forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Glazba
 Nije lako treba znat', umotat' plagijat
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 20/08/2014 : 10:02:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote



The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7845 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 28/08/2014 : 20:33:43  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Quebrasco

Prljavo kazalište - Skočit ću = AC/DC - You shook me all night long
Prljavo kazalište - Brane srušit ću sve = Chocolate Starfish - Mountain
Prljavo kazalište - Bye bye = Eagle Eye Cherry - Save tonight
Prljavo kazalište - Ma kog me boga za tebe pitaju = Alice Cooper - Every woman has a name
Prljavo kazalište - Prisluškuju nas susjedi = The Rolling Stones - Neighbours
Prljavo kazalište - Ptico malena = U2 - Love is blindness
Prljavo kazalište - Zaustavite zemlju = Peter Wolf - Come as you are
Prljavo kazalište - Heroj ulice = Bruce Springsteen - Point blank + The river
Prljavo kazalište - Ne zovi, mama, doktora = Bachman Turner Overdrive - You ain't seen nothing yet
Prljavo kazalište - Sve je lako kad si mlad = The Clash - Should I stay or should I go
Prljavo kazalište - Radio Dubrava = The Clash - London calling
Prljavo kazalište - Iza mojih prozora = Velvet Underground - Sweet Jane
Prljavo kazalište - S vremena na vrijeme = A-Ha - Angel
Prljavo kazalište - Pisma ljubavna = Prince - I could never take the place of your man
Prljavo kazalište - Previše suza u mom pivu = The Specials - It's you + Millie Small - My boy lollipop
Prljavo kazalište - Zlatne godine = Slade - Cum on feel the noize
Prljavo kazalište - Moja je djevojka otišla u armiju = Iggy Pop - Pumping for jill
Prljavo kazalište - Šteta što je kurva = Lenny Kravitz - Again

...




ovaj popis treba dopuniti s još barem 100 pjesama... dire straits nisu spomenuti od njihovih stalnih mušterija
odnosno, lakše bi bilo navesti sve njihove pjesme koje nisu plagijati (ima li ih?)
o mladenu bodalecu i njegovim frizurama, naočalama, šeširima i ostalim bono vox asesoarima da ne govorim
ja volim par njihovih pjesama, tipa heroj ulice ili lupi petama (zbog lijepih stihova, a posebno 'jer ne vesele mene bez vas utakmice nedjeljom), ali brate mili, oni su kraljevi plagijata

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

General Katana
New Member



206 Posts

Member since 22/10/2006

Posted - 15/09/2014 : 21:02:12  Show Profile Show Extended Profile  Send General Katana a Private Message  Reply with Quote
Ko je bese obradio ovu pesmu? ne mogu da se setim nikako...
Status Quo - Whatever you want

http://www.youtube.com/watch?v=mJ4dLfYVfms

There can be only one!
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 15/09/2014 : 21:16:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Možda misliš na ovo, nije obrada, ali je lagani ripof.


The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

bagi
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3840 Posts

Member since 29/12/2002

Posted - 15/09/2014 : 22:32:59  Show Profile Show Extended Profile  Send bagi a Yahoo! Message  Send bagi a Private Message  Reply with Quote
I majstor Tifa je skinuo od Zeppelin-a All of my love od note do note bukvalno prepjevano...ne mogu se sjetiti kako se zove njegova verzija...

Wtf?
Go to Top of Page

General Katana
New Member



206 Posts

Member since 22/10/2006

Posted - 17/09/2014 : 15:36:56  Show Profile Show Extended Profile  Send General Katana a Private Message  Reply with Quote
I ja sam mislio da je ta od Tutti frutti, ali su me ljudi ubedjivali da nije...
ali mislim da nema sta drugo...
Thanks

There can be only one!
Go to Top of Page

angeliczg
New Member



Croatia
200 Posts

Member since 09/07/2002

Posted - 25/01/2015 : 22:24:12  Show Profile Show Extended Profile  Send angeliczg a Private Message  Reply with Quote
postoji razlika između prepjeva, krađe i citata u okviru nedovoljnog za krađu/tužbu
također - aranžmani se ne zaštićuju nego samo melodije pjesme i refrena (čak je i bridge siva zona dozvoljena za reinterpretaciju)
što znači da ako uzmete sasvim različitu pjesmu i odsvirate je istim zvukovima - mnogo će podsjećati na onu koju znate
samo zato što nešto liči na nešto - ne znači da je ukradeno ali ni da je namireno kako treba
slučajevi se razlikuju od pjesme do pjesme - i ne treba generalizirati, primjeri istoga su prisutni u svim diskografijama i riješeni su na razne načine
uglavnom se sve brzo riješi - kad poteče lova :)
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 30/01/2015 : 16:01:10  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Jedno je plagijat, drugo je obrada. No kod nas je teško razlikovati što je što, jer čak i kad se ništa ne skriva, uredno se naši potpišu kao autori.

Na stranicama ZAMP-a se možete zabavljati pretražujući bazu da vidite tko je što potpisao. Nekih od navedenih primjera u bazi ima, nekih nema, no nisam siguran ni koliko je toj bazi vjerovati kao službenoj i pravno valjanoj.

Npr. Psihomodo Pop imaju pjesmu "Baš kao" koja je doslovni prepjev čak i što se teksta tiče "I Need Somebody" od Iggy Pop-a, a uredno su se potpisali sami: http://www.zamp.hr/baza-autora/djelo/pregled/153982697
Sa druge strane, pjesmu "Kiša" sa novog albuma su potpisali kao prepjev Beatlesa.

Novkovićeve "Mašta moja" nema, ali zato imaju ova dva note-by-note prepjeva/plagijata:
http://www.zamp.hr/baza-autora/djelo/pregled/153962432
http://www.zamp.hr/baza-autora/djelo/pregled/154104777

No, nije da su to samo balkanska posla, radi se to i vani, i sam Sveti Gral rocka nije baš 100% originalan: https://www.youtube.com/watch?v=o2PgBak2Ed4

Smatram da korištenje tuđih djela da bi se napravilo svoje, samo po sebi nije neligitimno sa umjetničke strane, i da se i na taj način mogu postići originalni rezultati ako se novom djelu da vlastiti pečat. Tako je funkcionirala umjetnost kroz čitavu povijest. Problem je nastao kad su se u priču upleli tantijemi, jer red je da i izvor inspiracije dobije svoj dio često lukrativnog kolača. Tu je naravno kod nas na Balkanu puno veći nered nego vani.

"Sjaj u tami" (koji nije u ZAMP-ovoj bazi) je primjer kako je originalnom predlošku dan fantastičan vlastiti pečat kojeg u originalu nema. Drugi je "Zašto praviš slona od mene". Po meni jedna od najboljih pop stvari ovih prostora je također maznula bas liniju od neke opskurne strane funk pjesme, ali većina pjesme, aranžman itd. su originalni i pjesma je objektivno bolja od stranog predloška (Gibonni i Dvornik su se potpisali kao jedini autori).

Najgori primjeri su kao onaj gore od Psihomodo popa, u kojima ima 0% originalnosti, a potpisani su kao jedini autori.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 29/03/2015 : 21:04:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Tek sam danas doznao da su Bregovićeve tj. Dugmetove Lipe cvatu plagijat, zapravo u glazbenom smislu malo prearanžirana kopija pjesme Što ću nano, dragi mi je ljut Saše Ilića, Zafira Hadžimanova i Bisere Velentanlić!







Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 29/03/2015 21:23:43
Go to Top of Page

surfer
Average Member

Austria
953 Posts

Member since 09/05/2008

Posted - 30/03/2015 : 07:57:57  Show Profile Show Extended Profile  Send surfer a Private Message  Reply with Quote
Zestoka dezinformacija, Difool.
"Sta cu, nano, dragi mi je ljut" se nalazi na prvom Bregovicevom solo albumu iz 1976.
Muzika, tekst, aranzman: Goran Bregovic
Objavljena je i na singlu 1975.
Cijeli album se sastoji od pjesama koje je Bregovic radio za druge izvodjace.

quote:
Originally posted by Johnny Difool

Tek sam danas doznao da su Bregovićeve tj. Dugmetove Lipe cvatu plagijat, zapravo u glazbenom smislu malo prearanžirana kopija pjesme Što ću nano, dragi mi je ljut Saše Ilića, Zafira Hadžimanova i Bisere Velentanlić!








Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 30/03/2015 : 09:31:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Hvala na ispravci dezinformacije koju sam postao nenamjerno, tj. pošto kupio - po to prodao.

Naime, naletio sam na razgovor s Biserom Velentanlić u kojem ona tvrdi da je dotičnu pjesmu prva pjevala, da su je za nju napisali i skladali Aleksandar Ilić i Zafir Hadžimanov, pa da je istu Bregović naknadno posvojio u / kao Lipe Cvatu.

No dobro, mislio sam da je Brega prepisivač i (auto)plagijator samo posljednjih 20-ak godina, a eto bio je to i ranije.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

surfer
Average Member

Austria
953 Posts

Member since 09/05/2008

Posted - 30/03/2015 : 10:26:46  Show Profile Show Extended Profile  Send surfer a Private Message  Reply with Quote
B stranu tog singla su radili Ilic i Hadzimanov, mozda je u tome nesporazum. Dugme nije htjelo nastupati po festivalima pa je Bregovic takve pjesme davao drugima.
Hadzimanov je u to doba skoro vece ime nego Bregovic, tako da sumnjam da bi Bregovic to mogao potpisati na svom albumu, ako nije stvarno bilo njegovo.Mada se u Vesicevoj knjizi spominje neka narodna pjesma sa slicnom temom, to bi trebalo provjeriti.

quote:
Originally posted by Johnny Difool

Hvala na ispravci dezinformacije koju sam postao nenamjerno, tj. pošto kupio - po to prodao.

Naime, naletio sam na razgovor s Biserom Velentanlić u kojem ona tvrdi da je dotičnu pjesmu prva pjevala, da su je za nju napisali i skladali Aleksandar Ilić i Zafir Hadžimanov, pa da je istu Bregović naknadno posvojio u / kao Lipe Cvatu.

No dobro, mislio sam da je Brega prepisivač i (auto)plagijator samo posljednjih 20-ak godina, a eto bio je to i ranije.







Edited by - surfer on 30/03/2015 10:29:32
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 09/05/2015 : 02:37:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Slušam Jethro tull gotovo cijeli život i ovo nisam znao... Dakle slušao sam emisiju na radiju i kažu da je Hotel California plagijat njihove pjesme...

..e sad... stvarno ima nešto.






The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

alanmaras
Advanced Member



Croatia
3787 Posts

Member since 06/03/2005

Posted - 11/05/2015 : 13:28:46  Show Profile Show Extended Profile  Send alanmaras an ICQ Message  Send alanmaras a Private Message  Reply with Quote
da ne spominjemo Husovu prvu ljubav




"I sat before the wise man in the autumn of my youth, and I told him all the things I had to know.
He said you have the future if you need to find the truth, and in his eyes I saw that it was so."
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 12/05/2015 : 20:25:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Nažalost dogodilo se i to... Mike Patton pokrao je Kiću Slabinca.




The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Theo80
Starting Member



16 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 19/09/2016 : 10:37:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit Theo80's Homepage  Send Theo80 a Private Message  Reply with Quote
I meni je Merlin bio prva asocijacija, pa nisam bio ni malo nežan u opisu njihove pesme, uostalom pogledajte moju kratku listu i dodajte još par stvari koje ovde nismo imali:
http://zabaviste.wordpress.com/2016/09/16/ne-moze-nam-niko-nista-jaci-smo-od-sudbine/

I'm worse in what I do best and for this gift I feel blessed.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 24/01/2019 : 13:19:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Nisam zna da su i enter sandmana mrdnuli


The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 04/02/2019 : 19:52:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Evo jedne friške.




The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 16/06/2020 : 08:20:29  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Peti as: https://www.jutarnji.hr/video/news/paul-mccartney-plagirao-osnivaca-aerodroma-juricu-padena-svemir-mi-salje-poruku-15002589

Sreća za Pađena pa stranci ne slušaju njegove pjesme: https://www.zamp.hr/baza-autora/djelo/pregled/133251882

Edited by - vukozec on 16/06/2020 08:32:28
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9174 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 31/08/2020 : 12:57:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Pitanje za znalce, da li je ovo po vama posuđeno od RHCP? Autori se kunu da nije, da iako su znali za pjesmu nisu je imali u glavi dok su je stvarali.



"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 13/02/2021 : 21:28:49  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Gledate Doru? :)

Mia = Justin Timberlake- Can't Stop the Feeling
Albina = Billie Eilish - Bad Guy

Što kažete? :)


(inače kladim se da će obje završiti u top 5, no na to bi se kladio i prije nego sam čuo pjesme :) )
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 13/02/2021 : 21:34:08  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Ova je istovetna Eilish.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 14/02/2021 : 11:16:54  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Gledate Doru? :)

Mia = Justin Timberlake- Can't Stop the Feeling
Albina = Billie Eilish - Bad Guy

Što kažete? :)


(inače kladim se da će obje završiti u top 5, no na to bi se kladio i prije nego sam čuo pjesme :) )



A ja si mislim koji kurac se toliko nismo shvaćali na nekim temama, sad mi je tek sve jasno. Ovih par dana mislio sam da me podjebavaš ali da me razumiješ. O kakav previd.

I je li Kedžo pobedil

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 14/02/2021 11:18:18
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 14/02/2021 : 12:08:36  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Gledanje Eurovizije je smrtni grijeh za čru rokera?

Slabo ti shvaćaš druge, a htio bi da drugi shvate tebe, ne ide to tako.

Cure jedu palačinke koje sam im ispekao, pa pred televizorom plešu i govore koja pjesma ili koreografija im je ljepša, žena chata sa svojim gay prijateljima (koji znaju nabrojati sve eurovizijske pobjednike, što nam zna dobro doći na kvizovima), a ja na laptopu gledam NBA i preko uha dobacujem "pih, to vam je plagijat toga i toga" - ako mene pitaš to je baš lijepa tradicija kvalitetnog family timea, teško je naći bolju.


(e da, usput sam uz palačinke i nba sam riješio butelju pošipa, ali ne pada mi na pamet ljudima koji se zbog osobnog iskustva groze alkohola i opijata, tupiti kako su isti divni i krasni i da u njima ne može biti ništa loše)
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 14/02/2021 : 13:09:03  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Gledanje Eurovizije je smrtni grijeh za čru rokera?



Gledanje (iako ti nisi gledao samo si se povremeno zanimao, onako usput...ako je suditi po kasnijem opisu) da, usputno zanimanje ne. Sigurno ima dobrih pjesama koje će kasnije isplivati i zato nije loše kasnije pogledati rekapitulaciju događaj. Ali gledati cijeli događaj za nekog tko sluša rock a zna da neće biti nijedne takve (bit će samo pop rock) pjesme, mi je besmisleno. Ponavljam, meni a tko uživa neka uživa. Svakom svoje!

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000