forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Orka 34 - Epileptičar
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 27/10/2015 : 18:39:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-34-epilepticar/343/

„Epileptičar” je emotivna autobiografija o odrastanju i pohvala crtanju koje autoru dopušta da sažme i prevede svoje osjećaje i sjećanja, ali i da pruži otpor nevoljama i nesrećama koje pogađaju njegovu obitelj. U gustim tušem iscrtanim i ispunjenim stranicama David B. (pravim imenom Pierre-François Beauchard) čitatelju nudi isprepletenu mrežu povijesti jedne obitelji u kojoj sam pokušava naći svoje mjesto. U središtu je priče njegov stariji brat koji boluje od epilepsije, a koja čitavu obitelj vodi u neprestanu potragu za djelotvornim lijekom preko makrobiotičkih gurua, stručnjaka za akupunkturu i magnetizam, Swedenborgovih sljedbenika pa sve do rozenkrojcera. Stvarni povijesni događaji upisani u živote njegovih djedova i baka te imaginarni unutarnji svjetovi u kojima se autor kreće ispisuju isti narativni prostor međusobno se dopunjujući i razgovarajući. Bolest, bol i bojazan u ovom su zamašnom stripu prikazani na iskren, dirljiv i često neočekivan način, što ovu intimnu priču čini jednim od najzanimljivijih autobiografskih stripovskih ostvarenja u posljednjih nekoliko desetljeća.

Orka 34 • Epileptičar • 380 stranica • C/B • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij David B. • Crtež David B. • Prijevod Jelena Bulić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 23.10.2015. • Cijena 180 Kn

Trouble will find me

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 28/10/2015 : 09:44:32  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
ovog prvog citam
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 28/10/2015 : 10:47:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
David B., moje otkriće godine. Već me hvata mala snaga i noge mi klecaju...


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 30/10/2015 : 11:20:42  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

ovog prvog citam

Takoder

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 02/11/2015 : 09:06:05  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
jedna silna preporuka od mene za remek delo zvano Epilepticar, po meni svakako do sada najsmeliji biografki/autobiograski strip objavljen na ovim prostorima
auh, kao da me sekirom delju kakva je stripcina. jedan od onih stripova koji zadire duboko u citaoca, preispitujuci ga uzduz i popreko. remek delo je autobiografska prica Davida B. koja je zapravo i biografija njegovog brata epilepticara, a sire ovo je i prica o porodici B. koja sve cini kako bi bolesnih ozdravio. put kojim idu predstavlja sliku zajednice koja je na ivici, spremna da svuda zadnje ne bi li nasla kakvo resenje i tu nalazi svakojake cudake. crtez, koji uljucuje mnoge jezive/slozene graficke kompozicije, prosto je... savrsen. vremenom deo stripa je posvecen i mastarijama Davida B. i njegovoj borbi sa celom tom situacijom i tu se autor igra neobicnim senkama, tu je on majstor crnog i belog.
jedna od najvaznijih karakteristika ovog stripa je promena ucesnika, kroz te promene vidimo i sebe. strip udara u stomak, tamo gde treba, bez da mu je to cilj

prava stvar za prave sladokusce, koji citaju stripove zbog zelje za novim

sokiran sam, ocena 10
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/12/2015 : 21:21:09  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
nakon polovine integrala,samo mogu reći da ovaj strip nije moja šoljica čaja.Prvi put da me prevari osećaj,ali i privju.
Mada,ko zna,možda se nekim čudom popravi utisak u drugoj polovini kjnige.
(iako čisto sumnjam)

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 03/12/2015 : 21:25:43  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

nakon polovine integrala,samo mogu reći da ovaj strip nije moja šoljica čaja.Prvi put da me prevari osećaj,ali i privju.
Mada,ko zna,možda se nekim čudom popravi utisak u drugoj polovini kjnige.
(iako čisto sumnjam)



bice sve gore i gore, dok ne dodje do statusa remek delo
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/12/2015 : 23:54:50  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Nakon odličnih impresija posle čitanja Mračnim stazama u izdanju Komika i informacije da je Epileptičar kruna rada Davida B.,očekivanja od ovog stripa su bila poprilično velika - slobodno mogu reći,i ponajviša iz ove fenomenalne oktobarske ture.Plus,sam overio i nekoliko stranica privjua,tek toliko da definitivno potvrdim taj osećaj da će mi se ovaj strip izuzetno dopasti (osećaj koji me inače retko vara).

Nažalost,Epileptičar mi je jedno od većih razočarenja od kada kupujem strip albume, i među dva-tri najlošija Fibrina stripa koja sam čitao.

Onaj deo stripa koji se bavi konkretnim događajima iz života porodice Davida B. ili njegovih predaka mi je u segmentima i odličan,sa sjajnim dijalozima,ali ti trenuci u stripu su uglavnom retki i ponajviše ih ima na početku.
Delovi gde se opisuje potraga za bratovljevim izlečenjem kroz razne gurue,lečenja kod kvazi/nadri lekara,život u komunama,makrobiotičke zanimacije... mi je uglavnom jako dosadan.
A dobar deo integrala u kojima autor opisuje neke svoje unutrašnje doživljaje,strahove,maštarije,.. na granici podnošljivog.
Crtež,kao i u Mračnim stazama, vrlo prijemčiv.

6/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 03/12/2015 23:59:01
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 06/12/2015 : 16:59:58  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Epileptičar

Epileptičar bi se mogao svrstati pod najtuznije ispricano svjedocanstvo na polju modernog stripa.
Kao ljepljiva crna tinta polako zagrijavana plamenom zivotnog pritiska ovaj se strip rastace po platformi duse citatelja i zalazi i u one najsitnije pore i prostorije svjijesti koje smo jednom davno negdje zakljucali sa sada vec zahrdalim i krhkim kljucem.
Konstantna jalova potraga bez izgleda za uspjeh i bijeg u jedino sto autoru preostaje..snove je popud gorke zelatinaste mase tanka nit koja se provlaci od korica do korica.
Bas i upravo ta nit je beskompromisno pesimisticno i temeljito crni filigran od kojeg je ovaj strip sazdan.
Epileptičar je ona vrsta poslastice koja kasnije samo pojacava svoju tezinu i svoju dubinu.
Tezak i dubok osvrt na sve one koji pate od ove uzasne i opake bolesti.
Nije bas stivo za blagdanske dane, ali ga se nikako ne smije preskociti.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 06/12/2015 : 17:43:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

jedna silna preporuka od mene za remek delo zvano Epilepticar, po meni svakako do sada najsmeliji biografki/autobiograski strip objavljen na ovim prostorima



Epileptičar je daleko od remek dela. Suviše je razvučen i dosadan sa tek ponekim dobrim fragmentima.
Što se tiče autobigrafskih stripova, za mene je daleko najbolji Pezepolis.

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 06/12/2015 : 19:35:42  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ninel
Što se tiče autobigrafskih stripova, za mene je daleko najbolji Pezepolis.



meni je taj uzasan, previse tera na svoju stranu, poklopio se sa vremenom kad je bilo popilarno udarati na Iran. nekako su se danas stvari preokrenule, ispada da Iran spasava ljudsku civilizaciju i sta sve ne
sto se tice ukusa, svakom svoje
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 07/12/2015 : 18:41:58  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by ninel
Što se tiče autobigrafskih stripova, za mene je daleko najbolji Pezepolis.



meni je taj uzasan, previse tera na svoju stranu, poklopio se sa vremenom kad je bilo popilarno udarati na Iran. nekako su se danas stvari preokrenule, ispada da Iran spasava ljudsku civilizaciju i sta sve ne
sto se tice ukusa, svakom svoje


Pa meni je baš Perzepolis precjenjen i dosadnjikav.
Možda najprecjenjeniji Fibrin strip, ali mu epitet užasan ne bih mogao pridati.
Ako se vrijedi Maus, on bi mi bio najbolji autobiografski strip.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Torghal
Senior Member



Croatia
1938 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 07/12/2015 : 19:20:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
Meni su najbolji autobiografski stripovi Blankets i Paulov ljetni posao.Nadam se da ce Marko uskoro izdat Blankets i sljedeceg Paula.
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 07/12/2015 : 19:35:07  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Pa da vidimo koliko ima uopšte autobiografskih stripova izašlih u Jugi:

Epileptičar, David B.
Maus, Art Spiegelman
Blankets, Craig Thompson
Perzepolis, Marjane Satrapi
Mostarske želje, Frano Petruša
Balkanalije, Samira Kentrić
Nemirno more, Helena Klakočar
Na mestu vojna, Goran Duplančić (ne znam dal je ovaj izašaao u knjizi)
Paulov ljetni posao, Michel Rabagliati
Plave pilule, Frederik Peeters
Medena koža, Jung
Fatherland, Nina Bunjevac
Zašto sam ubio Pierrea, Alfred
Fotograf, Guibert
Zoološki vrt zimi, Taniguči

Ima li još nekih?
Nisam brojio fiktivno autobiografskih poput Papka ili Crvenog alarma, iako bi i ti mogli da udju u taj žanar.

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related

Edited by - ninel on 07/12/2015 19:57:55
Go to Top of Page

Villain
Average Member



Serbia
566 Posts

Member since 01/03/2011

Posted - 07/12/2015 : 19:38:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Villain a Private Message  Reply with Quote
Fali ti jedan jako potresam, zašto sam ubio pierrea
Ispod pokrivača je smor od stripa. Ali težak smor. Sve sam se nadao nečemu, samo ne tako sterilnom i prežvakanom.

This is a bad time; show us the way. And if You can't show us the way. Then forgive us for being lost
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 07/12/2015 : 19:40:24  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Kako sam ubio Pierrea

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 07/12/2015 : 19:41:07  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Villain

Fali ti jedan jako potresam, zašto sam ubio pierrea
Ispod pokrivača je smor od stripa. Ali težak smor. Sve sam se nadao nečemu, samo ne tako sterilnom i prežvakanom.


Prešišao me.
Još sam krivo pitanje upotrijebio.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 07/12/2015 : 19:44:25  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Nisam čitao, ali koliko sam shvatio i sljedeći stripovi su autobiografski:

Fotograf
Zoološki vrt zimi

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 07/12/2015 : 19:48:08  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Torghal

Meni su najbolji autobiografski stripovi Blankets i Paulov ljetni posao.Nadam se da ce Marko uskoro izdat Blankets i sljedeceg Paula.



nemoj blankets molim te, komikovo izdanje je i vise nego dovoljno za ove prostore
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 07/12/2015 : 19:58:22  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Pa ima jih puno!

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

Villain
Average Member



Serbia
566 Posts

Member since 01/03/2011

Posted - 07/12/2015 : 20:48:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Villain a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Torghal

Meni su najbolji autobiografski stripovi Blankets i Paulov ljetni posao.Nadam se da ce Marko uskoro izdat Blankets i sljedeceg Paula.



nemoj blankets molim te, komikovo izdanje je i vise nego dovoljno za ove prostore


Slažem se!
Koliko vidim Markos ide po zacrtanom, ali biće to suludo potrošeno, vreme, trud i rad....

This is a bad time; show us the way. And if You can't show us the way. Then forgive us for being lost
Go to Top of Page

Torghal
Senior Member



Croatia
1938 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 07/12/2015 : 21:00:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Villain

quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Torghal

Meni su najbolji autobiografski stripovi Blankets i Paulov ljetni posao.Nadam se da ce Marko uskoro izdat Blankets i sljedeceg Paula.



nemoj blankets molim te, komikovo izdanje je i vise nego dovoljno za ove prostore


Slažem se!
Koliko vidim Markos ide po zacrtanom, ali biće to suludo potrošeno, vreme, trud i rad....


Time magazin je 2003.proglasia Blankets najboljim stripom godine i osmim na listi najboljih stripova desetljeca tako da ako se vama dvojici ne svidja to ne znaci da strip ne valja i da ga Marko ne triba izdat.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 07/12/2015 : 21:04:57  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Torghal
Time magazin je 2003.proglasia Blankets najboljim stripom godine i osmim na listi najboljih stripova desetljeca tako da ako se vama dvojici ne svidja to ne znaci da strip ne valja i da ga Marko ne triba izdat.



meni je taj strip golo smece, bas me briga za time magazin. marko ga je najavio, ne vidim kako ja i vilan to mozemo zaustaviti
Go to Top of Page

Villain
Average Member



Serbia
566 Posts

Member since 01/03/2011

Posted - 07/12/2015 : 21:47:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Villain a Private Message  Reply with Quote
Baš tako!

This is a bad time; show us the way. And if You can't show us the way. Then forgive us for being lost
Go to Top of Page

dessa
Advanced Member

Serbia
4351 Posts

Member since 19/11/2008

Posted - 07/12/2015 : 22:39:15  Show Profile Show Extended Profile  Send dessa a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ninel

Pa ima jih puno!



Možeš i "Šavove" da dodaš.
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 08/12/2015 : 08:45:27  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Torghal

Meni su najbolji autobiografski stripovi Blankets i Paulov ljetni posao.Nadam se da ce Marko uskoro izdat Blankets i sljedeceg Paula.



nemoj blankets molim te, komikovo izdanje je i vise nego dovoljno za ove prostore


Ako je to onaj mali što ga jebe vjera u boga kad sretne onu malu na nekom kampu i prolazi neku preobrazbu, onda se potpuno slažem sa Kasperom. Još da dodam, da su Odeje izašle i u Slo verziji več 2006-e.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000