forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Umro je Bora Todorović
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 07/07/2014 : 11:39:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



U 85. godini preminuo je jedan od najboljih i najmarkantnijih srpskih i jugoslavenskih glumaca.
Umro je od posljedica moždanog udara, a nešto ranije je čini se uspješno operirao slijepo crijevo.
Karijeru je započeo prije punih 58 godina epizodom u romantičnoj drami "U mreži" Bojana Stupice, supruga svoje sestre, a nastavio "Gorkim delom reke" Jovana Živanovića, dramom "Roj" Miodraga Popovića, "Koracima kroz magle" Žorža Skrigina, serijama "Rađanje radnog naroda", "Ceo život za godinu dana", TV-filmom "Rekvijem za teškaša" Save Mrmaka, odličnim Paskaljevićevim "Čuvarom plaže u zimskom periodu", upečatljivom sporednom rolom u "Povratku otpisanih", ratnom dramom "Stići pre svitanja" Aleksandra Đorđevića i velikim hitom "Nacionalna klasa" Gorana Markovića.
Ključnu afirmaciju doživljava nakon serija vrlo popularnih "Čardak ni na nebu ni na zemlji" i "Vruć vetar", a potom i nastupima u antologijskim Šijanovim filmovima "Ko to tamo peva" i "Maratonci trče počasni krug".
Tu su i "Poseban tretman", "Erogena zona", "Balkan ekspres" te kultni "Balkanski špijun", manjim ili većim ulogama u kojima je, baš kao i u "Domu za vešanje" trajno zacementirao statuse glumačkog meštra i omiljenog histriona.
Prije 10-ak godina gledao sam ga u kazalištu, u ne osobito uspjeloj satiričnoj drami "Lari Tompson ili tragedija jedne mladosti" po Dušanu Kovačeviću koja je gostovala u Kerempuhu, partneri su mu među ostalim bili Milena Dravić i Miodrag Krivokapić, a on je uobičajeno briljirao i najviše nasmijavao publiku.
Imao je prema vlastitim riječima lijep život i bogatu karijeru, bio je komičar ozbiljnog lica koji je najviše nasmijavao kad se trudio biti najozbiljniji, stvoren za uloge jebivjetara, neodgovornih i ne baš moralnih tipova kakav je bio Bob Mihajlović u "Vrućem vetru".
Neka mu je laka zemlja...


Izbor njegovih scena iz "Vrućeg vetra":




Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Zlotvor
Advanced Member



7094 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 07/07/2014 : 11:45:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlotvor a Private Message  Reply with Quote
Veliki glumac
Počivaj u miru "Đenka"...

Trljam ruke.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 07/07/2014 : 11:47:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Vijest o smrti iz Jutarnjeg:


http://www.jutarnji.hr/preminuo-bora-todorovic-zvijezda-filma-maratonci-trce-pocasni-krug-izgubio-bitku-za-zivot/1204340/


S tportala:


http://www.tportal.hr/showtime/film/341482/Preminuo-slavni-glumac-Bora-Todorovic.html


I emisija "Bardovi teatra" iz 2005., s intervjuom s glumčinom Borom:





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 07/07/2014 11:49:13
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29152 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 07/07/2014 : 12:07:10  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
R.I.P.

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 07/07/2014 : 12:12:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message  Reply with Quote
Otišao je velikan,malo je reć... Pocivaj u miru...

https://www.facebook.com/Comicator/
https://www.instagram.com/comicator_stripfestival/
Go to Top of Page

Quebrasco
Stripovi.com suradnik

Croatia
2049 Posts

Member since 26/03/2008

Posted - 07/07/2014 : 12:17:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Quebrasco a Private Message  Reply with Quote
Počivaj u miru legendo!

Takav je skot bio Alan
Go to Top of Page

aved
Average Member



Bosnia and Herzegovina
633 Posts

Member since 25/12/2012

Posted - 07/07/2014 : 12:24:00  Show Profile Show Extended Profile  Send aved a Private Message  Reply with Quote
Velikan, legenda, glumcina i covjek.
Pocivaj u miru.

Mornie utúlië, mornie alantië
Go to Top of Page

nemanja93
Senior Member



Serbia
2430 Posts

Member since 06/03/2010

Posted - 07/07/2014 : 12:26:09  Show Profile Show Extended Profile  Send nemanja93 a Private Message  Reply with Quote
Pocivaj u miru legendo!!!

Nisi se okrenula, zato nisi videla
igrale su sene.
Go to Top of Page

magnus
Junior Member



Slovenia
340 Posts

Member since 22/08/2004

Posted - 07/07/2014 : 13:15:11  Show Profile Show Extended Profile  Send magnus a Private Message  Reply with Quote
R.I.P.

Today's readers are tomorrow's leaders
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2997 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 07/07/2014 : 13:16:58  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
Pocivao u miru.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 07/07/2014 : 13:54:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
In memoriam na e-novinama, dijelom preuzet od Tanjuga:




In memoriam: Bora Todorović

Ne radi više bioskop


Poznati srpski filmski i pozorišni glumac Bora Todorović preminuo je jutros u Kliničkom centru Srbije, potvrđeno je Tanjugu u toj ustanovi. Rođen je 1930. godine u Beogradu, a glumu je studirao u klasi sa Ljubom Tadićem, Slobodanom Cicom Perovićem i Markom Todorovićem, kod profesora Joza Laurenčića. Njegov doprinos jugoslovenskoj kinematografiji bio je nemerljivo veliki, baš kao i njegov talenat



Njegov prvi pozorišni angažman bio je u Beogradskom dramskom pozorištu, ali ubrzo sa sestrom Mirom Stupicom i njenim tadašnjim suprugom Bojanom Stupicom odlazi u Zagreb gde je četiri godine radio na sceni Hrvatskog narodnog kazališta.

Po povratku u Beograd igra u Ateljeu 212 do 1983. godine, u kome se i najduže zadržao igrajući u predstavama: Arsenik i stare čipke, Sprovod, Krmeći kas, Razvojni put Bore Šnajdera, Kape dole, Druga vrata levo, Mrak i šuma gusta, Pseće srce, Radovan III, Maratonci trče počasni krug, Čudo u Šarganu, Audijencija Vernisaž, Veština, Povratak.
Na filmu je ostvario veliki broj značajnih uloga, prepoznatljivim po njegovom ozbiljnom izrazu lica čak i kada su u pitanju komedije. Mnoge replike likova koje je igrao danas su prepoznatljive i često se citiraju.
Dobitnik je brojnih nagrada uključujući Sterijinu, nagradu Ćuran, Zoranov brk, Pavle Vusijić, Gran pri za ulogu u „Profesionalcu” u Kanu.
Sa odlaskom Bore nestao jedan od najvedrijih glumaca



Poznati glumac Bora Todorović preminuo je jutros u Beogradu a sa njegovim odlaskom izgubili smo velikog glumca, jednu od najvedrijih ličnosti beogradskog pejzaža i sjajnog druga i prijatelja, ocenile su njegove kolege i prijatelji.

"Bora je bio veliki, suptilan glumac, ali pre svega sjajan drug i prijatelj. Duhovit, uvek najlmlađi u društvu. Ali, nažalost najmlađi i odlazi. Neizmerno sam tužan", rekao je Tanjugu režiser Goran Paskaljević.
Teatrolog Jovan Ćirilov ocenio je da je sa odlaskom Todorovića iz naše sredine "nestao jedan od najvedrijih glumaca i ličnosti beogradskog pejžaža.
"I to je nekakva životna protivrečnost povezivati Boru Todorovića sa krajem. Ostaje nam uverenje da glumačka umetnost ostavlja za sobom trag, pre svega u njegovoj porodici, u njegovom sinu, uticaju koji je učinio na druge, bar utisku da se sa vedrinom može prolaziti kroz naš tegobni život i kroz našu sredinu u kojoj uvek ima viška istorije", rekao je Ćirilov.

Direktor Jugoslovenske kinoteke Radoslav Zelenović rekao je da je smrt Todorovića "ogroman gubitak i za našu kinematografiju i za pozorište i za porodicu i kulturu".
To je karijera koja je trajala kao malo koja, on je još 1956. igrao u filmu "Mreža" Bojana Stupice i tada je počeo svoju filmsku karijeru i svih ovih godina bio je prisutan i na filmu i na televiziji.
Ono što je radio 80-tih godina sa svim najpoznatijim rediteljima sa ovih prostora: Markovićem, Paskaljevićem, Kusturicom, Šijanom, Baletićem, Kovačevićem... je ono po čemu se naša kinematografija prepoznaje kada se osvrnete šta je naša kinematografija bila u 20. veku, rekao je Zelenović.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 07/07/2014 : 15:54:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
Legenda!

RIP

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 07/07/2014 : 17:21:20  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote
RIP

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434
Go to Top of Page

legolas76
Average Member

635 Posts

Member since 31/08/2006

Posted - 07/07/2014 : 18:00:59  Show Profile Show Extended Profile  Send legolas76 a Private Message  Reply with Quote
Počivaj u miru, legendo...
Go to Top of Page

Dukidule
Advanced Member



Chile
4039 Posts

Member since 20/05/2014

Posted - 07/07/2014 : 18:18:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Dukidule a Private Message  Reply with Quote
R. I. P.

Za koga ja navijam samo je moja stvar.
A ljubav je jedna, jedina...
Go to Top of Page

ZoranC
Senior Member



Germany
1893 Posts

Member since 20/09/2010

Posted - 07/07/2014 : 18:25:38  Show Profile Show Extended Profile  Send ZoranC a Private Message  Reply with Quote
Ode jos jedan dio mog djetinjstva.
Laka mu crna zemlja.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 07/07/2014 : 20:41:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Index je složio kratki video-pregled Borine karijere:


http://www.index.hr/black/clanak/po-cemu-cemo-se-sjecati-bore-todorovica/758708.aspx


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

zlatko900
Average Member

930 Posts

Member since 28/01/2012

Posted - 07/07/2014 : 21:08:46  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatko900 a Private Message  Reply with Quote
Jedan od 10-15 glumaca sa prostora bivše Yuge koji zaslužuju posebno mjesto u svakom domu,jer je malo onih koji nisu uživali dok su ga gledali na ekranu. Iskreno se nadam da će počivati u miru... zbogom legendo...
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46483 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 07/07/2014 : 21:14:08  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
RIP

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

dante
Senior Member



Croatia
2478 Posts

Member since 16/01/2008

Posted - 07/07/2014 : 21:23:06  Show Profile Show Extended Profile  Send dante a Private Message  Reply with Quote
Neizostavna glumacka pojava ex-yu narastaja
Pocivao u miru, majstore...

These pretzels are making me thirsty...
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 07/07/2014 : 22:56:55  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Ode Đenka, i još ga nije tata spalio...

Zaista rijetka pojava glumca koji je bio najsmiješniji dok je imao najozbiljnije izraze lica.

In memoriam - po meni najjači film u kojem je glumio (i ne samo on nego cijela postava filma)

Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 07/07/2014 : 23:33:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wolf

Ode Đenka, i još ga nije tata spalio...

Zaista rijetka pojava glumca koji je bio najsmiješniji dok je imao najozbiljnije izraze lica.

In memoriam - po meni najjači film u kojem je glumio (i ne samo on nego cijela postava filma)






Od svih okupljenih oko lijesa još je samo Bogdan Diklić živ, a i on sa zdravljem ne stoji baš najbolje.








Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 07/07/2014 23:37:49
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 08/07/2014 : 09:02:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
In memoriam u Novom listu:





PREMINUO VELIKAN GLUMIŠTA Umro Bora Todorović - odlazak velikog glumačkog šarmera


Autor: Sandra Sabovljev

Objavljeno: 7. srpnja 2014. u 10:56


Legenda jugoslavenskog i srpskog glumišta Bora Todorović umro je u 84. godini u beogradskom Kliničkom centru Srbije. Todorović je nedavno operirao slijepo crijevo, a tijekom oporavka doživio je moždani udar nakon čega je pao komu iz koje se nije probudio. Na službenim stanicama beogradskog Ateljea 212, stoji da je otišao pripadnik najslavnije generacije tog teatra koji je svojim umjetničkim radom, šarmom i igrom stvorio poseban stil glume čime je obilježena povijest ne samo Ateljea 212, već i kazališne i filmske umjetnosti na ovim prostorima.

Bora Todorović rođen je 1930. godine u učiteljskoj obitelji u Beogradu. Glumi se posvetio nakon što je je napustio studij strojarstva. Bio je u klasi s Ljubom Tadićem kod profesora Joze Laurenčića. Njegov prvi kazališni angažman bio je u beogradskom dramskom kazalištu, no ubrzo sa sestrom Mirom Stupica, također poznatom glumicom, i njezinim suprugom Bojanom Stupicom odlazi u Zagreb gdje je od 1957. do 1961. glumio na sceni Hrvatskog narodnog kazalištu u predstavama od kojih us najpoznatije »Smrt trgovačkog putnika«, »Baby dol« ili »Zvjezdani trenuci čovječanstva«.
Borin vršnjak i bliski prijatelj još iz tog vremena, Relja Bašić veli da je šokiran i iznenađen Borinim iznenadnim odlaskom te da je upravo poslao telegram sućuti Ateljeu 212 i Borinoj obitelji.
– Poznavali smo se dugo godina i redovito čuli i viđali sve do prije dvije, tri godine kada smo se obojica povukli iz javnog života. S Borom sam se svakodnevno družio od 1957. do 1961. godine, odlično smo se zabavljali jer nas je povezivao sličan smisao za humor i satiru, prisjeća se Bašić i dodaje da je upravo on Boru, kao kazališni »starosjedilac«, upoznao sa ženskim dijelom baletnog ansambla, nakon čega je planula ljubav s balerinom Snežanom Matić s kojom se Bora vjenčao i dobio sina Srđana, jednog od vodećih srpskih glumaca danas.
U drugom braku s Carolyn Kilkka Bora Todorović dobio je kćeri Danu i Taru. Starija kći Dana također nije odoljela glumačkom pozivu koji je obilježio ovu talentiranu obitelj.

Todorović se početkom šezdesetih vraća u Beograd, dobiva angažman u Ateljeu 212, gdje je odglumio najdužu dionicu u svom kazališnom stažu i odigrao briljantne uloge u predstavama kao što su: »Arsen i stare čipke«, »Sprovod«, »Krmeći kas«, »Razvojni put Bore Šnajdera«, »Kape dole«, »Druga vrata levo«, »Mrak i šuma gusta«, »Pseće srce«, »Radovan III«, »Maratonci trče počasni krug«, »Čudo u Šarganu«, »Audijencija Vernisaž«, »Veština«, »Povratak« (kao Leni, a kasnije u Zvezdara teatru kao Maks). U Zvezdara teatru obilježio je svojim ulogama predstave »Mrešćenje šarana«, »Pazarni dan«, »Lari Tompson-tragedija jedne mladosti«, te »Povratak« (kao Maks).
S glumom u teatru oprostio se 2012. godine kad je u jednom intervjuu izjavio:
– Dosta je. Ne da ne mogu fizički i mentalno, nego mi je, pravo da vam kažem, malo dosadilo. Dugo sam u tom poslu i vidim da neki lijep život prolazi pored mene. Ima lijepog života i bez glume.

A lijep je život Todorović imao i glumeći. Posebnu popularnost stekao je filmskim ulogama nastalim iz pera Dušana Kovačevića. Još i danas se citiraju njegove replike iz »Maratonaca«, »Balkanskog špijuna« ili »Profesionalca«.
– Bora je bio jedan od najznačajnijih i najpopularnijih, a posebno treba naglasiti najšarmantnijih, glumaca u historiji kazališta, filma i televizije ne samo Srbije, nego Jugoslavije, kazao nam je jučer Dušan Kovačević pisac i scenarist kultnih filmova poput kojima su poseban pečat ostavile Todoroviće glumačke interpretacije.
– Ostat će zapamćen po ulogama malih ljudi koji su se snalazili uz osmijeh i nevjerojatne priče za preživljavanje. Igrao je često samoga sebe i to sa šarmom koji je postao zaštitni znak njegove glume, kazao je Kovačević ističući da s Borom odlazi najbliži rod mnogih ljudi koji su ga voljela, a njemu će Bora nedostajati kao stariji brat.

Osim »kovačevićevskog opusa«, impozantan je niz popularnih jugoslavenskih i srpskih filmova u kojima je glumio, a najpoznatiji su: »Čuvar plaže u zimskom periodu«, »Nacionalna klasa«, »Vruć vetar«, »Balkan ekspres«, »Dom za vešanje«, »Podzemlje«... Igrao je i u TV serijama: »Sivi dom», «Diplomci», «Ceo život za godinu dana», »Ljubav ah ljubav», »Rađanje radnog naroda«.

– Čuo sam tužnu vijest prije par sati, tu, na snimanju u Pisarovini. Odmah smo počeli pričati o Bori, a o njemu se ne može pričati drugačije nego najbolje, kao o čestitom, duhovitom, šarmantnom i dobronamjernom čovjeku i to uopće nije zbog prigode ili pristojnosti, kazao je Bogdan Diklić kratko i nevoljko da uopće komentira odlazak svog bliskog prijatelja i kolege. Smatra Diklić da nema riječi koje bi sada i na ovom mjestu odoljele klišeju i frazi, pa će sve misli i osjećaje koje mu se roje zadržati za sebe.

Pogreb Bore Todorovića bit će u četvrtak, 10. srpnja, u 16 sati na Novom groblju u Beogradu, a istoga dana na komemoraciji u Ateljeu 212 u 13 sati o njemu će govoriti Seka Sablić, Voja Brajević, Vlastimir Đuza Stoijljković, Mira Banjac, Dejan Mijač, Branka Petrić, Milena Dravić, Dušan Kovačević i Ivana Dimić.

Za svoj rad, Bora Todorović dobio je niz nagrada: Sterijinu nagradu za ulogu u predstavi »Maratonci trče počasni krug«; Nagradu malih i eksperimentalnih scena za ulogu u predstavi «Veština«; Nagradu »Ćuran« za uloge u predstavama »Maratonci trče počasni krug«, »Mrešćenje šarana«, »Pseće srce«, »Lari Tompson – tragedija jedne mladosti«; Zlatni medaljon »Ljubiša Jovanović« za ulogu u predstavi »Lari Tompson – tragedija jedne mladosti«; Nagradu »Zoranov brk« za ulogu u predstavi »Povratak«; Nagradu »Pavle Vujisić« za životno djelo, nagrade »Zlatna klapa«, »Zlatni ekran«, »Gran prix« za ulogu u filmu »Profesionalac« u Cannesu 2003. godine; nagradu Naissa (Ćelekula) za najboljeg glumca Filmskog festivala u Nišu, 2003. godine, za ulogu u filmu »Profesionalac«; Dobričin prsten za životno djelo Saveza dramskih umetnika Srbije, 2006. godine.kraj teksta


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

MSBlueberry
Senior Member



1692 Posts

Member since 18/02/2013

Posted - 08/07/2014 : 16:50:15  Show Profile Show Extended Profile  Send MSBlueberry a Private Message  Reply with Quote
Jedan od faca bez kojih glavni glumci, nosioci top uloga, nebi bili primječeni ili toliko uspješni kao što bi na kraju ispalo. I kao čovik jednako velik.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 08/07/2014 : 20:29:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Jurica Pavičić u Jutarnjem:


IN MEMORIAM: BORA TODOROVIĆ

Velikan bez kojeg su nezamislivi klasici iz 80-ih




Autor: Jurica Pavičić

Objavljeno: prije 10 h i 22 min


Najbolji je bio u ulogama na razmeđi komičnog i dramskog te u teatralnoj stilizaciji, u čemu je briljirao kod Šijana i Kusturice


Nakon što je u ponedjeljak objavljena vijest da je u Beogradu u 84. godini umro srpski glumac Bora Todorović, jedan hrvatski portal objavio je insert iz možda najpopularnijeg Todorovićevog filma - Šijanovog “Maratonci trče počasni krug”.

U tom isječku, Todorović glumi glasovitog Đenku, filmofila i tehnofila, erotomana i vlasnika lokalnog, provincijskog kina. U toj sceni, Đenka odjeven u blještavo bijeli mantil, s kožnom vozačkom kapom silazi s motocikla, kao da je čitav taj mali, provincijski svijet srpskog gradića njemu na dlanu, da ga uzme. Koju scenu potom, Đenka će fatalno stradati: spalit će ga krematorij koji je upravo popravio, a jedan od likova familije Topalovića “komemorirat” će njegovo pretvaranje u prah najslavnijom replikom jugofilma: “E opravi je, alal mu vera!”

Stranci na Balkanu

Taj prizor esencija je onoga što je otjelovljavao Bora Todorović u srpskom i jugoslavenskom filmu. Tijekom trideset godina, Todorović je svojom karizmom i šarmom perfektno personificirao karaktere koji su u balkanskoj sredini bili strano tijelo: strance i emigrante, hohštaplere i bjelosvjetske lažove, naivne entuzijaste i one koji - iz nekih nerazumljivih razloga - vjeruju u prosperitet. Beskrajno šarmantan, naočit na narodski način, Bora Todorović bio je najbolji u ulogama na razmeđi komičnog i dramskog, te kod redatelja koji su bili skloni teatralnoj glumačkoj stilizaciji. Takve je redatelje našao u dvojici ključnih autora te jugoslavenske generacije: u Slobodanu Šijanu i Emiru Kusturici.

Bora Todorović rođen je 1930. u Beogradu, u učiteljskoj obitelji. Nakon što je kratko studirao strojarstvo, upisao je glumu i našao se na istoj klasi s dvojicom budućih genijalaca jugoslavenskog filma, Ljubom Tadićem i Slobodanom Perovićem. Dok će Tadić postati klasični dramski prvak, a Perović personifikacija naturalističkog minimalizma crnog vala, Todorovićev je glumački put bio drukčiji: njemu će više pasati razigranost “praške škole”.

Četiri godine u HNK

Prvi dio karijere Bore Todorovića obilježilo je kazalište. Glumi u Beogradskog dramskom pozorištu, potom zajedno s Bojanom Stupicom na četiri godine prelazi u zagrebački HNK (1957-61), a onda se vraća u tada mladi Atelje 212, kojem će ostati desetljetno zaštitno lice. Iako je danas najviše upamćen kao filmski glumac, Todorović je kasno napravio ozbiljnu filmsku karijeru. Tek od konca sedamdesetih počinje se redovno pojavljivati u filmovima mladih autora praške škole ( Paskaljevića, a pogotovo Gorana Markovića) kojima su njegova urbana fizionomija i prigušeni komičarski talent trebali više nego crnovalovcima. Osamdesete su Todorovićeva dekada. Tada glumi nezaboravnog Đenku u Šijanovim “Maratoncima”, glumi sirotu žrtvu paranoje Ilije Čvorovića u “Balkanskom špijunu”, komičnog prevaranta u Baletićevom “Balkan ekspresu”, vođu romske bande u Kusturičinom “Domu za vješanje”, a bez njega nisu prošli ni drugi klasici te dekade kao “Ko to tamo peva”, “Tajvanska kanasta”… istodobno, Todorović dominira malim ekranom u tv serijama “Vruć vetar” i “Sivi dom”. Od svih velikih glumaca te generacije, Todorović možda najmanje nomadski “luta” filmskom Jugoslavijom. Njegova karijera uvelike je vezana baš uz srpski film, kojem su perfektno poetički ležali njegov ekstrovertni stil i tipologija likova.

Nagrada u Cannesu

U devedesetima, Todorović nastavlja karijeru, glumi u Kusturičinu “Undergroundu”, glumi u zapaženom slovenskom filmu “Sladke sanje” Saše Podgoršeka, a početkom narednog stoljeća dobiva i zakašnjelo internacionalno priznanje, nagradu u Cannesu za ulogu u “Profesionalcu”, filmu koji je Dušan Kovačević režirao po vlastitoj komediji. Ipak- te dekade ne pripadaju Bori Todoroviću: pripadaju kudikamo više njegovom sinu Srđanu, koji u devedesetima prekida kratkotrajnu karijeru bubnjara Ekaterine i ulogom đavla u “Mi nismo anđeli” postaje zaštitno lice srpskog filma 90-ih.

Bora Todorović umro je u ponedjeljak nakon moždanog udara uzrokovanog postoperativnim komplikacijama. Tako je otišao glumac koji je svojim likom i ulogama obilježio jesen Jugoslavije, i utjelovio njen ambivalentni, nikad do kraja raščišćeni odnos prema modernizaciji i Zapadu.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.36 seconds. Snitz Forums 2000