forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Konstantinovo Raskršće (System Comics, 2012)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

masni
Senior Member



Serbia
2239 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 16/05/2012 : 21:55:43  Show Profile Show Extended Profile  Send masni a Private Message  Reply with Quote
kad ce ovo biti u novom sadu?

Zelim Lone Vulf-a meke korice. Pristupacna cena kao ,blek i mark ludens
Go to Top of Page

feniks
Senior Member

1915 Posts

Member since 08/05/2004

Posted - 18/05/2012 : 12:36:04  Show Profile Show Extended Profile  Send feniks a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by radio clash

Knjigu nisam čitao, te o njoj samo znam ono što je autor, to jest Dexa, govorio u intervjuima, a to sam pročitao bukvalno sada. Stiče se utisak (neka me neko ispravi ako grešim) da su partizani nepismeni zločinci, da se nije vodila narodnooslobodilačka borba pored građanskog rata, već da su samo terorisali predratnu inteligenciju i građanstvo. Zanima me kako se na to gleda u stripu?



To je sasvim nebitno, za priču
Deksa jeste napisao knjigu koja se ne uklapa u kalup knjiga koje opisuju događaje iz tog perioda i ništa više od toga.
Ova ideološka naklapanja nisu potrebna.
Go to Top of Page

radio clash
New Member



104 Posts

Member since 29/01/2012

Posted - 18/05/2012 : 13:43:23  Show Profile Show Extended Profile  Send radio clash a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by feniks

quote:
Originally posted by radio clash

Knjigu nisam čitao, te o njoj samo znam ono što je autor, to jest Dexa, govorio u intervjuima, a to sam pročitao bukvalno sada. Stiče se utisak (neka me neko ispravi ako grešim) da su partizani nepismeni zločinci, da se nije vodila narodnooslobodilačka borba pored građanskog rata, već da su samo terorisali predratnu inteligenciju i građanstvo. Zanima me kako se na to gleda u stripu?



To je sasvim nebitno, za priču
Deksa jeste napisao knjigu koja se ne uklapa u kalup knjiga koje opisuju događaje iz tog perioda i ništa više od toga.
Ova ideološka naklapanja nisu potrebna.



Najnormalnije sam pitao, nema potreba da se lupaš po čelu. Možda je nekom bitno. Ne znam koliko bi ljudi iz Srbije kupilo strip čija radnja bi se odvijala u Splitu u potrazi za Dioklecijanovim mačom, gde je jedan od junaka ustaša. Možda bi neko odmah u startu zbog toga odbacio strip. Elem, vidimo se na promociji.

Vidimo se u Perucici!
Go to Top of Page

feniks
Senior Member

1915 Posts

Member since 08/05/2004

Posted - 18/05/2012 : 14:14:12  Show Profile Show Extended Profile  Send feniks a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by radio clash

quote:
Originally posted by feniks

quote:
Originally posted by radio clash

Knjigu nisam čitao, te o njoj samo znam ono što je autor, to jest Dexa, govorio u intervjuima, a to sam pročitao bukvalno sada. Stiče se utisak (neka me neko ispravi ako grešim) da su partizani nepismeni zločinci, da se nije vodila narodnooslobodilačka borba pored građanskog rata, već da su samo terorisali predratnu inteligenciju i građanstvo. Zanima me kako se na to gleda u stripu?



To je sasvim nebitno, za priču
Deksa jeste napisao knjigu koja se ne uklapa u kalup knjiga koje opisuju događaje iz tog perioda i ništa više od toga.
Ova ideološka naklapanja nisu potrebna.



Najnormalnije sam pitao, nema potreba da se lupaš po čelu. Možda je nekom bitno. Ne znam koliko bi ljudi iz Srbije kupilo strip čija radnja bi se odvijala u Splitu u potrazi za Dioklecijanovim mačom, gde je jedan od junaka ustaša. Možda bi neko odmah u startu zbog toga odbacio strip. Elem, vidimo se na promociji.



Sto se ovog hipotetickog pitanja tice odgovor je: vise ljudi nego sto ce se u cro naci kupaca za strip Konstantinovo raskrsce: Kraljevstvo krvi.
A je zbog toga sto se uvijek moze naci nesto "bitno" sto tjera ljude.
P.S. Na promociji se ne vidimo
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 18/05/2012 : 21:29:39  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

feniks
Senior Member

1915 Posts

Member since 08/05/2004

Posted - 18/05/2012 : 21:36:05  Show Profile Show Extended Profile  Send feniks a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25759 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 18/05/2012 : 22:18:04  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by feniks

Sto se ovog hipotetickog pitanja tice odgovor je: vise ljudi nego sto ce se u cro naci kupaca za strip Konstantinovo raskrsce: Kraljevstvo krvi.



Kako si došao do ovog zaključka?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 18/05/2012 : 22:25:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
dugodisnjim proucavanjem ... i naravno ako bude tandem macan zezelj ja kupujem makar domobran trazio zardjalu kasiku... aaaaa.... kude ode ova rasprava... cim stavite raskrsnica eto vam ga ...http://www.youtube.com/watch?v=Yd60nI4sa9A

sangue navajo

Edited by - Combatrock on 19/05/2012 11:56:32
Go to Top of Page

feniks
Senior Member

1915 Posts

Member since 08/05/2004

Posted - 19/05/2012 : 16:44:43  Show Profile Show Extended Profile  Send feniks a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by feniks

Sto se ovog hipotetickog pitanja tice odgovor je: vise ljudi nego sto ce se u cro naci kupaca za strip Konstantinovo raskrsce: Kraljevstvo krvi.



Kako si došao do ovog zaključka?



Za hipoteticko pitanje hipoteticki odgovor/
Ali je u pravu C dugogodisnje istrazivanje i iskustvo.
Koliko ljudi u cro kupuje Sistemova izdanja? Malo
Koliko ljudi u cro kupuje izdanja SC tipa Vekovnici, Druzinu Dardaneli ecc? jos manje

Koliko ce ljudi u cro kupiti strip adaptaciju Konstantinovog raskrsca?
Veoma malo



Go to Top of Page

dexa pantelejski
Junior Member



Serbia
416 Posts

Member since 10/02/2005

Posted - 21/05/2012 : 09:56:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit dexa pantelejski's Homepage  Send dexa pantelejski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by feniks

quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by feniks

Sto se ovog hipotetickog pitanja tice odgovor je: vise ljudi nego sto ce se u cro naci kupaca za strip Konstantinovo raskrsce: Kraljevstvo krvi.



Kako si došao do ovog zaključka?



Za hipoteticko pitanje hipoteticki odgovor/
Ali je u pravu C dugogodisnje istrazivanje i iskustvo.
Koliko ljudi u cro kupuje Sistemova izdanja? Malo
Koliko ljudi u cro kupuje izdanja SC tipa Vekovnici, Druzinu Dardaneli ecc? jos manje

Koliko ce ljudi u cro kupiti strip adaptaciju Konstantinovog raskrsca?
Veoma malo







Da se ja nadovežem sa malo hipotetike.

Prvo, ovaj strip je adaptacija knjige koja je izdata 2009. i koja se od tad dosta čitala u cro.

Prema podacima o prodaji kojima raspolažem, u cro je prodata sasvim solidna količina Konstantinovog raskršća. Pod terminom "solidno" podrazumevam cifru koja je nekoliko puta veća od prosečne prodaje bilo kog cro stripovskog izdanja.

Sasvim je za očekivati da će neki od tih ljudi kojima se svidela knjiga poželeti da kupe strip.

Tačnije, ovaj strip će i u cro i u srb kupiti mnogi koji pre toga u životu nisu kupili nijedan strip. Naša želja sa ovim jeste da strip približimo nestripovskoj publici. A ovo je prvi projekat ovkakve vrste posle nekih 20ak godina i Tucićevih adaptacija Milorada Pavića.

Samim tim, njegov značaj se ogleda u tome da predstavlja strip kao punokrvnu umetnost i dobacuje do onog dela publike koja ni u snu ne bi poželela da čita stripove.

Čisto radi ilustracije, evo dve recenzije objavljene u cro.

http://www.najboljeknjige.com/content/vijesti_opsirnije.aspx?NewsID=338&tab=2

quote:


Vampiri, nacisti, rat, umorstva, misterij… Srpski roman koji je oduševio Balkan!

Na ovom našem brdovitom Balkanu, između zemalja ove više-manje nesretne regije, još uvijek smo svjedoci poprilične kulturne blokade. Iako pratim rad suvremenih (uglavnom mlađih) hrvatskih pisaca, ne mogu se pohvaliti da sam upućena u djela nekih novih pisaca iz Srbije, Crne Gore ili Makedonije. Razlog je jednostavan. Za njih naprosto ne znam. U ruke mi je, igrom nekog sretnog slučaja, dospio roman “Konstantinovo raskršće“, mladog srpskog pisca Dejana Stojiljkovića. Roman, koji je u zemljama regije stekao izuzetnu popularnost (kako sam negdje pročitala, izašlo je već petnaesto izdanje), i mene je oduševio. Ako se za turbofolk, priglupe realityje i serviranje opterećujuće politike više ne zahtjeva putovnica pri prelasku naših državnih granica, onda bi zaista bio red i da se Kulturu (veliko slovo je namjerno) prestane terorizirati putovnicama, mržnjom i birokracijom.

“Ja nisam jedan od onih pisaca koji vole da sole pamet čitaocu i iznose nekakve velike filozofske teze pred njega. Moj osnovni poriv je da ispričam priču.“ To su Stojiljkovićeve riječi, preuzete iz jednog intervjua, a njegova priča, koju vješto pripovijeda u romanu “Konstantinovo raskršće“, ide ovako nekako...

Prema legendi, klinovi kojima je Isus bio raspet na križ su nestali nakon njegova uskrsnuća. Jedan od klinova završio je kao dio krune, drugi kao dio koplja, a treći je pretaljen u mač. Onaj tko bude imao sva tri predmeta, koji sadrže Kristove klinove, zavladat će svijetom. Legenda dalje kaže da se mač nalazi na Balkanu, u gradu u kojem se davne 274. godine rodio Konstantin Veliki, u gradu latinskog imena Naissus, nama poznatijem kao Niš.

Heinrich Himmler je 1939. godine Hitleru poklonio kartu s ucrtanim pravcima istraživanja arijevske prošlosti. Jedan od pravaca išao je u smjeru Srbije, odnosno Niša.

Godine 1944. u Niš stiže SS oficir Heinrich Kahn s jednim jedinim ciljem. On mora otkriti mjesto gdje je Konstantin Veliki sakrio mač. Sadistički oficir započinje detaljna tajna i, kako će se kasnije pokazati, iznimno opasna istraživanja, koja se odvijaju u podzemnim hodnicima i katakombama Niša.

Međutim, račune će mu na određeni način pomutiti naočiti i neobični četnički major Nemanja Lukić, kao i njemački zapovjednik obrane grada, bavarski plemić Otto von Venn. Svi su se oni našli u ratnom kaosu, mahom na različitim stranama. I kao da to nije dovoljno, nišku noć sve učestalije potresa i niz brutalnih i jezivih umorstava, koja, čini se, nisu djelo ljudske ruke, već neke nepoznate sile, a svi šapuću samo jednu riječ... Istu onu koja se već stotinama godina šapuće u ovim našim balkanskim bespućima... Vampir...

Da, za sve ljubitelje vampirske tematike, evo konačno i naših balkanskih vampira, s kojima ćete biti i više nego zadovoljni. Ali nema brige ni za one koji nisu ljubitelji vampirske tematike, u koju se kategoriju i sama ubrajam. Stojiljković, naime, nije vampire uveo u priču predvidljivo, zato što je to sad “moderno“ ili zato da bi svoj roman poprskao s još malo krvi. Ionako je ima do koljena. Vampiri su u romanu iz dva razloga. Oni su zapravo personifikacija sveprožimajućeg i sveprisutnog zla, uvjetovanog ratom. Vampiri naglašavaju gotovo potpuni nestanak dobra. Nemojmo zaboraviti da se nalazimo u 1944. godini, Drugi svjetski rat traje već gotovo pet godina. U Nišu, odnosno u Srbiji, a i šire, to je doba općeg međusobnog klanja. Poznata Plautova izreka “Homo homini lupus“ iliti čovjek je čovjeku vuk, upravo u tom vremenu i na tom prostoru doživljava svoje oživotvorenje. Ljudi su postali zvijeri. Ne postoji ništa, što neće biti u stanju jedni drugima učiniti.

Osim personifikacije zla, vampiri su naprosto idealan instrument kako bi se dodatno naglasila zlokobna i mistična atmosfera romana, pomalo nalik stravičnim snoviđenjima. Kako glave padaju, tako jeza raste... Dakle, vrijeme idealno za ubacivanje vampira u priču. I to kakvog vampira... Pravog. Rasnog. Vječno mladog. I žednog...

Prije čitanja ovog romana malo sam se bojala ekavice. Naime, u mom odrastanju su me i ćirilica i ekavica tek okrznule, pa sam lagano strepila da će mi ekavica pokvariti cjelokupni doživljaj. Ali nakon samo nekoliko pročitanih stranica neopravdani se strah posve rasplinuo. Stojiljkovićev sirovi srpski jezik u ovom romanu itekako doprinosi uvjerljivosti ispričane priče, u koju nas u potpunosti uvlači baš zbog tog jezika. Kad sam pročitala roman, nisam ga mogla zamisliti bez te ekavice, bez tih iskrenih i sočnih psovki i dinamičnih, konciznih rečenica. Dakle, ovo je roman koji svakako treba čitati (koliko god to sad možda smiješno zvučalo) “u originalu“.

Upravo te kratke, čak i krnje rečenice daju romanu poseban ritam i Stojiljković nam s lakoćom u njima prenosi narodnu, stoljetnu životnu mudrost. I ne bih se složila s njim, kad kaže da ne iznosi pred nas filozofske teze. Zaista je nezaboravno kad na pitanje od koje bolesti boluje jedan od likova, u knjizi dobijete odgovor:

“Od one najstarije...“
Onda iskapi rakiju, pogleda Nemanju pravo u oči i dodade malo tiše:
“Od greha...“

Zar to nije iskonska, čista, životna filozofija!?

Stojiljković je evidentno za ovaj roman uložio poprilično velik trud u istraživanje povijesne građe, iako, kako sam kaže, na kraju svega deset posto završi u samoj priči. Roman je i iz tog razloga toliko dobar, jer je umješno ispleo stvarne događaje i ljude, s onima koji su plod njegove (srećom bujne!) mašte. A i sam Niš mu je u tome pomogao. Naime, zaista postoje arheološki lokaliteti iz rimskog doba, ali i podzemni hodnici ispod Niša. A i psovke, koje nije mogao ne čuti u bilo kojoj niškoj kafani. Spomenuti su podzemni hodnici, nažalost, slabo istraženi i zapušteni su uslijed nedostaka novca, a možda još i više zbog nedostatka interesa. Stojiljković priznaje, idealno da se pusti mašti na volju.

Pisac se potrudio i istražiti život Niša četrdesetih godina prošlog stoljeća, tako da se u romanu mogu prepoznati i neke epizode, koje su se zaista dogodile, kao i autentična mjesta i ljudi. Upravo nam ta autentičnost ljudi, mjesta i događaja, pomaže da nam se čini da se u trenutku čitanja romana i duhom i tijelom nalazimo u slikovitom, ratnom Nišu. Uz gomilu živopisnih i nezaboravnih likova, uz kafanske svirače, kafanske kavge i kavgadžije, okrutne SS vojnike i nepoznate krvoločne zvijeri... A sve je to začinjeno obilnim potezanjem rakije i spominjanjem majke Hitleru ako dirne “majčicu Srbiju“. I žalit ćete što, usprkos svim strahotama koje su ga pogađale, niste bili tamo da budete svjedok povijesti.

Intrigantna je činjenica da je pisac građu za svoje vampire pronašao u predratnom tisku, što će reći iz navodnih istinitih događaja. Hm... Jesu li legende naših djedova i baka nešto više od puke mašte?!

Njegovo istraživanje povijesti rezultiralo je i s nekoliko izuzetno zanimljivih eseja, koji se mogu pronaći na web stranici posvećenoj romanu “Konstantinovo raskršće“. Moći ćete saznati tko je točno bio Konstantin Veliki, zanimljive podatke o nacističkim SS trupama, što je to Ahnenerbe (uglavnom slabo poznata nacistička organizacija za istraživanje tzv. “teorije arijevske rase“, a koja se bavila i paranormalnim pojavama i misticizmom), nekoliko zgodnih teorija urote...Ukratko, vrijedi baciti pogled.

Stojiljkovićev roman je izuzetno uzbudljiva, kako on sam kaže, povijesna metafikcija s elementima trilera, misterije, horora i povijesne drame. I zaista, sve ćete to pronaći u ovom romanu. Kratka, uzbudljiva poglavlja prekidaju se na najzanimljivijem mjestu. Naravno, tako nas vješti pisac jednostavno tjera da roman čitamo dalje i da ga čitamo u dahu.

Dejan Stojiljković trenutno piše novi roman naziva “Duge noći i crne zastave“, za koji sam uvjerena da će dodatno potvrditi njegov spisateljski talent. No, on taj svoj talent, prema vlastitim riječima, ne doživljava nimalo bahato, izjavivši da je za njega veća umjetnost pečenje rakije, nego pisanje. S obzirom na to da me oduševio kao pisac, ostaje mi još samo da se uvjerim u njegov, nadam se, jednako izniman talent pečenja rakije. E pa, do neke nove književno-rakijaške epizode...

Autor: Ilina Cenov
Izvor: www.najboljeknjige.com



i nešto iz hrvatskog tiska

quote:


Vampiri protiv nacista: Dejan Stojiljković – „Konstantinovo raskršće“

Piše: Davor Šišović

Skoro je nevjerojatno da se još nitko nije dosjetio, osim sporadično, u usputnim motivima ili u kratkim pričama, integrirati bića iz mitologija naših prostora u priče o Drugom svjetskom ratu. Dobro, ajde, imali smo Nazorovog Lodu, ali nije to ono na što sam mislio. Prava stvar bila bi uplesti sve ove naše štrige, vukodlake, vampire, vile i druga slična bića, s karakterizacijama dobro im znanim iz narodnih priča i legendi, u neke ratne priče kojima obiluje žanrovska literatura sasvim druge vrste. Spoj drevnog svijeta nadnaravnih bića balkanskih prostora s vojevanjima desetaka vojski na isto ovim prostorima, s dobrodošlim začinom »najvećih tajni« cijelog čovječanstva koje su baš ovdje okovane ili zakopane, bit će moguć tek u modernoj znanstvenoj fantastici, a velika vrata tom intrigantnom literarnom putu otvara roman Konstantinovo raskršće.

Radnja ovog romana događa se u okupiranom Nišu tijekom Drugog svjetskog rata. Pomalo učmalu njemačku vojnu upravu - pomalo uplašenu porazima na istočnom i zapadnom frontu ali još uvijek svedenu na pozadinsku važnost kojoj svakodnevicu ispunjava gotovo neutralno promatranje krvavih sukoba između lokalnih četnika, partizana i ostalih paravojnih grupacija - uznemiruje serija brutalnih ubojstava njemačkih vojnika. Ti se stravični događaji poklapaju s dolaskom u grad dvojice tajanstvenih stranaca: prvi je esesovac, član tajnog Reda mrtvačke glave, kojega su Hitler i Himmler osobno poslali u Niš s tajnim zadatkom da u rimskim katakombama ispod grada pronađe mač cara Konstantina, artefakt čudesnih moći; a drugi je uglađeni četnički oficir čija prava misija, ali i prava priroda, do samoga kraja romana ostaje tajna.

U ovu zanimljivu konstelaciju glavnih likova i brojnih izuzetno zanimljivih epizodista, njihovih odnosa, i uzajamnog utjecaja njihova djelovanja, umeće se i jedna od najdrevnijih i najstrašnijih tajni balkanskih prostora. Ta se tajna naznačuje u romanu već prilično rano: riječ je, naravno, o vampirima, bićima čija je literarna popularnost i privlačnost još uvijek u usponu. Tim ranim razotkrivanjem autor je vješto izbjegao banalnost i zamku da se čitatelj naoko domišlja o čemu bi tu mogla biti riječ, iako je to zapravo lako naslutiti s obzirom na vrijeme i ozračje u kojem se ovaj roman pojavljuje. Međutim, iako smo na vrijeme upozoreni da se, eto, ovdje radi o vampirima, u nastavku romana izuzetno vještim građenjem napetosti i otkrivanjem jedne po jedne mračne tajne nekolicine likova proizlazi da za noćni vampirski alter-ego nekog od već predstavljenih likova - sumnjivaca imamo više! Nemalo iznenađenje nastupa kad se na kraju spozna da vampiri nisu jedina jeza koja hara niškim ratnim noćima, da tu ima i nečeg puno goreg, a da su vampiri ovdje skoro pa samo usput.

Ovo je još jedan od romana kakvih u posljednje vrijeme ima sve više na srpskoj sceni fantastične književnosti, koji klasične fantastične i horor motive uspješno lokalizira, isprepliće s lokalnom ili nacionalnom ili regionalnom, kako hoćemo, poviješću, i sa stvarnom događajnicom ne tako davnih desetljeća. Roman Konstantinovo raskršće u Srbiji je postao hit, doživio je i više izdanja, i time postigao nešto što u Hrvatskoj još uvijek samo sanjamo: da znanstvena fantastika iz žanrovskoga geta izađe među široku publiku, da se o takvoj literaturi analitički, kritički i polemički piše i u mainstream medijima, te da se tako skrene pažnja ljubitelja dobre literature na činjenicu da i domaći SF-autori mogu ne samo freakovima, već i »normalnim« čitateljima priuštiti vrhunsko čitateljsko uzbuđenje i jako dobru zabavu.

Izvor: Glas Istre


www.konstantinovoraskrsce.com
www.prozanaputu.com
Go to Top of Page

dexa pantelejski
Junior Member



Serbia
416 Posts

Member since 10/02/2005

Posted - 21/05/2012 : 10:01:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit dexa pantelejski's Homepage  Send dexa pantelejski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by radio clash

quote:
Originally posted by feniks

quote:
Originally posted by radio clash

Knjigu nisam čitao, te o njoj samo znam ono što je autor, to jest Dexa, govorio u intervjuima, a to sam pročitao bukvalno sada. Stiče se utisak (neka me neko ispravi ako grešim) da su partizani nepismeni zločinci, da se nije vodila narodnooslobodilačka borba pored građanskog rata, već da su samo terorisali predratnu inteligenciju i građanstvo. Zanima me kako se na to gleda u stripu?



To je sasvim nebitno, za priču
Deksa jeste napisao knjigu koja se ne uklapa u kalup knjiga koje opisuju događaje iz tog perioda i ništa više od toga.
Ova ideološka naklapanja nisu potrebna.



Najnormalnije sam pitao, nema potreba da se lupaš po čelu. Možda je nekom bitno. Ne znam koliko bi ljudi iz Srbije kupilo strip čija radnja bi se odvijala u Splitu u potrazi za Dioklecijanovim mačom, gde je jedan od junaka ustaša. Možda bi neko odmah u startu zbog toga odbacio strip. Elem, vidimo se na promociji.



Aj malo da primenimo ovu logiku na jedan drugi primer.

Zašto bi ljudi sa Balkana uopšte kupili strip o nekom američkom klipanu koji se sredinom 19. veka vere po lijanama u nekoj američkoj zabiti 5000 kilometara odavde obučen u crvenu majcu i pantalone sa izrezom na dupetu?

Opet, kako sam čuo, baš jedan takav strip je najčitaniji u ex-yu.


www.konstantinovoraskrsce.com
www.prozanaputu.com
Go to Top of Page

dexa pantelejski
Junior Member



Serbia
416 Posts

Member since 10/02/2005

Posted - 21/05/2012 : 10:10:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit dexa pantelejski's Homepage  Send dexa pantelejski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by radio clash

Evo npr. jedan intervju http://www.b92.net/kultura/knjige/preporuka.php?nav_id=371443, gde mene ovaj pasus navodi na zaključak iz prethodnog posta:

Dodatno me je motivisala želja da s jedne strane, razbijem uvreženo mišljenje kako su svi Nemci u Drugom svetskom ratu bili prvljavi i zli nacisti a s druge - da se ovde vodila nekakva narodnooslobodilačka borba. Zato u romanu imamo dva Nemca, dva lica jedne države koju sam ja nazvao Kraljevstvom krvi: jedan je fanatični esesovac šturmbanfirer Hajnrih Kan, psihopata i sadista, a drugi je bavarski plemić Oto Fon Fen, hrišćanin i časni vojnik. Tu su i dva lica tadašnje Srbije, jedno simboliše polupismeni i svirepi partizanski komesar Voja Drainac a drugo ugledni Nišlija Krsman Teofilović, tipičan predstavnik one građanske Srbije koju su ti isti komunisti nakon "oslobođenja" malo nacionalizovali a malo postreljali.



Aj pošto si pito - da ti odgovorim.

Naravno, glede istorije, a ne politike.

Niš je bio nemačka okupaciona zona koju je držalo celih 2500 nemačkih vojnika. Nije bilo nikakvih narodonooslobodilačkih akcija jer su sve Titove jedinice bile u Bosni. Čak ni Draža nije imao kontrolu nad tom teritorijom već su tu bili nadležni četnici njegovog takmaca Koste Pećanca koji je transparentno bio saradnik okupatora. Organizovani otpor nije postojao, Nemci su mogli da rade šta hoće, na njih ni komunisti ni rojalisti nisu ispalili nijedan metak tokom rata. Niš su oslobodili Rusi i - Bugari. Partizani su ušli u grad tek kad su prošle borbe. Više su municije potrošili ubijajući svoje sunarodnike - "reakciju" i "buržuje" nego pucajući na okupatora. O ovome postoji gomila dokumentacije koju su uredno vodili isti ti komunisti, a postoje i živi svedoci sa kojima sam razgovarao. Takođe, postoji ogromna arhiva vezana za ovo u muzeju. Dakle, sviđalo se to nekom ili ne, tako je bilo. I nema ideologija veze sa tim, sada je sve to istorija. Uostalom, slične stvari su se desile i u Zagrebu i Beogradu.

www.konstantinovoraskrsce.com
www.prozanaputu.com
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 21/05/2012 : 11:34:11  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
i opet:
quote:
Originally posted by King Warrior



Go to Top of Page

dexa pantelejski
Junior Member



Serbia
416 Posts

Member since 10/02/2005

Posted - 21/05/2012 : 12:02:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit dexa pantelejski's Homepage  Send dexa pantelejski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

i opet:
quote:
Originally posted by King Warrior







ok. sto se mene tice, od sad pa nadalje, samo o stripu

www.konstantinovoraskrsce.com
www.prozanaputu.com
Go to Top of Page

feniks
Senior Member

1915 Posts

Member since 08/05/2004

Posted - 21/05/2012 : 12:04:51  Show Profile Show Extended Profile  Send feniks a Private Message  Reply with Quote
Slijedeci album izlazi 2013 ili
Go to Top of Page

dexa pantelejski
Junior Member



Serbia
416 Posts

Member since 10/02/2005

Posted - 21/05/2012 : 12:06:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit dexa pantelejski's Homepage  Send dexa pantelejski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by feniks

Slijedeci album izlazi 2013 ili



sledeci album izlazi za sajam ove godine, a treci izlazi 2013. godine.

www.konstantinovoraskrsce.com
www.prozanaputu.com
Go to Top of Page

feniks
Senior Member

1915 Posts

Member since 08/05/2004

Posted - 21/05/2012 : 12:12:53  Show Profile Show Extended Profile  Send feniks a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dexa pantelejski

quote:
Originally posted by feniks

Slijedeci album izlazi 2013 ili



sledeci album izlazi za sajam ove godine, a treci izlazi 2013. godine.



Odlicno. A 2014 integral+ bonus materijal.
Zanima me da li ce sad izaci i tvrdokoriceni?
Druzina Dardaneli HC u prodaji se pojavila taman kada sam kupio SC.
Poucen tim iskustvom pitam tebe kao "indajdera"
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 21/05/2012 : 12:16:41  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

i opet:
quote:
Originally posted by King Warrior







opet ista stvar,pa jel se može na forumu o stripovima uopče pričat o istima??

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 21/05/2012 : 12:18:40  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by radio clash

quote:
Originally posted by feniks

quote:
Originally posted by radio clash

Knjigu nisam čitao, te o njoj samo znam ono što je autor, to jest Dexa, govorio u intervjuima, a to sam pročitao bukvalno sada. Stiče se utisak (neka me neko ispravi ako grešim) da su partizani nepismeni zločinci, da se nije vodila narodnooslobodilačka borba pored građanskog rata, već da su samo terorisali predratnu inteligenciju i građanstvo. Zanima me kako se na to gleda u stripu?



To je sasvim nebitno, za priču
Deksa jeste napisao knjigu koja se ne uklapa u kalup knjiga koje opisuju događaje iz tog perioda i ništa više od toga.
Ova ideološka naklapanja nisu potrebna.



Najnormalnije sam pitao, nema potreba da se lupaš po čelu. Možda je nekom bitno. Ne znam koliko bi ljudi iz Srbije kupilo strip čija radnja bi se odvijala u Splitu u potrazi za Dioklecijanovim mačom, gde je jedan od junaka ustaša. Možda bi neko odmah u startu zbog toga odbacio strip. Elem, vidimo se na promociji.



Split je inače bia u Italiji u 2.svj.ratu

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 21/05/2012 : 12:25:13  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
moze o stripovima, ali bez politike.
Mnogi stripovi su tematski natrpani politikom, ali treba izbjegavati teme koje prelaze prag toleranicje, jer to na kraju zavrsi uvijek isto-sa svadjama, psovkama i izbacivanjima.
Znas i sam, bio si u toku godina svjedok slicnim situacijama gdje se napravi iskra i onda rasprava razbukta u pravi pokolj.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 21/05/2012 : 12:29:50  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
znam zato mi i je glupo.
jer ako bi se toga držali doslovno ne bi mogli pričat o gotovo nijednom stripu

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 21/05/2012 : 12:36:16  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Naravno, zato sam spomenuo prag tolerancije, tu i tamo se pise i o politici, ne moze se doslovno drzati pravila. To je ok.
Ali ovdje je rasprava krenula normalno, odjednom je tema postala srpsko-hrvatski odnosi, poceli su da se spominju cetnici i ustase.
Najvjerovatnije za neko vrijeme bi cijela tema otisla u pravcu -Ko je poceo rat? imali smo u proslosti dosta slicnih primjera.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 21/05/2012 : 13:18:49  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
ma stoji sve to,al meni i dalje nema smisla da se na forumu o stripovima zaključavaju teme o samim stripovima.
npr. Mučačo,hladna ko leš i slično.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 21/05/2012 : 13:22:56  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
uzmimo recimo Zagora ,zamisli da neko počne objašnjavat na topicu o Zagoru da u tamo nekom darkwoodu u navodno zagorovo vrime praktički nije
više uopče bilo indijanaca i zaključi da se autori sprdaju s genocidom,etnocidom,kulturocidom,bla,bla...
a nešto mi govori da se ne bi gasia topic o zagoru jelda?
znači ispada da nisu samo trostruka mjerila za forumaše,nego i za same stripove.
šta opet ne bi bia problem da ovo nije (valjda) forum o prvenstveno stripovima?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 21/05/2012 : 13:44:16  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Nije to bas tako.
Imamo temu o Indijancima:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=32172
na kojoj 35 stranica vrvi sve od politike, pa nije pod kljucem.
U sustini, sta je u stvari politika? U neku ruku svaki strip, film ili muzicki song moze da ima politicku poruku, barem u ocima dobrog analiticara.
Nema to veze sa Zagorom. Najvise zakljucanih tema u SBE podforumu su oni Zagorovi, vecinom zbog dupliranja. Zagorov, Zvezdin ili neki drugi topik nekih stvari koje volim, ja tu ne pravim razliku. Mislim da je to do sada i vise nego ocigledno.
Postoje skakljive teme, zna se koje su, tu treba reagovati.
Ovo je multinacionalni forum, iskustvo nam je pokazalo gdje nas vode politicke teme i u sta se s vremenom pretvore.
U proslosti smo imali tema koje pocnu sasvim bezazleno, sta ja znam, recimo o nekim dogadjajima za vrijeme Rimskog carstva ili o nekom ratnom filmu. Onda odjednom, rijec po rijec, spomene se neko sa nasih prostora, odjednom je tu i rat, cetnici, ustase i ostalo. Za kratko vrijeme ljudi da se poubijaju. Zbog svega toga, da opet napomenem, postoji taj prag tolerancije. Negdje se moze malo vise, bez obzira sto se kosi sa pravilima foruma ako gledamo 1:1, negdje manje. Rasprave gdje se spominju nasi ratovi treba u korijenu sasjeci, inace ode sve u p.m.

Edited by - King Warrior on 21/05/2012 13:47:33
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000