forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Comics is any art you can read
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 8

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 30/10/2017 : 14:30:42  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
c. 1820.

razni ljudi izgubljeni u igranju tangramima (tadasnji craze u Parizu) zapustaju svoje duznosti - lijecnik pacijente, majka dijete itsl.


Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 30/10/2017 : 16:20:35  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Cité de Dieu, francuski prijevod sv. Augustina iz c. 1480.



Klotilda nosi hranu pustinjaku; pustinjak prima grb Francuske iz ruku andjela; predaje grb Klotildi; Klotilda ga predaje Klodvigu; sv. Remi(gije) prima Klodovika i Klotildu u Reimsu; krstenje Klodviga;
Klodvig lijeci bolesnika...


Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 31/10/2017 : 15:43:31  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Malo fresaka... mislim da objasnjenja nisu potrebna, jer je rijec o stvarima koje se pojavljuju u svakom pregledu povijesti umjetnosti i pun ih je internet.

kapela Brancacci




kapela Scrovegni


Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 31/10/2017 15:50:15
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 31/10/2017 : 16:19:49  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Palazzo Vecchio u Firenzi, na stropu 21 kadar sa scenama iz zivota Cosima I. Medicija i povijesti Firenze, plus bitke na zidovima...




Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 31/10/2017 16:20:14
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 31/10/2017 : 16:30:53  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
manastir Voronet, Rumunjska, 16. st.


Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 05/11/2017 : 21:57:30  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
3. st. A. D., freska sa stripom o Mitri



i reljef iste tematike



3. st. A.D., podni mozaik s Herkulovim poslovima



c. 1100.




1375.-1400.



Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 06/11/2017 : 16:03:50  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
katedrala u Schleswigu, 1514.-21., strip izrezbaren u hrastovini, po modelu Duererove 'Male Pasije'



Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 06/11/2017 : 20:16:25  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Ghibertijeve vratnice baptisterija u Firenzi, 1425.–52.



Jedan od najlogicnijih i najcitljivijih likovnih slijedova ikada cita se ovako.
Gore desno Bog otkriva svoj plan Rebeki (koja u tom trenutku nosi Ezava i Jakova).
Dolje lijevo Rebeka lezi u krevetu (poradja blizance), a 4 anonimne sluskinje bez ikakve uloge u prici okupiraju prvi plan.
U sredini u srednjem planu Ezav prodaje svoje pravo prvorodjenca za zdjelu lece.
U prvom planu sredine Izak salje Ezava u lov.
Na desnom rubu, u daljini, naivcina Ezav odlazi u receni lov.
Izmedju scene s lecom i scene odlaska u lov - Rebeka suruje s Jakovom kako prevariti Izaka.
I, napokon, dolje desno, Jakov vara slijepog Izaka i prima blagoslov.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 29/11/2017 : 22:29:31  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote


Luca Signorelli, 1499.-1502., stripek o Antikristu, rijetkost u talijanskoj renesansi, najvjerojatnije inspirirana nedavno spaljenim Savonarolom.
U sredini Antikrist stoji na pijedestalu, a Sotona ne samo da mu sapce u uho (inverzija Kristovih propovijedi), nego je i ruku zavukao pod njegovu halju, pa se vise ne zna cija je ova koja proviruje, ergo, upravlja njime kao lutkom. (Buduci da samo Bog moze uzeti drugu prirodu, Sotona se ne moze inkarnirati, ali moze posve opsjesti ljudsko bice i to je ovdje i ucinio.) Na pijedestalu je konjanik (Krist je svijetu dosao donijeti mir, Antikrist rat), a pred njim su darovi koje mu ljudi prinose. Svjetina nije tek masa ruznih i zlih, nego je Vasari u njoj prepoznao podosta suvremenika. Ali glavnu paznju privlaci mlada zena koja se prodaje starom trgovcu... koji je, naravno, najvjerojatnije (i) Zidov. Lijevo je prikaz masakara koje ce Antikrist donijeti svijetu, a sasvim lijevo je umjetnikov autoportret, u drustvu najvjerojatnije fra Angelica.
U drugom planu je grupica redovnika, iz razlicitih redova, koji stoje zbijeno kao tvrdjava, proucavaju Bibliju, ostaju vjerni i otkrivaju Antikristovu laz.
U pozadini jos nasilja, ljudi u crnom haraju hramom, koji reprezentira ujedno i onaj jeruzalemski i Crkvu.
U sredini treceg plana jedno je od laznih cuda Antikrista - lazno uskrisenje mrtvaca. Desno Antikrist daje pogubiti Enoha i Iliju, jedinu dvojicu ljudi koji nisu nikad umrli... i koji su se sad vratili to odraditi. Lijevo je kraj price - Antikrist je osujecen u svom pokusaju dijabolicnog parodiranja Uzasasca. Arkandjeo Mihael ga ubija u zraku i baca na zemlju, a zrake s neba ubijaju i sve njegove sljedbenike.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 02/12/2017 : 22:22:02  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
A View of the Fireworks and Illuminations at his grace the Duke of Richmond's at Whitehall and on the River Thames, on Monday 15 May 1749

(proslava aachenskog mira 1748., ona za koju je Handel skladao muziku)


Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 02/12/2017 22:26:18
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 05/12/2017 : 15:17:42  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote


Benozzo Gozzoli, 1461-2, Herodova gozba i glavosijek sv. Ivana Krstitelja
Primjetite kako su odijeljeni kadrovi i kako ponavljanja u pozama i boji odjece pomazu u pracenju price.
Za usporedbu, evo jedna losa reprodukcija na kojoj se ta ponavljanja u koloritu ne vide:


Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 05/12/2017 15:20:38
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 05/12/2017 : 15:34:04  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote


William Hogarth: The Four Stages of Cruelty (1751.)

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Four_Stages_of_Cruelty

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 05/12/2017 : 16:15:23  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote


1580-99, bed skirt (valance) s elizabetanskog kreveta. Te su trake visile na vrhu kreveta (tamo odakle su se vjesale zavjese istoga), okruzivale ga s tri strane i tvorile frizove pogodne za naraciju. Na ovom konkretnom primjeru imamo pricu iz Ovidijevih Metamorfoza - smrt Adonisa i preobrazaj njegove majke Mire ((S)mirne).
Mira se zaljubi u svoga oca i na prijevaru ga odvede u krevet. Kad ovaj skuzi tko je ona, goni je macem, preko Arabije, punih 9 mjeseci. Na koncu se ona obrati bogovima i oni je pretvore u drvo (smirnu). Na posljednjoj slicici ovdje vidi se kako joj prsti na rukama postaju granje.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 05/12/2017 16:20:32
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 05/12/2017 : 20:05:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

bed skirt (valance) s elizabetanskog kreveta. Te su trake visile na vrhu kreveta (tamo odakle su se vjesale zavjese istoga)
cekaj, je l' suknja ili baldahin? pitam za drugaricu

Edited by - Vlaadisha on 05/12/2017 20:06:57
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 05/12/2017 : 21:10:18  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Dio baldahina, koji se na engleskom zove bed skirt, a po naski nesto u stilu 'obrubna traka pri vrhu baldahina'.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 05/12/2017 : 22:36:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
je l' bio Stephen Harding? nesto od ovoga izgleda ko tekst bez oblacica







Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 07/12/2017 : 13:09:33  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Drago mi je vidjeti da vise nisam sam ovdje... barem se izvorni autor topica aktivirao...



Sv. Pelagije od Cordobe, krscanski djecacic iz 10. stoljeca, koji (barem po jednoj verziji legende) nije htio dati guze kalifu Abd-ad-Rahmanu III. pa ga je doticni dao rascetvoriti klijestima.
Spanjolski manuskript iz 1197.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 07/12/2017 13:10:44
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 07/12/2017 : 15:12:27  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote


Speculum Humanae Salvationis, manuskript iz cca. 1470.-80. - u kasnom srednjem vijeku dosta popularna (i uglavnom bogato ilustrirana) teoloska inacica tzv. speculum literature. Kod nas je, ako se dobro sjecam s predavanja na kroatistici, bilo prevedeno jednostavno kao Zrcalo. Zasto speculum/zrcalo? Rijec je o legendarnom magicnom zrcalu jednako legendarnog 'Prezbitera Ivana', u kojem se moglo vidjeti sto se dogadja u svakom kutku svake provincije. Speculum literatura, dakle, kroz nesto malo i sazeto daje uvid u nesto siroko, opsezno i golemo.

Osnovna je prica biblijska, o Abimelehu, koji je pokusao osvojiti Tebu (2. slicica), ali mu je neka zena za vrijeme opsade razbila lubanju kamenom (3. slicica)... Kako ne bi umro od zenske ruke, molio je svog slugu da uzme mac i zakolje ga (3. slicica). Zrcalo tome dodaje, po principu tipologije, slicicu Marije (kao zene koja pruza zastitu, pod svojim plastom) i Michal (4. slicica; opet zena koja spasava - kralja Davida od Saulovih ubojica).





Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 11/12/2017 : 17:48:46  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote


kasno 15./rano 16. st., Francuska

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 11/12/2017 : 17:59:15  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote


kasno 14./rano 15. st., Francuska

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 11/12/2017 : 20:43:39  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote


Mornari su mislili da je kit otok, kit zaronio, oni se utopili.
Iznenadjujuce cest motiv u iluminiranim rukopisima.
Ovaj je primjer iz ranog 14. stoljeca.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 11/12/2017 20:44:12
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 12/12/2017 : 16:46:49  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote


Carmen de tristibus Galliae (Pjesma o zalostima Francuske), 1577.

Nije strip, tj. nema slijeda izmedju ilustracija, ali stavljam jer mi je super sto su hugenoti prikazani kao majmuni.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 12/12/2017 : 17:00:35  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote


Pazljivi ce se citatelj svakako sjetiti da smo ovo vec vidjeli.
Pustinjak prima grb Francuske iz ruku andjela; predaje grb Klotildi; Klotilda ga predaje Klodvigu; Klodvig ga nosi u bitku...
Dobar primjer kako su se stripovi "precrtavali".
Chronique universelle, rano 16. st.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 12/12/2017 : 17:28:10  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote


Livijeva Ab Urbe Condita (povijest Rima), francuski manuskript iz c. 1370.

Eneja i bjegunci iz Troje iskrcavaju se u Italiji; poganske gluposti o djecacima koje je othranila vucica; jos poganskih gluposti o tome kako su Romul i Rem bili blizanci pa nijedan nije bio stariji i time imao pravo na krunu pa su se svadjali tko ce osnovati grad pa su bogovima prepustili odluku pa su sjeli svaki na svoje brdo i cekali pa je jednome doslo 6 ptica, a drugome 12, pa je drugi pobijedio (Livije dodaje da dvoboj pticama nije bio dovoljan, nego da je Romul i ubio brata... zato sto ga je ovaj razbijesnio preskocivsi mu preko zida... "I tako ce biti sa svakim tko bude skakao preko mojih zidina"); pa malo Sabinjana i Sabinjanki...

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4091 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 12/12/2017 : 17:47:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Pogani glupi, protestanti majmuni. Ok. Ovaj topik je do sada bio jedan od zanimljivijih na forumu, treba li ga pretvarati u ideološku platformu?

Bok, kako si.
Go to Top of Page
Page: of 8 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000