forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Blast 4
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Torghal
Senior Member



Croatia
1938 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 24/01/2015 : 13:26:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
Imam jedan veliki problem kod citanja stripova.Da bi me strip privuka da ga citam moram se bar malo prepoznat u glavnom junaku stripa.Kako se prepoznat u Polzi Manciniu?Cak i da primjetis neku zajednicku crtu sa njim neces je sebi htjet priznat.Iskreno prvi album Blasta nije me se nesto dojmia,glavni lik mi je bia odbojan do boli, prica me nije nesto vukla na daljne citanje,jedino me crtez odusevia tako da san vise uziva listajuci strip nego ga citajuci.Na drugom albumu sam vec osjetia da me vata lagana ovisnost.Na trecem i cetvrtom albumu san vec bia okorjeli narkic.Blast je tezak strip,vjerovatno se nece svakom svidit ali ako zelite nekome pokazat da je strip umjetnost ravnopravna svim ostalim umjetnostima dajte mu da procita Blast.Remek djelo devete umjetnosti.
Go to Top of Page

Ignus
Senior Member



1357 Posts

Member since 22/06/2009

Posted - 29/01/2015 : 15:34:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Ignus a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam sva 4 stripa i moram priznati da je Blast izostao. Jednostavno je nedostajao onaj osjećaj uzbuđenja i zanosa koji se javi kad čitaš strip ili roman, priču koja te oduševljava. Svidio mi se Blast daleko od toga da se ne radi o vrhunskom stripu ali nije ostavio dublji utisak na mene i neću ga pamtiti dugo niti će se naći na mojim ran listama. Možda sam i previše očekivao od ovog stripa pa sam stroži nego što bi bilo objektivno.

Ocjena 7,5/10

Zar nitko nece pomoci udovicinu sinu?

Edited by - Ignus on 29/01/2015 15:36:17
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/02/2015 : 15:26:36  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
I od mene sve pohvale za ovaj strip.
Prvi album mi nikako nije nagoveštavao ovakav razvoj priče,kao ni ovako dobar strip (da ne kažem serijal,jer Blast gledam kao jednu pozamašnu knjigu).
Larsene se sjajno snalazi u ovakvim pričama - teskobnim,mučnim,mračnim,a opet tako životnim.Red filozofiranja,red akcije.Odličan kraj koji je malo podigao i krajnju ocenu.
10/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 08/02/2015 15:27:25
Go to Top of Page

Boston Jack
stripovi.com suradnik



166 Posts

Member since 26/05/2010

Posted - 08/02/2015 : 16:21:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Boston Jack a Private Message  Reply with Quote
Čekam da se konačno pojavi u knjižnicama... trenutno si nemogu priuštit za kupovinu
Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 11/10/2015 : 01:32:10  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
I malo o Blastu
http://kaisevi.blogspot.rs/2015/10/blast.html


All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

nixman
Starting Member



8 Posts

Member since 04/08/2015

Posted - 14/10/2015 : 12:09:20  Show Profile Show Extended Profile  Send nixman a Private Message  Reply with Quote
Neverovatan strip...ili bolje reci nezaboravan. Jedna od najboljih stvari koje sam ikada procitao, racunajuci i knjige. Strip koji vam se prosto uvuce pod kozu, tera vas na citanje, pritom "isijavajuci" nekom tamom i teskobom i na kraju vas potpuno razbije.

Jedinstveno citalacko iskustvo.

10 kao vrata!

Edited by - nixman on 14/10/2015 12:10:50
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 21/10/2015 : 10:55:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Kao sto Torghal kaze, prva knjiga prije 3-4 godine me i nije nesto odusevila, zapravo nisam znao sta bi s njom, pa i snjim. Odlozio sam sve skupa i rekao samome sebi, da cu ponovno poceti kada budu sve 4 tu. Ali sve sve oduzilo do sada ... nekako sam mislio kako ce mi smoriti i biti bezvezan (izgleda sam ga prvi put citao u "krivo" vreme, nekako na silu).

Ali sada ... vec prvi album sam vidio drugim ocima, a onda samo pici dalje misko. Tesko ga je odloziti... koliko god tesko stivo bilo.

A kraj mi je sjeo kao budaletini samar. Ipak nisam nista ocekivao i pravio "svoje krajeve", pa me na neki nacin iznenadio, pozitivno (ako to ima smila u ovom crnjaku).

Veliko remek djelo stripovske literature, pa i sire. Ja bih pak da se napravio i film. Ocekujem da se jednog dana ipak hoce.

Velika preporuka svima!


Moj osvrt na slovenskom ... http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=67&TOPIC_ID=34842#1911803







Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 21/10/2015 : 12:12:07  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
ovde je isti kao onaj porecemecni lik, kako se bese zove... a da, Betmen

quote:
[i]Originally posted by


Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 21/10/2015 : 12:21:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Istina! Samo ... bez maske.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 21/10/2015 : 17:22:28  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
Blast je prosto neverovatan. Njegovo crnilo me privlači kao svetlo moljca, moram priznati. Ili kao što rekoh na http://kaisevi.blogspot.rs/2015/10/blast.html
"Teško je opisati dubinu crnila u koje nas Larsene gura idući ka kraju četvrte knjige Nadajmo se da se budisti varaju, a da se ne otkriju spojleri u epilogu stripa. Ali sâm rasplet i značaj pojedinih segmenta stripa sami po sebi i nisu cilj ovog četvorotomnog udarca u stomak. Put koji prelazimo dok čitamo ovaj strip je ono što nas očarava u svojoj bizarnosti, a ujedno učimo važnu lekciju o tome da mi zapravo ne znamo ništa o ljudima pored kojih prolazimo na ulici. I oni ne znaju ništa o nama. Sami smo i ne poznajemo nikoga osim sebe. Sve dok ne otkrijemo da ni sebe ne poznajemo onoliko koliko bismo želeli."

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

zarmix
New Member



254 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 13/11/2015 : 08:47:48  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
Pridružujem se hvalospjevima:

Blast - mogućnost zanosna života, hibrid grafičke novele i mange crtan kombiniranom tehnikom i raznovrsnim stilom, kriminalistička je drama o obiteljskim traumama, ljudskoj slobodi, njenom naličju i ljubavi.

Gotovo besprijekorna ritma na 800 stranica najfinijeg papira iz Fibrine crno-bijele naklade, vrhunsko je štivo koje smo imali priliku pratiti gotovo istovremeno dok je nastajalo u Francuskoj i za koje, ukoliko ga ranije niste pročitali ili živite daleko od biblioteke u kojoj se može posuditi, nije grijeh ulupati 500 tričavih kunića. Blast zagarantiran.

Edited by - zarmix on 13/11/2015 09:00:54
Go to Top of Page

Neflite
Starting Member

20 Posts

Member since 17/11/2014

Posted - 27/11/2015 : 01:20:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Neflite a Private Message  Reply with Quote
Šta reći? koju posluku porati?

Heidegger je jednom na svojim predavanjima objašnjavao pojam intencionalnosti. Intencionalnost prema njegovom mišljenju je čista aktivnost u kojoj ne postoji ništa drugo nego usmjerenost/intencija ka nečemu. nije bitno da li je nešto iluzija ili stvarnost, nego da li smo usmjereni ka tome, odnsono primjećujemo to nešto ili ne, ako primjećujemo ono onda postoji za nas. jedan običan prizor dvorišta može u sebi sadržavati na tisuće intencionalnih akata, a može sadržavati i samo jedan, ovisno o tome koliko primjećujemo. Na tom tragu je i Manu Larcent koji na svojim tablama Blasta prikazuje jedan od najsuptilnih prikaza prirode s kojima sam se ikada susreo. Svaki crtez na svakoj tabli ima svoje znacenje i svoje mjesto, i ne samo to nego i svaki odabir grafickog pristupa, odnosno intervencije samog autora da nam prikaze svoju intenciju, svoje usmjerenje ka viđenju prirode i onoga što ona znači za njega nosi svoju simboliku. Manu je nesumnjivo dobar crtač, to se vidi iz kontrasta pojedinih tabli, gdje se životinje prikazuju izuzetno detaljno i realistično, dok je ostatak stiliziran, pogotovo ljudski svijet, gradovi. Međutim, iako vrsan crtač, odabire stilizaciju, nad realizmom, kao vrstu govora u kojoj nam tim kontrastom pokazuje ono što je njemu bitno, znači ne samo kadrom, nego i crtežom, razabire kukolj od žita naše stvarnosti (pojavnoga svijate) i stvara svoj kaleidoskop, svoj svijet bitnoga. Nema nikakve sumnje kako je Mancinijevo viđenje prirode i tome pripadajuća životna filozofija jednim djelom Larcentova biografska ispovjed, jer minucioznost svakog detalja odnosno svakog odabira što i kako će se što prikazati ukazuje na jedan izrazito intiman filozofski pristup samome životu.

stoga Blast za mene nije strip on je ono nešto, nešto što svatko tu i tamo u životu ima osjećaj da mu nedostaje, a to je smisao. smisao koji nam ponekad stvara prazninu i koji proizvodi ambivalentne osjećaje između nas i okoline. taj isti smisao Larcent lovi fragment po fragment iz svega onoga što ga okružuje i slaže u kaledoskop uz pomoć kojeg gleda svijet. smisao je kaleidoskop, a fragmenti se stalno izmjenjuju i slažu nove arabeske stvarnosti. Larcent nas vraća početcima, promatranju, prirodi.
Nakon ovog više ništa nije isto i netreba da bude..

ps. mala preporuka čitajte jedan tom dnevno, dajte si vremena, promatrajte...
lijepi pozdrav
Go to Top of Page

Neflite
Starting Member

20 Posts

Member since 17/11/2014

Posted - 27/11/2015 : 01:28:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Neflite a Private Message  Reply with Quote
pps. znate da ste uspjeli kada za nešto možete reći da nije to nešto, tako svi najveći filmovi zapravo nisu više filmovi, statue nisu statue, slike koje su više od samog platna, sva ta remkdjela nadilaze svoj mediji i ulaze u neku sferu bezvremenosti, intimno se poistovjećujemo s njima, jer zapravo ona predstavljaju osjećaje, a osječaju su jači od bilo kojeg medija. tamo gdje medij nestaje, tamo počinje čisti duh.
Blast nije strip:)
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 25/06/2016 : 13:32:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Blast je težak, ali lebdi i leti ako treba. Crtež je savršen.
Pročitao sam ga u komplet pa mi se možda čini da je predugačak, možda sam trebao više uživati u čitanju ali nisam mazohist.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 19/07/2017 : 03:33:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
BLAST 1: 4.5/5
BLAST 2: 4.5/5
BLAST 3: 5/5
BLAST 4: 5/5

Ima spojlera

Strašan strip. Mračan, turoban, i zaista sjajan psihološki triler. Počeo je zaista sporo ali igra na ivici živaca, jer otkriva detalje, a nas kao čitaoce interesuje suština, koja dolazi tek u poslednjih 50, od 800 strana.. Kako čitam stripove sporo jer obraćam pažnju na detalje i crtež, Blast mi se stoga zaista čini da je razvučen.
Crtež je kako strip odmiče sve bolji, i sada kada bacim pogled na crtež u kecu, najviše podseća na onaj detinjasti iz Svagdanje borbe, ali mi u toku čitanja nije smetao... Samo, kako priča dalje odmiče i postaje brutalnija, tako i crtež postaje turobniji i manje kao karikatura, što mi se sviđa.
Prvi i drugi deo su zaista dobri, prvi kao uvod a drugi kao već nešto morbidniji od prvog, ali treći je naročito brutalan i težak (i to ne samo poslednja trećina stripa, već i prva!), da bi četvrti deo doneo zaključak.
Iskreno, ovde je, naročito ako se sporo čita, jako teško ne steći neku svoju verziju u vezi sa završetkom stripa, i zaista nisam očekivao ovakav rasplet. Iracionalni elementi, potraga za srećom i duhovnošću, Moai... nadao sam se da će se na kraju sve razrešiti, ali se ovakvom kraju nisam nadao. Mislio sam, kako će se ispostaviti da je Polza u pravu, i da blast zaista postoji, odnosno da će strip otići u tešku metafiziku... Mislio sam da će biti objašnjeno zašto baš Moai statue i zbog čega Polzin otac ima kljun... Nadao sam se teškoj filozofiji na tragu Gurđijeva, Uspenskog i učenja Četvrtog puta (koga nisam čitao, ali sam upoznat sa materijom)....
Ono što je usledilo je surova realnost. U prve tri knjige, 600 strana, pa i veći deo četvrte, dakle 750 strana u kojima se klupko obmotava, a tamni oblaci se nadvijaju nad Polzinim životom, koji prolazi kroz pakao na zemlji - u više navrata mi je počelo bivati stalo do njega... Da bi na kraju scenarista odlučio da nas nokautira i spusti na zemlju... I to je kazna jer sam (kao i mnogi čitaoci) verovao Polzi, tom zadrtom, zabreklom, psihički labilnom ali veoma pronicljivom i inteligentnom čoveku... Očekivao sam previše. Zato sam, po završetku čitanja osetio duboku prazninu. Kao klinac kad mu sruše sneška. Sve što je građeno je palo u vodu. Moai statue, za koje sam očekivao svašta (pa čak i teorije zavere u stilu Marti Misterije) pokazale su se kao simbol koji je, verovatno slučajno, odabrao Polzin bolesni um... Naprosto su sve kockice legle na svoje mesto, ali nije bilo uzvišenja, pročišćenja... Ona katarza koju oseti čovek uživajući u kakvom vidu umetnosti - ovde je nije bilo. Već jedno potpuno razočarenje - ali ne stripom, već Polzinom sudbinom... Ono što je za Polzu imalo neki dublji smisao, a za šta sam se potajno nadao da i ima smisla - nije ga imalo... Blast kao pojava, gubi smisao... Moja vera i nada da će biti reči o nečemu većem i od Polze, i od policajaca, i od života, srušile su se... Ali smisao su dobile neke druge scene... Polzino klesanje kamena, udaranje kamenom u glavu kao i san u kome ga Kerol udara kamenom u glavu sada dobijaju potpuno novo značenje... Ali i uprkos tome, ostaje još mnogo elemenata koji nisu razjašnjeni - ko je sova i kakva je njena uloga (Twin Peaks: Sove nisu onakve kakvima se čine?), zašto njegov ćale izgleda kao ptica i kakva je uloga ptica (pa i životinja u stripu)? I koja je poenta onog slona u drugom delu, a koji se kasnije ne pojavljuje (osim što je aluzija na samog Polzu: prvo što pomisle i za jednog i za drugog: kako je veliki)?? I mnogo toga drugog...

Ono što mi se nije svidelo kod stripa je i sam epilog (sam kraj stripa, sa novinarem, a što je Imrahil takođe primetio) koji ili nisam razumeo, ili mu zaista fali neka dubina / poenta / nešto, da ostavi malo jači efekat, ovako je mlako. A takođe i poslednjih 50-ak strana stripa. Nije da nije bilo iznenađenja, ali je falilo mistike, sve je dato iz ugla intervjua sa dva pandura - sušte informacije o debelom, isključivo činjenično stanje... Ali pretpostavljam da je to bio i cilj autora, da ubije dotad stvaranu mistiku, da poruši sve što je gradio i iznese bljutavu, sivu realnost na svetlo.
I uspelo mu je. Završio sam strip, osećajući se kao vernik kome su dokazali da bradonja ne postoji.

Crtež mi je bolji svakako nego u Svagdanjoj borbi, jeste da ne mogu da se porede, ali mi se sviđa što crtež u Blastu, naročito u 2,3 i 4 delu zaista po svojoj tmurnosti odgovara priči, dok mi je crtež u Svagdanjoj borbi bio, iako u mnogim aspektima dobar, neodgovarajući za onakvu priču.
Autor je koristio više različitih tehnika, uključujući i one morbidne kolaže, kao i škrabotine flomasterom od njegove dece...
Takođe mi se svidelo, u poslednja 2 dela, kako se izvlače kadrovi u boji, scene koje je Polza već doživeo i ubacuju u određeni kontekst... Tako kada se Roland vezan dere na Polzu, sledeći kadar je u boji i predstavlja psa koji je lajao na Polzu, kada Polza gleda obzorje, pred očima mu bljesne slika dvojice silovatelja, takođe u koloru. Kada je tužan, sledeći kadar je portret onog slikara na koga je Polza naleteo, portret sa užasom i očajem na licu, vatreno crven... To je samo jedan primer veštog načina pripovedanja.
Daleko od toga da sam studirao režiju, a nisam ni puno stripova pročitao, ali volim da obraćam pažnju na takve detalje, kojih u Blastu ima puno.

Uglavnom, iako sam imao osećaj da je ovo moglo malo bolje da se ispriča (manje oduženo / repetitivno, bolji ili razumljiviji epilog, poneka mind-blown scena više, i još par sitnica), ovo je svakako strip koji svakoga ko se iole uživi u čitanje istog tera da razmišlja o njemu dugo nakon čitanja. Intrigantno, inteligentno! Posle ovoga imam osećaj da će svi ostali stripovi biti male bebe u odnosu na Blast.
Uporedio bih ga sa ''Zapisima iz podzemlja'' od Dostojevskog. Gorko.

I samo da napomenem, kao neko ko je kao i Marko (Manu Larcenet) imao problema sa anksioznim napadima, mogu reći da mr. Larcenet odlično poznaje ljudsku psihu i sve manje i veće ''boljke'' našeg uma, a što je osim u Svagdanjoj borbi, dokazao (i što je važnije, odlično prikazao!) i u Blastu. Skidam kapu.



Edited by - Jocko on 19/07/2017 04:26:10
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 17/09/2017 : 10:08:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Strip je razvucen.
Ovo govorim cisto vezano za pripovijedanje, vise kao knjizevna, negoli stripovna kriticarka: uz Moc nevinih, mislim da je ovo najeklatantniji primjer loseg pripovijedanja u stripu.
Događa se svojevrsna "navlakuša" u trecoj knjizi u kojoj citatelj izgubi interes za epska ponavljanja (kamo idem s ovim?, pita se citatelj, a autor nije procitao dovoljno filozofskih djela da bi iz sebe izvukao sukus filozofije koju kroz strip prezentira pa se vrti u krugovima "koji se šire"). Elipticno pripovijedanje koje ciklicki zavrsava u jednoj tocki zahtijeva puno, stvarno jako puno poznavanja knjizevnosti i (a ovo stvarno ne mogu dovoljno naglasiti) filozofije koju se pokusava prezentirati.

Ovo nema veze s mojim osobnim ukusom, temama, nista takvoga: jednostavno, rijec je o stripu koji ne uspijeva zadovoljiti osnovne narativne kriterije, a time vuce i svoje sporedne likove (tih probisvijeta, pijanaca, hoboa, inspektora, lijecnika, medicinskih sestara i drugih luđaka) u anonimnost i pamfletiziranje određenih zivotnih filozofija.

Inace, sto se tice osobnog dozivljaja stripa, necu lagati, ima slicica zbog kojih sam ukljucila fotoaparat tu i tamo.
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 17/09/2017 : 11:15:52  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Strip je razvucen.
Ovo govorim cisto vezano za pripovijedanje, vise kao knjizevna, negoli stripovna kriticarka: uz Moc nevinih, mislim da je ovo najeklatantniji primjer loseg pripovijedanja u stripu.
Događa se svojevrsna "navlakuša" u trecoj knjizi u kojoj citatelj izgubi interes za epska ponavljanja (kamo idem s ovim?, pita se citatelj, a autor nije procitao dovoljno filozofskih djela da bi iz sebe izvukao sukus filozofije koju kroz strip prezentira pa se vrti u krugovima "koji se šire"). Elipticno pripovijedanje koje ciklicki zavrsava u jednoj tocki zahtijeva puno, stvarno jako puno poznavanja knjizevnosti i (a ovo stvarno ne mogu dovoljno naglasiti) filozofije koju se pokusava prezentirati.

Ovo nema veze s mojim osobnim ukusom, temama, nista takvoga: jednostavno, rijec je o stripu koji ne uspijeva zadovoljiti osnovne narativne kriterije, a time vuce i svoje sporedne likove (tih probisvijeta, pijanaca, hoboa, inspektora, lijecnika, medicinskih sestara i drugih luđaka) u anonimnost i pamfletiziranje određenih zivotnih filozofija.

Inace, sto se tice osobnog dozivljaja stripa, necu lagati, ima slicica zbog kojih sam ukljucila fotoaparat tu i tamo.



+1

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 17/09/2017 : 14:02:29  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva


uz Moc nevinih, mislim da je ovo najeklatantniji primjer loseg pripovijedanja u stripu.



edit:u stvari,pa ja pojma nemam šta znači eklaktan.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 17/09/2017 14:04:08
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 17/09/2017 : 14:29:22  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Mrkva


uz Moc nevinih, mislim da je ovo najeklatantniji primjer loseg pripovijedanja u stripu.



edit:u stvari,pa ja pojma nemam šta znači eklaktan.



očigledan iliti odličan primjer

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 17/09/2017 : 14:39:35  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
aha;hvala.
e pa onda je smajli na mestu.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 17/09/2017 14:39:47
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 17/09/2017 : 16:28:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
@anto

Eklatantno je da se Mrkva zapalila .

Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 17/09/2017 : 19:13:50  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
:)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 13/11/2017 : 17:54:22  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
https://www.bedetheque.com/BD-Blast-INT-Integrale-314235.html

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 06/07/2020 : 11:54:27  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
Eto i završetka ovog serijala, iako je ovo zapravo jedna priča razlomljena u 4 knjige i trebalo bi ju čitati kao takvu. Doduše, nije baš izdanje za integral, previše je tu dobrih kadrova koji bi se utopili u takvom debelom izdanju.

Inače, ovaj finiš je bio na stvarno visokoj razini. Strip ostvaruje sva obećanja i očekivanja koja je nagovijestio u 3.knjizi i stvarno je turobno i dosljedno atmosferi iz prethodnih dijelova (još se i 1.knjiga čini kao najvedrija). Završetak je stvarno maestralno orkestriran i sviđa mi se ideja iza završnice stripa, vrlo domišljato. Manu je vrlo dosljedno i predano izgradio likove i prikazao onu ne tako veselu stranu ljudskog roda i lika. Uspoređujući s Brodeckom i borbom, Blast mi je ipak malo ispod, jednostavno previše tmurno, a pritom premalo empatije izaziva. Ali, vrlo dobar koncept i stvarno svojevrsno remekdjelo, nešto rijetko viđeno. Ne može se reći da se uživa u čitanju, dapače, potpuno suprotno, ali s obzirom na radnju, nije li i to zapravo uspjeh?

Ocjena za ovu 4.knjigu 5/5
serijal 4.5/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 06/07/2020 : 19:00:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Meni je Blast 3 bolji jer je naj"sizofreniji" deo price, dok se 4. deo u prvoj polovini nastavlja savrseno na 3. u svom ludilu, a onda dolazi realistican rasplet koji malo ubija do tad stvorenu neizvesnost. Kad pomislim na najbolji strip koji sam citao, Blast mi prvi padne na pamet. Uzasno gorak i mucan, kompleksan strip koji tesko da ce mi ijedan drugih nadmasiti, narocito u zanru psiholoskih trilera. Blast je dokaz da u tom neretko kliseiziranom (pod)zanru mnogo toga nije receno. One psihodelicne monstruozne kolaze i jezivu pricu iza njih nije lako zaboraviti. Na neki nacin se slazem za odsustvo empatije, tesko je poistovetiti se sa likovima jer je strip strasno mucan, a glavni lik je jedan od najkompleksnijih fiktivnih likova koje sam sreo. Za Polzu su i likovi iz filma Naked i Dzek Nikolson u Isijavanju male bebe (a oba filma su mi jako draga).
Kapiram da nije za svakoga, narocito ne za pozitivce i ljude koji vole light stripove i svetliju stranu covecanstva. Ali neophodno je da i ovakvi stripovi ugledaju svetlost dana, za njih svakako ima publike.

Ko voli Blast, preporucujem Brodeckov Izvjestaj (isto od Larsenea), zatim Ibikus (slican koncept kao Blast, samo radjen po romanu i glavni lik je takodje vrlo kompleksan), zatim Zasto sam ubio Pierrea, koji takodje govori o teskim temama.



Edited by - Jocko on 06/07/2020 19:06:53
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000