forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Stephen King
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 19

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 02/10/2014 : 12:27:35  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
moram priznati da nisam nijednu njegovu knjigu procitao :D

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 25/12/2014 : 12:33:01  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Spamer je nepotrebno ostavio svoj besmisleni post, pa ponavljam svoje pitanje s prethodne stranice:

Kakav je 11/22/63?
Go to Top of Page

elva
Junior Member

391 Posts

Member since 22/01/2006

Posted - 26/12/2014 : 09:22:12  Show Profile Show Extended Profile  Send elva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by VALTER

Spamer je nepotrebno ostavio svoj besmisleni post, pa ponavljam svoje pitanje s prethodne stranice:

Kakav je 11/22/63?



Nit miriše,nit smrdi.
Putovanje u Ameriku 60-ih sa Bugi-vugi muzikom,Drive-inom itd.

Čak i poanta nije loša,(makar već viđena više puta s moje strane),ali sve u svemu,previše stranica za tako jednu "običnu" knjigu.

Ja ili drugi,razlike su to posrijedi.
Pa ti kontaj sada,šta je sve to šta nas djeli.
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 26/12/2014 : 11:38:28  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Meni je sasvim OK. Dinamično, uzbudljivo i dobro ispričano.

...
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 22/06/2015 : 12:10:34  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Konačno dovršio 11.22.63. Svakako nije riječ o najboljem romanu napisanom na temu putovanja kroz vrijeme, ali nije ni loše. Previše stranica, ali to je valjda zbog piščeve nostalgije i opsjednutosti 'boljom prošlošću'. Sviđa mi se kako je na kraju dekonstruirana naivna premisa da bi svijet bio divno mjesto samo da je JFK preživio.
Sada je na redu nastavak Shininga, Doctor Sleep - ako ga nađem u Superknjižari.
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 23/06/2015 : 21:24:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
Već neko vrijeme čitam "Mobitel". Vrlo mi sporo ide zbog raznih obaveza, ali ono... Priča mi baš ne leži, iako ima nekih intrigantnih elemenata u cijelom tom kaosu i simbolika puca na sve strane, ali... Not exactly my cup of tea.

Ove godine izlazi film.

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

Tornadomaster
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
2470 Posts

Member since 01/08/2009

Posted - 08/01/2017 : 11:40:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit Tornadomaster's Homepage  Send Tornadomaster a Private Message  Reply with Quote
Revolveraš je super zanimljiv. Konačno i ja da uđem u svijet "Mračne kule". Ovaj "Vulkan" je reprintovao čitav serijal koji je ranije, sa Skrobonjinim prevodom, objavio "Alnari". Izgleda prelijepo, ima čak i kutija

Pici dalje Dilan Dože, da te braca na police slože.

Edited by - Tornadomaster on 08/01/2017 11:40:27
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4063 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 10/01/2017 : 23:44:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Odavno nisam čitao ništa od Kinga. Tačnije, otkako sam reprizirao IT, zadnji put pročitan u srednjoj školi. Nisam imao košmare kao onda, ali je moje mišljenje o knjizi ostalo podjednako visoko. Cijenim i "Izmaglicu"... i naravno "Isijavanje", uprkos mojoj vječitoj dilemi da li mi je omiljeniji film (arhetipski moćniji, vizuelno nenadmašan) ili knjiga (psihološki razrađenija, daleko složeniji i ambivalentniji lik Džeka Torensa). Međutim, daleko od toga da imam živaca i vremena da ih posvetim njegovim novijim i najdužim radovima - "ciglama" od 700-800 i više strana. Na stranu repeticija motiva do koje neodložno dolazi u tako velikom opusu. Na stranu konstantno razblaživanje horora u moru fantastike i irelevantnih detalja. Na stranu napada pretjeranog moralisanja i naglašavanja "pravih vrijednosti" (Ljubavi, Prijateljstva i slično) i pobjeda snaga Dobra u praktično svakoj knjizi.



Na stranu sve to, ni na osnovu Kingovih knjiga koje su mi se dopale i koje sam milion puta pročitao nisam očekivao da PET SEMATARY bude ovakvo jebeno remek-dijelo; da opet ne mogu da spavam zbog knjige, a i kada spavam, da imam košmare, da se trzam na šumove i razmišljam šta je u sijenkama, i da ujutru razmišljam o smrti - Smrti kao ideji, Smrti kao o nečemu što odnese tvoje bližnje bez prilike da im kažeš zbogom, Smrti kao nečeg što jednog dana, ej, čeka i mene, da nisam vječan. Pa mi je onda palo na pamet da se čak i ja, nekada, kada razmišljam o jednom pokojnom članu porodice koji je umro nakon dugog i ispunjenog života, osjetim kao da bih dao sve, ali bukvalno sve, samo da ga vidim još jedanput i kažem mu koliko mi je značio... e, onda počinjete da naslućujete koliki tek mora biti bol glavnog junaka ove knjige, Luisa Krida, i kako je savršeno razumljiv - ako ne racionalno, a ono emocionalno - taj lanac misli i dijela koji ga vodi do neizbježog ishoda. Kao u grčkim tragedijama: sve na kraju legne na svoje mjesto, Sudba požanje svoje žrtve, i mi se pitamo gdje prestaje ona, a počinje naša slobodna volja, i ima li ikakve razlike između njih dvoje. Da, PET SEMATARY pokreće i složeno pitanje slobodne volje, na specifičan način. Takvi smo kakvi smo. Djelamo iz svojih vrlina i mana. Ne mogu drugačije postupiti nego kao ono što, suštinski - i jesam. Moj slobodan izbor je napravljen na osnovu mojih osobina i misli. I gdje je tu slobodna volja, a gdje sudbina? Možda u alternativama: Luis je imao šansu da se okrene ženi i kćerci, i dio njega koji je želio baš to. Na balansu krhkom poput vlasi kose, pretegnula je ona strana koja je oduvijek više voljela sina i koja bi učinila sve, ali baš sve, da ga vrati. Makar i išla protiv zakona prirode. Ali, baš to je i paradoks: nema "strana", nema "persona" i alter-ega, sve je to jedna ličnos sa nepocijepanim mislima, osjećanjima, sjećanjima i odlukama. Uticaj Groblja nas ne odvlači na puteve zla mimo naše volje: ono je tek mogućnost u nama samima, mogućnost povođenja za sopstvenim željama bez obzira na cijenu. Isti impuls je nagnao Orfeja u podzemni svijet da pjeva neopisive ljepote pred vladarima Podzemlja i Luisa Krida u oživljavanje njegovog sina u slici demona i Zla.

I da, kako se postaviti prema smrti? Da li je naš čitav život samo uzaludna borba protiv Oza Velikog i Strašnog, kako bi rekao Luis na kraju knjige, samo obično zavaravanje, na propast unaprijed osuđeni napor? Previše pesimistično - da, kraj je uvijek isti, ali mnoge su staze do njega. A na stazama je naš život i smisao koji mu pridajemo. Ali kako ne osjetiti srah? Od kraja sopstvenog postojanja, da, ali PET SEMATARY istražuje još suptilniji strah - od vječitog rastanka sa voljenima. Smrt kao konačni kraj svih veza; umrli je... zauvijek izgubljen. Da, lakše je pomiriti se sa tim kada smo proveli decenije sa nekim. Ali ako je umro neko ko pred sobom ima život, ako je umro potpuno nasumično i slučajno? Kako se pomiriti sa tim - pitanje je, kako se ne osjećati prevarenim i bijesnim na sve, pa i boga samog. Smrt je samo dio našeg položaja tumarala kroz potpunu tamu vaseljene - nemoći bića da pojmi svijet oko sebe, da nađe nešta čvrsto i vječno u njemu. Svi ljudi su, donekle, poput Luisa, koji korača kroz močvaru i kroz maglu čuje zvuke nepojmljivih stvorenja i pojava. I ne zna šta je gore: da zatvori ili da otvori oči.

Neka zanimljiva opažanja porodične dinamike: da, Luis više voli sina Gejdža i od žene i od kćerke. Vjerovatno u njemu vidi potencijal koji može do kraja ostvariti, za razliku od njega koji je čitav život radio i borio se za opstanak i porodicu. Možda bi Luis postao jedan od roditelja koji proživljavaju sopstvene fantazije sa djecu: scena kada sanja da mu je sin osvojio olimpijsku medalju to potvrđuje. Njegova osjećanja prema ženi i kćerci su daleko ambivalenentija: što se vidi kroz fantazije o bijegu od porodice, iritiranost povodom njihovih postupaka, itd. Luis preuzima previše odgovornosti na sebe, pokušavajući da u očima ostalih članova porodice održi sliku "idile" i sreće, do mjere da ga to počinje slamati. Njegova žena Rejčel se ponaša donekle nezrelo, što zbog trauma iz djetinjstva, oličenim u smrti sestre, što zbog, da se naslutiti, roditeljskog odgoja (prezaštićavanje jedinog preostalog djeteta).

Na kraju imamo potpuni trijumf zla, sa donekle dvosmislenim krajem. Zastrašujuće nježnim, asocira na "Majmunovu šapu". Da, užas je do kraja izoštren baš takvim krajem: sa naznakom nade koja stvar čini još gorom, jer znamo da nikakve prave nade nema, koji nam daje naznaku jedine prave želje glavnog junaka, sagorjelog i ludog - da bude ponovo sa voljenima. A to je želja svih nas, zar ne?

p.s. naravno, film je jedna treščina neopisiva, sjeban do daske. jao majko, pa đe li nađoše onoga lika što glumi Luisa, kakav bolid. :D Da ne govorimo kako je promašio sav psihološki/egzistencijalni horor i fokusirao se na treš.
p.p.s. nisam roditelj, a kada budem jednog dana očekujem da će mi knjiga biti još stresnija.
Go to Top of Page

dante
Senior Member



Croatia
2478 Posts

Member since 16/01/2008

Posted - 24/01/2017 : 17:37:06  Show Profile Show Extended Profile  Send dante a Private Message  Reply with Quote
Izasla je jos za Interliber ali evo podsjetnik za Kingoljupce kojima je ovo mozda promaklo...
Zagrebacka naklada je objavila Running Man iliti Trkac.


These pretzels are making me thirsty...
Go to Top of Page

elva
Junior Member

391 Posts

Member since 22/01/2006

Posted - 24/01/2017 : 19:46:27  Show Profile Show Extended Profile  Send elva a Private Message  Reply with Quote
Svaka čast mhejl na postu, pregledno, jasno, razumljivo, još i slika...nešto ko reportaža.:-)
Dobar je tu King, ne znam dali je bio negdje tmurniji.

dante, jel valja šta Trkač?
To i Blaze su jedine knjige Stephena Kinga koje još nemam prevedene na nama srodne jezike.
Očajavanje mi nakon petogodišnje potrage konačno danas stiglo, milina.:-)

Prošli tjedan sam pročitao Gospodin Mercedes.Krimiće inače baš ne volim pa mi je taj detektivski dio bio malo dosadan, ali je zato psihološki profil i odnos ubice sa majkom bio vrlo dobar.
Nadam se da će ipak Finders keepers biti bolji roman.

Oštar je još dobri stari King, ima municije.:-)

Ja ili drugi,razlike su to posrijedi.
Pa ti kontaj sada,šta je sve to šta nas djeli.
Go to Top of Page

dante
Senior Member



Croatia
2478 Posts

Member since 16/01/2008

Posted - 24/01/2017 : 20:39:44  Show Profile Show Extended Profile  Send dante a Private Message  Reply with Quote
@elva
Nisam jos kupio Trkaca, ali jesam Blaze, i upravo citam, na polovici sam

Slazem se za Pet Sematary, mozda najmracniji i (barem meni) najvise scary, cak vise i od Isijavanja kojeg vecina navodi.
Mislim da se ne treba imati klince da bi te pomisao na onu opciju iz knjige totalno ubila u pojam. Sjecam se da sam knjigu citao ljeti na balkonu usred dana i svejedno su me prolazili trnci na atmosferu i pojedine dijelove. A to mi se stvarno gotovo nikada ne dogadja, pogotovo dok citam knjigu.

I btw, meni je i film dobar...jbg nostalgija

These pretzels are making me thirsty...
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1516 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 03/03/2017 : 08:17:31  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Evo stripic o Kingu:

http://zenpencils.com/comic/king/
Go to Top of Page

dante
Senior Member



Croatia
2478 Posts

Member since 16/01/2008

Posted - 05/07/2017 : 11:53:22  Show Profile Show Extended Profile  Send dante a Private Message  Reply with Quote
Dobra vijest za domace Kingoljupce: Lumen izdavastvo je cini se preuzelo na sebe objavljivanje Kule Tmine u Hrvata od propalog Algoritma, losa vijest je da su poceli od prve. E sad, koliko cemo cekati da dodju do cetvrte ostaje da se vidi.


These pretzels are making me thirsty...
Go to Top of Page

REJS
Senior Member



Serbia
2891 Posts

Member since 17/03/2008

Posted - 25/10/2017 : 22:24:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit REJS's Homepage  Send REJS a Private Message  Reply with Quote
Cudan pisac...U moje omiljene knjige spada,Salemovo,It,Isijavanje a onda zaspim uz Zelenu Milju ,Vrecu kostiju itd,ponekada nemozes da prestanes da citas 1000 strana a ponekade te smore njegoved vulgarnosti,komentari o bolestima i ostalim tricama koje ponavlja po 100 puta.Pisac krajnosti.

http://www.youtube.com/watch?v=C5qbvnqMClk

Izbacite Facepalm sprecite sukobe,givnite sansu miru !!!


Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14511 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 17/11/2017 : 15:20:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Isplati li se uzeti Kulu tmine?
Gdje uopće kupiti Kinga a da su knjige nove?

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 30/11/2017 : 20:13:57  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonka24

Isplati li se uzeti Kulu tmine?
Gdje uopće kupiti Kinga a da su knjige nove?



imaš u Hoću knjigu SK-a koliko očeš . i hr i eng

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14511 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 02/12/2017 : 00:45:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Samo što dolazim u Zadar,bit ću jedan dan u Zagrebu pa valja od tamo pokupiti...

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14511 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 16/12/2017 : 01:45:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Evo nabavio i jedan uljez.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

dragonfly0
Starting Member

1 Posts

Member since 30/01/2016

Posted - 21/12/2017 : 21:41:44  Show Profile Show Extended Profile  Send dragonfly0 a Private Message  Reply with Quote
Da li neko ima za prodaju knjigu Stephen King - Ocajavanje?
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 21/12/2017 : 22:10:56  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by VALTER

Spamer je nepotrebno ostavio svoj besmisleni post, pa ponavljam svoje pitanje s prethodne stranice:

Kakav je 11/22/63?



s tri godine zakasnjenja
jel ti meni ovo nesto????

u mesjuvremenu swm pročitao jednu...magla...i sranje je
odmah sam je prodao
nazalost nabavio sam ih jos nekoliko...
pa ce kad tad doci na red

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 06/03/2018 : 11:37:48  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Kakve su 'Nightmares and Dremscapes'?
Go to Top of Page

SCHINDLER
Starting Member

32 Posts

Member since 08/03/2018

Posted - 12/03/2018 : 19:56:24  Show Profile Show Extended Profile  Send SCHINDLER a Private Message  Reply with Quote
Zna netko si se moze nabaviti nesanica tvrdi uvez od Kinga? dajem do 300 kuna za nju :D imam sve od njega, samo mi to fali i potrgao sam se od trazenja :D
Go to Top of Page

markolar
Advanced Member



Slovenia
3104 Posts

Member since 05/01/2004

Posted - 12/03/2018 : 20:05:26  Show Profile Show Extended Profile  Send markolar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by SCHINDLER

Zna netko si se moze nabaviti nesanica tvrdi uvez od Kinga? dajem do 300 kuna za nju :D imam sve od njega, samo mi to fali i potrgao sam se od trazenja :D



NA engleskom jeziku ju je lako naci...
Go to Top of Page

SCHINDLER
Starting Member

32 Posts

Member since 08/03/2018

Posted - 12/03/2018 : 20:10:11  Show Profile Show Extended Profile  Send SCHINDLER a Private Message  Reply with Quote
posto imam kompletnu kolekciju na hrvatskom, mislim da bi ju ipak na hrvatskom :D
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14511 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 12/03/2018 : 22:56:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by SCHINDLER

posto imam kompletnu kolekciju na hrvatskom, mislim da bi ju ipak na hrvatskom :D


Kakvu kolekciju?
Tko je izdavač?

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page
Page: of 19 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000