forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Pitanje za roditelje i ostale – Potomci i stripovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Barney
Average Member



Croatia
685 Posts

Member since 20/03/2011

Posted - 02/04/2013 : 15:41:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Barney a Private Message  Reply with Quote
Ja imam dvije kćeri u dobi 5,5 i 3,5 g.
Još su premale da bi mogle čitati stripove ali... jednog dana i odnekud treba početi.
Za sada sam starijoj kćeri kupio album Životinjsko carstvo pa neka polako skuplja sličice. Za sada je početak iznenađujuće dobar. Sviđa joj se skuplčjanje sličica, usput pojede i čokoladu a svaku novu životinju proučava i polako uči. Također s obzirom da će uskoro u školu, imat će prilike i da mijenja duple sličice sa prijateljima i prijateljicama a kako će album biti sve više pun tako će joj određene sličice biti sve teže nabaviti i vjerujem da će time još dodatno steći malo kolekcionarskog osjećaja i gušta. Kroz godinu-dvije pokušat ću ju navući i na čitanje stripova, počevši sa nečim što je po njenom guštu u skladu sa godinama, pa polako na sve ozbiljnija i kvalitetnija izdanja, a do tada ću marljivo graditi osobnu kolekciju. Volio bih kada bi prihvatila strip kao što sam ga ja prihvatio. Meni nitko nije ostavio osobnu kolekciju da skupljam, počeo sam od nule sa prvom kupovinom na kiosku. Ona će ipak u startu imati kolekciju vrijednu par tisuća eura a ni orala ni kopala.
Prije nego počne čitati strip albume i odlično očuvane stripove, morat će naučiti cijeniti to što ima i paziti na to. Jedino u što sam malo sumnjićav je da će ona skupljati ZS i LMS sa istim guštom kao mi koji smo odrasli uz ta izdanja. Nam je to nostalgija i povratak u djetinstvo, njoj to neće značiti ništa, pa vjerujem da će nju ipak više privlačiti HC izdanja a po mogućnosti i u boji.
Kad dođe vrijeme za to, doći će na red i mlađa kćer. Za sada je veliki karakter i ako pokaže interes za stripove, sigurno je da može postati vrlo ozbiljan i marljiv kolekcionar. Na kraju krajeva, ipak je strip deveta umjetnost i neću im dopustiti da to gledaju kao nekakvu glupost.
Vjerujem u uspjeh.

Žene gutaju tablete da muškarce ne bi boljela glava

Edited by - Barney on 02/04/2013 15:49:23
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 03/04/2013 : 15:45:37  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Imam sina od 14 i kčeri od 11 i 5 godina i iskustva su dosta različita. Glavni problem u Sloveniji je to, da nema nekog velikog izbora stripova za djecu, pa je za nekakvo osnovno upoznavanje stripova potrebno znanje hrvatskog/srbskog ili engleskog jezika i onda imati još nekog dovoljno ludog da stripove kupuje.
Sin je tako postao "djelomični" ljubitelj stripova, što je uz TV, video igre, internet,.. zapravo ogroman uspjeh. Stripove mu nisam previše forsirao, ponudio sam mu par interesantnih stvari, neke su mu se sviđale a druge ne. Pomaže i to što je mali pravi poliglota i sa te strane nema problema, iako od stripova sa više teksta preferira slovenske (npr Tintin). Najdraži stripovi su mu Iznogud, Titeuf, Lucky Luke (zanimljivo, da se mu Asterix be sviđa), Tintin, Calvin & Hobbes i Mali Spirou (više od "običnog" i Gastona). Čita i stripove na engleskom (Mouse Guard, Trondheimov Dungeon, Delisle-ov Jerusalem), u posljednje vrijeme su mu zanimljive i mange, dok mu je daleko najdraži Garfield. Bonelli i Alan Ford ga ne zanimaju, kao ni slovenski Zvitorepec - večina CB stripova je več u startu odpisana. U školi je pripremio i prezentaciju o stripovima, tako da mog reči, da je skoro ljubitelj stripova (neke je več kupio za svoje novce).
Kod starije kčeri je situacija malo drukčija, jer za razliku od svoga brata, niti čitanje, niti jezici ji nisu previše dragi. Uz to nema baš neke ponude stripova za cure (osim Natasche), pa mora biti zadovoljna Titeufom ili Malim Sprouom. Najdraži strip joj je Navis (imamo oba BG + engleske skenove), dok se ji je Sillage zamjerio jer Huyo pogine več u prvom djelu. U zadnje vrijeme zajedno čitamo (ja prevodim) Maison Ikokku na internetu, a kupujemo mange o maci Chi (to prevodi stariji brat).
Mlađa kčer gleda na stripove više kao slikovnice, iako več zna šta je strip, pa su ji zato interesatni šareniji sa puno akcije - Navis (zbog ženske junakinje), Mali Spirou i Spirou (naročito albumi sa Marsupilamijem) a zanimljive su ji i upadljive naslovnice - npr Keepers of the Maser.
Šteta što se izdavači više ne odlučuju na stripove sa ženskim junakinjama, a i oni koji se nekako pojave, odpadaju među prvima.

Edited by - GGG on 05/04/2013 15:40:24
Go to Top of Page

Villain
Average Member



Serbia
566 Posts

Member since 01/03/2011

Posted - 04/04/2013 : 22:48:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Villain a Private Message  Reply with Quote
Od "tipa" koji prenosi pogrešne info-e i često brutalno kritikuje cene fibre. Jedna od mojih omiljenih. Ćerkica mi je bila zanimljiva sa reakcijom na strip, koji je takođe, jedan od mojih omiljenih.
Imao bih svašta da pišem na temu stripova i dece, odustao sam, to je nemoguća misija..."beast" će sve da pojede. Uskoro će protok krvi da bude u Mbps...Svi kao predlažu "marketinški trik", stripove u frizerkse salone. Naprotiv, u igraonice. No dobro, da ne skrenem sa teme, više se ni ne opterećujem time, a i sam poslednjih meseci, vrlo malo izdvajam za 9 umetnost!

This is a bad time; show us the way. And if You can't show us the way. Then forgive us for being lost

Edited by - Villain on 04/04/2013 22:49:04
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 08/04/2013 : 15:37:24  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Zaboravio sam vjerojatno najvažniju stvar - nije klncima toliko važan neki interes, nego jim je dosta važnije, da to rade sa vama (bakom, dedom, bratom,...). Uzmite stripove i čitajte jih skupa!
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 09/04/2013 : 12:17:59  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
evo mene iz suprotne perspektive, već neko vrijeme pokušavam roditeljima malo stripove pokazivati i to, djelomično su zagrizli - već ne smatraju da je to samo glupost za malu djecu, vole nešto pročitati, ali namjera mi ni nije bila da ih skroz navučem, neznam kako bih se onda mogao sačuvati

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

fikus
Senior Member



1966 Posts

Member since 02/11/2010

Posted - 09/04/2013 : 12:23:47  Show Profile Show Extended Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

evo mene iz suprotne perspektive, već neko vrijeme pokušavam roditeljima malo stripove pokazivati i to, djelomično su zagrizli - već ne smatraju da je to samo glupost za malu djecu, vole nešto pročitati, ali namjera mi ni nije bila da ih skroz navučem, neznam kako bih se onda mogao sačuvati



Tati daj Klaru a mami Conana pa da vidiš. Možda dobiješ i brata/sestru.

always progressive, never conventional!
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 09/04/2013 : 12:26:55  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
dosta mi je njih troje, hvala na ponudi

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 09/04/2013 : 15:50:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
U ono doba moji starci su na moju strast prema stripovima počeli drugačije gledati kad sam im pokazao MP-ov album Najamnika. Segrellesovo slikarstvo ih se prilično dojmilo, iako nije dugo trajalo.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Luca_Torelli
stripovi.com suradnik



1379 Posts

Member since 05/03/2011

Posted - 09/04/2013 : 15:54:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Luca_Torelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fikus

quote:
Originally posted by tinton

evo mene iz suprotne perspektive, već neko vrijeme pokušavam roditeljima malo stripove pokazivati i to, djelomično su zagrizli - već ne smatraju da je to samo glupost za malu djecu, vole nešto pročitati, ali namjera mi ni nije bila da ih skroz navučem, neznam kako bih se onda mogao sačuvati



Tati daj Klaru a mami Conana pa da vidiš. Možda dobiješ i brata/sestru.



Hehe...

nebesa nisu humana... (Hrabal)

Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 09/04/2013 : 16:01:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Možda je bolje tati dati Druunu, pa da se nađe na pola puta s maminim Conanom.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12355 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 16/02/2018 : 17:06:27  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Odlična tema pročitao danas sve komentare.

Htio sam pitat vas koji ste komentirali da su vam djeca još mala za čitanje stripova, da je još rano, htio sam pitat da li se što promijenilo u vezi toga? Evo, nekih 5 godina je prošlo, sad su nešto stariji..

Neki su spominjali Garfielda, Tom & Jerry, te Disney stripove - dal zna netko ima li toga za kupiti u HR i na hrvatskom jeziku? Ako može i koja slika toga kako izgledaju..

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

www2
Senior Member



Croatia
1040 Posts

Member since 11/02/2009

Posted - 19/02/2018 : 08:02:36  Show Profile Show Extended Profile  Send www2 a Private Message  Reply with Quote
Maloj (4 godine) evo već drugiput čitam velikog zlog lisca (hvala Marko), a od već dvije godine ima cca 10 svojih stripova (moji dupli bonelliji) koje svako malo lista, a kao i tata nadjraže joj je na WC-u :)
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4603 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 19/02/2018 : 11:55:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Zasad smo na Malcima (Minions ili kkao se vec zovu, nisam gledao filmove) of Darkvuda. Ove dve knjige sto su izasle su super zgodne za uzrast of recimo 4-6 godina, jer su bez teksta, pa tako dodje lakse da "citate" detetu, a I zgodan je concept, jedna tabla-jedna prica. Ovaj moj vec zna napamet oba albuma, nosio ih je I u vrtic I citao drugarima :).
Generalno voli knjige jos of najranije uzrasti, do prosle godine nismo isli na spavanje bez citanja, ali sad je vec drugacije, crtaci I igrice preuzimaju primat, mada I dalje procitamo ponesto. Voli da baci pogled I na stvari koje ja citam, ali mu sklanjam Dilana, Propovednika, Sendmena...

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 20/02/2018 : 10:39:18  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Sin je več 18 i potpuno se ostavio francusko belgijskog stripa, čita više/manje samo japance (+ kakav Adventure Time is lično) - ali anime i videoigre su još uvijek debelo na prvom mjestu. Kod cura je situacija dosta bolja, starija več automatski računa na stripove za rođendan ili novu godinu, uglavnom kupujemo stripove za (žensku) srednješkolsku populaciju (Drama, Awkward,...) i neke lakše mange... a pročita i kakav scanlation u tom stilu. Mlađa (8 godina) ima nekoliko više dječjih stripova na slovenskom (Yakari, Štrumfovi), stripovi ju od svih troje još i najviše zanimaju tako, da dosta čitamo stripove na engleskom (sa čitanjem engleskog se još ne snalazi pa joj treba prevodilac - ja ili starija sestra).

Problem kod stripova za djecu je sa jedne strane potpuno ignoriranje tog djela tržišta, a oni koji se nešto trude, to više rade po nekakvoj inerciji, potpuno bez poznavanja situacije i mogučnosti na tržištu - kod nas od dječjih stripova uglavnom izdaju nekavi klasici tipa Asterix, Tintin i slično, koji su današnjoj populaciji potpuno nezanimljivi ili stripovi tipa Garfield i Calvin & Hobbes koji u biti nisu dječji stripovi. Ako gledamo englesko govorno područje, tamo je stvar jednostavna - praktično svaka crtanu seriju prati i strip i kada se postavlja nekakav dječji IP ili brend, stripovi su uz igračke i ostali merchandising sastavni dio projekta.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000