forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Nošeni vjetrom 1 i 2
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 16/07/2015 : 18:24:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Bomba.

sangue navajo
Go to Top of Page

JAH WOBBLE
Average Member



628 Posts

Member since 20/01/2009

Posted - 18/07/2015 : 11:51:22  Show Profile Show Extended Profile  Send JAH WOBBLE a Private Message  Reply with Quote
Kako ocenjujete drugi integral? Čitao neko?
Go to Top of Page

night
Senior Member



Serbia
1308 Posts

Member since 07/07/2006

Posted - 18/07/2015 : 15:58:56  Show Profile Show Extended Profile  Send night a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by JAH WOBBLE

Kako ocenjujete drugi integral? Čitao neko?



Procitao sam i prvi i drugi integral. U oba je crtez sjajan, ali je prica neuporedivo bolja u prvom. Ovaj drugi je osrednji, mlak i isforsiran.
Go to Top of Page

Vlatko C.
New Member



Croatia
111 Posts

Member since 05/09/2014

Posted - 20/07/2015 : 03:20:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlatko C. a Private Message  Reply with Quote
Bez ljutnje, ne bih se složio sa zadnjim postom, osobito ne s posljednjom rečenicom.

Prvi dio nije neusporedivo bolji, nego jednostavno daleko nabijeniji pustolovnim segmentom. Drugi dio nastao je mnogo godina poslije i rad je autora u zrelijim godinama, u kojem se mnogo više ističe smireniji stil i umjetnički pristup.

Po mojemu mišljenju, oba integrala međusobno se nadopunjuju čine vrlo lijepo zaokruženu cjelinu.
Go to Top of Page

Inspektor Dane
Starting Member

20 Posts

Member since 02/06/2014

Posted - 21/07/2015 : 11:20:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Inspektor Dane a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by night
Procitao sam i prvi i drugi integral. U oba je crtez sjajan, ali je prica neuporedivo bolja u prvom. Ovaj drugi je osrednji, mlak i isforsiran.



Ne bih se složio s ovime. Prvi integral je fascinantna studija vremena, ljudi i običaja. U njemu mi pratimo junakinju kroz jedan mali period njenog života, od jedno 3-4 godine. Autor je sabio veliki broj događaja i lokacija u to kratko vrijeme. Meni je problem način na koji je taj prvi integral završio, gdje je puno toga ostalo visiti u zraku. Znam da je to tako u životu, upoznaš ljude, dobri ste si i onda svatko ode na svoju stranu, ali od literature ipak očekujem nekakav, koliko toliko, konkretan završetak.

To je ono što ispravlja drugi integral koji nam daje informacije kako su se stvari dalje razvijale. I drugi dio je izvrstan prikaz vremena, ali i kontinuiteta. U njemu vidimo koliko su se stvari promijenile tehnološki, a koliko su nazadni svjetonazori ostali isti. Isto tako vidimo da je naslovna djevojčica pokupila puno osobina svoje pretkinje.

Predivan serijal, ali preporučujem da ga se čita/kupi u cjelini.

Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 22/07/2015 : 07:32:10  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by JAH WOBBLE

Kako ocenjujete drugi integral? Čitao neko?

meni je mozda cak i za mrvicu jaci od fantasticnog prvog

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

night
Senior Member



Serbia
1308 Posts

Member since 07/07/2006

Posted - 28/07/2015 : 12:21:51  Show Profile Show Extended Profile  Send night a Private Message  Reply with Quote
Ok, meni je prvi bio u potpunosti zaokruzena celina, i nisam video potrebu za nastavkom, ali ako ovoliko pametnih ljudi smatra da je dobar, ako nista procitacu ga ponovo. Stripove ocenjujem po sopstvenom osecaju, tako da cesto imam misljenje drugacije od drugih.

Verovatno sam i pristrasan, cekao sam dosta godina kraj price zapocete u Stripoteci.
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 28/07/2015 : 14:46:25  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by night
Verovatno sam i pristrasan, cekao sam dosta godina kraj price zapocete u Stripoteci.



u slučaju Nošenih bih zaključio da smo pristrani ama baš svi jer smo ga toliko čekali
eventualno u tvom slućaju ispadaš - jednostran

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

night
Senior Member



Serbia
1308 Posts

Member since 07/07/2006

Posted - 28/07/2015 : 15:08:06  Show Profile Show Extended Profile  Send night a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva

quote:
Originally posted by night
Verovatno sam i pristrasan, cekao sam dosta godina kraj price zapocete u Stripoteci.



u slučaju Nošenih bih zaključio da smo pristrani ama baš svi jer smo ga toliko čekali
eventualno u tvom slućaju ispadaš - jednostran



Jednostran, a? Onda ste vi dvostrani pametniji.

Covek vise ni jednostran ne moze da bude, odmah mu traze neku rupu, ovaj, znate sta mislim.

Imam svoje misljenje o necemu, i drzim ga se, sto ne znaci da ga necu promeniti ako mi neko ne ukaze da sam pogresio ili sam ne dodjem do toga. U konkretnom slucaju, drugi integral mi nije bio dobar kao prvi, ali cu ga za par meseci ponovo procitati. I naravno, smatram da je ovaj strip vazan deo moje kolekcije, i moja je "topla" preporuka svima da ga imaju ili bar procitaju. I prvi i drugi integral, naravno.

Edited by - night on 28/07/2015 15:12:41
Go to Top of Page

night
Senior Member



Serbia
1308 Posts

Member since 07/07/2006

Posted - 28/07/2015 : 15:11:14  Show Profile Show Extended Profile  Send night a Private Message  Reply with Quote
Uh - tek sad ukapirah, za 9 godina stigao sam do 802 poruke/posta. Jbg, nisam dobar clan.
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 28/07/2015 : 19:38:59  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by night

Uh - tek sad ukapirah, za 9 godina stigao sam do 802 poruke/posta. Jbg, nisam dobar clan.



sve je ono bila zdrava zafrkancija (ali i navlakuša da ne gledaš serijal "jednostrano" )i ma bez obzira na količinu postova, vjeruj ;o))
jednostavno i sam mislim da svako naše vrijeme i doba ima drukčije tokove pričanja priče te da je stvarno nemoguće tome se oduprijeti i biti u istom ritmu kao prije, treba taj novi vjetar u priči o valovima prihvatiti kako kako kažu surferi po valovima ;o))
takav slučaj po meni je i sa ovim drugim djelom "Nošenih vjetrom" ali ideja je ista, samo kroz drugi lik i drugo vrijeme, događaje ispričana... A ideja je - ideja osobne, unutrašnje slobode

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

night
Senior Member



Serbia
1308 Posts

Member since 07/07/2006

Posted - 28/07/2015 : 20:23:47  Show Profile Show Extended Profile  Send night a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva

quote:
Originally posted by night

Uh - tek sad ukapirah, za 9 godina stigao sam do 802 poruke/posta. Jbg, nisam dobar clan.



sve je ono bila zdrava zafrkancija (ali i navlakuša da ne gledaš serijal "jednostrano" )i ma bez obzira na količinu postova, vjeruj ;o))
jednostavno i sam mislim da svako naše vrijeme i doba ima drukčije tokove pričanja priče te da je stvarno nemoguće tome se oduprijeti i biti u istom ritmu kao prije, treba taj novi vjetar u priči o valovima prihvatiti kako kako kažu surferi po valovima ;o))
takav slučaj po meni je i sa ovim drugim djelom "Nošenih vjetrom" ali ideja je ista, samo kroz drugi lik i drugo vrijeme, događaje ispričana... A ideja je - ideja osobne, unutrašnje slobode



Sve ok, nisam ni pomislio nesto lose.
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 28/07/2015 : 20:45:16  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
a čuj night ako je nešto i u svemu loše to je ono što je baš pod pitanjem u ovome stripu: Koje je ropstvo najgore - ono nametnuto duhovnim, osvakačkim, socijalnim ili rodnim (Isa) ili ono nametnuto fizičkim (robovi dovedeni iz matičnih postojbina u Africi)
Prije sve ispada da je ono prvo najgore nego fizičko ropstvo - tako da ovaj drugi album i može predstavljati interesantnu priču toj protuteži, naravno samo je ispričano u drugom obliku i vremenu ;o))

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

night
Senior Member



Serbia
1308 Posts

Member since 07/07/2006

Posted - 28/07/2015 : 22:26:11  Show Profile Show Extended Profile  Send night a Private Message  Reply with Quote
Pojam ropstva mi je mrzak, ma koje vrste bio. Polako ali sigurno mu se u ovom svetu vracamo, samo sto je novac i moc ono sto odredjuje gospodara i roba. Da se ispravim, nismo jos u potpunom robovlasnickom svetu, pre smo u feudalizmu, jer novcem kontrolisu gde radimo, kako i gde zivimo, gde nam se deca skoluju, kako se lecimo - bar u vecini zemalja.

Ali da ne filozofiram previse, i da se vratim stripu.

Svi albumi imaju dve price - onu u prvom planu, o junakinji i onu koja je u drugom planu, a zapravo nije - vec se sama nadogradjuje i izbija ispred svega, a to je prica o ropstvu ne samo zene i coveka, vec prica i slika jedne epohe. Isa je simbol da sve moze (mora!) biti bolje, i njen smeh dok kisa i more spiraju svo zlo koje su joj ucinili, po meni je savrsen kraj.

Zato smatram da nije trebalo nastavljati. Albumi u drugom integralu mi ne cine logican nastavak, jer je sve vec receno. Mogu se posmatrati kao zasebna prica, i kao takva je dobra - crtacki verovatno i bolja od albuma u prvom integralu, ali nisam ih na isti nacin doziveo.
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 29/07/2015 : 17:09:37  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Nošeni vjetrom 1 i 2

Dok sam napokon u komadu citao ovaj strip u glavi mi se istog momenta razvila akusticna stvar od U2 ..dok Bono jos nije bio beskicmenjak
Stvar se zove Running to Stand Still i misljenja sam da najbolje ocrtava moje osobno glediste ovog stripa.
Ostati u pokretu , ostati vjeran svojim osjecajima i utaziti glad i znatizelju koja nas progoni je vjerujem i jedini nacin da budemo zivi.
Povjesna avantura kroz koju naziremo i prepoznajemo obrise i temelje svijeta u kojem danas zivimo nije slucajnost..nije sve profit, korupcija, bezobzirnost niti kalupi koji su nam nametnuti ili koje smo sami prihvatili jer nemamo hrabrosti ..niti vatre.
Nije sve uniformirana sudbina, niti izvod iz prastarih pravila..nije sve sivo..
Postoje individue koje se usude zivjeti zivot i pored cinjenicne spoznaje da kraj mozda i nece biti tako sretan, i put ne tako bezbolan.
Postoje individue koje zive zivot za sve nas koji nemamo muda da bi ga zivjeli, i nebesima hvala da postoji mediji kroz koje se slepamo.
Heroina ovog stripa nije samo vjetrom nosena ona pak Running to Stand Still..slobodna , pa makar na samo trenutak.
Uzasno emotivno sam se probijao kroz stranice ovog stripa i znam da cu ga ponovo prozivjeti..to govori sve ..

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 10/08/2015 : 11:23:30  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
Vrlo dobra oba dva. Uz sav hipe možda sam previše očekivao (minimalno 9/10). Priča i karakterizacija likova je super, crtanje obraza me definitivno razočaralo al su krajine zato fantastične. Flora i fauna, zapis jednog vremena - 10ka. Dinamika obadva integrala je izvanredna i paše mi kako je Bourgeon sve doveo na kraju do "konca".
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 13/08/2015 : 23:34:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Bomba.

sangue navajo
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 14/08/2015 : 00:17:33  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by trolodtroje

Dinamika obadva integrala je izvanredna i paše mi kako je Bourgeon sve doveo na kraju do "konca".


Ja san ih pročita "u cugu", jedan za drugin, i stvarno oba imaju ujednačenu(odličnu) dinamiku. Upravo to me i najviše iznenadilo jer prijelaz sa prvog na drugi integral skoro da se i ne osjeća.
Iako je i prvi ciklus sam za sebe odličan i moga je ostat kraj onakav kakav je, baš mi paše ovakav nastavak i zaokruživanje priče.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 23/08/2015 : 21:56:42  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam drugi tom Nošenih vetrom.
Kao prvo, drago mi je da je serijal nazvan Nošeni vetrom kao u Stripoteci i na što smo navikli, a ne doslovno Putnici vetra.
Kao drugo, bio sam u dilemi da li uopšte da pročitam drugi deo, pošto mi je bio prvi fantastičan još dok sam ga čitao u Stripoteci i plašio sam se da si ne pokvarim utisak.
Ali moj strah je bio potpuno neopravdan, drugi deo je takodje sjajan, odličan crtački i scenaristički. Jedino bi mi bilo drago da ima integral još nekih sto stranica više, pošto se dogadja u dužem vremenskom periodu, a k tome pratimo i dve priče, pa da bi nam Bourgeon detaljnije prikazao Isin život koji je ponegde samo naznačen.
Ali uprkos tome je remek delo!

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2500 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 24/08/2015 : 09:01:43  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Peočitam sam prve dvije epizode prve knjige.
Moram da pohvalim izdanje i prevod.

Zanima me zašto su u prvoj knjigi upotrebljene novije naslovnice i ne onije stare originalne? Je li bio neki problema sa pravima?


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/08/2015 : 09:35:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Nismo mogli birati...

Trouble will find me
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2500 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 07/09/2015 : 15:34:57  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam i drugu knjigu.
Ja bi rekao, da je prva knjiga remek djelo a druga je "samo" odlična.
Malo mi je smetalo u drugoj knjizi, da su fusnote na kraju knjige, pa moraš svaki put gledati na kraj šta nešto znači.

Sada čekamo Družinu sumraka :)


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik

Edited by - corto33 on 07/09/2015 15:41:09
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 15/09/2015 : 14:48:13  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
noseni 1
ovakve stripove veliki autor radi u cvetu ili negde oko cveta mladosti. zeljan, hoce i moze da razvali, informisan, upija podateke ko blesav, zna sta hoce a hoce skoro sve, skoro pa se izolovao i posveti o se delu.


noseni 2
ovo je vec pozna faza velikog autora koji voli zivot, ono dobar rucak uz dobru kaplicu. uziva u onome sto radi

kad se ovako stvari postave, noseni 1 mora da bude bolji od nosenih 2, pri cemu su i ovi 2 odlicni


noseni 1

velika 4roslojna avantura

1) uvod (I)
2) upoznavanje (II)
3) desavanje (III, IV)
4) rasplet (V)


ono sto odlikuje velike stripove, gde je i ovaj je to da se moze citati cesto, bez gubitka zanimljiosti. autor ko da je iz vremena desavanja stripa (~1780), ne samo sto se tice detalja, atmosfere, sirovosti, nego i recnika kojeg koriste elita, vojnici, nizi slojevi. strip treba lagano citati, da se upiju svi detalji, kako bi se mogla pratiti motivisanost nekog lika oko njegovih postupaka. najbolji je osecaj na kraju stripa koji sam imao, vredi se do kraja boriti za svoja uverenja.

Vlatko maestralan

ocena za strip 9.5

Edited by - kasper on 10/11/2015 11:13:33
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 15/09/2015 : 17:47:54  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
za I i II,ili samo za I

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 15/09/2015 : 18:07:11  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Nije istina..strip govori o esenciji slobode , ili pak da se ispravim..oslobadanja..
Ne vodi nuzno sretnom kraju..ali barem kraju dostojanstvenom

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000