forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Osam tabli probnog scenarija Zagora
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 09/07/2015 : 20:41:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message  Reply with Quote
Page 1

Panel 1


Interijer. Brežuljkasto područje, stjenovito, malo trave na tlu. Eventualno šuma u pozadini iza Zagora. Negativac (Dartz - visok, atletske građe malo krupnije od Zagora, ima dugu raščupanu kosu, demonski izraz lica, plašt na leđima) drži zarobljenu djevojku (djevojka ima plavu kosu, srednje visoka, nosi haljinu). Zagor stoji ispred njegova tri maskirana vojnika (vojnicima se vide samo oči, omotani su plaštom, svaki od njih nosi različito oružje; sablju, motku sa oštricom...) koji stoje ispred svog gospodara. Prostor za balon s tekstom.

DARTZ

Hahahaha!

Panel 2

Pogled prema čitatelju. Dartz (vidimo ga do njegovog remena) u krupnom planu sa djevojkom u svome zarobljeništvu. Prostor za balon s tekstom.

DARTZ

Zakasnio si Zagore, nemaš više šansi, nema nade.

Panel 3

Zagorovo lice u krupnom planu. (nostalgičan pogled, blagi nagib iz žablje perspektive, malo ukošen)Zagorovu glavu smjestiti na lijevu stranu kadra, ostaviti prostor na gornjem desnom kutu za tekst.

ZAGOR

Varaš se, Dartz, nikada te neću pustiti.

Panel 4

Pogled sprijeda. Na desnoj strani Dartzovi vojnici u krupnom planu, na lijevoj strani Dartz sa djevojkom stoji u pozadini. Ostaviti prostor za balon s tekstom oko Dartza.

DARTZ

Hahaha! Da vidimo kako ćeš to onda uspjeti, ratnici sjene, u napad!

Page 2

Panel 1


Dartzovi ratnici preko cijelog kadra u trku prema Zagoru (pogled prema čitatelju, bez ikakvog interijera u pozadini, Zagora nema na slici).

Panel 2

Prvi ratnik promašuje Zagora svojim oružjem, Zagor se izmiče (pogled bočno, malo iz žablje perspektive).

Panel 3

Drugi ratnik nogom udara Zagora u trbuh. Zagor malo raširio ruke zbog udarca. (pogled s desne strane, ostaviti prostor za balon s tekstom)

ZAGOR

Ah!

Page 3

Panel 1


Treći ratnik iz skoka ide sa svojom sabljom na Zagora koji leži na podu. (pogled prema čitateljima, Zagora nema u kadru)

Panel 2

Bočni pogled. Zagor se pomiče u zadnji trenutak i ratnik zabija svoje oružje u pod.

Panel 3

Pogled nagnut u lijevo od Zagora. Zagor je bacio svoju sjekiru i pogodio trećeg ratnika. Sjekira se odbija u pozadinu od njegove glave.

Caption: THUD

Panel 4

Ratnik ostaje na nogama ošamućen, ali ga Zagor svojim udarcem baca na pod. (pogled s desna)

Panel 5

Krupniji plan. Prvi ratnik hvata Zagora za vrat sa svojim oružjem. Guši ga. Zagoru se vidi iscrpljen izraz lica.

ZAGOR

Unngh!

Panel 6

Krupni plan. Zagorov lakat udara u trbuh ratnika koji ga je zarobio. (bočni pogled)

Page 4

Panel 1


Srednji plan. Drugi ratnik probada Zagora u nogu svojim oružjem. Pogled frontalno.

ZAGOR

Aahhh!

Panel 2

Srednji plan. Treći ratnik Zagoru nanosi ogrebotinu na prsima. Zagor jedva stoji na nogama.

ZAGOR

Ah!

Panel 3

Srednji plan. Zagor pada na koljena pred trojicom ratnika. (pogled dijelom iz žablje perspektive, dijelom s lijeve strane)

Panel 4

Iscrpljeno Zagorovo lice na prvom dijelu kadra, a na drugom užasan osmijeh Dartza kojeg Zagor zamišlja. (Zagorov pogled prema čitateljima, Dartzov pogled ide u razno) Prostor za balon sa tekstom.

DARTZ

Hahahaha! Rekao sam ti Duše sa sjekirom, ne možeš me pobijediti.

Panel 5

Dartz se smije iznad Zagorovog tijela koje bespomoćno leži u tami. Dartzva glava iznad Zagora, pogled mu ide dole prema Zagoru. (Dartz je okrenut prema čitateljima) Prostor za balon s tekstom.

DARTZ

Moraš uvidjeti prvo svoje mogućnosti, ali i granice, Zagore, tek tada moći ćeš uvidjeti pravu istinu.

Panel 6

Mračni Dartz sa demonskim osmijehom iznad Zagorove glave. Zagoru su zatvorene oči, Dartzov pogled ide prema Zagorovoj glavi. (pogled dijelom iz žablje perspektive, ostaviti prostor za balon s tekstom)

DARTZ

Ja sam samo plod tvoje mašte, ne možeš me uništiti.

Page 5

Panel 1


Zagor se pridiže u crnilu. (bez ikakve pozadine, blagi pogled s lijeva, prostor za balon s tekstom)

ZAGOR

Ne Dartz, nisi u pravu. Sada vidim jasnije mnoge stvari, pogodio si moj um sa boli i patnjom, ali postoji nešto što mi nikada nećeš moći oduzeti...

Panel 2

Zagorovo ponosito lice u punom kadru. Ostaviti prostor za balon s tekstom.

ZAGOR

...Moja vjera, moj ponos! I zato ću te uništiti.

Panel 3

Širi plan. Dartz stoji ispred Zagora u tami. Nema nikakvog interijera, samo crnina. Prostor za balon s tekstom.

DARTZ

Hahaha! Samo daj, Duše sa sjekirom.

Panel 4

Zagor se podigao između trojice ratnika.

ZAGOR

Ahjjaaaaakk!

Panel 5

Ratnici oko Zagora su se počeli raspadati i nestajati u vjetru.

Caption: WOOOSHH

Page 6

Panel 1


Širi plan. Zagor je bliži čitatelju i nalazi se sa lijeve strane, a Dartz sa desne. Dartz izvlači mač ispred Zagora sa osmijehom na licu. Zagor je okrenut leđima prema čitatelju, ipak ostaje malo nagnut tako da mu možemo vidjeti dio majice sa orlom, vidimo desnu Zagorovu ruku u kojoj drži svoju sjekiru. Dartz je okrenut prema čitatelju dok izvlači mač iz korica, ali pogled mu je usmjeren prema Zagoru. Djevojke nema u kadru. Interijer je isti kao u prvoj vinjeti. Ostaviti prostor za balon s tekstom na kraju desnog kadra gdje se nalazi Dartz.

DARTZ

Hahahaha!

Panel 2

Dartz u krupnom planu, smije se, nalazi se na lijevoj strani kadra. Pogled prema čitatelju. Ostaviti prostor za balon s tekstom na desnoj strani kadra, eventualno nacrtati nekoliko borova u pozadini.

DARTZ

Nije loše, ali bojim se da je malo prekasno.

Panel 3

Širi plan. Dartz napada Zagora. Zagor stoji okrenut leđima prema čitatelju, Dartz nasuprot njega.

DARTZ

Ti si moj Zagore!

ZAGOR

!

Panel 4

Zagor se brani sjekirom od Dartzova mača. Blagi pogled iz ptičje perspektive. I Zagor i Dartz se do koljena vide u kadru. Dartz je okrenut leđima čitatelju, Zagor stoji suprotno od njega.

Caption: KLANG

Panel 5

Dartz se oslobađa Zagorove sjekire i zadaje mu još jedan udarac u ramena. Prostor za balon s tekstom.

ZAGOR

Ahh!

Page 7

Panel 1


Zagor skače na Dartza. Dartz stoji napola okrenut leđima prema čitatelju na lijevoj strani kadra, Zagor u zraku na desnoj (ostaviti prostor za dva balona s tekstom).

ZAGOR

Ahjaaak!

DARTZ

!?

Panel 2

Zagor i Dartz padaju na pod. (pogled iz ptičje perspektive)

Panel 3

Zagor ostaje sa donje strane dok ga Dartz sa demonskim osmijehom na licu želi probosti mačem. Pogled iz žablje perspektive, u donjem desnom kutu vidimo kako Dartz svojom rukom drži Zagora za vrat dok na lijevoj strani Dartz drži mač u desnoj ruci. Ostaviti prostor za balon s tekstom na gornjoj desnoj strani kadra.

DARTZ

Hahaha!

Panel 4

Krupni plan, pogled odozgora. Zagorovo lice puno boli, djelomično vidimo kako ga Dartzova ruka drži za vrat. Ostaviti prostor za balon s tekstom.

ZAGOR

(razmišlja)

Ne! Ne može me pobijediti, moram se samo usredotočiti.

Panel 5

Širi plan, pogled s boka. Ne vidimo tko je koga probo sa Dartzovim mačem, oba dvojica imaju iznenađen oblik lica.

Caption: SWACK

Page 8

Panel 1


Pogled prema čitatelju. Dartz ostaje na koljenima i krvari iz trbuha.

Panel 2

Zagor se ponosito obraća bespomoćnom Dartzu. Dartz stoji na lijevoj strani kadra (na koljenima), okrenut leđima čitatelju, pogled iz žablje perspektive. Zagor stoji nasuprot njega na desnom dijelu kadra. Zagora vidimo cijelog u kadru, ponosito stoji ispred Dartza. Ostaviti prostor za balon s tekstom.

ZAGOR

Nikoga ti više nećeš povrijediti.

Panel 3

Krupni plan. Dartz za demonskim osmijehom. Pogled prema čitateljima. Prostor za balon s tekstom.

DARTZ

Hahaha! Rekao sam ti da me ne možeš uništiti, ja sam samo plod tvoje mašte. Ja živim u tvom umu. Hahahaha!

Panel 4

Širi plan. Zagoru mrtva djevojka pada u naručje. Zagor ostaje iznenađen, koljena mu stoje pognuto.

ZAGOR

(razmišlja)

O bože, što sam učinio?

Panel 5

Širi plan. Zagor (pognute glave) sa mrtvom djevojkom u naručju.



Vlaadisha
Advanced Member



USA
3299 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 09/07/2015 : 21:25:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tintilinic



Interijer. Brežuljkasto područje...

back to the drawing board
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 09/07/2015 : 22:07:00  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Eh, moj Tintiliniću... Teško ćeš, kao što Vladisha primijeti, naći brežuljke u interijeru. To je moguće jedino u velikim Paramountovim studijima u Hollywoodu, a i tamo su brežuljci od stiropora. Bili. Nekad bili. Sad sve ode u kompjutersku animaciju...
Uhvati se ti crtanja...
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5818 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 10/07/2015 : 10:30:37  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Vrlo uopstena (i bespotrebna) uputstva crtacu. Sledili bi sati i sati objasnjavanja i razjasnjavanja telefonom...
Scenarista treba podrobno da opise ambijent, radnju i odradi dijaloge a kameru i reziju da ostavi crtacu.
Siri plan, krupni plan, zablja perspektiva... sve je to na crtacu koji iz opisa slike i dijaloga iznalazi optimalno resenje...
Niko pametan nece prema opisu: ''Zagor spusta pogled i kaze - Izvinite'' nacrtati panoramu Darkvuda sa trideset indijanaca u pozadini.
Isto tako, niko nece scenu opisanu sa:''darkvudska suma, kod kolibe, trideset indijanaca protestuje zbog sece drveca'' napraviti sa trideset glava iz zablje perspektive i iznad deo krova i malo lisca.
Naravno, ako postoji nesto specijalno na slici (recimo, Dartz se jedva vidi u tami) to se napise.

prakticna uputstva

na posebnoj strani se daju podrobni opisi i imena svih likova. Npr

Linda Evans, oko 25 godina, plava ravna kosa do ramena, razdeljak, karirana kosulja vezana u cvor ispod grudi, uzane pantalone da se vidi cameltoe , cizme iznad kolena (referentni tip - Dzenifer Aniston).
Na osnovu takvog uputstva crtac ce znati odakle da krene.

Uopsteno ''uvijen u plast'' nista ne znaci. Zoro ogrtac? Beduin ogrtac? Jorgan? crven? crn? na cvetice?

Paneli se kod Bonelija obelezavaju po semi mrezze 1, 2, 3, 4, 5, 6 stim da se spojene slike obeleze kao 1/2 ili 3/4 ili 5/6
Naravno da ne ide 2/3 ili 4/5 ali kod Manfredija je cesto 1/3 ili 3/5. za uspravne slike.
Kombinacije 2/4 i 4/6 treba izbegavati zbog konfuzije pri citanju...

Prostor za tekst se podrazumeva i nema potrebe gnjaviti svaki put kao da je crtac debil (osim ako je crtac zaista debil)
Dijalozi se pisu u redovima a ne ispod, radi preglednosti, npr:

Cico: Gladan sam!
Zagor: A sta ja imam s tim?

Znaci tvoja Page 2, Panel 1
bi trebala izgledati ovako:

strana 2
slika 1/2
Dartzovi ratnici u trku prema citaocu
Ratnik 1: Drzite skota!
Ratnik 2: Dzudas? Gde ti vidis Dzudasa?




Edited by - cat claw on 10/07/2015 11:40:17
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5818 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 10/07/2015 : 10:42:04  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Evo primer Morenovog scenarija. Kratko, jasno, efikasno.

TABLA 6


Kadar 1
Zagor, zabrinutog izraza lica, pažljivo podiže ranjenika. Džim Gitara je bez svesti.
ZAGOR – Drži se, Džim! Izvući ćeš se!

Kadar 2
Zagor nosi ranjenika ka jednom od kreveta.
ZAGOR – Izvući ćeš se i ovog puta!

Kadar 3/4
Zagor spušta onesvešćenog ranjenika na krevet dok Cico prilazi noseći u ruci staklenu flašu i zavoje.
CICO – Šta… mu se desilo? Ko je pucao u njega?
ZAGOR – Reći će nam on sam, Cico… kad ga budemo zašili!

Kadar 5
Zagor otkopčava Džimovu krvavu košulju. Ukadriraćemo tako da se rana ne vidi previše (bez eksplicitnog pokazivanja krvi).
ZAGOR – Problem je što je izgubio dosta krvi. Nismo čuli pucnjeve iako nismo bili daleko od kolibe… Dakle, ranjen je pre najmanje nekoliko sati!

Kadar 6
Cico prestravljen gleda Džima na krevetu koji nije u kadru).
CICO – Mora da je probao da zaustavi krvarenje dok je pokušavao da dođe do naše kolibe!
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5818 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 10/07/2015 : 10:49:01  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
a ovako izgleda realizacija, Detalj sa flasom i zavojima je resen na sledecoj strani.
Crtac se, eto, sam setio da kaze Ciku da podigne gitaru s poda da je neko ne bi nagazio
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 10/07/2015 : 13:13:10  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
I, eto, tako to izgleda! Čisto i jednostavno, po Bonelliju. Naravno, postoje i drugi načini pisanja scenarija, dosta složeniji( napr. Jean Michael Charlier je obilato koristio svoje crtačko umijeće i fascinaciju avionima, da je Uderzu i Jijeu uz tekst crtao kadrove, i to skicama na zavidnoj razini!), a ponekad i tabelarni (kako je to radio Zvonimir Furtinger, po stupcima opisujući i pišući sve elemente scenarija, uglavnom ovako kako je Kerac to naveo u svojem primjeru).

A, crtač ne bi sam Chicu dao nalog da podigne gitaru s poda, da mu nisu drage gitare. Baš bi ga bilo briga...
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7764 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 10/07/2015 : 13:37:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Lako tako. Dave gibbons je za prvo poglavlje watchmena od moorea dobio sto i nesto stranica scenarija. :)

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5818 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 10/07/2015 : 14:21:08  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Ih, tek da vidite scenario Jodorowskog...

Naveo sam konkretan primer Boneli stripa, posto je tema bas to.
Bilo mi zao da se scenarista bakce sa pticjim, zabljim i macjim perspektivama pa jos bocno ili sa leve strane....

ok, nekada takve sugestije dobro dodju, ali scenaristi se najcesce pogube vec posle trece slike i vise nemaju pojma da li je junak u sobi ili na terasi...

Nema nista gore od scenariste koji u sebi gleda film i pokusava to da pretoci u stripski scenario Tako dobijamo da na jednoj slici junak istovremeno otvara vrata sobe na prvom spratu i izlazi na ulicu.

evo primer jednog francuskog genijalca:
strana XX
slika 4
kolona vojnika marsira ulicom. Iza njih, gledano malo odozdo, zgrada magistrata. Na centralnom balkonu stoji gradonacelnik sa odlikovanjiima na grudima. Ruke su mu iza ledja i pucketa prstima.
=====================================================
ne tako davno sam imao zadatak da crtam neodobravajuci pogled

Edited by - cat claw on 10/07/2015 14:22:57
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37338 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 10/07/2015 : 14:33:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Imate scenariste koji prepravljaju table i/ili ih salju na popravke, i po n-ti put. I zahtijevaju tacno određene scene i perspektive. :D

Ili "ukalupe" umjetnike poput Toppija da se lakse "metne" među ostale (Julia press).



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 10/07/2015 : 14:53:18  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw


Nema nista gore od scenariste koji u sebi gleda film i pokusava to da pretoci u stripski scenario Tako dobijamo da na jednoj slici junak istovremeno otvara vrata sobe na prvom spratu i izlazi na ulicu.



To me podsjeća na scenario koji sam dobio od Marvela za probu.
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7764 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 10/07/2015 : 20:21:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw


ne tako davno sam imao zadatak da crtam neodobravajuci pogled

Mene takve stvari ne smetaju, zapravo me baš vesele... Možda zato što radim s Macanom. Mislim da takvi opisi ne mogu škoditi, a crtač koliko uspije to prenijeti, uspije.

Evo jedan primjer Darkovog opisa kadra i moja realizacija iz suradnje na Ukletom vitezu:

"Veliki kadar. Predvečer je, Ivan je dojahao u neko dalmatinsko mjesto na obali. Na okolnim kućama širom otvoreni prozori i vrata. Po kalama, što se stepenasto spuštaju u luku između kamenih kuća, razbacane stvari (košare, cipele i sl.). U luci isti nered, osim što je tu još razbacan i ribarski alat (mreže, parangali, skršene vrše…). Mrtva tijela vire tu i tamo, iza kojih vrata, iza bačvi ili ispod mreža. Pokraj konja prevaljena bačva usoljene ribe (srdele), kojom se hrane galebovi kljucajući jedan drugoga u borbi za ribom. Dva se galeba bore oko malog prsta ženske ruke. Ivan rukom prekrio usta, što zbog smrada i muha, što zbog zgražanja."



Daklem, sve se može kad se hoće. Istina nije prošlo bez komplikacija i vračanja table, al tad sam tek počinjao suradnju s Darkom i nisam znao kako to sve funkcionira. Danas to ipak ide malo glađe...

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 10/07/2015 : 23:34:10  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Macan ti je, očigledno, oprostio one razbacane cipele po kalama, jer ih ne vidim nigdje! Košara je tu. Pored one balature u pozadini.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 10/07/2015 : 23:46:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
A ni kale koje se stepenasto spuštaju u luku ne idu između kuća nego pored njih.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7764 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 10/07/2015 : 23:58:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
...a nadjite muhe medju svim tim tockicama.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5818 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 11/07/2015 : 01:59:59  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Nismo se razumeli, Tonto...
Ja sam aludirao da se ne moze nacrtati neodobravajuci pogled. Postoje stereotipni nacini za tuzno, besno, veselo, ckiljavo, uzasnuto ali za odobravujece ili neodobravajuce tesko.
Sto se tice Macanovog opisa, od viska ne boli glava i detaljni opisi su uvek dobrodosli. No, kao sto se vidi, on nije davio sa muve iz zablje perspektive, kuca malo odgore i kapci na prozorima skripe.
Licno mislim da se Darko zezao sa onim malim prstom i galebovima...
Nije?
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7764 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 11/07/2015 : 02:42:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Ne znam jel se zezao, al ja sam ga nacrtao...i to bas zenski
...a neodobravajuci pogled ja ne bi shvatio kao neizvediv, sigurno bi ga pokusao izvesti... sad sto bi citatelji u tom mom crtezu vidjeli je drugi par postola.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5818 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 11/07/2015 : 04:32:01  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

tkosta74
Average Member

577 Posts

Member since 15/03/2014

Posted - 11/07/2015 : 12:55:25  Show Profile Show Extended Profile  Send tkosta74 a Private Message  Reply with Quote
Uza sve provale i valjda nužne kompromise, crtač ostaje crtač. Scenarist ostaje scenarist. Oboje lišeni rizika da postanu podvojena ličnost. Scenarist i crtač u jednoj osobi - prije ili kasnije navikne se da živi u konfliktu sa samim sobom.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6807 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 11/07/2015 : 13:40:47  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto

quote:
Originally posted by cat claw


ne tako davno sam imao zadatak da crtam neodobravajuci pogled

Mene takve stvari ne smetaju, zapravo me baš vesele... Možda zato što radim s Macanom. Mislim da takvi opisi ne mogu škoditi, a crtač koliko uspije to prenijeti, uspije.

Evo jedan primjer Darkovog opisa kadra i moja realizacija iz suradnje na Ukletom vitezu:

"Veliki kadar. Predvečer je, Ivan je dojahao u neko dalmatinsko mjesto na obali. Na okolnim kućama širom otvoreni prozori i vrata. Po kalama, što se stepenasto spuštaju u luku između kamenih kuća, razbacane stvari (košare, cipele i sl.). U luci isti nered, osim što je tu još razbacan i ribarski alat (mreže, parangali, skršene vrše…). Mrtva tijela vire tu i tamo, iza kojih vrata, iza bačvi ili ispod mreža. Pokraj konja prevaljena bačva usoljene ribe (srdele), kojom se hrane galebovi kljucajući jedan drugoga u borbi za ribom. Dva se galeba bore oko malog prsta ženske ruke. Ivan rukom prekrio usta, što zbog smrada i muha, što zbog zgražanja."



Daklem, sve se može kad se hoće. Istina nije prošlo bez komplikacija i vračanja table, al tad sam tek počinjao suradnju s Darkom i nisam znao kako to sve funkcionira. Danas to ipak ide malo glađe...



Za moj ukus ovaj kadar je prenatrpan i više liči na ilustraciju koja treba da se dugo gleda i koči radnju stripa.
To ide na račun Macana, a na račun crtača što se planovi pomalo stapaju pa je stepenište u daljini pregledno isto kao galebovi koji su nam ispred oka.

Ali tako se to danas radi, Francuzi tako traže, da je crtež preopterećen detaljima, da se u dubini i daljini vidi jasno kao u prvom planu, iako je u stvarnosti nemoguće videti jasno tako daleko - da pozadina odvlači pažnju od likova i dešavanja, koji često ostaju sitni i neupečatljivi.

Edited by - alexts on 11/07/2015 13:44:27
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7764 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 11/07/2015 : 14:08:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
To je prvi, uvodni kadar stripa tako da ne koči radnju, već nas uvodi u priču. Za mene točno takav kakav treba biti.Ostatak stripa je daleko pregledniji i nimalo pretrpan. Što se tiče kritike crtaču o preglednosti planova, može stajati...s tim da je na zadnjem kadru iste table to izvedeno jako dobro.

...poanta: pročitati strip.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 11/07/2015 : 15:08:24  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Znači, cela ova diskusija je propaganda Ukletog Viteza?

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19357 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 11/07/2015 : 16:09:35  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Tintilinicu je platio 100kn da otvori topic.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22140 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 11/07/2015 : 17:18:13  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tintilinic


Panel 4

Širi plan. Zagoru mrtva djevojka pada u naručje. Zagor ostaje iznenađen, koljena mu stoje pognuto.

ZAGOR

(razmišlja)

O bože, što sam učinio?

Panel 5

Širi plan. Zagor (pognute glave) sa mrtvom djevojkom u naručju.






Ovo je dio kod kojeg fanovi-autori misle da urednicima (i citateljima) krecu suze niz lice, medjutim upravo se postize kontraefekat; najkasnije tu leti ti scenario u smece. Ta prozirna patetika, padanje na koljena(ili pognuta koljena za djevojkom u narucju) ili pogledi kojima se aktori razumeju sa malo rijeci(lik1: Ti znas; lik2 odgovara: znam...), te stvari su sastavni dio 99% scenarija koje dobiju urednici, u to sam siguran.
Vecinom je to prvo sto ljudi napisau, a onda zaglave na razradi sta i kako dalje.

Moji saveti:

- Nauciti razlikvati emotivne scene i patetiku. Ovo zadnje obavezno izbjegavaj.

- Neka niko ne pada na koljena iz emotivnih razloga, ako vec mora pasti na koljena, onda zato jer je lik odalamljen po glavi.

- Ponavljas se za kratko vrijeme. Dratz govori Zagoru na stranicama 7 i 8 da ge ne moze pobijediti. E sada, ti pises scenario, izmedju si stavio opis itd, sigurno je potrajalo desetak minuta dok si presao sa jedne stranice na drugu pa ti se cini kao da je juce bilo, to kod citalaca nije slucaj. Izmedju ta dva dijaloga kod citanja su samo sekunde, imamo jedan haha i jos jedan kraci dijalog. To skoro identicno mu govori i na 2 i 4 stranici, i tu leze samo sekunde izmedju jer vecina dijaloga se svodi na haha i ah, pa ne treba mnogo vremena da se to procita.

- U zizi borbe , prije nego sto ce ispustiti svoj divljacki krik, Zagor govori: "Ne Dartz, nisi u pravu."
Ma to je adrenalnin na sve strane, krv se proliva, bolje bi bilo u ovom momentu nesto kao "Nisi u pravu, prokletnice!"

Ti znas i da crtas, probaj da napravis brze skice ovih stranica, pa vidi sto se tice tempa i ostalog sta je ok, a sta nije.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 14/07/2015 : 12:18:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Eh ... taj je scenarij, koliko se sjećam, sunapisan s Antom (trokiram ovaj čas na prezime), tako da blagog pojma nemam koje su rečenice više čije i tko se zezao, a tko nije.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000