forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Manuele Fior: 5000 KILOMETARA U SEKUNDI
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 22/02/2020 : 11:43:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Niti jedan komentar o pročitanom ovde, a na fibrinoj temi tek jedan komentar vredan pažnje. Šteta.

Baš mi se zaređalo o ljubavnim mukama... raskid, pa Annie Hall, pa sad 5000 km/s. Skenjao me je ovaj strip pošteno. Za razliku od Vudijevog filma, ovde nema puno humora, likovi su više ordinary a pilula je mnogo gorča.

Videh na goodreads-u da je ocena samo 3.61. Komentare čitaoca koji su dali 1-3 zvezdice nisam ni čitao - ne zato što mogu da mi zagade utisak ovog odličnog stripa, već zato što će mi zagaditi pet minuta svojim komentarom. Većina tih komentatora hvali crtež a kudi priču. Meni se crtež svideo, ali ne koliko sam očekivao - u većini scena prati i lepo dočarava priču, ali mi je zasmetao povremeni 'pikasovski' stil, da ga tako laički nazovem. Naročito u uvodnom delu stripa.
Ipak, kolorit prati priču pa je tako jedno varljivo leto prikazano u zeleno-žutim nijansama, trudnički isečak u prolećnim bebi-roze i zelenim, egzotični delirijum u tamnim braon i žutim tonovima a poslednji randevu tamno ljubičasto.
Ipak mi je priča jači aspekt ovog stripa, i ne mogu se manje složiti sa ljudima koji u ovoj priči ne vide vrhunsko pripovedanje. Razumem ako su pročitali na klonji za 15 minuta pa im je puno toga promaklo, ali priča nam je tako servirana da je mnogo toga namerno ostalo skriveno od našeg pogleda. Skokovi u budućnost nisu mali i mi ne vidimo odnos između Pjera i Lucije dok su oni zapravo zajedno. Vreme neumitno teče i na nama je da iz onoga čime nas je Fior ponudio izvučemo suštinu. Fior je vremenske skokove majstorski odradio, svaki put nas iznova iznenađujući svojom suptilnošću u naraciji - ali to nije sprečilo plebs da ne skapira o kakvom se majstorstvu radi. Ljudi valjda vole pravolinijske priče bez mnogo glavolomki, ali ova priča ne lomi glavu (već srce), samo se treba malo uneti u pročitano... Na kraju ne ostajemo uskraćeni ni za poneki twist i iznenađenje, a melanholija prolaznosti ljubavi kojom strip odiše ravna je onoj kakva se sreće u Pradovom stripu Tangente - s tom razlikom što je tamo reč o više kraćih isečaka sa jedinstvom mesta u svakoj od pričica. Tog jedinstva ovde nema - Fior nas vodi od slikovitog italijanskog priobalja, preko Osla do juga Egipta i nazad.
Ljudi su se žalili na nedovoljno razrađene sporedne likove. Ni sa tom konstatacijom se ne bih složio - Nikoli je dato sasvim dovoljno prostora kao trećoj nogari ovog ljubavnog tronošca; Lucijina majka, njen bivši muž Sven i njegova majka su dovoljno kvalitetno profilisani imajući u vidu ograničen broj strana; Pjerove kolege i prijatelji Egipćani zauzimaju važno mesto u njegovom delu priče.
Reći ću vam gde je je fora ovog stripa - u onih četiri-pet strana sa kapima kiše, koje razdvajaju poglavlja. E tu se dešava sve ono što nepažljivi čitaoci nisu uspeli da isprate. I zato je strip, kao i film, fantastičan medijum, jer treba paziti na neizrečeno, bar isto onoliko koliko i na izrečeno. Priča koja pokriva raspon od koliko - 18?, 20? godina - na tek 144 strane (sa dosta krupnih kadrova!) sasvim logično mora da iseče sve one nepotrebne scene iz života protagonista. Ovde, ma koliko se neka scena činila nebitnom, postoji itekako dobar razlog zašto je tu - čak i ona sa haribo bombonama. Ili ona suptilna ironija kada Pjero vikne za Lucijom ''Lusi'' a automatski taksi budućnosti izgovori nešto tipa, tražena kategorija nije pronađena.
Fior je lukav scenarista, recimo završnicom drugog Pjerovog poglavlja u Egiptu, stvorio je osećaj, tačnije pozitivnu tenziju u telefonskom razgovoru Lucije i Pjera, da će se uskoro videti. I zaista, u sledećem, kišnom, finalnom poglavlju se i vide, prepričavajući uz histerično intiman smeh događaje s kraja prethodnog poglavlja. Samo, Lucija izgleda nešto okruglije i starije, a Pjerova frizura je izmenjena... i, da... vrlo brzo iz razgovora saznajemo da je između dva poglavlja prošlo 8 godina. 8!
Fior takođe ne beži od erotike, što se videlo i u njegovom stripu koji sam prvi pročitao, Gospođica Elza (mada je to adaptacija romana). Scena Pjerovog delirijuma u vozu kroz Saharu je jedan od najmoćnijih aspekata stripa, a njegova ljubomorom-zaslepljena snena erotika nešto kroz šta je prošlo (i šta je sa godinama - najčešće - prevazišlo!) svako ludo zaljubljeno mlado momče (uključujući i mene). Uz tu, vrlo je upečatljiva i scena u toaletu restorana, koja vešto i bez imalo vizuelnog ustručavanja oslikava noćnu moru venuće ljubavi i onih zrelih godina otrežnjenja (koje ja tek treba da doživim).
Tu je i mala ali vrlo slatka scena 'smuvavanja' Lusi i Svena, u tri paralelna toka, od kojih je jedan među mojim najdražim crtaćima svih vremena.
Na kraju, imamo epilog u vidu četiri strane flešbeka, kojim se ne otkriva ništa revolucionarno, ali koji služi da na jedan manje depresivan način zatvori ovu depresivnu priču. Tim vraćanjem u prošlost, na dan kada su Lusi i Pjero prvi put imali intimu, dato nam je da bolje osmotrimo naš trougao od likova, pre svega lik pomalo zaboravljenog, ali vrlo važnog lika Nikole. I opet, ono što će uslediti nakon te poslednje vinete označene sa ''fine'' - nije nam dato. Fior zna kada da bude sirovo realan u svojim prikazima erotike, a kada da priču prepusti mašti čitaoca.

Ovo je strip u kome svako ko je zaista iskreno voleo i nosi u sebi gorčinu one ili onih nesrećnih ljubavi, može da se pronađe: kao Pjero, Lusi ili Nikola, Sven, njegova majka...
Zato me je toliko i zabolelo.


Go to Top of Page

ZoranC
Senior Member



Germany
1893 Posts

Member since 20/09/2010

Posted - 22/02/2020 : 12:32:44  Show Profile Show Extended Profile  Send ZoranC a Private Message  Reply with Quote
Fantasticna analiza radnje i karakterizacija licnosti, Jocko. Bravo!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 22/02/2020 : 12:59:09  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
[quote author=Anto link=topic=16554.msg392949#msg392949 date=1403282875]
5000 km/s je definitivno odličan strip.
Prelepo naslikan,inteligentno ispripovedan.
Ljubavna priča ispričana na pravi "muški" način (ako mogu tako da se izrazim) - direktno u "vugla", bez standardnih srceparajućih klišea!
Kraj maestralan, i ne bih ga nazvao "anhepiendovski" - već krajnje realističkim.

Šteta je što imamo malo ovakvih pravih "slice of life" stripova - stoga preporučujem i Plave pilule svima onima kojima se svideo ovaj strip.

Izdanje odlično; samo što mu fali 4 mm da mi se uklopi sa Krambovim albumima i Orka specijal bibliotekom; i trenutno mi je najomiljeniji Komikov strip (dobro,uz legendarni Srednjovekovni zamak).
[/quote]

[quote author=hejvule link=topic=16554.msg426728#msg426728 date=1425477521]
Još jedna priča o odrastanju, fino i lagano ispričana.
Šta se dešava kad smo na nekim životnim prekretnicama, da li nastaviti školovanje ili se baciti u
ralje egzistencije, prijateljstva i njihovo propadanje. Prva ljubav i njene posledice, i opet naravno pitanje izbora i da li je to ono pravo ili možda postoji i neko
bolji tamo negde. U suštini ovo je prikaz o tome kako nas život menja i oblikuje, nekoga na kraju samelje a neko ispliva.
Sjajno teče radnja, preplitanje prošlosti i sadašnjosti jako fino urađeno. Kao čaša vode na vrućini samo sklizne, čita se u cugu i uživa.
Super mi je što autor nije podlegao holivudštini i srećnom kraju, već je završetak stripa nekako realan, ni srećan a ni tužan,
baš kako treba po meni ;)
Crtež, tj akvareli su odlični, nekako melanholični, dopada mi se što svako poglavlje ima boju koja dominira i dočarava trenutnu atmosferu.


Prvi izbor još jednom pogađa pravo u centar [hail2]

Ocena 5 bambija


[/quote]

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 22/02/2020 : 13:14:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Antov otrežnjujući komentar sa darkvuda!

ness1602
za Jun 25, 2014, 06:40:56 am
Pa jeste antihepiendovski, zato sto nesto sto su cekali 1/2 zivota nije se ostvarilo. Plus ona scena u klonji.
A ako cemo realno, veca je sansa da sa 42 napravis glupost nego sa 22 koliko mi se cini(mogao sam da napisem nesto drugo, ali da ne spojlujem).


Anto:
e brate moj;ne da nije antihepiendovski, nego je kraj verimačhepiendovski, samim tim što je lik izbegao onaku lujku da mu bude žena; pa vidiš da mu se i ne diže na nju.


Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 22/02/2020 : 13:17:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ZoranC

Fantasticna analiza radnje i karakterizacija licnosti, Jocko. Bravo!



Hvala na lepim rečima.

Ovo je baš romansa / slice of life po mom ukusu - realna, tera na razmišljanje i analiziranje, bez patetike a opet melanholična i intimna. Komikovi stripovi retko omanu.


Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000