forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Domaci strip
 Osmoškolci - Ivica Bednjanec
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Nike581
Starting Member

12 Posts

Member since 26/12/2010

Posted - 17/03/2016 : 22:11:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Nike581 a Private Message  Reply with Quote
Dugo mi je stajao u ormaru (Osmoškolci, Strip forum, Zagreb, 2011), a bio je poklon za rođendan, pa mi je palo na pamet da ga pročitam. Iako sam te stripove čitao nekada davno u "modroj lasti", ipak je to bilo poprilično davno, pa nisam pridavao u tom vremenu neku pažnu tom stripu (nekako se bolje sjećam stripa iz "modre laste" "Svebor i Plamena"; scenarij: Darko Macan; Crtež: Goran Sudžuka, Matija Pisačić... da to je bitan podatak)...

Uglavnom, čitajući uvod u strip ništa mi nije bilo jasno, pa sam ga odlučio preskočiti (dobra odluka). Pročitao sam strip, pa sam se ponovo vratio na uvod, pa na zaglavlje.

Rudi Aljinović, u svom tekstu iz "modre laste" se osvrnuo na 50-tu godišnjicu umjetnikova rada. Vrlo zanimljiv presjek likova ubačen u simpa priču.

Branko Hlevnjak, simpa "stručni" podatci ubačeni u tekst s recenzijom stip album...

ali nekako mi se najviše dojmio tekst Darka Macana (jbg. osobni dojam... hrpa stripova na koje sam naletio od navedenog autora mi je dobar (Mišo, Svebor i Plamena, stripovi na http://www.mojstrip.com/ ... jbg. kako bi brat rekao "ako ti se svidi jedan cijeli album od nekog benda velika je šansa da ćeš zavoljeti cijelu diskografiju")

Uglavnom... negdje u bespućima interneta sam naletio na podatak da je Bednjanec u "modroj lasti" izdao ove nastavke "Osmoškolaca":

Strašan pronalazak.
Brodolomci,
Traži se dječak,
Crna ovca.
Mamina maza (Uljez), (Privlacica)
Diki,
U vrtlogu časti, (Privlacica)
Potamnjela zvijezda, (Privlacica)
Žgoljo, (Privlacica)
Pozlaćena rđa, (Privlacica)
Šerif sa Savskog nasipa, (Privlacica)
Ljubav pod hipotenuzom. (Privlacica)
Krađa bicikla, (Privlacica)
Poljubac i pol. (BUBIgraf)
Izletnici,
Manijak, (BUBIgraf)
Volumen želje. (BUBIgraf)
Gusari podmorja, (BUBIgraf)
Tulumaši, (BUBIgraf)
Izgubljeni izlet, (BUBIgraf)
Zimovanje, (BUBIgraf)
Palac za more. (Modar Lasta)
Neobuzdani ritam.
Teško pametnome!, (BUBIgraf)
Luda vožnja. (Privlacica)
Duga noga, (BUBIgraf)
Divlja jurnjava. (BUBIgraf)
Ludi led. (BUBIgraf)
Ljubav na ladanju.
Sjena ulice, ljubav i biologika.
Petica, Robinzon.

Od navedenih u izdanju; "Osmoškolci, Privlačica, Vinkovci 1987" su izdani (U vrtlogu časti, Potamnjela zvijezda, žgoljo, Pozlaćena Rđa, Šerif s Savskog nasipa, Ljubav po hipotenuzom, Krađa bicikla, Luda vožnja), a u izdanju "Jasna i osmoškolci, Bubigraf, Zagreb 1994" su izdani (Poljubac i pol, Manijak, Volumen želje, Gusari podmorja, Tulumaši, Izgubljeni izlet, Zimovanje, Teško pametnome, Duga noga, Divlja jurnjava, ludi led).

Očigledno je da su potpuno isti naslovi + još neki dodatni ponovo izdani u izdanju "Osmoškolci, Strip forum, Zagreb, 2011")?

Gdje su ostali? Da li sam naišao na krivi podatak ili su ostali dostupni samo u "modroj lasti"?



P.s. Da, sve skupa mi se jako svidjelo izdanje i navedeni strip. Da,morao napisati toliko teksta, ali sam bolda pitanja za one koji smatraju da se trebam ostaviti pisanja. :P

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 17/03/2016 : 22:23:59  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Odličan topic. I sam se godinama pitam koliko uopće ima tih Bednjančevih priča, jer Modre laste odavno više nemam niti jedne. Kao i to hoće li biti još koje izdanje poput ovog Strip foruma koje će pokriti neobjavljene epizode izvan Modre laste.
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 17/03/2016 : 23:41:03  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Nekako su Manijak i Tulumaši, epizode koje su mi ostale u sjećanju, u izvornom prvom izdanju Modre Laste. Znam da smo svi u razredu jedva čekali svaki sljedeći nastavak tih epizoda! Da, vrijedno je to bilo štivo, zaslužuje cjelovito monografsko izdanje.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 18/03/2016 : 00:40:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Već ima jedna tema:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=41961

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Nike581
Starting Member

12 Posts

Member since 26/12/2010

Posted - 18/03/2016 : 11:58:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Nike581 a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam navedenu temu za koju sam pomislio da je u neku ruku najavna tema za izdanje "Osmoškolci, Strip forum, Zagreb, 2011" i također mi je bilo čudno kako se tema ne nalazi u "Izavačkom izlogu" [rezerviran za predstavljanje novih strip izdanja na domacoj strip sceni. Postavljanje topica ce biti dopušteno samo predstavnicima izdavackih kuca.] što ne znaci da nisam našao nekakve podatke koji su me zanimali.

Pošto je Lastan "glavni i odgovorni" za to izdanje, tako je ponešto rekao o načinu na koji su birani stripovi

quote:
U knjizi su po prvi puta objavljene i 24 naslovnice (po jedna za svaki strip), a stripovi nisu posloženi kronološkim redom, već prema željama i sugestijama samog autora (zabilježeno i dokumentirano za života Ivice Bednjanca).


te nešto o papiru na koji je tiskan (s cim se upotpunosti slažem)

quote:
Mislim da je strip ovim eko-papirom dobio onaj retro,stripovski štih, onu toplinu i ugođaj, koju velika većina novonastalih strip albuma nema (moje osobno mišljenje). Meni je ovaj papir djelovao daleko "stripovski", jer me od kunstdruck-ove sjajne bijele boje jednostavno bole oči i taj odbljesak bijeline mi predstavlja problem(naročito prilikom čitanja strip albuma uz umjetno svijetlo). Izezev toga,ta bijelina u kadrovima (prilikom čitanja) mi znatno "osiromašuje" crtež(kadrove) i čini ga praznim,hladnim i uštigljenim. Jednostavno mi smeta ta "savršena" bijelina jer nosim i naočale("ćorav" sam).


Također je bilo rasprave u vezi toga da li je bolje da su zastupljeni svi stripovi (nisu) ili kako je jedan forumaš rekao (...integral "director's cut"). To je uvijek pitanje osobne preferencije, da li netko voli albume ili kompilacije te da li će izdavač izdati album ili kompilaciju.

quote:

Čak i kupci koji ulaze u striparnicu su vrlo šaroliki i po prvi puta unatrag nekoliko godina primjećujem da se pojavljuje sve više ženske populacije u svijetu stripa.Pretpostavljao sam da će se svi sjetit stripova iz Modre laste.Kad je dolazio novi broj Modre laste u školu,svi smo jedva čekali da pročitamo nastavke Osmoškolaca.
Žao mi je samo što je album skup, ali probat ćemo napravit znatno jeftiniju verziju,kako bi taj strip svi mogli pročitat i prisjetit se odrastanja.
Ovaj post mi je definitivno potvrda da taj strip ide u mekim koricama sa što nižom cijenom.



S ovom temom sam želio saznati da li u nekim drugim izdanjima (BUBIgraf, Privlacica) su zastupljeni neki drugi stripovi koji se ne nalaze u izdanju "Osmoškolci, Strip forum, Zagreb, 2011"? Na internetu sam našao puno oprečnih podataka, a nisam u mogućnosti trenutno otići do knjižnice (trenutno mi daleka oko 600km), pa možda netko ima ta izdanja pa da napiše?

Također, da li su preostali stripovi zastupljeni u nekakvom integralu ili su dostupni samo ukoliko se nabavi "Modra Lasta"?


Zadnje pitanje je za admina, a vezano za temu... da li da prvi post s pitanjem ubacim u "najavnu temu"? Zadnji post u toj temi se odnosi na strip "Durica - igra doktora" i uvijek aktualni "školski kurikulum"...

P.s.Sve napisano je samo moje osobno mišljenje, a uređivačka politika foruma je na aministratorima i u to se ne želim mješati.:)
Go to Top of Page

Vid
Senior Member

Slovenia
1249 Posts

Member since 07/10/2004

Posted - 18/03/2016 : 17:55:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Vid a Private Message  Reply with Quote
Osmoškolci, Privlaka, 1987

Mamina maza
Luda vožnja
U vrtlogu
Potamnjela zvijezda
Žgoljo
Pozlačena rđa
Šerif sa savskog nasipa
Krađa bicikla
Ljubav pod hipotenuzom
Go to Top of Page

Vid
Senior Member

Slovenia
1249 Posts

Member since 07/10/2004

Posted - 18/03/2016 : 18:01:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Vid a Private Message  Reply with Quote
Jasna i Osmoškolci, Bubigraf 1994

Izletnici
Manijak
Poljubac i pol
Volumen želje
Gusari podmorja
Zimovanje
Tulumaši
Teško pametnome
Divlja jurnjava
Izgubljeni izlet
Duga noga
Ludi led
Go to Top of Page

Vid
Senior Member

Slovenia
1249 Posts

Member since 07/10/2004

Posted - 18/03/2016 : 18:15:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Vid a Private Message  Reply with Quote
To znači, da integral Stripforuma ima unutra sve epizode prva dva albuma osim:

Mamina maza

Unutra su još dodatne epizode:

Neobuzdani ritam
Palac za more
Krivolovci
Ljubav na lađanju

A onda ostane još sedam epizoda od kojih je jedna vjerojatno epizoda Krivolovci pod nekim originalnim imenom, a ostalih 6 jih je valjda izašlo samo u Modroj lasti.

Strašan pronalazak
Brodolomci
Traži se dječak,
Crna ovca
Diki
Sjena ulice, ljubav i biologika.
Petica, Robinzon

Edited by - Vid on 19/03/2016 09:10:03
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 18/03/2016 : 23:42:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vid

To znači, da integral Stripforuma ima unutra sve epizode prva dva albuma osim:

Mamina maza

Unutra su još dodatne epizode:

Neobuzdani ritam
Palac za more
Krivolovci
Ljubav na lađanju

A onda ostane još šest epizoda od kojih je jedna vjerojatno epizoda Krivolovci pod nekim originalnim imenom, a 6 jih je valjda izašlo samo u Modroj lasti.

Strašan pronalazak
Brodolomci
Traži se dječak,
Crna ovca
Diki
Sjena ulice, ljubav i biologika.
Petica, Robinzon




Kažeš šest epizoda, a navedeš ih 7?

Inače, Jasna i osmoškolci su izvrstan strip. I nekad u Modroj lasti, i u onom plavom albumu u izdanju Privlačice iz 1987., i u integralu Strip foruma.

Ne pamtim da je tinejdžerski duh (neograničen konkretnim vremenom i društvenim kontekstom), s omiljenim temama prijateljstva, ljubavi i školskih zgoda, u stripu ikad zaživio na tako šarmantan, dinamičan, uvijek svjež i zabavan način.

Bednjančevi stripovi su uistinu bezvremenski, pa sam prijateljevu 14-godišnju kći uspio navući na integral Jasne i osmoškolaca, a sedmogodišnjeg sina na Genija također u izdanju Strip foruma.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 18/03/2016 : 23:56:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Bednjančevi stripovi su uistinu bezvremenski, pa sam prijateljevu 14-godišnju kći uspio navući na integral Jasne i osmoškolaca, a sedmogodišnjeg sina na Genija također u izdanju Strip foruma.




Misliš na ovo izdanje?

http://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/genije-gnj-stf-1-genije/30254/0/

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Nike581
Starting Member

12 Posts

Member since 26/12/2010

Posted - 19/03/2016 : 16:09:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Nike581 a Private Message  Reply with Quote
Hvala na informacijama Vid. :)

Potražio sam tu epizodu "Mamina Maza" na internetu i kako to uvijek kod mene biva, upravo to je ta epizoda koje se sjećam da sam čitao u "Modroj Lasti" i nekako mi je ostala u pamćenju.:)

quote:
Originally posted by Johnny Difool
Bednjančevi stripovi su uistinu bezvremenski, pa sam prijateljevu 14-godišnju kći uspio navući na integral Jasne i osmoškolaca, a sedmogodišnjeg sina na Genija također u izdanju Strip foruma.



Da, slažem se. Danas kao da ne postoji nikakva obrazovna komponenta (ili je ja ne uočavam) koja bi osobi pokazala problem i objasnila da to što radi je pogrešno. Sustav vrijednosti ide u kontra smjeru tako da čak i okolina podupire onoga koji radi problem iz razloga da ne budu na "margini društva". npr. Diskriminacija [Manijak, Duga Noga, Volumen želje], vožnja [Luda vožnja, Divlja Jurnjava] su stripovi koji jasno ukazuju na problem i njegove posljedice, a ne podupiranje pojedinaca koji čine problem.

Epizoda koja ostaje "pod upitnikom" je "Krivolovci" tj. koja od navedenih 7 epizoda je ta:

Strašan pronalazak
Brodolomci
Traži se dječak,
Crna ovca
Diki
Sjena ulice, ljubav i biologika.
Petica, Robinzon

a za ostalo mi na raspolaganju preostaje internet, ima nešto uvezano u gradskoj knjižnici u Zagrebu i možda negdje kući ako naletim na neku staru "modru lastu".
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 19/03/2016 : 22:32:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Johnny Difool

Bednjančevi stripovi su uistinu bezvremenski, pa sam prijateljevu 14-godišnju kći uspio navući na integral Jasne i osmoškolaca, a sedmogodišnjeg sina na Genija također u izdanju Strip foruma.




Misliš na ovo izdanje?

http://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/genije-gnj-stf-1-genije/30254/0/




Da, na to.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 22/03/2016 : 17:17:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Johnny Difool

Bednjančevi stripovi su uistinu bezvremenski, pa sam prijateljevu 14-godišnju kći uspio navući na integral Jasne i osmoškolaca, a sedmogodišnjeg sina na Genija također u izdanju Strip foruma.




Misliš na ovo izdanje?

http://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/genije-gnj-stf-1-genije/30254/0/




Da, na to.



To zapravo nije izdanje Strip foruma. Primijetio sam da taj pogrešan podatak često cirkulira. U samom je izdanju kao nakladnik naveden Crtani romani šou.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 25/03/2016 : 19:50:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Nisam kopao za svojim primjerkom da provjerim, a i na sajtu je kao izdavač naveden Strip forun, pa sam to uzeo kao točno.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2140 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 29/03/2016 : 20:52:05  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Od ovih epizoda što nisu u inzegralu čitao sam Maminu mazu i Crnu ovcu i mislim da se u njima ne pojavljuje Jasna. Možda je tako i s ostalim neobjavljenim epizodama. Možda je ovo Jasna integral.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000