forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Cvitičanin Nenad aka kriticni
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

kriticni
New Member



Serbia
279 Posts

Member since 04/12/2009

Posted - 26/04/2014 : 18:49:47  Show Profile Show Extended Profile  Send kriticni a Private Message  Reply with Quote
Pozdrav svima,

usudio sam se i ja otvoriti topic na kom cete ubuduce moci pratiti moje radove, s vremena na vreme cu izbacivati nove table.
Unapred hvala na paznji, kritikama i pljuvacini.

Prvo pitanje, ima li neko neki pametan predlog kako da svaladam sjene i crne povrsine?
Dok ne krenem s "krecenjem" stvari donekle stimaju ali kad krenem da sjencim tu se onda izgubim. Na primjer, prva i druga tabla mi ne leze nikako, ostale su jos nedovrsene, tj. "neuprljane".












www.deviantart.com/kriticni

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 26/04/2014 : 19:10:00  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Meni je super!
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 26/04/2014 : 19:28:51  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
jeste super. tematika mi štima, linije, perspektiva, anatomija...sve. jedino su mi preidealno elipsasti oblački što je zanemarljivo u celokupnom radu. što se tiče senčenja tu ti nisam od pomoči.
Go to Top of Page

cerichus
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1583 Posts

Member since 01/02/2007

Posted - 26/04/2014 : 20:08:40  Show Profile Show Extended Profile  Send cerichus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by velka031

Meni je super!


+ 1

Elvis has just left the building!
Go to Top of Page

melkajk
Average Member



509 Posts

Member since 07/10/2011

Posted - 26/04/2014 : 21:56:10  Show Profile Show Extended Profile  Send melkajk a Private Message  Reply with Quote
Odlično! A sjene će ti doći same po sebi s vremenom.

“Yesterday is but a dream,
Tomorrow is only a vision.
But today well lived makes every yesterday a dream of happiness, and every tomorrow a vision of hope.”
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 27/04/2014 : 09:30:21  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Izvrsno !

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2329 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 27/04/2014 : 12:23:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cerichus

quote:
Originally posted by velka031

Meni je super!


+ 1


+1

Carpe diem
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 27/04/2014 : 13:19:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by melkajk

Odlično! A sjene će ti doći same po sebi s vremenom.



+1
Slažem se s ovim gore, ipak si ti u ovome godinama i svakog dana u svakom pogledu sve više napreduješ...
A što se sjenjčanja tiče...u svom 30-godišnjem stažu čitanja stripova, najviše me smetaju ona kompjutorska točkasta sjenjčanja...ista smatram najobičnijom prevarom kada je strip u pitanju-možda zbog toga što od svih crtača koji koriste takvu tehniku pri sjenjčanju,njih 99% uopče ne zna što radi,pa zbog toga i neki izvrsni crtači više upropaste svoj crtež umjesto da ga poboljšaju...
Go to Top of Page

xilrion
Senior Member



Croatia
2963 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 27/04/2014 : 14:12:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
ja mislim da bi ovaj strip funkcionirao savršeno i ovako, bez crne ali sa dobrim kolorom. ali to je sad stvar autorovog stila i vizije.

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

kriticni
New Member



Serbia
279 Posts

Member since 04/12/2009

Posted - 27/04/2014 : 16:06:50  Show Profile Show Extended Profile  Send kriticni a Private Message  Reply with Quote
Hvala svima na suportu.

@trolodtroje: da, dobro kazes, malo ove savrsene elipse odudaraju od epohe, mozda na kraju ipak stavim kvadrataste oblacice rukom izvucene,

@Oki: sad si me pokopao s tim tackicama, a bas sam htjeo i to da isprobam ne bi li rjesio svoj problem,

@xilrion: ja sam s bojama na "vi", ako se odlucim na kolor moracu potraziti pomoc koloriste, u ovom slucaju vrlo lako prst moze pasti bas na tebe, od svih kolorista na forumu tvoj kolor mi se licno najvise dopada

www.deviantart.com/kriticni

Edited by - kriticni on 27/04/2014 16:07:28
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2402 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 27/04/2014 : 17:08:56  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
Lijepo si ovo izveo, Kritični :)
Čisto i pitko
Što se tiče sjenčanja... i ja tu nabadam. Sve je stvar malo osjećaja, malo iskustva i pokušaja-pogreške. Tebi je tu lakše jer ovo radiš na kompu, pa lako ispraviš ako ti se ne sviđa.
Ako ipak mogu primjetiti... druga strana, treća slika- vatra između dvojice- moraš pazit od kuda dolazi svjetlo. Ne može ti sjena biti na strani prema vatri.
Dupli se vrlo dobro snalazio u scenama mraka u šumi u svojoj 'Vojni'. Možda da malo pogledaš kako je on to izveo.
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 27/04/2014 : 18:28:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kriticni



@Oki: sad si me pokopao s tim tackicama, a bas sam htjeo i to da isprobam ne bi li rjesio svoj problem



A čuj...ne moraš odmah odustajati, evo pada mi na pamet prvi gigant Nathana Nevera...oni terminatori, svemirski brodovi, zvijezde i planete...ne trebam ni uzeti taj strip u ruke da bih si znao da je strip pun tog kompjuterskog sjenjčanja,ali u tom prvom gigantu je to toliko dobro i majstorski obrađeno da čovjek može maximalno uživati u čitanju tog prvog giganta uz taj crtež za čistu 10-ku.
Za razliku od prvog giganta, pada mi na pamet i 13.-ti (posljednji koji je izašao kod nas) gdje je to sjenjčanje jedna velika sprdačina...
Go to Top of Page

MarkoDj
Average Member



Croatia
590 Posts

Member since 01/03/2012

Posted - 27/04/2014 : 23:19:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit MarkoDj's Homepage  Send MarkoDj a Yahoo! Message  Send MarkoDj a Private Message  Reply with Quote
NemAš šta mjenjati, s jedne strane. Dobro ti idu te velike crne plohe u odnosu s 'flat' osjenčanim ili ne osjenčanim likovima. Na neki način je to tvoj stil već.
Kada bi krenio šrafirati sjene i lickati po likovima, mogao bi nastati bučkuriš.
S druge strane,ako zelis probat sjenčat kompleksnije, to je hrabro.
Uvjek mozes probati pa vidjeti.
U odnosu svjetla sjene je Danijel Žeželj doktorirao, a od stranaca to je Sergio Toppi - po mom sudu. K tome, svaki od njih ima svoj prisup. Pa čekiraj svakako te autore.
Za vježbu je čak najbolje uzet njihove table i od oka ih skidati.

HRVATSKI AUTORSKI STRIP: https://www.facebook.com/groups/hrvatskiautorskistrip/
Strip-PREFIKS: https://www.facebook.com/strip.prefiks
web: http://markodjeska.com/

Edited by - MarkoDj on 27/04/2014 23:24:44
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 28/04/2014 : 14:28:20  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Svakako ne zaboraviti i argentinskog, nažalost pokojnog, crtača Alberta Brecciu (strip Mort Cinder!), koji je najzahvalnija tema za proučavanje kompleksnosti sjenčenja u strip-crtežu. U stvari, moraš pronaći onaj karakter sjenčenja koji najviše odgovara tvojem izrazu. Meni se, na prvi pogled, čini da bi to, u tvoje slučaju, bila kompilacija ranog Danijela Žeželja i Breccie na Mort Cinderu. Toppi je presložen strukturalno, jer je njegovo sjenčenje jedan rafinirani spoj šrafature koja nije isključivo u funkciji sjene, već je to u biti struktura, koja generira iz funkcije naglašavanja plastičnosti površine i oblika, u nenametljivo sjenčenje, koje, na jednako bezbolan način, prelazi u karakterne crne plohe, zagasite, mračne sjene. To je u Toppija karakterna osobina izraza, jer u tim šrafaturnim strukturama se ogleda njegov crtački stil, te strukture su ono najbolje što je Toppi u svojem izrazu dao. Stoga, sumnjam da bi tvoj čisti linijski crtež "otrpio" jedno takvo preoblikovanje, obzirom da voliš jasne kontraste crnog i bijelog. Stoga su Breccia i rani Žeželj tvoja dobitna kombinacija, iako tvoj strip izgleda jasno, izrazom i zanatski suvislo, i ovako nacrtan, kao na prve dvije stranice. Marko ti je odabrao dobre uzore, jer možeš kod njih proučiti i njihove osobne nadgradnje, kako su se razvijali kao crtači. Žeželj je, također, kasnije prešao na strukturirane ugođaje (ne kao pravilo!) sa mjestimičnim pointilističkim (točkastim) metodama u sjenčenju (to je jako dobro radio Žarko Beker u Zaviši, na mjestima prijelaza bijelih u crne plohe). Te elemente je imao i Breccia u nekim svojim radovima. Usput, sjene reljefa u prvom planu, na drugoj slici prve stranice tvojega stripa, sasvim su dobro izvedene. Mislim da bi na tom tragu mogao ići dalje.
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 28/04/2014 : 19:44:31  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
ako čemo tako, onda Frank Millera u ruke. Chiaroscuro = crno-belo bez previše linija (ili vrlo malo značajnih detajla) u perfekciji. Ako češ u bojama onda pogledaj majstore iz Rembrandtovog razdoblja.
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 28/04/2014 : 22:43:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by MarkoDj


U odnosu svjetla sjene je Danijel Žeželj doktorirao, a od stranaca to je Sergio Toppi - po mom sudu. K tome, svaki od njih ima svoj prisup. Pa čekiraj svakako te autore.
Za vježbu je čak najbolje uzet njihove table i od oka ih skidati.


Slažem se za Žeželja,ali Toppi...većinu njegovih vinjeta bi čovjek mogao uokviriti i okačiti na zid jer su prava mala remek djela,ali meni je nažalost taj stil crtanja "prekrut" za strip.
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 28/04/2014 : 22:47:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
A kad sam već nabacio komentar na Markov post...moram reći da sam veliki fan ;) njegovog stila sjenjčanja!
Go to Top of Page

kriticni
New Member



Serbia
279 Posts

Member since 04/12/2009

Posted - 29/04/2014 : 13:20:23  Show Profile Show Extended Profile  Send kriticni a Private Message  Reply with Quote
Hvala jos jednom svima na paznji, podrsci, kritikama...

@igman2: hvala, obraticu paznju,

@Oki: z@jebavao sam se, ne dizem ruke od nicega sto donosi dobre rezultate, pa makar i od pomenutih tackica ,

@MarkoDJ: Zezelj je stvarno alfa u toj oblasti, ali mene u stvari najvise brine kako to sjencenje da uklopim u svoj stil?! Nije pitanje, samo zakljucak na koji je vec neko dao odgovor, rad rad i rad pa ce s vremenom i sjencenje doci na svoje mjesto.

Evo jos jedne blanko table. Pretpostavljam da cu se tek na kraju ovog albuma uhvatiti u kostac sa sjencenjem


www.deviantart.com/kriticni
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5816 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 30/04/2014 : 17:39:55  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
http://www.amazon.com/Dynamic-Light-Shade-Burne-Hogarth/dp/0823015815
Go to Top of Page

kriticni
New Member



Serbia
279 Posts

Member since 04/12/2009

Posted - 30/04/2014 : 22:32:49  Show Profile Show Extended Profile  Send kriticni a Private Message  Reply with Quote
Hvala na linku.

Evo prvih rezultata. Oki ti imas prednost u komentarisanju, zbog onih tackica o kojima smo pricali.

Ako neko snimi da nesto ne stima slobodno neka kaze, zbog toga i postavljam radove.

Hvala unapred


www.deviantart.com/kriticni
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 01/05/2014 : 15:19:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
Kad si mi već dao pravo prvog komentara:
Ljepa sisa!

Edited by - Oki on 01/05/2014 15:20:08
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 01/05/2014 : 15:23:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
A kad su u pitanju točkice...ne iritira me ovo sjenjčanje raznih građevina i okoline već ono kada autori sjenjčaju lica likova ravnomjerno raspoređenim točkicama ili kada je pozadina u nedostatku crtačkih ideja jednostvno popunjena točkicama...
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 01/05/2014 : 15:25:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
Nevezano sa točkicama...čudna intervencija na ženskoj bradi u predzadnjoj vinjeti-ta brada nije baš spretno ispala...
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 01/05/2014 : 15:39:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
A što se tiče točkica...vidi se da je riječ o novoj igrački pa pršte na sve strane.

Dobro mi izgledaju osjenčani vanjski i unutarnji zidovi dvorca, štit i leđa vojnika,ali mislim da bi trebalo izbjegavati točkice na podovima jer iako se ovdje recimo radi o nekim kamenim pločama(baš doma imam šank obložen takvim pločama;) ,mislim da se i taj kamen usljed učestalog hodanja izliže,pa bi bilo bolje da ostane čist.
Za vrč ne znam...
Jedino mi zavjesa izgleda loše...kao da su je nabavili iz one jedne cvječarne u New Yorku;)

Go to Top of Page

kriticni
New Member



Serbia
279 Posts

Member since 04/12/2009

Posted - 02/05/2014 : 19:33:38  Show Profile Show Extended Profile  Send kriticni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Oki

Kad si mi već dao pravo prvog komentara:
Ljepa sisa!



Sve sto si rekao stoji, dobra sisa i gvozdena vrata otvara, hvala na opaskama, vec sam ispravio bradu

A tackice su bile proba u mangi, inace skroz mi je zao popunjavati crnom ove radove, nekako ih unistim, nisam zadovoljan. Ostavicu najvjerovatnije sjencenje za kraj pa cu se onda boriti s tim.


www.deviantart.com/kriticni
Go to Top of Page

kriticni
New Member



Serbia
279 Posts

Member since 04/12/2009

Posted - 12/05/2014 : 19:43:01  Show Profile Show Extended Profile  Send kriticni a Private Message  Reply with Quote





www.deviantart.com/kriticni
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000