forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Antologijske stvari
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 104

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 30/10/2019 : 16:20:01  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dexters

Čuj ovoga- nema religije? Na ovom forumu se vjernici vrijeđaju na dnevnoj bazi. Smiješno mi je na što je Šunjić spao da mu jedan manhunter uoči Svih svetih (nemojte misliti da je slučajnost) izbaci na godinu dana čovjeka koji je jedan od rijetkih s dokazanom vrijednošću.



Hajde ne budi šizofren, molim te. Pa barem ja na ovom forumu važim za religioznog fanatika (pitaj lwooda, acestrokea i druge), tako da lupaš, da se blago izrazim. Ako ćemo već da filozofiramo, u pravoslavnom delu našeg zajedničkog univerzuma je sutra Sveti Luka, moja porodična slava (čuo si za taj fenomen kod istočnih suseda), evo kod nas u kući je praznično, pa ne vidim vezu svejedno..

Kao što rekoh, mogao je da primi moje upozorenje k znanju i da piše o drugim stvarima. On dobro zna kako ovde stvari idu. Nije mu prvi put da bude izbačen na godinu dana, a bio je svojevremeno i zauvek izbačen, pa smo ga vratili. Toliko na tu temu.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 30/10/2019 : 16:27:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
Ti si čovječe stručnjak za pravljenje problema gdje ih nema. Ljudi izmjenjuju mišljenja tiho, povučeno, u pristojnom tonu, i sad ti uskočiš. Ajde u kršćanskom duhu preinači kaznu u magareću klupu ili kako se to već zove, godina dana je suludo.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 30/10/2019 : 16:31:32  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Da, baš ti je prijateljski ton, ubedio si me.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 30/10/2019 : 16:33:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dexters

Ti si čovječe stručnjak za pravljenje problema gdje ih nema. Ljudi izmjenjuju mišljenja tiho, povučeno, u pristojnom tonu, i sad ti uskočiš. Ajde u kršćanskom duhu preinači kaznu u magareću klupu ili kako se to već zove, godina dana je suludo.



Tako je, preinači kaznu na magareću klupu kao znak dobre volje, a na dobrobit ovog foruma, a i svih nas koji poštujemo normalnu komunikaciju i ljudsku razmjenu mišljenja.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 30/10/2019 16:33:45
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 30/10/2019 : 16:50:55  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Uvijek sam se pitao zašto se na ovom forumu tako malo priča o ovom stripu, kažu mnogi jednom od najvažnijih stripova uopće, premda je tema o njemu barem 3 puta pokretana:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=34344
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=32517
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=36627

Izgleda da je manhunter dao odgovor.

Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 30/10/2019 : 16:54:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Uvijek sam se pitao zašto se na ovom forumu tako malo priča o ovom stripu, kažu mnogi jednom od najvažnijih stripova uopće, premda je tema o njemu barem 3 puta pokretana:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=34344
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=32517
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=36627

Izgleda da je manhunter dao odgovor.





Čini se da strip krši pravila sajta!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 30/10/2019 : 18:14:52  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by Dexters

Ti si čovječe stručnjak za pravljenje problema gdje ih nema. Ljudi izmjenjuju mišljenja tiho, povučeno, u pristojnom tonu, i sad ti uskočiš. Ajde u kršćanskom duhu preinači kaznu u magareću klupu ili kako se to već zove, godina dana je suludo.



Tako je, preinači kaznu na magareću klupu kao znak dobre volje, a na dobrobit ovog foruma, a i svih nas koji poštujemo normalnu komunikaciju i ljudsku razmjenu mišljenja.



+1
Ne vidim čemu takva drakonska kazna za jednu mirnu raspravu, skoro monolog.
Go to Top of Page

DinkoJ
New Member



232 Posts

Member since 09/11/2018

Posted - 30/10/2019 : 18:21:28  Show Profile Show Extended Profile  Send DinkoJ a Private Message  Reply with Quote
Znate da je 5. listopada navršeno 50 godina od emitiranja prve epizode Monty Pythona na BBC-u. Nakon toliko godina čak i na ovom forumu se vidi koliko su genijalni i proročanski bili jer još uvijek vrijedi...
Go to Top of Page

bvagner3
Senior Member



Croatia
2279 Posts

Member since 13/01/2009

Posted - 30/10/2019 : 22:02:38  Show Profile Show Extended Profile  Send bvagner3 a Private Message  Reply with Quote
[url=https://ibb.co/bBhcc9f][/url]
Kako onda raspravljati o novom Alanu koji izlazi za par dana,a da se ne spominje religija,kad ono Papa na naslovnici,i to izlazi baš prigodno za Sesvete.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 30/10/2019 : 23:50:40  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
SepRembar:)

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/03/2020 : 10:14:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
U veljači prevrtnjači pročitao sam dva stripa: JEZA IZ DRUGDJE, maxi Zagor i PROJEKT, Sclavijev DD. Nemam pojma što je bolje od ta dva; ni jedan ni drugi nisu nešto posebno, a oba su za jedan mali okej. Stripovi oko šestice 6/10. Maltene mi se sve svelo na šesticu, dok ne uzmem Nolittine Mister Nojeve, zlatne Zagore ili Bosellijevo ultračudo produživanja zlatnog Zagora.

Sclavijevi Dogovi su mi općenito pali, čak i oni početni, koji ipak i usprkos svemu ostaju najbolji, najenergičniji i - iznad šestice. Zapravo, i Ken Parker može preko šestice, premda mi je i on pao.

PROJEKT je prežvakano bezidejno ponavljanje onoga što se već drugi rekli, a i Sclavi sam. Pa ipak se ta rutina jednog-te-istog može čitati, pa i Casertano je zanimljiv.
U osnovi, ovo je priča Projekta: svijet je na putu da postane matrix, nitko se ne može izvući. Dylan odbija živjeti u matrixu, pa mu prsne glava. Ostaje ležati prikopčan na aparature matrixa, spavati, možda sanjati... U najboljem slučaju pat pozicija, i to ako smo izuzetno dobrohotni prema Sclavijevim rješenjima (pokupljenim, drpljenim, prepisanim, posuđenim, citatnim, omažima i tako dalje - Sclavi ponovo poseže za Brazilom).

Da bi se ušlo u Sclavijev svijet rješenja i problema, doživljaja stvarnosti i postavljanja osnova, trebalo bi shvatiti sve ono rečeno na topicu od epohalnog nacrta fundamentalnog Sclavija na crti analize UŽASA IZ BESKRAJA preko opaski o Lillie itd. Sclavi je rascijepljena svijest koja se ne može pomiriti sa prividnim svijetom. To je dobro, a loše je što ne može proći kroz to do kraja. Stalno se vraća pseudorješenjima imanencije (ekspertne radne skupine ljevičara koje će izraditi utopiju savršenog društva) - naravno, tako je uvučen u krug, užas beskraja, jer opet nekako zna da se bilo koji projekt izjalovi i tako se vrtimo u mjestu: od zone sumraka do mikročipiranih ljudi koji ne postoje i natrag.

"Ja ne postojim. Imam ime, ali ne postojim. Imam posao, ali ne postojim. Lijepo je ne postojati. Imam dom. Imam ženu i kćer. Imam običan život. Ali ne postojim. Ako netko ne postoji, ne može mu se dogoditi ništa loše. I tako dalje."

Ovo kokodakanje može se vrtiti u beskraj. I gle, Sclavi čini upravo to: vrti u beskraj: postoje mali obični građanoidi. Oni su Nitko, ali stvaraju svjetove. Imaju dom, ženu, posao i 6 dana u tjednu nisu ni nasilni ni zli niti slušaju thompsona niti čitaju "Rat kao nutarnji doživljaj". Bave se mirovnim studijama, pokušavaju razumjeti žensko pismo, drugačije, različite, nemaju predrasude i tolerantni su. Pa što onda ne štima? Dosadno je, brate. Dosadni su, zomboidni, malaksali, svagdanji marki. Zato otpuštaju kočnice sedmi dan, otkapaju leteće tanjure u vrtu, oštre noževe ili izdaju perverzne stripove. To daje malo boje, malo uzbuđenja.

Čini se da postoji samo ova alternativa: ili mali dosadni šonjo sa puloverićom i fibrinim stripom pod nejakom miškom ili mali sadistički perverzni šonjo koji je otkrio da stvarnost nije ružičasta pa je zajahao pokvarenu maštu i prljave strasti.

Ova se glupost non-stop protura, počelo je sramežljivo i po skrivećki preko Zagora, a sada na mas planu, svi su prikopčani na kanalizacijske cijevi, a protok je flat. To je do kraja prosvijetljeni svijet za koji su stari frankfurtci rezignirano konstatirali da sija u znamenju trijumfalnog zla.

Sclavi je također rezignirao: dok se u jednom (najgrđem, najmoronskijem) periodu svoga stvaralaštva okrenuo aktivizmu i ljevičario sve u šesnaest, u Projektu više ni to ne pomaže: ni civilne građanoidne sove koje su ljevije od onih lijevih nisu izuzete zomboidnog mikročipiranja. Svi su obuhvaćeni megaplanom, nema više ni Grka ni Židova, svi će biti dio jedne velike svjetske duše, zadovoljni u svom nepostojanju jer ih ništa neće boljeti. Tako Sclavi. Ovo ga nepostojanje bez boli magnetski privlači i onda odbija. Ne može razriješiti mrtvouzicu, i ostaje samo...
... spavati, možda sanjati...

Podsjetimo se:

"Svoju bih budnost volio, koliko je samo moguće, povećati i nikada ne izgubiti, kako bih u samrtnom trenutku mogao proživjeti ispunjenje duše u svoj njegovoj veličanstvenosti."

Baš to je učinio Zagor u nikad prevladanoj epizodi Vječna magija. Usporedimo tu polovičnost kojoj pribjegava Sclavi sa izvornom jednostavnošću evanđeoskog Nolittinog stava.
Dok je za Sclavija mikročipiranje zapravo čitav sadržaj, za Nolittu je to tek polazište da se obračuna sa Ušasom sa šestoga planeta. Ne bih sada razvlačio u detalje što je sve Nolitti uspjelo u Zagoru br. 1 svih vremena; jedan vrckavi pokušaj, koji nipošto nije moja zadnja riječ o tom masterpisu, može se ponoviti ovdje: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=42141&whichpage=9

Poanta je da naoko prostodušno dječje rješenje o sukobu Zagora i izvanzemaljaca, na kraju krajeva je bogatije smislom nego Sclavijevo očajanje nad stvarnošću, a eskapizam u snovima.
Jer, ovo što je on napisao u Projektu, napisao je isto i u mnogo polemiziranom (no boljem stripu nego što je Projekt) Demonu ludila. I tamo je Zagor u stvarnosti doživio kolaps, sve je porušeno i spaljeno, a onda je u snovima sve izglađeno i Zagor dalje jezdi bajkovitim Darkwoodom sa orlom na grudima, a lobotomizirani čitatelj se smješi.
Međutim je ta nevjera, taj nedostatak snage da se istinski odmetne u šumu, upravo tu se krije greška i počinje vražji krug: "naravno, tako je uvučen u krug, užas beskraja, jer opet nekako zna da se bilo koji projekt izjalovi i tako se vrtimo u mjestu: od zone sumraka do mikročipiranih ljudi koji ne postoje i natrag."


Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 01/03/2020 : 10:55:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Dobrodošao nazad stinky!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/03/2020 : 12:56:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
pozdrav, spock
u međuvremenu sam bolje shvatio Isusovu radosnu vijest. sada ću biti jednostavno nezadrživ. mudar kao zmija bezazlen kao golub. ponekad ću ispričati koju priču ioz Evanđelja, ponekad koji strip, ponekad koji film, a tu i tamo neku dobru knjigu, Zajahati tigra ili Od Neprihvaćanja do zaziva ili nešto iz hrvatske emigracije.

za početak bih mogao reći nešto o različitim darovima i službama. sve se to zove karizma. npr. ti imaš karizmu dobrohotnog nastojanja. ja ulazim u proročku sferu, pa mogu dobro opominjati. imam karizmu opominjanja. za ove naše moderatore bismo rekli da nemaju nikakvu karizmu, ali bismo se prevarili. čak i oni imaju službu, nešto kao župnici, možemo to tako reći. nisu dobri župnici, ali im ostaje stalnost. stalnost je potrebna da se crkva održava. ova naša crkva životari, slično kao što neki vjernici nisu zadovoljni sa klerom, biskupima, organizacijom itd. i kao što u našoj krasnoj crkvi vanjska kritika (recimo, građanoidi, skeptici, filozofski pokušaji itd.) manje uzdrmava, tako i ovdje prava proročka kritika iznutra jedina može sažgati i pročistiti ono trulo, ustajalo, gnjilo, puko formalno, čak patvoreno koje već uvelike ritualizirano moderatorstvo skupa sa frivolnim markosom drži na životu - ali u plićaku.
nijedna karizma nije na odmet, samo svaka ima svoje mjesto. koja su to točno mjesta i kako se odnose, to se ima raspoznati, ne dogovorom na nekoj javnoj tribini, već iz djelovanja u vremenu i prepoznavanja znakova iz 'nadnaravnih' sfera.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 03/03/2020 : 17:33:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ZA ŠAKU NOVCA me nije oneraspoložio, već, naprotiv, bio mi je drag. 7/10
Neki razvikaniji naslovi tipa Tri puta nula, Ničija priča, Morgana, njihov smjer kretanja je prema dolje. Maltene gluposti. Za šaku novca je bolji.

Neki će prigovoriti ili su prigovarali: ma malo je to predoslovno, ideja je prejeftina. Ma kakvi. Baš tamo gdje je najprostodušniji, Sclavi daje više, kao, uostalom, i bilo tko drugi. Sclavi je izašao sa idejom "novac je zlo"; ustvari, ne radi se o tome da bi to bila njegova ideja, nego on prihvaća odavno izraženo mišljenje o prokletom novcu. To je mišljenje već toliko prisno da ga više ni ne doživljavamo ozbiljno: izlizalo se, otupila je oštrica. Sclavijev korak je više korak unatrag - zaustaviti se, razmišljati, čemu jurcanje za novcem, čemu robovanje potrošnji. Cjelokupno je njegovo djelo usmjereno kritici sive svakodnevice, preciznije rečeno, onome što smo nazvali "prividni svijet". Glas koji viče u pustinji ili duša koja urla sav svoj užas. No, ipak polovično. Ne bi potpuno raskinuo veze sa prividnim svijetom, on bi ga htio "reformirati", optira za rješenja imanencije. To ne uspijeva, pa se non-stop bedira: ne nalazi rješenja, nego očajava: svi su loši, svijet je šesti kat, mrtvi su pobijedili.

U ovoj priči je, začudo, ostao pretežno vedar. Može se to ilustrirati ponajboljom scenom iz stripa. Kroner iz mjesne zajednice ulovi 50 zločestih funti koje su pale s neba, dolazi u krčmu i časti ekipu. Slijedi klasični obrat. Pretvara se u vukodlaka i kasapi sve živo. Ova besmislena, trešerska krvoprolića, teško je uklopiti u Sclavijev opći smisao, jer, rekli smo, njemu je stalo do nečega više. Nije mu krajnji domet treš, već jedan protest protiv prividnog svijeta. Ili možemo formulirati pozitivno: jedan apel za bolji svijet. Tako se kreće u proturječjima (kasapljenje <-> bolji svijet) koja često dobro osvjetljavaju i upućuju prema višoj sintezi ---- ali ova metoda ipak zahtijeva majstore mišljenja. Sclavi to nije, pa prečesto njegova "proturječja", eksplicitni prizori i degradacije ljudskog, ne nalaze smisao nego ostaju kao kontrasti, negacije koje se ne poravnaju, nego nemamo pojma što bi s njima.
Za šaku novca donosi podosta takvih proturječja (novac je zlo, želim bolji svijet <-> koljem, kasapim, drobim), ali dolazi do nekakve sinteze, cjelina se izgladi. Da li je presudno to što imamo kakav-takav happy end? To bi dalo povoda razmišljanju da se priče pričaju poradi toga da se postavi opći sukob Dobra i Zla i da je opća postavka da Dobro pobjeđuje. Ovaj se kanon može napadati, može doći do odstupanja, ali je važno osvijestiti da je BAŠ TO kanon i da se tu nalazi smisao. Pripominjem usput da nit vodilju ovih razmišljanja potvrđuje posljednji Tarantinov (još jedne duše koja urla sav svoj užas) film, Bilo jednom u Hollywoodu.

Vratimo se sceni od koje smo pošli u mali ekskurs. Lokalni kroner poludi i pretvori se u vukodlaka. Lete ruke, noge i glave i sve bi to bilo teško podnošljivo pretjerivanje da nema jednog malog detalja. Ovaj se pretvori u vukodlaka, ali mu na glavi ostane ona kapa za niže slojeve. Tko bi shvatio ozbiljno vukodlaka s radničkom kapom. Ruke, kandže, pokolj, sve to ostaje u sjeni kape, koja nekako dominira, sve drži pod kontrolom. Kapa zauzima centralnu poziciju i sa tog središta ne dozvoljava da Zlo potpuno preuzme stvar, premda je došlo do strahovitog otpuštanja kočnica. Prizor ne prelazi u darknajt, kapa je vedra i smiješna i drži veze prema svjetlu.

Uskoro malo više o novcu kao đavoljim izmetinama i još jedna demonstracija Sclavijeve polovičnosti.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 03/03/2020 : 19:30:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky


Vratimo se sceni od koje smo pošli u mali ekskurs. Lokalni kroner poludi i pretvori se u vukodlaka. Lete ruke, noge i glave i sve bi to bilo teško podnošljivo pretjerivanje da nema jednog malog detalja. Ovaj se pretvori u vukodlaka, ali mu na glavi ostane ona kapa za niže slojeve. Tko bi shvatio ozbiljno vukodlaka s radničkom kapom. Ruke, kandže, pokolj, sve to ostaje u sjeni kape, koja nekako dominira, sve drži pod kontrolom. Kapa zauzima centralnu poziciju i sa tog središta ne dozvoljava da Zlo potpuno preuzme stvar, premda je došlo do strahovitog otpuštanja kočnica. Prizor ne prelazi u darknajt, kapa je vedra i smiješna i drži veze prema svjetlu.





Pa to ti je satira, zezanje.

Ali ako se ne varam, ti si ranije bio stava da je pravi dark baš taj, gdje se to prikazuje kroz neku šalu, kao da nema težine, kao kad u Pulp Fictionu upucaju tipa, pa onda kukaju tko će očistiti auto.

Dok s druge strane, više cijeniš nekoga tko nepatvoreno i skroz naskroz zalazi u dark, kao Tarra.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 03/03/2020 : 20:34:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Da.

Sve te tri stvari su različite. Tarantinovo je neobavezno igranje, ali se pretvara da je nešto ozbiljno - to ne podnosim; Sclavi je često takav, ali ova scena je toliko izvan dodira sa realnošću, da se nema niti ne treba ništa pretvarati. to je crna romantika, ljubav Damiena i Leonore (ovdje je pretjeranost pomaknuta u komiku) i to je ono najbolje odSclavija; Tarr je nešto drugo i to je pravi opori nihilizam i darknajt, preko kojega se ne može preći sladunjavim kršćanstvom, nego pravo kroz njega, pobijediti ga u srcu tame.

Od ta tri "slučaja" najposraniji je Tarantino, to su mali brbljavi papagajski mediokriteti (Bilo jednom u Hollywoodu je, nadajmo se, prelazak u zreliju fazu), Sclavi je tik pred vratima spasa, pa očajava, a Tarr je najzajebaniji, najgori protivnik, koji više ni ne očajava, nego ostaje samo šutnja (mislim da je prestao raditi filmove). Tarr je pustinja, a svako buđenje mora proći kroz pustinju. Tako ti je to i shvaćeno, pa Tarantina gledaju svi, to je mejnstrim i kreket žaba onemogućuje dolazak do smisla, Tarr je rub, pa okuplja i psihopate i one u mračnoj noći duše koji će eventualno na svjetlo.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 03/03/2020 : 20:44:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Dobro, hoćeš reći da je apsurdan humor, pa makar crn (kao ova epizoda, počeo sam je čitati) nešto između Tarantina (poigravanje) i Tarra (kraj noći).

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 04/03/2020 : 16:03:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
I kako ti se čini? Da li primjećuješ ovo što sam rekao, da ovdje nema potpunog propadanja, da ima neka vrsta happy enda? Naravno, uvjetno rečeno, jer je sve to podosta zbrkano, ali TENDENCIJA je da postavi neki sukob, i da se taj sukob može podvesti pod shemu Dobro vs Zlo. I to bez obzira što ovdje sam Pakao šalje agenticu, dakle, imamo neki sukob unutar Pakla, doslovno gledano. Ipak je opća shema Dylan i agentica protiv Goodmana i koljačine, pa kad sve apstrahiramo, možemo reći ono što kažem, ima neka shema Dobro vs Zlo.

Edited by - stinky on 04/03/2020 16:04:36
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 04/03/2020 : 18:06:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam epizodu, to je simpatična zezancija, da pravo kažem, draži mi je takav DD od nekih pretjeranih mudrovanja tipa Morgana, jer Sclavi se pravo rečeno ni ne snalazi u tome, nije za filozofiranje, bolji je kad se opusti. Opet, nije mi ni genijalno - taman za pročitati jednom.

Možda to i možeš nazvati happy endom, ali opet, imaš tu foru da odmetnuti đavo (Goodman) opet bježi na kraju, ništa ga ne može zadržati, nema pravog zaključka.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 04/03/2020 : 18:56:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Sclavi ni ne može do "pravog zaključka". Jedini pravi zaključak je odrediti se prema Bogu - biti religijski ili magijski tip. Ovo je sad jako pojednostavljeno, no već imaš i nekog "iskustva" da si barem postaviš smisao te tvrdnje. Otuda sve izvire, svi mali "zaključci" u životu; bitan je taj osnovni stav.

Sclavi se deklarativno opredjeljuje za magiju, ali -------- kada ulazimo u njegovo djelo (stripove, epizode DD) dosta je uočljivo, kao što si i sam jednom rekao, da on ide u smjeru 'preko', on svakako transcendira stvarnost, no ostaje polovičan: hoće transcendenciju bez transcendencije. Tako očajava, ne doseže temeljno povjerenje u zbilju, ali i ostaje gotovo uvijek dvosmislen, otvoren, u preokretu. Počesto su to samo šablone otvorenog kraja (kao ovdje, recimo), no opet, ima i jedan dublji smisao, ili se barem može otvarati prema dubljem smislu. Zato to ne odbacujem(o) potpuno, može se čitati.

ZA ŠAKU NOVCA ima to jedno naslućivanje višeg, dubljeg: iako na prvu ide sa gotovo frazerskom tvrdnjom "novac je zlo", ne propada u anarhističko-komunjarske narative o mijenjanju društva po svaku cijenu. Možda to što kažem nije lako vidljivo, a ni samom Sclaviju svjesno (jedini na koga se poziva je ona komunjarska krtica Brecht), ipak na jednoj predrefleksivnoj razini odbija reductio ad absurdum "novac je zlo, začarajmo ga da izaziva zlo da se ogadi ljudima, pa da ga potpuno odbace". Ova mi je epizoda bila okej baš zato što prostodušno izražava općenaslućeni, odvajkada stav prema novcu i isto tako prostodušno zauzima stav: "Ne pod svaku cijenu". Takorekuć, kreće se u Isusovim paradoksima. A upravo se na njega mogao pozvati u vezi odbacivanja novca. Stavit ću kasnije par citata od jednog drugog Talijana, koji se skroz uklapaju u ovu priču i bolji su okvir za razumijevanje nego ono, više na silu, pozivanje na Brechta.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 04/03/2020 : 19:07:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Sclavi ni ne može do "pravog zaključka". Jedini pravi zaključak je odrediti se prema Bogu - biti religijski ili magijski tip. Ovo je sad jako pojednostavljeno, no već imaš i nekog "iskustva" da si barem postaviš smisao te tvrdnje. Otuda sve izvire, svi mali "zaključci" u životu; bitan je taj osnovni stav.

Sclavi se deklarativno opredjeljuje za magiju, ali -------- kada ulazimo u njegovo djelo (stripove, epizode DD) dosta je uočljivo, kao što si i sam jednom rekao, da on ide u smjeru 'preko', on svakako transcendira stvarnost, no ostaje polovičan: hoće transcendenciju bez transcendencije. Tako očajava, ne doseže temeljno povjerenje u zbilju, ali i ostaje gotovo uvijek dvosmislen, otvoren, u preokretu. Počesto su to samo šablone otvorenog kraja (kao ovdje, recimo), no opet, ima i jedan dublji smisao, ili se barem može otvarati prema dubljem smislu. Zato to ne odbacujem(o) potpuno, može se čitati.

ZA ŠAKU NOVCA ima to jedno naslućivanje višeg, dubljeg: iako na prvu ide sa gotovo frazerskom tvrdnjom "novac je zlo", ne propada u anarhističko-komunjarske narative o mijenjanju društva po svaku cijenu. Možda to što kažem nije lako vidljivo, a ni samom Sclaviju svjesno (jedini na koga se poziva je ona komunjarska krtica Brecht), ipak na jednoj predrefleksivnoj razini odbija reductio ad absurdum "novac je zlo, začarajmo ga da izaziva zlo da se ogadi ljudima, pa da ga potpuno odbace". Ova mi je epizoda bila okej baš zato što prostodušno izražava općenaslućeni, odvajkada stav prema novcu i isto tako prostodušno zauzima stav: "Ne pod svaku cijenu". Takorekuć, kreće se u Isusovim paradoksima. A upravo se na njega mogao pozvati u vezi odbacivanja novca. Stavit ću kasnije par citata od jednog drugog Talijana, koji se skroz uklapaju u ovu priču i bolji su okvir za razumijevanje nego ono, više na silu, pozivanje na Brechta.



Da, mislio sam na zaključak u okviru same epizode, ne na Sclavijev opći životni stav (uostalom, nije li se on odredio u nekom smislu, ako mu je zadnja epizoda ona Lift za pakao, gdje zemaljski svijet ispada samo još jedna razina pakla, nije li tu povukao zaključak da je sve uzaludno? Nemam pojma, jer ne znam koja mu je zadnja epizoda, a i neću se baviti Sclavijem)

Praktički nema jačeg odbacivanja novca od evanđeoskog stava. Komunizam tu naizgled ima dodirnu točku, ali se stav razlikuje: Isus ne osuđuje novac kao takav, već vezanost uz njega, i nije mu stalo da ga ukinu, nego preko njega prelazi, zaobilazi ga, dok komunizam misli da se novac može ukinuti kroz djelovanje neke organizacije intelektualaca ili skupine revolucionara.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 04/03/2020 : 19:09:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Teško se izraziti, kratko, na ovoj razini na koj ovo mislim.
Htio sam reći ovo, da bude jasnije: Isus također prostodušno govori NE raznim stvarima. Ali taj NE nije mu obvezatni program, koji bi se imao slijediti BEZ OBZIRA na situaciju, nije makinalno NE, stranačka mašinerija. NE ostaje jasno, ali može se družiti sa carinicima, griješnicima itd. Nije čovjek zbog subote, nego subota zbog čovjeka.
Goodman bi makinalno NE, to je magijska orijentacija suhog logičara koji bi htio inscenirati determinizam. Ali, svatko osjeća (osim nagora) da je svađanje kompleksne zbilje na puku mehaniku promašivanje, jer se za volju tobožnje zakonitosti preskače sfera slobode. Uvijek ima neko X koje je nesvodljivo. Goodman to zanemaruje, prelazi preko toga i jednom sumnjivom teodicejom opravdava rezultat: odbacit će novac.

Sclavi je ovdje, začudo, mudriji: ne odbaciti, nego promisliti što je važno. Je li novac uistinu tako važan, da čitav život svedeš na jurcanje za profitom.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 04/03/2020 : 19:11:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
dok sam pisao "pojašnjenje", dobro si razumio što sam mislio
da, idemo u istom smjeru
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 04/03/2020 : 19:20:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Inače, na wiki članku o Sclaviju imaš i njegovu biografiju: pročitao je sve priče Poea kad je imao šest godina :)
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 04/03/2020 : 21:42:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
@Stinky: Čitajući kronološki Mister Noa, pročitao sam ponovno "Uskršnji otok", za kojeg si ti napisao opširniji komentar u svome stilu.
Iako smo se već tada složili u skoro svemu, mogu ti reći da sam nakon novog čitanja još impresioniraniji.

Evo moj novi komentar:



MN LIB 30: Uskršnji otok (SR 60/61/62, LMS 707/708/710)

Broj stranica: 288

Scenarij: Guido Nolitta
Crtež: Franco Bignotti
Naslovnice: Gallieno Ferri

Zanimljivosti:
- Ova epizoda je originalno izlazila od svibnja do srpnja 1980.
- Drugo pojavljivanje Patricie, nakon što smo je upoznali u kultnom "Rio Negru".
- Priča započinje u Rio de Jaineru, a Nolitta nas preko Čilea vodi na Rapa-Nui ili Uskršnji otok.
- Priča o dodjeljivanju titule Tangata manu, koju nam Nolitta pripovijeda, je istinita u svim detaljima. Zadnje takvo poznato natjecanje je održano u 1888. godini. Dok je u ta davna vremena mnogo natjecatelja nastradalo u napadu morskih pasa, danas je plivanje (zbog velikog izlova) puno sigurnije.

Pogled sa Oronga na Motu Nui, Motu Iti i Motu Kau Kau - poprište natjecanja za titulu Tangata manu:



Kratki sadržaj:
Nakon što je u Rio de Jaineru stao na žulj lokalnom moćniku, naš pilot prihvaća Patricijin poziv da je prati u njenom istraživanju na jednom od najzagonetnijih mjesta na zemlji - Uskršnjem otoku. Tamo ih je zadesilo ono što se ni u najluđim snovima nisu nadali.

Komentar:
Epizoda počinje predugim i ne baš uvjerljivim zapletom od skoro 60 stranica, a onda te Nolitta uvlači u priču. Čak i kod drugog čitanja zadnji svezak sam pročitao u jednom dahu, što samo pokazuje koliko te scenaristički Nolitta uvede u priču. Ono, imaš osjećaj da si tamo s akterima.

Pretvaranje otočke rulje u krvožednu hordu mi nije neuvjerljivo. Dapače, pa bar mi, u ovim našim krajevima periodično imamo pokolje puno većih dimenzija i pretvaranje miroljubivih ljudi u krvožedne horde; da utakmice i neke naviječke skupine i ne spominjem! U biti, ovo drugo je čak i bolja usporedba. I sad će netko reći da je to pretvaranje gomile u krvožednu, pomahnitalu hordu nerealno! Nipošto - upravo suprotno.

Nolitta je ovdje povukao paralaelu s nepravednim odnosom modernog svijeta prema tradiciji autohtonog stanovništva koje je omalovaženo, praktički pretvoreno u roblje koje radi za kikiriki, a bijes tinja i nakuplja se dok ne eksplodira. Još kad se u to uključi faktor manjka obrazovanja i najčešće lažnog uvjerenja kako je prije bilo bolje, a to su i činjenice o zvjerstvima koji su činili njihovi preci ljudožderi. Ono što je Pakomio ispričao Mister Nou i Patriciji je jedna od užasnijih priča koje sam čuo.

Tu je još i potpuno razumljiv Mister Noov bijes, a i inverzija u kojoj pozitivne namjere imaju katastrofalne učinke, a naočigled negativne namjere bi rezultirale pozitivno - u biti sigurno pozitivnije od onoga što se dogodilo nakon pobjede "pozitivaca".

Najupečatljivija mi je scena kada mornari s broda promatraju, u bijesu i zgražanju, podivljalu rulju. Njihova želja da uzmu oružje i potamane divljake je, vjerojatno, potpuno istovjetna onoj koji su imali bijeli kolonizatori pri koloniziranju Amerike, a prije istrebljivanja određenog indijanskog plemena, da ne spominjem i Afriku. Što je najgore, Nolitta me toliko uvukao u priču, da sam se i sam osjećao kao mornari na tom brodu.

Bignotti zna i može bolje. Atmosfera i krajolici su mu dobri, ali crtež mu je krut i nesiguran kod akcijskih scena. Za promjenu, naslovnice odgovaraju radnji u stripu. Mistične i efektne, baš kao i priča! Prva mi je još i najbolja, ali Libellus je uzeo treću za glavnu naslovnicu što je ujedno i spoiler. Stoga bi svakako prva bila najbolji izbor.

(priča: 9,  scenarij: 10, crtež: 8, naslovnice: 9) - 90%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 05/03/2020 07:08:21
Go to Top of Page
Page: of 104 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.81 seconds. Snitz Forums 2000