forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Supreme (by Alan Moore)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 01/01/2013 : 21:34:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Supreme je superheroj kojeg je 1992. godine izmislio Rob Liefeld i prije nego li se zapitate je li mi pao klavir na glavu i pomutio mi mozak pa da preporučam tu po forumu Liefeldove stripove, pročitajte tekst do kraja.

Naime, Supreme je široj publici postao debelo zanimljiv kada je s brojem 41 na mjesto scenarista došao Alan Moore i kako to on često radi - napravio remek-djelo. Odbacivši većinu onoga što je Liefeld napravi, Moore je odlučio napraviti jednu stvarno odličnu posvetu Supermanu. Kako je to Moore svojim riječima rekao, stripovi su u to vrijeme postajali sve agresivniji i krvaviji, za što se on djelomično osjećao "krivim", s obzirom da se njegovi Watchmeni obično uzimaju kao prekretnica u karakterizaciji strip junaka. Iz tog razloga se odlučio "ispričati" ljubiteljima starijih superherojskih stripova tako što će napraviti jednu priču koja će povezati atmosferu Golden Age i Silver Age stripova s tada vrlo popularnim agresivnim stripovima (da ih tako nazovem).

Cijeli Mooreov run je obuhvaćen u 2 trejda:
1 - http://www.amazon.com/Supreme-Story-Year-Alan-Moore/dp/0971024952
2 - http://www.amazon.com/Supreme-The-Return-Alan-Moore/dp/0971024960/ref=pd_sim_b_1

Cover prvog broja na kojem Moore preuzima kormilo nam odmah otkriva što on to misli napraviti sa Supremeom... Naime, cover tog broja 41 je posveta broju 1 Supermana, ko šta možete viditi:



Nadalje, Moore u priču uvodi likove inspirirane prijateljima, protivnicima i svime i svačime iz Supermanove mitologije, pa tako imamo:
Suprema - Supergirl
Judy Jordan - Lana Lang
Darius Dax - Lex Luthor
Radar - Krypto
Supremium - Kriptonit
Szaz - Mr Mxyzptlk
Citadel Supreme - Fortress of Solitude
Starija verzija Supremea koji ne može letjeti, nego samo izvoditi ogromne skokove
The Allies - JLA
Glory - Wonder Woman
Professor Night - Batman

...i još puno puno toga, da ne duljim... Možda vam se ovo baš ne čini originalno, ali upravo u tome i jest poanta - i nije originalno! Ali je vrlo vrlo dobro. Moore je kombinacijom raznih stilova pripovijedanja uspio napraviti priču koja bi se trebala svidjeti svima, od ljubitelja stripova iz 40ih, pa sve do ljubitelja današnjih stripova. Crtež je većinom standardan za rane devedesete, no međutim kada se Supreme prisjeća nekih događaja iz prošlosti, oni su i napisani i nacrtani u stilu Golden Age, Silver Age i Bronze Age stripova, ocrtavaju tadašnje vrijeme. Dok su se regularni crtači često izmjenjivali, flashbackove je konstantno radio (meni osobno) genijalni Rick Veitch, pa evo za usporedbu (velike su slike, pa evo samo linkovi):

1) http://i.imgur.com/VfiYT.jpg

2) http://hoodedutilitarian.com/wp-content/uploads/2010/10/Supreme-Swan.jpg


Ili vam je možda i ovo poznato




U svakom slučaju, ovo preporučam svima, jednostavno se stvarno isplati!
Ima možda itko da je čitao?

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 01/01/2013 21:35:59

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 01/01/2013 : 23:29:40  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
Da poznat mi je Supreme ali ga nisam cita..meni je prvotni koncept puno bolji..ono Superman koji iskoristava svoje moci i radi upravo ono sta mu je Lex predbacia u Secret Originu, tj. upitao ga je "sta bi se sad mi trebali pokloniti zbog toga sta nam pomazes"..Superman je bog a ljudi su mu ko muhe..ono vec kad je bal nek bude maskenbal..

No ne sumnjam da je Mooreov run dobar..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"

Edited by - brni on 01/01/2013 23:32:58
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 01/01/2013 : 23:53:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Sjajan strip, definitivno najbolji strip o Supermanu bez Supermana. Ali ne bih se složio da strip nije originalan. Rekao bih da je Moore zapravo u ponešto modificiranom obliku nastavio istraživati slične teme koje započeo u stripu Watchmen. S tom razlikom što ga nije zanimala samo dekonstrukcija superherojštine, ili Supermana kao izvora superherojštine, već dekonstrukcija ideje, koja može biti superherojština ili fikcija općenito.

Tome možda najbolje svjedoči meni najdraži trenutak u stripu, kada Supreme otkrije da je Jack Kirby zapravo Bog.

Sličnim će se temama pozabaviti Grant Morrison u stripovima Animal Man i Final Crisis, te Mark Waid na serijalu Fantastic Four.










Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Ignus
Senior Member



1357 Posts

Member since 22/06/2009

Posted - 02/01/2013 : 00:04:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Ignus a Private Message  Reply with Quote
pa nije Rob Liefeld baš toliko loš...čovjek ne zna crtati stopala ok slažem se :D

Zar nitko nece pomoci udovicinu sinu?
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 02/01/2013 : 03:27:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ignus

pa nije Rob Liefeld baš toliko loš...čovjek ne zna crtati stopala ok slažem se :D




Nemojmo ovu temu pretvorit u raspravu o tome

@Bushido:
Kad sam reka da nije originalan, više sam mislija ono na imena i sami koncept likova Kao ono Judy Jordan i Darius Dax (inicijale od istih slova, isto ko i Lana Lang i Lex Luthor), pas sa supermoćima, supremium kao kryptonite (iako im je skroz drugačiji način djelovanja), još sve one razne varijante supremiuma... Šta se same ideje i izvedbe priče tiče, definitivno je maštovita i originalna.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 08/01/2013 : 21:37:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Zašto tako veliki broj Mooreovih stripova mora ostat nedovršen?

Big Numbers, 1963, ovo... Evo napokon pročitah broj 63 koji je izašao u 4. misec 2012. godine i razočarao sam se kad sam vidio da ni u ovom broju Moore ne završava svoju priču. Al ajde, moja greška, nisam dovoljno duboko istražio temu i zato sam mislio da je ovaj broj zadnji šta je Moore odlučio raditi na Supremeu. Umjesto toga, ispalo je da je Moore planirao objaviti još dva broja, ali za zadnj nikada nije napisao scenarij... Za predzadnji broj je scenarij već dugo godina bio napisan, ali nažalost strip nikada nije bio nacrtan, sve dok ga Erik Larsen nije odlučio završiti.

I nemojte me krivo shvatiti, broj 63 je odličan, fenomenalan nastavak Mooreovog runa i upravo zato mi i jest žao šta ne postoji zadnji njegov broj. Odavde mi jedino valja vidjeti di je Larsen odveo Supremea, s obzirom da on s brojem 64 preuzima i ulogu scenarista. Alan Moore je svoj posao odradio majstorski.


Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000