forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 prvi poraz osovine zla?
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 927

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 24/05/2013 : 10:43:11  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

kakva je razlika između Šiita i Sunita?

Vjerovatno su svi muslimani, mole se istom bogu itd....ali u čemu je onda razlika?
Kako prepoznati (razlikovati) Šiita od Sunita?
I zašto se mrze međusobom?


Glavni razlog raskola među njima je tumačenje oko toga tko nasljeđuje proroka Muhameda, tj. na koga je prešlo nasljedstvo. Suniti tumače da je nasljedstvo prešlo na lozu kalifa, a šijiti da je prešlo na njegovog zeta Aliju (Ali je često ime među šijitima u Iranu).
Inače, u muslimanskom svijetu sunita ima puno više od šijita.
Države u kojima su šijiti u većini su: Iran, Azerbejdžan, Irak, Bahrein (tamo ih ima 80%, ali vlast drži manjinska sunitska dinastija), Libanon (tamo su u relativnoj većini, oko 40 i nešto posto, Hezbollah je njihova milicija, praktično država u državi), dok u Siriji (ako računamo i alavite koji su neka šijitska sekta i kojima Assad pripada) ih ima oko 10-ak posto, ali su tamo oni vladajuća oligarhija.
Šijita ima i u nekim drugim muslimanskim zemljama (npr. u Saudijskoj Arabiji oko 20%), Pakistanu (ne znam postotak, ali manjina su i tamo), oko 10% u Afganistanu (narod Hazari je šijitske vjere) i td.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 24/05/2013 : 10:45:00  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by zeljko
a u sriji borave još i alaviti koje ostali ne smatraju muslimanima...a oni sami sebe smatraju...


Alaviti su nekakva šijitska sekta.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 24/05/2013 : 10:59:36  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
http://en.wikipedia.org/wiki/Alawites

"The Alawites, also known as Alawis, Nusayris and Ansaris (ʿAlawīyyah (Arabic: علوية‎), Nuṣayrī (Arabic: نصيريون‎), and al-Anṣāriyyah) are a prominent mystical religious group centred in Syria who follow a branch of the Twelver school of Shia Islam".

Edited by - dsormaz1 on 24/05/2013 11:01:06
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 24/05/2013 : 11:00:45  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by zeljko
a u sriji borave još i alaviti koje ostali ne smatraju muslimanima...a oni sami sebe smatraju...


Alaviti su nekakva šijitska sekta.



možda je zaminija alavite i druze

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 24/05/2013 : 11:02:15  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by zeljko
a u sriji borave još i alaviti koje ostali ne smatraju muslimanima...a oni sami sebe smatraju...


Alaviti su nekakva šijitska sekta.



možda je zaminija alavite i druze


Moguće, jer Druzi se smatraju muslimanima, iako ih drugi takvima ne smatraju.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 24/05/2013 : 11:05:07  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by 1Euro

kakva je razlika između Šiita i Sunita?

Vjerovatno su svi muslimani, mole se istom bogu itd....ali u čemu je onda razlika?
Kako prepoznati (razlikovati) Šiita od Sunita?
I zašto se mrze međusobom?


Glavni razlog raskola među njima je tumačenje oko toga tko nasljeđuje proroka Muhameda, tj. na koga je prešlo nasljedstvo. Suniti tumače da je nasljedstvo prešlo na lozu kalifa, a šijiti da je prešlo na njegovog zeta Aliju (Ali je često ime među šijitima u Iranu).
Inače, u muslimanskom svijetu sunita ima puno više od šijita.
Države u kojima su šijiti u većini su: Iran, Azerbejdžan, Irak, Bahrein (tamo ih ima 80%, ali vlast drži manjinska sunitska dinastija), Libanon (tamo su u relativnoj većini, oko 40 i nešto posto, Hezbollah je njihova milicija, praktično država u državi), dok u Siriji (ako računamo i alavite koji su neka šijitska sekta i kojima Assad pripada) ih ima oko 10-ak posto, ali su tamo oni vladajuća oligarhija.
Šijita ima i u nekim drugim muslimanskim zemljama (npr. u Saudijskoj Arabiji oko 20%), Pakistanu (ne znam postotak, ali manjina su i tamo), oko 10% u Afganistanu (narod Hazari je šijitske vjere) i td.



u SA je pitanje koliko ih ima. ta procjena da ih je 20 % je največa.
u Pakistanu ih ima 20-25%.
u Afganistanu ih je bilo možda i 20 % al s obzirom na talibanski genocid sad ih je vjerovatno 10-15 %.
u Jemenu ih je oko 45 % (Zaiditi)

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 24/05/2013 : 11:08:45  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by zeljko
a u sriji borave još i alaviti koje ostali ne smatraju muslimanima...a oni sami sebe smatraju...


Alaviti su nekakva šijitska sekta.



možda je zaminija alavite i druze


Moguće, jer Druzi se smatraju muslimanima, iako ih drugi takvima ne smatraju.



pa neki extremi ne smatraju šijite muslimanima,šta je suludo.
a Druzi su opet posebna skupina. Njih gotovo niko i ne smatra muslimanima.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 24/05/2013 : 11:10:58  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
a recimo Yazide smatraju sotonistima.
to je isto jedna od zanimljivih malih vjerskih skupina.
(dio iračkih Kurda)

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 24/05/2013 : 11:16:56  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message
nisam zamijenio sa druzima
vamo forumaši koji su muslimani ne smatraju alavite muslimanima... čini mi se da vjeruju i u reinkarnaciju ako se ne varam između ostalog...

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 24/05/2013 : 11:20:18  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
vuku malo na gnosticizam,za reinkarnaciju ti nisan siguran,mislin da ne

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 24/05/2013 : 11:21:01  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message
da se vratim na temu i iznesem mišljenje

prvi poraz osovine zla?

mislim da "osovina zla" ne može izgubiti... propala je samo jedna od ideja kako stići do cilja
pomoću proksi ratovanja gdje će se jednim udarcem riješiti alavitske sekularne obitelji i uzavrelih glava terorista koji sutra mogu krenuti na zapadnjačke interese po svijetu... ovako ginu u siriji
propala je ideja direktne vojne pomoći avionima kao u libiji npr
propala je ideja da će narod zbaciti s vlasti asadovce...
vjerujem da sada mišljaju novi dijabolični plan ali ništa nas ne smije iznenaditi...
tu je naravno i džoker u vidu izraela

loša stvar što se svijet opet polalizira a nekada prije 15 god je sve lijepo izgledalo... sad niti ne izgleda lijepo... ideja mira i prosperiteta te dijaloga je propala...
sad se opet formiraju neki tabori a ispade svak je protiv svakog...
a na tronu je nažalost njezino visočanstvo $$$$$$$$

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 24/05/2013 : 11:22:45  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

vuku malo na gnosticizam,za reinkarnaciju ti nisan siguran,mislin da ne



npr nedavno sam ovo čitao

http://maliktintilinic.blogspot.com/2005_07_01_archive.html


kome više vjerovati...fakat ne znam gdje god se okreneš laži

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 24/05/2013 : 11:36:07  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by zeljko

quote:
Originally posted by lwood

vuku malo na gnosticizam,za reinkarnaciju ti nisan siguran,mislin da ne



npr nedavno sam ovo čitao

http://maliktintilinic.blogspot.com/2005_07_01_archive.html


kome više vjerovati...fakat ne znam gdje god se okreneš laži



Bernard Lewis je največi zapadni stručnjak za islam.
čita san par njegovih knjiga.
imaš npr Raskoli u islamu na hrvackom.
odlična knjiga.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 24/05/2013 : 11:38:30  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
hehe,i ovde piše za Yazide da su sotonisti.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 24/05/2013 : 11:43:37  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
http://www.shiatv.net/channels.php

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 24/05/2013 : 11:46:51  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message
Teško da če u Siriji brzo doči do bilo kavog rješenja. Čak i ako Assad povrati kontrolu nad državom, to če biti okupirana teritorija, daleko od neke bar približno normalne države.Za etničku homogenizaciju (ideološku i geografsku) potrebno je 3 -5 godina rata. Vjerojatnije je polako smanjenje intenziteta sukoba i na duži rok uspostava nekih podjeljenih područja. Niko od direktno i indirektno uključenih strana nije dovoljno jak, da okrene stvar u svoju korist, a i nekakve zamjene za Assada nema na vidiku. Realna opasnost je, da se konflikt proširi i u Libanon

Saudova arabija i Katar su u Siriji i alavitima/šiitima našli tvrđi orah nego što su to bili korumpirani sekularni režimi u Egiptu i Libiji. Izgleda da je Assad pravovremeno "našao boga", a uz to još uspio zadržati Ruse, tako da je zasada njegovo mjesto sigurno. S druge strane mu ide na ruku i to, da Zapadu nije baš svejedno, da opoziciju polako preuzimaju ekstremisti, koji imaju cilj pobiti i prognati sve "nevjernike".
U cijeloj situaciji je vjerojatno najbolje prošao Izrael ali i za njih je upitno, šta je na dugi rok bolje, neprijateljska ali stabilna Assadova sirija ili dugotrajni građanski rat.
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 24/05/2013 : 12:06:48  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by zeljko

nisam zamijenio sa druzima
vamo forumaši koji su muslimani ne smatraju alavite muslimanima...

To što ih neki ne smatraju muslimanima ništa ne znači ako se oni (alaviti) smatraju muslimanima (što doista jesu, čim im se vjera temelji na šijitskom učenju). Pa ni muslimani nisu jedinstveni po tim nekim pitanjima tumačenja vjere, i među njima ima razmimoilaženja kao i kod nas kršćana.
Sad bi netko od nas katolika trebao reći da npr. protestanti nisu kršćani. Suludo.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 24/05/2013 : 12:07:00  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
ašura,najpoznatiji šijitski praznik: http://youtu.be/8tRVOwNZoLU

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 24/05/2013 : 12:10:47  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message
quote:
Originally posted by lwood

hehe,i ovde piše za Yazide da su sotonisti.



iskreno nisam čuo za njih

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 24/05/2013 : 12:11:45  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message
quote:
Originally posted by zeljko

quote:
Originally posted by lwood

hehe,i ovde piše za Yazide da su sotonisti.



iskreno nisam čuo za njih



pročitaj malo o njima.zanimljivi su

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 24/05/2013 : 12:26:28  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
hvala svima o pojašnjenju između šiita i sunita.
Inače ja sam negdje čuo da se npr Arabci i Perzijci ne vole....npr Iran su Perzijci pa sam mislio da ima to neke veze sa tim, pošto su u Iranu Šiiti....
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 24/05/2013 : 12:28:19  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by lwood
u SA je pitanje koliko ih ima. ta procjena da ih je 20 % je največa.
u Pakistanu ih ima 20-25%.
u Afganistanu ih je bilo možda i 20 % al s obzirom na talibanski genocid sad ih je vjerovatno 10-15 %.
u Jemenu ih je oko 45 % (Zaiditi)


Njih sam zaboravio spomenuti. I u Jemenu ima puno šijita, iako su u manjini u odnosu na vladajuće sunite.
Inače, u posljednje vrijeme u Jemenu se u nekim područjima vode borbe između sunita i šijita, što je medijski uglavnom prešučeno.
Cijela ta situacija u nekim bliskoistočnim zemljama polako prerasta u svojevrsni vjerski rat između sunita i šijita.

Edited by - dsormaz1 on 24/05/2013 12:32:40
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 24/05/2013 : 12:31:54  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

hvala svima o pojašnjenju između šiita i sunita.
Inače ja sam negdje čuo da se npr Arabci i Perzijci ne vole....npr Iran su Perzijci pa sam mislio da ima to neke veze sa tim, pošto su u Iranu Šiiti....


To je relativno. Arapske zemlje koje su bliske Iranu su Sirija (vladajući režim manjinskih alavita), Irak (većinska šijitska vlada) i djelomično Libanon (zbog tamo utjecajnog Hezbollaha). Ostale arapske zemlje uglavnom su neprijateljski nastrojene prema Iranu (ponajviše Katar i Saudijska Arabija).

Edited by - dsormaz1 on 24/05/2013 12:32:13
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12167 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 24/05/2013 : 14:03:58  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message
quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by 1Euro

hvala svima o pojašnjenju između šiita i sunita.
Inače ja sam negdje čuo da se npr Arabci i Perzijci ne vole....npr Iran su Perzijci pa sam mislio da ima to neke veze sa tim, pošto su u Iranu Šiiti....


To je relativno. Arapske zemlje koje su bliske Iranu su Sirija (vladajući režim manjinskih alavita), Irak (većinska šijitska vlada) i djelomično Libanon (zbog tamo utjecajnog Hezbollaha). Ostale arapske zemlje uglavnom su neprijateljski nastrojene prema Iranu (ponajviše Katar i Saudijska Arabija).



ali zbog čega su neprijateljski nastrojeni protiv Irana?

Recimo kada je u pitanju Izrael, ( a nitko ne voli Izrael od ovih muslimanskih zemalja), jedino Iran otvoreno prijeti Izraelu, pa bi netko pomislio, kako Iran brani muslimansku vjeru, želi otjerati Izrael sa Bliskog istoka, pomoči Palestincima (koji su Arapi a ne Perzijanci..), a na kraju skoro sve Muslimanske zemlje mrze Iran (možda čak i više nego Izrael), jer su se npr sukobili sa Iranom (Irak npr...), dok šute u vezi sa Izraelom....A taj isti Irak je napao Kuvajt npr...ali nije napao Izrael, koji je kao svima neprijatelj....

Čudna mi je politika svih njih.....
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 24/05/2013 : 14:34:48  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message
quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by dsormaz1

quote:
Originally posted by 1Euro

hvala svima o pojašnjenju između šiita i sunita.
Inače ja sam negdje čuo da se npr Arabci i Perzijci ne vole....npr Iran su Perzijci pa sam mislio da ima to neke veze sa tim, pošto su u Iranu Šiiti....


To je relativno. Arapske zemlje koje su bliske Iranu su Sirija (vladajući režim manjinskih alavita), Irak (većinska šijitska vlada) i djelomično Libanon (zbog tamo utjecajnog Hezbollaha). Ostale arapske zemlje uglavnom su neprijateljski nastrojene prema Iranu (ponajviše Katar i Saudijska Arabija).



ali zbog čega su neprijateljski nastrojeni protiv Irana?

Recimo kada je u pitanju Izrael, ( a nitko ne voli Izrael od ovih muslimanskih zemalja), jedino Iran otvoreno prijeti Izraelu, pa bi netko pomislio, kako Iran brani muslimansku vjeru, želi otjerati Izrael sa Bliskog istoka, pomoči Palestincima (koji su Arapi a ne Perzijanci..), a na kraju skoro sve Muslimanske zemlje mrze Iran (možda čak i više nego Izrael), jer su se npr sukobili sa Iranom (Irak npr...), dok šute u vezi sa Izraelom....A taj isti Irak je napao Kuvajt npr...ali nije napao Izrael, koji je kao svima neprijatelj....

Čudna mi je politika svih njih.....


Mislim da je to više posljedica religijske isključivosti režima u tim arapskim zemljama prema šijitima, a Iran ih smeta i kao svojevrsna regionalna sila, smeta nekim njihovim interesima (u jednom od prethodnih postova nešto sam već pojasnio na primjeru Sirije, gdje se isprepliću interesi Irana i nekih arapskih država, ponajviše Katara).
Go to Top of Page
Page: of 927 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 3.11 seconds. Snitz Forums 2000