forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 45 - Medvjeđa koža
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 27/10/2015 : 18:29:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-45-medvjeda-koza/312/

Amadeov svakodnevni zadatak je čitati jednom starcu njegov horoskop. Nije mu ni na kraj pameti da je taj slijepac s batinom u ruci krajem tridesetih godina prošlog stoljeća bio krotitelj medvjeda u SAD-u, a potom i pomoćnik mafijaškog bossa! Priča je to o ljubavi, osveti, kukavičluku…

Kolorka 45 • Medvjeđa koža • 64 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Zidrou • Crtež Oriol Hernández • Prijevod Petra Hrebac • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 23.10.2015. • Cijena 90 Kn


Trouble will find me

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 28/10/2015 : 11:04:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Na temelju triju prethodnih Zidrouovih stripova, ne sumnjam da ću se i Medvjeđom kožom ogrnuti s veeeelikim zadovoljstvom.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 28/10/2015 : 11:07:45  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
cudo da se ovde anto nije javio, on bas voli zidroua
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 10/11/2015 : 09:17:53  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Zidrou & Oriol:Medvjeđa koža (Fibra)

Ovakvih slice-of-life stripova mislim da nedostaje na "domaćim" jezicima, i donekle Fibra i Komiko ispravljaju to.
Zidrou se već pokazao i dokazao (kod Lidije i Lepog putovanja) da je majstor ovog žanra,te da ume da pravi itekako ozbiljne,ali i zabavne priče.
U Medveđoj koži se tako našao na svom terenu - ovo je priča o ljubavi (gde je on najači),kukavičluku i osveti,koju stari Don Palermo pripoveda mladom Amadeu,koju mi svakodnevno čita horoskop,u kojem stari slepac čeka jednu poruku;priča o kriminalu u Americi krajem tridesetih kroz koju se provlači jedna neobična ljubavna priča.
Oriolov crtež je poprilično ekstravangatan i upečatljiv,ali i jako lep!

Iako je ovo album na 62 table,kao i prethodne Zidrouve stripove,čitao sam poprilično dugo,pažljivo odmeravajući svaku reč,svaki crtež.
U zadnjem delu stripa, priča mi ima izvestan pad,doduše mali,sa zrnom predvidljivosti i patetike,ali to nije mnogo zasmetalo da izistinski uživam u Medveđoj koži.

9/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Unngenant
Junior Member



Serbia
393 Posts

Member since 28/02/2012

Posted - 10/11/2015 : 09:50:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Unngenant a Private Message  Reply with Quote
Nešto slabija priča Zidrou od prethodnih Fibrinih izdanja. Ovome su verovatno kumovale dve stvari. Prva je reputacija koje su na mene ostavili prethodna izdanja i drugo to što ovakvih priča ima dosta u popularnoj kulturi.

No i pored toga ima kvalitenih detalja koje čine ovaj strip dobrim. Poput Plodova gneva, priča o imenima pojedinih protagonista, njihovi kaprici i navike...u suštini sitnice koji stripu daju posebnu aromu...Crtež je zanimljiv, iako sam mislio na početku da je preterano karikiran...

4/5
Go to Top of Page

drogsy
stripovi.com suradnik



Croatia
4696 Posts

Member since 27/12/2009

Posted - 27/12/2015 : 00:17:46  Show Profile Show Extended Profile  Send drogsy a Private Message  Reply with Quote
Tematika Medvjeđe kože nije originalna, ali to nije predstavljalo problem ni u prethodnim Zidrouovim stripovima koje je Fibra objavila.

Stvar je u pripovjedanju, karakterizaciji likova i emocijama, s kojima Zidrou izvrsno barata. Da i ne govorim o originalnom i nesvakidašnjem crtežu.

Svakako se nadam objavljivanju još stripova od ovog iznimnog scenarista 10/10

Go kneel and weep
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 05/02/2016 : 15:08:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
Složio bih se sa Unngenantom da mi "Medvjeđa koža" djeluje slabija od dosadašnih Zidrouovih uradaka, ali sve što su napisali anto i drogsy stoji, jer Zidrou je autor koji zavređuje svu našu pažnju, jednostavno, on je scenarist koji iz ničega može napraviti nešto, a svaki njegov uradak ima neki poseban trenutak, nazovimo ga "adutom iz rukava" (neki albumi imaju i više takvih aduta) koji jednostavno cijeloj priči diže ocjenu i izdiže je visoko iznad prosjeka.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 15/06/2016 : 18:08:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Moj prvi susret sa Zidroujem i prijatno iznenađenje. Bas prijatna grenko-slatka stvarcica.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2614 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 16/06/2016 : 17:41:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Samo je osam postova u osam mjeseci napisano u ovom topicu. Ovaj strip to svakako ne zaslužuje.
Kao i ostali Zidrouvi stripovi koje je objavila Fibra, ovaj strip pripada u gornji, kvalitetniji dio ponude.
Oriolov crtež je jako dobar i izvrsno pristaje priči.

P.S. I sam sam kriv za mali broj postova u ovom topicu pošto ovo pišem pola godine od čitanja stripa.
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 20/06/2016 : 23:01:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
Da, odlican strip, jedina mana sto se brzo cita, pa je u toj turi "kapitalaca" ostao "nevidljiv"Zapravo, mi je bio prvi strip procitan iz tog "djira".Prica pomalo kliseizirana ali maestralno ispricana uz odlican crtez kome ovaj purpurni kolor fenomenalno lezi.Stivo koje se pod obavezno
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/12/2016 : 11:30:08  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
...

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/12/2016 : 14:17:30  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

Zidrou & Oriol:Medvjeđa koža (Fibra)

Ovakvih slice-of-life stripova mislim da nedostaje na "domaćim" jezicima, i donekle Fibra i Komiko ispravljaju to.
Zidrou se već pokazao i dokazao (kod Lidije i Lepog putovanja) da je majstor ovog žanra,te da ume da pravi itekako ozbiljne,ali i zabavne priče.
U Medveđoj koži se tako našao na svom terenu - ovo je priča o ljubavi (gde je on najači),kukavičluku i osveti,koju stari Don Palermo pripoveda mladom Amadeu(koju mi svakodnevno čita horoskop),gde stari slepac čeka jednu određenu poruku;to priča o kriminalu u Americi krajem tridesetih, kroz koju se provlači neobična ljubavna priča.
Oriolov crtež je poprilično ekstravangatan i upečatljiv,ali i jako lep!

Iako je ovo album na 62 table,kao i prethodne Zidrouve stripove,čitao sam poprilično dugo,pažljivo odmeravajući svaku reč,svaki crtež.
U zadnjem delu stripa, priča mi ima izvestan pad,doduše mali,sa zrnom predvidljivosti i patetike,ali to nije mnogo zasmetalo da izistinski uživam u Medveđoj koži.

9/10


godinu i mesec dana nakon čitanja ovog stripa,opet sam ga uzeo u ruke.
i sad mi je još draže što vodim ove zabeleške,pa onda mogu da uporedim utiske.

prvo moram reći da,sa obzirom da je prošlo tek nešto više od godinu dana,i nisam se sećao puno stripa - uživanje je bilo kao da ga čitam prvi put (ili bi trebao da se zabrinem za svoj mozak?).
Utisci su otrpilike i kao prvi put,samo što sad ne bih nazvao kraj pomalo predvidljivim i patetičnim.Ni najmanje.Zadnji kadar je genijalan.
Oriolov crtež još bolji.

U međuvremenu sam pročitao i još jedan Zidrouov strip (Kabaret Foli Berže),pa bih sad od 4 objavljena na prvo mesto stavio Lidiju,ispod Kabaret,a tik uz njega Medveđu kožu,dok je Lepo putovanje za ocenu ispod.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 14/12/2016 14:18:44
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/12/2016 : 14:21:16  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
jedino se ovde bojim da se strip i ne prodaje bogznakako.
nadam se da grešim.
ovakvi albumi su mi masthev.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7844 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 23/02/2017 : 13:27:09  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
temeljem prijašnjih zidruovih stripova očekivao sam puno više
dakle, razočaranje
iako strip nije loš

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

zarmix
New Member



254 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 03/03/2017 : 10:04:35  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
Dakle zaista nevjerojatno. Mislim, znao sam i prije da se vrlo teško složiti s nekim oko stripova koje voliš i da su ukusi različiti, pa da je bolje ne raspravljati o njima nego pričati o samim stripovima i kako ih bolje razumjeti i slično.

Ali eto, dvije stvari su me povukle za jezik. Jedna je da mi se jako dopala "Medvjeđa koža" gdje je Zidrou, po mom skromnom mišljenju, pokazao majstorstvo, a druga je percepcija na forumu "Medvjeđe kože" u odnosu na ostale njegove stripove. Prethodne Zidrouove stripove koje je objavila Fibra sam sve odreda populjavao ("Lydie" možda donekle može proći kad se nema ništa drugo za čitati, ali "Cabaret", a pogotovo "Lijepo putovanje" nikako).

"Medvjeđa koža" je vrlo zanimljivo crtan, prekrasno obojan strip s fino urađenom pričom. To što se radi o mafijašima iz Italije i storiji bezbroj puta ispričanoj nema nikakve veze. Zidrou je znao složiti kolaž značajnih momenata iz ljudskog života i pomiješati ga sa žanrovskom tematikom u pravilnom omjeru da bude ugodna ritma, pitak, ali ne i plitak.

Tako da zaista ne mogu stvatiti kako je nekima ovo njegov najslabiji strip u izdanju Fibre. Po mome mišljenju je najbolji do sada, a spada sigurno i u bolju polovicu izdanja koja su objavili. Na Interliberu kad se uzme 20 stripova, dobije se za 65kn (1str u boji=1kn). Korektno.

Edited by - zarmix on 03/03/2017 12:07:39
Go to Top of Page

tutto maxim
Senior Member



Serbia
1351 Posts

Member since 07/01/2007

Posted - 03/03/2017 : 12:44:38  Show Profile Show Extended Profile  Send tutto maxim a Private Message  Reply with Quote
Slažem se, i meni je ovo najbolji Židruov strip, mada još nisam pročitao Lijepo putovanje.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 07/06/2017 : 08:38:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Sutra u Stripizmu 2, danas na vašem ekranu:


http://gkr.hr/Magazin/Prikazi/Medvjeda-koza-Oriola-i-Zidroua-prava-stvar-za-ljubitelje-gangsterskog-svijeta





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 22/11/2017 : 07:45:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Baš lep strip. Drago mi je što nisam ostale od istog autora čitao pre, pa nisam imao nikakva očekivanja, koja su razočarala neke čitaoce.

Interesantno kako neki ljudi kažu da im ovaj strip nije originalan. Možda i nije, u pogledu vremenskog razdoblja, i mafije, ali način na koji priča teče, crtež (koji je prelep) i ti neki sitni detalji, čine priču specifičnom. Tokom čitanja sam možda samo dva puta imao osećaj već viđenog, sve vreme je delovao jako sveže.

Evo šta je, u mom slučaju, doprinelo svežini:

- cirkus i neobični likovi/sudbine ljudi iz cirkusa
- medved i medveđa koža, koja je ujedno i važna na simboličnom planu
- Stajnbek u kadi (atmosfera zelene kupaonice, sličnu atmosferu je stvorio i Bilal u kupaonici 2. dela Trilogije Nikopol)
- Odnos između Teofila i devojke, naročito u početku (originalan)
- Sperma u kadi = svilena spavaćica u bazenu
- dramatičan momenat kada slepac skida naočare po prvi put
- probušena guma koja spašava život (a što je čitaocu natuknuto već na početku)
- nadrealna scena sa likovima za stolom na kraju; razgovor sa medvedom
- odnos između mafijaša i matore udovice
- pomalo bizaran lik seoske droce, Silvane (jednu scenu nisam najbolje razumeo, onu sa gaćicama i zašto je Amadeo maltretira)
- povratnici: kurva Serena, mali svinjar...
- verzija lapota: ''ubio sam njegov smradni zadah, a ne njega.''
- simpatični detalji: kada na proplanku, novac u paklici cigareta, asistent spava u stolici, negovanje tradicije: krv na sakou (opsesivno-kompulzivni poremećaj?), krimos i asistent imaju velike noseve (čak liči na Pinokia. Lažov?)
- horoskop, koji se u skoro ravnomernim razmacima uvek ''vraća'' i hipnotišuće utiče na čitaoca
Itd...

Nažalost, pred kraj (kada se pojavi starica kod Don Palerma) strip postaje preterano dramatičan a i patetičan.

Na kraju starica oprašta Teofilu/Palermu, setno pri odlasku gleda u primerak 'Devojke koja čita Stejnbeka' (koga kako sam razumeo nije čitala!), i vidi delić sebe u Silvani. Istorija se ponavlja u koncentričnim krugovima, što reče Ursula iz ''Sto godina samoće'', pa tako mladi Amadeo čini istu grešku koju je, mnogo godina ranije načinio i Don Palermo, ali mu starac oprašta. ''Medved'' sa zida simbolično umire na kraju, starac dobija poljubac koji ga vraća u mladost, umesto metka u čelo. Starica se uverila u iskrenost njegove ljubavi (već pomenuta knjiga, zavet da nema decu, čekanje nje, horoskopski ritual)...
Što se Amadea tiče, verovatno će poslušati starog Palerma iz koga iskustvo priča, i dati šansu Silvani (koju je prethodno fizički napao?!!), i možda se sudbina Palerma i njegove stare ljubavi neće ponoviti u slučaju Amadea i Silvane. Tu je i Dik Trejsi da ugođaj bude potpun.

Sve ovo ne zvuči patetično dok o tome pišem, čak zvuči prelepo, al mi je sam strip ispao malo patetique pred kraj. Da li do načina na koji su kadrovi raspoređeni, dijaloga ili nečega trećeg... Tome je doprinelo i ono Amadeovo dramatično trčanje uz brdo.

Crtež začudo na prvi pogled ne odgovara krimi priči, više nekakvoj romantičnoj drami, što ovaj strip, ako izuzmemo krimi aspekt, i jeste. Ne samo da oni detalji u crticama izneti gore stripu daju svežinu i šmek, već tome možda i ponajviše doprinosi crtež!

Zaključak: vrlo dobar strip sa upečatljivim likovima i lepim crtežom.



Edited by - Jocko on 22/11/2017 07:54:59
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 22/11/2017 : 08:41:25  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Sjajan crtež i kompozicija.

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 23/11/2017 : 09:15:36  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Meni se ovaj strip bas svidio, zanimljiva kratka pricica sa neobicnim crtezom.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

njofra32
Average Member

733 Posts

Member since 28/02/2017

Posted - 08/12/2017 : 23:21:46  Show Profile Show Extended Profile  Send njofra32 a Private Message  Reply with Quote
Odličan strip, odlična priča
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 12/12/2017 : 18:51:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Očito sve ovisi o kontekstu: kad se probudiš u tuđoj kući gdje ti je hladno i spavao si u vesti u čarapama, i čitaš Medvjeđu kozu koja je topla i divna baš na uranak - čini ti se da je to idealni strip za ustajanje. Ako te još poslije čitanja čeka kava, doručak i razgovor - čini ti se da ziviš Medvjeđu kozu. Još ako si k tome osba sklona čitanju horoskopa, i kazeš da je to iz zabave, ali kad dobiješ tek dvojku na zdravlju, baš se i ne raduješ, onda je ovo strip za tebe.
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 18/10/2019 : 21:52:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Baš sam pročitao. Oriol je svetska špica, može drukčije ali bolje ne, kolor, montaža, crtež je vrh vrhova. Scenarij ima na kraju kao mali pad ali u stvari nije pad, ne daje nam neke katarze ali zašto i bih? I ovdje ništa ne fali, sve je na svojim mjestima.

Majstorski rad, izniman. 10/10.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 15/10/2023 : 10:42:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Hard boiled pripovjedanje kao da je Abuli pisao u svojim najboljim danima, britki dialozo, zanimljivi likovi (Don Pomodoro je kralj)..sve to na jako malom broju stranica donosi vrhunsku zabavu. Jedino mi kraj malo nategnut jer nisam baš dobro shvatio zašto je Minnie mislila da je Palermo ubio njenog djeda. On to onako slijep i polumrtav teško da bi mogao.

Crtež vanserijski. Odlicno se nadopunjuje sa scenarijem i svaka cast uredniku koji ih je spojio. I u Zidroujevoj priči sa slikarom je crtez bio ok ali ovdje cini mi se i još bolji odnosno bolje paše.

Jako dobar strip.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000