forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 33 - Solitudinis morbus
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 27/10/2015 : 18:38:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-33-solitudinis-morbus/342/

Sergio Toppi (11. listopada 1932. – 21. kolovoza 2012.) slavni je talijanski crtač, scenarist i ilustrator, no prije svega – virtuozan umjetnik. Bio je samouk crtač koji je, stjecajem okolnosti, zbog nekonvencionalna stila i urođena otpora prema strogim pravilima ostao lišen formalne akademske naobrazbe. U mladenačkim danima bio je predodređen za studij medicine i nikada nije čitao stripove u djetinjstvu, no slučajno zamijećen svezak „Asso di Picche“ na uličnom štandu u Bologni odvest će njegovu karijeru u potpuno suprotnom smjeru. Od tog prijelomnog trenutka do posljednjih dana, strip će ostati Toppijeva jedina ljubav i strast.

Nakon „Kolekcionara“ i „Sharaz-de“, Fibra vam s ponosom predstavlja još jedno Toppijevo remek-djelo: omnibus od 28 priča koji obuhvaća presjek jedne prebogate karijere i pokriva širok raspon tema - od pustolovine do horora i fantastike.

Pažljiviji čitatelj pronaći će u ovim pričama niz referencija na raznolike hermetične doktrine, mistične predaje pojedinih naroda i stvarne povijesne ličnosti. Neki drugi u Toppiju će prepoznati samo sjajna crtača i intrigantna pripovjedača ekscentričnog stila. No njegovi virtuozni crteži teško da će ostaviti ravnodušnim čak i najzagriženije pristaše realističnog pripovijedanja u stripu.

Orka 33 • Solitudinis morbus • 576 stranica • C/B + Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Sergio Toppi • Crtež Sergio Toppi • Prijevod Vlatko Ćesić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 23.10.2015. • Cijena 300 Kn

Trouble will find me

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 27/10/2015 : 19:00:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Ovo uzimam sigurno iz ove ture. Čestitke Fibri za ovaj omnibus. Šalji Marko do Almira.:)

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 27/10/2015 : 20:13:45  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Super,rezervirano! 😱

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Tex Willer
Advanced Member



Burkina Faso (Upper Volta)
14077 Posts

Member since 17/09/2005

Posted - 27/10/2015 : 21:46:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Tex Willer a Private Message  Reply with Quote
Jos jedno Toppijevo remek delo
Go to Top of Page

nikia
Junior Member



Serbia
404 Posts

Member since 22/11/2008

Posted - 28/10/2015 : 09:13:59  Show Profile Show Extended Profile  Send nikia a Private Message  Reply with Quote
E ovo se uzima sigurno.

Zaboravio da se potpiše.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 28/10/2015 : 09:46:44  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
topi topi, sad kad pogeldam kolekcionara, citao ga ponovo ove godine, nekako imam utisak da se Topi topi kad radi duze stvari. saraz de me je smorio na pola, iako je poceo sjajno. ovde je gomila kratkih prica, nadam se da mu je to taman tokiko koliko treba da nesto kaze + njegov sjajni crtez, tako da verujem da ovaj strip ubija

Edited by - kasper on 28/10/2015 09:47:32
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 28/10/2015 : 10:49:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Slažem se s kasperom, Toppiju i dramaturški i narativno bolje leže kraće forme, jer u dužima gubi fokus.

Zbog toga od ovoga puno očekujem.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 28/10/2015 : 15:00:25  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Kupljeno!
Hvala Matiji iz Skab612!👍

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10362 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 29/10/2015 : 12:17:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
Toppija ne treba hvaliti, ali novi vjetar koji puše u Fibri treba.
Govorim naravno o jeziku.
Napokon neodređeni pridjevi, kako treba! Napokon pravilan poredak riječi!
Bravo, tko god bio da bio!
Kako to lijepo paše beltristici, a ovo je beletristika stripskog svijeta.
U cijelom sam oglednom primjerku pronašao, brojkom i slovima, jednu (1!) grešku koja nema veze s jezikom - naime, Njemačka je imala carsku a ne kraljevsku mornaricu (Kriegsmarine u I. svj. ratu).

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 29/10/2015 : 13:39:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Curunir

Toppija ne treba hvaliti, ali novi vjetar koji puše u Fibri treba.
Govorim naravno o jeziku.
Napokon neodređeni pridjevi, kako treba! Napokon pravilan poredak riječi!
Bravo, tko god bio da bio!
Kako to lijepo paše beltristici, a ovo je beletristika stripskog svijeta.
U cijelom sam oglednom primjerku pronašao, brojkom i slovima, jednu (1!) grešku koja nema veze s jezikom - naime, Njemačka je imala carsku a ne kraljevsku mornaricu (Kriegsmarine u I. svj. ratu).




Pretpostavljam da znaš da ti je "da bio" suvišak, jer je tu "tko god", pa je dovoljno "tko god bio".


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10362 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 29/10/2015 : 14:51:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
to je samo oblik naglašavanja, isticanja.
kao u "ja sam bio" u odnosu na "bio sam".
nije pleonazam ako si na to mislio, poput "ja osobno".

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 29/10/2015 : 15:16:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
OK, izgledao mi je pleonazam, ali je dozvoljeno. Ionako cjepidlačim(o).


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10362 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 29/10/2015 : 16:46:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
ma zapravo i jest ali je više kao neka figura
nema veze, ovaj strip zasluzuje biti na vrhu foruma...

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

night
Senior Member



Serbia
1307 Posts

Member since 07/07/2006

Posted - 05/11/2015 : 17:27:49  Show Profile Show Extended Profile  Send night a Private Message  Reply with Quote
Sjajan strip, izuzetan. Po meni najbolji strip ove godine, uz DW Stvorenje iz mocvare 3.
Go to Top of Page

Chief Warhead
Senior Member



1206 Posts

Member since 28/08/2011

Posted - 08/11/2015 : 22:55:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Chief Warhead a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

topi topi, sad kad pogeldam kolekcionara, citao ga ponovo ove godine, nekako imam utisak da se Topi topi kad radi duze stvari. saraz de me je smorio na pola, iako je poceo sjajno. ovde je gomila kratkih prica, nadam se da mu je to taman tokiko koliko treba da nesto kaze + njegov sjajni crtez, tako da verujem da ovaj strip ubija



Upravo, meni poplaveo vrat od Kolekcionara. Omnibus... e to je već nešto ozbiljno.
Po meni, vrhunci su: Blues (ovo bi bio moj lični favorit), Naslednik, Kralj i gavran, Puppenherstellerstr.89, Transsibirska željeznica, Kimura, Sato, Ogari, Niže božanstvo... Solitudinis morbus je klasičan must have, uz Kililana song, kad je ova tura u pitanju.

Danas ima da se zezam, a za sutra stvarno ne znam.
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1672 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 04/12/2015 : 18:58:54  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Toppi je neverovatan: svaka nova strana je novo iznenadjenje!

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 30/12/2015 : 23:07:30  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
toppi definitivno vise nije moja soljica caja... toliko za ovo javljanje
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 30/12/2015 : 23:28:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
U mojoj kolekciji je. Odličan je ovaj Toppijev omnibus. Čestitke Fibri.:)

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 04/02/2016 : 12:15:00  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Meni, za razliku od kaspera i džonija,najbolje leže srednje forme Topijevih priča.
Slažem se da u dužim ume da kaktkad izgubi fokus,ali nisam ni najsrećniji kako se Topi bori sa kratkim pričama.
Kao favorite bih izdvojio M'Felewzi (moj lični favorit),Sato,Blues(treći gavorit),Gostoljubiv otok,Dosje Kokombo,Kas-Cej (drugi favorit),Myetzko,Tanka.
O crtežu nema potrebe ni davati komentar.Topijev grafizam je nešto jedinstveno i prelepo.

Solitudinis morbus je zaista hvalevredno izdanje sa sjajnim Vlatkovim prevodom, i jedan od najbitnijih i najvećih strip izdavačkih poduhvata u 2015.Mada ga ja lično ne bih svrstao u moje favorite za strip godine (recimo,sigurno mi je bolji Sharaz-De od ovog omnibusa,a mislim da bih i Kolekcionaru dao izvesnu prednost).

između 8/10 i 9/10 (ali pre svega zbog maestralnog crteža)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 04/02/2016 12:16:38
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9173 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 11/02/2016 : 17:20:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Fascinantan je ovaj omnibus. nevjerovatni likovi i nevjerovatna mjesta su se izredala u ovim pričama. Jedino je pripovijedanja slično među njima. Crtež ne treba posebno hvaliti ali uvijek me iznenadi kako uspije napraviti spoj ilustracija u stripovsku cjelinu a da to sve skupa funkcionira

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 28/02/2016 : 16:36:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Omnibus Toppijevih kratkih priča izdan od strane Fibre pod nazivom Solitudinis morbus još jednom potvrđuje njegovu unikatnost u svijetu stripa. Kao i kod ostalih njegovih radova svaka strana sadrži nevjerojatno bogatstvo detalja te predstavlja pravo malo remek-djelo i pokazuje svu raskoš Toppijeva crtačkog umijeća. Vizualni element ovog omnibusa daje mu i dodatni bonus jer, bez obzira koliko puta ga pročitali, uvijek se možemo vratiti crtežu i naći nešto novo. Nažalost, iako su mu, uglavnom bajkovite, priče zanimljive i posjeduju određenu zavodljivost, Toppijevo pripovijedanje nije na razini njegova crteža. Ipak, u ovim pričama se krije više nego što je očito na prvi pogled, te se zbog toga, kao i hipnotizirajućeg efekta crteža, preporuča polagano doziranje istih.

8/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 24/03/2016 : 23:56:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
U par priča mi crtež djeluje malo lošije jer jednostavno izgleda nedovršeno, vidljivi su i obrisi skiciranja koji nisu otklonjeni, no to je zanemarivo jer toga je stvarno malo i u kompletu, crtež je taj koji ovaj album čini posebnim, a i unikatnost ove vrste crteža će pridonjeti tome da vam neke scene ostanu urezane u pamčenje zauvijek.
Toppi je bio stari lisac koji je radeći stripove "po svom" učinio da mnogi ljudi na strip gledaju kao na divlju granu umjetnosti:)
Neke priče su bolje, neke lošije, a neke ćete odmah pročitati više puta, jer je čitanje određenih priča jedinstveni doživljaj koji vam samo (ovakav) strip može pružiti....
Meni je najbolje legla priča naslova "Tanka"...mislim da sam je "pročitao" jedno deset puta, jer je čitanje ove priče u kombinaciji sa Toppijevim crtežom upravo taj poseban doživljaj čitanja stripa kojeg spominjem iznad;)
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 25/03/2016 : 00:28:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
Ne mogu da ne spomenem i prijevod;)
Do sada još nisam čitao strip u kojem su riječi ovako vješto obrađene kroz glagolska vremena i glagolske oblike, što u konačnici mnogo mnogo pridonosi ovakvom stilu pripovjedanja, t.j. daju pričama jednu umjetničku notu koja se lako uklapa uz preostale note diktirane crtežom...

...i opet nisam zadovoljan zbog upotrebe nekih riječi koje su prisnije srpskom jeziku nego hrvatskom, npr "prethistorijsko" umjesto "pretpovijesno"...itd, ali u konačnici, ovo je ipak strip kojeg vrijedi imati u kolekciji...pregrmit ću preko ovih sitnica.

Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 18/05/2016 : 09:00:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote


Kakva stripcina!!

Ovo je masthevusa samo takva!


Zvati se ljubitelj stripova 9. umjetnosi, a ne imati Toppija doma ... tss tss tss (telleru?)

Prvo sam mislio da sve skupa mozda nece dostizati vrhova Sharaz De ili Kolekcionara, ali ove price ih daleko nadmasuju.
Mozda mi zbog toga ove prve i nisu toliko dobro sjele (i trebao bi ih jos jednom ponoviti), ali kad se kasnije razmaha ... ufff, svaka prica je ludilo za sebe.

Cujem kako se kod nekih posebno isticu "samurajske price", koje jesu odlicne, ali po meni sasvim u rangu i svih ostalih.

Ovaj strip (zapravo omnibus 28 prica na 576 stranica, zajedno sa dodacima) ce mi zauzimati "posebno mjesto" među stripovima i siguran sam da cu se vremenom rado vratiti njemu.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 18/05/2016 : 16:01:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli



Kakva stripcina!!

Ovo je masthevusa samo takva!


Zvati se ljubitelj stripova 9. umjetnosi, a ne imati Toppija doma ... tss tss tss (telleru?)

Prvo sam mislio da sve skupa mozda nece dostizati vrhova Sharaz De ili Kolekcionara, ali ove price ih daleko nadmasuju.
Mozda mi zbog toga ove prve i nisu toliko dobro sjele (i trebao bi ih jos jednom ponoviti), ali kad se kasnije razmaha ... ufff, svaka prica je ludilo za sebe.

Cujem kako se kod nekih posebno isticu "samurajske price", koje jesu odlicne, ali po meni sasvim u rangu i svih ostalih.

Ovaj strip (zapravo omnibus 28 prica na 576 stranica, zajedno sa dodacima) ce mi zauzimati "posebno mjesto" među stripovima i siguran sam da cu se vremenom rado vratiti njemu.
Potpisujem




Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 11/06/2016 : 23:44:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Ovaj Toppijev omnibus u izdanju Fibre mi je najbolje izdanje u prošloj godini. Ovo bi svaki kolekcionar trebao imati u svojoj kolekciji. UUz Sharaz De i Kolekcionara , naravno.:)

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000