo) od Novog Meksika, shodno tome Utah zapadno od Colorada. Međutim, čak i da se to mogne progutati najveća je greška što je na karti prikazano da je grad Albuquerque u Coloradu iako su i Albuquerque i Santa Fe u Novom Meksiku. U tekstu nema spora da je Albuquerque u Novom Meksiku jer vidimo (str. 42) da kad dolaze u Albuquerque da je napisano kako je to Novi Meksiko. Tako da je zanimljivo tko je kriv. Alessandrini inače vrlo dobar u epizodi.




Ja sam kriv.

Dobro, krivi su Italijani koji ocigledno pojma nemaju o geografiji (i ne samo njoj), ali mi se u VC trudimo da njihova baljezganja tipa Apalaci na zapadnoj obali (kako stoji u originalu, a kod nas Stenovite planine, MM 46 Smak sveta) uredimo kako treba. Nisu samo u pitanju geografski pojmovi, ima peglanja istorijskih, naucnih i inih fakata. Ne zelimo da nas MM bude Zona Sumraka ili Balkan Info, vec da se, koliko je to moguce, barata sa pravim cinjenicama. Ali, da ne gnjavim, u ovom konkretnom slucaju, kad je mapa "Four corners" stigla kod mene na proveru, ocigledno je samo ovlas prosla, jer sam samo dao uputstva da se prevedu toponimi na srpski, uopste ne obracajuci paznju na polozaj drzava, koji je mirror image istog. A sto je najgore, ja sam bio i u Santa Feu, i u Albukerkiju, i u Koloradu i Arizoni... Ne mogu me ni Gradac ni Kolubara oprati.

Prastajte ako mozete.

Cuvajte, cedo moje milo, jezik kao zemlju. Rec se može izgubiti kao grad, kao zemlja, kao duša. Ne uzimajte tudu rec u svoja usta. Uzmeš li tudu rec, znaj da je nisi osvojio, nego si sebe potudio.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 28/08/2019 : 07:16:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Sad sam pogledao na kartu, Alessandrini je nacrtao autoceste umjesto državnih granica, možda ga je zbunilo to što su granice na tom mjestu potpuno ravne.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 28/08/2019 : 10:18:10  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by prozirna senka

Prastajte ako mozete.


Prvi komentar poslije 12 godina! Nedostaju mnogo tvoje recenzije.
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6563 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 28/08/2019 : 12:10:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Samo da kažem da sam ja tražio krivca između scenarista i crtača tako da se VČ nije trebao osjećati prozvanim (i nadam se da nije) a zbog mnoštva grešaka u drugim serijalima vjerujem kako ih tu i tamo ima i u Martyju, gdje bi najmanje smjelo.

loading...
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 28/08/2019 : 18:05:45  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
A onda bi i Albuqurque bio vise Santa Fea na toj invertiranoj karti.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Korg
Senior Member



Ireland
1037 Posts

Member since 23/02/2015

Posted - 30/08/2019 : 17:11:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Korg a Private Message  Reply with Quote
Nastavak pomlađenog Martya u boji izlazi za festival Lucca comics u listopadu ove godine. Postavio bih par slika, ali sam na telefonu
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 30/08/2019 : 17:23:20  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Korg

Nastavak pomlađenog Martya u boji izlazi za festival Lucca comics u listopadu ove godine. Postavio bih par slika, ali sam na telefonu


Krivi topic:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=47250
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10362 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 03/09/2019 : 21:06:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
Dobar je ovaj MM Protokol Levijatan.
I ja sam se vratio u davne dane, ne sjećam se kad sam posljednji put čitao Martija.
Ali molim vas nemojte se približavati Ludensu. Daleko je još dotle, no ipak, nije dobro...
Ima previše pogrešaka svih vrsta. Neću o tipfelerima ni izvornim pogreškama autora.
Npr. čas su Anasazi a čas Anasaziji (!!!), pa imamo različie deklinacije.
Brkaju se posvojne (prisvojne) zamjenice.
Koristi se obratnica, na srpskom je pravilno povratnik.
Stalno koriste ono tja, kao i Dok tjah... kakva glupa „riječ“ kad se tako namnoži.
Jedna je od sličica na posljednjoj strani (tekst na kraju) preskočena (sve ostale imaju objašnjenje).
Brka se gde (nepravilno) i kuda (pravilno).
I tako... to mi prvo pada na pamet.
Šlag na kraju: zašto Navahoa?? Izgovor je "Nava,ho" a ne "Nava'ho" (silazni na kraju, nije uzlazni kao u V. Hugo).
Dakle mora biti Navaha, kad već nisu dobri stari Navaji koji bi riješili sve probleme.
Delboj smatra da bi najbolje bilo koristiti "iz plemena Navaho".
Time se izbjegava pravopisna nepravilnost, a zadovoljava se osnovna forma.
Valjda je to uistinu najpametnije.

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 03/09/2019 : 21:14:03  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Evo nam još jednom DeeCaya...

https://www.stripovi.com/recenzije/dylan-dog-martin-mystere-ddmm-supb-12-ponor-zla/2269/
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11158 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 06/09/2019 : 16:47:35  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote
Enrico Bagnoli


https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page

zlatan bihac
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7589 Posts

Member since 24/03/2009

Posted - 09/09/2019 : 09:07:40  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatan bihac a Yahoo! Message  Send zlatan bihac a Private Message  Reply with Quote
vjerovatno greska u tipkanju u recenziji ambisa zla, kod godine izlaska junaka ochio cupo, u zanimljivostima...1948 je u pitanju...
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 11/09/2019 : 22:16:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote


Napokon pročitao.
Tema koja mene jako zanima, zagađivanje prirode, točnije mora.
Svježa mi je bila jako reminiscencija na ovaj strip kada sam ga čitao još kao dijete u doba izlaska u izdanju SD, pročitao sam prvi dio a drugi nisam nikada i zato sam ovaj Martin nabavio među prvima.
Odlični crteži prirode, mora i životinja, odlična tema i završetak, ipak očekivao sam malo bolje s obzirom na to da me je toliko dojmilo kada sam čitao prije više od 15 godina, upečatljive su mi bile one scene otrovanih u selu.


91 %


Da li ima recenzija, ne mogu pronaći ?

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.

Edited by - Tonka24 on 11/09/2019 22:45:04
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11158 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 11/09/2019 : 22:21:43  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote
Evo je:
https://www.stripovi.com/recenzije/martin-mystere-mm-lms-106-107-otrovni-okean/496/

https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 11/09/2019 : 22:43:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wesskowaz

Evo je:
https://www.stripovi.com/recenzije/martin-mystere-mm-lms-106-107-otrovni-okean/496/


Hvala ti puno.
Tražio sam da ostavim ocjenu i komentar, mislim da je to jako dobro za svaku recenziju.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/10/2019 : 16:56:48  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Badino&Alesandrini:Marti Misterije - Protokol "Levijatan" (Veseli četvrtak,Marti Misterija #50)

Odavno se nisam družio sa stricem Martijem,a povod za novo druženje je normalno,Alesandrinijev crtež.A bogami,i ovaj Badino nije loš.

Tema ove epizode je morsko čudovište koje obitava u ambisu kod Marijanskih ostrva,a na koje Martija upozorava ostareli poručnik iz WWII i koji ga upućuje na svog ratnog kolegu,navaho indijanca Stojećeg talasa (koji su sa pomenutom nemani već imali posla 1944.godine),te njih dvojica sa Javom odlaze u Japan ne bi li rešili taj problemčić.

Badino je korektan scenarista,ništa ne komplikuje i lepo vodi priču - imam tu i tamo poneku zamerku (recimo,odmah sam provalio da Karen igra za drugu stranu),ali kompletan utisak je jako pozitivan.

4/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

plavi
Junior Member



422 Posts

Member since 10/05/2002

Posted - 03/10/2019 : 23:03:36  Show Profile Show Extended Profile  Send plavi a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo, ovaj broj 50 je pokupio više pozitivnih komentara (uključujući i moj) od bilo koje prethodne epizode u poslednje vreme, barem po mom sećanju. Nadam se da nećemo morati da čekamo predugo na neku sličnog kvaliteta
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 10/10/2019 : 20:32:12  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
#366
Scenarij: Giuseppe Riccio
Crtež: Antonio Sforza
Naslovnica: Giancarlo Alessandrini

https://www.sergiobonelli.it/martin-mystere/2019/10/10/albo/demoni-1007166/

table:
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1570696416256.jpg--.jpg?1570696416000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1570696416670.jpg--.jpg?1570696416000
Go to Top of Page

tosha
Average Member



Bosnia and Herzegovina
961 Posts

Member since 31/10/2010

Posted - 10/10/2019 : 21:36:56  Show Profile Show Extended Profile  Send tosha a Private Message  Reply with Quote
U ovog MM uvijek ove naslovnice ko da je pola naslovnice crtao netko ko je dobar a drugi dio netko random koji nikad crtao nije...

"Nothing is true, everything is permitted."
Go to Top of Page

Korg
Senior Member



Ireland
1037 Posts

Member since 23/02/2015

Posted - 11/10/2019 : 12:11:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Korg a Private Message  Reply with Quote
MM VČ 51 je tu

Go to Top of Page

DOMI
Advanced Member



Croatia
4969 Posts

Member since 19/06/2007

Posted - 11/10/2019 : 15:21:07  Show Profile Show Extended Profile  Send DOMI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

#366
Scenarij: Giuseppe Riccio
Crtež: Antonio Sforza
Naslovnica: Giancarlo Alessandrini

https://www.sergiobonelli.it/martin-mystere/2019/10/10/albo/demoni-1007166/

table:
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1570696416256.jpg--.jpg?1570696416000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1570696416670.jpg--.jpg?1570696416000



Nekako Marty krpa dalje, a kreće i II.sezona (novih) 7 kolor priča... Vjerujem da kraj nije baš tako blizu (kako se šuškalo)


• 54 god.Alan Forda u HR • Od 1969.-2017.izdana su 1063 broja (ukljucujuci Klasik, Super KL, Zlatni KL) •
• Od 2022.Alan Ford u originalnim tablama formata 17x24 cm u novom kolekcionarskom TOP izdanju •
Go to Top of Page

Korg
Senior Member



Ireland
1037 Posts

Member since 23/02/2015

Posted - 31/10/2019 : 11:00:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Korg a Private Message  Reply with Quote
Na forumu posvećenom MM-u u Italiji izbacili su top 25 priča po glasovima čitatelja. Zanimljivo je da se popis dosta razlikuje od popisa „top 25“ koji smo imali ovdje na forumu prije nekoliko godina.

Go to Top of Page

Korg
Senior Member



Ireland
1037 Posts

Member since 23/02/2015

Posted - 31/10/2019 : 11:06:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Korg a Private Message  Reply with Quote
Evo i naziva priča koji su nam poznatiji.

1. Newyorške priče
2. Operacija Dorian Grey
3. Tajna Svetog Nikole
4. Xanadu
5. Susreti bliske vrste
6. Javina prošlost
7. Agarthi
8. Naša tajanstvena zemlja (Almanah 1988)
9. Tajna templara
10. Mač kralja Arthura
11. Paladin Roland
12. Tajni život Diane Lombard
13. Prava priča o kapetanu Nemu
14. Kraljica od Sabe
15. Ljudi u crnom (Gigant 3)
16. Čudo od djeteta
17. Posljednja stanica: Košmar (MM & DD)
18. Ljudi u crnom
19. Iznenada jedne noći
20. Strava u Providenceu
21. Čovjek zvan Mhosis
22. Panova frula
23. Lokijeva osveta
24. Vrijeme nula
25. Zarobljenik budućnosti (MM & NN)
26. Ledeni grad (Specijal 5)

Na kraju nije top 25, nego top 26 :-)
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 31/10/2019 : 11:12:37  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
sve će to izdat VČ u debeljuca izdanja :D pa ćemo moći pročitati

mada G1 i G 2 su trube :D

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page
Page: of 165 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.38 seconds. Snitz Forums 2000