forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Comics is any art you can read
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 8

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 25/04/2013 : 00:09:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Evo, Bushido, ovo nisu stripovi:













(iako druga moze da prodje )

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 25/04/2013 : 01:46:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Lijepe slike.

Samo, predoslovno si shvatio moj potpis. Ovo "read" se ne odnosi na čitanje teksta u stripovima, već ono što podrazumijevamo pod činom čitanja stripa. Misli se na praćenje, spajanje i kombiniranje više međusobno povezanih slika, kako bi se dobila ideja cjeline.








Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 25/04/2013 : 02:43:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Ma jasno nego citao nesto pa se setio tvog potpisa.

(Zato i kazem da bi druga slika mogla da prodje... Iako mu vatrogasna kola i nisu nesto. )
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 25/04/2013 : 03:28:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Htjedoh te nešto pitati. Koji je tvoj sud o Royu Lichtensteinu?

Općenito, ne nužno vezano uz ovu temu.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Edited by - Mr. Bushido on 25/04/2013 03:29:56
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 25/04/2013 : 03:39:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Evo s druge teme:

quote:
Originally posted by Vlaadisha

Sto se tice Liktenstajna, mislim da ga ne treba porediti sa stripom na taj nacin. To me podseca na onu anegdotu kad mu je rodjeni sin rekao: "Kladim se da ti ne mozes da crtas ovako dobro, a tata?", pokazujuci na strip o Mikiju Mausu. Nisam neki ljubitelj Liktenstajna, ali mislim da je on bio zainteresovan za strip na drugi nacin, kao deo popularne kulture, opsednut vise formom i tehnikom stampe nego sadrzajem. Mislim da se njemu cak dopadala ta estetika, te cetiri boje, raster, onomatopeje i ostalo. Ima tu i humora i ironije, isticanje elemenata kica i sunda u stripu - ali i samoironije, jer nije on ni sebe shvatao ozbiljno: "Sta god da je ovo, nije bitno za umetnost." Ceo taj pop-art i sve te konzerve supe su duhovit odgovor na apstraktnu umetnost koja se otudjila od obicnog coveka.

Mozda nije morao da kopira postojece kadrove, ali to je bila uobicajena praksa pripadnika tog pravca (Vorhol nije izmisljao novi dizajn koka-kole ili se trudio da sam nacrta realistican portret Elvisa, recimo). Ide to jos u nazad, do onog "ovo nije lula" ili, jos bolje - do pisora u galeriji. Nikom nije ni palo na pamet da je to Disan sam izvajao, a kamoli da ga kao vajara poredi sa, ne znam, Mikelandjelom. U pitanju je vise manifest, umetnost koja u zizu stavlja ideju a ne vestinu. Ima tu dosta i zajebancije.



quote:
Originally posted by Vlaadisha

quote:
Originally posted by cat claw
''Isticanje elemenata kica i sunda u stripu'' je jadan izgovor posto elementi koje je on koristio nicim ne ukazuju na sund i kic.
Samo cu objasniti sta sam time mislio (posto se u ostalom slazemo). Ako pogledate njegove slike inspirisane stripom, videcete da je birao kadrove kojima dominira melodrama i akcija. Upravo ta dva elementa su neke od odlika kica, odnosno sunda; drugim recima, u pitanju su scene koje odisu preteranom sentimentalnoscu, bez umetnickih pretenzija, s namerom da zabave citaoca. Realno, stripovi koje je precrtavao, pogotovo ovi ljubici, ekvivalent su petparackih romana i latinoamerickih sapunica. Druga je stvar sto smo mi skloni da to previdimo zbog nase ljubavi prema crtacu, zbog dubljeg poznavanja medija ili prosto nostalgije. Mi imamo i znanja i zelje da nadjemo korene jednog velikog crtaca u tim ljubicima, da neke druge kadrove precizno smestimo u istoriju stripa i damo im novi znacaj - da vidimo "veliku sliku". Po linkovanim primerima jasno je da Liktenstajn nije bio bog zna kakav crtac, ali opet, nekako se on ni ne bavi samim crtezom - nego stripom kao proizvodom. Vidim i ja potcenjivacki stav prema mediju, ali budimo iskreni - comic books kojima se on uglavnom bavio nisu ni zasluzile mnogo vise (Marvel je tek pocinjao, Kramba nema ni na vidiku). Indikativno je da se on ne dotice novinskih klasika ili Evropljana - oni nisu deo potrosacke kulture poput koka-kole ili zvaka.

S druge strane, mozda tu ima i neke ljubavi prema obicnim, svakodnevnim stvarima kojih su elitisti gnusali ili ih ignorisali... Kao sto je Vorholu stvarno bila draga ona supa.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 25/04/2013 : 03:43:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
To povodom Gibbonsove akcije? Preozbiljno on to shvata...
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 25/04/2013 : 04:06:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

To povodom Gibbonsove akcije? Preozbiljno on to shvata...


Ne, već neko vrijeme nisam siguran što da mislim o Lichtensteinu. S jedne strane, ima istine u ovome što ti govoriš. S druge pak, ostaje činjenica da je on zaradio velike novce praktički reproducirajući tuđe radove.

Mislim, ja se u načelu slažem s ovime što ti kažeš, ali u neku ruku mi je teško ostati ravnodušan kad gledam kako se jedan Russ Heath muči sa svojim bolesnim koljenom i prima pomoć za liječenje, dok je Lichtenstein stekao pravo bogatstvo, velikim djelom zahvaljujući Heathu i drugima.

Hoću reći, možda moj problem nije toliko umjetničke prirode, koliko moralne.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 25/04/2013 : 04:07:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Btw, gdje je ta tema?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 25/04/2013 : 15:59:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
bice da se o parama i radi

a tema je bila cat claw: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=36457&whichpage=2
...ali se offtopicharilo
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 18/03/2017 : 18:49:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
ima delova koji su on topic:

Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 18/03/2017 : 19:24:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Što ja volim Chrisa Warea.

Nije on topic, ali eto.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 19/03/2017 : 10:52:56  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
1-2. stoljece (A.D.):


3.st.:


3.st.:


6. st.:


6.st.:


13. st.:


17. st.:


17.st.:


19. st.:


i malo s Istoka:







Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 19/03/2017 : 19:09:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
nice
evo jedna lokalna


"Ruka klonu krčag dole — ode na dve na tri pole"
"Kad bi danas opet došo — ma i ovaj drugi prošo"

ko prince valiant ali lewd
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 20/03/2017 : 12:01:47  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Kad nadjem malo vremena (citaj: kad mi bude nepodnosljivo dosadno na poslu), mozda razradim ovo malo vise, jer je zanimljiva tema.
Ali, ovako na brzinu, da kazem samo nekoliko osnovnih stvari.
Netko poput Bushida ce mozda prigovoriti da postoji jedna esencijalna razlika izmedju ovih "protostripova" koje sam ja stavio i "fully fledged stripova" - to da u "protostripu" moras unaprijed znati pricu da bi je mogao pratiti. Niz slicica, naime, ne stvara jasnu pricu pred tobom, nego ilustrira/evocira epizode iz price koju vec poznajes. I to stoji (dapace, netko je napisao dobar clanak o tome, ne da mi se sad guglati, ali zove se nesto u stilu 'There is no such thing as narrative art'), ali. Kao prvo, iako to vrijedi za ogromnu vecinu tih djela, ne vrijedi za punih 100%. Kao drugo, treba uzeti u obzir to da to nije zato sto kroz sva ta tisucljeca nikome tko je crtao vec poznate price nije palo na pamet da stvori originalnu, koja se moze odmah i bez dodatnih objasnjenja pratiti iz danog niza slicica, nego prvenstveno zato sto umjetnost u tim erama nije bila "sama sebi svrha", nego je imala narucitelje, drustvene funkcije i slicno. I, kao trece, uvjeti konzumiranja slika su do izuma tiska bili drugaciji - jednako kao i uvjeti konzumiranja knjizevnosti. Tako da ja nisam pristasa toga da se sve prije Toepffera (jos manje Yellow Kida) stavlja u nekakav "protostrip".

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 20/03/2017 : 12:39:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Hokusai Manga







www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 20/03/2017 12:41:40
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 20/03/2017 : 12:48:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote





Još proto manga: kako se prevede woodblock prints?

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 20/03/2017 : 12:59:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Netko poput Bushida ce mozda prigovoriti da postoji jedna esencijalna razlika izmedju ovih "protostripova" koje sam ja stavio i "fully fledged stripova" - to da u "protostripu" moras unaprijed znati pricu da bi je mogao pratiti.


Kada nisi siguran, pitaj. Nikad nemoj pretpostavljati što drugi ljudi misle. Ja sam se mnogo puta tako opekao.

Ukratko, slažem se s tobom. Ja bih čak otišao korak dalje i rekao da ni priča/narativ nije toliko bitna. Važno je samo da definirani kadrovi/slike/sličice tvore određenu međupovezanu sekvencu. Da se referiram na naslov teme, nešto što se može "čitati".

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 20/03/2017 : 13:03:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

Još proto manga: kako se prevede woodblock prints?


Mislim da se kod nas koristi izraz "drvotisak", ali moguće je da se koristi i izraz "drvorez", makar je riječ o ponešto različitim tvorevinama.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 20/03/2017 : 13:55:22  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by culture vulture

Netko poput Bushida ce mozda prigovoriti da postoji jedna esencijalna razlika izmedju ovih "protostripova" koje sam ja stavio i "fully fledged stripova" - to da u "protostripu" moras unaprijed znati pricu da bi je mogao pratiti.


Kada nisi siguran, pitaj. Nikad nemoj pretpostavljati što drugi ljudi misle. Ja sam se mnogo puta tako opekao.



Bez brige, nisam pretpostavljao nikakav stav. "Netko poput Bushida" znacilo je: "netko tko (dublje) poznaje tematiku i tko ce o ovom kriticki razmisliti", nista drugo.

quote:

Ukratko, slažem se s tobom. Ja bih čak otišao korak dalje i rekao da ni priča/narativ nije toliko bitna. Važno je samo da definirani kadrovi/slike/sličice tvore određenu međupovezanu sekvencu. Da se referiram na naslov teme, nešto što se može "čitati".



Hm, tu dolazimo do razloga zasto ja mislim da je "strip" problematican pojam i zasto bih ja koristio nesto tipa "ikonatura". Jer ako pored bilo koje slike, kakva god ona bila, stavis drugu, kakva god ta bila, dobivas nekakvu jukstapoziciju koja dodaje znacenje koje se ne moze svesti na pojedinacno znacenje jedne slike + pojedinacno znacenje druge. Ergo, imas slijed. Ergo, "strip".
Stvar se dodatno komplicira u kontekstima tipa religiozna umjetnost, buduci da je vecina religija inherentno narativna, a konzumenti barataju sa citavim spektrima asocijacija, poveznica, tipova/prefiguracija... Pa ne samo da dvije slike imaju svoju sinergiju, nego i mogucnost kontrahiranja poprilicno slozenih narativa/koncepata.

Ali ovo nije dovoljno komplicirano za moj ukus.

Ovo:



je, recimo, slijed koji ne potpada pod termin 'narativna umjetnost', jer predstavlja (namjernu) jukstapoziciju slika koje ne pricaju nikakvu pricu, ali ipak cine smisleni ensemble.

Ovo:





su, pak, slucajevi koji nisu 'sekvencijalna umjetnost' jer tu postoji samo jedna slika, koja je, medjutim, stavljena u smislen odnos s barem jednom rijecju.

A ovo:



nije 'sekvencijalna umjetnost' jer bi bilo tesko reci da ovdje nabacane slike stoje u sekvenci, ali je njihovo supostavljanje itekako smisleno. (naravno da se ogradjujem od samog (politickog) sadrzaja/znacenja ove slike)

Ali sve bih ja to sveo pod "ikonaturu" pa onda parsirao u vrste i podvrste.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 20/03/2017 : 15:14:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Kako bi ti otprilike definirao "ikonature"? Kao nekakav prijelazni oblik između slikarstva/ilustracije i stripa? Ili nekakvu autonomnu tvorevinu u koju bi onda strip spadao kao nekakva podvrsta?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 20/03/2017 : 21:33:05  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Ne, nikako ne kao nekakav prijelazni oblik, jer ne vjerujem da prijelazni oblik postoji - izmedju "jedna slika" i "barem dvije slike" nema nicega, slike se ne pojavljuju u razlomcima.

Potreba za takvim nekim terminom odlicno se vidi bas na primjeru te recenice iz tvog potpisa, preuzete za naslov topica.
Ima hrpa likovnih djela koja se itekako "citaju", a da ih je apsurdno nazivati "comics".
"Comics" je, ocito, podredjeni pojam (hiponim, jelte), a za nadredjeni se pojam predlagalo svasta - "narativna umjetnost", "sekvencijalna umjetnost", "graficki/slikovni narativ", "graficka literatura"...
Ja mislim da bi "ikonatura" bio najjednostavniji, najobuhvatniji i najneproblematicniji termin jer A) ne postavlja nikakve umjetne restrikcije na to sto obuhvaca i B) nije himerican poput "graficka literatura".

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 21/03/2017 : 02:22:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Ne, nikako ne kao nekakav prijelazni oblik, jer ne vjerujem da prijelazni oblik postoji - izmedju "jedna slika" i "barem dvije slike" nema nicega, slike se ne pojavljuju u razlomcima.

Potreba za takvim nekim terminom odlicno se vidi bas na primjeru te recenice iz tvog potpisa, preuzete za naslov topica.
Ima hrpa likovnih djela koja se itekako "citaju", a da ih je apsurdno nazivati "comics".
"Comics" je, ocito, podredjeni pojam (hiponim, jelte), a za nadredjeni se pojam predlagalo svasta - "narativna umjetnost", "sekvencijalna umjetnost", "graficki/slikovni narativ", "graficka literatura"...
Ja mislim da bi "ikonatura" bio najjednostavniji, najobuhvatniji i najneproblematicniji termin jer A) ne postavlja nikakve umjetne restrikcije na to sto obuhvaca i B) nije himerican poput "graficka literatura".


Slažem se da definicija Seana T. Collinsa nije idealna, ali ne smatram ju pogrešnom, već više nepotpunom.

Čitanje stripova je specifična radnja. I čitanje slika/ilustracija je također specifično. Collins je u svojoj definiciji očito mislio na stripovsko/sekvencijalno čitanje umjetničkih djela.

Ja bih se zapravo želio vratiti na ono što je Collinsa inspiriralo za nastanak ove definicije: stripovi/ne-stripovi Geoffa Grogana. Prilično su zanimljiv dodatak ovoj diskusiji.

http://pulpink.blogspot.hr/2011/04/comics-not-comics.html

Collins je pokušao dati jednu široku definiciju stripa, i to je ono što me zapravo najviše privuklo. Ta nekakva potreba da se obuhvati ono konvencionalno i ono nekonvencionalno, ali u svojoj esenciji - stripovsko.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 21/03/2017 : 10:43:15  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Dobro, za ovaj je topic dovoljno da se slazemo kako postoji dobar broj likovnih djela koja su "strip" u sirem smislu rijeci. Koji cemo termin koristiti ovdje i nije toliko vazno. (Kao sto sam vec negdje spominjao, to postaje vazno ako se hoces time akademski baviti, buduci da onda imas problem objasniti sto zapravo ti istrazujes i naci instituciju koja ce ti to omoguciti.)

Jedna zanimljiva stvar s tim "protostripovima" koju sam primjetio u vecini kultura i povijesnih razdoblja jest da cesto oni zapravo uopce nisu za citanje. Bilo da uzmes stupove Trajana i Marka Aurelija; bizantske vita ikone; narativne cikluse u budistickim ili hinduistickim hramovima - zanimljivo je iz danasnje perspektive da ti stripovi uopce nisu za citanje. Hrpa se rada ulagala u njihovo stvaranje, ali strip je na koncu bilo nemoguce citati. Stupovi su bili previsoki i detalje nisi mogao vidjeti; vita ikone su stajale relativno daleko od promatraca i u polumraku, a cesto bi ih i plamen votivnih svijeca s vremenom zacrnio; ciklusi u indijskim hramovima bili su u gotovo potpunom mraku i eventualno bi te vodic s bakljom proveo kroz hram i obasjao ti (i istumacio) pokoju epizodu, na kamenu koji je bar deset metara od tebe...
To je i dio razloga zasto za desifriranje tih stripova moras unaprijed znati pricu - oni najcesce i nisu bili namijenjeni za citanje, prije su za ukras ili votivni prinos nekom bozanstvu ili heroju (Herkulovi poslovi su npr. medju najranijim narativnim ciklusima).
Po meni je "strip" tako i nastao. U pocetku bijase nekakva iznimna licnost (bozanstvo, heroj, car...), ciju su pricu svi dobro poznavali pa neka posebna jasnoca u pripovijedanju i nije bila potrebna.
S vremenom se (zanimljivo, i na Zapadu i na Istoku i to u kulturama koje nisu mogle biti ni u kakvom kontaktu) ustalio jedan format koji je za tako nesto idealan - u sredini portret doticne licnosti, a oko njega niz slicica koji pripovijeda njegov zivot. Ovako nesto:



Zatim se pocelo te slicice iz zivota slobodnije shvacati - umjesto scena iz zivota tipa: "rodjenje", "djetinjstvo", "borba s nekom zvijeri" pocela su se stavljati njegova djela (npr. gradjevine koje je podigao, njegovi izumi, atributi...).
A i sredisnji prostor vise nije bio pridrzan portretu neke iznimne licnosti, ciju su pricu svi znali, nego se u njega stavljalo sto god da je bila tema.
Npr. konklava koja bira papu:



Na koncu je ostao samo format (nesto vece, sredisnje, okruzeno nizom slicica) i taj je bio posebno popularan u knjigama (na frontispiece-ovima). Ima doslovno na tisuce takvih primjera, gore sam stavio dva koja su mi bila pri ruci (The Anatomy of Melancholy i The Tale of Two Cities).

Format je ostao popularan i do danasnjih dana - evo jednog primjera:



A takvo je opremanje knjiga cinilo pripovijedanje nizom slicica prisutnim na takoreci svacijoj polici.

S druge strane, iluminirani su rukopisi sadrzavali toliko bogate narativne cikluse da je meni nejasno kako su uopce stigli sve to iscrtati. OK, iluminirani rukopisi nisu nikad bili za siroku publiku, ali su iz njih cesto iskoristavani modeli za druge likovne vrste. Tu onda imas zanimljive stvari tipa da se u monumentalnom slikarstvu pojavljuju slijedovi koji smisla imaju jedino u "stripu". Ako se npr. zagledas u gornji lijevi ugao ovog triptiha iz 13. stoljeca kojeg sam gore stavio, vidjet ces da prva slicica prikazuje Joakima i Anu kod svecenika (sto ima smisla u monumentalnom slikarstvu), ali da druga prikazuje njih dvoje kako odlaze tuzni (scena/tema kakva se u monumentalnom slikarstvu nece pojaviti jos mnogo stoljeca). Dosta je toga prezivjelo u slicicama za pucku poboznost sve do nasih dana.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 21/03/2017 : 15:55:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Ako se sjećaš, svojedobno sam bio spomenuo knjigu One Thousand Years of Manga. Ono što mi se svidjelo jest što je uspjela trasirati evoluciju "protostripova", da bi bila zaključena s postankom modernih japanskih stripova.

U tom smislu, ako bih se ikada bavio zapadnjačkim "protostripovima", onda bih svakako ciljao na to da mi se na kraju te evolucije nađu Rodolphe Töpffer, Wilhelm Busch, Richard F. Outcault, Slavko Vereš, Sergej Mironović Golovčenko, itd.

Znači, ne bih se bavio svim "protostripovima", već prvenstveno onima koji imaju konkretnu poveznicu s modernim stripovima.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 21/03/2017 : 17:28:53  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Meni se, iskreno, takva koncepcija ne svidja jer mi djeluje previse teleolski. Ne vjerujem u "evoluciju stripa", nego u pojavu jedne nove vrste unutar necega puno veceg.
Kao sto ne bih volio citati povijest knjizevnosti koncipiranu tako da je npr. modernisticki roman nesto sto se nalazi "na kraju evolucije", tako mi to ni ovdje ne pase.
Al ako govorimo o nekakvim osobnim afinitetima, koji bi dio bi tebi ili meni bilo osobno najsladje odraditi, ja bih bas preferirao tu "pretpovijest".
Problem je u tome sto na Zapadu (za razliku od Japana) to ne moze napraviti jedan covjek - jednostavno je previse materijala.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 22/03/2017 : 18:00:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Meni se, iskreno, takva koncepcija ne svidja jer mi djeluje previse teleolski. Ne vjerujem u "evoluciju stripa", nego u pojavu jedne nove vrste unutar necega puno veceg.
Kao sto ne bih volio citati povijest knjizevnosti koncipiranu tako da je npr. modernisticki roman nesto sto se nalazi "na kraju evolucije", tako mi to ni ovdje ne pase.
Al ako govorimo o nekakvim osobnim afinitetima, koji bi dio bi tebi ili meni bilo osobno najsladje odraditi, ja bih bas preferirao tu "pretpovijest".
Problem je u tome sto na Zapadu (za razliku od Japana) to ne moze napraviti jedan covjek - jednostavno je previse materijala.


Da, shvatio sam da imamo različite interese po ovom pitanju.

S moje strane, smatram da je fokus važan, jer materijala ima mnogo, a teško da je svako djelo imalo utjecaja na razvoj onoga što će kasnije postati stripom.

Ali u svakom slučaju, mislim da je tvoj pristup sasvim dobar, i bilo bi sjajno kada bi mogao provesti u djelo.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page
Page: of 8 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000