forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Kino Danas
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 25

MSBlueberry
Senior Member



1692 Posts

Member since 18/02/2013

Posted - 15/09/2019 : 19:08:16  Show Profile Show Extended Profile  Send MSBlueberry a Private Message  Reply with Quote
Čekan da vidin šta je sa ovim ˝AD ASTRA˝, to je SF i gledat ču, mada ono šta san vidija na TV-u ne obećava, ali ču gledat (sad moran čekat kad će u ˝Karamana˝).
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 15/09/2019 : 21:14:17  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Preporuka za Collini Case.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 29/09/2019 : 10:14:01  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Pogledao Ad Astra jučer i...... nije mi baš nešto. :(

Obožavam sci fi, ali ovo je više psihologija nego sci fi. Film pokušava biti nekakav svemirski Apocalypse Now, ali kraj nije na razini. Zasmetao me završetak. Dođe, prođe i gotovo. Nakon sve te psihologije i napetosti moglo se nešto više napraviti na kraju. Mogao se ubaciti kakav "wau" na kraju, ali ništa.

Čitam da se režiser hvalio kako je ovdje znanost ozbiljna, ali bilo je scena koje ne bi bile uvjerljive ni u slučaju da je glavni lik filma Bleka Stena.

Kinematografija je OK, Brad Pitt također, ali to je manje više to.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 29/09/2019 : 10:51:41  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
ne pamtim kad sam bio u kinu ima 2-3 godine
al zasigurno ganjam DINU kad dodje to sigurno :D ako se sto ne izjalovi
frozen 2 je na spisku
ima jos nekih naslova ali ad astra nije na njemu

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

mpavin
Advanced Member



Niue
7720 Posts

Member since 02/09/2005

Posted - 29/09/2019 : 10:58:05  Show Profile Show Extended Profile  Send mpavin a Private Message  Reply with Quote
željko nisan od tebe očekiva da gledaš stvari poput frozen 2
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 29/09/2019 : 12:46:51  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
To su filmcine

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 29/09/2019 : 15:16:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

Pogledao Ad Astra jučer i...... nije mi baš nešto. :(

Obožavam sci fi, ali ovo je više psihologija nego sci fi. Film pokušava biti nekakav svemirski Apocalypse Now, ali kraj nije na razini. Zasmetao me završetak. Dođe, prođe i gotovo. Nakon sve te psihologije i napetosti moglo se nešto više napraviti na kraju. Mogao se ubaciti kakav "wau" na kraju, ali ništa.

Čitam da se režiser hvalio kako je ovdje znanost ozbiljna, ali bilo je scena koje ne bi bile uvjerljive ni u slučaju da je glavni lik filma Bleka Stena.

Kinematografija je OK, Brad Pitt također, ali to je manje više to.


Nisam ni ja nešto oduševljen. Pitt je odličan, vizualni efekti također, ona scena kad se s improviziranim oklopom probija kroz Neptunov prsten mi je upečatljiva, jer podsjeća na Nathanov G3 "Nova budućnost" kad je bio na Saturnovom prstenu.
Ali scenarij je prerazvučen i spor, pogotovo prvi dio filma, neka rješenja su potpuno neuvjerljiva i naivna. Sve u svemu može proći, ali daleko je to od nekih najboljih SF-ova.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6857 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 29/09/2019 : 18:55:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Upravo sam se vratio iz kina i meni se Ad Astra svidio. Ima nekih nelogičnosti i kraj je stvarno mogao biti bolji, ali s tehničke strane film je praktički savršen, a ja inače volim filmove sporijeg tempa tako da sam baš guštao.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 29/09/2019 : 23:34:45  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Ad Astra onda ide na ignore listu, jer stvarno neman živaca za to.

Večeras pogledah zadnjeg Ramba, i to je film po mom ukusu. Možda i jest jednu razinu iznad d-t-v nastavka, ali je predivno brutalna, nemilosrdna i stalloneovski melankolična labuđa pjesma o Johnu Rambu.

Mislin kako će fanovi prethodnika itekako uživat u filmu.

And like that... he's gone.

Edited by - vice on 29/09/2019 23:35:19
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 03/10/2019 : 00:12:10  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Joker - opravda sav hype. Poetično destruktivan film, divota jedna! Više o dojmovima sutra. E da, Phoenix priša igricu zvanu gluma. Nema dalje.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 03/10/2019 : 14:51:10  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
ni dzoker me ne zanima :( stvarno sam za mirovine kakve filmske naravno
sinoć sam gledao taking lives s anđolinom đoli :D onako 6/10

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 04/10/2019 : 20:06:03  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
https://www.telegram.hr/kultura/gledao-sam-dnevnik-diane-budisavljevic-to-je-film-koji-te-smlavi/
Go to Top of Page

Stark
Average Member



Bosnia and Herzegovina
504 Posts

Member since 22/05/2018

Posted - 05/10/2019 : 18:10:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Stark a Private Message  Reply with Quote
Upravo došao sa projekcije Jokera, fantastičan film, suvišno je trošiti dalje riječi. Preporuka svakako.
Go to Top of Page

MSBlueberry
Senior Member



1692 Posts

Member since 18/02/2013

Posted - 05/10/2019 : 23:05:17  Show Profile Show Extended Profile  Send MSBlueberry a Private Message  Reply with Quote
Pogledao ˝AD Astru˝, razočaran.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6857 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 05/10/2019 : 23:57:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Pogledao Jokera, razočaran.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 09/10/2019 : 10:28:59  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
JOKER



(U NASTAVKU TEKSTA MOGUĆI MANJE EKSPLICITNI SPOILERI)

Joker je film sa puno emocionalnog naboja koji leži na glumačkom perfomansu glavne uloge, te sugestivnoj režiji sa naglašeno realističnom kamerom.

To je ujedno i film koji vrišti od vlastite ozbiljnosti i važnosti. Već odabir Joaquina Phoenixa bio je signal da je naslovna uloga vjerojatno dizajnira za one-man tour-de-force (aka oskarovsko preglumljivanje), i tako i bi. Tu su također i prilično očiti tributei/citiranja Scorsesea, i to onih njegovih najopasnijih filmova. Sve to još uvijek nisu nužno mane filma, bar ne one glavne. Glavna mana je što unatoč svoj toj važnosti film ne uspijeva reći ništa važno, osim možda "making fun of mentally ill is bad, mkay?". Kad Joker u klimaksu klimaksa zaurla poantu koja bi nas trebala ošamutiti ("What do you get when you cross a mentally ill loner with a society who abandons him and treats him like trash? I'LL TELL YOU WHAT YOU GET!!! YOU GET WHAT YOU FUCKING DESERVE!!!"), moja reakcija je više bila: thank you Captain Obvious, ta poanta je jasna valjda nakon prvih 5 minuta, ne moraš nam je slovkati.

A osim te glavne poruke, film poručuje svašta pomalo i ništa konkretno. U prikazu Thomasa Waynea (Batmanovog ćaće) kao bahatog ignoranta kojeg odluče izabrati za gradonačelnika isključivo zato jer je najbogatiji baja u selu/Gothamu neki će možda prepoznati Trumpa, no ta konekcija ostaje površna i lik sporedni, kao i finalna pobuna obespravljenih protiv bogataške elite koja kao da je ofrlje preuzeta iz The Dark Night Rises. Sa druge strane imamo u zadnje vrijeme popularan pojam "incel" koji su mnogi prepoznali u filmu. "Incel" je skraćenica za "involuntary celibate", a postala je naziv za web zajednicu frustriranih muškaraca koji ne mogu pronaći partnera za seks. Uglavnom je riječ srednjovječnim bijelcima i premda ne postoji jasno definirana ideologija incela, mnogi od njih se povezuju sa ekstremno-desnim stavovima (mizoginija, rasizam, militantnost, itd.), te je nekoliko zabilježenih masovnih pucnjava u Americi dovedeno u direktnu vezu sa incel pokretom. Možda Todd Phillips nije to svjesno imao na umu, no jasno je zašto su mnogi prepoznali ovu temu u filmu: Arthur Fleck savršeno odgovara definicija incela (minus web aktivnost, koje nije bilo u doba radnje filma). Seksualna frustracija igra važnu ulogu u njegovoj psihi. Arthur/Joker je prikazan tako da u nama izaziva isključivo empatiju. To je pojedinac čiji život je bio pakao od rođenja isključivo krivnjom drugih. Likovi kojima se on osvećuje u filmu su isključivo likovi koji su ga zlostavljali ili iskorištavali (u filmu nema nama poznatog Jokera: psihopata koji uživa u pljački i masovnim ubojstvima) sa jednom iznimkom. Predmet njegove žudnje, zgodna samohrana majka koja živi u stanu do njegovog, u nijednom trenutku filma se ne odnosi loše prema njemu niti je prikazana kao loša osoba. Njena sudbina nam doduše nije do kraja eksplicitno prikazana, no većina će vjerojatno shvatiti da nije bila dobra. Dok je Phillips na nekim drugim temama očito jako pazio da ga se ne može optužiti (ili aplaudirati mu, ovisno tko sudi) za političku nekorektnost (npr. na temi rasizma), u ovom slučaju se poskliznuo: Joker se u filmu osvjećuje svima koji su protiv njega zgriješili na ovaj ili onaj način, a "grijeh" tog lika je isključivo to što je zgodna žena. Ako film od nas traži empatiju prema nestabilnim pojedincima koji pucaju (u doslovnom i prenesenom značenju) jer su tretirani kao smeće od strane društva, što da radimo sa ovim slučajem?

Što se tiče kritike društva koje se loše odnosi prema mentalno oboljelima, neke stvari su pretjerane radi dramaturškog efekta. U jednom trenutku vlast obustavlja SVU pomoć mentalno oboljelima i prepušta ih sebi samima (-> Arthur prestaje piti svoje lijekove -> ulazi u finalni stadij transformacije u Jokera). Ne znam koliko to odgovara stvarnosti, no malo je nategnuto, a još više je nategnuta šansa da osoba sa ozbiljnim poremećajem ličnosti uspije posvojiti dijete. Također, premda film nastoji izavati empatiju, nisam siguran da će se osobama sa mentalnim poremećajima dopasti što je zaključak da će se takva osoba ako ju se provocira i ne pazi dovoljno pretvoriti u manijakalnog ubojicu. U konačnici, možda najciničniji element filma je što onu poruku sa početka šalje tip koji je karijeru napravio na račun gegova o društveno neprilagođenom pojedincu sa psihičkim poremećajem -> lik Zacha Galifianakisa je jasno glavna komična potka Mamurluk trilogije po kojoj je redatelj Jokera dosad bio poznat.

Joker je dakle film koji je pomalo anti-establishment, no ne previše da se oni drugi ne bi uvrijedili (pa Joker više puta eksplicitno ističe da nema političkih želja), koji se dakle pomalo trudi biti politički korektan, ali je usto i pomalo mizogin, te pomalo ciničan. Sve to "pomalo, ali ništa konkretno" je rezultat toga što je Phillipsu očito jedini glavni interes bila studija karaktera, a sve ovo ostalo je tek popunjavanje rupa, no to ofrlje popunjavanje rupa onda oduzima snagu i toj studiji karaktera.

Edited by - vukozec on 09/10/2019 17:56:39
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 09/10/2019 : 10:33:35  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by VALTER

https://www.telegram.hr/kultura/gledao-sam-dnevnik-diane-budisavljevic-to-je-film-koji-te-smlavi/

jel valja ovo šta?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 09/10/2019 : 12:14:21  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

JOKER



Joker je film ...



Mogao si bar stavit upozorenje za spoilere, ja sam ga gledao, ali zbog onih koji nisu.
I da, odlično si to napisao, film ima svojih mana, ali mene je baš oduševio.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 09/10/2019 12:14:55
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 09/10/2019 : 12:24:54  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH


Mogao si bar stavit upozorenje za spoilere, ja sam ga gledao, ali zbog onih koji nisu.
I da, odlično si to napisao, film ima svojih mana, ali mene je baš oduševio.



A gle, vidi se koliko ima teksta, teško da mogu toliko nadrobit bez spoilera (a čini mi se i da nema nijedan pravi eksplicitni spoiler) ;)

Thx na komplimentu koji si dao premda se u načelu ne slažeš ;)

Edited by - vukozec on 09/10/2019 12:27:26
Go to Top of Page

Unngenant
Junior Member



Serbia
393 Posts

Member since 28/02/2012

Posted - 09/10/2019 : 13:27:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Unngenant a Private Message  Reply with Quote
Joker po meni na nivou The Dark Knight iako imaju drugačiji kontekst. Svi primećuju uticaj Taxi Driver i The King of comedy, ali tu se ne završavaju reference. Film debelo ima veze i sa Network, što se tiče medija i odnosa prema gledanosti i iskorišćenosti sadržaja (osoba), grotesknim vestima i senzacionalizmom.

Ne uzimam za zlo što nisu do kraja ideje završene (ili bolje rečeno su neke od njih pacifikovane) koje vidimo kroz film koje pominje vukozec (naravno ja bih do kraja eksploatisao ali..) o klasnom elementu, emotivnoj tuposti establišmenta. Ne znam da li će osim Theatrical cut-a imati još neki cut sa dužim vremenskim trajanjem, to bi po meni bilo odlično. Svet koji prikazuje Joker možda je preteran ali nije nemoguć, čak šta više da plebs nije zamajavana tehnološkim novotarijama, brendovima, i stvarima bez kojih (ne)mogu pitanje je gde bi bila tačka pucanja. Na koncu treba ipak imati na umu da kuća poput WB neće dopustiti za sada i u ovom vremenu iz mnogo razloga mračnije poimanje ovih stvari.

Sam case study ličnosti Joker-a magnetično vuče Joaquin i pored nekih mana. Ovde je opet režiser imao nešto veću slobodu da artizuje možda i neke scene (opet zbog referenci na neke filmove, poput plesa). Što se tiče psihološkog okvira, meni je jedan psihijatar koji je gledao pre mene tvrdio da i pored nekih dodavanja svakako neko koristio uobičajne profile razvoja ili fragmentacije ličnosti da bi izveo Joker-a na svetlo. Meni iskreno tu ništa ne smeta, jer opet svestan sam ograničenja koje imaju većina režisera iz Holivuda.

Takođe film ostavlja i slobodu tumačenja svega izvedenog jer ima mesta sumnji da se gledalac zapita šta od prikazanog je uobrazilja a šta stvarnost.

U vremenu kakvom živimo nije lako snimiti ni ovakav film u toj produkciji i sa te strane sam veoma zadovoljan. Takođe ovde imamo veoma jasnu distancu od nenormalnih zabavnjaka zadnjih godina od strane Marvel Disney Sony društva koji sa jedne strane možda stipu i daju na popularnosti ali po meni uništavaju širinu šta strip kao mediji može da pruži. Sa samog DC stanovištva odn. Batman ekosistema ovo jedan dragulj koji ne nužno će biti iskorišćen jer zaista uz ovakav tonalitet i sa pristupom realnošću malo ima prostora za takvog Batman-a. U ovakvom tumačenju sa realnom pričom o dostupnošću tehnologije malo za njega ima mesta, osim da kao što je i raspravljano u The Dark Knight (sam Bruce ne počne da istu zloupotrebljava) i koristi metode koje će samog junaka lišiti empatije gledaoca.

U svakom slučaju film vredan gledenja u odnosu onoga što se danas snima i nudi, čak i više od toga.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 09/10/2019 : 14:07:14  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Da, ima tu i Američkog Psiha(ovo što spominješ da se baš i ne kuži što je stvarnost, a što u njegovoj glavi), isto ko nije gledao debela preporuka, ali samo za originalni film sa Baleom.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 09/10/2019 14:08:05
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 09/10/2019 : 18:51:01  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Osobno, ja tu ne vidim neke uplive analogija s Trumpom ili incelima.

Thomas Wayne je sasvim sigurno šupak. To je kanon. Pustimo mi našeg dragog Brucea sklonog ka idealiziranju svega njemu bliskog, a pogotovo oca i majke. Obitelj W je indirektno odgovorna za većinu sranja u tom napaćenom gradu, pa je sad na tom psihički nestabilnom nasljedniku s barem 5 DSM dijagnoza da tu nešto uradi.

Inceli, iliti frustrirane nejebice, svoje utočište nalaze u bespućima (dark)neta, message boardovima i stalno gašenim portalima, te su, zbog prirode svog stanja, povezani s fetišističkim skupinama koji uz mizoginiju veličaju voajerizam, cuckold, incest, infantilizam i sl. Arthur Fleck je idealan za taj koktel, nema tu sumnje, ali barem u ovom filmu, transformacija ide malo linearnije.

Ovaj uradak zaslužuje ovacije, jer je postigao visinu u nizini ovog superherojskog izdrkavanja. Također, ne volim tu riječ "preglumljivanje" u njegovom slučaju, kao ni "shvaćanje samog sebe ozbiljnim" u slučaju čitavog filma ili redatelja. Gle, znalo se otpočetka koliko je nezgodan ulog u ovaj DC Black štih koji nije toliko financijski rizičan, ali je itekako nezahvalan za autore i aktere. Joaquin je proša svašta nešto i Fleck je moga komotno bit progresija "sloma" i izleta u hip-hop vode (I'm Still Here), te ako je itko moga ponudit drukčiju, ali izazovnu verziju Jokera onoj prethodnika (minus nesretni Leto), to je bija on.

A to da su komičari dobri i u ostalim (pod)žanrovima, sad je već fakt. Phillips je ionako uvijek koketira sa psihijatrijskim sustavom i bolesnim pojedincima koji su odbačeni i neshvaćeni od strane društva.

Scenarij je najslabiji dio filma, i slažem se oko nelogičnosti sa Fleckovom majkom, samim puštanjem, a kamoli posvajanjem. No teško je ovo i nazvat pukim scenarijem - kao u Balzacovim romanima koji to po njegovom nisu, i ovo je prvo studija, pa tek onda umjetnost.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

Billy_the_Kid
Senior Member



1517 Posts

Member since 02/06/2005

Posted - 14/10/2019 : 19:05:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit Billy_the_Kid's Homepage  Send Billy_the_Kid a Private Message  Reply with Quote
Bila bi fora kad bi Joker bio samo jedan film. Fora je da se vodi rasprava sta je bilo stvarno a sta ne. Nastavak bi definisao dosta toga i ubio misteriju.

Seeing things differently can open new paths.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 14/10/2019 : 21:43:21  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Prilično eksplicitno je pokazano što nije bilo stvarno. Sve ono što nije eksplicitno pokazano kao nestvarno je dakle bilo stvarno. Nije to Taksist da se tu ima šta raspravljat :)
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 14/10/2019 : 21:57:17  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Prilično eksplicitno je pokazano što nije bilo stvarno. Sve ono što nije eksplicitno pokazano kao nestvarno je dakle bilo stvarno. Nije to Taksist da se tu ima šta raspravljat :)



Kraj je ambiguozan po pitanju (ne)realnog.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page
Page: of 25 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000