forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Domaci strip
 Andrija Maurović
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

anto
Advanced Member



Serbia
20702 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 19/07/2013 : 17:24:47  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Povod za otvaranje ove teme mi je bio Crveni Maurović od Istarske naklade u izvedbi Veljka Krulčića.

Nakon što sam pročitao ovaj strip,želeo sam da ostavim komentar i počeo sam da tražim za to prigodan topik u ovom podforumu.
Ali sa velikim čuđenjem, ustanovio sam da ne postoji nijedan ozbiljan topik koji se bavi jednim od najvećih (ako ne i najvećim) strip crtačem i autorom sa ovdašnjih prostora.Uglavnom su to bile teme gde je neko prokomentarisao izlaženje nekog njegovog stripa i par odgovora koji su usledili.
Zato otvaram temu gde bi na jednom mestu mogli diskutovati o Andriji Mauroviću, njegovim stripovima koji su izašli (ali i koji će izaći),...

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 19/07/2013 17:25:31

anto
Advanced Member



Serbia
20702 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 19/07/2013 : 17:25:02  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Andrija Maurović je rođen 29.03.1901. u mestu Muo kraj Kotora kao sin Bokeljke i Slovenca,apotekarskog službenika austro-ugarske vojske.Detinjstvo je proveo u Dubrovniku, a 1922. započinje sa studiranjem na Likovnoj akademiji u Zagrebu.Iako najbolji student u klasi, tamo se zadržava samo godinu dana, nakon čega radi kao ilustrator,karikaturista i grafički dizajner.
Godine 1935. započinje svoje prve stripove i njima će se baviti (sa par manjih prekida ) sve do sedamdesetih godina kada se posvećuje samo slikarstvu.
Usamljen, kao što je i živeo,Andrija Maurović je usled teške bolesti umro u Zagrebu 2.9.1981.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 19/07/2013 17:38:07
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20702 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 19/07/2013 : 17:25:12  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Maurović je objavio preko sedamdeset stripova raznih žanrova.Sarađivao je sa mnogim scenaristima.Neka dela je potpisivao sam, uglavnom po predlošcima raznih romana.Najplodnija dela su mu ipak bila sa vrsnim piscima toga doba, kao što su Krešimir Kovačić,Franjo Fuis,Marcel Čukli,Norbert Neugebauer i Rudi Aljinović.
Andrija je verovatno i najobjavljivaniji strip autor sa ovih prostora.





Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 19/07/2013 17:52:20
Go to Top of Page

cerichus
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1585 Posts

Member since 01/02/2007

Posted - 19/07/2013 : 19:03:41  Show Profile Show Extended Profile  Send cerichus a Private Message  Reply with Quote
Maurović je legenda. Sjećam se kako sam kao klinac bio fasciniran Crnim jahačem koji je izlazio u Yu stripu a kasnije u Strip magazinu. Sve čestitke Vedisu koji je u izdanju dostojnom jednog ovakvog majstora objavljuje njegove stripove. Gotovo sva Vedisova izdanja sam nabavio.

Elvis has just left the building!
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 19/07/2013 : 20:08:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
S Maurovićem sam se prvi put susreo u Slobodnoj Dalmaciji, gdje je u dnevnim pasicama objavljivan Sedmorica u mraku (ako dobro pamtim).
Poslije sam kao tinejdžer nabavio Blago Fatahive... i Biser zla, Ukleti brod itd., i uživao.
Pamtim i izvrstan dokumentarac o starom strip-mačku, i scene u kojima on usred zime po snijegu samo u gaćama istrčava u dvorište i "čeliči" se.
Jedan i jedinstven...



Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

bosancicigor
Average Member



Croatia
866 Posts

Member since 15/08/2009

Posted - 19/07/2013 : 20:08:22  Show Profile Show Extended Profile  Send bosancicigor a Private Message  Reply with Quote
Majetićev opsežan i zanimljiv tekst o našem najintrigantnijem, najboljem, najvećem strip crtaču, jednom i jedinom; velikom Andriji Mauroviću.

http://udruga-kameleon.hr/tekst/2916/


Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16866 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 19/07/2013 : 22:35:20  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Preporučujem svakako zbirku njegovih stripova "Stripovi iz Oka".
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20702 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 20/07/2013 : 13:48:02  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
kao što rekoh u prvom postu, razlog za pokretanje ovog topika je Krulčićev "Crveni Maurović" od Istarske naklade.
Ovo je jedan od strip albuma kojeg sam duže vremena jurio po aukcijama, striparnicama i drugim mestima za prodaju stripova.Iako je tiraž ovog albuma 3000 primeraka, nije ga lako naći.Cena mu se vrti oko 200 kuna ili oko 25-30 evra.Prošle godine sam ga nekako našao kod Kerbera i posle raznih kombinacija stigao mi je iz Makedonije (zahvaljujući Themicu).
U svojoj kolekciji Maurovićevih stripova posedujem još i Trojicu u mraku i Maurović na divljem zapadu (Šareni dućan), kao i tri albuma u izdanju Dečijih Novina.Još su tu i stripovi po Yu stripu,Yu strip magazinu i drugim strip revijama.
Nažalost, dostupnost Vedisovih izdanja u Srbiji je nikakva, a i ona od Šarenog dućana je teško naći.Pretpostavljam da je "kočnica" do izdavača, jer poznajući vlasnike Darkvuda i Alan Forda, ne verujem da su oni ti koji ne bi voleli da u svojoj ponudi imaju i stripove od pomenutih kuća.

Elem, da se vratim na temu - Crveni Maurović je apsolutno opravdao svaki dinar koji sam dao za njega (a dao sam 200 k ili 3000 din);jedan od najisplativijih stripova koje imam.Kako kvantitetom, tako i kvalitetom.Album sadrži par uvodnika, bibliografiju AM i 8 kompletnih priča.
Podzemna carica (1935. godina) - sf/avanturistički strip ni za dlaku lošiji od Flaša Gordona toga vremena.Najiskrenije
Trojica u mraku & Sedma žrtva (1936. godina) - izuzetni vesterni;neobični,dinamični,napeti,... ne znam da li ima kvalitetnijeg vesterna iz tog perioda.Naročito mi se svidela Sedma žrtva.Neverovatno je kako ovaj strip pleni i nakon 80 godina.
Lutalica Chagos (1936./1937. godina) - recimo da mi je ovaj kratki krimić bolji od Tajnog agenta X-9 iz tog perioda.I to dosta bolji.A njega su radili slavni Rejmod i Dešajel Hemet.
Grob u prašumi (1944.godina) - odličan avanturistički strip.Vidi se veliki uticaj američkog novinskog stripa, ali je ovaj uradak mnoge prevazišao kvalitetom.Od mene čista desetka.
Meksikanac (1951. godina) - avanturističko-bokserki strip.Odlično prikazan bokserski meč.Bolje i od Rokija.
Cvjet u kamenu (1952.) - borba dalmoša sa turcima.Potresno.
Poslednja petorica (1964.) - posleratni krimić.Bez greške.

A šta da kažem, nego apsolutna preporuka.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 20/07/2013 13:50:12
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 20/07/2013 : 15:18:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Čestitke Anto na otvaranju ovog topika, najveći strip crtač svih vremena regiona, ali i svijeta zaslužio je odavno pokretanje topika njemu u čast.
Nisam siguran da neko na ovom forumu nije možda već pokretao topik s njegovim imenom. No, i da jeste treba se podsjetiti malo češće na ostvarenja koja nam je ostavio ovaj genijalni umjetnik crtanih romana. Pročitao sam poveliki broj Maurovićevih stripova i zaista se može reći da je neponovljiva pojava, ovakav genije se u svjetskim okvirima pojavljuje jednom u sto godina, a na našim protorima duplo više.:)
Knjiga koja te je potakla da pokreneš ovaj topik je izuzetna i jedna je od prvih stvari koju sam nabavio (kako sam se vratio stripu) i u jednom dahu pročitao. Svaki kolekcionar i stripoljubac kojeg interesira domaća strip produkcija i domaći strip autori je nezaobilazna u istraživačkom smislu kada je riječ o ovom velikanu stripa, ali i kao dragocijena knjiga koju trebaju imati u svojoj kolekciji. Vedis i Veljku Krulčiću i njegovim kolegama svaka čast na ovom izvanrednom djelu.:)

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 20/07/2013 23:04:15
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2629 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 20/07/2013 : 22:12:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Anto, hvala na topicu i preporuci. Iako dosta ovih stripova imam u drugim izdanjima, ovaj crveni Maurović dolazi na listu prioriteta.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10042 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 20/07/2013 : 22:57:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Spomenuta knjiga je na neki način sveti gral domaćeg stripa, po sadržini, a i kvalitet tiska je čini mi se i danas nedostignut kada su Maurovićevi reprinti u knjigama u pitanju.

Čudi me da više ljudi ne zna za to izdanje.

Trebala ju je po najavama slijediti takva knjiga posvećena Neugebauerovim stripovima.

Nažalost nije.

Podsjetio bih i na ovo izdanje:

http://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/velikani-hrvatskog-stripa-album-mahr-1-vjerenica-maca/30566/0/

Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 20/07/2013 : 23:07:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Vjerenica mača je izuzetan strip Kovačića i Maurovića i pravo je remek djelo. Pročitao sam strip izvrstan je i to je zapravo prvi Andrijin strip iz 36. godine.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

JAH WOBBLE
Average Member



628 Posts

Member since 20/01/2009

Posted - 21/07/2013 : 23:23:31  Show Profile Show Extended Profile  Send JAH WOBBLE a Private Message  Reply with Quote
Upravo izašlo u Srbiji
GRADAC br.185-186-187: ANDRIJA MAUROVIĆ

Izdanje: GRADAC Čačak, 2013.
F: 18x24 cm
O: 250 str
Mek povez, ćirilica, bogato ilustrovano crtežima, crno-belim fotografijama i reprodukcijama.

U Darkwoodu cena 700 dinara.

sadržaj:
maurović - zdravko zupan
biografija - zdravko zupan
nacrtana autobiografija - rudi aljinović
andrija maurović - slavko draginčić i zdravko zupan
živjeti s maurovićem - rudi aljinović
prije stripa - frano dulibić
zapostavljeni ilustrator - zdravko zupan
intervjui sa andrijom maurovićem
od zamisli do ostvarenja suvremenog novinskog strip romana - franjo m. fuis
trojica u mraku, četvorica u zraku - milivoj pašiček
život uložen u strip - darko glavan
međutim, mauroviću, vi ste veseli - ivo šimat banov
andrija maurović intervju - zdravko zupan
crtanje je hohštapleraj - sanja aritonović, krešimir zimonić i branko gavrić
ja sam stari mačak - mladen pavković
sjećanje na zaborav - aleksandar vojinović
andrija maurović, strip i akciona tehnika pogleda - vera horvat - pintarić
andrija maurović ili jedan život u stripu - ranko munitić
pustolovina starog mačka - veselko tenžera
smrt starog mačka - bogdan tirnanić
elementi analize maurovićevih stripova - mata bošnjaković
svjetski junaci naše sredine - bojan m. đukić
50 godina od prvog stripa andrije maurovića - veljko krulčić
otmeni posmatrač i učesnik - aleksandar grbić
andrija maurović, autor stripa kao klasik - ješa denegri
trojica u mraku, remek-djelo u stripu koje nitko nije dostigao - stanko lasić
erotska imaginacija andrije maurovića - drago glamuzina
najbolji crtač stripa u evropi ili maurović, sam samcit - fadil hadžić
prljave tajne starog mačka - slobodan šijan
sećanja na andriju maurovića - dragoslav jovanović dragon
junak svoje priče - saša rakezić alias aleksandar zograf
maurović zauvek - vasa pavković
andrija maurović, genijalnost ispoljena u stripu - zdravko zupan
aelita: ljubavna priča u vrtlogu ekstraterestrijalne revolucije - lidija butković
stripovska zbivanja u zoni filaktere - zorica jevremović
veliki - marko stojanović
vizuelno pripovedanje andrije maurovića - živojin tamburić
put u središte mašte - pavle zelić
fragmenti o mauroviću
dva sprovoda andrije maurovića -aleksandar vojinović
trojica u mraku - arsen dedić
kandaul - andrija maurović
stripografija
maurović u izdanjima aleksandra j. ivkovića
maurovićevi stripovi u inostranstvu
samostalne izložbe
andrija maurović na filmu
bibliografija knjiga koje je ilustrovao andrija maurović
bibliografija tekstova o andriji mauroviću (izbor)

Jedan od tekstova iz Gradca
Saša Rakezić - Junak svoje priče
http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1124068&print=yes

Knjiga MAUROVIĆU, S LJUBAVLJU je, naravno, nezaobilazna.
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=37245
Većina tekstova iz Gradca je i ovde objavljena. Nemam vremena da detaljno uporedim, a potreban je i dodatan napor, jer knjiga nema sadržaj (kazalo). Obzirom na značaj Maurovića, treba imati oba izdanja.

Edited by - JAH WOBBLE on 21/07/2013 23:41:25
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 15/02/2014 : 00:12:11  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Posljednja pustolovina Starog Mačka
MAUROVIC SDU 2 | 120 str.
by tinton


U gradiću Sund Riveru i u njegovoj okolici, samom srcu Divljeg zapada vlada razbojništvo. Bande haraju posvuda, a podmićeni sudovi izriču krive presude i šalju na vješala dobre i plemenite ljude. Vođa te ološi, Jeff Dlyk, samoprozvani guverner imao je nesreću da su u vrijeme njegovih nedjela u tom kraju obitavali Stari Mačak i Polagana Smrt.


“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10042 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/07/2023 : 18:54:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Možda će nekoga zanimati, osobno nisam znao za ovu knjigu dok nisam pročitao informaciju na stripvesti.com:



https://radiogornjigrad.blog/2023/06/12/beogradska-promocija-knjige-maurovic-od-mula-do-mula/

http://www.radiodux.me/vijesti/drustvo/veljko-krulcic-o-knjizi-maurovic-od-mula-do-mula


Go to Top of Page

JAH WOBBLE
Average Member



628 Posts

Member since 20/01/2009

Posted - 08/09/2023 : 00:35:21  Show Profile Show Extended Profile  Send JAH WOBBLE a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20702 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 30/12/2023 : 00:29:27  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
https://www.mojstrip.eu/kolumne/o-stripu-sada-i-nekada-by-krulcic/crveni-maurovic-je-apsolutno-opravdao-svaki-dinar-kojeg-sam-za-njega-dao-napisao-je-2013-stripofil-branko-antic-iz-cacka-a-tu-tvrdnju-argumentirao-je-najvisim-ocjenama-svakom-od-osam-objavljenih/

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000