forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 30 - 5 je savršen broj
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 09/05/2014 : 21:12:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote

Napulj, 1972. Peppino Lo Cicero je umirovljeni guappo (ubojica) koji živi povučenim životom, povremeno odlazi u ribolov i vodi brigu o sinu Ninu, također guappu. No na svom posljednjem zadatku Nino pada u zasjedu i biva usmrćen od čovjeka kojeg je on sam trebao ubiti. Izdan. Ugrožen je i život njegova oca Peppina, koji je, iako ne predstavlja veliku opasnost, svejedno smetnja u očima protivnika. Stoga Peppino, ubojica starog kova, u novonastalnim okolnostima pronalazi novu snagu i vraća se svome starom zanatu.

5 je savršen broj kritika je proglasila remek-djelom koje se ne smije propustiti. Radnja ove panorame Italije sedamdesetih godina prošlog stoljeća smještena je u Napulju i ispričana na pola puta između ironije i tragedije. Priča je to o ponovnom rađanju, povratku u život čovjeka koji je mislio da je gotov i kojemu se u paklu pucnjave počinje prikazivati vizija jednog drugačijeg života. To je pravi pravcati pulp kojim autor odaje počast narativnoj tradiciji crtanog romana, talijanskom noiru, filmskom stvaralaštvu Sergia Leonea i Takeshija Kitana, ali u isto vrijeme djelo koje nadilazi sam žanr. Suprotstavljajući svjetlo i tamu Igort je dao glas prijetećoj tišini nespokojnih i profinjenih figura dok je brutalni sjaj imaginarnog Napulja učinio sve ostalo.

5 je savršen broj osmišljen je za vrijeme autorova boravka u Tokiju te je plod njegova desetogodišnjeg rada. Objavljen je u devet zemalja osvojivši mnogobrojne nagrade, među kojima je i ona za knjigu godine na Frankfurtskom sajmu knjiga 2003.

Kolorka 30 • 5 je savršen broj • 176 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Igort • Crtež Igort • Prijevod Jelena Bulić • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 30.4.2014. • Cijena 180 Kn

Trouble will find me

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 10/05/2014 : 08:30:15  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
deluje kao masthevuša

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

PAJDO
Senior Member



Croatia
2236 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 10/05/2014 : 10:14:03  Show Profile Show Extended Profile  Send PAJDO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

deluje kao masthevuša



Normalno da djeluje kad sam ja autor

In spite of my rage I´m still rat in a cage...
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 11/05/2014 : 21:14:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
Ovo zaista izgleda odlicno. Zna li se kad ce uvoz za Srbiju
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 11/05/2014 : 21:34:10  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
bio pre 4 dana.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11585 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 12/05/2014 : 00:12:35  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Nije ovo loše ali puno su bolji Spagetthi brothers.

Have mercy
Go to Top of Page

ponki
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3071 Posts

Member since 20/09/2008

Posted - 30/06/2014 : 10:42:51  Show Profile Show Extended Profile  Send ponki a Private Message  Reply with Quote
Pošto je u prijevodu stripa koristen dalmatinski, interesuje me da li je na tim mjestima u orginalu dijalekt sa juga Italije?
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 30/06/2014 : 11:07:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Da, napuljski talijanski.

Trouble will find me
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 30/06/2014 : 11:45:37  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Meni je bilo vedno čudno brati prevedena dela, v katerih so
prevajalci uporabljali slovenska narečja. Denimo, v Petrijinem
vencu Dragoslava Mihajlovića v rudarskem naselju govorijo zasavsko
in potem sem imel ves čas občutek, da se zgodba dogaja v Trbovljah
ali Zagorju in ne v neki srbski vasi.

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

stbojan
New Member



Serbia
273 Posts

Member since 29/10/2011

Posted - 30/06/2014 : 23:54:48  Show Profile Show Extended Profile  Send stbojan a Private Message  Reply with Quote
odlicno je ovo... za mene, najbolji strip iz ove Fibrine ture i svakako nesto najzanimljivije sto sam procitao u ovom mesecu... totalno cool strip... odradjeno sa prilicno "smeka"... i to kako po pitanju crteza (koji je meni uistinu genijalan i nadasve drugaciji, posebno u odredjenim kadrovima koji se lako mogu prepoznati) tako i po pitanju nacina na koji je prica predocena... dijalog i konverzacija likova na nekim mestima moze da se meri sa najboljim dijalozima iz kultnih filmova... apsolutna preporuka za ovaj strip... nema greske...
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 22/07/2014 : 10:25:46  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
negde oko polovine 2014 procitao sam strip godine 2014
strip o kriminalu, osveti, mafiji. al nije to ono presudno, dosta stripova ima uprovao to za tematiku. ono sto je snaga ovo stripa je energija koja se izvlaci iz zivopisnog Napulja, ljudi, sudbine, price, odnosi, ludacki dijalozi, stalno balansiranje izmedju ironije i tragedije.
ovo mu dodje kao neki presek noara i neorealizma u najboljem svetlu



Edited by - kasper on 22/07/2014 10:44:23
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 28/07/2014 : 19:04:26  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Talijanski nostalgicni pulp fiction sa elementima noir-a kojeg sam poslje prvog citanja prekrstio u "plavi strip" je uistinu fascinantno djelo koje vas nece tako lako pustiti da ga zaboravite.
Prica o umirovljenom placenom ubojici Peppino, Lo Cicero-u i njegovom "zivotu poslje zivota" je puna emotivnih obrata, surealnih gotovo cinematickih trenutaka i humorom zacinjenih dijaloga.
Promjene u narativnoj perspektivi su odlicno ukomponirane i dozirane.
Koristenje Dalmatinskog umjesto izvornog Napuljskog je pun pogodak koji me je na trenutke dobro nasmijao, ali se odlicno uklapa u kontext.
Ovaj je strip obojan u plavo ali je viseslojno protkan sa toliko puno vise boja koje samo cekaju da budu otkrivene.


“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 28/07/2014 : 21:16:07  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
murdoče pa ti si živ !

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 28/07/2014 : 22:02:07  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

murdoče pa ti si živ !


“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/11/2014 : 15:12:30  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Od samog početka sam imao probleme sa ovim stripom.
Prvo sam se malo pomučio dok nisam našao primerak koji bih kupio;pa kad sam ga kupio, posle par sati sam ga izgubio;srećom su mi ga našli i poslali posle par dana.A onda kada sam krenuo sa ritualnim prelistavanjem pre čina čitanja,provalio sam da nešto nije u redu - fale stranice 117-124,a drugih osam su duplirane;moja prva Fibra sa felerom.
Ali reših svakako da pročitam strip pa ću ga u dogledno vreme zameniti,jer stvarno nisam imao više živce da odlažem čitanje.I tu ide šlag na tortu.
Elem,verovatno kao i sve iskusnije stripadžije,imam šesto čulo koje mi pouzdano govori kako će mi se koji strip svideti, a na osnovu detalja kao što su ovlašno prelistavanje,slušanje komentara,privju;pa čak i na neviđeno imam često intuiciju kako će mi neki strip leći.Retko,taj me osećaj prevari.
E kod 5 je savršen broj me je prevario - bio sam ubeđen da će me Igortov strip gađati direkt u glavu,podariti par časova sjajne zabave ...
Nije da nije dobar strip.Dobar je.Ako bih se gađao matematikom, dao bi mu jednu "light" osmicu.Ali šta je to u poređenju sa vrlo visokim očekivanjima.

Elem,crtež je superiška.Sjajan je taj minuciozni crtež koji krasi i Đipija,Fiorea (mada mi nije nešto dočarao atmosferu Napulja,kao što je me oduševio sa prikazom izmišljene latino države Južni Parador).
Dijalozi su takođe dojajni.
Ali priča mi ima par rupa, i sa njima nisam mogao da se nosim.
Mogući spojleri:
1.Pepino koji ni dupe ne može da obriše a da mu ne drhte ruke,i njegov debeli ortak Toto,pobijaju svu mafiju Napulja - ma ajde.
2.Ritino pojavljivanje je potpuno bezvezno, a i ostale stvari koje se tiču njene uloge u ovom stripu su mi mlake i neubedljive.
3.I kao vrhunac gluposti - otkrivanje ko stoji iza ninovog ubistva.Mislim, stvarno;mozgao sam i mozgao, ali nisam našao ni jednu jedinu mogućnost kako je tako nešto moguće (da je ta osoba igrala takvu igru,a prošla kroz ono što je prošla u stripu).

Jedino ako se u ovih osam stranica izdešavalo nešto što bi mi totalno izmenilo mišljenje glede ovih stvari koje mi se nisu svidele.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 07/11/2014 15:17:29
Go to Top of Page

JefCostello
New Member



257 Posts

Member since 02/09/2008

Posted - 07/11/2014 : 17:50:14  Show Profile Show Extended Profile  Send JefCostello a Private Message  Reply with Quote
I moj primerak ima isti feler sa nedostajućim/dupliranim stranicama, kupljen takođe u Darkwoodu... :(

"Comics will be the culture of the year 3794"
Salvador Dali
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 08/11/2014 : 00:04:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
Da li u celom tiražu fali tih 8 strana stripa ili vredi tražiti valjan primerak?

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

stbojan
New Member



Serbia
273 Posts

Member since 29/10/2011

Posted - 08/11/2014 : 00:32:00  Show Profile Show Extended Profile  Send stbojan a Private Message  Reply with Quote
kod mene je sve ok.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9175 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 09/11/2014 : 17:53:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Strip mi je puno jači grafički nego pričom. Izgleda da mi baš i ne leži noir.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

zare80
Average Member



Serbia
584 Posts

Member since 22/09/2008

Posted - 09/11/2014 : 23:57:43  Show Profile Show Extended Profile  Send zare80 an AOL message  Send zare80 a Yahoo! Message  Send zare80 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

Od samog početka sam imao probleme sa ovim stripom.
Prvo sam se malo pomučio dok nisam našao primerak koji bih kupio;pa kad sam ga kupio, posle par sati sam ga izgubio;srećom su mi ga našli i poslali posle par dana.A onda kada sam krenuo sa ritualnim prelistavanjem pre čina čitanja,provalio sam da nešto nije u redu - fale stranice 117-124,a drugih osam su duplirane;moja prva Fibra sa felerom.
Ali reših svakako da pročitam strip pa ću ga u dogledno vreme zameniti,jer stvarno nisam imao više živce da odlažem čitanje.I tu ide šlag na tortu.
Elem,verovatno kao i sve iskusnije stripadžije,imam šesto čulo koje mi pouzdano govori kako će mi se koji strip svideti, a na osnovu detalja kao što su ovlašno prelistavanje,slušanje komentara,privju;pa čak i na neviđeno imam često intuiciju kako će mi neki strip leći.Retko,taj me osećaj prevari.
E kod 5 je savršen broj me je prevario - bio sam ubeđen da će me Igortov strip gađati direkt u glavu,podariti par časova sjajne zabave ...
Nije da nije dobar strip.Dobar je.Ako bih se gađao matematikom, dao bi mu jednu "light" osmicu.Ali šta je to u poređenju sa vrlo visokim očekivanjima.

Elem,crtež je superiška.Sjajan je taj minuciozni crtež koji krasi i Đipija,Fiorea (mada mi nije nešto dočarao atmosferu Napulja,kao što je me oduševio sa prikazom izmišljene latino države Južni Parador).
Dijalozi su takođe dojajni.
Ali priča mi ima par rupa, i sa njima nisam mogao da se nosim.
Mogući spojleri:
1.Pepino koji ni dupe ne može da obriše a da mu ne drhte ruke,i njegov debeli ortak Toto,pobijaju svu mafiju Napulja - ma ajde.
2.Ritino pojavljivanje je potpuno bezvezno, a i ostale stvari koje se tiču njene uloge u ovom stripu su mi mlake i neubedljive.
3.I kao vrhunac gluposti - otkrivanje ko stoji iza ninovog ubistva.Mislim, stvarno;mozgao sam i mozgao, ali nisam našao ni jednu jedinu mogućnost kako je tako nešto moguće (da je ta osoba igrala takvu igru,a prošla kroz ono što je prošla u stripu).

Jedino ako se u ovih osam stranica izdešavalo nešto što bi mi totalno izmenilo mišljenje glede ovih stvari koje mi se nisu svidele.



Moja ima sve stranice, ali jednako supljikavu pricu :)
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 11/11/2014 : 09:56:28  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
[i]Originalsted by anto[i]
1.Pepino koji ni dupe ne može da obriše a da mu ne drhte ruke,i njegov debeli ortak Toto,pobijaju svu mafiju Napulja - ma ajde.



Bre anto na tu scenu sam puko od smeha.
Go to Top of Page

ivke80
New Member



198 Posts

Member since 24/06/2017

Posted - 22/10/2017 : 12:59:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ivke80 a Private Message  Reply with Quote
Strip ima odličnu atmosferu, dijaloge, uvuče te unutra sa naracijom, crtež je drugačiji i baš mu odgovara ali kraj mi je ipak malo pokvario cijeli strip. Ipak meni je priča važna, sve mora imati neko logično obrazloženje i slijed a nikako mi ne uklapa osoba ubojice u sve ono što se u stripu odigravalo, baš mi nema smisla.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9175 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 22/05/2018 : 12:00:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
http://www.fumettologica.it/2018/05/toni-servillo-5-numero-perfetto-fumetto-igort/

Snima se film a režira ga sam Igort.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/01/2020 : 17:51:46  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto



Elem,crtež je superiška.Sjajan je taj minuciozni crtež koji krasi i Đipija,Fiorea (mada mi nije nešto dočarao atmosferu Napulja,kao što je me oduševio sa prikazom izmišljene latino države Južni Parador).
Dijalozi su takođe dojajni.
Ali priča mi ima par rupa, i sa njima nisam mogao da se nosim.
Mogući spojleri:
1.Pepino koji ni dupe ne može da obriše a da mu ne drhte ruke,i njegov debeli ortak Toto,pobijaju svu mafiju Napulja - ma ajde.
2.Ritino pojavljivanje je potpuno bezvezno, a i ostale stvari koje se tiču njene uloge u ovom stripu su mi mlake i neubedljive.
3.I kao vrhunac gluposti - otkrivanje ko stoji iza ninovog ubistva.Mislim, stvarno;mozgao sam i mozgao, ali nisam našao ni jednu jedinu mogućnost kako je tako nešto moguće (da je ta osoba igrala takvu igru,a prošla kroz ono što je prošla u stripu).




U potpunosti potpisujem zapazanja kolege.
Mislio sam da ce ovaj strip bas da me pukne. Veliki sam ljubitelj noir prica, kako na filmu tako i u stripu, a i cistih gangsterskih stripova. Ocekivao sam nesto izmedju Torpeda 1972 (jer se radi o matorom placenom ubici) i nekog stripa Paskvalea Rujua na primer Jos jedna cigareta.
I strip je stvarno odlicno poceo i odlicno vozio sve do poslednjeg petog poglavlja, koji je upropastio ceo strip. Ubacivanje brata doktora kome Pepino prepricava kraj dogadjanja, Rita koja nema nikakve svrhe niti smisla u prici, ko je ona, kakve veze ima sa njima, zatim otkrivanje ko je pravi nalogodavac ninovog ubistva: e tu je logika bas na nuli, kakve on veze ima s tim, zasto bi on to uradio, kako bi mu to pomoglo da postane Don. Bas nigde veze.

Tako da mi je ovaj strip jako prijao do tog poslednjeg poglavlja. Crtez neobican ali odlican. Voleo bih da je bilo vise kolora i ubacivanje i crvene boje koja odlicno lezi crtacu/scenaristi Igortu kao sto smo mogli da vidimo na ilustracijama u galeriji na kraju izdanja (Ja imam Komikovo izdanje ne znam da li ima tih ilustracija i u Fibrinom izdanju).

Ocena 7/10
Go to Top of Page

Manny
Average Member



568 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 24/08/2020 : 10:52:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
Bio sam siguran da sam ostavio par komentara o ovom stripu, ali izgleda da ipak nisam.

Dosta dugo sam planirao ovo da kupim, ima nešto u Igorovoj naslovnici što nagoveštava strip posve drugačije provenijencije, uzimao sam više puta u ruke Fibrino izdanje i vrteo ga, svaka stranica me je dojmila na poseban način, kao da gledam neki avantgardni minimalistički eksperiment, Igorova igra sa oblikom i bojom (magični duoton plave i sive) istovremeno je inteligentna i vizuelno zaslepljujuća. Ja volim noar no Igor iskače iz granica koje nameće žanr, zadržava mističnu atmosferu i neobične dijaloge, scenografija je jednostavna i ostavlja prostora za maštu. Sama fabula je pravolinijska i pitka, ne zahteva udubljivanje, ne iznenađuje puno (čak i kad unose iznenađenje, obrti su poprilično žanrovski), i služi više kao podloška za vizuelni karusel kroz koji nas Igor vodi.

Fibrino izdanje je zaista savršeno urađeno, ovakav strip prosto zahteva fizičku verziju u kojoj autorov trudi ne bledi lošim štamparskim ili prevodilačkim radom (uzgred, sve pohvale za Jelenu Bulić, napuljsko-splitski melanž uzbudljiv je i upečatljiv, i daje poseban šarm izdanju).
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 24/11/2020 : 15:49:08  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Strip inspiriran multikulturarnim utjecajima Italija, SAD, Japan, film noir, teatar, Batman, Dick Tracy, fummeti neri. Kroz strip se onda grafički i narativno promišlja o tim utjecajima i kulturama. Logičnost radnje i karakterizacija likova su u drugom planu. Ipak se drži nekih postulata mafijaških priča, kao što su npr. motivi lojalnosti i izdaje. Grafički zaigran i eksperimentalan. Zanimljiv strip.



Edited by - vukozec on 24/11/2020 15:51:09
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000