forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka specijal 7 - Ronin
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 19/03/2020 : 22:26:13  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
nakon svih ovih godina, obozavam ovaj strip. RONIN
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 20/03/2020 : 10:01:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

nakon svih ovih godina, obozavam ovaj strip. RONIN



Gde me nadje
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 04/01/2021 : 09:09:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Meni je Ronin jedan od najboljih uradaka Millera, genijalan strip. Baš bi bilo super i ELektru vidjet u ovako velikom formatu :))))

Edited by - Chui on 04/01/2021 09:10:04
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 04/01/2021 : 09:14:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Stiže ti Elektra Lives Again ove godine od izdavača Hangar 7.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 04/01/2021 : 09:28:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Stiže ti Elektra Lives Again ove godine od izdavača Hangar 7.



opa :) super!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 04/01/2021 : 09:45:16  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
a, lepo lepo
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 04/01/2021 : 10:34:44  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
I meni je Ronin uz 300 top od Millera.
SC nisam još čitao. ;)

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 12/01/2021 : 20:52:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
ovako ; ako se uzme u obzir kad je nastao, Ronin je svakako revolucija i kao takav vrijedan pažnje. Početak/zaplet odličan, super ideja - ali nakon toga malo pomalo skreće u nekom drugom pravcu. Nemogu reći lošem, ali isto tako nije za pasti na guzicu. Kao da se malo pogubio na putu.
Sin City mi je puno bolji.

Crtež..kadriranje odlično,Miller je majstor tog segmenta, ali tehnički je to poprilično loše. Da je barem tuširao neko drugi, možda bi spasio stvar, ali ovako je dosta lošnjikavo. Netko je spomenuo BD/MOebiusa - ljudi, budite ozbiljni, ovo nije ni sjena toga. Može doduše Miller to bolje, i to iz iste tematike - vidi naslovnice za Lone wolf & Cub, koje su skroz korektne.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 29/01/2021 : 20:01:00  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote



Spektakularan crtež sa otkačenim spojem samurajštine i naučne fantastike gde ratnik lutalica u potrazi za davno izgubljenom čašću putuje kroz vreme radi osvete i konačnog megdana sa demonom koji mu je ubio gospodara...

... ali da li je baš sve tako Davno se ovo čitalo i već sam prenebregnuo u kojoj meri priča pri kraju pravi zaokret od 180 stepeni i ništa nije onako kako se na prvi pogled činilo, kao što je neko ranije na temi lepo primetio, isti osećaj kao kada se čitaju saj faj romani Filipa K Dik-a

Vizuelno strašno jako delo, zar je Ronin stvarno jedino Milerovo sci-fi čedo gde je potpisan kao crtač?

Predgovor takođe veoma edukativan i Ronin dobija jednu sasvim drugu dimenziju kada se posmatra istorijski kontekst jer ovo delo je i u formi i u sadržaju bio preteča mnogih stripova i umnogome promenio standard rada na američkoj strip sceni i utabao stazu za nadolazeće umetnike

Sve u svemu, Ronin je u momentu izlaska bio debelo ispred svog vremena, fenomenalna grafička novela i jedan od kultnih debija samostalnog autora

I ne znam ko je svojevremeno gledao crtać Samurai Jack na CN, ali Tartakovski je bio vidno inspirisan ovim stripom

Edited by - naker on 29/01/2021 20:01:46
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1387 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 30/01/2021 : 00:06:58  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Značajan je Ronin, ali Jenette Kahn ga baš pretera u uvodu. Treba to malo uzeti sa rezervom, jer ona je bila izdavač u kompaniji koja je objavila strip.

Dobro pa ovaj strip nije objavljen sa kritikom Kima Thompsona (glavna faca iz The Comics Journal-a) koja je bila prilično negativna. Ali, naravno, Thompson je takođe preterao, na drugu stranu.

Ronin je prilično hermetičan zato što Miller koristi tekst samo u formi dijaloga. Ne vidimo ničije misli, i ne slušamo nikakvog pripovedača.

Ali ovaj strip izgleda bolje od većine svojih savremenika, a veliku ulogu u tome nosi Lynn Varley - nemojte je zanemariti!




In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/01/2021 : 04:00:20  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker



I ne znam ko je svojevremeno gledao crtać Samurai Jack na CN, ali Tartakovski je bio vidno inspirisan ovim stripom



Ja gledao i oduvek bio odusevljen njime. Najbolji i najozbiljniji crtac na nekada sjajnom Cartoon Netwoorku, a to uopste nije lak zadatak pored tuceta i tuceta drugih odlicnih crtaca.

Gennedy Tartakovski je i sam rekao da mu je Ronin bio inspiracija za seriju, kao i Millerov 300 kojeg je obradio u jednoj epizodi takodje.

Izasao je pre koju godinu i zavrsetak Samuaraja Dzeka za odrasle, poslednja sezona koja zaokruzuje pricu 15 godina nakon izlaska prethodne sezone. Jos uvek nisam to pogledao a moram. Bas moram.

Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 30/01/2021 : 09:01:28  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
da me sad neko pita sta mi je najbolje od milera, reko bih mu e vala ronin
Go to Top of Page

ivke80
New Member



198 Posts

Member since 24/06/2017

Posted - 07/02/2021 : 13:15:29  Show Profile Show Extended Profile  Send ivke80 a Private Message  Reply with Quote
Kreativno, narativno napeto, atmosfericno. Naravno, pojedni dijelovi u 2021 izgledaju vec vidjeno ali strip time uopce ne gubi smek.
Story telling odlican, dugacki vodoravni paneli mi puno bolje funkcioniraju nego u npr Punisheru i dobro se ritmicki slazu s ostalim panelima.
Cak i ovaj ‘prljavi’ crtez odgovara prici, dovoljno je realan da prikazuje nalicje zamisljenog buduceg svijeta i dovoljno apstraktan da izrazi njegovu distopijsku SF narav.

Edited by - ivke80 on 07/02/2021 15:35:38
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 07/02/2021 : 22:58:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

da me sad neko pita sta mi je najbolje od milera, reko bih mu e vala ronin



Često si i ja pomislim to, al bemu miša kad okrenem i druge njegove stripove teško se odlučit.
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 15/12/2021 : 17:12:03  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Zanimljiv uvid u relativno ranog Franka Millera i njegove dosta revolucionarne ideje.
Vrlo jasno je otkuda onaj stil i kadriranje u Dark Knight Returns jer ovdje vidimo osnove i prve (uspješne) eksperimente s time.
Crtački je dosta kaotično na momente, uz dosta grub i neizbrušen crtež (vjerojatno da bi se istaknula distopijska atmosfera) u kojem se ponekada teško snaći. No, cijenim crtež koji je u službi atmosfere i priče, a atmosfera je ovdje napeta, nadrealna i prepuna crnih slutnja.
Priča je dosta kreativna i puna zanimljivih obrata. Cijela ta ideja spajanja povijesnog istoka i surove budućnosti je dosta riskantna, ali Miller to prilično vješto uklapa i servira kao da je najnormalnija stvar.
Nedostajalo je možda malo jačeg i uzbudljivijeg glavnog sukoba. Nedostajalo je i nekih emocija čijih smo naznaka vidili, ali u sveukupnom dojmu se čini kao da je strip bio dosta prazan po tom pitanju.
Isto tako, koliko god poštovao crtež i stil Millera, ovdje mi je ipak prečesto za moj ukus bilo teško pratiti što se događa.
Moglo bi se reći da sam dosta zadovoljan pročitanime, ali gore navedeni nedostaci ponekad ozbiljno naruše užitak čitanja.
3.5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/02/2022 : 00:09:21  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

da me sad neko pita sta mi je najbolje od milera, reko bih mu e vala ronin


Ronin najbolji Miler??
tebi se razum opasno pomutio.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 08/02/2022 : 00:19:04  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by kasper

da me sad neko pita sta mi je najbolje od milera, reko bih mu e vala ronin


Ronin najbolji Miler??
tebi se razum opasno pomutio.



nemoj me jebat u ove kasne sate dok citam stripove, aj procitaj ponovo sta sam napisao polako, pa se javi
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 13/02/2022 : 12:38:48  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Miler mi je jedan od omiljenih autora.Grad greha (prva 4 trejda),Povratak mračnog viteza,Godina prva,Dardevil Ponovo rođen nešto ponajbolje u devetoj umetnosti;ostatak Sin sitija,300,ostatak njegovog Dardevila odlični;Odmazda i Kserkses su mi razočaravajući,a dugo sam vagao da li da uzmem Ronina,s' obzirom da mi se svojevremeno zavir nije dopao ni pričom ni crtežom,a cena je pojaka da rizikujem.Ali sad pošto je rasprodat,odlučih se na nabavku,pošto sam računao da ću ga lako razmeniti/prodati ako mi se ne svidi.

Kao što i nije.Sad gledam razne osvrte,recenziju i komentare,i moram da priznam da sam začuđen brojnim hvalospevima,jer meni je Ronin,najkraće rečeno,uglavnom naporan.
Kao prvo,ja obožavam crtež Milera Frenka,ali ovde mi se baš nije dopao.Vidim da ga mnogi ocenjuju kao odličnog,izgleda da sam ja slep kod očiju,ovo mi nije ni blizu onoga što nam je darovao u gore porojanim stripovima.Posebno mi se ne sviđaju veliki kadrovi i spleš scene.Ovo je moglo komotno ići u B5 formatu,i ako neko od srpskih izdavača bude ovo izdavao,nadam se da će tako i uraditi.
Priča ima dobru ideju,taj neki miks samurajštine i naučne fantastike,ali su me prva tri poglavlja ubila u pojam,scenario na trenutke konfuzan,nekonzinstentan,smoran;onda sam malo "prodisao" u 4. i 5. koji su mi ok,ali zadnji deo me je skroz zbunio,i samo pogoršao celokupni dojam.
Ono što mi se najviše sviđa u stripu je ta neka prepoznatljiva Milerovska atmosfera.

Kako god,Ronin ide na doboš.

2.5/5 (4/10)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 13/02/2022 12:39:58
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3112 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 13/02/2022 : 13:14:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Pa ne znam jel bi se složio oko crteža ovde s tobom, meni je dobar. Slab sam uvek bio na njegovo kadriranje. S druge strane, priča, prvi put kad sam ga čitao davnih godina, sam još mislio da Miller ne ume ništa da zabrlja, je bila baš veliko razočarenje. A hteo sam da ga zavolim. Bukvalno sam se osećao imrcvarenim.
Gledam u moj dnevnik ocena, dao sam mu 3,5/10.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 13/02/2022 : 18:56:40  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Revolucija počinje ovde. Naravno da će Dark Knight požnjeti svu slavu, ali njegovo seme, njegov začetak se nalazi u Roninu. Ne toliko zbog priče, koja nije neka, niti zbog crteža, pa ni zbog same kritike društva, koja će nam kasnije kod Millera i presesti. U pitanju je tok misli koji Miller upotrebljava i dovodi do perfekcije, i način na koji taj tok utiče na celokupnu dramaturšku i scenarističku kompoziciju grafičke novele. Ronin je prvenac velikog majstora koji će se, na žalost, vremenom istrošiti. Ronin je njegovo prvo samostalno čedo, his bastard son, na koga mnogi greškom zaboravljaju. Ali on vredi, kako kao deo istorije strip umetnosti, tako i kao odlična novela. Obavezna lektira. - Djole
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 13/02/2022 : 21:03:52  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Djole je sve rekao - nit je crtež neki, nit je priča neka, al je prvi. Dvaput sam ga čitao, htio da mi se svidi ali ništa
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 13/02/2022 : 21:45:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Sad uopće ne shvaćam????? jel smo to čitali isti strip ili postoji neko alternativno izdanje??? Meni je i nakon svježe ponovljenog čitanja Ronin ostao u sjećanju kao odlična SF triler priča, vizialno klasični Miller, znači ili ga voliš ili ga mrziš, al ako padaš na crtež Mračnog viteza onda uopće mi nije jasno zašto ne voliš Roninov jer je u svojoj umjetničkoj esenciji to ista stvar. Ok Dark night je ipak nešto pitomiji dok je Ronin ipak divljiji i nesputaniji komercijalnim očekivanjima.

Edited by - Chui on 13/02/2022 21:49:39
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6586 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 13/02/2022 : 22:29:32  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Mozak mora da se uključi.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1672 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 13/02/2022 : 23:45:31  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Mozak mora da se uključi.



Ne znam na koga misliš u ovim osvrtima?
Ko mora da uključi mozak?

Resistance is futile.

Edited by - borg on 13/02/2022 23:45:56
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6586 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 13/02/2022 : 23:55:31  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Govorim generalno, da bi se shvatilo šta se čita.

Zamisli da neko čita delo Agate Kristi i da mu je nerazumljivo, jer se ne vidi na početku ko je ubica, nego mu je nejasno, konfuzno i zbunjujuće do samog kraja.

Ronin je pravi SF i napisan tako da tokom čitanja odgonetamo šta se i zašto dešava, jer nam autor ne objašnjava sve u startu. Neko odustane, neće da se muči, a neko se angažuje i svaka kockica dođe na svoje mesto. Nema ništa nejasno, koliko pamtim.

Edited by - alexts on 13/02/2022 23:56:32
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000