forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Zlatna serija i Lunov Magnus Strip
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 12

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12352 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 18/01/2018 : 20:13:57  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dukidule
Ma Zagor Z.S. pod jastuk (nema veze koji) - već u kolijevci, da svaku noć osjeti miris Dnevnika i nema više da se odvikne.
Lijevo pokraj njega Ludens klasik 31, desno Odabrane priče 14, pa kad otvori oči, crvena košulja pred njima a i ostalo mu sve jasno.
Eto, to je to. ;)



Tisuću mu skalpova, baš sam se nasmijao

quote:
Originally posted by Dalen

Ja sam isto blizu. Stariji sam od Zlatne Serije 8 mjeseci .


Svi ste tu negdje blizu

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 18/01/2018 : 23:20:51  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
A, ja sam mjesec dana stariji od Dalena, što hoće reći, 9 mjeseci stariji od Zlatne serije!
Go to Top of Page

DOMI
Advanced Member



Croatia
4969 Posts

Member since 19/06/2007

Posted - 19/01/2018 : 00:59:45  Show Profile Show Extended Profile  Send DOMI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

quote:
Originally posted by DOMI

3 god sam mlađi, a sin 33 mlađi

zavijen u crno


Domi, ako ti nije problem samo mi reći, kako si uspio sina zainteresirati za stripove? I kad je najbolje vrijeme (s koliko godina)? Pa ako mi možeš dat savjet..



Od 8.god kupujem mu Tom i Jerry...
Kada je imao 12 god, kupio sam mu i Zagora, Mikija i Bleka... I tako 4-5 mj... Odabrao je Zagora... Sada ima 16 i redovno ga cita.. .. Kaze da jos dvojica citaju u razredu...
Kcer mi ima 12, i redovno kupuje OK i Tom i Jerry... I ona, hvala Bogu, cita, lista.. Skuplja....

• 54 god.Alan Forda u HR • Od 1969.-2017.izdana su 1063 broja (ukljucujuci Klasik, Super KL, Zlatni KL) •
• Od 2022.Alan Ford u originalnim tablama formata 17x24 cm u novom kolekcionarskom TOP izdanju •
Go to Top of Page

---dp---
Advanced Member

17226 Posts

Member since 26/10/2001

Posted - 19/01/2018 : 03:26:38  Show Profile Show Extended Profile  Send ---dp--- a Private Message  Reply with Quote
Procitah ponovo ceo topic, pa sam hteo da se vratim na rasprave o tirazima. Bez namere da potcenim Banetova secanja, da ne govorim da se vecina setila kako su stripovi izlazili na kioscima u celoj drzavi od 20 miliona stanovnika, meni ponovo deluje sumnjiv podatak o manje od 100.000 primeraka za najcitanije junake (Zagora i Bleka). Navescu nekoliko stvari "pro et contra", pa bih voleo da se vidim sta drugi misle, sta ce tu biti "pro" a sta "contra":

-zaista, po secanju iz 70-ih, da ne govorim o 80-im godinama, ja se takodje secam da su kiosci bili prepuni stripova, kako ZS i LMS tako i raznih drugih izdanja koja su se pojavljivala kao gljive posle kise. E sad, bilo bi interesantno pitati nekoga ko je tad radio na kiosku da se priseti, ja znam dve zene ovde kod mene u S. Mitrovici koje, doduse, retko srecem, ali svakako cu ih pitati da li se secaju broja primeraka raznih edicija, koliko se cega prodavalo, sta se najvise prodavalo... Pored ove diskusije, mene takodje zanima da li su se ZS i LMS vracali kao rimitenda vec posle nedelju dana ili je jedan broj stojao na kiosku duze sto znaci da je na kiosku u jednom trenutku moglo biti vise od dva broja (jedan ZS i jedan LMS). Moguce je da je ovo sa rimitendom funkcionisalo na jedan nacin na "Dnevnikovim" kioscima a na drugi na "Politikinim".

-ovo sa brojem kioska svakako moze biti vrlo diskutabilno. Recimo, secam se kad sam jedne godine dok smo bili na moru u Rovinju, kupio novog Zagora koji je izasao, da je na tom kiosku bio stos od bar tridesetak stripova tog najnovijeg broja. No, to je jedini kiosk u Rovinju na kojem sam ih video u tolikom broju (to je kiosk koji se nalazio na setalistu pored mora koje je blizu bivseg (a mozda i danasnjeg) vaterpolo kluba, na putu prema hotelu "Eden"). Na jednom drugom kiosku na kojem sam kupovao italijanske originale (po enormnim cenama spram cene ZS i LMS ili cene istog tog Bonellija u Italiji, mislim da sam kupio na kiosku "La Fantasma di Stone Hill" za 27 dinara dok je ZS tad kostala 8 ili 10 dinara), nije bilo ZS i LMS u tolikim kolicinama, bio je tek poneki primerak. Konacno, ne secam se tako velikog broja kioska u Rovinju na kojem sam mogao da kupim ZS i LMS, tako da cinjenica sto smo ZS i LMS vidjeoli na kioscima u velikim kolicinama moze biti vrlo varljiva. Bilo je prodavnica tipa "Duvan" u kojima je takodje bilo stampe, ali oni su uglavnom bili bogatiji raznim magazinima i dnevnom stampom, pa cak i stranim stripovima tipa "Topolino" n aitalijanskom ili slicnih na Nemackom (sto je svakako logicno)

-tiraz "Alan Forda" iz vremena SFRJ je ponekad navodjen u njihovom impresumu na predzadnjoj strani, i ja se kao kroz maglu secam da se radilo o nekoliko desetina hiljada primeraka. Bilo bi dobro da neko ko ovo zna, navede ili da pogleda i proceslja po svojim kolekcijama "Alan Forda" i napise. E sad, ubedjen sam da, i pored sve popularnosti Alana Forda, on nije mogao imati veci tiraz od Bleka koga su valjda svi citali, a mislim isto i za Zagora. "Alan Ford" je ipak bio strip za ljude sa posebnim ukusom, i dobro se secam da je u mom okruzenju, u poredjenju za Bonelijevim junacima, Alan Ford bio mnogo manje zastupljen, te sko je, recimo, neki broj Alana Forda stampan u 80.000 primeraka (neki takav broj mi se vrzma po glavi), onda sam nekako ubedjen da je glupi Blek morao imati bar pet puta veci tiraz.

-cetvrta stvar koju sam mnogo puta hteo da napisem u slicnim diskusijama tice se te prestampane cene. Pre svega, svakako nisu prestampavane na kioscima kako je neko pretpostavio na ovom topicu na prvim stranicama, to je sasvim sigurno, ivoleo bih da mi neko nadje nekoga ko je radio na kiosku u ko je lupao te pecate. Naime, kad bi to bilo tako, onda ne bi te prestampane cene bile na svakom primerku na potpuno istom mestu. E sad, to sa prestampanim cenama me je uvek navodilo na razmisljanje o tirazu. Naime ako su prestampane, to jasno kazuje da su ta korice odstampane pre nego sto su u "Dnevniku" znali da ce poskupeti, pa su onda tabake sa koricama stavljali na dostampavanje (svakako pre secenja) gde su samo prestampali novu cenu, kod ZS ispod prvobitne cene, a kod LMS tamo gde se mogla videti zavisno od mesta ne kom ce biti dobro vidljiva. Ali, ne znam da li ste primetili da je, recimo (ovo je samo jedan primer, ima ih vise kod raznih promena cena), na ZS-295 "U mrezi", prestampana cena sa 6 na 8 dinara, da bi na sledecem Zagorovom ZS-296 "Tajanstveno krstarenje" vec bila odstampana samo ta veca cena od 8 dinara, kao i na naredna tri nastavka (ZS297-ZS299), kao i na Markovom ZS-300 "Zamka na Antilima". Ono sto je cudno je to da je na narednom Teksovom ZS-301 i ZS-302 ponovo prestampavana cena sa 6 na 8 dinara, sto znaci da su te naslovnice odstampane pre nego ZS295-ZS300. Da li neko ima ideju zasto je to tako? Ono sto mi je palo na pamet je cinjenica da je Teks isao u manjim tirazima, te posto su na jedan stamparski tabak verovatno smestali vise od jedne naslovnice, da su kod Teksa, recimo dok su stampali korice za ZS-293, na isti tabak smestili i korice ZS-294, ZS-301 i ZS-302 i stavili to u stampu u nekom standardnom tirazu, dok kod Zagora to nisu radili jer je tiraz bio mnogo veci od Teksa pa bi na isti tabak od 4 naslovnice stavili sve cetiri iste. To je nesto sto mi je padalo na pamet ranije, iako nemam nikakvog stamparskog iskustva da bih znao koliko to uopste moze biti logicno, te ako nije iz ovog razloga, onda ova anomalija sa prestampanin cenama, to jest da su naslovnice od ZS-301 i ZS-302 odstampane pre nego od ZS295-ZS299, za mene ostaje misterija

Edited by - ---dp--- on 19/01/2018 03:32:07
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 19/01/2018 : 07:16:57  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
Alan se je vrteo oko 50 000
Blek i oko 150 000
Ostali...Zagor,Tex,Mark oko stotke..
U najboljim vremenima...poslje su naklade padale..sve do danasnjih mizernih...
To znam iz prica na forumu...nisam brojao po kioscima jer sam imao samo bicikl Pony tada...

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 19/01/2018 : 09:22:58  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by teller

Alan se je vrteo oko 50 000
Blek i oko 150 000
Ostali...Zagor,Tex,Mark oko stotke..
U najboljim vremenima...poslje su naklade padale..sve do danasnjih mizernih...
To znam iz prica na forumu...nisam brojao po kioscima jer sam imao samo bicikl Pony tada...


heh, i ja sam sa svojom "ponikom" tada obilazio kioske po gradu leti

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

osim
Senior Member



Vatican City
1686 Posts

Member since 12/11/2002

Posted - 19/01/2018 : 09:46:44  Show Profile Show Extended Profile  Send osim a Private Message  Reply with Quote
Kako reče urednik Sreten Drašković: "Kako je vreme teklo, na naše prijatno iznenađenje, tiraži su sve više rasli. Recimo, od 30 hiljada, 50 hiljada, što je bio ogroman tiraž za one vreme, mi smo dostizali 100 hiljada primeraka po jednom broju, što je bilo neverovatno za Jugoslaviju... Najveće tiraže imao je „Blek“. On je standardno išao u tiražu 100-150 hiljada, a jedna epizoda dostigla je i 180 hiljada. Ali, najveći tiraž od svih je doživeo Zagor sa Čikom, koji je dostigao tiraž od 200 hiljada. To je bio jedini strip koji je išao u tolikom tiražu. Praktično smo malo i rizikovali sa tolikim tiražom, ali je to prošlo... Cela remitenda je preko leta slata na Jadransko primorje i sve se prodalo tamo!"
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 19/01/2018 : 14:14:24  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Što se tiče ovih ---dp---jevih navoda, mogu mu potvrditi da je, što se tiče pretiskivanja cijena, na dobrom tragu. O tome je bilo riječ, o racionalnoj potrošnji papira, odnosno, kombiniranju sličnih tiraža na istom tabaku. Stoga su neke Texove kasnije naslovnice bile s pretiskanom cijenom od 6 na 8 dinara, nakon Zagorovih izravno tiskanih s novom cijenom, što je slučaj i kasnije, s pretiskivanjem cijene sa 8 na 10 dinara (usporedite naslovnice).
Također mogu potvrditi, neovisno o ljetnim razdobljima, koja su obilovala remitendom na kioscima, da je u vrijeme izlaska starijih brojeva ZS i LMS, na kiosku bio redovito i prethodni broj, a često i više prethodnih brojeva, dakle, nisu se povlačili izlaskom novoga broja. Kakvo je stanje bilo sredinom osamdesetih i poslije, ne mogu tvrditi, jer u tom razdoblju nisam više pratio ta izdanja.

Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12352 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 19/01/2018 : 21:38:23  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DOMI
Od 8.god kupujem mu Tom i Jerry...
Kada je imao 12 god, kupio sam mu i Zagora, Mikija i Bleka... I tako 4-5 mj... Odabrao je Zagora... Sada ima 16 i redovno ga cita.. .. Kaze da jos dvojica citaju u razredu...
Kcer mi ima 12, i redovno kupuje OK i Tom i Jerry... I ona, hvala Bogu, cita, lista.. Skuplja....


Hvala ti Domi baš je lijepo ovo pročitati i vjerujem da si sretan i ponosan tata

Moj dečkić tek napunio 3 god, tako da ću se ja još strpit taman kad krene u 1.osnovne tamo 2021., kod Zagora će se Extra spojiti sa redovnom serijom i bit će to onda prava kolekcija Zagora. A i ako ga ne bude zanimalo, opet ok. Iako bi bio sretan da se i on "zarazi"

Nećak će mi ovu jesen u 1.osnovne, pa ću probati i njega zainteresirati kroz godinu/dvije..

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

DOMI
Advanced Member



Croatia
4969 Posts

Member since 19/06/2007

Posted - 19/01/2018 : 23:31:18  Show Profile Show Extended Profile  Send DOMI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

Što se tiče ovih ---dp---jevih navoda, mogu mu potvrditi da je, što se tiče pretiskivanja cijena, na dobrom tragu. O tome je bilo riječ, o racionalnoj potrošnji papira, odnosno, kombiniranju sličnih tiraža na istom tabaku. Stoga su neke Texove kasnije naslovnice bile s pretiskanom cijenom od 6 na 8 dinara, nakon Zagorovih izravno tiskanih s novom cijenom, što je slučaj i kasnije, s pretiskivanjem cijene sa 8 na 10 dinara (usporedite naslovnice).
Također mogu potvrditi, neovisno o ljetnim razdobljima, koja su obilovala remitendom na kioscima, da je u vrijeme izlaska starijih brojeva ZS i LMS, na kiosku bio redovito i prethodni broj, a često i više prethodnih brojeva, dakle, nisu se povlačili izlaskom novoga broja. Kakvo je stanje bilo sredinom osamdesetih i poslije, ne mogu tvrditi, jer u tom razdoblju nisam više pratio ta izdanja.




i vjesnikov Alan FORD je preštampavan, tamo negdje od LUNA PARKA na dalje.. onda su tu crnu "trakicu" ostavili kao "foru" na dalje...

• 54 god.Alan Forda u HR • Od 1969.-2017.izdana su 1063 broja (ukljucujuci Klasik, Super KL, Zlatni KL) •
• Od 2022.Alan Ford u originalnim tablama formata 17x24 cm u novom kolekcionarskom TOP izdanju •
Go to Top of Page

Bruce Springsteen
Advanced Member



5545 Posts

Member since 28/10/2008

Posted - 19/01/2018 : 23:38:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Bruce Springsteen a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cronos six

Zadnjih nekoliko meseca upoznao sam ljude koji se i pored skupih i full odradjenih izdanja ipak vracaju zs lms.Kazu"nostalgija koja vredi vise od svih para ovog sveta".Otisak i prevod su nebitni...



Od ove nove 2018-te počinjem sa ZS i LMS po treći put, 1978-1986...1995-2005...2018-...
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 20/01/2018 : 22:20:02  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Bruce Springsteen

quote:
Originally posted by cronos six

Zadnjih nekoliko meseca upoznao sam ljude koji se i pored skupih i full odradjenih izdanja ipak vracaju zs lms.Kazu"nostalgija koja vredi vise od svih para ovog sveta".Otisak i prevod su nebitni...



Od ove nove 2018-te počinjem sa ZS i LMS po treći put, 1978-1986...1995-2005...2018-...



Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 21/01/2018 : 00:15:14  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Pojedini broj ZS i LMS je bio vjerojatno mjesec dana u trafici ali svakako dulje od tjedan dana. To je vjerojatno zato što, iako je bila riječ o jednoj ediciji, imala je više junaka, pa se to onda gledalo kao da su zasebni junaci.
A remitende su stizale na ljeto na kisoske na moru, koliko sam samo stripova kupio u Filip Jakovu, leleeee. Imam čak i sliku kioska od prije par godina, naravno da nije isti kiosk ali je i dalje na istom mjestu.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 21/01/2018 : 00:29:18  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
sjcam se tih na moru
a sjecam se da si normala mogo prodati strip na nasem kiosku
onda bi ga ciko vratio na policu

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

sumohrvat
Advanced Member

3997 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 21/01/2018 : 02:12:40  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by velka031

quote:
Originally posted by Bruce Springsteen

quote:
Originally posted by cronos six

Zadnjih nekoliko meseca upoznao sam ljude koji se i pored skupih i full odradjenih izdanja ipak vracaju zs lms.Kazu"nostalgija koja vredi vise od svih para ovog sveta".Otisak i prevod su nebitni...




Od ove nove 2018-te počinjem sa ZS i LMS po treći put, 1978-1986...1995-2005...2018-...






Koga briga za otisak kad smo te sve epizode pročitali već milion puta. Bitna je nostalgija. Ono kad nabaviš neki broj oa se sjetiš kioska na kojem si ga kupio i prvi puta :)
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 21/01/2018 : 09:14:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Koji crni otisak. Jednom si bio peti osnovne i piljio u kiosk cekajuci prodavca, u mom slucaju cika Gosu.

sangue navajo
Go to Top of Page

legaz
Senior Member



Serbia
2412 Posts

Member since 13/08/2009

Posted - 21/01/2018 : 09:32:56  Show Profile Show Extended Profile  Send legaz a Private Message  Reply with Quote
Otisak smeće, prevod isto, naslovnice nakaradno sređivane. Jednom rečju živi užas. A opet ne mogu bez nje. Tu mi je detinjstvo.

Junaci ne ubijaju one koji ne mogu da se brane.
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 21/01/2018 : 11:06:04  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by legaz

Otisak smeće, prevod isto, naslovnice nakaradno sređivane. Jednom rečju živi užas. A opet ne mogu bez nje. Tu mi je detinjstvo.



Baš to
Go to Top of Page

SPQRoma
Average Member



Italy
788 Posts

Member since 30/06/2015

Posted - 21/01/2018 : 13:47:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit SPQRoma's Homepage  Send SPQRoma a Private Message  Reply with Quote
Pročitah i ja topic od početka, pa da dam svoje mišljenje.

I ja sam relativno iz mlađe garde kolekcionara. Stripove sam počeo čitati tokom rata, čitati, ali ne skupljati, jer se tada radilo samo o razmjenama, nije bilo kioska na kojim bi se kupovali. I da je bilo u prodaji, nije bilo para za to. Trebalo je preživjeti.

Naravno, tokom rata najviše sam čitao ZS, poneki LMS. Tako da se može reći da nisam nostalgičar i u svojoj kolekciji nemam niti jedan taj stari strip. Jednostavno me ne privlači. Loš prevod, oskrnavljeni stripovi bez velikog broja stranica, loš papir... O cijeni da i ne govorim.

Imam komplet ZS i LMS u elektronskoj formi. Znam, mnogi će reći "nije to to", ali opet mislim da je to dobra stvar za "nenostalgičare".

Više bih volio nabaviti neke originalne italijanske brojeve i to mi je u planu u bližoj budućnosti.

Ali, svakako mi je drago da se još priča o tome. To je jednostavno bio početak na našim prostorima i izuzetno mi je zanimljivo čitati činjenice o svome. Ima dosta stvari koje nisam znao. Uglavnom, svaka čast za temu.

HOKA-HEY

Edited by - SPQRoma on 21/01/2018 13:48:51
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 21/01/2018 : 14:10:23  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
U največem sranju smo vidjeli zlato,
danas imamo zlato a tražimo u njemu sranje..
pogotovo dežurni kritičari lika i dijela Duha sa sjekirom!

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

RAKOSI4
Advanced Member



4753 Posts

Member since 23/07/2016

Posted - 21/01/2018 : 14:41:02  Show Profile Show Extended Profile  Send RAKOSI4 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by teller

U največem sranju smo vidjeli zlato,
danas imamo zlato a tražimo u njemu sranje..
pogotovo dežurni kritičari lika i dijela Duha sa sjekirom!


Svaka ti dala
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 21/01/2018 : 15:01:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by teller

U največem sranju smo vidjeli zlato,
danas imamo zlato a tražimo u njemu sranje..
pogotovo dežurni kritičari lika i dijela Duha sa sjekirom!




sangue navajo
Go to Top of Page

dzoni
Advanced Member

Serbia
4268 Posts

Member since 11/09/2006

Posted - 21/01/2018 : 15:01:47  Show Profile Show Extended Profile  Send dzoni a Private Message  Reply with Quote
ne racunajuci pojednine ispravke,zbog nepodobnih stvari za ono vreme,prevod je bio jako dobar cak cesto i mnogo bolji i tecniji od danasnjeg
Go to Top of Page

---dp---
Advanced Member

17226 Posts

Member since 26/10/2001

Posted - 21/01/2018 : 15:21:18  Show Profile Show Extended Profile  Send ---dp--- a Private Message  Reply with Quote
Hvala na mnogim odgovorima koji rasvetljavaju mnoge stvari o kojima se pricalo ne samo na ovom topicu vec kojekuda tokom prethodnih dvadesetak godina od kada se druzimo po raznim forumima. Jedna od stvair koja je spominjana ovde na prethodnim stranama je dan u nedelji kad su ZS i LMS izlazile. Vidim da je u mnogim mestima taj dan slican kao sto je bilo i kod Mene u S. Mitrovici (pedesetak kilometara od Novog Sada), dakle, kod nas je najcesce ZS izlazila utorkom, izuzetno retko ponedeljkom ili, ako je kasnila, sredom, dok je LMS izlazila po pravilu petkom i ne secam se da sam je okad nasao na koisku ranije, iako je moguce da je ponekad stizala i cetvrtkom te, ako malo kasni, tek u subotu ili cak u ponedeljak.

No, vezano za taj dan izlaska, a voleo bih da to neko iz Novog Sada ko je kupovao ove stripove 70-ih i 80-ih potvrdi (jer ja nisam iz Novog Sada, ali sam neretko boravio po vise dana tokom raspusta kod tetke u Novom Sadu), tamo je ZS izlazila vec u petak, dakle, cetiri dana ranije nego sto je bivala distribuirana po ostalim mestima. Za LMS ne znam kad je izlazila u Novom Sadu, pretpostavljam da bi to mogao biti utorak, dakle, takodje ranije nego po ostalim mestima. U prilog ovome pored ovih mojih iskustava sa novosadskim trafikama, ide cinjenica da sam, recimo, ZS360 "Izazov" citao vec u petak, tri dana nakon sto sam ovde na kiosku kupio ZS359 "Avanturista", i to kod prijatelja ciji je otac radio u nekoj novinskoj kuci ovde u S. Mitrovici pa je bar jednom nedeljno isao u "Dnevnik" u Novi Sad i njemu donosio stripove.

I jos nesto vezano za ove dane u nedelji - pretpostavljam da su na moru takodje izlazili ranije, to jest da su (bar leti) tamo slani ranije. U prethodnom postu sam spominjao kako sam u Rovinju kupio na kiosku ZS367 "Zagorova pravda". E, to je bilo vec u petak, tri dana nakon sto sam u S. Mitrovici na kiosku kupio prethodni nastavak ZS366 "Dosljaci sa Aljaske", jer sam u medjuvremenu otisao na more u Rovinj. Vec sledeceg petka je na kioscima u Rovinju bio i ZS368 "Kraj tiranina". Bilo bi interesantno da ovde dobijemo iskustva drugih ofrumasa vezano za ovo (kad vec ovde procesljavamo sve moguce detalje vezane za ove edicije)...

Edited by - ---dp--- on 21/01/2018 15:33:41
Go to Top of Page

---dp---
Advanced Member

17226 Posts

Member since 26/10/2001

Posted - 21/01/2018 : 15:29:15  Show Profile Show Extended Profile  Send ---dp--- a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by osim

Kako reče urednik Sreten Drašković: "Kako je vreme teklo, na naše prijatno iznenađenje, tiraži su sve više rasli. Recimo, od 30 hiljada, 50 hiljada, što je bio ogroman tiraž za one vreme, mi smo dostizali 100 hiljada primeraka po jednom broju, što je bilo neverovatno za Jugoslaviju... Najveće tiraže imao je „Blek“. On je standardno išao u tiražu 100-150 hiljada, a jedna epizoda dostigla je i 180 hiljada. Ali, najveći tiraž od svih je doživeo Zagor sa Čikom, koji je dostigao tiraž od 200 hiljada. To je bio jedini strip koji je išao u tolikom tiražu. Praktično smo malo i rizikovali sa tolikim tiražom, ali je to prošlo... Cela remitenda je preko leta slata na Jadransko primorje i sve se prodalo tamo!"



Ovo je vrlo znacajna informacija, mozes li da napises odakle si ovo citirao Sretena to jest, gde je on to rekao ili napisao... a i logicno mi je da bi tiraz mogao biti cak toliki. A evo i zasto - naime, tih 80-ih godina sam bio saradnik casopisa "Galaksija", naucnog casopisa, doduse namenjenog sirokoj citalackoj publici, ali ipak naucnog. "Galaksija" je u najbojim danima imala tiraz od oko 100.000 primeraka (ovo Vam je sad ovde informacija iz druge ruke, jer sam je ja cuo od mog glavnog urednika). Ako je jedan naucni casopis mogao da ima toraz 100.000 primeraka, kako onda da jedan Zagor ili Blek ne bi mogao da dostigne dvostruko veci tiraz? Jest' da smo tad bili mnogo prosvecenija nacija, ali sto je previse, previse je... :)))

Ovo sa citiranjem Dretena Draskovica je znacajnije utoliko pre sto na prethodnim stranama ovog topica imate Banetov (CatClaw) post o maksimumu od 80.000 primerak, sad cu ga preneti u narednom postu, ne mogu sad da ga pronadjem...

Edited by - ---dp--- on 21/01/2018 15:33:01
Go to Top of Page
Page: of 12 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000