forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Najava suradnje Tonto-Torghal
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 18/05/2015 : 15:57:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Između rada na Sivim kronikama i neke druge stvari se miču s mrtve točke.


The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

taraba
Starting Member



Bosnia and Herzegovina
16 Posts

Member since 24/02/2015

Posted - 19/05/2015 : 09:36:33  Show Profile Show Extended Profile  Send taraba a Private Message  Reply with Quote
Sve vrhunski odrađeno.
Šef policije je, ustvari, Robert Duvall iz nešto mlađih dana :)

Svaka čast autorima.
... pratim

Keep pedalling and stop complaining
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 19/05/2015 : 10:03:06  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Moje misljenje je da si sad jednu stvar doveo do zenita, a to je ta tockasta modelacija povrsina.
Medjutim, ona, kao ni bilo kakva druga obrada same povrsine (srafiranje, bilo koji tip grafizma, ovakav ili onakav namaz boje...) ne moze sakriti mane crteza. U tvom slucaju to su ponajprije kruti likovi, glave lose spojene na vratove i problematicne sake.
Ja bih na tvom mjestu sada prestao na neko vrijeme s tim tockicama i probao raditi u nekoj posve drugoj maniri. Jedino tako mozes dalje napredovati. A ja ti ovo govorim doista samo kao prijedlog kako dalje napredovati. Niposto mi nije namjera docirati ili umanjivati vrijednost tvoga rada. Jednostavno mislim da te te tockice trenutno sputavaju u daljnjem razvoju. Ja bih ih, dakle, na neko vrijeme zaboravio i onda im se, mozda, kao necem duboko svojem, vratio kad rijesim druge probleme.
Pliz shvati ovo kao najprijateljskiji savjet.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 19/05/2015 : 11:47:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Moje misljenje je da si sad jednu stvar doveo do zenita, a to je ta tockasta modelacija povrsina.
Medjutim, ona, kao ni bilo kakva druga obrada same povrsine (srafiranje, bilo koji tip grafizma, ovakav ili onakav namaz boje...) ne moze sakriti mane crteza. U tvom slucaju to su ponajprije kruti likovi, glave lose spojene na vratove i problematicne sake.
Ja bih na tvom mjestu sada prestao na neko vrijeme s tim tockicama i probao raditi u nekoj posve drugoj maniri. Jedino tako mozes dalje napredovati. A ja ti ovo govorim doista samo kao prijedlog kako dalje napredovati. Niposto mi nije namjera docirati ili umanjivati vrijednost tvoga rada. Jednostavno mislim da te te tockice trenutno sputavaju u daljnjem razvoju. Ja bih ih, dakle, na neko vrijeme zaboravio i onda im se, mozda, kao necem duboko svojem, vratio kad rijesim druge probleme.
Pliz shvati ovo kao najprijateljskiji savjet.

Nema beda CV, sve je O.k., nije mi ego još tako velik da skačem na svakog ko ima zamjerke na moj crtež, pogotovo opravdane i argumentirane.

Ne znam koliko si upoznat s mojim radovima, ali preskakanje i odmaranje od šrafiranja je već jednom odrađeno http://www.stripovi.com/index.asp?page=online-comics-single&ComicID=18&PageCount=2.
E sad redom... Kruti likovi su na žalost sasvim normalna i legitimna nuspojava fotorealizma, mislim da su rijetki oni koji su to sakrili. Kod mene je fotorealizam nešto u čemu sam relativno dobar i to je karta na koju trenutno igram (u ovom stripu, a i u sivim kronikama), da će neke druge stvari patiti...hoće.
Na ruke(šake)su neki ljudi već imali prigovore na ovom topicu, tako da i to vjerovatno stoji. Ja smatram da zaista negdje mogu biti bolje, ali da su prolazne. Glave loše spojene na vratove, sorry, ja ne uspijevam vidjeti.
Iz mog kuta ti to izgleda nekako ovako: Šrafiranje točkicama moj je stil, mana naravno ima i uvijek će ih biti, no što je bitno jest da je to manje više to (ono što želim i ono u čemu uživam). Napredak u kvaliteti crteža neka dolazi sam od sebe, radom i vježbom, ali moj prioritet je napredak u pogledu stripovskog pripovjedanja, režije i montaže.
Ja obožavam stilizirane crteže, volim i kad netko umjetničari i unosi prepoznatljiv dio sebe u strip. Ono što rade Artistotel i Zox u ovom podforumu je zaista odlično, ali nije ono što ja želim raditi. Ja s Davorom želim raditi klasični (ajmo reći avanturistički) strip realističnog crteža, unijeti malo američke dinamike kadriranja u bonellijevski pristup pripovjedanju...i bla, bla, bla, you get the point.
Sve ovo naravno ne znači da me kroz koju godinu neće puknuti da napravim upravo to o čemu ti pričaš.

Pozdrav i hvala na komentaru, slobodno nastavi.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 19/05/2015 : 12:30:17  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Drago mi je da si kritiku shvatio kako sam te i molio da je shvatis - kao posve konstruktivnu i prijateljsku.
Dalje necu tupiti, jer ce ispasti da ipak zelim popljuvati tvoj rad, a niposto nije tako.
Pojasnit cu samo sto sam mislio pod "glavama lose spojenim na vratove". Na ovoj zadnjoj tabli mi, recimo, svi likovi izgledaju kao da imaju maramu oko vrata. To nije niti prirodna debljina, niti izgled, niti polozaj ljudskog vrata i ne uklapa se u nesto sto treba biti fotorealisticni strip.
Eto, toliko za ovaj put, iskritizirao sam i sad vise negoli sam trebao.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 19/05/2015 : 13:27:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
O.k. moguće da eksperiment s vratom Roberta Duvalla nije u potpunosti uspio ili nije do tebe doprio, ja to ne mogu objektivno procijeniti. Evo sličice da se vidi što je trebalo biti.


The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 19/05/2015 : 14:06:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Meni su prve table bolje zato što na njima ima dosta crne. Jasno mi je da po snijegu neće biti previše prilike za crnu boju, ali na tabli 12 (s Jasmilom :D) vidi se da se i tu može uklopiti. Recimo, četvrti kadar 12. table, close-up očiju, mi je urađen odlično, super prijelazi sa šrafure na crnu.

Na zadnjoj tabli mi to fali. Možda bi i vratovi Culture vultureu bili manje zbunjujući da je ispod linije lica jača sjena (vidi se to i na slici koju si priložio).

Stripovski elementi mi se baš sviđaju, vidi se da table postavljaš po svom guštu, kadriranje kakvom bih i sam težio.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

nenno
Advanced Member



Croatia
3053 Posts

Member since 15/08/2003

Posted - 19/05/2015 : 14:10:46  Show Profile Show Extended Profile  Send nenno a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by taraba

Sve vrhunski odrađeno.
Šef policije je, ustvari, Robert Duvall iz nešto mlađih dana :)

Svaka čast autorima.
... pratim



duvall i david duchovny

„And I know what I want….When the timing is right…Then I'll take what is mine…I am the clansman“
"...gdje god da te život nosi, uvijek moraš znati 'ko si..."
Go to Top of Page

Torghal
Senior Member



Croatia
1938 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 08/06/2015 : 18:15:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
Tabla br.15
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 08/06/2015 : 18:40:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
* OLI SAN ŠTA LOŠE REKA
* SNIG U SPLITU PADNE JEDAN PUT U DESET GODINA

MENI JE CRTEŽ SUPER, ATMOSFERA JE ODLIČNA.

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 09/06/2015 : 11:03:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Hvala na tipovima. U pravilu se ne mijesam davoru u dijaloge jer ja mogu samo po zadarski dok mi je splitski dijalekt prilicno stran. Davor mi je jednom prilikom rekao da pise onako kako bi on to rekao. No sve su to nijanse, meni ne previse bitne.
Drago mi je da ti se svidja:)

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1180 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 09/06/2015 : 11:24:46  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Odlično ti je kadriranje Tonto, ne znam koliko ti Torghal uvjetuje poglede i perspektive, ali kamera je odlična. To ne znači da druge stvari nisu. Voli bih vidjeti par tabla istog žanra ali da ih nacrtaš kistom (kao u Kriminalu) gdje bi nijansu više pažnje dao atmosferi nego crtežu, jer je Torghal jak pripovjedač.
...i momci, kapa doli, stvarno!
Go to Top of Page

Torghal
Senior Member



Croatia
1938 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 09/06/2015 : 17:03:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
Ja nacrtam skice ali Tonto ima potpunu slobodu da promjeni kadar kako on misli da je najbolje.Ali posto smo Tonto i ja odgojeni na Boneliju i Jeremiahi slicno razmisljamo po tom pitanju tako da od svih crtaca sa kojima suradjujem ovaj strip ispada najblize onome kako sam ja zamislia sta se tice kadriranja i kompozicije tabli.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 10/06/2015 : 19:14:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Ono što rade Artistotel i Zox u ovom podforumu je zaista odlično, ali nije ono što ja želim raditi.



Pa prije svega hvala :) Meni ovaj tvoj stil jako leži, i fakat se divim strpljenju koje ulažeš (a prije svega, naravno, rezultatu!). I sam sam nekad bio fotorealističan (mada s puno lošijim rezultatima nego kod tebe), i ponekad to još uvijek furam u ilustracijama, ali tačke i šrafure za mene imaju neku dimenziju zen za koju stvarno treba posvećenost koju ja nemam a na kojoj tebi mogu samo zaviditi.
S druge strane, ja mislim da ne postoji "fotorealizam" u crtežu. Pošto se iz hobija bavim fotografijom, svjestan sam činjenice da nešto što je fotkano 18-kom nije isto što i nešto uslikano teleobjektivom (naravno). Kažu da je objektiv pedesetka (na full frame senzoru) nešto najsličnije ljudskom pogledu na svijet, ali ja koristim često taj objektiv i mogu reći da mi fotke svejedno ne izgledaju onako kako ja vidim scenu. Ukoliko uzimaš foto reference, mislim da bi to trebao uzeti u obzir. Recimo, na tabli 2, na početku ovog topica, izgleda mi da je automobil slikan nekim široko-normalnim objektivom (rekao bih, tridesetpeticom :) ) Budući da toliko paziš na režiju (što je očigledno), i taj aspekat bi nekako trebao biti funkcionalan (ne kažem da nije). Dobra lekcija u vezi ove tematike bila bi, recimo, ona koju je furao Gianni Freghieri u svojih prvih dvadesetak epizoda Dylan Doga. Freghieri je, naime, osim što je bio crtač stripova, u tom periodu bio i fotograf (za Playboy, čini mi se), zato taj njegov, uslovno rečeno, fotorealizam (u granicama Bonelli produkcije) ima nekakvu dodatnu eleganciju (meni je lično Freghieri malo dosadnjikav).
Naravno, pretpostavljam da kad govoriš o fotorealizmu u stvari misliš na "rendering" scene, i tu ti mogu samo skinuti kapu. Ono što želim reći da je subjektivnost neminovna dimenzija bilo kojeg crteža.
Što se tiče ovih "kritika" koje je uputio cv, mislim da si se u zadnjim tablama popravio i po tom pitanju. Po meni, najveći problem sa šakama na tvojim tablama je taj što su premale. Ja ih uvijek upoređujem sa licem od brade do početka kose na sredini čela. Tu si uglavnom ispravan, ali ponekad ih smanjiš (tabla 14, fotograf, tabla 15 donji lijevi kadar) pa to malo kvari dojam.
Ali opet WHOA! Tvoja posvećenost daje REZULTATE, i to kakve!
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 10/06/2015 : 22:52:04  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Slažem se sa Zoxom. Te šake su veliki vrag. Još je Borivoj Dovniković Bordo davno govorio, a to je i ovjekovčeno u dokumentarcu o njemu, da se pravi crtači prepoznaju prema umijeću crtanja šaka i sjena likova na tlu. Tonto je veliki strpljivac i vrstan crtač. Problem šaka ne umanjuje njegovo znanje. To je, jednostavno detalj, kojem mora posvetiti više pažnje. I najveći svjetski crtači su imali svoje male oaze krize u crtežu, mnogi se u njima nikada nisu snašli, a globalno ih smatramo majstorima grandioznog opusa. Primjerice, John Prentice je katastrofalno crtao elipsaste predmete, a glazbene instrumente - očajno, na razini naive. Svjež primjer iz netom izašlog broja Strip revije Večernjeg lista, gdje na 2. stranici Julesovih Partizana, na slici gdje časnici šetaju Komiškom rivom, ustvari lebde, jer nigdje ne bacaju na pod svoje sjene, dok ih predmeti u okolini bacaju, i to izrazito oštre, jer se radnja događa po danu i na suncu!
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 11/06/2015 : 02:03:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
...i hermann cili zivot nije naucio crtat noseve pa je jedan od najvecih.:)
Hvala vam na komentarima decki. Slazem s vama i za prigovore, a ja kao autor vidim i jos dosta drugih stvari kojih si mogu prigovoriti. Vjerujem da smo mi crtaci sami sebi najveci kriticari, pitanje je samo koliko smo si spremni oprostiti.;)

...a onog trena kad ponestane mjesta za napredak crtanje ce mi dosaditi.:P

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

572 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 11/06/2015 : 10:34:54  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
Sitin se kako ti pahulje sniga odlično izgledaju na onoj prvoj tabli koju sam imao prilike vidit uživo. Ok, ta se scena događa noću, kontrast je jači. Svejedno, ja bih i na ovima pojačao sjene, virujen da ne bi ništa izgubio, dapače. Ovako imam dojam da ćeš možda udarit akvarelom po tabli. I ne zamiri, ovo je više stvar ukusa nego išta drugo. Inače, volin kako pristupaš poslu, kapa doli za trud i rezultat.
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

572 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 11/06/2015 : 10:36:35  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
"a onog trena kad ponestane mjesta za napredak crtanje ce mi dosaditi.:P"

To je nemoguće. Matematički nemoguće, za bilo koga od nas. :-)
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1180 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 11/06/2015 : 12:08:19  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tkosta74

"a onog trena kad ponestane mjesta za napredak crtanje ce mi dosaditi.:P"

To je nemoguće. Matematički nemoguće, za bilo koga od nas. :-)


Promjeniš stil, pa ispočetka!
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 11/06/2015 : 12:23:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tkosta74

"a onog trena kad ponestane mjesta za napredak crtanje ce mi dosaditi.:P"

To je nemoguće. Matematički nemoguće, za bilo koga od nas. :-)

Ma naravno da je, malo se zajebavam. Inace, mislim da mi je ovo prvi put da crtam snijeg tako da i ja osjećam manjak opuštenosti i dozu rezerviranosti kad radim.

Drugo... slobodno komentirajte i slobodno me poštedite tog "ne zamjeri" opreza. Kritike su dobrodošle, naravno draže su mi u kombinaciji s argumentima.Ukazivanje na greške može mi zaista samo pomoći, s tim da zadržavam pravo da se ne složim baš sa svime.

Iskreno ovaj forum mi je najdraži oblik objavljivanja stripa i upravo u ovakvim komentarima i raspravama pronalazim najviše motiva za rad... bilo pozitvnima ili negativnima. Šteta što ne postoji nekakav model ovakvog objavljivanja koji bi nama autorima mogao donijeti koju kunu i što vjerovatno umanjuje šanse da strip ugledamo u tiskanom izdanju. Nažalost, upravo iz tih razloga, Davor i ja smo odlučili uskoro prestati ovdje objavljivati table i u dogledno vrijeme tražiti izdavača. Vjerujemo da smo dovoljno dobri da negdje prođemo.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 10/07/2015 : 17:17:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Eto ga to je to. Još ove dvije table za vas, ostalo samo za moje i Torghalove oči...

Tabla 16


Tabla 17


The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 10/07/2015 : 18:38:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

Eto ga to je to. Još ove dvije table za vas, ostalo samo za moje i Torghalove oči...




Šteta, ali nadam se da će uskoro izaći u tiskanom obliku.
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

572 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 10/07/2015 : 18:46:41  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
A lipog li grada... Rano jutro, poluotok prazan...a je, eno mi školski na balkonu bagatovog nebodera. Kafeto i fumo :-)
Samo naprid!
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 13/06/2016 : 19:19:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Jedan izbačeni kadar...


The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 15/06/2016 : 13:08:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000