forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Od olovke do kolora najljepše je kad se sve mora
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

K.R.
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 15/12/2012

Posted - 26/03/2016 : 16:04:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit K.R.'s Homepage  Send K.R. a Private Message  Reply with Quote
24.11.2107.
Da ne bude zbunjujuće svim koji prate ovaj topic i vole autorske teme i domaći strip , promijenio sam naslov topica koji je bio Prezentacija izrade/od olovke do kolora NOVA TABLA čisto jer mi novi zvuči pompeznije
Također, pratio sam i ovu priču na temu oko stanja foruma i mislim da mi djeca s kolodvora Autorskog izloga imamo sve moguće predispozicije da ovaj forum učinimo ozbiljnijim pa i po cijenu da se sve pretvori u čisto nostalgični trip nas milenijum generacije ili neke nove ekipe.

Slijedi originalni tekst ove teme i normalna kronologija bez ovakvih metastrukturalističkih uleta a nastavak ove priče po reguli topica.

Pozdrav iz budućnosti
K.R.

.......

Završio sam danas jedan strip-jednostraničnjak a sjetio sam se na vrijeme da uslikam proces izrade pa evo čisto kao zgodan dokument. Znači, ovo su samo dva panela iz sredine a ostatak table je za sada "u tajnosti":)

Prve dvije slike su fotkane a aparat bio na nekom glupom modu pa je malo glupo žuto ali nema veze.

1. Olovka. Jedan širi panel sam podijelio na dva dijela jer će predstavljati jedan dan, drugi noć u istoj zgradi. Čitav prizor je "iz glave" ali htio sam da izgleda atmosferom kao neka scena iz kvarta gdje živim.



2. Tuš skoro završen (koristio sam japansko "School-pen" pero i W&N tuš). Može se primijetiti kako sam odlučio da pomjerim rep oblačića na prvi sprat te produžio uličnu svjetiljku. Na vrijeme sam skontao da je prekratka u odnosu na ostale. Za golfa nisam mogao naći dobru fotku-referencu gdje je baš u ovom položaju jer su sve po netu slike iz kojekakvih gornjih uglova ali dobro je ispao poslije malo muke.



3. Tuš završen, gumice obrisane i skenirano. Golfa sam priznajem malo prezacrnio na nekim dijelovima jebiga :)



4. Final. Digitalni kolor od skeniranih lavira/akvarela koje koristim kao "screen-tones".


Eto, toliko :)

Edited by - K.R. on 12/12/1989 14:12:13
http://www.kostjaribnik.com

Edited by - K.R. on 24/11/2017 00:40:09

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 26/03/2016 : 22:18:28  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Ma, dobro ti je to Kostja! Točno, da ti malo Golf šteka, nije baš prepoznatljiv u zadnjem dijelu (staklo je malo prekratko), a i nagib zadnjeg dijela i širina punog stražnjeg dijela iza stakla, više asociraju na stariji model Simce, iz tih vremena. No to je nebitno. Kao ni to, što si ga malo više zacrnio. Kolor pozadine, odnosno odnosi svjetla i sjene arhitekture, potpuno su ti ublažili taj kontrast, a Golfa, prirodno istakli dodatno, u pravom planu. Vidiš kako je dobro "school pero". Takvih inačica imam dosta, od onih koje ja koristim je najsličnije ovom, Tachikawinom, Leonardt 256. Vrlo dobro je za izvlačenje ravnih prostoručnih crta, jer je tvrdo, za razliku od "G pera", "Spoon pera" i "Saji pera". Donekle "Maru pero" može parirati ovakvoj karakterizaciji linija (govorim sve terminologijom japanskih modela pera, koju ti, svakako razumiješ). Tuš je isto prva liga (W&N), jer ga povremeno i ja koristim, pa znam iz prve ruke! A, koliko vidim, i naš forumaš senokute!
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 26/03/2016 : 22:21:37  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
Tuš savršen. Kolor dnevni ok, nočni mi nije baš.
Go to Top of Page

K.R.
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 15/12/2012

Posted - 29/03/2016 : 12:45:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit K.R.'s Homepage  Send K.R. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic
Tuš je isto prva liga (W&N), jer ga povremeno i ja koristim, pa znam iz prve ruke! A, koliko vidim, i naš forumaš senokute!



W&N mi je najbolje što mogu da kupim u gradu ali volio bih probati s nečim gušćim a W&N i nije nešto posebno crnji ni od TOZ-a :)
Mislim da ova Jap-pera traže nešto gušće i crnje za ono potpuno savršenstvo :) ali to je svakako samo osobni fetiš dok se crta jer svakako sve "upropastim" digitalizacijom i bojom. Ali hoću da radim old-school što više pa mi je bitno to crnilo ako radim lavirom/akvarelom/real-paternima i slično.

Ali ima onaj fazon da se ostavi rjeđi tuš otvoren da malo izlapi pa bude gušći.


Edited by - K.R. on 12/12/1989 14:12:13
http://www.kostjaribnik.com
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 29/03/2016 : 13:11:17  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Trenutno su ti japanski tuševi "najcrnji", Kuretake na primjer. Svi ovi naši, europski, malo su siviji, nego što su nekada bili, tako i W&N, pa i Pelikan. Većina zbog ustajalosti na skladištu, treba ih malo češće protresti (naravno u zatvorenoj bočici), tada postaju bolji, osim namjernog hlapljenja pri otvorenoj bočici. TOZ-ov tuš je, nažalost, nešto najžalosnije na tržištu, a i tvornica je nestala... Nekada su radili izuzetno crn tuš Leonardhi. Nekad bilo, sad se spominjalo! No, svakako su W&N i Pelikan u prvoj razrednoj skupini, uz nizozemski Talens.
Go to Top of Page

K.R.
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 15/12/2012

Posted - 29/03/2016 : 14:08:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit K.R.'s Homepage  Send K.R. a Private Message  Reply with Quote
Hvala obojici na mišljenjima.

inače, opskrbio sam se TOZ-ovima, što zbog nostalgije što zbog jeftinoće. A imam i neki stari toz koji se pretvorio skoro u katran :)


Inače što se pera tiče, radim i s ovima Guska-pen & Galeb-Pen :) ali više grafike neke jer se troše ko luda ali je dobro za upoznavanje sa srednjevjekovnim old-skulom i upoznavanjem kako zapravo sve funkcionira bez industrije :). Imam u planu napraviti ih još, fin ritual.



Edited by - K.R. on 12/12/1989 14:12:13
http://www.kostjaribnik.com
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 29/03/2016 : 21:52:23  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Po pitanju stare škole, na tržištu imaju i gotova pera od bambusove trske, kakao kaligrafska, tako i ona za crtanje. Pa tko voli manga old school, neka izvoli!
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 30/03/2016 : 10:58:43  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

uz nizozemski Talens.



Talens. crni. jedan od najgušćih i najcrnjih koje sam probao, a opet bez problema klizi. meni do sad najbolji koji sam imao.

točno ovu malu bočicu: http://www.amazon.co.uk/Talens-Indian-Ink-30ml/dp/B008D1LPLG?ie=UTF8&keywords=talens%20ink&qid=1459327909&ref_=sr_1_4&sr=8-4

nažalost, amazon.co.uk ne šalje taj artikl u HR (u Bosnu vjerojatno pogotovo ne), ali sigurno se ovdje po dućanima može kupiti jer mi je netko poklonio.

ja osobno sad ponajviše koristim Pelikan jer:
a) imaju ga u Mulleru, pa kad mi treba bilo gdje i bilo kad mogu kupiti;
b) jako je tekuć, nimalo viskozan, a trenutno najviše radim na papiru za akvarel (pošto radim akvarelom preko njega).
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 30/03/2016 : 14:28:22  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

quote:
Originally posted by mogorovic

uz nizozemski Talens.



Talens. crni. jedan od najgušćih i najcrnjih koje sam probao, a opet bez problema klizi. meni do sad najbolji koji sam imao.

točno ovu malu bočicu: http://www.amazon.co.uk/Talens-Indian-Ink-30ml/dp/B008D1LPLG?ie=UTF8&keywords=talens%20ink&qid=1459327909&ref_=sr_1_4&sr=8-4

nažalost, amazon.co.uk ne šalje taj artikl u HR (u Bosnu vjerojatno pogotovo ne), ali sigurno se ovdje po dućanima može kupiti jer mi je netko poklonio.

ja osobno sad ponajviše koristim Pelikan jer:
a) imaju ga u Mulleru, pa kad mi treba bilo gdje i bilo kad mogu kupiti;
b) jako je tekuć, nimalo viskozan, a trenutno najviše radim na papiru za akvarel (pošto radim akvarelom preko njega).



Neka ti Talensov tuš dupli nabavi iz Splita, ja sam ga tamo kupovao, u art shopu u bedemima, kod kafića "Semafor", preko puta stare glavne pošte!
Go to Top of Page

K.R.
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 15/12/2012

Posted - 31/03/2016 : 11:26:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit K.R.'s Homepage  Send K.R. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

quote:
Originally posted by mogorovic

uz nizozemski Talens.


Talens. crni. jedan od najgušćih i najcrnjih koje sam probao, a opet bez problema klizi. meni do sad najbolji koji sam imao.


Znači, gušći je dosta i od W&N ili je sve to tu negdje?

Edited by - K.R. on 12/12/1989 14:12:13
http://www.kostjaribnik.com
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 31/03/2016 : 14:33:33  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Ako dugo stoji i ne upotrebljava se, sve dođe na isto, jer mu se pigmentna supstanca nataloži na dno bočice. Dakle, promiješati ga i biti u tome uporan! U normalnim okvirima rada, gušći i crnji od većine ostalih.
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 01/04/2016 : 07:55:55  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by K.R.

quote:
Originally posted by jurica

quote:
Originally posted by mogorovic

uz nizozemski Talens.


Talens. crni. jedan od najgušćih i najcrnjih koje sam probao, a opet bez problema klizi. meni do sad najbolji koji sam imao.


Znači, gušći je dosta i od W&N ili je sve to tu negdje?



da, mislim da slobodno mogu reći da je i gušći i crnji, samo što ima malo sjajni efekt. na hameru ostane lagani reljefni efekt, jer se ne upija tako duboko, a - gust je.

ako tražiš nešto gusto, što će ostaviti sloj tuša u reljefu itd. vrijedi probati i ovaj: http://www.amazon.co.uk/Calli-Calligraphy-Ink-India-Black/dp/B0026HZ3S4/ref=sr_1_45?ie=UTF8&qid=1459489781&sr=8-45&keywords=india+ink
(njega se može naručiti u RH, ali je poštarina dvaput skuplja od samog artikla )
ali ga se također NEGDJE u HR može kupiti jer mi je netko nekad poklonio bočicu, pa je vrlo lako moguće da negdje možeš naletjeti i u BiH.

ja ti nisam NI BLIZU autoritet ni za likovnu umjetnost ni za pribor kakav je mogorovic, pa nemoj zamjeriti ako nabacujem nestručno mišljenje kao da je biblijska doktrina. isprobao sam do sad 15-ak različitih tuševa i naprosto ti pišem svoje amaterske, nestručne dojmove.
Go to Top of Page

K.R.
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 15/12/2012

Posted - 02/04/2016 : 00:17:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit K.R.'s Homepage  Send K.R. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

ja ti nisam NI BLIZU autoritet ni za likovnu umjetnost ni za pribor kakav je mogorovic, pa nemoj zamjeriti ako nabacujem nestručno mišljenje kao da je biblijska doktrina. isprobao sam do sad 15-ak različitih tuševa i naprosto ti pišem svoje amaterske, nestručne dojmove.



Hvala ti za dojmove :) zanimljivo se usmjerila tema zbog sve te tuš-pera-priče što je super jer fali tih tehničkih tema na forumu a meni su fora.

Edited by - K.R. on 12/12/1989 14:12:13
http://www.kostjaribnik.com
Go to Top of Page

senokute
Senior Member



Germany
1367 Posts

Member since 08/01/2011

Posted - 02/04/2016 : 21:37:33  Show Profile Show Extended Profile  Send senokute a Private Message  Reply with Quote
hmm, ja prilikom tusiranja odlijem malo na stranu i razrijedim ga sa
kap dvije vode, nekako mi bolje klizi po papiru a i moguce je jos tanje linije crtati, barem se meni tako cini.
tusiram sa w&n kistom, pera sam odavno odskarto, ne ide mi nikako sa njima.






Go to Top of Page

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 03/04/2016 : 17:22:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica

nažalost, amazon.co.uk ne šalje taj artikl u HR (u Bosnu vjerojatno pogotovo ne)



Meni uredno na vrata dolazili u Sarajevo, bas sa UK Amazona ;)

Odličan tuš fakat. Mozda malo i prejak za pero, susi se brzo pa ne trpi sporost, pa se desi da pero zatrokira i mora se malo cesce brisati ali nista strasno, ali odlican za dry brush jer se lako postize bas zbog toga

Samo u BiH jeste generalno problem, u smislu da naletiti na Pelikan ili Talens bilo gdje je nemoguca misija, ima u Sarajevu jedna radnja gdje se, ponekad, moze naći W&N koji sam više i zaboravio kakav je (ostavio sam njihove bocice jedino, optimalne su mi za kist)...bilo je Rotringa po knjizarama ali nestalo, svi sad uvoze Staedtler (oba za rapidografe) koji je O.K, ali se meni recimo, za rad sa perom makar, sasvim dobro pokazao i onaj najobicniji školski Koh-i-Noor kojeg ako nista ima bilo gdje i jeftin je (bocica je neprakticna pa prespem u drugu) i jos kada se ostavi par dana otvoren, na solidnom papiru zaista može proci.

@K.R. vidim po Humskom repetitoru da si u Sa pa probaj u Paleti iza Akademije potraziti

mislim da bi ti on mogao doci kao alternativa za W&N po tamnoci ukoliko ga jos imaju.

Edited by - MisterYES on 03/04/2016 17:48:29
Go to Top of Page

K.R.
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 15/12/2012

Posted - 04/04/2016 : 12:25:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit K.R.'s Homepage  Send K.R. a Private Message  Reply with Quote
Nisam ovaj tuš nikad vidio. Sviđa mi se dizajn :) kao za neki soja sos :) pa ako ima tog još u paleti uzet ću, nisam tamo ušao 10 godina. Kupujem WN tuš u onoj fakti u istoj ulici, ima dosta toga, posebno W&N stvari, kistova gomilu i slično.

Edited by - K.R. on 12/12/1989 14:12:13
http://www.kostjaribnik.com
Go to Top of Page

K.R.
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 15/12/2012

Posted - 16/09/2016 : 13:37:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit K.R.'s Homepage  Send K.R. a Private Message  Reply with Quote
Nova tabla u procesu izrade, malo drukčiji stil ovaj put.
Zebra G-pen i Pentelčić brush za ink, ostalo u PS.

Olovka:


Tuš:


final:

Edited by - K.R. on 12/12/1989 14:12:13
http://www.kostjaribnik.com
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7655 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 16/09/2016 : 14:06:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Odličan.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 16/09/2016 : 14:36:07  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Fino. Lavirani kontrasti (bez obzira na tehniku) dobro ti idu, svakako.
Go to Top of Page

K.R.
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 15/12/2012

Posted - 10/10/2017 : 12:38:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit K.R.'s Homepage  Send K.R. a Private Message  Reply with Quote
Evo iz jednog najnovijeg stripa isječci i procesi. Tabla je početak čitave jedne duže sekvence pa/i ima raznih prizora u njoj, od totala arhitekture, krupnih kadrova i figure + autići/kajići

Pa idemo redom:

Skenirani: olovka pa tuš koji je neočišćen i nesređen, uglavnom sve "živo", krivudavo i u prvom planu je tuširano s fleksibilnim perom a ostalo rapidografom. Lenijar je korišćen dosta u olovci za izvlačenje perspektive i ravne linije a u tušu samo za panel okvire.



Očišćen sken od flekica i šporkluka, ujednačena crna jer mi je rapidograf sivkastiji od tuša. Na kraju kolor i to je to.



Zanimalo me koliko zapravo sam odstupao od olovke i šta sam u letu mijenjao, dodavao, ispravljao pa sam zalijepio olovku preko tuša te olovku pretvorio u plavu boju a tuš u crvenu. Izgleda kao šnit iz Burde :



Prilično sam pratio svoje olovke kao što se vidi, tu i tamo samo preciznije radio na našvrljanim detaljima pozadine i oblačićima.







Edited by - K.R. on 12/12/1989 14:12:13
http://www.kostjaribnik.com
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 10/10/2017 : 14:40:14  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Fino K.R. Samo, tange ti nisu bile baš u modi u vrijeme fićeka s natpisom "Milicija"!
Go to Top of Page

melkajk
Average Member



509 Posts

Member since 07/10/2011

Posted - 12/10/2017 : 17:56:16  Show Profile Show Extended Profile  Send melkajk a Private Message  Reply with Quote
Najprije pohvale autoru, izgleda odlično :) :)

A sad pitanje, (vidim da ste raspredali o alatima):

Gdje se, ljudi moji, može kupiti najobičnije crtaće pero (U ZG ili preko e-baya)?

Na e-bayu imaju samo neke vintage kolekcije Brausea itd. Ne znam kako doći do najobičnijeg crtaćeg pera.

Nema u Narodnim novinama ni po knjižarama, a ni u specijaliziranim trgovinama.

tnx

“Yesterday is but a dream,
Tomorrow is only a vision.
But today well lived makes every yesterday a dream of happiness, and every tomorrow a vision of hope.”
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 12/10/2017 : 18:35:34  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by melkajk

Gdje se, ljudi moji, može kupiti najobičnije crtaće pero (U ZG ili preko e-baya)?



Trakoscanska 17

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

melkajk
Average Member



509 Posts

Member since 07/10/2011

Posted - 13/10/2017 : 22:52:38  Show Profile Show Extended Profile  Send melkajk a Private Message  Reply with Quote
tnx ;)

“Yesterday is but a dream,
Tomorrow is only a vision.
But today well lived makes every yesterday a dream of happiness, and every tomorrow a vision of hope.”
Go to Top of Page

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 14/10/2017 : 00:42:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

quote:
Originally posted by melkajk

Gdje se, ljudi moji, može kupiti najobičnije crtaće pero (U ZG ili preko e-baya)?



Trakoscanska 17


Ja sa ove stranice pera kupujem jedino http://www.blotspens.co.uk/index.html jer takodje na eBay nisam uspio naci.
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 14/10/2017 : 23:55:51  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Da ne lutaš po inozemnim Web stranicama, najbolje ti je pogledati stranicu Art shopa u Splitu, u ulici Ruđera Boškovića 7, koja prodaje svoj asortiman online. Tu ćeš naći sve što ti treba, na njihovoj stranici http://www.artshop.hr/cms.php?id_sms=4 . Klikni na izbornik crtanje, a s njega na crtaća pera i tu ćeš sve naći: sliku, opis, cijenu i ostale informacije. Samo trebaš naručiti i platiti.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000