forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Swamp Thing
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/01/2015 : 17:43:48  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

Stvorenje iz mocvare

i pocinjemo sagledavati sustinu njegovog bica i shvacati da se ovdje radi o karakteru koji je istinski heroj zatocen u tijelu monstruma.
Mocvarko nakon "obavljenog posla" ne moze odbaciti svoj kostim i prosetati medu ljudima, on nema nikoga tko ce ga poslusati ili mu pruziti utociste, on je sam, i bas u tom trpljenju samoce negdje crpi snagu koja kod drugih heroja nije poznata niti prisutna.





Tako je! To se i meni najvise svidelo u stripu, ta tragicnost Stvorenja iz Mocvare, njegovo breme i prokletsvo kog ne moze da se otarasi. Najbolji strip koji sam kupio na proslogodisnjem Sajmu knjiga! Ajmo Darkvud sto pre izdajte sledece knjige!
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 19/01/2015 : 18:55:05  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by mr murdoc

Stvorenje iz mocvare

i pocinjemo sagledavati sustinu njegovog bica i shvacati da se ovdje radi o karakteru koji je istinski heroj zatocen u tijelu monstruma.
Mocvarko nakon "obavljenog posla" ne moze odbaciti svoj kostim i prosetati medu ljudima, on nema nikoga tko ce ga poslusati ili mu pruziti utociste, on je sam, i bas u tom trpljenju samoce negdje crpi snagu koja kod drugih heroja nije poznata niti prisutna.





Tako je! To se i meni najvise svidelo u stripu, ta tragicnost Stvorenja iz Mocvare, njegovo breme i prokletsvo kog ne moze da se otarasi. Najbolji strip koji sam kupio na proslogodisnjem Sajmu knjiga! Ajmo Darkvud sto pre izdajte sledece knjige!

Da, tragika je naravno jos veca ako uzmemo u ozir da cudoviste iz mocvare ustvari ne posjeduje spolne organe, dok je u "prijasnjem zivotu" bio sexualno aktivan muskarac.
Ako cemo ici dublje, a to je upravo ono sto je Moore kasnije produbio je cinjenica da se mocvarko ponekad sam naziva "biljka koja je umislila da je Alec Holland"
Tolika kolicina samoprezira je razarajuca za psihu , pa i pored toga i pored cinjenice da je tjelesno unakazen, bezspolan, i izgubljen, njegov duh uspjeva isplivati na povrsinu i krenuti dalje..od nulte tocke.
To je istinska snaga,to je istinska moc.
Mocvarko je vjerovatno vise SUPER od svih superheroja zajedno.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde

Edited by - mr murdoc on 19/01/2015 18:56:02
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 10/03/2015 : 22:08:09  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Izasla druga knjiga u izdanju Darkvuda!





Stvorenje iz Močvare. Alan Mur. Čas anatomije.

Istorija.

Darkwood vam predstavlja Stvorenje iz Močvare u pet knjiga – od prvih brojeva gotskog horora koji su stvorili Len Vin i Berni Rajtson, pa do mračne višetomne epopeje koja je proslavila Alana Mura, prateći tako put ovog bića od jadne nakaze… pa do bezmalo svevišnjeg boga.

Edited by - going going on 21/03/2015 18:46:01
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/03/2015 : 18:52:07  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Evo negde sam na sredini druge Darkvudove knjige.

Svideo mi se sam pocetak stripa, Cas anatomije i povrtak u Mocvaru, ali ovaj ostatak za sada me i nije previse odusevio.

Oni koji jos uvek nisu procitali Darkvudovo izdanje nek ne citaju dalje:

Previse se oslanja na druge sporedne junake DCa koji su nepotrebno ubaceni, ajde Floroman mi i nije smetao, ali sto u svakoj strip-corbi mora Etrigan da bude mirodjija, da se tako izrazim.
Etrigan mi je strasno naporan lik, bio mi je naporan i u Hitmanu a ovde je jos gori.

Ostalo mi je jos 150 strana do kraja, nadam se da ce se utisak popraviti i da ce naredne knjige vise biti udsredsredjene na samo Stvorenje iz mocvare i njegov ,,zivotni" put.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 07/04/2015 : 22:40:17  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Zaboravio sam da napisem osvrt do kraja.

Utisak se popravlja u drugoj polovini knjige i to pogotovo u poslednjoj prici ,,Dole medju mrtvima" iz Swamp Thing godisnjaka. Putovanje kroz Raj i Pakao, metafizika, to je ono sto sam cekao celu knjigu i ta epizoda me je odusevila! Nadam se da ce i naredne Murove knjige biti na nivuo ovog godisnjaka.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/04/2015 : 23:00:26  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Ajmo gde su komentari na strip?

Sigurno je neko citao srpsko izdanje, gde su komentari anta, mr murdoca, zlixa, siguran sam da je neko od njih procitao.

A mogu da se ukljuce i citaoci Fibre, gde su njihovi utisci o stripu, kako im se svideo Annual broj 2?
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 19/04/2015 : 23:07:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Pogledaj ovdje:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=43548&whichpage=1

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 04/05/2015 : 19:51:53  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Alan Moore je u moj svijet blago govoreci usao na jedan vrlo arogantan i nepozeljan nacin , i nebi se sada pravdao godinama ili neiskustvom jer bi to bila laz.
Istina je ..ja sam ga mrzio.
Cudoviste iz mocvare ili ti Swamp Thing stvorenog iz pera Len Weina i ilustracijom Bernie Wrightsona su za mene u to vrijeme bio vrh vrhova antiheroskog stripa sa primjesama horrora i sentimentalnim poveznicama na Frankensteina..jednostavno nenadjebivo.
Epizode sam u pocetku dobivao na kapaljku preko EKS almanaha u crno bijeloj verziji,no to me u to doba sporog protoka informacija nije ni najmanje smetalo, dapace uzivao sam u tom iscekivanju kojeg se danas sa nostalgijom sjecam.

Prosle su dakle godine , no cudoviste je dakako ostalo u sjecanju kada me dostigla vijest..DC dize Mocvarka iz mrtvih, autor je neki englez..kazu talent stoljeca.
Naravno da bijah sretan i ushicen i to neopisivo..a onda MALJ .
Epizoda prva Loose Ends bijase jos milostiva , koliko god milostiva moze biti smrt vaseg omiljenog antiheroja, dok epizoda druga Anatomy Lesson jednostavno dubokim plugom ore po vasoj percepciji da bi poslje toga hladno srokala nuklearku na sve sto volite i na sve cega se kroz to tematski sjecate.
Bijes, mrznja, razocaranje..rezignacija.
Alan Moore,ti jebeni sroljo..
Drustvo moje drago..proslo je mnogo godina dok mi moj ego nije dopustio "drugu priliku" citanja .
Danas vidim i uvidam svu hrabrost i genijalnost koju je Moore apsolvirao na malom uzorku jednog u to vrijeme gotovo zaboravljenog karaktera i uvidam razlog moga bijesa prema tome istom.
Moore je od mocvarka napravio nesto toliko mocno i istodobno ranjivo da bi svaki pokusaj analize istoga zavrsio u limbu.
Moore je kroz mocvarka promjesao i ponovo rasporedio puno likova u DC univerzumu, a da njegovi urednici to nisu ni skuzili.
Moore je ponovo poslozio magnetske smjernice i vec dugo zaboravljeni horror strip prokrijumcario kroz iglene usi superherojstine.
Moore je kroz mocvarka americkom stripu udahnuo jednu novu dimenziju ujedno ga spasavajuci od propasti.


“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 05/05/2015 : 22:22:02  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

Alan Moore je u moj svijet blago govoreci usao na jedan vrlo arogantan i nepozeljan nacin , i nebi se sada pravdao godinama ili neiskustvom jer bi to bila laz.
Istina je ..ja sam ga mrzio.
Cudoviste iz mocvare ili ti Swamp Thing stvorenog iz pera Len Weina i ilustracijom Bernie Wrightsona su za mene u to vrijeme bio vrh vrhova antiheroskog stripa sa primjesama horrora i sentimentalnim poveznicama na Frankensteina..jednostavno nenadjebivo.
Epizode sam u pocetku dobivao na kapaljku preko EKS almanaha u crno bijeloj verziji,no to me u to doba sporog protoka informacija nije ni najmanje smetalo, dapace uzivao sam u tom iscekivanju kojeg se danas sa nostalgijom sjecam.

Prosle su dakle godine , no cudoviste je dakako ostalo u sjecanju kada me dostigla vijest..DC dize Mocvarka iz mrtvih, autor je neki englez..kazu talent stoljeca.
Naravno da bijah sretan i ushicen i to neopisivo..a onda MALJ .
Epizoda prva Loose Ends bijase jos milostiva , koliko god milostiva moze biti smrt vaseg omiljenog antiheroja, dok epizoda druga Anatomy Lesson jednostavno dubokim plugom ore po vasoj percepciji da bi poslje toga hladno srokala nuklearku na sve sto volite i na sve cega se kroz to tematski sjecate.
Bijes, mrznja, razocaranje..rezignacija.
Alan Moore,ti jebeni sroljo..
Drustvo moje drago..proslo je mnogo godina dok mi moj ego nije dopustio "drugu priliku" citanja .
Danas vidim i uvidam svu hrabrost i genijalnost koju je Moore apsolvirao na malom uzorku jednog u to vrijeme gotovo zaboravljenog karaktera i uvidam razlog moga bijesa prema tome istom.
Moore je od mocvarka napravio nesto toliko mocno i istodobno ranjivo da bi svaki pokusaj analize istoga zavrsio u limbu.
Moore je kroz mocvarka promjesao i ponovo rasporedio puno likova u DC univerzumu, a da njegovi urednici to nisu ni skuzili.
Moore je ponovo poslozio magnetske smjernice i vec dugo zaboravljeni horror strip prokrijumcario kroz iglene usi superherojstine.
Moore je kroz mocvarka americkom stripu udahnuo jednu novu dimenziju ujedno ga spasavajuci od propasti.





To Murdoce legendo, samo sam cekao tvoj komentar!
I kod mene je bio prvo mali otpor prema Muru i njegovoj naraciji jer mi se mnogo svidela Vinova i Rajtsonova interpretacija lika, i onda dodje Mur i sve pomuti, ali me je u ,,Dole medju mrtvima" potpuno kupio.
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 06/05/2015 : 09:20:07  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Dole medju mrtvima je otvorilo jednu drugu dimenziju i pravac za DC,poslje toga vise nista nije bilo isto.Mozemo slobodno reci da bez Moore-a nebi bilo ni Gaimanovog Sandmana,a ni puno toga drugog.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde

Edited by - mr murdoc on 06/05/2015 09:21:47
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/06/2015 : 09:37:07  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Mur&Biset&Totlben:Stvorenje iz močvare - knjiga 2 (Darkwood)
(pretpostavljam da ovo odgovara Fibrinoj prvoj knjizi, i polovini druge,od epizode Svođenje računa do Dole među mrtvima)

Prva knjiga Murovog Čudovišta,pardon, Stvorenja,sljuštena je u rekordnom roku (bio sam ubeđen da ću razvući čitanje ove knjige na dva,tri dana,ali bilo je dovoljno današnje kišno popodne).
Šta reći,a da već nije spomenuto u ovoj temi (u par postova koji se bave samim stripom na osam stranica topika) - uvodna priča je čisto premošćavanje Paskovog ranijeg rada;Čas anatomije pokazuje kako se od običnog,standardnog horor/superherojskog stripa pravi ozbiljan horor/superherojski strip.
Ujedno je Čas anatomije početak jedne celine koja obuhvata sledeće tri epizode,i koja predstavlja malo duži uvod,pri čemu prava akcija (a i uzbuđenje) počinje sa Bolšumovim uništenjem gradića Lakroa.Ocena - između 8/10 i 9/10.
Sledeća celina, San razuma-Vreme za bežanje-Pod vođstvom demona,klasičan i odličan horor, i meni najbolji deo ove knjige (uz završnicu prethodne celine).Ocena - 9/10
Zasebna epizoda Sahrana,je svojevrsni "intermeco" ove knjige, u kome Čudovište,pardon, Stvorenje,raskrstava sa svojim drugim ja,Alekom Holandom.Ocena - 8/10
Zadnja celina,Arkanusov povratak,a potom i silazak Stvorenja do samog pakla, mi nije toliko prijao kao prethodni delovi,mada nikako ne bih rekao da mi je loš.Znači - 8/10 (ali je dve klase ispod fenomenalnog Sendmenovog spuštanja u Had).

Sve u svemu,vrlo dobra do odlična prva knjiga,ali bih slagao kad bih rekao da sam skroz zadovoljan sa njom - ipak je to Alan Mur,makar ne onaj u punoj snazi.Zato očekujem još bolje priče u drugoj (trećoj ukupnoj) knjizi.U stvari,ja ne gotivim nešto previše ovakve stripove,gde se mešaju horor,superheroji,demoni,..pa kad bolje razmislim,nije Mur nije mogao da napravi tu neku ultra-mega priču odjednom.
Stiven Biset i Džon Totlben su korektni .

DW izdanje - bajno,sjajno&dojajno!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/06/2015 : 17:22:30  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
smetnuh sa uma da napišem i ovo:
popriličan minus u ovoj drugoj knjizi bih dao loše prikazanom odnosu između Meta Kejbla i njegove žene Abi;ipak su oni uz Stvorenje vrlo važni karakteri ovog serijala,a tako je nejasan i maglovit njihov odnos.
Takođe,vidim da su Stvorenje i Abigejl vrlo prisni,ali je meni ta bliskost došla iznenada,pa mi je i taj aspekt scenarija nedovoljno ubedljiv.

Plus Paskova debilna ideja da podari Kejblu nadnaravne moći da stvara mala čudovišna stvorenja - srećom pa je to Mur marginalizovao u priči.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

lutherus
Starting Member

54 Posts

Member since 16/06/2012

Posted - 14/08/2015 : 19:04:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit lutherus's Homepage  Send lutherus a Private Message  Reply with Quote
Ovo mi je jedan od boljih stripova.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6586 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 15/08/2015 : 15:22:58  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

smetnuh sa uma da napišem i ovo:
popriličan minus u ovoj drugoj knjizi bih dao loše prikazanom odnosu između Meta Kejbla i njegove žene Abi;ipak su oni uz Stvorenje vrlo važni karakteri ovog serijala,a tako je nejasan i maglovit njihov odnos.
Takođe,vidim da su Stvorenje i Abigejl vrlo prisni,ali je meni ta bliskost došla iznenada,pa mi je i taj aspekt scenarija nedovoljno ubedljiv.

Plus Paskova debilna ideja da podari Kejblu nadnaravne moći da stvara mala čudovišna stvorenja - srećom pa je to Mur marginalizovao u priči.



Nije ti palo na pamet da između prvog i drugog DW trejda ima prilično epizoda, u kojima je bilo dovoljno vremena i mesta da se vidi kako su se Kejbl i Abi zbližili i venčali, a onda i odaljili, odnosno kako "Abi" uspostavlja neki "prisniji" odnos sa Stvorenjem.

Tako da to, što je nešto prošlo ranije, a ovde radnja ide dalje, svakako ne bih nazvao "loše prikazanim odnosom" i nedovoljno ubedljivim scenarijem, na štetu Murovih epizoda.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/11/2015 : 15:16:25  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote


Procitao trecu Darkvudovu knjigu Stvorenja iz mocvare. Ovo je nesto najgenijalnije sto sam ikada procitao!


Alan Mur je stvarno, zajedno sa Milerom i Gartom Enisom, najveci genije i scenarista americkog stripa!
Druga DW knjiga me je zbunila, Murov stil pripovedanja mi je bio stran i komplikovan, ali u ovoj trecoj knjizi me je potpuno odusevio. Ne zna se koja je prica bolja.


Ispod se nalaze spoileri pa ko nije citao knjigu nek ne cita dalje:

Izdvojio bih ,,Posvecenje proleca" kao najbolju i najefektniju pricu ove knjige. Stvorenje pre te price odlazi u Pakao da spase Abi kao Orfej Euridiku i kada je uspeo da je spase konacno izjavljuju ljubav jedan prema drugom. Ali kako tu ljubav ovaplotiti? Tu stupa na scenu Murova genijalnost. Abi pojede krompir i ulazi u dublje metafizicko stanje svesti, na psihodelicni put ljubavi!
http://images.sequart.org/images/st34c-660x948.jpg

Pre te epizode smo imali Abin susret sa Kainom i Aveljom za koji sam siguran da ce imati znacaja kasnije tokom razvoja price.
Posle Posvecenja proleca pocinje Americka gotika, nesto veliko se sprema, nesto zlokobno, ali idalje ne znamo sta. Upoznajemo i Konstantina.
Stvorenje iz mocvare sve vise spoznaje svoje moci i mogucnosti koje mu one pruzaju. Videcemo sta ce biti dalje. Jedva cekam!

Edited by - going going on 16/11/2015 20:20:49
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/12/2015 : 23:04:38  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Izasla je i cetvrta knjiga Stvorenja iz mocvare!!!

Ono je praiskonska tama, nastala pre pojave božanske svetlosti. Ono je spavalo od nastanka univerzuma.

Ono se probudilo.

I nakon odiseje po tamnim zabitima Amerike, Stvorenje iz Močvare, konačno svesne sebe i moćnije nego ikada, pridružiće se Džonu Konstantinu, demonu Etriganu i drugim mističnim bićima koji od tame pokušavaju da spasu sam Raj.

Ali, ta moć kojom Stvorenje raspolaže, moć vodi u gnev, a gnev je poput šumskog požara. I Močvarko će platiti ogromnu cenu za svoj gnev...

U četvrtoj knjizi DW izdanja Stvorenja iz Močvare, legendarni scenarista Alan Mur približava se kraju dekonstrukcije i rekonstrukcije horor žanra sa epskim sukobom između Dobra i Zla, koji dovodi do vrlo lične tragedije...






Br. strana: 288 / Boja: Kolor / Uvez: Tvrdi / Format: 170 x 260 mm

Cene:

Promotivna - 1990 dinara
Puna - 2450 dinara
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/12/2015 : 23:05:53  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
A uskoro nas ocekuje i peta i poslednja knjiga kazu Darkvudovci
Evo i naslovne strane



Jedva cekam!
Stvorenje iz mocvare je jedan od najboljih stripova koje sam do sada procitao i neverovatno mi je zao sto se blizi kraju Murov deo serijala.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 16/12/2015 : 23:08:30  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
A usput kopiram i zarmixov i Patkov post o prvoj knjizi Stvorenja iz mocvare koji su oni napisali na temama Darkwood noviteti i Stripovi iz Mracne Sume


quote:
Originally posted by zarmix



Tehnički besprijekorno Darkwoodovo izdanje Stvorenja iz pera njegovih tvoraca Lena Weina i Berniea Wrightsona, nešto većeg formata od Mooreovog Čudovišta iz močvare u nakladi Fibre, s briljantnom naslovnicom i koricama (možete opipati mahovinasti okvir oko Močvarka), blago rečeno strip je koji danas više ne drži vodu, a sumnjam da ju je ikada i držao, barem što se tiče zahtjevnijeg čitateljstva. Bez grižnje savjesti može se preskočiti i krenuti na iščitavanje Mooreove serije Swamp Thinga.




quote:
Originally posted by PijaniPatak

Stvorenje iz Močvare - knjiga prva



Prošlo je već dosta vremena kad sam sklopio ovu knjigu i uredno je vratio na policu. Ali, utisak se vratio sad dok čitam drugu knjigu (Etrigan uredno siluje nejač njihovim košmarima).
Da se razumemo, "Čas anatomije" baca u senku ne samo celu prvu knjigu, nego i ceo Močvarkov opus (iz mog skromnog čitalačkog iskustva), pa i neke naslove u koje sam se "juče" kleo, ali prva knjiga je meni...čista emocija.
"Smrad" Vinove i Rajtsonove močvare me je podsetio na trošnost jednog starinskog bakinog kauča unutar kojeg je, nekim neobjašnjenim čudom, ležala hrpa Eksovih i horor (ajkule, drakule...) stripova koje sam gutao po sto puta svakodnevno, pa je taj šmek američkog stripa 70-ih i 80-ih godina za mene ćudljivo opojan- i crtež i naracija.
Priče variraju oko naive, istina, ali su tekstualo bogati, sa masnim frazama i savršenom moći začinjavanja šmeka jedne klasične strave. Rajtsonov crtež fantastičan, čist a mračan, kadrovski složen i detaljan. Močvarko mu je lepo seo (vidi se po Betmenu), i lik i atmosfera koja ga okružuje (močvara, dvorac strave, groblje...). Boje, takođe, na visini. Ne doprinose crtežu ali ga ni ne zagađuju.
Priče, doduše, nisu brzopotezno probabljive od korice do korice. Može se, ali nakon tri ili četiri priče, koncentracija i užitak padaju. Jednostavno, najveći je užitak čitati ih jednu po jednu. Konzumacija biva potpuna i duža Na poslednjim pričama se oseća blagi zamor likom (kod mene ili kod pisca?) i da serijal kreće tokom koji nema veliku perspektivu. Srećom, Darkwood seče u pravom momentu: i drago ti je neznanje o onome šta dolazi i pomalo žudiš da vidiš šta se dalje dešavalo.

Darkwoodovo izdanje je prvoklasno. Mahovina-pliš pun pogodak, dizajn korica i unutar korica...ne videh bolje!!!, propratni tekstovi bez premca, prevodilac RASTURA!!!

9/10 zbog emocije i izdanja

8/10 bi bila neka objektivna ocena sadržaja...manje ne sme, jer sam prokleto uživao

desetku čuvam za Mura






Go to Top of Page

danilo9899
New Member



Serbia
108 Posts

Member since 15/12/2015

Posted - 17/12/2015 : 18:32:21  Show Profile Show Extended Profile  Send danilo9899 a Private Message  Reply with Quote
Prelepo izgledaju naslovne.Nisam citao nista posle dvojke mada sam cuo da bolje epizode tek slede posle dvojke.

Sta reci? Koju posluku porati?
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 17/12/2015 : 22:38:20  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Trojka je sjajna!!! A četvorka, koliko sam ukapirao preko zavira, je tek za žešće balavljenje. 2015.godinu ću pamtiti po Vekovnicima i Močvarku

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 31/12/2015 : 18:22:06  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote


Mini recenzija bez spoilera

Procitao i cetvrtu knjigu koja obuhvata epizode #44-#53. Ovo je nesto najbolje sto sam ja ikada procitao bilo u stripu, bilo u klasicnoj knjizevnosti!
Mur tako fantasticno vodi pricu, a crtaci ga prate u stopu. Neverovatna uskladjenost scenarija i crteza! A Mur se bavi filozofski, metafizickim, ekoloskim, politickim i mnogim drugim pitanjima na tako komplikovan nacin a jednostavno ispripovedan da bismo razumeli. I na kraju knjige ogroman cliffhanger!


Jedva cekam 5. i poslednju knjigu ali istovremeno mi je i zao sto se blizi kraj Murovom runu. Steta sto nije duze potrajao. Sada moramo da trazimo od Darkvudovaca ili od Fibre Murovog Miraclemana!
Stvorenje iz mocvare je tako interesantan i privlacan lik, moderni Prometej.


Napomena za one koji do sada nisu citali izdanje nek ne citaju predgovor jer otkriva sve sta se desava u stripu i u ovoj knjizi i u prethodnoj. Ja sam srecom prvo procitao strip pa tek onda predgovor.
Darkvudovo izdanje je perfektno i odlicni su Djoletovi predgovori!

Ko nije nabavio strip ili se dvoumi neka nabavi ovo je sa svakom knjigom sve bolje, ludje i genijalnije!

Edited by - going going on 31/12/2015 18:26:52
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 03/01/2016 : 15:07:46  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

Mur&Biset&Totlben:Stvorenje iz močvare - knjiga 3 (Darkwood)

Ova knjiga odgovara delimično Fibrinoj trećoj,pa ću ovde ostaviti za nju komentar:

Bacih malopre pogled na komentar koji sam ostavio za drugog Močvarka i odmah se ujedoh za jezik (da ne kažem za prst) -"Stiven Biset i Džon Totlben su korektni " - šta mi bi da napišem ovo.Biset i Alkala su mi recimo korektni (pa i dosta više od toga),Ron Rendal,Den Dej,...Biset i Totlben su mi podnošljivi;u nekim trenutcima i na granici podnošljivosti.
Kombinacija Mura i ovog dvojca me podseća na Gejmana i Kita&Džonsa&Dringenberga u Sendmenu - opaki pisci i crtači "dupe-glava".Nikad mi neće biti jasno kako je došlo do ovih saradnji,ali dobro ajde.

Generalno,treća knjiga Stvorenja iz močvare mi je za nijansu bolja od druge;mada ocene koje ću dati pojedinim delovima to možda neće pokazati.
Mur vodi priču odlično,iako me ova tematika ne privlači nešto posebno.A kad se uzme u obzir da je ovo nastajalo pre tri decenije, i kakvi su tad bili stripovi iz DC kuhinje (barem ono što sam ja čitao),njegov rad je za svako poštovanje.
Za crtež sam već dao komentar - dosta slabija karika seijala.
Pog - vrlo simpatična pričica. 8/10
Napuštene kuće - takođe.E ovo je već crtež dostojan Mura (mislim na oba crtača). 8/10
Osvećenje proleća - uf,ideja o ljubavi Stvorenja i Abi mi baš ne ulazi u glavu.Ali ipak jako dobra epizoda.8/10
Nuklearko & Obrasci rasta - najbolje u ovoj knjizi. 9/10
Vodeni vampiri & Južnjačka promena - vrlo dobro do odlično. Između 8/10 i 9/10
Kletva & Opalo voće - jake 8/10

Pomenuh već,nije mi Svompiša klasa ostalog šta sam pročitao od njega,ali ću sa zadovoljstvom nastaviti sa nabavkom preostale dve knjige.

Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 29/01/2016 : 17:24:46  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Procitao kraj Murovog ciklusa!
Komentar malo kasnije, da se slegnu utisci...



Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/01/2016 : 15:29:57  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Murov run na serijalu Swamp Thing je nesto neponovljivo. Ovo je ,koliko god zvucalo otrcano i precesto upotrebljeno u danasnje vreme, zaista dozivljaj. Mur nas tako elegantno i sofisticirano vodi kroz serijal i pokazuje koje sve granice strip moze da probije i prikazuje strip kao pravu umetnost!
Bitno je da se istakne i da je Swamp Thing prvi mainstream strip koji je izdan bez potvrde Comics Code Authhoritya, ali mu je zato zalepljena etiketa ,,for mature readers" kojoj se Mur izuzetno protivio.



Ono sto me je najvise fasciniralo u ovom stripu je genijalnost (ili ludost) Murovih ideja. Taman pomislis da ne moze ludje od ovoga on te u narednom broju jos vise iznenadi a u sledecem jos vise.
Mur nam je prikazao Parlament drveca, Raj, Pakao, Ljubav, Svemir.

Vidi se u poslednjoj knjizi da Mur nije drzao sve konce vise na serijalu jer imamo jednu pricu od Bisetta koja se bas ne uklapa u ton Murovih prica i jednu od Vica koja mi je lepo legla. Da li se posvadjao sa glavesinama u DCu ili ne, to nikad necemo znati.

Kraj mi je bas lepo legao posle svih peripetija koje je Stvorenje moralo da prodje bilo je lepo videti onako miran kraj.




Od pojedinacnih epizoda kao najlepse bih izdvojio Posvecenje proleca (Rite of spring ) i Tudjinska ljubav (Loving the Alien)
Te dve price su me najvise odusevile.




Iako je Murov run zaoukrezena celina, bas bih voleo da vidim kuda je odveo serijal Rik Vic jer koliko sam video iz sjajnog Djoletovog teksta za sajt nije ni taj deo serijala za bacanje. Bilo bi lepo kad bi nas Darkvud ili Fibra obradovali tim epizodama.(Vise nade polazem u Fibru jer je Darkvud u predgovoru jasno dao do znanja da je ovo kraj).


Sumnjam da cu ikada procitati bilo sta ovako dobro ponovo. Sad cu da se bacim na Sendmena jer je Gaimana najvise inspirisao Murov Swamp Thing pa cemo videti gde ce me to odvesti.
Je l procitao jos neko Stvorenje iz mocvare kakvi su utisci? (murdoc, anto...)

Edited by - going going on 30/01/2016 15:32:36
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 30/01/2016 : 16:40:20  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going
Je l procitao jos neko Stvorenje iz mocvare kakvi su utisci? (murdoc, anto...)



Imam trejdove na engleskom, ove po naški nisam čitao, ali vjerujem da su darkvudovci odradili dobar posao...
Loving the Alien je odlična, ali meni je My blue heaven ostala nekako najupečatljivija epizoda. Genijalan serijal, toliko dobrih momenata (Čas anatomije, spašavanje Ebi iz Pakla i Gotama, planeta biljnog Green Lanterna, pomenuta Loving the Alien i My blue heaven iskustva, pa sam razvoj Swampyja iz biljne ljušture u elementala...), ma apsolutni vrh stripa. A ona stranica sa ''Alec... you're crying..'' kad i ja nisam suzu pustio...
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000