forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA 33 - Solitudinis morbus
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

El Morisco
Junior Member



Croatia
459 Posts

Member since 10/12/2007

Posted - 18/07/2016 : 22:37:08  Show Profile Show Extended Profile  Send El Morisco a Private Message  Reply with Quote
Jebeno dobro

Jel mi se to čini ili je tek u ovom remekdjelu, poznati demon Haitija i bliskih krajeva Barun Samedi konačno s francuskog preveden kao barun Subota što do sada nisam primijetio?

PS. dugo je trebalo započeti s čitanjem zbog golemog opsega knjižurine, ali isplatilo se...

---

<b></b>
Go to Top of Page

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 13/10/2016 : 18:27:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Jednog dana te godine došla Fibra na Interliber i donijela Solitudinis morbus. Bio on tamo par dana, došli ga pogledati izdaleka, malo ga okretali, malo mu se divili, malo ga s ciglom usporedili, neki ga čak uzeli sa sobom… Sa sobom ili bez soba poneki ga i pročitali… I tako prolazilo je vrijeme, o njemu su mnogi šutjeli danima, mnogi pričali danima, malo njih ga čitalo noćima… U Legendu ga pretvorili. Danas je posvuda, i na policama i u pričama i u skladištu. S divljenjem ga se sjetim, tu i tamo ga pregledam, i bude mi drugačiji, čak i bolji. Samo da sa sobom ne ode kako je i došao. Zato ga i pazim. Možda jednog dana neki sličan njemu opet s Fibrom dođe na Interliber…

10/10
Go to Top of Page

ivi skoj
Senior Member



Croatia
2112 Posts

Member since 07/12/2015

Posted - 13/10/2016 : 21:39:27  Show Profile Show Extended Profile  Send ivi skoj a Private Message  Reply with Quote
Ja nikako da ga se dohvatim.
Gledam ga na polici svako malo, ali ...
Možda da ga premjestim kod kreveta pa krene samo od sebe.
Pročitao Kolekcionara i Šeherezadu i sasvim su mi ok, tako da nemam neko objašnjenje zašto je SM na čekanju.

samo još vjeverice, Pola i Slatea cekam
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 01/12/2016 : 21:17:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Crtačko remek djelo
Neopisivo sam uzivao gledajući toppijeve freske
Onome tko je skupo neka otvori preview i pogleda samo prvu priču... Genijalno!
To je deveta umjetnost
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 14/02/2018 : 21:28:44  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

toppi definitivno vise nije moja soljica caja... toliko za ovo javljanje



zapravo, hm, sad opet citam ovo cudo, ipak je ovo moja solja caja
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 14/02/2018 : 22:08:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by kasper

toppi definitivno vise nije moja soljica caja... toliko za ovo javljanje



zapravo, hm, sad opet citam ovo cudo, ipak je ovo moja solja caja


Ovog puta vrovatno caj bez ruma
Ovo je jebeno remek delo
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 14/02/2018 : 22:16:44  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
ispada da jeste
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/02/2018 : 23:40:27  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by kasper

toppi definitivno vise nije moja soljica caja... toliko za ovo javljanje



zapravo, hm, sad opet citam ovo cudo, ipak je ovo moja solja caja


u stvari - ipak nije!


pa odluči se majku mu - jeste ili nije??

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 15/02/2018 : 08:57:00  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by kasper

toppi definitivno vise nije moja soljica caja... toliko za ovo javljanje



zapravo, hm, sad opet citam ovo cudo, ipak je ovo moja solja caja


pa sta sad da radim, da nabavljam ovo?



ti bolje nemoj
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 06/02/2019 : 13:02:51  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Ovo izdanje san laganini čita zadnjih misec dana.
Ne znaš jesu li bolji crteži ili priče.
Da se mene pita ovo bi uvrstia u obaveznu lektiru.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 06/02/2019 : 13:13:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

Ovo izdanje san laganini čita zadnjih misec dana.
Ne znaš jesu li bolji crteži ili priče.
Da se mene pita ovo bi uvrstia u obaveznu lektiru.




Potpis ko kuca na boldano.

SM mi je bio puuuuno bolji (bolje mi je sjeo kao cjelina) nego Kolekcionar ili Saraz De.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 06/02/2019 : 18:40:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Meni je to vrh svega što imam.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 24/10/2020 : 08:45:37  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Nema mnogo autora koji mogu popuniti omnibus sa 600str genijalštine gde se ne zna šta ostavlja jači utisak, crtež ili priča
- crno beli potezi olovkom grande meštra Topija čiji crtež se ne može umiriti, ta silina grafičkog izraza probija zatvor koji mu nameću konvencionalni kvadratići i preliva se na susedne table
- pripovedanje u maniru magijskog realizma gde grabežljivi beli ljudi pokušavaju da se igraju sa starim bogovima i mračnim vradžbinama, a ne shvataju da su to stvari koje prevazilaze njihovo poimanje sveta

Štivo koje broji 20tak priča, a da nema nijedne slabe jer u svakoj može da se pronađe bar nešto, bar neki detalj vredan pažnje koji nagrađuje čitaoca za utrošeno vreme
Strašan je ovo majstor

Treba nam još Topija, uvek još Topija
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 24/10/2020 : 21:56:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Nema mnogo autora koji mogu popuniti omnibus sa 600str genijalštine gde se ne zna šta ostavlja jači utisak, crtež ili priča
- crno beli potezi olovkom grande meštra Topija čiji crtež se ne može umiriti, ta silina grafičkog izraza probija zatvor koji mu nameću konvencionalni kvadratići i preliva se na susedne table
- pripovedanje u maniru magijskog realizma gde grabežljivi beli ljudi pokušavaju da se igraju sa starim bogovima i mračnim vradžbinama, a ne shvataju da su to stvari koje prevazilaze njihovo poimanje sveta

Štivo koje broji 20tak priča, a da nema nijedne slabe jer u svakoj može da se pronađe bar nešto, bar neki detalj vredan pažnje koji nagrađuje čitaoca za utrošeno vreme
Strašan je ovo majstor

Treba nam još Topija, uvek još Topija



Svete reci
Go to Top of Page

ZoranM
New Member



Serbia
124 Posts

Member since 07/12/2010

Posted - 23/07/2021 : 09:52:52  Show Profile Show Extended Profile  Send ZoranM a Private Message  Reply with Quote
Da li ce se ovo izdanje reprintovati?
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 23/07/2021 : 11:37:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Za sada ne.

Trouble will find me
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 23/07/2021 : 13:36:57  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
A ako bude u budućnosti jel moguće da će bit neko ultra lux izdanje?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 23/07/2021 : 13:48:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Ne.

Trouble will find me
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2394 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 23/07/2021 : 15:05:35  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Svaki Fibrin Toppi spada u skupinu onih stripova koji bi stalno trebali biti dostupni...
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 24/10/2021 : 22:01:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Moram iskreno priznati da mi je točno godinu dana stajala ova knjiga na polici dok je nisam upravo pročitao. Što je pravi razlog tome, vrag će ga znati. Možda zato što mi Sharaz-De nije najbolje sjeo (ali vidjet ćemo na drugo čitanje), ali prije će biti što izdanje izgleda masivno i veliko, pa sam radije čitao manje masivna djela.

Sad su malo korona i bolovanje pogurali stvari, pa sam našao vremena napokon pročitati ovo Toppijevo djelo. Što prvo istaći nego crtež, sve je već odavno rečeno, ali nevjerojatan je taj osjećaj promatrati Toppijeve slike koje su tako životne i stvarne i govore puno više od samog teksta, kao da ih držim u rukama.

Same priče su mi puno zanimljivije od onih iza Sharaz-Dea. Prva trećina možda ne nudi neku veliku uzbudljivost, ali što idemo dalje priče su sve bolje i bolje i do samog se kraja dižu u kvaliteti. Posebno bih istakao ruski i japanski set priča.
Svakako djelo koje ne smije propustiti niti jedan pravi stripofil.

9/10
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 24/10/2021 : 22:39:25  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Moram iskreno priznati da mi je točno godinu dana stajala ova knjiga na polici dok je nisam upravo pročitao. Što je pravi razlog tome, vrag će ga znati. Možda zato što mi Sharaz-De nije najbolje sjeo (ali vidjet ćemo na drugo čitanje), ali prije će biti što izdanje izgleda masivno i veliko, pa sam radije čitao manje masivna djela.

Sad su malo korona i bolovanje pogurali stvari, pa sam našao vremena napokon pročitati ovo Toppijevo djelo. Što prvo istaći nego crtež, sve je već odavno rečeno, ali nevjerojatan je taj osjećaj promatrati Toppijeve slike koje su tako životne i stvarne i govore puno više od samog teksta, kao da ih držim u rukama.

Same priče su mi puno zanimljivije od onih iza Sharaz-Dea. Prva trećina možda ne nudi neku veliku uzbudljivost, ali što idemo dalje priče su sve bolje i bolje i do samog se kraja dižu u kvaliteti. Posebno bih istakao ruski i japanski set priča.
Svakako djelo koje ne smije propustiti niti jedan pravi stripofil.

9/10


Ja sam je procitao prosle godine i malo me vuce da je opet malo procitam. Planiram uskoro za zgb i da uzmem Colt frontier, izmedju ostalih knjiga od fibre. Jedino taj goreimenovani nemam u zbirci.
Frka jer ne mogu ih niti nositi sa sobom jer idem Ryanairom koji svaku kilu über naplati.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"

Edited by - emirem on 24/10/2021 22:42:35
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 27/04/2022 : 02:58:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Posle duge, preduge pauze vratio se ovom Topiju. Bejah stao kod Japanskih priča; mnogima je stari Japan među omiljenim istorijskim pozornicama, ali ja nikako da se nateram da išta iz tog perioda pročitam ili pogledam, japanska tradicija me nikada nije privlačila. Baš sam ovog meseca čitao Le Storie ''Cvetovi pokolja'', pa razočaran što nisam našao prevod za film Onibaba koji ga je inspirisao, rešio da se bacim na Topija, i zajebao sam se što sam odugovlačio sa Topijevim japanskim pričama, jer su sve četiri pet jako dobre.

...
Prva priča, Tanka, ima klasične bajkovite elemente - lepu ali tužnu damu (princezu), ronina (junaka) koji za nju ide u razne pohode, kako bi ona najzad otvorila oči i iznova pronašla smisao u životu. Podvizi junaka se nižu gradacijski: osveta, bogatstvo, prirodne retkosti... Uprkos tome što je bilo prostora da Topi prikaže akcione scene na pohodima, on to samo u jednom od pohoda čini - akcenat nije na akcionom, već na odnosu dame i ronina. I naravno tragična završnica, obogaćena jednom lepom ali tužnom tanka pesmom. Eto, nauči čovek da pored haikua postoji i tanka poezija. Sudeći po poslednjem kadru, ova je priča inspirisana stvarnom tanka pesnikinjom iz desetog veka.

Trenutna pozicija na listi: 6 /od 22/ (1988. god.)

...
Druga priča, Kimura, je takođe klasična priča po mnogo čemu, a glavni likovi su jedan stari i mudri pravitelj katana zvani Masamune, te mladi Kimura, koji od njega dobija mač. Negativac je lokalni princ-prestolonaslednik, čije su metode mučenja starog kovača mačeva zaista okrutne. Da budem iskren, obrt na kraju je preočigledan (i nije morao da bude izrečen), ali to ne umanjuje čitalačko uživanje, mada bi dojam bio bolji da je priča završena bez starčevog objašnjavanja. Jedna klasična japanština, u pozitivnom smislu naravno.

Trenutna pozicija na listi: 8 /od 29/ (1982. god.)

...
Treća priča, Sato, govori o jednom starom istrošenom radniku-pustinjaku koji živi na obodu sela, a koga jednog dana posećuje dečak, te započinju priču o izvesnom vrhunskom ratniku koji je netragom nestao... I ovde je očigledno ko je zapravo Sato, još pre nego što njih dvojicu napadne tročlana banda razbojnika. No priča govori i o (ne)izvršenju harakirija, o kodeksu časti, o posledicama sopstvenih grešaka...

Trenutna pozicija na listi: 5 /od 29/ (1982. god.)

...
Četvrta priča, Ogari 1650, je zapravo hronološki najstarija od ove četiri, i ako izuzmemo one čuvare blaga iz prve priče, jedina priča koja ima fantastične elemente. Govori o bednom roninu koga starci iz sela iskorišćavaju a zatim teraju od sebe. Prihvata osvetu čudnog ''božanstva'' koje mu se javlja i grohotom smeje u mislima, i čarolijom u godini 1650-oj priziva pad atomske bombe na selo! Zaista zanimljiv obrt i turnobna završnica.

Trenutna pozicija na listi: 7 /od 25/ (1976. god.)

...
Teško je rangirati priče po kvalitetu, sve su mi tu negde: najviše mi se dopao obrt u Ogariju, poetičnost i atmosferičnost Tanke, dok su Kimura i Sato prizemnije, istorijske priče, bez fantastičnih elemenata, što nije svojstveno pričama u ovom omnibusu. Sato mi se dopao više od Kimure.

U ovom Fibrinom izdanju se nisu našle dve Japanske priče, The Return of Ishi (1982) i jedna duža, Momotaro (2001).

The Return of Ishi

Priča prati život tročlane porodice: starog oca i majke, te mladića Ishija koji dobija poziv da ide u rat, i odlazi. Nekoliko sezona nakon toga, kada su već izgubili nadu da će im se sin vratiti, otac i majka pronalaze onesvešćenog mladića koji tvrdi da poznaje Ishija. Ovo je jedna od onih priča koje govore o tome šta se dešava iza kulise rata: oni koji ne ratuju (obično roditelji) ostaju da se nadaju povratku onih koje vole, a koje je rat uzeo pod svoje, jer po rečima mladog Ishija, kada ratnik jednom zameni motiku za katanu tu je kraj. Baš dobra i tužna životna priča, pre svega o tome kako rat jede svoju decu, o roditeljstvu, o iščekivanju, o želji da nepoznatim mladićem nadomeste gubitak sina... Čak mi se više dopala od Kimure, bolje je završio priču Topi: poslednja rečenica u Ishiju zvuči obično, ali ima veoma moćno i jako značenje.
Šteta što nije našla mesto u Fibrinom Solitudinis-u: u Francuskom izdanju je ubačena u drugo izdanje Topijeve Tanke, a Fibrino izdanje izgleda sadrži četiri priče iz prvog izdanja Tanke, dakle bez ove priče i bez Momotaroa. Momotaro je kod Francuza objavljen kao poseban album, a kod Amera u sklopu Collected Toppi Vol. 6 ''Japan''.

Trenutna pozicija na listi: 6 /od 29/ (1982. god.)





Edited by - Jocko on 27/04/2022 07:33:28
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 11/05/2022 : 03:36:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Ova priča nije u sklopu Solitudinisa, ali jeste u sklopu japanskog ciklusa, pa da ostavim komentar i ovde...

Momotaro (Toppi, 2001)

Duža Topijeva priča (otprilike standardni BD album), objavljena u Francuskoj kao zaseban album, a u SAD-u u sklopu Topijevih Japanskih pustolovina.
Priču otvara starac Ichiro koji živi sam u šumi, i koji sticajem okolnosti usvaja dete. To dete se zove Momotaro i kad malo poodraste, odlazi u beli svet, u avanturu. Ova priča je smeštena u srednjevekovni feudalni Japan, ali za razliku od nekih drugih Topijevih japanskih priča (Sato, Kimura, Povratak Ishija), ova ima obilje fantastičnih elemenata: demoni, čudovišta.. na kraju krajeva, dečak priča sa životinjama, a najbolji prijatelj mu je pričajuća lisica. Naracija je, kao i često kod Topija, vrlo jednostavna ali i bajkovita, bez suvišnih reči i kadrova. Priča poseduje bajkovitu i gotovo detinju naivnost (na kraju krajeva glavni lik je dečak), te pozitivnu završnicu, po čemu se ova priča umnogome razlikuje od, recimo, mračne završnice Ogarija.





Edited by - Jocko on 11/05/2022 03:39:03
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 11/05/2022 : 11:46:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

Ova priča nije u sklopu Solitudinisa, ali jeste u sklopu japanskog ciklusa, pa da ostavim komentar i ovde...

Momotaro (Toppi, 2001)

Duža Topijeva priča (otprilike standardni BD album), objavljena u Francuskoj kao zaseban album, a u SAD-u u sklopu Topijevih Japanskih pustolovina.
Priču otvara starac Ichiro koji živi sam u šumi, i koji sticajem okolnosti usvaja dete. To dete se zove Momotaro i kad malo poodraste, odlazi u beli svet, u avanturu. Ova priča je smeštena u srednjevekovni feudalni Japan, ali za razliku od nekih drugih Topijevih japanskih priča (Sato, Kimura, Povratak Ishija), ova ima obilje fantastičnih elemenata: demoni, čudovišta.. na kraju krajeva, dečak priča sa životinjama, a najbolji prijatelj mu je pričajuća lisica. Naracija je, kao i često kod Topija, vrlo jednostavna ali i bajkovita, bez suvišnih reči i kadrova. Priča poseduje bajkovitu i gotovo detinju naivnost (na kraju krajeva glavni lik je dečak), te pozitivnu završnicu, po čemu se ova priča umnogome razlikuje od, recimo, mračne završnice Ogarija.





Momotaro je jedna od priča u Fibrinoj drugoj zbirci Colt Frontier pa možeš tamo ostaviti ovaj komentar. Inače, Momotaro je jedna od boljih priča.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 11/05/2022 : 15:10:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Super Dzeri, potpuno sam smetnuo s uma da je ipak objavljeno kod nas.
Slazem se, jedna od boljih prica, i definitivno vedrijih (mada podjednako volim i njegove price sa gorkim epilogom).


Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.44 seconds. Snitz Forums 2000