forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Blueberry krnologija izlaženja Bookglobe
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

andi
Junior Member

Croatia
306 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 03/03/2012 : 19:15:55  Show Profile Show Extended Profile  Send andi a Private Message  Reply with Quote
Nikako da pohvatam izdavački plan za Blueberry-a od Bookglobe-a. Može li mala pomoć:

1. Kako to da su tek sada izašli brojevi 1-5, a oni do 28 ranije?
2. Čini mi se da su brojevi 13 i 14 izašli i ranije a i sada ponovno? Zašto dvostruko izdanje? Ima li razlike u sadašnjim i ranijim izdanjima (scan, prijevod, dizajn)?
3. Vezano uz pitanje 2 - hoće li i ostali brojevi od 15 nadalje ubuduće biti izdani nanovo (sa osvježenim scanom, prijevodom, dizajnom)?
4. Pretpostavljam da će se rupa od 6-12 popuniti? Ima li informacije kada?
5. Zašto je Mladi Blueberry izlazio prvo 4-7, a kasnije 1-3?
6. Koliko ukupno postoji albuma za izdati od serijala: Blueberry, Mladi Blueberry i Maršal Blueberry? Hoće li svi izaći u izdanju Bookglobea?
7. Da li je bilo koji od ovih serijala danas još aktivan (da li izlaze nove epizode)?

Zahvaljujem znalcima na odgovorima.

jaki
Advanced Member



Croatia
25898 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 03/03/2012 : 20:04:41  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
1.Zato jer ih je tako objavio Bookglobe
2.Prvo izdanje je bilo sa broširanim koricama i običnim bijelim papirom.
Upis slova je definitivno drugačiji.
3.Ne i nema se šta osvježivat.
4.Ove godine.
5.Zato jer je Bookglobe tako objavio.
6.Blueberry 29,Mladi Blueberry 19,Marshall 3.Hoće.
7.Mladi Blueberry sigurna a Blueberry moguće.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

andi
Junior Member

Croatia
306 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 03/03/2012 : 20:54:49  Show Profile Show Extended Profile  Send andi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

2.Prvo izdanje je bilo sa broširanim koricama i običnim bijelim papirom.
Upis slova je definitivno drugačiji.
3.Ne i nema se šta osvježivat.



Hvala na informacijama.
Mislio sam da će se i ove kasnije epizode reizdati jer mi čini da je dizajn naslovnica 24-27 drugačiji od ostatka serije.
To će znači tako ostati.
Što znači broširane korice? Razlika u papiru je obični-sjajni pretpostavljam?
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 03/03/2012 : 20:57:57  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=8636


COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25898 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 03/03/2012 : 21:19:27  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by andi

Hvala na informacijama.
Mislio sam da će se i ove kasnije epizode reizdati jer mi čini da je dizajn naslovnica 24-27 drugačiji od ostatka serije.
To će znači tako ostati.
Što znači broširane korice? Razlika u papiru je obični-sjajni pretpostavljam?



Broširane korice su meke albumske korice.da,sjajni vs.obični papir.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 04/04/2012 : 10:43:05  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Ljudi, pitanje! U vezi Bookglobeove prve knjige Mladog Blueberryja, koje epizode sadrži ta prva knjiga? jel to integral ili sam prva epizoda LOng Sam/Blueberryjeva tajna?
I koliko stranica ima ta prva epizoda? Trebam info da popunim ovu recenziju....

http://www.stripovi.com/recenzije/mladi-blueberry-mlbb-bg-1-blueberryjeva-tajna/1456/ br /

Ovo je iz popisa...
BLUEBERRYJEVA MLADOST (epizode iz građanskog rata):

1.Long Sam – Stripoteka br.300/301 , Stripoteka br.826 ®, album Bookglobe br.1 (Blueberryjeva tajna, u boji)

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25898 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 04/04/2012 : 13:37:15  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
svaki album ( prva tri)Blueberryjeve mladosti sadrži 3 epizode koje su izlazile u Stripoteci.Kako se zovu,vjerovatno možeš nači na popisima.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 04/04/2012 : 13:54:01  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

svaki album ( prva tri)Blueberryjeve mladosti sadrži 3 epizode koje su izlazile u Stripoteci.Kako se zovu,vjerovatno možeš nači na popisima.



KOliko ima strana pojedini album, a koliko cijeli integral Blueberryjeve mladosti?

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 04/04/2012 : 14:47:24  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

quote:
Originally posted by jaki

svaki album ( prva tri)Blueberryjeve mladosti sadrži 3 epizode koje su izlazile u Stripoteci.Kako se zovu,vjerovatno možeš nači na popisima.



KOliko ima strana pojedini album, a koliko cijeli integral Blueberryjeve mladosti?


Mislim da u slučaju Bookglobea miješaš album i integral...
Dakle prvi album (ili integral) Blueberryjeve mladosti sadrži prve 3 epizode (koji su im naslovi vidi popis), a svaka od tih epizoda ima 15 stranica, dakle ukupno 45 u tom albumu-integralu.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 04/04/2012 : 15:42:03  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
e to sam htio znati, kOliko ima pojedina epizoda, a koliko cijeli integral... Thanx! Kako to da su tako kratke, 15 stranica?

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 04/04/2012 : 19:29:33  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
To bi trebalo pitati Charliera i Girauda, ali na žalost oni više ne mogu dati odgovor na to pitanje :(
Te priče iz Blueberryjeve mladosti su bile kratke, tako su ih osmislili.
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18400 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 11/04/2012 : 20:00:19  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
nabavio danas Blueberi 1,2,3,4,5,13,14 i ODLIČNO izdanje Bokglobea....
papir unutra gladak, kolor bogovski,.albumi svi dimenzija ko jedan....prst gore za bokglobe,razočarali su
me 2 integralom Plavih Bluza ali ovo jim izpalo odlično.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

MSBlueberry
Senior Member



1692 Posts

Member since 18/02/2013

Posted - 20/02/2013 : 00:00:10  Show Profile Show Extended Profile  Send MSBlueberry a Private Message  Reply with Quote
[quote]Originally posted by andi

Nikako da pohvatam izdavački plan za Blueberry-a od Bookglobe-a. Može li mala pomoć:

1. Kako to da su tek sada izašli brojevi 1-5, a oni do 28 ranije?
2. Čini mi se da su brojevi 13 i 14 izašli i ranije a i sada ponovno? Zašto dvostruko izdanje? Ima li razlike u sadašnjim i ranijim izdanjima (scan, prijevod, dizajn)?
3. Vezano uz pitanje 2 - hoće li i ostali brojevi od 15 nadalje ubuduće biti izdani nanovo (sa osvježenim scanom, prijevodom, dizajnom)?
4. Pretpostavljam da će se rupa od 6-12 popuniti? Ima li informacije kada?
5. Zašto je Mladi Blueberry izlazio prvo 4-7, a kasnije 1-3?
6. Koliko ukupno postoji albuma za izdati od serijala: Blueberry, Mladi Blueberry i Maršal Blueberry? Hoće li svi izaći u izdanju Bookglobea?
7. Da li je bilo koji od ovih serijala danas još aktivan (da li izlaze nove epizode)?

Zahvaljujem znalcima na odgovorima.

About ritma i načina izlaženja Blueberry epizoda. One su tako izdavane jer su ih njihovi tvorci Char/Gir tako i stvarali. Počelo je sa Fort Navajo,i u toku stvaranja tih prvih priča vidjeli su da jedan od likova postaje veči od života. Naravno nastavilo se dalje samo sa njim, i da bi se i dalje dobro zarađivalo morali su izmisljati nove priče. Naravno da se cijela stvar nebi razvodnila nisu mogli cijediti istu temu do beskonačno, nego su izmislili novu temu: Mladi Blueberry. U hodu su uz tekuće priče otvarali sasvim novi prozor u svijet lika za kojeg,u početku, nisu smatrali da ima neku svijetlu budučnost u tom -PILOTE- novom valu Francuskog stripa.
Kako su se samo privarili! Zahvaljujuči svojoj sposobnosti to štancavanje novih,financijskih itekako isplativih, epizoda nije razvodnilo kvalitetu. Za svaki slučaj ostavili su otvoreni prozor za nove teme, kao Maršal Blueberry. Neznam kojih ste godina vi,pisci svih ovih stranica, ali čini mi se da ja zbog svojih iman sasvin drugačije poglede na svijet stripa. Sičan se dobro početka 70ih, i kakav smo onda imali standard prema 2/3 Planete Zemlje... mi smo za sve njih bili Amerika. Poplava USA brandova Pepsi/Coca,Bazooka žvake,one žute Smile koje smo ljepili na dlanove i ruke preko lita,gomila samoljepljivih sličica u zasebnim kesicama i u onim velikim kesicama sa mirišljavim velikim žvakalicama,ploče GB&USA glazbenika,... i naravno Strip. Ove današnje generacije koje viđan svaki dan kako hodaju tipkajuči u mobilephone i djeluju zatupljeno i glupavo nemaju pojma kako je nama bilo kad bi stali ispred trafike i gledali sve one stripove, to nam je bilo blago. Čim bi neko kupio neki ZS&LMS strip i sjeo u portun ili dvor na skalinu da ga čita odmah bi se oko njega skupilo 5-6 nas i čitali bi ga skupa s njim. Svaki taj roman je bio naravno kultni, ali ja sam brzo primjetio da mi pažnju više privlaču EKS-almanah i Stripoteka. Tu je bilo 3 do 5 priča bilo cjele ili u nastavcima,naravno i dosta viceva za jedan list Hogar/Gaston/itd, što mi je bilo mnogo privlačnije. I tu sam jednog dana vidio Michael S.Donovana Blueberriia, i to je bilo to. Taj lik me zarobio do kraja života. Interesantno, bilo nas je svega nekolicina,gdje sam se god kretao, koji smo imali te neke junake van uobičajenih ZS&LMS stripova. Jedan moj prijatelj iz dvora,inače prvi vratar naše ulice u 70-ima nogometom zaluđenom Splitu-T.Krstulovič, imao je sličnu fiksaciju u liku -Princ Valianta- ,s time da si 70-ih mogao kupiti velike luksuzne TOMOVE(tako su se zvali) sa Valiantom kao jedinim junakom u tom formatu. Sičan se da san mu tad reka...˝kako ti imaš svoga junaka u tom formatu a ja svog neman˝. To je bilo stvarno čudno da je izlazio samo Valiant i niko više. Ukratko od tada sam samo gledao te stripove i kupio svaki u kojem je bila epizoda Poručnika Bluberija (EKS-almanah je nekako iznenada nestao i kupovao sam samo tada več omiljenu Stripoteku). Kupovao sam je duboko u 80ima, i to bez obzira bio Blueberry ili ne, to mi je postao strip moje mladosti. Sičam se da su izdavači,da bi masno zaradili u tim godinama strip ludila, izmišljali nove formate (kao ZS&LMS) i nazivali ih -Mini super ili biser strip- i uređivali je kao Stripoteku (jeli se neko uopče siča toga???). Naravno čim bi izašao Blueberry i to bih odmah kupio (poslije sam to zbog malog formata bacio u škovace, kad bi ista epizoda izašla u Stripoteci). Tek u zadnjih 5-6 godina počeli su izlaziti tvrdo ukoričeni i u boji comics books Blueberry, ali nešto mi je falilo -Taiming-. Zašto to nije izašlo prije 30 GODINA a ne tek sada? Primjetio sam vrlo rano da mogu neke epizode prepoznati kao drugačije, što nikako nisam shvačao, dok nisam pročitao da CHAR/GIR nisu sve radili. Negdje je falio jedan, negdje drugi a negdje nažalost obojica. I tu stoji bit problema -Nema smisla radit Blueberry avanture bez pokojnih autora-.
Sječam se kad sam čuo da se snuma film sa izvjesnim francuskim glumcem (suprug izvjesne glumice iz Italije,Inicijali MB). Tad sam pomislio da se neki strip junaci nebi smili ekranizirat, da bi to trebalo zakonom zabranit jer če to uništit legendu o njima. Film je naravno brzo izašao na DVD-u, u kinu nije nikog zanimao, i ispao je glupost koja govori o nečemu na nikakav način. Što se tiče stripa i tu se dalje radi, u stvari več je napravljen -GETTYSBURG-. Naravno radi se o najzahvalnijoj temi -AMERICAN CIVIL WAR-, dakle Mladi Blueberry. Što uopče nije čudno jer kao 10-ak godina preplatnik magazina -Civil War Times-, jako dobro znam što taj rat znači svima u USA, kako je to dio njihovog indetiteta njihove kulture kako im je to ušlo pod kožu. E pa upravo to je problem, jer da bi se strip prodao u USA, stavili su Blueberriia na istočnu frontu gdje on nikad nije bio (VA,MD,DC,PA), umjesto na zapad i srednji zapad gdje je bio cjelo vrime (KS,MO,AR,TN,GA). Na kraju žalim ove danas mlade što su rođeni u zemlji gdje što si veči lopov to si ugledniji građanin, gdje kriminalac može bit predsjednik vlade, i što imaju nikakvu mladost. S druge strane za vrime onog zločinačkog mraka mi smo uživali ovdje u Splitu, tih 70-ih kako smo provodili vrime pa Hajduk, Jugoplastika... žalim ove danas mlade što nemaju ništa od onog što smo imali mi, nemaju pojma ni o čemu. Kad se sitim kako smo 70-ih gledali strane turiste iz Čehoslovačke, Poljske, Mađarske... gledali smo ih kao bijedne klošare, a ovi su to osječali, danas je obratno. Sičan se kad bi izaša iz škole, jutarnja smjena dno Balkanske ulice, i vidio DDR,SSSR i Poljske mornare čiji su brodovi tada regularno dolazili u posjete kako stoju ispred običnih trafika i kako su bili šokirani sa onim što vide, tu je bilo više robe nego u njihovim prodajnim centrima. Jednom mi je došlo da grupi od 5-6 SSSR mornara kupin američki Playboy, kako su samo blenili u njega, šteta što to nisam uradia to bi bila scena zar ne?! I Ameri kad su bili u prolječe 79, Tito je tad bija u Vili Dalmacija a vaš Dinamo je tuka Hajduk 1:2 ali mi smo bili prvaci, su bili iznenađeni kad su ušli u prodajni centar ˝Prima˝, očekivali su Tunguziju kad ono..., a mi smo sasvim normalno posječivali njihov nosač ˝Saratoga˝ koji je bio parkiran ispred luke, a dva prateča broda su bila na vezu među trajektima u luci. A onda je neko upalija svitlo slobode i sve nam se smračilo.
Pozdrav ljubiteljima stripa
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/02/2013 : 01:07:14  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Izvrstan tekst
Probaj napisati recenziju, mislim da bi ti išlo.
Ja sam pisal al' nikak da stignem dalje...

http://www.stripovi.com/index.asp?page=reviews-latest&Hero=BB&Author=&Title=

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 20/02/2013 : 01:18:21  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote


Go to Top of Page

76
Senior Member

Croatia
2594 Posts

Member since 24/12/2005

Posted - 20/02/2013 : 18:25:17  Show Profile Show Extended Profile  Send 76 a Private Message  Reply with Quote
Načuo sam kako vrlo uskoro možemo očekivati da Bookglobe objavi preostalih sedam albuma.
Nadam se da to nije "patka"...

The best you can say for football is that it has given the working man a subject for conversation.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25898 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 21/02/2013 : 06:41:11  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:

[quote]Originally posted by MSBlueberry



A ti si svoje političke i gospodarske frustracije doša liječit ovdje?
Imaš lipo svaštaru pa piši šta oćeš.
isprike Andyju.

Ja sam fetišist papira!

Edited by - jaki on 21/02/2013 14:45:16
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9919 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 21/02/2013 : 09:47:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
odlican tekst msbluberi

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 21/02/2013 : 10:49:34  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

quote:

[quote]Originally posted by andi



A ti si svoje političke i gospodarske frustracije doša liječit ovdje?
Imaš lipo svaštaru pa piši šta oćeš.


Pogledaj malo bolje, krivu osobu si izvukao pod citatom, ispada da je Andi iznio te jugonostalgičarske gluposti a nije.
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9919 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 21/02/2013 : 11:06:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by jaki

quote:

[quote]Originally posted by andi



A ti si svoje političke i gospodarske frustracije doša liječit ovdje?
Imaš lipo svaštaru pa piši šta oćeš.


Pogledaj malo bolje, krivu osobu si izvukao pod citatom, ispada da je Andi iznio te jugonostalgičarske gluposti a nije.


hehe

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 21/02/2013 : 13:49:36  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

quote:

[quote]Originally posted by andi



A ti si svoje političke i gospodarske frustracije doša liječit ovdje?
Imaš lipo svaštaru pa piši šta oćeš.


A što?
Da nije rekao nešto što nije tačno?
(ne mislim na andija)

Inače, jedva čekam da napokon kompletiram Bluberija.
28 regularnih, 7 mladih i 3 maršala - svi albumi gde se pominje Šarlije ili Žiro.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25898 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 21/02/2013 : 14:48:17  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto
A što?
Da nije rekao nešto što nije tačno?
(ne mislim na andija)


U biti je jer je to njegov subjektivan pogled ali nije stvar je li točno ili ne već da ima dovoljno prostora u svaštari da se raspiše o toj/tim temama.Ne treba zatrpavati topic o stripovima sa tim.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 27/02/2013 : 00:17:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by MSBlueberry

[quote]Originally posted by andi

Nikako da pohvatam izdavački plan za Blueberry-a od Bookglobe-a. Može li mala pomoć:

1. Kako to da su tek sada izašli brojevi 1-5, a oni do 28 ranije?
2. Čini mi se da su brojevi 13 i 14 izašli i ranije a i sada ponovno? Zašto dvostruko izdanje? Ima li razlike u sadašnjim i ranijim izdanjima (scan, prijevod, dizajn)?
3. Vezano uz pitanje 2 - hoće li i ostali brojevi od 15 nadalje ubuduće biti izdani nanovo (sa osvježenim scanom, prijevodom, dizajnom)?
4. Pretpostavljam da će se rupa od 6-12 popuniti? Ima li informacije kada?
5. Zašto je Mladi Blueberry izlazio prvo 4-7, a kasnije 1-3?
6. Koliko ukupno postoji albuma za izdati od serijala: Blueberry, Mladi Blueberry i Maršal Blueberry? Hoće li svi izaći u izdanju Bookglobea?
7. Da li je bilo koji od ovih serijala danas još aktivan (da li izlaze nove epizode)?

Zahvaljujem znalcima na odgovorima.

About ritma i načina izlaženja Blueberry epizoda. One su tako izdavane jer su ih njihovi tvorci Char/Gir tako i stvarali. Počelo je sa Fort Navajo,i u toku stvaranja tih prvih priča vidjeli su da jedan od likova postaje veči od života. Naravno nastavilo se dalje samo sa njim, i da bi se i dalje dobro zarađivalo morali su izmisljati nove priče. Naravno da se cijela stvar nebi razvodnila nisu mogli cijediti istu temu do beskonačno, nego su izmislili novu temu: Mladi Blueberry. U hodu su uz tekuće priče otvarali sasvim novi prozor u svijet lika za kojeg,u početku, nisu smatrali da ima neku svijetlu budučnost u tom -PILOTE- novom valu Francuskog stripa.
Kako su se samo privarili! Zahvaljujuči svojoj sposobnosti to štancavanje novih,financijskih itekako isplativih, epizoda nije razvodnilo kvalitetu. Za svaki slučaj ostavili su otvoreni prozor za nove teme, kao Maršal Blueberry. Neznam kojih ste godina vi,pisci svih ovih stranica, ali čini mi se da ja zbog svojih iman sasvin drugačije poglede na svijet stripa. Sičan se dobro početka 70ih, i kakav smo onda imali standard prema 2/3 Planete Zemlje... mi smo za sve njih bili Amerika. Poplava USA brandova Pepsi/Coca,Bazooka žvake,one žute Smile koje smo ljepili na dlanove i ruke preko lita,gomila samoljepljivih sličica u zasebnim kesicama i u onim velikim kesicama sa mirišljavim velikim žvakalicama,ploče GB&USA glazbenika,... i naravno Strip. Ove današnje generacije koje viđan svaki dan kako hodaju tipkajuči u mobilephone i djeluju zatupljeno i glupavo nemaju pojma kako je nama bilo kad bi stali ispred trafike i gledali sve one stripove, to nam je bilo blago. Čim bi neko kupio neki ZS&LMS strip i sjeo u portun ili dvor na skalinu da ga čita odmah bi se oko njega skupilo 5-6 nas i čitali bi ga skupa s njim. Svaki taj roman je bio naravno kultni, ali ja sam brzo primjetio da mi pažnju više privlaču EKS-almanah i Stripoteka. Tu je bilo 3 do 5 priča bilo cjele ili u nastavcima,naravno i dosta viceva za jedan list Hogar/Gaston/itd, što mi je bilo mnogo privlačnije. I tu sam jednog dana vidio Michael S.Donovana Blueberriia, i to je bilo to. Taj lik me zarobio do kraja života. Interesantno, bilo nas je svega nekolicina,gdje sam se god kretao, koji smo imali te neke junake van uobičajenih ZS&LMS stripova. Jedan moj prijatelj iz dvora,inače prvi vratar naše ulice u 70-ima nogometom zaluđenom Splitu-T.Krstulovič, imao je sličnu fiksaciju u liku -Princ Valianta- ,s time da si 70-ih mogao kupiti velike luksuzne TOMOVE(tako su se zvali) sa Valiantom kao jedinim junakom u tom formatu. Sičan se da san mu tad reka...˝kako ti imaš svoga junaka u tom formatu a ja svog neman˝. To je bilo stvarno čudno da je izlazio samo Valiant i niko više. Ukratko od tada sam samo gledao te stripove i kupio svaki u kojem je bila epizoda Poručnika Bluberija (EKS-almanah je nekako iznenada nestao i kupovao sam samo tada več omiljenu Stripoteku). Kupovao sam je duboko u 80ima, i to bez obzira bio Blueberry ili ne, to mi je postao strip moje mladosti. Sičam se da su izdavači,da bi masno zaradili u tim godinama strip ludila, izmišljali nove formate (kao ZS&LMS) i nazivali ih -Mini super ili biser strip- i uređivali je kao Stripoteku (jeli se neko uopče siča toga???). Naravno čim bi izašao Blueberry i to bih odmah kupio (poslije sam to zbog malog formata bacio u škovace, kad bi ista epizoda izašla u Stripoteci). Tek u zadnjih 5-6 godina počeli su izlaziti tvrdo ukoričeni i u boji comics books Blueberry, ali nešto mi je falilo -Taiming-. Zašto to nije izašlo prije 30 GODINA a ne tek sada? Primjetio sam vrlo rano da mogu neke epizode prepoznati kao drugačije, što nikako nisam shvačao, dok nisam pročitao da CHAR/GIR nisu sve radili. Negdje je falio jedan, negdje drugi a negdje nažalost obojica. I tu stoji bit problema -Nema smisla radit Blueberry avanture bez pokojnih autora-.
Sječam se kad sam čuo da se snuma film sa izvjesnim francuskim glumcem (suprug izvjesne glumice iz Italije,Inicijali MB). Tad sam pomislio da se neki strip junaci nebi smili ekranizirat, da bi to trebalo zakonom zabranit jer če to uništit legendu o njima. Film je naravno brzo izašao na DVD-u, u kinu nije nikog zanimao, i ispao je glupost koja govori o nečemu na nikakav način. Što se tiče stripa i tu se dalje radi, u stvari več je napravljen -GETTYSBURG-. Naravno radi se o najzahvalnijoj temi -AMERICAN CIVIL WAR-, dakle Mladi Blueberry. Što uopče nije čudno jer kao 10-ak godina preplatnik magazina -Civil War Times-, jako dobro znam što taj rat znači svima u USA, kako je to dio njihovog indetiteta njihove kulture kako im je to ušlo pod kožu. E pa upravo to je problem, jer da bi se strip prodao u USA, stavili su Blueberriia na istočnu frontu gdje on nikad nije bio (VA,MD,DC,PA), umjesto na zapad i srednji zapad gdje je bio cjelo vrime (KS,MO,AR,TN,GA). Na kraju žalim ove danas mlade što su rođeni u zemlji gdje što si veči lopov to si ugledniji građanin, gdje kriminalac može bit predsjednik vlade, i što imaju nikakvu mladost. S druge strane za vrime onog zločinačkog mraka mi smo uživali ovdje u Splitu, tih 70-ih kako smo provodili vrime pa Hajduk, Jugoplastika... žalim ove danas mlade što nemaju ništa od onog što smo imali mi, nemaju pojma ni o čemu. Kad se sitim kako smo 70-ih gledali strane turiste iz Čehoslovačke, Poljske, Mađarske... gledali smo ih kao bijedne klošare, a ovi su to osječali, danas je obratno. Sičan se kad bi izaša iz škole, jutarnja smjena dno Balkanske ulice, i vidio DDR,SSSR i Poljske mornare čiji su brodovi tada regularno dolazili u posjete kako stoju ispred običnih trafika i kako su bili šokirani sa onim što vide, tu je bilo više robe nego u njihovim prodajnim centrima. Jednom mi je došlo da grupi od 5-6 SSSR mornara kupin američki Playboy, kako su samo blenili u njega, šteta što to nisam uradia to bi bila scena zar ne?! I Ameri kad su bili u prolječe 79, Tito je tad bija u Vili Dalmacija a vaš Dinamo je tuka Hajduk 1:2 ali mi smo bili prvaci, su bili iznenađeni kad su ušli u prodajni centar ˝Prima˝, očekivali su Tunguziju kad ono..., a mi smo sasvim normalno posječivali njihov nosač ˝Saratoga˝ koji je bio parkiran ispred luke, a dva prateča broda su bila na vezu među trajektima u luci. A onda je neko upalija svitlo slobode i sve nam se smračilo.
Pozdrav ljubiteljima stripa


Jako dobar i iskren tekst. Ovakav tekst je mogao da napiše samo onaj ko je živio u tom vremenu, a kako sam i ja sudionik tog vremena, samo nešto sjvernije, u pravu je u vezi cijele priče. Oni koji nisu živjeli u tom vremenu nemaju pojma o čemu je riječ, jer ne mogu sebi predočiti takvu sliku sve i kad bi htjeli. Drugo vrijem, druga priča.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6853 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 02/03/2013 : 21:04:44  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Jedan pregled - spisak svih epizoda regularnog Bluberija, sa u zagradi napisanim koje je to izdanje Bookglobea, bi bilo poželjno.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6853 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 03/03/2013 : 17:23:08  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
1.Fort Navajo -Stripoteka br.60 , Stripoteka br.610 ®, album DN-a, Marketprint integral 1, album Bookglobe br.1 (u boji)
2.Grmljavina na zapadu -Stripoteka br.66 , Stripoteka br.615 ®, Strip 81 br.4,5 (U ime mira), album DN-a, Marketprint integral 1, album Bookglobe br.2 (u boji)
3.Usamljeni Orao -Stripoteka br.87 i br.88 , Stripoteka br.625 ®, album DN-a, Panorama br.289-294 (Usamljeni Soko), Marketprint integral 1, album Bookglobe br.3 (u boji)
4.Izgubljeni konjanik - Stripoteka br.79 , Stripoteka br.724 ®, album DN-a, Marketprint integral 2, album Bookglobe br.4 (u boji)
5.Tragom Navajosa - Stripoteka br.97 i br.98 , Stripoteka br. 728 ®, Politikin zabavnik br.1486,1487, album DN-a, Marketprint integral 2, album Bookglobe br.5 (Na tragu Navajosa, u boji)
6.Čovjek sa srebrnom zvijezdom - Stripoteka br.103 i 104 , Stripoteka br.732 ® , Super br.8, magazin Planeta strip br.2, album DN-a, Marketprint integral 2
7.Željezni konj - Stripoteka br.117 i br.118 , Stripoteka br.738 ®, Biser Strip br.7, Marketprint integral 3
8.Čovjek sa čeličnom šakom -Biser strip br.8 , Stripoteka br.143 i br.144 , Stripoteka br.810 ®, Strip Art (stara edicija) br. 25-36, Marketprint integral 3
9.Na stazi Siouxa – Biser Strip br.10 , Stripoteka br.152/153 , Stripoteka br.817 ®, Marketprint integral 3
10.Suludi general – Biser Strip br.12 , Stripoteka br. 172/173 , Stripoteka br.879 ®, Politikin zabavnik br.1277-1278, Marketprint integral 4
11.Zlatna planina – Biser Strip br.14, Stripoteka br.192/193 , Stripoteka br.890 ® (s naslovom Planina duhova), Politikin zabavnik br.1733-35, Ćao Almanah 9-10, Marketprint integral 4
12.Planina duhova - Biser Strip br.15, Stripoteka br.194/195 , Stripoteka br.901 ® (objavljeno pod naslovom Zlatna planina), Politikin zabavnik br.1628-30, Marketprint integral 4
13.Chihuahua Pearl -album Bookglobe br.13 (u boji) , Stripoteka br.218/219, Comic Strip br.29,30, Strip 81 br. 24-26 (Hitna poruka), Politikin zabavnik br.2238-40, Marketprint integral 5
14.Čovjek vrijedan 500.000 $ -album Bookglobe br.14 (u boji), Stripoteka br.224/225, Comic Strip br.31,32, Strip 81 br.27-30 (Ucijenjen na 500.000$), Politikin zabavnik br.2244-46,Marketprint integral 5
15.Balada o kovčegu -Pol. zabavnik br.1709,1710,1711,1712 (ponovljeno u br.2329-31) , Stripoteka br.238/239 i br.240/241, album Bookglobe br.15 (u boji), Marketprint integral 5
16.Odmetnik –Stripoteka br. 260/261, 262/263, Politikin zabavnik br.2365-66 (Prognanik), album Bookglobe br.16 (u boji)
17.Anđeosko lice -Super br.98 , Stripoteka br.360/361 i br.362/363, Politikin zabavnik br.2368-70, album Bookglobe br.17 (u boji), Ćao Almanah br.7.
18.Povratak Blueberrya –Spunk Magazin br.1,2,3,4,5,6,7, Politikin zabavnik br.2377-79 (Razbijeni nos), album Bookglobe br.18 (Slomljeni nos, u boji)
19.Dugo putovanje -Comic Strip br.1,2,3,4, Politikin zabavnik
br.2385-87, Spunk magazin br.14-17 (Dugi marš), magazin Free br.3, album Bookglobe br.19 (Dugi marš, u boji)
20.Fantomsko pleme –Comic Strip br.5,6,7, Politikin zabavnik br.2056,57 (Neuhvatljivo pleme), Politikin zabavnik br.2471-74 (Pleme duhova), Stripoteka br. 707-722, album Bookglobe br.20 (u boji)
21.Posljednja karta -Stripoteka br.915 , Comic Strip br.8,9,10,11, Politikin zabavnik br.2477-80 (Posljednji adut), album Bookglobe br.21 (u boji)
22.Na kraju puta -Comic Strip br.16,17 , Stripoteka br.924, Politikin zabavnik br.2499-2502, album Bookglobe br.22 (u boji)
23.Arizona Love –Stripoteka br.969, Politikin zabavnik br.2147-49 (Nesretna ljubav), Politikin zabavnik br.2543-47, album Bookglobe br.23 (u boji)
24.Mister Blueberry –strip album (Reborn Comics), Stripoteka br.981, album Bookglobe br.24 (u boji)
25.Sjenke nad Tombstoneom –strip album (Reborn Comics), Stripoteka br.988, album Bookglobe br.25 (u boji)
26.Geronimo -Politikin zabavnik br.2558-61, Stripoteka br.1000, album Bookglobe br.26 (Apas Geronimo, u boji)
27.OK Corral -album Bookglobe br.27 (u boji)
28.Dust -album Bookglobe br.28 (u boji)
29.Apaches – Stripoteka br. 1047,1048.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000