forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Manga
 Attack on Titan
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

badseed
Junior Member



308 Posts

Member since 11/06/2009

Posted - 11/03/2016 : 10:05:37  Show Profile Show Extended Profile  Send badseed a Private Message  Reply with Quote


quote:
The series follows the story of Eren Yeager, his adopted sister Mikasa Ackerman, and their friend Armin Arlert. After the outermost Wall is breached by Titans, including the 60-meter tall skinless Colossal Titan and the abnormally intelligent Armored Titan and his mother dying in the resulting destruction, Eren vows revenge against the Titans and later enlists in the military, accompanied by both Mikasa and Armin. Years later during his first battle against the Titans, Eren discovers that he has the ability to transform into a Titan at will. Seen as a threat to mankind by some and as a ray of hope by others, Eren joins his companions in a desperate fight to protect what remains of their society while looking for answers to the mysteries surrounding the Titans, the Walls and his own existence as well.



Naslov mange: Attack on Titan
Originalno: (進撃の巨人 Shingeki no Kyojin?)
Autor: Hajime Isayama
Izlazi: 2009-

badseed
Junior Member



308 Posts

Member since 11/06/2009

Posted - 11/03/2016 : 10:10:43  Show Profile Show Extended Profile  Send badseed a Private Message  Reply with Quote
Volume 1



Radnja mange dešava se u civilizaciji koja je od ostatka svijeta ograđena sa tri ogromna zida. Razlog tome je napad titana, ubojitih gorostasa koji su pred 100 godina pobili većinu ljudi. Upravo se u ovom trenu dešava novi napad titana, koji započinje kolos, titan velik 50+ metara što je potpuno netipično za druge primjerke (inače veličine od 3 do 17 metara). Teenageri Eren i Mikasa odrasli su zajedno i postaju krucijalne figure u borbi sa titanima.

Attack the Titan popularna je manga koja je nedavno dobila svoju, sada mogu reći, lošu filmsku adaptaciju (http://www.horrorhr.com/attack-on-titan-part-1-2015/) . Izlazi od 2009. godine i još je itekako aktivna, a uz redovni timeline ima i nekoliko spinoffova.

U početnoj knjizi, svijet je postavljen tako da judi unutar zidina ni neznaju što se zbiva u vanjštini, a napad kolosa pokazuje da nitko nije ni spreman na obranu od titana. Titani su bezspolna bića, kojima hranjenje sa ljudima nije primarno radi preživljavanja, već iz čiste zabave.

Manga mi odlično počinje, jer osim zanimljive radnje odmah pokazuje da neće biti nešto baš previše tipično. Realni užasi borbe sa titanima od početka se jako dobro prikazuju kada majka poginulog vojnika pita njegovog narednika dali joj je sin umro sa razlogom, a on u histeriji odgovara da mu je smrt bila totalno uzaludna i nudi joj sinovlju ruku kao jedino što je ostalo od njega. Pred kraj prve knjige, autor se vrlo brzo riješava i čitavog niza likova koji bi u nekakvom mainstream izdanju bili nositelji buduće radnje.

Dodatna cool stvar je par stranica "case filesa" - znači između ponekog poglavlja ubačen je recimo tehnološki prikaz oružja koje se koristi u borbi sa titanima ili mapa koja objašnjava poantu zidova.

Pogled na mangu:


Edited by - badseed on 11/03/2016 10:13:38
Go to Top of Page

gerilac1
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1453 Posts

Member since 24/08/2013

Posted - 11/03/2016 : 10:46:10  Show Profile Show Extended Profile  Send gerilac1 an AOL message  Send gerilac1 a Private Message  Reply with Quote
Uzeo sve brojeve koje je izbacio DW, nije me se nešto dojmila. Bolji utisak mi je ostavio Uzumaki. Kod Titana radnja mi je nekako prerazvučena i zbrkana.

Junak stavlja na kocku cak i prst!
Go to Top of Page

badseed
Junior Member



308 Posts

Member since 11/06/2009

Posted - 12/03/2016 : 10:14:48  Show Profile Show Extended Profile  Send badseed a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by gerilac1

Uzeo sve brojeve koje je izbacio DW, nije me se nešto dojmila. Bolji utisak mi je ostavio Uzumaki. Kod Titana radnja mi je nekako prerazvučena i zbrkana.



Za ovo još ne znam, budući da sam tek na početku, ali za sada mi je zanimljivo. Autor je sam u intervjuu pri početku izlaženja spomenuo da ima plan za smislenu priču koja bi se mogla podijeliti u 5 ili 10 knjiga, baš me zanima kako je uspio sa ovih 18+ održati koherntnost i napetost radnje...

Uzumaki vjerujem da uspoređuješ jer su od istog "naškog" izdavača. Manga potpuno drugačija i definitivno odlična.
Go to Top of Page

badseed
Junior Member



308 Posts

Member since 11/06/2009

Posted - 12/03/2016 : 10:20:39  Show Profile Show Extended Profile  Send badseed a Private Message  Reply with Quote
Volume 2



Druga knjiga nastavlja sa totalnim raspadom sistema, titani napadaji na svim mjestima i relativno jednostavno decimiraju obrambene snage. Preživjeli odredi pokušavaju na sve načine ubiti pokojeg titana, a veliku pomoć dobivaju od potpuno neočekivane "osobe" - berserker Titana koji je progutao Erena. Titan koji se bori na strani ljudi djeluje kao nešto što bi moglo okrenuti stvari i od lovaca napraviti lovinu.

Zanimljiv aspekt druge knjige je background priča o Eren i Mikasi, koja se dešava u njihovoj ranoj mladosti i objašnjava njihov blizak odnos, neke stavove o životu i ubilačku spremnost koju su pokazali (pogotovo Mikasa) u borbi sa Titanima. Kao mala korelacija sa prvim dijelom filma, koji sam spmenuo u prošlom postu - za očekivati je da su likovi ovdje mnogo bolje posloženiji od filma. Sam odnos Eren i Mikase, te njen Rambo život u filmu, ovdje djeluje itekako realnije prikazan.
Go to Top of Page

badseed
Junior Member



308 Posts

Member since 11/06/2009

Posted - 13/03/2016 : 09:14:41  Show Profile Show Extended Profile  Send badseed a Private Message  Reply with Quote
Volume 3



Kada tijelo "titana-Berserkera" klone, Mikasa mu iz leđne moždine vadi Erena - živog i zdravog i sa svim udovima (kada ga je titan progutao ostao je bez ruke i noge). Eren je vojnicima prijetnja te ga drže pod ciljem topova. U pomalo zamornoj diskusiji na kakvih 40-tak stranica, Armin (Erenov i Mikasin prijatelj iz djetinjstva), pokušava srcedrapateljski objasniti da je Eren dobar te da ljudima može pomoći u borbi sa titanima. Vojska se ipak odlučuje na topovsku paljbu po njima, ali tada se Eren ponovno manifestira u titana i ipak prežive napad. U igru ulazi general koji prihvaća Erena i prezentira ga drugima kao "planirani eksperiment u borbi protiv titana".

U trećoj knjizi se ponavlja lajtmotiv malodušnosti vojnika, na što se opet po meni troši previše stranica. Treća knjiga je do sada najviše razvučena, a donekle situaciju popravljaju dodatne informacije o Erenu (očeva tajna u podrumu) te zanimljiv Arminov pokušaj oživljavanja Erena u titanskom obliku, koji dotični vidi iz perspektivu sna.
Go to Top of Page

gerilac1
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1453 Posts

Member since 24/08/2013

Posted - 13/03/2016 : 13:33:51  Show Profile Show Extended Profile  Send gerilac1 an AOL message  Send gerilac1 a Private Message  Reply with Quote
Druže, lakše malo sa spoilerima

Junak stavlja na kocku cak i prst!
Go to Top of Page

badseed
Junior Member



308 Posts

Member since 11/06/2009

Posted - 13/03/2016 : 13:59:31  Show Profile Show Extended Profile  Send badseed a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by gerilac1

Druže, lakše malo sa spoilerima



ne vidim nacin pisati o tipa 15+ volumea mange bez spoilera. koliko sam primjetio svi topici sadrze diskusije o sadrzaju, pa je spoiler uvijek neminovan.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 13/03/2016 : 14:12:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by badseed

quote:
Originally posted by gerilac1

Druže, lakše malo sa spoilerima



ne vidim nacin pisati o tipa 15+ volumea mange bez spoilera. koliko sam primjetio svi topici sadrze diskusije o sadrzaju, pa je spoiler uvijek neminovan.



Go to Top of Page

gerilac1
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1453 Posts

Member since 24/08/2013

Posted - 13/03/2016 : 14:36:17  Show Profile Show Extended Profile  Send gerilac1 an AOL message  Send gerilac1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by badseed

quote:
Originally posted by gerilac1

Druže, lakše malo sa spoilerima



ne vidim nacin pisati o tipa 15+ volumea mange bez spoilera. koliko sam primjetio svi topici sadrze diskusije o sadrzaju, pa je spoiler uvijek neminovan.


nemoj da se ljutiš odma, ko se ljuti... fino staviš alert spoiler i napišeš nekom drugom bojom ( obično žuta- slabije se vidi). Ali nastavi samo nema problema, ovo sam dobronamjerno rekao, da ne kvariš ugođaj ovima koji nisu čitali.

Junak stavlja na kocku cak i prst!
Go to Top of Page

badseed
Junior Member



308 Posts

Member since 11/06/2009

Posted - 13/03/2016 : 15:08:52  Show Profile Show Extended Profile  Send badseed a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by gerilac1

nemoj da se ljutiš odma, ko se ljuti...


Stvarno ne znam gdje si ti u mom odgovoru vidio ljutnju?

quote:
fino staviš alert spoiler i napišeš nekom drugom bojom ( obično žuta- slabije se vidi). Ali nastavi samo nema problema, ovo sam dobronamjerno rekao, da ne kvariš ugođaj ovima koji nisu čitali.


Admin sam foruma sa 350,000+ postova i pišem reviewe horora (mislim već sada 1000+ komada) tako da itekako ozbiljno gledam na spoilere. U reviewima stvarno nikada ne stavim ni blizu spoiler i mogu ti reći da sam prije ovih tekstova o mangi (ali i drugih koje stavljam tu na forum) razmišljao o tome kako tretirati tu "problematiku".

Vrlo je teško, ako ne i nemoguće ne imati spoilere u ovakvim tekstovima. Lagano je za film nesto ne spoilati, kada je riječ o fiksnom formatu koji ima svoje početak i kraj. Tekstovi o tipa 5,000 ili 10,000 stranica stripa podijeljenih na veliki broj knjiga moraju zadržavati nekakv kontekst.

Da se vratim na spoiler glede Attack on Titan - stvari vezane za Erena su baza, čitao si mangu pa znaš da kada glavni lik "umre" u prvoj knjizi. E sada, kako fizički ne spomenuti to da se vratio (u nekakvom drugom obliku) kasnije. Jednostavno ne ide ;)

Edited by - badseed on 13/03/2016 15:09:19
Go to Top of Page

gerilac1
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1453 Posts

Member since 24/08/2013

Posted - 13/03/2016 : 15:52:33  Show Profile Show Extended Profile  Send gerilac1 an AOL message  Send gerilac1 a Private Message  Reply with Quote
Ok, sretno sa radom

Junak stavlja na kocku cak i prst!
Go to Top of Page

badseed
Junior Member



308 Posts

Member since 11/06/2009

Posted - 14/03/2016 : 13:08:03  Show Profile Show Extended Profile  Send badseed a Private Message  Reply with Quote
Volume 4



Četvrta knjiga ima akcije, ali je fokus na ocrtavanje psihičkog stanja nacije u kriznim trenucima. Flashbackovi se koriste za prikaz stanja i nejednakosti između "kastama". Uvod u kojemu se vojna policija šepuri, dok seljaci rade za njihovu hranu, malo me podsjetila na neke odnose među Japancima slično ocrtane u Adolfu i Bosonogom Genu. Dobivamo dosta pozadinske priče vezane sa Erena, Mikasu i njihovo društvance, ponajviše kroz prve godine obuke za vojsku.

Radnja ove knjige je je lagano dosadnjikava, pogotovo jer se (kao i ranije) neke banalne diskusije previše rastežu. The (loša) scena: jedan budući vojnik lupi drugog po leđima, na što ga ovaj pita "što si mi to obrisao u leđa", a dobiva odgovor "obrisao sam svoju vjeru u ljude". Uf, idemo dalje...

Go to Top of Page

badseed
Junior Member



308 Posts

Member since 11/06/2009

Posted - 15/03/2016 : 09:44:33  Show Profile Show Extended Profile  Send badseed a Private Message  Reply with Quote
Volume 5



Peta knjiga počinje sa pregledom svih likova, što je pohvalno budući da je do sada kroz Attack the Titan prošlo dosta njih i OK je podsjetiti se nekih detalja, koji bi mogli biti bitni za daljnju radnju. Dobar element je i uključenje poneke "side-story", prijašnja u knjizi 3 (ako se ne varam) je bila samo popunjavanje stranica, dok je ovdje "Ilse's Story" zanimljiva najava o ljudskom aspektu Titana. Dok se na vojnom sudu raspravlja o Erenovoj sudbini, paralelno se vode završni odabiri njegovih prijatelja kojem će rodu vojske pristupiti.

Nakon lagano dosadnjikave radnje u četvrtoj knjizi, peta itekako poboljšava stvar, pogotovo radi raznih aspekata novih informacija o titanima - od eksperimentiranja do onima koje su ljudi uspjeli zatočiti, pa prema uvodu u do sada najubojitijeg gorostasa.
Go to Top of Page

badseed
Junior Member



308 Posts

Member since 11/06/2009

Posted - 23/03/2016 : 22:21:57  Show Profile Show Extended Profile  Send badseed a Private Message  Reply with Quote
Volume 6



Do sada možda najnapetiji dio Attack the Titana mange. Razlog je to što u igru ulazi Female Titan od koje je gotovo nemoguće pobjeći, a još manje šanse ubiti je. Titan pokazuje ljudske osobine i vojničke poteze, što vodstvu Survey Corpsa u akciji bijega u šumi daje naznaku da je riječ o "petoj koloni".

Vrhunska makljaža, odlični i brutalni napadi titana (gnječenje, šutiranje kao lopte u nogometu) i dobar ending koji odmah traži čitanje nastavka.


Volume 7



Lov <->lovina, razmjena strana između ljudi i Female titana. Otkrivaju se detalji vezani za ciljeve tog gorostasa i poveznica sa Erenom.

I u ovoj knjizi ima dosta akcijskih scena, a moram spomenuti - budući da još nisam - da te dinamične scene na trenutke mogu djelovati prilično konfuzno. Stil crtanja u Attack the Titan je nešto što neki vole, a neki ne. Meni je OK, makar je kod dosta tih scena raznoraznih napada rezultat da ne znaš tko pije a tko plaća.


Volume 8



Nakon misije van zidina, Survey Corps se vraćaju u grad i tamo je (neuvjerljivo naprasno) potpuno drugačije mišljenje o potrebi za njihove "usluge". Od elitnih postrojbi, postaju nešto po čemu ljudi skoro pljuju ("zar za ove plaćamo poreze").

Kada pomisliš da će se knjga baviti dosadnom birokracijom (pripadnici survey corpsa pred "uhljebima" iz vojne policije), mijenjaju se neka dosadašnja pravila i jedan od likova sa kojima smo upoznati postaje taj famozni Female titan. Borba itd, a uz to dobivamo lagani uvod u nešto što će biti vrlo bitno u sljedećim knjigama, a tiče se zidina.

Interes raste...
Go to Top of Page

badseed
Junior Member



308 Posts

Member since 11/06/2009

Posted - 21/09/2016 : 20:12:12  Show Profile Show Extended Profile  Send badseed a Private Message  Reply with Quote
Službeno odustao negdje na desetoj knjizi, previše repetitivno i počeo sam se već gubiti tko je tko unutra...

Jel bolje što kasnije?
Go to Top of Page

maddjuro
Average Member



666 Posts

Member since 08/01/2008

Posted - 21/09/2016 : 22:52:43  Show Profile Show Extended Profile  Send maddjuro a Private Message  Reply with Quote
ja sam stao na 70-om poglavlju, ali sudeć po 9gagu konačno su ušli u PODRUM. No kako nisam htio sebi spoilati nisam se preveć informirao o detaljima
Go to Top of Page

gerilac1
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1453 Posts

Member since 24/08/2013

Posted - 24/09/2016 : 11:46:11  Show Profile Show Extended Profile  Send gerilac1 an AOL message  Send gerilac1 a Private Message  Reply with Quote
pročitao prva četiri broja od Darkwoda, i definitivno odustajem. Previše zbrkano za moj ukus, ili što bi rekli ne zna se ni ko pije ni ko plača. Iako me živo zanima šta je u podrumu, ipak to nije dovoljan razlog da nastavim sa ovim serijalom.

Junak stavlja na kocku cak i prst!
Go to Top of Page

gerilac1
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1453 Posts

Member since 24/08/2013

Posted - 24/09/2016 : 11:47:24  Show Profile Show Extended Profile  Send gerilac1 an AOL message  Send gerilac1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by maddjuro

ja sam stao na 70-om poglavlju, ali sudeć po 9gagu konačno su ušli u PODRUM. No kako nisam htio sebi spoilati nisam se preveć informirao o detaljima


Hajde mi u Pm napiši šta su našli u podrumu, da me želja mine

Junak stavlja na kocku cak i prst!
Go to Top of Page

maddjuro
Average Member



666 Posts

Member since 08/01/2008

Posted - 24/09/2016 : 14:59:07  Show Profile Show Extended Profile  Send maddjuro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by gerilac1

quote:
Originally posted by maddjuro

ja sam stao na 70-om poglavlju, ali sudeć po 9gagu konačno su ušli u PODRUM. No kako nisam htio sebi spoilati nisam se preveć informirao o detaljima


Hajde mi u Pm napiši šta su našli u podrumu, da me želja mine



jednoga dana kada pročitam do tog događaja budem;ali vjerojatno nešto trivijalno poput fotografije ili nekog dnevnika
Go to Top of Page

badseed
Junior Member



308 Posts

Member since 11/06/2009

Posted - 26/09/2016 : 10:49:05  Show Profile Show Extended Profile  Send badseed a Private Message  Reply with Quote

Video najava: https://www.youtube.com/watch?v=vAEqja0NS34

quote:
Attack on Titan Anthology will consist of a 256-page, full-color hardcover book that is slated to ship on October 18. The book retails for US$29.99. The full book will feature short stories from western comic artists, including:

Tomer and Asaf Hanuka (The Divine)
Cameron Stewart (Bat Girl)
Micael Avon Oeming (Victories)
Brenden Fletcher (Bat Girl)
Babs Tarr (Bat Girl)
Faith Erin Hicks (Superhero Girl)
Kate Leth (Kate or Die!) and Jeremy Lambert
Afua Richardson (Genius)
Gail Simone (Red Sonja)
Scott Snyder (Batman)
Paolo Rivera (Daredevil)
Damion Scott (Ghost Rider)
Genevieve Valentine (Batman & Robin)
Kevin Wada (She Hulk)
Ronald Wimberly (Prince of Cats)
Evan Dorkin (Milk & Cheese)
Phil Jimenez (The Invisibles)
Simon Spurrier (Judge Dredd)
Rhanna Pratchett (Rise of the Tomb Raider)
Jody Houser (Orphan Black)
Emi Lenox (Plutona)
Sam Humphries (Uncanny X-Force)
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 19/02/2017 : 02:36:23  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Pročitao 4-6 i zaista sam zadovoljan, ima svega, od borbi do kvalitetne psihologizacije likova, samo ko će sad dočekati sedmicu s onakvim klifhengerom.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/02/2017 : 03:19:07  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
U cijem izdanju citas Solare?
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 20/02/2017 : 15:56:25  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Darkwood, imam namjeru sada ponovno iščitati svih šest epizoda jer su razmaci između brojeva veliki pa sam neke stvari zaboravio.
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1763 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 23/02/2017 : 01:16:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote
AoT upravo zbog velikog broja likova i događaja zahtjeva kontinuirano praćenje i to u nekom jednolikom ritmu. U protivnom se vrlo brzo dosta toga zaboravi, a osobito one manje detalje kojima se autor u kasnijim brojevima zna često vraćati.

Ja sam u toku s japancima što se tiče najnovijih poglavlja (mada kupujem i Darkwoodovo izdanje), no bilo mi je teško pratiti i povezivati neka autorova objašnjenja ranijih neodgovorenih pitanja upravo zato jer se nisam najbolje sjećao ranijih detalja. Izgledalo je kao da priča ima rupa i da autor gubi konce sa određenim radnjama, no kada sam prije par mjeseci u komadu pročitao sva dosadašnja poglavlja, jako sam se pozitivno iznenadio koliko je priča (iako ponekad malčice razvučena) ustvari slojevita i dobro razrađena/povezana. Tek tada sam počeo jako cijeniti AoT i uživati u priči.

Darkwoodov tempo s neravnomjernim razmacima između brojeva je iz tog razloga pomalo nezahvalan za čitatelje. Japanci dobivaju po jedno poglavlje od 40+ stranica mjesečno što je donekle solidan tempo za aktivno praćenje, no smatram kako bi možda najidealnije za praćenje priče bilo kad bi Darkwood uspio svaka dva mjeseca izdati po jedan broj (4 poglavlja).

Uglavnom, AoT zahtjeva da se svako malo prolistaju stariji brojevi kako bi se prisjetili određenih detalja. Iz tog razloga zna biti zahtjevan za čitanje, no smatram da je upravo zato i jedna od "more rewarding" manga što se tiče priče i doživljaja (osobito zbog događaja koji će biti objavljeni u brojevima 21 i 22).
Go to Top of Page

karlitos
New Member



243 Posts

Member since 29/10/2016

Posted - 10/07/2017 : 10:51:36  Show Profile Show Extended Profile  Send karlitos a Private Message  Reply with Quote
Laganiji spoileri

Upravo čitam ovaj najnoviji Marley arc. Uglavnom sam zadovoljan. Novi likovi su manje-više zanimljivi, no ipak se nadam da ćemo se ubrzo vratiti orginalnim likovima na Paradis. Čujem da će manga uskoro i završiti, nadam se samo da neće biti prezbrzano.
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000