forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Comics is any art you can read
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 8

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 22/03/2017 : 20:54:16  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Mislim da se rjesenje namece samo po sebi - ja napisem prvi tom, ti drugi, izdamo kao jedno enciklopedijsko izdanje.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 22/03/2017 : 23:04:23  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Inace, da me se ne bi krivo shvatilo, ja ne mislim da je strip (u uzem smislu) nastao samo iz te forme nesto-u-sredini-i-niz-slicica-uokolo.
Bilo je i dosta slijedova bez tog sredisnjeg kadra. Ti svoj korijen imaju u knjiskoj produkciji - od iluminiranih manuskripata, preko Biblia pauperum/moralisee, raznih prirucnika (znanstvenih, zanatskih, o macevanju i opcenito borilackim vjestinama, geografsko-putopisnih itbl.), do u knjige ubacenih ilustriranih viceva.

Evo nekoliko (uglavnom nasumce izabranih, jer nemam sad vremena za nekakvo promisljanje i sustavniju prezentaciju) primjera i iz te tradicije:

najprije poganske abominacije:

1085.-950. pr. Kr. - egipatska Knjiga mrtvih:


5. st.pr.Kr. - Terencije:


pa Biblije:

c. 420. - Quedlinburg Itala:


6. st. - tzv. Evandjelja sv. Augustina:


c. 850. - karolinska Moutier-Grandval Biblija:


c. 900 - bizantski rotulus o Josui:


c. 1175. - Winchesterska Biblija (prica o Davidu)


12. st. - Floreffe Biblija (prica o Jobu)


c. 1250 francuska goticka Biblija (prica o Davidu):


1331.:


14. st:


takodjer 14. st.:


1462.:


oko 1480.:


pa, za dobru mjeru, malo i zidovskih knjiga:

jedna Haggadah iz 14. st.:


1530. - Antonius Margartha: Der gantze juedische Glaube


oko 1717.-1724. - Paul Christian Kirchner, Juedisches Ceremoniel:


pa malo macevalacko-borbenih:
oko 1410. Flos Duellatorum


oko 1520. - Duererov Fechtbuch


pa nezaobilazni W. Hogarth:

1730. - 'The Harlot's Progress' (ovo nije originalna verzija, ali nema veze):


a onda i stvari koje su ranije od Toepffera/Buscha, a koje su i po najrestriktivnijoj definiciji barem jako blizu stripa u suvremenom, uzem smislu rijeci:

oko 1750. nizozemski 'Urbanus i Isabel'


1783. - Franz Joseph Goez (stavljam samo tri slicice iz niza od nekih 160):




"strip" o izradi porculana, kasno 18. st.:


1800. - nizozemska 'Crvenkapica':


1830. - Wiliam Heath:

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 22/03/2017 : 23:13:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Mislim da se rjesenje namece samo po sebi - ja napisem prvi tom, ti drugi, izdamo kao jedno enciklopedijsko izdanje.



Možda jednom, kada obojica shvatimo značenje riječi "brzina".

Makar, koliko vidim, sudeći po građi koju si već skupio ti bi svoj dio već mogao napisati.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 22/03/2017 : 23:23:18  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Vas dvojica zaslužujete takvo nešto napraviti!
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 23/03/2017 : 10:44:51  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido
Makar, koliko vidim, sudeći po građi koju si već skupio ti bi svoj dio već mogao napisati.



A cuj, mogao bih napisati nekakav dobar pregled, ali to me trenutno ne pali.
Ako cu ikad sjesti da to pisem, bit ce to u nekoj poodmakloj dobi, kad cu moci ponuditi muzej skupljan kroz nekih 30-40 godina godina. Ni tada to nece biti kompletna povijest ikonature na Zapadu, ali moglo bi biti najblize sto jedan covjek tome moze doci.

quote:

Možda jednom, kada obojica shvatimo značenje riječi "brzina".



Popeli se mladi bik i stari bik na brdo pa gledaju krave u dolini. Veli mladi bik starom: - Ajde da se zaletimo dolje i posevimo neke od ovih krava! - Ne, decko, odsecimo se dolje i posevimo ih sve.
Znas i sam kak to ide u ovakvom poslu - najbolja otkrica zapravo i ne znas gdje traziti, nabasas na njih slucajno. A to ne ide na brzinu.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 23/03/2017 10:45:04
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 23/03/2017 : 11:55:21  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Jos jednu stvar bih dodao: ne volim ono kad se "evolucija" likovne naracije kronologizira/periodizira po nekoj varijanti Weitzmannove sheme, u stilu: simultana je najprimitivniji oblik, tipican za usmene kulture, pa se stvar postupno razvija kroz faze monoscenske, sinopticke, panopticke i progresivne naracije (razliciti autori tu, naravno, predlazu alternativna imena za jednu te istu stvar ne bi li stvorili dojam da nude nesto novo), sve dok napokon evolucija ne dostigne svoj vrhunac u sekvencijalnoj naraciji kao u suvremenom stripu.

Ne samo da ne volim teleoloske povijesti icega, nego mi i smeta sto se tu zanemaruje nacin na koji likovno djelo funkcionira... Svakoga tko trabunja o nekakvoj "evoluciji" likovne naracije, s konacnim ciljem citanja jasno odijeljenih pravokutnika s lijeva na desno treba staviti na strogu dijetu s jedne strane ovakvih stvari:



a s druge srednjovjekovnih rukopisa (nemam sad slike pri ruci, ubacit cu kasnije) koji se jednako ludisticki poigravaju s prostorom stranice.

Takodjer, ako je monoscenska naracija (narativ koji se sastoji od jasno izdvojenih zasebnih scena, koje su toliko labavo povezane da to i nije narativ, nego vise kao neki poliptih... recimo, izdvojene scene iz zivota Krista, Buddhe, Ahileja...) nekakav relativno primitivni stupanj - s tim imam problem da ne vidim razliku izmedju toga i svih ranih stripova u uzem smislu rijeci, pogotovo onim u kojima ispod slicica ima gomila (cesto mucno redundantnog) teksta (ako rani primjeri monoscenske naracije nisu strip, zasto onda, recimo, Maurovic ili Hal Foster jesu?).

Ako bih pisao nekakvu knjigu o tome, onda nikako ne bih radio prvenstveno kronoloski pregled, nego bih bas isao na to da pokazem kako likovna naracija funkcionira i radio te ponekad i 'far-fetched' usporedbe kroz vrijeme i kulture i medije.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 23/03/2017 11:58:46
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 28/03/2017 : 14:04:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Mislim, sada sam skloniji jednom kronološkom pregledu, ali tko zna kako će to izgledati ako se doista posvetim pisanju i istraživanju.

Slažem se s tobom da je to nešto čime bih se želio pozabaviti, ali znatno kasnije. Lako je moguće da se do tada promijeni i moje poimanje protostripova.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 30/03/2017 : 10:15:15  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Najvise posla ce zapravo imati onaj koga zapadne pisanje nekakve povijesti stripa na netu. Pritom ne mislim toliko na web-stripove (kojih broj takodjer raste eksponencijalno), koliko na sale (meme itbl.) u formi stripa... ovakve stvari:


Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Wolfman
Average Member



Croatia
951 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 30/03/2017 : 10:39:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Najvise posla ce zapravo imati onaj koga zapadne pisanje nekakve povijesti stripa na netu. Pritom ne mislim toliko na web-stripove (kojih broj takodjer raste eksponencijalno), koliko na sale (meme itbl.) u formi stripa... ovakve stvari:





Određena kategorizacija već postoji

http://knowyourmeme.com/

Konkretno taj primjer:

http://knowyourmeme.com/memes/multi-track-drifting
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 30/03/2017 : 11:10:49  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Hvala, Wolfmane!

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 31/03/2017 : 09:53:48  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Humor u videu je pomalo nategnut, a objasnjenja neuvjerljiva, ali ipak zgodno za pogledati...

http://www.vox.com/2017/3/29/15093514/knights-snails-medieval-art

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 30/04/2017 : 10:04:22  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
'...um verdadeiro tesouro artístico, criativo e absolutamente pioneiro"

https://quadrinhos.wordpress.com/tag/as-aventuras-de-nho-quim/
http://livraria.senado.leg.br/as-aventuras-de-nho-quim-e-ze-caipora.html


Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 30/04/2017 : 10:31:35  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
C.M. Seyppel: 'Roi, reine, prince' (1886)

http://digital.ub.uni-duesseldorf.de/id/154341

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 29/05/2017 : 08:43:25  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Dosta dobra knjiga o povijesti humoristicnog stripa u Brazilu (besplatan (i legalan) download u PDF-u)

https://zinebrasil.wordpress.com/2015/07/29/hqs-de-humor-no-brasil-variacoes-da-visao-comica-dos-quadrinhos-brasileiros/

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 29/06/2017 : 14:00:46  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Origins of the Sunday Comic

Prava riznica... ja sam je tek danas otkrio... steta sto je prestao postati jos 2015...


Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 29/06/2017 14:03:59
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 29/06/2017 : 22:38:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
CV, da li su ti poznati ovi linkovi?

https://newspapercomicstripsblog.wordpress.com/2016/02/20/katzenjammer-kids/

http://comicbookplus.com/?cbplus=categories
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 30/06/2017 : 11:40:20  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Predobro, hvala!

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 07/07/2017 : 10:05:51  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
1687.




Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 08/07/2017 : 20:28:44  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
http://ahlammohd.blogspot.it/2010/12/folding-screens-byobu-tale-of-genji-j.html

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 08/08/2017 : 09:05:17  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Lambertus de Sancto Audomaro , Liber Floridus, 1250-75:

http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b6000541b/f74.planchecontact








Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 17/08/2017 : 18:09:52  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
https://ilhakaijuu.com/2017/08/15/a-historia-em-quadrinhos-e-os-problemas-e-possibilidades-de-metodologias-de-pesquisa/

Odlican clanak, a Google Translate obicno daje dobre rezultate za portugalski pa jezik ne bi trebao predstavljati barijeru.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 04/09/2017 : 13:12:39  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
http://uliwestphal.de/elephas-anthropogenus/index.html

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 17/09/2017 : 08:51:05  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 17/09/2017 : 08:55:26  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 17/09/2017 : 08:58:53  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page
Page: of 8 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.22 seconds. Snitz Forums 2000