forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Najbolje i najgore epizode GordonLinka
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 23/04/2020 : 20:41:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

Spock samo naprijed. I ja samo pratim što se piše, davno sam to čitao pa ne mogu previše komentirati kad je dosta toga isparilo. Budem i ja obnovio znanje ponovnim čitanjem.



Nadam se i tvojim osvrtima kad se odlučiš na čitanje, pogotovo kad recenzije budu objavljene!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 23/04/2020 20:41:50
Go to Top of Page

karuro
New Member



116 Posts

Member since 29/06/2019

Posted - 23/04/2020 : 21:10:53  Show Profile Show Extended Profile  Send karuro a Private Message  Reply with Quote
Krenuo zbog ovog topica citat gordona i moram priznati da mi je strip vrlo dobar. Zezancija na razini.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 23/04/2020 : 21:27:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by Kruger

Spock samo naprijed. I ja samo pratim što se piše, davno sam to čitao pa ne mogu previše komentirati kad je dosta toga isparilo. Budem i ja obnovio znanje ponovnim čitanjem.



Nadam se i tvojim osvrtima kad se odlučiš na čitanje, pogotovo kad recenzije budu objavljene!



Mogu pripomoći i na recenzijama. Kad mi to malo bolje krene, pri kraju sam sa ovom B&B, mislim da ću je za vikend završiti.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 23/04/2020 : 22:02:21  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

Lijep poklon nećaku! Svaka čast!

Hvala A i obojica smo dobili jedan poklon, kao jedan izlet koji sam organizirao, samo nas dvojica, ovdje možeš pogledati slike (ne trebaš čitati ovo što sam nadrobio ): http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=50303&REPLY_ID=2321380

quote:
Originally posted by Cromwell

Pratim i dalje vaše osvrte. Baš me zanima kakve će reakcije biti na sljedeći šesti broj

Ja sam već pročitao taj broj, iako mi komentar nije nešto. Svakako mi se svidio, čim se Della Monica vratio, odmah su stvari ipak drugačije. A i one scene Nicka i Gordona na motoru, ono je bilo baš u duhu serijala

quote:
Della Monica se vratio u ovoj epizodi "Zadatak" i odmah je i dojam bolji. Naša ekipa se nalazi kao u nekom tipu reality showa, tv ekipa ih snima i ide izravan prijenos dok pokušavaju pronaći navodno jednog duha, malog Ivana koji je nesretno stradao prije dvadeset godina kad su ga roditelji zatvorili u jednu prostoriju za kaznu. Ali, to je sve namještaljka za našu ekipu. Pojavljuje se i taj lik Henry Irving koji je također lovac na duhove, iako ćemo saznati na kraju da je on i više od toga. Po naslovnici, mislio sam (bar se nadao) da se radi o nekom grofu draculi. Svidjela mi se epizoda, ima nekoliko upečatljivih tabli, meni je posebno lijepa ona na 11. stranici stripa.

(priča: 8, scenarij: 8, crtež: 10, naslovnica: 8) = 86%





quote:
Originally posted by karuro

Krenuo zbog ovog topica citat gordona i moram priznati da mi je strip vrlo dobar. Zezancija na razini.

Odlično

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 23/04/2020 22:08:01
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/04/2020 : 07:18:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by karuro

Krenuo zbog ovog topica citat gordona i moram priznati da mi je strip vrlo dobar. Zezancija na razini.



Bravo karuro!

That`s the spirit!

Idemo skinuti ljagu s ovog ozloglašenog serijala!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/04/2020 : 07:21:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by Kruger

Spock samo naprijed. I ja samo pratim što se piše, davno sam to čitao pa ne mogu previše komentirati kad je dosta toga isparilo. Budem i ja obnovio znanje ponovnim čitanjem.



Nadam se i tvojim osvrtima kad se odlučiš na čitanje, pogotovo kad recenzije budu objavljene!



Mogu pripomoći i na recenzijama. Kad mi to malo bolje krene, pri kraju sam sa ovom B&B, mislim da ću je za vikend završiti.



Kruger, malo je reći da bi mi to bilo drago!

Nego, vezano za Bellu i Bronca, možeš velikim dijelom adaptirati onaj tvoj vrhunski post o crtačima na Mister No topicu i ubaciti ga u tu recenziju.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/04/2020 : 07:30:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
@Reem: Htio sam i ja staviti tu sliku na komentar. Inače, i ja sam pročitao tu priču, a komentiram opširnije kad malo razmislim i napišem nešto konkretno.
Previše je ozbiljna tema i nikako nije na razini prvih epizoda. Najveći je problem taj jaz između ozbiljne teme i trash scena.
Ipak, ima dosta zanimljivih detalja.
Ocjene će mi biti malo manje nego tvoje, ali dok pišem komentar još jednom, a nekad i više prođem strip, pa nije rečeno da neću blago promijeniti početni dojam.
Ukratko, ne sjećam se ničega od ranijih čitanja (baš kao i kod prethodne priče), a dojam je vrlo dobar.

Eh da, lijepe slike. Vidim da si veliki ljubitelj prirode i planina, baš kao i mi podno Biokova.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 24/04/2020 : 10:24:25  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Aha, obožavam prirodu

Primjetio sam i za sebe, kad idem dvaput pročitati strip u kratkom vremenu, nekako mi komentar bude bolji, više prokomentiram ono konkretno i imam više inspiracije za nešto napisati kad se dvaput pročita sveska. Ovako pročitam nekoliko različitih stripova, pa odjednom pišem o svakom što mi padne na pamet, pa te netko još malkice zasmeta i ona misao koju si imao u tom trenu, ispari i više ne znaš što si mislio napisati Sorry ovo za tablu, nisam znao da ćeš i ti tu staviti, ali baš je moćna Ovo drveće, grančice, kao da je živo, a atmosfera i ugođaj dobri, ne znaš uopće što to čeka našu ekipu unutar te kućerine.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16731 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 24/04/2020 : 12:46:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by Kruger

quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by Kruger

Spock samo naprijed. I ja samo pratim što se piše, davno sam to čitao pa ne mogu previše komentirati kad je dosta toga isparilo. Budem i ja obnovio znanje ponovnim čitanjem.



Nadam se i tvojim osvrtima kad se odlučiš na čitanje, pogotovo kad recenzije budu objavljene!



Mogu pripomoći i na recenzijama. Kad mi to malo bolje krene, pri kraju sam sa ovom B&B, mislim da ću je za vikend završiti.



Kruger, malo je reći da bi mi to bilo drago!

Nego, vezano za Bellu i Bronca, možeš velikim dijelom adaptirati onaj tvoj vrhunski post o crtačima na Mister No topicu i ubaciti ga u tu recenziju.



Budem nešto smislio.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/04/2020 : 22:13:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Može mala pomoć?

U broju šest: Zadatak zagonetni lovac na duhove Henry Irving je dobio izgled, a i hladnokrvnost najpoznatijeg Dracule - Christophera Leea, a tko bi mogao biti ovaj drugi negativac - đavolji umjetnik Gaspacho?


Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 24/04/2020 22:14:26
Go to Top of Page

RadioClash
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1670 Posts

Member since 20/11/2015

Posted - 24/04/2020 : 22:22:57  Show Profile Show Extended Profile  Send RadioClash a Private Message  Reply with Quote
Možda Vincent Price?

"I’ll have two number 9s, a number 9 large, a number 6 with extra dip, a number 7, two number 45s, one with cheese, and a large soda."
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/04/2020 : 22:48:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by RadioClash

Možda Vincent Price?



Je, on je. Znao sam da mi je poznat, ali nikako povezati to s imenom.

Još jednom hvala Radioclash!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 26/04/2020 : 09:31:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP
Ja sam već pročitao taj broj, iako mi komentar nije nešto. Svakako mi se svidio, čim se Della Monica vratio, odmah su stvari ipak drugačije. A i one scene Nicka i Gordona na motoru, ono je bilo baš u duhu serijala

quote:
Della Monica se vratio u ovoj epizodi "Zadatak" i odmah je i dojam bolji. Naša ekipa se nalazi kao u nekom tipu reality showa, tv ekipa ih snima i ide izravan prijenos dok pokušavaju pronaći navodno jednog duha, malog Ivana koji je nesretno stradao prije dvadeset godina kad su ga roditelji zatvorili u jednu prostoriju za kaznu. Ali, to je sve namještaljka za našu ekipu. Pojavljuje se i taj lik Henry Irving koji je također lovac na duhove, iako ćemo saznati na kraju da je on i više od toga. Po naslovnici, mislio sam (bar se nadao) da se radi o nekom grofu draculi. Svidjela mi se epizoda, ima nekoliko upečatljivih tabli, meni je posebno lijepa ona na 11. stranici stripa.

(priča: 8, scenarij: 8, crtež: 10, naslovnica: 8) = 86%







Gordon Link BO 6: Zadatak

Scenarij: Gianfranco Manfredi  
Crtež: Raffaelle Della Monica + Tiziano Bergamini & G. D'Auria & Maurizio Picerno  
Naslovnica: Raffaele Della Monica  

Kratki sadržaj:
U svrhu samopromocije Gordon Link i ekipa sudjeluju u operaciji istjerivanja duha poginulog dječaka iz stare vile, povijesnog zdanja pod zaštitom države. Na njihovu nesreću pojavljuje se samoprozvani lovac na duhove Henry Irving, koji raskrinkava prijevaru u kojoj su ni krivi ni dužni sudjelovali naši "Ghost Finderi". Budući da je cijela operacija bila u izravnom TV prijenosu, Gordon Link mora pronaći način sprati ljagu sa svoga imena.



Zanimljivosti:
- Ovaj broj je originalno izašao u siječnju 1992., a kod nas je objavljen 05.12.1994.
- Jedina epizoda koja je u Italiji dobila reprint, i to još u boji, koji je izdan kao dodatak tjedniku "Il sabato" u kolovozu 1994. godine.
- Zagonetni lovac na duhove Henry Irving je dobio izgled, a i hladnokrvnost najpoznatijeg Dracule - Christophera Leea 

 

- Dosta likova u ovoj priči su preuzeti iz filma Gavran, a najvažniji među njima je lik đavoljeg umjetnika Gaspacha koji ima lice Vincenta Pricea (hvala Radioclash!), a jedno od imena prevaranta Elmera je Boris Kristoff, što neodoljivo aludira na ime poznatog glumca horor filmova Borisa Karloffa koji je glumio i u "Gavranu". 
- Invokacija kojom Irving priziva prvog duha iz galerije (oji malo baca na Dalija) je zapravo pjesma iz Italo Calvinove pripovjetke Barun na drvetu. Ne znam koja je poveznica ali u Manfredi očito ne mari previše za takve stvari. (zanimljivost by Cromwell)
- Biljka svežderka Kalimba se ne pojavljuje u ovoj epizodi iako je baza naših otkrivača duhova jedno od poprišta sukoba.
- Ponovno se pojavljuje voditeljica Tilly Carter s Hinterlandske Televizije (HTV), odnosno ponovno ima bitnu ulogu u priči. Prvi put je važnu ulogu imala u trećoj epizodi: Sablast kineskog kazališta.
- 65. str.: Gordon ispravlja krivu Nickovu izjavu o Picassovim glavama i spominje Modiglianijeve glave. Ne znam u čemu je tu fora, ali Amedeo Modligliani je bio poznati talijanski slikar i kipar, a među njegovim djelima su 27 poznatih skulptura ženskih glava. 
- 68. str.: Spominje se Mary Poppins, što je lik iz istoimenog filma. 
- 76. str.: Takozvani Satorov kvadrat naziva se "palindromom nad palindromima". Naime, radi se frazi "Sator arepo tenet opera rotas" koja se isto čita sprijeda i straga. Teško je prevodiva jer riječ "arepo" ne postoji u latinskom jeziku, ali ako uzmemo da se radi o imenu, moglo bi glasiti "Sijač Arepo s mukom zadržava kola" ili doslovce "Sijač Arepo drži kola (svojim) radom". Tko je smislio ovaj palindrom i kako je nastao, nije poznato, no pretpostavljamo da je netko htio biti jako mudar, a onda su to prepoznali i drugi i tako se taj palindrom "dijeli"; piše po zidovima, gravira, ubacuje u stripove, prenosi već 2000 godina. 


Komentar:
Nakon što smo imali dva debitanta u serijalu u prethodnom broju, povratak originalne autorske ekipe obećava i bolji osjećaj kod čitanja. Unatoč prilično upečatljivim scenama ne sjećam se ničega od ranijih čitanja (baš kao i kod prethodne priče), a to nije baš dobro. Za usporedbu, dosta scena mi je ostalo u glavi iz naredne epizode: Šetač Johnnie, a siguran sam da sam sve ove epizode pročitao jednak broj puta onda kada su izašle.



Sad već standardno intrigantan, lepršav i komičan početak imamo i ovdje. Samo što je, za razliku od premijerne četiri epizode tema preozbiljna, a s druge strane imamo scenarističke sekvence primjerenije komičnim srtipovima. Manfredi ovdje nije pogodio balans između ozbiljnosti i komedije pa imamo taj ogroman jaz između ozbiljne teme i trash scena, ali još uvijek je strip uzbudljiv, efektan i zanimljiv za čitanje. Normalno da takvo stanje dugoročno ne zadovoljava i nije mi drag smjer razvijanja ovog serijala. Nadao sam se da će serijal ostati na razini svojevrsne parodije i sprdnje sa svim i svačim, a tu scenaristička ozbiljnost nije poželjna. Ovdje preozbiljne sekvence ubijaju taj osjećaj parodije. Konkretno, ne može se prebaciti sa scene tragične pogibije djeteta (kakve priliče Dylan Dog serijalu) na komediju. Tu još ima i pokušaja stvaranja jezovite atmosfere.



Po pitaju crteža, već sam spomenuo jezovitu atmosferu, a to je poglavito zbog crteža. Šteta pa scenarij ne prati nastojanja crtača. Ovdje je Della Monica imao cijelu ekipu pomagača, što se vidi po potpisu na četvrtoj vinjeti prve stranice stripa, ali upravo zbog toga crtež dosta varira, pa imamo vrhunskih vinjeta, a i loše nacrtanih kadrova. Ukupno gledajući jednu devetku zaslužuje. Po pitanju naslovnica se nema što loše reći. Kad se pogleda naslovnice u kompletu, rijetko koja nije odlična, a (kao što je član Cromwell naglasio) taj privlačni faktor ozbiljnosti vrhunskih naslovnica možda je i jedan od razloga kasnijeg razočaranja onim što očekuješ i dobiješ unutar korica. Još jednom, vi koji očekujete Dylan Doga - ovo nije to već potpuni bućkuriš, ali zabavan bućkuriš!
  


(priča: 7, scenarij: 8, crtež: 9, naslovnica: 9) - 81%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 04/05/2020 07:22:50
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 26/04/2020 : 11:10:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock
Nadao sam se da će serijal ostati na razini svojevrsne parodije i sprdnje sa svim i svačim, a tu scenaristička ozbiljnost nije poželjna. Ovdje preozbiljne sekvence ubijaju taj osjećaj parodije.



Velim, nisam čitao GL jako jako dugo, no ovo što pišeš mi i govori da teško da bi to moglo valjati. Naime, ja stvari gledam maltene suprotno od tebe: nikakve parodije, božesačuvaj!! Parodije sam mogao gledati kao mladić, ali sad mi je to gotovo nepodnošljivo. Tražim jedino ozbiljnost, samo to me zanima. Sprdnje? Ma to prođe za 1 minutu, na sprdnji se ne može ništa graditi, razvijati... Sprdnja je prelaka (imaš priliku vidjeti i sprdače po forumu, koja je to razina i koliko to vrijedi).
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 26/04/2020 : 11:49:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Spock
Nadao sam se da će serijal ostati na razini svojevrsne parodije i sprdnje sa svim i svačim, a tu scenaristička ozbiljnost nije poželjna. Ovdje preozbiljne sekvence ubijaju taj osjećaj parodije.



Velim, nisam čitao GL jako jako dugo, no ovo što pišeš mi i govori da teško da bi to moglo valjati. Naime, ja stvari gledam maltene suprotno od tebe: nikakve parodije, božesačuvaj!! Parodije sam mogao gledati kao mladić, ali sad mi je to gotovo nepodnošljivo. Tražim jedino ozbiljnost, samo to me zanima. Sprdnje? Ma to prođe za 1 minutu, na sprdnji se ne može ništa graditi, razvijati... Sprdnja je prelaka (imaš priliku vidjeti i sprdače po forumu, koja je to razina i koliko to vrijedi).



Ne bih se ovdje složio s tobom. Komedija je uvijek poželjna, a pogotovo parodija u razini dobrog ukusa.
Problem dolazi kada se lažno sprdaš s nečim i rugaš se nečemu što drugi poštuje.
E vidiš, takvih ružnih situacija ima u Alan Fordu, iako ne u velikoj mjeri i pretežno u kasnijim epizodama kada je Bunker već pogubio konce.
Puno više degutantnih omalovažavanja ima u Dylanu, a ipak ga čitaš i komentiraš.
Manfredi ovdje ne ide u ružnu parodiju i sprdnju već više se sprda na račun šund filmova iz kojih crpi inspiraciju.
Upravo zbog takvog pristupa, scenaristička ozbiljnost ovom serijalu stoji kao kravi sedlo.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 26/04/2020 11:52:06
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 26/04/2020 : 11:54:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Spock
Nadao sam se da će serijal ostati na razini svojevrsne parodije i sprdnje sa svim i svačim, a tu scenaristička ozbiljnost nije poželjna. Ovdje preozbiljne sekvence ubijaju taj osjećaj parodije.



Velim, nisam čitao GL jako jako dugo, no ovo što pišeš mi i govori da teško da bi to moglo valjati. Naime, ja stvari gledam maltene suprotno od tebe: nikakve parodije, božesačuvaj!! Parodije sam mogao gledati kao mladić, ali sad mi je to gotovo nepodnošljivo. Tražim jedino ozbiljnost, samo to me zanima. Sprdnje? Ma to prođe za 1 minutu, na sprdnji se ne može ništa graditi, razvijati... Sprdnja je prelaka (imaš priliku vidjeti i sprdače po forumu, koja je to razina i koliko to vrijedi).



Ne bih se ovdje složio s tobom. Komedija je uvijek poželjna, a pogotovo parodija u razini dobrog ukusa.
Problem dolazi kada se lažno sprdaš s nečim i rugaš se nečemu što drugi poštuje.
E vidiš, takvih ružnih situacija ima u Alan Fordu, iako ne u velikoj mjeri i pretežno u kasnijim epizodama kada je Bunker već pogubio konce.
Puno više degutantnih omalovažavanja ima u Dylanu, a ipak ga čitaš i komentiraš.
Manfredi ovdje ne ide u ružnu parodiju i sprdnju već više se sprda na račun šund filmova iz kojih crpi inspiraciju.
Upravo zbog takvog pristupa, scenaristička ozbiljnost ovom serijalu stoji kao kravi sedlo.



Ovdje sam sklon složiti se s tim da je komedija dobra, iako se s druge strane ne slažem da je GL nešto posebno duhovit.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 26/04/2020 : 12:05:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Da, tu se nećemo nikako složiti. Komedija je okej tu i tamo, ali to su prizemne stvari. Znaš da filozofi cijene tragedije, ne komedije;)
Sclavi je pogubljen tip, ali također se i traži: ide kroz bol, negativno, razdrtosti... to je vrhunska odlika. Ovo ti ne vidiš tako, jer se nisi ni bavio tim stvarima. Ali, religijski, to ti je to: dijalektika u Bogu, ma, pusti sad to... ne može se to pričati, to bi bilo kao da sad pričam na kineskom, jer te se stvari moraju učiti, voditi se od onih koji su ih promislili...

Uglavnom, da, Sclavi mi ostaje, iako sam ga na prvu mislio odbaciti. Ali sam bolje shvatio stvari. Njega sam ja nadišao, to da, i vidim njegova ograničenja i temeljnu grešku (kao i tvoju, uostalom ste vi dvije suprotne strane, dva izolirana momenta: ti bi sladunjavo kršćanstvo i svijet kao harmoniju, on se gubi pa vidi gotovo samo negativnosti i apsolutizira to; ni jedno ni drugo nije kraj, nego su to momenti i bla bla bla)

Ovo ti se sada možda čini čudnovato rečeno, i nije ti po volji, ali uvijek važi Jaspersova riječ da nam se onaj tko u bezazlenim govorima olako odbacuje razdrtosti svijeta (degutantnosti, kako kažeš) čini neistinitijim od samog nihilista. Sclavi je degutantan počesto, tu ga treba staviti u okvire, ali ima u toj crnoj romantici i mnogo istine koju on ne zna dovesti do svjetla (ali istina zato nije promašena kako bi ti htio, samo se mora učiniti pomirenje, na višoj razini nego je to Sclavi u stanju).
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 26/04/2020 : 12:16:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Da, tu se nećemo nikako složiti. Komedija je okej tu i tamo, ali to su prizemne stvari. Znaš da filozofi cijene tragedije, ne komedije;)
Sclavi je pogubljen tip, ali također se i traži: ide kroz bol, negativno, razdrtosti... to je vrhunska odlika. Ovo ti ne vidiš tako, jer se nisi ni bavio tim stvarima. Ali, religijski, to ti je to: dijalektika u Bogu, ma, pusti sad to... ne može se to pričati, to bi bilo kao da sad pričam na kineskom, jer te se stvari moraju učiti, voditi se od onih koji su ih promislili...

Uglavnom, da, Sclavi mi ostaje, iako sam ga na prvu mislio odbaciti. Ali sam bolje shvatio stvari. Njega sam ja nadišao, to da, i vidim njegova ograničenja i temeljnu grešku (kao i tvoju, uostalom ste vi dvije suprotne strane, dva izolirana momenta: ti bi sladunjavo kršćanstvo i svijet kao harmoniju, on se gubi pa vidi gotovo samo negativnosti i apsolutizira to; ni jedno ni drugo nije kraj, nego su to momenti i bla bla bla)

Ovo ti se sada možda čini čudnovato rečeno, i nije ti po volji, ali uvijek važi Jaspersova riječ da nam se onaj tko u bezazlenim govorima olako odbacuje razdrtosti svijeta (degutantnosti, kako kažeš) čini neistinitijim od samog nihilista. Sclavi je degutantan počesto, tu ga treba staviti u okvire, ali ima u toj crnoj romantici i mnogo istine koju on ne zna dovesti do svjetla (ali istina zato nije promašena kako bi ti htio, samo se mora učiniti pomirenje, na višoj razini nego je to Sclavi u stanju).



Ovdje se ne mogu baš potpuno složiti.
Nije stvar u komediji kao komediji, više u onom da smijeh liječi, kako kažu. Na kraju krajeva, imaš ono da se u kraljevstvo nebesko ulazi kao dijete, a djeca više vole smijati se nego plakati. Nema tu ništa sladunjavo, sladunjavo je ono što je lažno, a na kraju krajeva, i tragedija može biti lažna. Čak bismo mogli govoriti o sladunjavosti upravo kod DD-a.

Mislim, tragedija ide gdje komedija ne može, nije sporno, ali i komedija ima svoje mjesto.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 26/04/2020 : 12:24:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ma slažem se s tim
ali ne s ovim Spockovim pozivanjem na parodiju i sprdanje. to je ništa, to je bez ikakvog truda, to može svatko. pa čak i...
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 26/04/2020 : 12:26:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

ma slažem se s tim
ali ne s ovim Spockovim pozivanjem na parodiju i sprdanje. to je ništa, to je bez ikakvog truda, to može svatko. pa čak i...



Čak i kod parodija možeš imati rang.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 26/04/2020 : 12:34:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
možeš
gle, ja sam nekada bio lud za pythonom i takvim stvarima. sad se to ni ne usudim pogledati, jer mi izgleda da je užasno smeće. niska razina. Billy Wilder, to da, čak i one darknajterske gluposti kao recimo u Fargu su dovoljno visoka razina. ali odmjereno. većinom su to sve mediokritetski proizvodi za čovjeka-ugode, tipa svagdanji marco i ostale šablone.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 26/04/2020 : 12:37:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
nek ovdje pišu o GL
možda jednom pogledam neki broj, makar, realno, teško je to. LL me više privlači, pogotovo otkad sam vidio naslovnicu za Dan nezavisnosti;)
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6947 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 26/04/2020 : 12:40:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx
Ovdje sam sklon složiti se s tim da je komedija dobra, iako se s druge strane ne slažem da je GL nešto posebno duhovit.



Upravo to i je problem - što nije.
Serijal je krenuo dobro s dvije urnebesne i dvije solidne epizode i onda kao da se više nije znalo kojim smjerom dalje, a rezultat je ogroman nesrazmjer.
Ipak, još uvijek je zabavan za čitanje, što me trenutno zadovoljava toliko da čitam skenove zapostavljajući ostale stripove u pravom obliku - papiru.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 26/04/2020 : 12:41:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Pa i ja sam volio Phyton, ali ne bih rekao da je to smeće, čak bih rekao da je to, ako pričamo o čistoj parodiji, ne nečemu tipa Fargo, braća Coen, sam vrh parodije, upravo zato što ide u maksimum apsurda. Sad, GL je svakako dosta slabije od Phytona.
Go to Top of Page

karuro
New Member



116 Posts

Member since 29/06/2019

Posted - 26/04/2020 : 13:18:48  Show Profile Show Extended Profile  Send karuro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Spock
Nadao sam se da će serijal ostati na razini svojevrsne parodije i sprdnje sa svim i svačim, a tu scenaristička ozbiljnost nije poželjna. Ovdje preozbiljne sekvence ubijaju taj osjećaj parodije.



Velim, nisam čitao GL jako jako dugo, no ovo što pišeš mi i govori da teško da bi to moglo valjati. Naime, ja stvari gledam maltene suprotno od tebe: nikakve parodije, božesačuvaj!! Parodije sam mogao gledati kao mladić, ali sad mi je to gotovo nepodnošljivo. Tražim jedino ozbiljnost, samo to me zanima. Sprdnje? Ma to prođe za 1 minutu, na sprdnji se ne može ništa graditi, razvijati... Sprdnja je prelaka (imaš priliku vidjeti i sprdače po forumu, koja je to razina i koliko to vrijedi).



Gordon je meni taman. Nekakva alan ford shema samo sa horor tematikom. Svakome odgovara nesto drugo. Meni je strip prije svega da me zabavi , odnese u svijet maste i udalji od "ozbiljnosti" svakodnevnice (kao i knjige samo beletristika sf, fantasy, horor , trilercic ala dan brown... nikakve filozofije, psihologije i ostali smor). Ne pasu mi recimo nikako slice of life stripovi, toga imam dovoljno ionako svaki dan u zivotu, pa sada jos moram citati o tome.
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000