forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Glazba
 KURT COBAIN-IN MEMORIAM
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 05/04/2014 : 15:12:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message  Reply with Quote


Dvadeset godina od smrti frontmena Nirvane: Kurt Cobain -posljednja velika rock zvijezda


ČAK I 20 godina nakon njegove smrti, pop kulturalno naslijeđe frontmena Nirvane i dalje živi.

Kurta Cobaina mnogi nazivaju "posljednjom velikom rock zvijezdom", glazbenim genijem upečatljiva vokala koji je u isto vrijeme otkrivao sav njegov bijes i ranjivost. Njegov matični bend, za svog kratkog postojanja, uživao je ogromnu popularnost, a njihov najpoznatiji album, "Nevermind", popeo se na sam vrh top ljestvica i ugrozio status velikih zvijezda kao što su Michael Jackson i Guns N' Roses.

Moji stihovi su velika gomila kontradikcija

"Moji stihovi su velika gomila kontradikcija. Oni su podijeljeni i nalaze se negdje između mojih iskrenih stavova i osjećanja i sarkastičnih obećavajućih i humorističnih opovrgavanja ideala koji su već odavno iscrpljeni. Nastojim biti strastven i iskren, ali se također želim zabavljati i ponašati kao debil", zapisao je Kurt Cobain u svom dnevniku, u vrijeme izlaska prvog albuma Nirvane "Bleach".

"Ljudi mi prilaze i govore da im je 'Nevermind' promijenio život. Tada se prisjetim Kurta, toga koliko je bio predan, fokusiran i odlučan da napravi stvari koje je radio. Kad god to čujem, pripišem tu zaslugu njemu", rekao je svojevremeno Krist Novoselic.



U njihovoj su glazbi podjednako uživali čudaci, outsideri i šminkeri, modni dizajneri pokušavali su oponašati Cobainov specifični stil, a džemperi karirane košulje ranih su 90-ih bile "must-have". Naravno, i utjecaj na glazbenu scenu bio je golem, a mnogi su bendovi pokušavali profitirati imitirajući njihov zvuk. Međutim, nitko u ovih 20 godina nije uspio za grunge scenu učiniti ono što je učinio Cobain i njegov bend.

Što je pjesnik htio reći

"Za kog' vraga novinari stalno inzistiraju na drugorazrednoj frojdovskoj interpretaciji mojih stihova, kada ih u devedeset posto slučajeva pogrešno objašnjavaju", napisao je u dnevniku ogorčen tadašnjim rock-novinarstvom.

Iako je većinom nezahvalno otkrivati 'što je pjesnik htio reći', osobito kada je taj pjesnik Kurt Cobain, korak u tom smjeru napravio je Charles R. Cross u biografiji o njemu, "Kosa anđela", rasvijetlivši okolnosti u kojima su nastajale neke od najpoznatijih pjesama Nirvane. Cobaina je za pjesme nadahnjivalo gotovo sve što se događalo oko njega i u njemu, od poremećenih odnosa u obitelji nakon nikad prežaljenog razvoda braka roditelja, preko stanja u društvu do ljubavnih veza.

Potonje je bio poticaj za pjesmu "About a Girl", nastalu nakon prigovora njegove djevojke Tracy da piše o svemu osim o njoj. Kurt joj nikada nije priznao da je tu pjesmu napisao za nju, iako ju je svakodnevno uvježbavao u njezinom društvu. Bila je to njegova prva otvoreno ljubavna pjesma, a napisao ju je nakon što je tri sata preslušavao Beatlese.



Pjesmu "Polly" nadahnuli su novinski članci o brutalno silovanoj djevojci, a užas tog događaja Cobain je prikazao paralelno dajući ljudske karakteristike napadačima. Tema pjesme u kontrastu je i s nježnom i laganom melodijom, pa navodi slušatelje da nesvjesno i ležerno pjevuše uz priču o strašnom zločinu. Bob Dylan izdvojio je taj Cobainov uradak kao najhrabriji, ustvrdivši da "ovaj klinac ima srce".

'Klinac sa srcem' nije volio biti predoslovan, pa nije htio priznati da je pjesma "Sliver" autobiografska, iako je svima koji su ga poznavali bilo jasno da priča o dječaku koji mora živjeti s bakom i djedom, a želi biti kod kuće s majkom, itekako ime veze s njim. O posljedicama nesređenih obiteljskih odnosa progovorio je i u pjesmi "Something in the Way", kojom podsjeća na to kako se osjećao dok je živio kao beskućnik.



Rock zvijezda novog vremena

Cobain je uspješno stvorio "rock zvijezdu novog vremena". Ismijao je seksizam u rocku, a njegovi tekstovi često su se bavili nepravdom prema ženama i homoseksualcima. Cobain je postao i gay ikona i jedan je od prvih rokera koji su se pojavili na naslovnici LGBT časopisa "The Advocate". Nošenje haljina na pozornici i ljubljenje s Kristom Novoselicem smetalo je homofobe u konzervativnijem dijelu SAD-a.

U istom je broju izjavio da se osjeća "gay duhom" i da je "vjerojatno biseksualan".



Pet godina duga karijera bila je i više nego dovoljna da Cobaina i Nirvanu stavi u sam panteon rocka, ali slava se negativno odrazila na pjevača koji se tijekom tog perioda borio s vlastitim demonima.

5. travnja 1994.

Ovisnost koja je bila posljedica nikad konkretno dijagnosticiranih problema sa želucem, neprestane trzavice u burnoj vezi s Courtney Love, prezir prema zvjezdanom statusu i publici, sve je to u konačnici dovelo do prerane smrti koja je šokirala svijet glazbe.

Iako, kao u slučaju svake velike rock zvijezde, postoji niz teorija o njegovoj smrti, ona općeprihvaćena je da je Cobain 5. travnja oduzeo vlastiti život u svom domu u Lake Washingtonu.



Obojica Kurtovih ujaka su počinila samoubojstvo a on sam je u mladim danima se često znao snimati Super-8 kamerom, snimivši jednom svoje samoubojstvo kao šalu. Njegova kćer Frances Bean Cobain je priredila zabavu povodom svog šesnaestog rođendana na kojoj je tema bila - samoubojstvo.

Tijelo je 8. travnja pronašao električar Gary Smith koji je isprva pomislio da pjevač spava sve dok nije uočio sačmaricu koja je bila uperena u njegovu bradu.



Pronađena je i poruka imaginarnom prijatelju iz djetinjstva (Boddah) u kojem je napisao da već godinama nije osjećao "uzbuđenje prilikom slušanja i stvaranja glazbe". Više od pet tisuća obožavatelja nekoliko se dana kasnije skupila u Seattleu, a pojavila se i Courtney Love koja im je podijelila Cobainovu staru odjeću.

Rock 'n' Roll Hall of Fame i Dan Nirvane

Od "Bleacha", preko albuma "Nevermind" i "In Utero", pa sve do "Incesticidea" i "Nirvana Unplugged in New York", utjecaj Cobaina i Nirvane neizmjeran je, a može se osjetiti i 20 godina kasnije. Ne samo u rocku već i u ostalim žanrovima.

Nakon uspješnog nastupa na MTV-ju u emisiji Unplugged, Cobain je spomenuo kako bi volio napraviti akustični, smireniji album. Čak je dogovarao i suradnju s frontmenom benda R.E.M., Michaelom Stipeom kojeg je izuzetno cijenio.

Jedno je sigurno - sjećanje na njega još nije izblijedilo, u rodnom i od njega ne baš voljenom Aberdeenu nedavno je dobio svoj dan koji će se obilježavat na datum kada je rođen, 20. veljače, dobio je i svoj kip u aberdeenskom Povijesnom muzeju, ali i lik u stripu. Nirvana će 10. travnja biti uvrštena u Kuću slavnih Rock 'n' rolla, a grad Hoquiam, gdje je Cobain živio vrlo kratko, tada će proslaviti Dan Nirvane.


https://www.facebook.com/Comicator/
https://www.instagram.com/comicator_stripfestival/

dante
Senior Member



Croatia
2478 Posts

Member since 16/01/2008

Posted - 05/04/2014 : 15:30:17  Show Profile Show Extended Profile  Send dante a Private Message  Reply with Quote
Jbt, al sam star, sjecamo se k'o jucer kad se to dogodilo, bio sam u srednjoj. I taman nekih mjesec dana prije toga bio sam s ekipom iz razreda u Ljubljani, na jednom od njihovih posljednjih koncerata, mislim da su nakon toga odsvirali jos svega 2-3 koncerta. Sjecam se da je Krist cijelo vrijeme brijao neke pizdarije na hrvatskom, sjecam se izmaglice od Vigorove votke i bljuvanja na parkingu poslije koncerta...Aaahhh good times

These pretzels are making me thirsty...
Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 05/04/2014 : 15:33:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dante

Jbt, al sam star, sjecamo se k'o jucer kad se to dogodilo, bio sam u srednjoj. I taman nekih mjesec dana prije toga bio sam s ekipom iz razreda u Ljubljani, na jednom od njihovih posljednjih koncerata, mislim da su nakon toga odsvirali jos svega 2-3 koncerta. Sjecam se da je Krist cijelo vrijeme brijao neke pizdarije na hrvatskom, sjecam se izmaglice od Vigorove votke i bljuvanja na parkingu poslije koncerta...Aaahhh good times


to im je bio predzadnji koncert...moram provjerit...da,predzadnji...

https://www.facebook.com/Comicator/
https://www.instagram.com/comicator_stripfestival/
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10757 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 05/04/2014 : 17:42:18  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Ja sam trebao ici na taj koncert u drugom mjesecu 1994, pitao me frend hoces ici, a ja sparao lovu za tenisice, pa sam odustao od koncerta...mislim da je zadnji konc na europskoj turneji bio...
Steta sto nisam isao....

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Tutta
Advanced Member



Germany
32400 Posts

Member since 19/02/2010

Posted - 05/04/2014 : 18:31:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Tutta a Private Message  Reply with Quote
Kurt Cobain - Godspeed - His life as a comic



To mark the tenth anniversary of the death of Kurt Cobain several books, including Godspeed appear - His life as a comic book, which is also available in German language since early March.


Publisher: Schwarzkopf & Schwarzkopf
Text: Barnaby Legg and Jim McCarthy
Drawings / Inking / colors: Flameboy
Format: 310 x 251 x 19 .



The plot

Nirvana frontman Kurt Cobain team (Kurt Cobain) became the hero of comic books. The book is about the musician's life was published in Britain. Plot «Godspeed: The Kurt Cobain Graphic» consists of both the real facts from the life of Cobain, and from the fictional.
The book tells about the life of Cobain - a child, participation in Nirvana, married to Courtney Love and suicide, which he committed in April 1994. The whole history of generously illustrated. According to the writer Barnaby Legg, the author's stories, he tried at the same time not violate anyone's copyright, and at the same time convey to the reader the importance of music Cobain, which is relevant to this day. In this case, Legg wants to clear name "Nirvana" of all the dirt that accompanies the group.



Cover:

Hardcover / 100 pages

Cover Date - November 1, 2003 by Omnibus Press


......



Info:
http://en.wikipedia.org/wiki/Kurt_Cobain





http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=43900&whichpage=7

+IN HOC SIGNO VINCES+



Edited by - Tutta on 05/04/2014 18:32:28
Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 05/04/2014 : 19:03:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message  Reply with Quote
zadnji je bio u munchenu
01.03.1994.

https://www.facebook.com/Comicator/
https://www.instagram.com/comicator_stripfestival/
Go to Top of Page

dante
Senior Member



Croatia
2478 Posts

Member since 16/01/2008

Posted - 05/04/2014 : 19:41:29  Show Profile Show Extended Profile  Send dante a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by globinjo
to im je bio predzadnji koncert...moram provjerit...da,predzadnji...



E da, tako je...Zabrijao sam da je Milano bio poslije Ljubljane, a bio je prije.

quote:
Originally posted by emirem

Ja sam trebao ici na taj koncert u drugom mjesecu 1994, pitao me frend hoces ici, a ja sparao lovu za tenisice, pa sam odustao od koncerta...mislim da je zadnji konc na europskoj turneji bio...
Steta sto nisam isao....



I ja skoro nisam isao. Najprije kad sam starog zicao pare za kartu i bus, rekao je "ma sta ces ici u Ljubljanu, doci ce sigurno na sljedecoj turneji i u Zagreb". Mislio si ja u sebi...pusti ti sljedecu turneju, tko zna... Dobra procjena

Btw, cuvam kartu svih ovih godina

These pretzels are making me thirsty...
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 05/04/2014 : 20:11:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

u svabskoj mu uje onda ionako "pukao" glas, pa je nekako Ljubljana posljednji pravi koncert

tada sam imao 16 godina i nisam jos pao u cijeli stimung, no par mjeseci kasnije (u oktobru) su isto u Halu Tivoli stigli Ramones sa Kud Idijotima, moj prvi pravi (veci) koncert


Nirvana je uspjesno ukrala show mainstreamu tada, i koliko god ju mainstream prihvatio, vrtio, prodavao, prodala se nije, to sigurno ne mozemo reci

decki iz sivog Seattla napravili veliku stvar tada, vjecna im hvala


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16871 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 05/04/2014 : 20:36:25  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Nikad vise takvog glazbenika i takvog benda, cudo sto je covjek napravio u tako malo vremena...
Go to Top of Page

cronos six
Advanced Member



Serbia
7889 Posts

Member since 09/09/2008

Posted - 05/04/2014 : 22:31:49  Show Profile Show Extended Profile  Send cronos six a Private Message  Reply with Quote
postujem njegov rad i ako nisam miljenik tog zvuka.

Juznjak!
Tex Willer.
Go to Top of Page

PAJDO
Senior Member



Croatia
2236 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 06/04/2014 : 09:53:22  Show Profile Show Extended Profile  Send PAJDO a Private Message  Reply with Quote
Jedan od najdražih bandova koje sam slušao.

In spite of my rage I´m still rat in a cage...
Go to Top of Page

Nivox
Senior Member



Croatia
1314 Posts

Member since 01/11/2011

Posted - 06/04/2014 : 15:13:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Nivox a Private Message  Reply with Quote
I ja se sječam dana kada je umro. Jebote prošlo već 20 godina...

Sve što zna za smrt, može se ponovo roditi!
Go to Top of Page

SnotMan
Advanced Member



Saint Croix
6389 Posts

Member since 21/07/2003

Posted - 06/05/2014 : 14:22:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit SnotMan's Homepage  Send SnotMan a Private Message  Reply with Quote
Ne znam jeste li znali ili vech postali ali Nirvana je ove godine ushla u RnR Hall of Fame.

http://www.newyorker.com/online/blogs/culture/2014/04/impact-influence-and-awesomeness-nirvana-redeems-the-rock-and-roll-hall-of-fame-ceremony.html

Nil sciri quisquis putet,id qudque nescit an sciri possit,quo se nil scire fatetur.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000