forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 The Hobbit (TRAILER!)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 30

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 22/12/2011 : 10:34:38  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
Odlična usporedba ;)
Go to Top of Page

Nivox
Senior Member



Croatia
1314 Posts

Member since 01/11/2011

Posted - 22/12/2011 : 12:33:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Nivox a Private Message  Reply with Quote
Jebote ko će čekat godinu dana ...

Sve što zna za smrt, može se ponovo roditi!
Go to Top of Page

panda
New Member



Serbia
228 Posts

Member since 30/10/2011

Posted - 22/12/2011 : 12:41:37  Show Profile Show Extended Profile  Send panda a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alanford

Ova Thorinova pjesma u traileru mi je predobra. Ajoj ko ce ovo docekati



naspram ove iz '77 je kao novi Konan naspram Miliusovog

Go to Top of Page

Windwalker
Advanced Member



Croatia
4530 Posts

Member since 08/03/2008

Posted - 22/12/2011 : 14:34:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Windwalker a Private Message  Reply with Quote
Nemoj tako pretjerivat.
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 22/12/2011 : 17:22:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beren

Ne znam šta da ti kažem povodom toga što ti je dosadna. To je do tebe.
Ja planiram da obnovim gradivo u toku sledeće godine, negdje prije filma i siguran sam da mi neće biti dosadna, ni najmanje.


A i ako bude, nemoj priznati...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8358 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 22/12/2011 : 17:34:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
Ja nedavno po ne znam koji put pročitao Silmarilion..fenomenalno.. baš prava epčina..

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 22/12/2011 : 17:47:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by Beren

Ne znam šta da ti kažem povodom toga što ti je dosadna. To je do tebe.
Ja planiram da obnovim gradivo u toku sledeće godine, negdje prije filma i siguran sam da mi neće biti dosadna, ni najmanje.


A i ako bude, nemoj priznati...



Ih...
Neću imati što da priznam, meni Tolkin me može dosaditi

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 23/12/2011 : 09:51:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Just for the record, Peter Jackson je za danas najavio objavljivanje "iznenađenja" za ljubitelj Tolkiena, Gospodara i Hobbita, vezano uz film na kojem radi, ali samo na svome profilu na Fejsu. Pa ako mu netko želi postati "prijatelj" (ja neću jer niti nemam profil), neka pogleda i javi nam...

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39123 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 23/12/2011 : 10:57:25  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Koji debil... Bas cu da ga zovem za prijatelja.. Dovoljno mi je sto imam Mairosua..
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 24/12/2011 : 13:11:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
I kakvo je to iznenađenje?

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4063 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 25/12/2011 : 18:51:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Ne zaboravite ni da se Tolkinove knjige ne trebaju čitati kao realistični romani, koji pokušavaju da stvoreni svijet učine što stvarnijim. Takve pretenzije imaju drugi pisci. Tolkin se, pak, oslanja na bogato mitološko naslijeđe i folklor svoje, i ostalih sjevernih, zemalja - u slučaju "Hobita" stvarajući toplu modernu bajku, u "Gospodaru prstenova" izvrstan prelaz između bajke i epa, pa i avanturističkog romana, a u "Silmarilionu", neprevaziđenom, punokrvnu epopeju.

Uopšte, mislim da mu je "Silmarilion" književni vrhunac, koji nadmašuje GP barem koliko ovaj nadmašuje "Hobita". Ali i GP ima ogromnu vrijednost i baš sam danas uživao čitajući početak prve knjige...

Trejler mi se sviđa. :)

P.S. Obi, da ne spominjemo da će te razljućena rulja razapeti ako u raspravama o književnosti budeš koristio riječi tipa "atraktivan"... "Antigona" je, recimo, prevaziđena?

Edited by - Mhejl on 25/12/2011 19:07:25
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39123 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 25/12/2011 : 19:18:19  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Ja mislim da gresis... Tolkin ovo nije zamisljao tako bajkovito... Covek je bio profesor na univerzitetu i nije bio neobrazovan pisac... Osmislio je sve, apsolutno sve.. Od postanja, jezika, fonetike, karata, vrsta biljaka itd... Tako da verujem da je on hteo da svi mi citamo to realisticno... Da je hteo samo bajku nikad se ne bi jebavao sa kompletnim LOTR svetom...
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4063 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 25/12/2011 : 19:27:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Hajde, da se ispravim - nisam ni rekao da je bio neobrazovan, već da je upravo zahvaljujući svom znanju uspio da napravi jedan univerzum. Ali, taj univerzum nije samo postavka drugačijih imena, predjela i vremenskih perioda, a koji u suštini funkcioniše po istim zakonitostima kao naš svijet, kao što se danas uveliko teži u epskoj fantastici - već jedna izuzetno detaljno predstavljena slika drugog svijeta koji funkcioniše u sopstvenom fantazijskom, mitskom tonu, i, upravo zahvaljujući tolikoj pomnosti i posvećenosti, dijeluje kao hronika drugog svijeta, a ne odraz našeg ili plitka fantazija. Teško je ovo sažeti, a da se čovjek ne saplete...

Uostalom, svoj odnos prema stvaralaštvu Tolkin je predstavio u onoj priči sa ludakom koji crta sliku šume, koja postoji samo u njegovoj glavi, list po list... i kada umre, nađe se u srcu svoje ostvarene fantazije, da bi krenuo ka mutnjikavim planinama u pozadini - ka novom izazovu mašte.

Edited by - Mhejl on 25/12/2011 19:28:03
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 25/12/2011 : 19:47:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Just for the record, Peter Jackson je za danas najavio objavljivanje "iznenađenja" za ljubitelj Tolkiena, Gospodara i Hobbita, vezano uz film na kojem radi, ali samo na svome profilu na Fejsu. Pa ako mu netko želi postati "prijatelj" (ja neću jer niti nemam profil), neka pogleda i javi nam...



mozda je mislio na production video #5 sa fan pagea koji licno odrzava:

http://www.facebook.com/photo.php?v=10150554790416807&set=vb.141884481557&type=2&theater


cisto sumnjam da bi lik dao da mu i kurta i murta iz celog sveta budu frendovi

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 25/12/2011 : 19:51:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
I'm with Mhejl on this one
i to da li je Tolkin bio neobrazovana propalica ili predsednik kraljevskog udruzenja fensi akademika - kakve to moze da ima veze sa time da li se LOTR treba citati kao bajka ili kao i_dalje_ne_kapiram_kakvo delo?

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39123 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 25/12/2011 : 23:08:23  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Ima veze, kako nema... Tada nisu bili fensi akademici vec pravi akademici.... I na engleske univerzitete nije mogao upasti bilo ko, a pogotovo na taj u Lidsu gde je on radio... Tako da je bio dovoljno strucan da zna da postavi stvari i izmislja ono sto je izmislio (mislim na jezicku stranu)... A niko se ne bi toliko trudio da ga neko cita kao Grima, Andersena ili nekog slicnog...
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13358 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 25/12/2011 : 23:27:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Meni film Gospodar ne može da priđe knjigama.

Inače, jedva čekam Hobita. Trejler me oduševio, predobar
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 25/12/2011 : 23:32:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Ima veze, kako nema... Tada nisu bili fensi akademici vec pravi akademici.... I na engleske univerzitete nije mogao upasti bilo ko, a pogotovo na taj u Lidsu gde je on radio... Tako da je bio dovoljno strucan da zna da postavi stvari i izmislja ono sto je izmislio (mislim na jezicku stranu)... A niko se ne bi toliko trudio da ga neko cita kao Grima, Andersena ili nekog slicnog...



ne razumes o cemu se prica ocigledno, tj, na koji nacin se prica

a Grim i Andersen se ne citaju samo onako kako se citaju deci

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13358 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 25/12/2011 : 23:32:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Windwalker
Da, svi su prljavi, svi se jebu, i ima više scena incesta i sličnih stvari nego zmajeva i epike.

Tolkien je Tolkien. Pravi fantasy!

Ono što se danas prodaje pod fantasy je ok do neke mjere, no ni do koljena Tolkienu.





Volim današnju fantastiku, ali si sjajno objasnio
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39123 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 25/12/2011 : 23:41:44  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89
ne razumes o cemu se prica ocigledno, tj, na koji nacin se prica

a Grim i Andersen se ne citaju samo onako kako se citaju deci



Sta ne razumem a ti razumes pa mi sada govoris kako se citaju Grim i Andersen?
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13358 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 25/12/2011 : 23:42:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mhejl
Uostalom, svoj odnos prema stvaralaštvu Tolkin je predstavio u onoj priči sa ludakom koji crta sliku šume, koja postoji samo u njegovoj glavi, list po list... i kada umre, nađe se u srcu svoje ostvarene fantazije, da bi krenuo ka mutnjikavim planinama u pozadini - ka novom izazovu mašte.



U kojoj priči?
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 26/12/2011 : 00:04:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

quote:
Originally posted by Lord Vader89
ne razumes o cemu se prica ocigledno, tj, na koji nacin se prica

a Grim i Andersen se ne citaju samo onako kako se citaju deci


Sta ne razumem a ti razumes pa mi sada govoris kako se citaju Grim i Andersen?


pa ne razumes da sam se posluzio hiperbolama "neobrazovana propalica" i "predsednik fensi akademije nauka", a ne da sam upucivao na Tolkina kao nekoga ko je zavrsio Megatrend, pa se prodaje kao profesor neke tamo nauke.

te u kontekstu s time, da ne postojI citanjE bajki i prica, vec da postojE citanjA.

pe kao sinteza te dve stavke - ne znam zasto odbijas da prihvatis da je neko ko je vrhunski intelektualac i poznavalac oblasti poput izmedju ostalog jezika i mitologije moze da napise delo koje je u nacelu bajka. je li tesko prihvatiti da neko delo koje se karakterise kao "bajkovito" moze da bude ozbiljno?

mozda pretpostavljam previse, ali nekako mi to ide ruku pod ruku sa tvojim stavom o crtezu u stripovima, da je pravi crtez jedino onaj realisticni.

ako previse pretpostavljam, slobodan si da mi kazes da sam u krivu, ili da me oteras u tri lepe, meni svejedno, ne ljutim se :D

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 15/01/2012 : 10:32:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote


Nakon 50 godina doznalo se: Kako je Andrić potukao “Gospodara prstenova”

Kultura, Top News | 06.01.2012. - 14:01:50

--------------------------------------------------------------------------------

Slavni pisac rođen u Bosni i Hercegovini, Ivo Andrić, prije 50 godina dobio je Nobelovu nagradu za literaturu, i do danas je ostao jedini književnik sa južnoslavenskog govornog područja koji je nagrađen ovim najprestižnijim svjetskim priznanjem. Andriću je nagrada dodijeljena na ceremoniji koja je održana u Stockholmu 10. decembra 1961. godine, u prelijepoj dvorani Koncertne palate Švedske akademije

Ipak, tek ovih dana se otkrilo kako je Andrić zavrijedio ovo prestižno priznanje u konkurenciji izvrsnih pisaca, među kojima je bio i autor trilogije “Gospodar prstenova” J. R. R. Tolkien.

Gospodar prstenova možda je bio uzor tisućama sljedbenika, možda je okrunjen i kao najdraža knjiga u Britaniji, milijuni primjeraka prodani su diljem svijeta, ali odnedavna su javnosti dostupni dokumenti koji pokazuju da je Nobelov odbor prozu J. R. R. Tolkiena ocijenio drugorazrednom, piše britanski list Guardian na internetskim stranicama, prenosi Hina.

Razmišljanje Nobelova odbora ostalo je tajnom pedeset godina, a onda je u Nobelovoj knjižnici u Stockholmu otvoren arhiv za 1961. Švedski novinar Andreas Ekstroem bacio se na proučavanje prije nedostupnih dokumenata i otkrio kako je žiri prešao preko imena poput Lawrencea Durrella, Roberta Frosta, Grahama Greenea, EM Forstera, Alberta Moravie i Tolkiena i odabrao dobitnika nagrade za književnost 1961, jugoslavenskoga pisca Ivu Andrića.

Odbor je pohvalio Andrićevu “epsku snagu kojom prati temu i opisuje ljudske sudbine potekle iz povijesti svoje zemlje”. Drugi nominirani pisci od Nobelova su odbora dobili još kraću primjedbu, otkrio je Ekstroem u švedskome listu Sydsvenska Dagbladetu.

Tolkienova proza, “nije se približila najvišoj pripovjedačkoj razini”, napisao je član odbora Anders Oesterling. Tolkiena je za nagradu predložio njegov prijatelj, pisac C. S. Lewis.


Frost je odbačen zbog “poodmakle dobi”: tada mu je bilo 86 godina. Odbor je ocijenio da su godine toga američkoga pjesnika “temeljna prepreka koju odbor sa žaljenjem mora konstatirati”.

I Forster je odbačen zbog dobi. Nobelov odbor više ne gleda na godine, piše Guardian, jer je 2007. nagradu za književnost dobila 87-godišnja Doris Lessing, ali tada je Oesterling Forstera, autora Puta do Indije, Sobe s pogledom, Howard’s Enda i Mauricea nazvao “sjenom onog tko je nekad bio, odavno ugašena duhovna zdravlja”.

Od ostalih kandidata, Durrell “ostavlja sumnjiv okus u ustima (…) zbog manijakalne preokupacije erotskim komplikacijama”, a talijanski romanopisac Alberto Moravia “pati od… opće monotonije”.

Greene, koji na kraju uopće nije dobio Nobelovu nagradu, te je 1961. bio drugi, a treća je bila danska književnica Karen Blixen, autorica knjige Moja Afrika.

- Ovime se bavim zadnjih pet godina, to je postala osobna i novinarska tradicija. Sad sam prvi put susreo Tolkienovo ime među kandidatima, kaže novinar Ekstroem.

Neke tajne ipak ostaju…

- Danas svake godine ima tristotinjak prijedloga, ali onda ih je bilo pedesetak. Ne može svatko predložiti dobitnika. Švedska akademija poziva određene akademike, bivše dobitnike i predstavnike institucija da nominiraju, a i sama može nominirati. Akademija u strogoj tajnosti arhive drži pedeset godina, ali (ni poslije) ne otkrije sve. Konačna se odluka donese, a da nikad u javnost ne prodru nikakve primjedbe. No poput prijedloga bude javan i poneki komentar. Tolkiena je monimirao C. S. Lewis, to sam prvo uočio. Lewis je bio profesor književnosti i zato kvalificiran za nominiranje. No kratak komentar Andersa Oesterlinga, dominantnog književnoga kritičara Akademije bio je prilično gorak. On je trilogiju (Gospodar prstenova) ovako opisao: rezultat se nipošto nije približio najvišoj pripovjedačkoj razini, rekao je.

(Doznajemo.com)

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

radulovic marko
Senior Member



Saint Vincent and Grenadi
2826 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 15/01/2012 : 12:48:27  Show Profile Show Extended Profile  Send radulovic marko a Private Message  Reply with Quote
Hocu da mi neko kratko preprica o cemu se radi u ovoj knjizi ili filmu ..Bilo bih pozeljno ko je procitao knjigu ...Hvala...!!!!!!!

Nema,nema niko tako lepe dragane.
Go to Top of Page

Grujah.
Advanced Member



Serbia
3254 Posts

Member since 28/07/2009

Posted - 15/01/2012 : 13:06:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Grujah. a Private Message  Reply with Quote
Prica je o Bilbu Baginsu, Frodovom ujaku. Naime, jednog dana se njegov prijatelj Gandalf pojavi pred njegovim vratima, i veoma brzo se tu nadju i 13 patuljaka predvodjeni Torinom Hrastostitom. Oni se zapute i veliku avanturu da ubije zlog zmaja Smauga.
Knjiga se naravno, desava godinama pre Gospodara Prstenova i na neki nacin je "uvod" u iste, jer ovde prvi put upoznajemo neke likove koji ce imati veliku ulogu kasnije Gospodaru Prestenova i takodje se dogadjaji iz LotRa nastavljaju na neke iz Hobita.

Edited by - Grujah. on 15/01/2012 13:07:17
Go to Top of Page
Page: of 30 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000