forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 19 - Ljepota tame
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 10

sumohrvat
Advanced Member

4000 Posts

Member since 22/11/2004

Posted - 01/09/2019 : 14:58:05  Show Profile Show Extended Profile  Send sumohrvat a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

quote:
Originally posted by sumohrvat

Moguće je da ja nisam još sasvim prerastao Zagora i Bonellija, ali meni je ovo na prvo čitanje ostavilo "koji je ovo kurac" dojam. Jednostavno nije moj đir. Više od stripa mi se svidila Stinkyeva recenzija. Nakon što sam pročitao njegov pogled na ovaj strip vjerovatno ću ga pročitati još jednom...




Strip je dobar, a Stinkyev osvrt još bolji.


Vjerujem da strip ima svoju vrijednost i kvalitetu. Meni jednostavno nije legao. Volim Fibru, navukao sam se na te Kolorke koliko sam god mislio da meni kao Zagorovcu to nikad neće ići. Ali stvarno ima vrhunskih crteža, vrhunskih scenarija, ali ovo je jednostavno još uvijek preteško za mene. 5 je savršen broj, Neću umrijeti kao lovina, Ljepotica, Sotonija... Neke Orke. To jednostavno nije za mene. Ja sam od Kolorki oduševljen sa Potočićima, Odgodom, Papkom, Atentatom, Šninkelom, Bilo jednom u Francuskoj, Majmunom iz Hartlepoola, Danima što nestaju... To mi je baš ono, vrh vrhova...

Edited by - sumohrvat on 01/09/2019 14:59:30
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1767 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 10/05/2020 : 17:51:11  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Ovaj strip nisam ni hteo da kupujem ali je dosao pod ruku prosle nedelje za male pare i rekoh neka se nadje. Anto ga je hvalio (zar neki fibrin Anto nije hvalio? ) i nagovarao me da ga procitam i evo. Na prvi pogled mi je naslovna mnogo dopala, crtez unutra i ne bas dok nisam poceo da citam. Vec posle nekoliko stranica sam skapirao da me ceka uvrnuta prica ali nije bas tako. Ovo nije uvrnuto, ovo je bizarno na predivan nacin! Naizgled sladak crtez i pitka prica ali u neki delovi su me sokirali (imajte u vodu da sam odrastao uz horor filmove i knjige a procitao sam i gomile knjiga na temu true crime / serial killers). Ova prica savrseno daje sliku odrastanja i okrutni decji svet. Secate se onih popularnih decaka ili devojcica koji su ugnjetavali ove druge? To je savrseno prikazano ove ali osveta je na nivou. Crtez mi je seo kada sam poceo da citam i mislim da je savrsen za ovakvu pricu - naizgled slatku bajku ali morbidnu do srzi. Eh, da sam imao ovakve bajke kada sam bio mali.
Treba nam jos ovakvih stripova! ...a sad malo Betmena da vratim psihu u normalno stanje.
9/10

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 10/05/2020 : 23:43:19  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto


da ti dam jedan koristan savet,kao neko ko je duže na forumu:
kad pročitaš strip,OBAVEZNO baci pogled na tumačenja ovog stripa od strane forumaša,pogotovu bodisatve,duplog i neflitea,ali i stinkija!!!
ovo je tema - http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=43302&whichpage=1


Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3530 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 05/04/2022 : 23:02:28  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Nema baš puno stripova koji mogu svojim čitaocima da opale šamar, jer misle da znaju kako treba da izgleda jedan strip, a zapravo pojma nemaju. Lepota tame je jedan od takvih stripova.

Truljenje tela u šumi nedavno preminule devojčice je nateralo njene ličnosti, njene fantazije, njena sećanja, nazovite ih kako hoćete, da napuste brod koji tone, ali ono što niko nije očekivao da će uslediti je surova borba za opstanak, jer nema ništa jezivije od gledanja kako se likovi koji kao da su iskočili iz neke bajke za decu, međusobno ubijaju i bore za opstanak u surovom okruženju gde sve može da predstavlja smrtnu opasnost.

Misterija oko smrti devojčice se rešava postepeno dok posmatramo šta se dešava sa njenim "sećanjima", prvo sećanje je ono najosnovnije - glad, što sugeriše da je devojčicu glad i potraga za hranom dovela do toga da se izgubi u šumi. Lik devojčice kojoj se infekcija nezadrživo širi po telu insinuira da je naša počinula uspavana lepotica najverovatnije umrla od konzumiranja otrovnih bobica. Fantazije oko lakomislenog princa i zle princeze su ono što po meni diže strip na još jedan viši nivo, jer se u priču ubacuju likovi iz čuvenih priča za decu, samo što se ovde na sličan način kao i kod Winshlussa i njegovog Pinokija, sve okreće naglavačke, poljubiti žabu ne znači da će se magično pojaviti princ, ovde žaba jede i ubija princa, simbolički ubija našu detinjastu nevinost i primorava nas da prerano odrastemo i uđemo u nasilan svet odraslih.

Dok posmatramo kako liliputanci polako umiru jedan po jedan, dolazimo do lika Gulivera, on je u ovom stripu predstavljen kao div, koji živi samotnim životom okružen neredom, smećem i ispijenim pivskim flašama. Tuga oca koji je izgubio svoje dete se često pronađe na dnu flaše piva. Oca često vidimo u kadrovima gde sedi za radnim stolom i nešto popravlja, on dokono troši vreme dok uzaludno pokušava da popravi pokvareni mehanizam sata, on pokušava da popravi grešku koju je napravio jer je previše burno reagovao i njegova svađa sa devojčicom je dovela do toga da ona pobegne od kuće i izgubi se u šumi i neumitno pogine. Fascinantan je kraj stripa gde se poslednje sećanje, sećanje o ocu, uspne na sat sa kukavicom dok posmatra svog oca, svaka devojčica sanja o svom princu na belom konju, ali pošto je njega izgubila, okreće se jedinom muškarcu kojeg zna - njenom ocu. Devojke često podsvesno biraju partnera koji najviše podseća na njihovog oca, jer on je ideal muškarca koji joj je usađen još u mladosti, on je jedini muškarac koji joj je preostao - njen voljeni princ.

Primećujem ovde i otkačenog Pinokija, i Gospodara muva, i filmove Inside Out i Identity, čuvene Disney priče i bajke Andersena i braće Grim, a sve to u stripu od 90tak stranica. Malo li je? Iako se strip bavi morbidnom tematikom ovo je tip stripa koji poziva na ponovna čitanja jer svako novo prelistavanje nudi mogućnost da se pronađe detalj koji ranije nije primećen, strip je potpuno otvoren za interpretaciju i svaki čitalac može da napravi svoju verziju događaja i teško je dokazati da nije u pravu. To je po meni prava vrednost ovog stripa, jer te tera da se zapitaš i sve dovedeš u pitanje.

Genijalan strip
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 05/04/2022 : 23:31:42  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Ajmo reprint! Hocemo reprint!
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6048 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 16/09/2023 : 11:50:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Nevinost u djevojčici umrla. Djetinjstvo gotovo. Žaba se ne pretvori u princa već ga proždere i onda ispovrati. Trudila se ali ipak je shvatila da život nije bajka već surova borba za preživljavanjem. Sve ono nevino u sebi je eliminirala i (žive) zapalila.

E sad da li je trebalo to baš na ovako brutalan nacin prikazati - ocito jest jer većini vidim da je ovo jedan od najboljih stripova koje je fibra izdala.



Bond.James Bond.
Go to Top of Page
Page: of 10 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000