forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Pjesma leda i vatre (George R. R. Martin)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

Leonid
Senior Member



Croatia
2448 Posts

Member since 24/12/2010

Posted - 16/07/2013 : 16:21:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Leonid a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Jako su velike šanse da je Rhaegar Jonov otac.

Međutim, jedna stvar mi je jako nelogična.

Ako je Rhaegar zbilja Jonov otac, zašto nema nijednu fizičku/genetsku karakteristiku svojeg oca?

Mislim, čak je i u samim knjigama vrlo jasno istaknuto kako nijedno dijete Neda i Catelyn nema toliko fizičkih karakteristika tipičnih za Starkove kao Jon Snow.

Po meni taj podatak nije nevažan, i smatram da ga treba uzeti u obzir kada se raspravlja o Jonovom podrijetlu.


Zanimljivo da...na to nisam pomišljao.
Taergeryani imaju nekakvu svijetlo - srebrnu kosu i pretežito ljubičaste oči.

Možda je i tu Martin išao na istu teoriju kao u slučaju djece Cersei Lannister.
Naime Jon Aryn je po kosi zaključio da nisu Robertova.
U slučaju spajanja žutokosih Lannistera i crnokosih ljudi,uvijek bi djeca bila crnokosa...kod Cersei nisu jer su djeca Jaimeova.

Možda se Martin time povodio i u slučaju Jona.
Svjetoloputi Rhaegar nije uspio prenijeti gene jer Lyanna ima tamnu kosu i oči.

Teško je reći...ja bi isto volio da ispadne nešto drugačije.
Ipak,očekujem Danaerys na kraju knjige kao kraljicu i osobu koja sjedi na Željeznom prijestolju.

"Liston even smells like a bear. I'm gonna give him to the local zoo after I whup him"
Go to Top of Page

Smomo8
Average Member



Croatia
666 Posts

Member since 17/03/2012

Posted - 16/07/2013 : 22:36:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Smomo8 a Private Message  Reply with Quote
Mislim da će Howland Reed imati dosta važnu ulogu u budućnosti.

"There are no men like me. Only me"

Tražim/nudim stripove za razmjenu : http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=47082
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 17/07/2013 : 02:48:00  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Leonid

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Jako su velike šanse da je Rhaegar Jonov otac.

Međutim, jedna stvar mi je jako nelogična.

Ako je Rhaegar zbilja Jonov otac, zašto nema nijednu fizičku/genetsku karakteristiku svojeg oca?

Mislim, čak je i u samim knjigama vrlo jasno istaknuto kako nijedno dijete Neda i Catelyn nema toliko fizičkih karakteristika tipičnih za Starkove kao Jon Snow.

Po meni taj podatak nije nevažan, i smatram da ga treba uzeti u obzir kada se raspravlja o Jonovom podrijetlu.


Zanimljivo da...na to nisam pomišljao.
Taergeryani imaju nekakvu svijetlo - srebrnu kosu i pretežito ljubičaste oči.

Možda je i tu Martin išao na istu teoriju kao u slučaju djece Cersei Lannister.
Naime Jon Aryn je po kosi zaključio da nisu Robertova.
U slučaju spajanja žutokosih Lannistera i crnokosih ljudi,uvijek bi djeca bila crnokosa...kod Cersei nisu jer su djeca Jaimeova.

Možda se Martin time povodio i u slučaju Jona.
Svjetoloputi Rhaegar nije uspio prenijeti gene jer Lyanna ima tamnu kosu i oči.

Teško je reći...ja bi isto volio da ispadne nešto drugačije.
Ipak,očekujem Danaerys na kraju knjige kao kraljicu i osobu koja sjedi na Željeznom prijestolju.




Mislim da je stvar u čistoj genetici. Kako još nije bilo Stark/Targaryen hibrida kroz Westerosovu povijest, nitko točno ne zna koji gen je dominantniji.

Zmajeva krv je razglašena na sva zvona kao najčišća i najmoćnija, no Martin, kao ljubitelj antifantasyja, sigurno krije i tu jedan twist.

Cijeli serijal zove se Pjesma Leda i Vatre, i svi smo svjesni kako prava prijetnja dolazi sa Pravog Sjevera (iako je motiv samih Othersa još nejasan), te isto tako znamo kako je sva igra prijestolja, svi podli planovi i sva prolivena krv u Ratu 5 kralja ništa do uzaludan čin, jer kad nastupi Zima gora no ikad, spas leži u par pojedinaca.

Tu nastupa i Azor Ahai, i virujen da će sva priča polako ići prema vrhuncu pri kraju 6. knjige, i to u tom smjeru.

Zbog ovoga, mišljenja sam i kako prava snaga leži u Prvim ljudima, Sjeveru i Starkovoj lozi, čiji je gen daleko dominantan. Loza Targaryen je moćna, no iako je vladala dugi niz godina, ne pripada na Westerosu i nikada i neće.

Cijeli serijal, po mom mišljenju, priča je o prisilnom uvođenju reda od strane onih koji to pravo nemaju, o disbalansu prirode koja je posljedica te uzurpacije i o polaganom, ali sigurnom vraćanju stvari u sovj prirodan tok. Ključni likovi poput Jona, Tyriona, Daenerys, Brana, Mellisandre, Jaimeja itd sudbinski su predodređeni za glavnu ulogu u tom rebootiranju sustava. I naravno, sam misterij Othersa, koji barem dosad, nisu imali nikakve povijesne veze s Targaryenima.

E i da, ja osobno nisan fan Daenerys, i ne bih ju volio vidjet na prijestolju. Mišljenja sma, zapravo, da Željeznog prijestolja na kraju seirjala, neće ni biti.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 17/07/2013 : 15:50:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Zapravo, imamo prilično dobar pokazatelj što bi Jon naslijedio od Rhaegara da je doista njegov sin.

Rhaegar je u braku s Elijom Martell dobio sina i kćer, Aegona i Rhaenys. Martelli su po svojoj prirodi tamnokosi.

Sudeći prema knjigama i onome što je Martin otkrio, Aegon je bio* svjetlokos, poput oca, dok je Rhaenys bila tamnokosa, poput majke.

Iz toga se može izvući zaključak kako je velika vjerojatnost da bi i Jon Snow bio svjetlokos, ukoliko je Rhaegar njegov otac.



*Za potrebe ove rasprave zanemarimo pojavu pretendenta na prijestolje koji za sebe tvrdi da je Aegon Targaryen.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 17/07/2013 : 18:54:48  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Da, no možda nije samo stvar u crnoj kosi, već i dominantnosti tog gena. Martellov i Starkov gen možda nema jednaku gensku snagu? Ono što zapravo hoću reći jest da su Starkovi evolucijski zaslužili tu istu dominaciju, dok Targaryeni, kao uzurpatori nisu. Na Essossu jesu, ali znamo kako je to na kraju završilo.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 16/09/2013 : 17:55:21  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote



“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 16/09/2013 : 20:28:29  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Hm, ja sam mislio da bismo na ovoj temi mogli otvoreno raspravljati o knjigama, bez obzira na spoilere. Ali dobro, ako mislite da to treba imati određena ograničenja, rado ću editirati svoje postove.


Ma i ja sam mislio da otvoreno raspravljamo o knjigama, samo mi je ovaj Jonov spoiler najdraži jer ga nitko ne očekuje. I uvijek se suzdržavama da ne pričam o tome.

Imam bilješke koje sam sastavio za svakog lika nakon čitanja zadnje knjige pa bi mogli malo proći kroza sve to, mala nagađanja što će se događati kasnije.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 17/09/2013 : 00:21:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

Mišljenja sma, zapravo, da Željeznog prijestolja na kraju seirjala, neće ni biti.


Heh, ja sam nekako sklon ideji da će cijela saga završiti tako da se na Westerosu uvede parlamentarizam.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 17/09/2013 : 00:35:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

Da, no možda nije samo stvar u crnoj kosi, već i dominantnosti tog gena. Martellov i Starkov gen možda nema jednaku gensku snagu? Ono što zapravo hoću reći jest da su Starkovi evolucijski zaslužili tu istu dominaciju, dok Targaryeni, kao uzurpatori nisu. Na Essossu jesu, ali znamo kako je to na kraju završilo.


Hm, nisam baš siguran koliko ovo drži vodu.

Pustimo na stranu ovu raspravu o dominantnosti gena i koliko političko-društveni kontekst ima utjecaja na istu.

Stvar je vrlo jednostavna, kako je moguće da, ukoliko Rhaegar doista jest njegov otac, Jon nema barem neku minimalnu fizičku karakteristiku koje bi odavale da ima Targaryenove krvi, makar svjetliju boju kose, nešto od crta lica, drukčiju boju očiju ili nešto deseto?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 17/09/2013 : 00:51:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Hm, ja sam mislio da bismo na ovoj temi mogli otvoreno raspravljati o knjigama, bez obzira na spoilere. Ali dobro, ako mislite da to treba imati određena ograničenja, rado ću editirati svoje postove.


Ma i ja sam mislio da otvoreno raspravljamo o knjigama, samo mi je ovaj Jonov spoiler najdraži jer ga nitko ne očekuje. I uvijek se suzdržavama da ne pričam o tome.

Imam bilješke koje sam sastavio za svakog lika nakon čitanja zadnje knjige pa bi mogli malo proći kroza sve to, mala nagađanja što će se događati kasnije.


Zašto da ne. Samo daj.

Vidiš, možda bi bilo dobro staviti u naslov teme "SPOILERI", tako da ljudima koji tek čitaju knjige bude jasno u što se upuštaju.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 17/09/2013 : 16:44:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Jučer sam se čuo sa Martinom. Kaže da je Azor Ahai - Hodor...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 17/09/2013 : 16:49:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Jučer sam se čuo sa Martinom. Kaže da je Azor Ahai - Hodor...


Daj nam reci nešto što ne znamo.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Smomo8
Average Member



Croatia
666 Posts

Member since 17/03/2012

Posted - 22/09/2013 : 20:39:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Smomo8 a Private Message  Reply with Quote
znao sam !

"There are no men like me. Only me"

Tražim/nudim stripove za razmjenu : http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=47082
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 24/01/2014 : 09:13:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Dakle, ovakva je situacija. Stoljećima Westerosom vlada kuća Targaryen, dinastija koja se održavala incestuoznim vezama.

I sada, postavlja se pitanje, ako je na vlasti jedna incestuozna dinastija, čini li to sam čin incesta donekle društveno prihvatljivim, ili barem manje devijantnim?

Hoću reći, nisam siguran da je slučaj Cersei i Jaimeja u potpunosti izoliran. Što ako ta pojava među plemićima, građanima i seljacima nije sasvim rijetkost? Barem u nekom prešutnom, tajnovitom obliku.

Idemo pretpostaviti ovako: Jon Snow je po svojim fizičkim karakteristikama najtipičniji Stark. Dakle, možemo sa velikom sigurnošću pretpostaviti da je barem jedno od njegovih roditelja Stark. Recimo da je to Lyanna, jer se nekako čini najvjerojatnije.

Međutim, možda nam opis njegovog fizičkog izgleda otkriva i nešto drugo. Možda je i njegov otac zapravo - Stark.

E sad, postavlja se pitanje, tko? Suzimo izbor na njezinu braću.

Je li to Eddard? Teško, pogotovo ako uzmemo u obzir njegov vrlo strog kodeks časti.

Je li to Benjen? Moguće. Možda je to bio glavni razlog zašto se pridružio Noćnoj straži.

Ili je to bio Brandon? Ovo mi se čini kao najvjerojatnija opcija, s obzirom da su Lyanna i Brandon bili slične naravi. Bili su divlji, vruće, "vučje" krvi. S takvim karakteristikama, ne bi me čudilo da su bili skloni devijantnom ponašanju. Ako se incest u zemlji kojom vlada incestuozna dinastija može smatrati takvim.

Naravno, sada se postavlja pitanje, kako je to povezano s Robertovom pobunom? Moguće da je Lyannu, nakon što je saznala da je trudna sa svojim bratom, uhvatio veliki osjećaj sramote, jer je bez obzira na sve ona ipak Stark. Znala je da joj je Rhaegar sklon, a i sam potječe iz obitelji obilježene incestuoznim odnosima, pa mu se obratila za pomoć. S obzirom na nedostatak informacija, Robert Baratheon je izvukao očiti zaključak i započeo pobunu.

Naravno, postavlja se pitanje, je li Brandon znao da Lyanna nosi njegovo dijete kada je krenuo s ocem u Kraljev Grudobran? I zašto je Eddard našao Lyannu u lokvi krvi? Ako je Lyanna bila trudna prije početka Robertove pobune, onda je Jona morala roditi znatno prije nego li je rat završio. Što nas dovodi do zaključka da je namjerno ubijena prilikom Eddardovog spašavanja. E sad, zašto?

Recimo da kod ove teorije hrpa stvari nije sasvim jasna, ali sve mi nekako ide u tom smjeru da su Jonovi roditelji zapravo Lyanna i jedan od njezine braće, najvjerojatnije Brandon.

Znači, imamo Daenerys, koja je produkt incestuozne veze, i Jona, koji bi isto mogao biti produkt incestuozne veze. Njihovo eventualno uparivanje bi tada imalo jednu sasvim novu dimenziju, kao i cijela priča o "pjesmi leda i vatre".

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Edited by - Mr. Bushido on 24/01/2014 09:16:24
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 06/09/2014 : 13:39:30  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Na njemackom mu je izasla "nova" knjiga Wild Cards .
Kupio sam jucer..
Nisam imao pojma o ovom projektu, ali vidim da ga je radilo vise autora.
George R. R. Martin, Melinda Snodgrass, Roger Zelazny, Lewis Shiner, Walter Jon Williams, Pat Cadigan, Howard Waldrop, Leanne C. Harper, Chris Claremont, Victor Milán und John J. Miller.
Poslje desetak stranica sam odmah pomislio kako bi i ovo bilo dobro pretociti u seriju..hmm




“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

sergej773
Senior Member



Cuba
1922 Posts

Member since 03/06/2012

Posted - 09/09/2014 : 22:18:42  Show Profile Show Extended Profile  Send sergej773 a Private Message  Reply with Quote
bolja mi je pripovest iz malaske knjige palih od pesme leda i vatre, probao sam da procitam igru prestola, i nije mi islo
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6361 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 28/01/2015 : 08:45:57  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
Ima li kakvih vijesti o "Winds of Winter"?
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 28/01/2015 : 10:26:51  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Nije Winds of winter - ali - GRRM se vratio u Hrvatsku! Vitez Sedam kraljevina samo što nije izašao... Nije novi nastavak SoIaF-a, već tri novelice s pustolovina Sir Duncana Visokog i Egga, smještene u isti univerzum, samo 100 godina ranije.


“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 29/01/2015 : 10:01:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Je li netko od forumaša sinoć izmijenio koju riječ s Martinom?
Izgleda da je bilo odlično.


http://www.jutarnji.hr/iznenadenje-u-zagrebu-dosli-na-predstavljanje-nove-knjige-georgea-r--r--martina--nisu-ni-slutili-da-ce-i-njega-ugledati-/1284506/


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 06/11/2018 : 13:34:38  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
https://shop.skolskaknjiga.hr/knjizevnost/pjesma-leda-i-vatre-1-igra-prijestolja.html

Lumen je objavio sjajnu vijest, za ovogodišnji Interliber izdaje 7 svezaka ovog serijala u luksuznom HC izdanju koje izvana izgleda odlično
ovdje sam linkao samo za 1.dio, ali ima na FB stranici sve lijepo posloženo u jednoj slici
premda već imam serijal i cijena je dosta škakljiva, ali srce malo poskoči na ovakve najave

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 06/11/2018 : 14:01:11  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
[url=https://postimg.cc/68Rn8Hgz][/url]

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 06/11/2018 : 14:26:18  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
dzaba ba kad nije završeno


Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

dante
Senior Member



Croatia
2478 Posts

Member since 16/01/2008

Posted - 06/11/2018 : 18:31:06  Show Profile Show Extended Profile  Send dante a Private Message  Reply with Quote
Lumen se izgleda pretplatio na reizdanja Algoritmovih naslova.
Bolje da plate prevoditelje pa objave nesto frisko, ima odlicnih naslova koji jos nisu vidjeli domace izdanje.

Btw, stvarno super izgleda ovo, ali cijena je bolesnoca.

These pretzels are making me thirsty...
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 06/11/2018 : 19:07:00  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Nije samo Lumen, već i Stilus (Ono).

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 06/11/2018 : 19:12:23  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by vice

Da, no možda nije samo stvar u crnoj kosi, već i dominantnosti tog gena. Martellov i Starkov gen možda nema jednaku gensku snagu? Ono što zapravo hoću reći jest da su Starkovi evolucijski zaslužili tu istu dominaciju, dok Targaryeni, kao uzurpatori nisu. Na Essossu jesu, ali znamo kako je to na kraju završilo.


Hm, nisam baš siguran koliko ovo drži vodu.

Pustimo na stranu ovu raspravu o dominantnosti gena i koliko političko-društveni kontekst ima utjecaja na istu.

Stvar je vrlo jednostavna, kako je moguće da, ukoliko Rhaegar doista jest njegov otac, Jon nema barem neku minimalnu fizičku karakteristiku koje bi odavale da ima Targaryenove krvi, makar svjetliju boju kose, nešto od crta lica, drukčiju boju očiju ili nešto deseto?



Bushido, čitam ove tvoje postove prije revelacije u seriji (koja će se slagati i s knjigama).

S obzirom na tvoje pitanje o Jonovim fenotipskim karakteristikama i teoriji kako je Lyanna ubijena, a nije umrla pri porodu, kako si percipirao to otkriće?

And like that... he's gone.

Edited by - vice on 06/11/2018 19:13:26
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.41 seconds. Snitz Forums 2000