forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Gipi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 02/02/2014 : 02:36:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote

((c)http://giannitruduphotos.wordpress.com/)


Gianni Pacinotti - Gipi je poznati talijanski stripaš i redatelj. Rođen je u Pisi 12. prosinca 1963. godine. Od malena je zavolio crtanje te i danas kaže da se kroz medij stripa najlakše izražava. Od skromnih početaka kao osmišljivač slogana za jednu auto industriju brzo je dostigao slavu kao jedan od najvažnijih novih talijanskih majstora stripa. Nakon objavljivanja kraćih stripova u časopisima Cuore, Blue, Il Clandestino, Boxer, Il Manifesto, Lo Straniero i novinama La Repubblica na Igortov (Igor Tuveri) nagovor radi svoj pri album Appunti per una Storia di Guerra (Bilješke za ratnu priču). Strip je jako dobro prihvaćen u Italiji ali pravu popularnost stiče nakon što mu je album objavljen na francuskom trižištu gdje čak dobiva i glavnu nagradu na festivalu u Angoulêmeu i nagradu Goscinny. Nakon toga je dobio gotovo sve važnije stripovske nagrade u Italiji a 2014. je njegov najnoviji strip unastoria čak nominiran i za najvažniju književnu nagradu – Strega. Gipi se okušao i kao filmski redatelj i to filmom L'ultimo terrestre.

Bibliografija:

- Esterno Notte, 2003.
- Proserpina e Mida, 2003.
- Appunti Per una storia di Guerra, 2004. (Fibra, 2008.: Bilješke za ratnu priču; Komiko, 2013.: Beleške za jednu ratnu priču)
- Gli Innocenti, 2005.
- Questa è la Stanza, 2005. (Komiko, 2017.: Garaža)
- Hanno Ritrovato La Macchina, 2006.
- S., 2006. (Fibra, 2013.)
- LMVDM - La mia vita disegnata male, 2008
- Diario di fiume e altre storie, 2009
- Verticali, 2009.
- Baci dalla provincia, 2011
- unastoria, 2013. (Komiko, 2020.: jednapriča)
- La terra dei figli, 2016. (Stripburger, 2017.: Dežela potomcev; Komiko, 2019.: Zemlja sinova)
- Boschi mai visti, 2018.
- Effetti collaterali, 2018.
- Il pugile, 2018.
- Il cacciatore di cuori, 2019.
- Il mondo moderno, 2019.
- Momenti straordinari con applausi finti, 2019.

Teme posvećene Gipiju:
Domaća izdanja

Bilješke za ratnu priču
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=32114

Beleške za jednu ratnu priču
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=44474

S.
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=44463

Garaža
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=48884

Zemlja sinova
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=50929

jednapriča
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51280


Ostala izdanja


unastoria
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=46686

Garage band
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=47565

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - solar on 28/05/2020 17:25:42

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 18/02/2014 : 17:25:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
U organizaciji Maurizia Komara u Trstu će 22. veljače gostovati Gianni Pacinotti poznatiji pod pseudonimom Gipi. Kod nas su mu objavljena dva dijela, Bilješke za ratnu priču (Fibra i Komiko) i S. (Fibra) a u Trstu će govorti o uspjehu njegovog novog album unastoria koji je bio prvi strip ikad nominiran za najprestižniju talijansku književnu nagradu Strega. Susret će biti održan u popodnevnim satima u Knulp baru.

Podsjetnik:

http://coconinoclub.blogspot.it/2014/02/gipi-e-unastoria-padova-21-febbraio-e.html

Nakon predstavljanja stripa unastoria slijedi projekcija njegovog filam L'ultimo terrestre.


"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 02/07/2014 16:25:37
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 20/02/2014 : 16:23:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
http://knulp.org/appuntamenyi/2202-gipi-al-knulp/

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 23/02/2014 : 13:52:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Gipi je zakon. Susret je bio super i baš mi je drago da sam ga upoznao. Govorio je o svom novom stripu ali i o nekim starijim radovima, dao par dobrih savjeta novi crtačima u potrazi za svojim stilom te objasnio što strip njemu znači. Inače stvarno je ljudina, usprkos visokoj temperaturi došao je na zakazano predstavljanje. Prostor i nije bio najbolji, ljudi je bilo barem četiri puta više od raspoloživih mjesta a vjerujem da bi ih bilo još i više da je prostor bio veći.



Unastoria je prvi strip koji je napravio nakon pet godina pauze i imao je malo drukčiji proces nastajanja. Uobičajeni način rada mu je da strip počne crtati čisto intuitivno da bi nakon dvadesetak stranica stao da vidi kamo priča ide i da odluči kamo želi da priča završi pa makar mu za to trebalo i nekoliko mjeseci. Kod ovog stripa nije želio stati sve zbog straha da ga nikad više neće nastaviti, tako da je strip crtao u kontinuitetu godinu dana. Kad ga je završio bio je prilično razočaran i nezadovoljan s konačnim rezultatom, mislio je da ga nitko neće razumjeti. Pravu vrijednost toga što je napravio je shvatio tek iz feedbacka čitatelja i iz pitanja na raznim susretima u sklopu predstavljanja ovog stripa.

Osim crtanja, kao prva ljubav, vremenom je zavolio i pisanja i to toliko da ponekad bi želio samo pisati (a već je i imao nekoliko ponuda velikih talijanskih izdavača). Ipak ne može se puno odvojiti od stripa, obožava ga kao medij s kojim se može najbolje izraziti. S druge strane nije netko tko prati strip kulturu, niti tko se želi smatrati dio bilo kojeg „kluba“. Na komentare da bi da je dobio nagradu Strega značilo puno za priznavanje stripa u Italiji kao nečeg ozbiljnog odgovorio je da ga boli k…c za strip, stripu ne treba priznanje, ne treba da ga shvate ozbiljno, stripu trebaju autori s mudima koje će raditi dobre stripove.


Na slici su za stolom: Alessandro Mezzena Lona (urednik rubrike za kulturu u dnevniku Il Piccolo), Gipi i Dario Fontana. U pozadini je Maurizio Komar.

O ostalim radovima kaže da je svoj prvi veći strip Bilješke za ratnu priču napravio na Igortov nagovor za koji je dobio nagradu na festivalu Romics 2005. godine. Ova se nagrada često zaboravlja jer već sljedeće godine osvaja za taj isti strip glavnu nagradu na festivalu u Angoulêmeu i nagradu Goscinny. Nakon kojih mu naglo raste popularnost i u Italiji. Zbog tih nagrada je na zahtjev Joann Sfar napravio strip Questa è la stanza izravno za francusko tržište.

Jedna od zanimljivih izjava je bila da sa svakim novim stripom koji radi želi poništiti i kontrirati prethodni. Tako da nakon dosta ozbiljnih stripova nacrtao je jedan komičniji LMVDM (La mia vita disegnata male / Moj loše nacrtan život). Povod tome je bio i to što se on, koji se inače smatra veseljakom i zajebantom s uvijek nekom spačkom na pameti, kad god je radio stripove našao da se jako uozbiljio i smračio. Ljutilo ga je to što kad radi nešto što voli mora biti ono što nije. Inače njegove prijatelje iz djetinjstva uglavnom boli briga za njegov rad ali su taj strip barem prolistali. Čisto zato jer se i oni javljaju u njemu. Kao kontrapunkt tom komičnom stripu je ovaj Unastoria koji je opet ozbiljan.

Jedno vrijeme je radio i satirične ilustracije za ljevičarski magazin Internazionale ali mu je dosadilo. Radovi su mu bili iznimno popularni jer su se čitatelji mogli lako ogledati u likovima i situacijama. Prekinuo je s time kad je shvatio da je to njegova vizija pakla i da najprije želi čitatelja potaknuti na razmišljanje i da otkrije nešto novo a ne da bude uljuljkan u sigurnost vlastitog razmišljanja.

Što se tiče tehnike rada, za potrebe ovog stripa Unastoria koristio je akvarele (vidljivo i u videu) ali i kadrove samo s tušom. U radu se zna koristiti i kompjutorom tako da je ovdje pomoć njega obrubljivao kadrove te tu ti tamo povećao kontrast u scenama s svjetlima grada i sličnim. Ovaj put je i sve balončiće s tekstom ubacio naknado. Ne bježi od kompjutera kao pomoć pri radu na stripu ali je u glavi uvijek na sljedećem kadru, sljedećoj stranici, svo to uljepšavanja uzima mu previše vremena. Jedino što ne voli je raditi sve digitalno, odbojna mu je misao da se sve greške mogu popraviti. Sljedeći strip (zapravo dva) radi kompletnog u oldschool tehnici.

Budući da ima iskustva i s radom na filmu upitali su ga što mu kod stripova predstavlja soundtrack. Odgovorio je da soundtrack djelom zamjenjuje postavkom i rasporedom i brojem kadrova na stranici.

Pohvalio je Fibrino izdanja Bilježaka za ratnu priču. Svidjela mu se oprema a bogme i nijansa otiska. Čak sam mu i pročitao prijevod strofe s početka stripa.


Kratki video za vrijeme kojeg Gipi slika jednu stranicu stripa Unastoria.

Nadam se da će uskoro biti još domaćih izdanja njegovih stripova. Fibra je najavila Moj loše nacrtan život a nadam se uskoro i još kojem naslovu.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 23/02/2014 14:03:57
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4091 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 23/02/2014 : 14:40:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Bome lijepi osvrt, hvala Deers
I obavezno napiši dojmove kad pročitaš Unastoria-u; koja (po običaju) izgleda fascinantno u 3 p.m. Čovjek je stvarno izuzetno nadaren za dočaravanje atmosfere.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 23/02/2014 : 15:01:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Napišem dojmove samo da mi dođe na red za čitanje. Čekaju me još neki lanjski koje trebam pročitati za formirati listu za Oscara. Nakon toga mi je odmah ona na redu, stvarno izgleda fenomenalno.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

PAJDO
Senior Member



Croatia
2236 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 23/02/2014 : 22:03:01  Show Profile Show Extended Profile  Send PAJDO a Private Message  Reply with Quote
@Deers


In spite of my rage I´m still rat in a cage...
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 26/02/2014 : 14:23:53  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
"stripu ne treba priznanje, ne treba da ga shvate ozbiljno, stripu trebaju autori s mudima koje će raditi dobre stripove"

amen. Gipi je zakon :)
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 01/03/2014 : 19:19:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam strip i ne znam kako da pametno svedem dojmove. Rekao bih da je strip predivan. Ne mislim samo na crtež već strip kao cjelinu. Sama Priča, mada se ne radi o jednoj priči posebno već o priči u kojoj se prepliću različite priče, je možda najbolje sažeta u liku vojnika u Prvom svjetskom ratu: poetska ali u surovoj realnosti. Taj spoj nije odvojen stranicama već je nerijetko i jedno i drugo sukobljeno u istoj sličici. Uz to ima i onih bisera, koji su karakteristični za svako njegovo djelo.
Crtež je maestralan, iako to možda nije novost. Ovdje mi čak izgleda da on puno više "šara". Mijenja stil, palete boja i miješa naraciju gotovo nasumično. Gotovo, jer na kraju sve sjedne na svoje mjesto.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 14/04/2014 : 12:35:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Izgleda da je tek sada službeno nominiran za nagradu Strega 2014.

Booktrailer

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Boston Jack
stripovi.com suradnik



166 Posts

Member since 26/05/2010

Posted - 14/04/2014 : 16:41:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Boston Jack a Private Message  Reply with Quote
Zaaaaakon :) Bilo bi dobro znat Talijanski
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 14/04/2014 : 17:07:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Ako misliš na ovaj booktrailer, malo otkriva radnju previše, a ako misliš na strip, očekujem da će ga prije ili kasnije netko objaviti, Fibra ili Komiko.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Boston Jack
stripovi.com suradnik



166 Posts

Member since 26/05/2010

Posted - 14/04/2014 : 20:03:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Boston Jack a Private Message  Reply with Quote
Mislim zbog trailera i zbog videa iznad, di crta akvarelom. Pogledal sam ga par puta, zakon mi je njegov akvarel i pristup crtanju. Vjerujem da će se pojavit lokalno izdanje stripa iz trailera, ne sumnjam.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 02/07/2014 : 15:56:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Epizoda dokumenatrne serije Fumettology posvećena Gipiju!

EDIT:

Odlična epizoda! Ponajviše zbog Gipija i toga što su mu većinu vremena dali da pripovjeda. Možete ga voljeti ili mrziti ali mu ne možete prigovoriti da nije iskren.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 02/07/2014 21:11:24
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 02/12/2014 : 14:55:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Preview stripa unastoria:

http://issuu.com/coconinopress/docs/unastoria

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11584 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 02/12/2014 : 20:49:50  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Dobar je Gipi. Pročitao sam dosta njegovih stripova
A i nosimo istu jaknu

Have mercy
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 15/04/2015 : 12:07:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Gipijeva kartaška igra sa njagovi ilustracijama:



https://www.facebook.com/pages/Bruti/1564185567183803?sk=timeline

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 15/05/2015 : 12:05:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Intervju sa Gipijem povodom njegove igre i novog stripa La terra dei figli.

http://www.wired.it/play/fumetti/2015/05/15/gipi-fuori-dal-mondo/

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 23/12/2015 : 16:06:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
Bilo bi dobro da se nešto njegovo ovdje prevede i objavi. Za lika sam saznao tako sto je Villa na Facebooku shareovao ovaj gore video, uz komentar tipa "E ovo je umjetnost!", hayd reko bas da vidim sta se njemu svidja, i iznenadio sam se moram priznati :)

U svakom slucaju odlican!
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 23/12/2015 : 16:16:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Bibliografija:
...
- Appunti Per una storia di Guerra, 2004. (Fibra, 2008.; Komiko, 2013.)
...
- S., 2006. (Fibra, 2013.)
- LMVDM - La mia vita disegnata male, 2008 (najavila Fibra)
...



Pa objavljeno je

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 23/12/2015 : 16:18:22  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by MisterYES

Bilo bi dobro da se nešto njegovo ovdje prevede i objavi.



Go to Top of Page

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 23/12/2015 : 18:06:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
Joj hvala moracu ovo potraziti. Fkt nisam u toku :D
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 01/08/2017 : 18:44:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote


Gipi: La terra dei figli, 2016

Najnoviji Gipi. I opet se drži one svoje stare maksime da svakim novim stripom pobija onaj prvi. Ako se unastoria bavila introspekcijom lika u kreativnoj i krizi identiteta ovaj strip se bavi djelovanjem likova u životnoj krizi, odnosno preživljavanju, sa jako malo vremena za stati i razmišljati. Ovo je i prvi (koliko je meni poznato) jedini njegov strip kompletno rađen tušem. Njegovi stripovi su znali imati takve dijelove, skoro pa na razini skica ali La terra dei figli ima dorađeniji, smireniji i oblikovanji stil. Ali i dalje prepoznatljivu Gipijevu stilizaciju. Nedostatkom akvarela i/ili laviranog tuša izgleda da je njegov strip ogoljen njegove prepoznatljive poetike ali nije tako. Ona je tu, samo sirovija - iskonska, pa nemojte se začuditi da prilikom čitanja "ugledate" neki njegov poznati pejzaž u akvarelu.

EDIT:
Da se razumijemo, koliko god bio drukčiji i dalje je to Gipi sa svim svojim strahovima koji uvijek propitkuje taj odnos s ocem. Jedan od odgovora daje i ovaj strip.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 01/08/2017 19:25:31
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 02/08/2017 : 15:54:43  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Cini mi se da ce Gipi biti gost ovogodisnjeg Salona Stripa u SKCu!
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 02/08/2017 : 16:17:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Odlično! Super vijest. Lik je legenda!

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 01/08/2018 : 17:00:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

La terra dei figli sam procitao pocetkom godine u nasem (slovenskom) izdanju pod naslovom Dežela potomcev.
http://www.stripburger.org/language/sl/gipi-dezela-potomcev/

Strip se procita za pola sata max, nema bas puno teksta, jedino ako duze buljis u kadrove. Postapokalipticni Gipi i ima li ljudskosti u sturm odgoju i preplitanjem novoizmisljenih "religijskih" kultova. Mad Max meets... eeeem, pomozite drugovi?






Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.18 seconds. Snitz Forums 2000