forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Mercurio Loi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 17/07/2018 : 19:39:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Hercule Poirot

quote:
Originally posted by ivanl

Vec videno. Drugi su nakladnici lijepo i brzo pozavrsavali desetak mini Bonelli serijala do sada. Nisi popratio onomad...



Ne slažem se.4 kompletne sveske Jana Dixa u.....koliko tjedana?
Tko je još napravio slično?



Pretpostavljam da misliš ''knjige''.

Slažem se, super ritam. Nekako čovek kada se i dvoumi da li da kupi, pre će kupiti izdanje jednog stripa koje je zaokruženo u rekordnom roku, nego nekog drugog stripa, koje se otaljava u nedogled...



Edited by - Jocko on 17/07/2018 19:40:49
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 24/07/2018 : 19:22:12  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
čarobna knjiga izdala prvi dio sa prve dvije epizode...
super vijest

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".

Edited by - risbozg on 24/07/2018 19:22:36
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 25/07/2018 : 15:33:46  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
#13
Scenarij: Alessandro Bilotta
Crtež: Sergio Ponchione
Naslovnica: Manuele Fior
Kolor: Nicola Righi

http://www.sergiobonelli.it/mercurio-loi/2018/07/25/albo/tempo-di-notte-1003231/

table:
http://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1532505843739.jpg--.jpg?1532505844000
http://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1532505844060.jpg--.jpg?1532505844000
http://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1532505844353.jpg--.jpg?1532505844000
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 25/07/2018 : 15:53:59  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Melusine

Merkurio Loi – prvo izdanje nove podbiblioteke „Riznica Bonelli: serijal“



U okviru ove podbiblioteke objavljivaćemo višetomne priče aktuelnih serijala, odnosno serijala koji su i dalje „živi“ u Italiji. Shodno tome, ne možemo vam tačno kazati koliko će biti tomova izvanrednog Merkurija, ali možemo vam obećati da nećemo dozvoliti da ga se uželite.

Sledeći tom možete očekivati već u septembru, a zatim na svaka četiri meseca.

Prvi tom –192 strane, pun kolor, format B5, tvrd povez.

Merkurio Loi je mnogo šta: profesor, ljubavnik, filozof... ali pre svega je znatiželjna osoba. Ta ga znatiželja neizbežno dovodi u neobične i opasne situacije. Njegove beskrajne šetnje papskim Rimom 19. veka često se završavaju tako što se on uplete u mračne poslove nekog od brojnih tajnih društava. Njegov mladi asistent, Otone, i sam pripada jednom takvom društvu. Prefinjene i uverljive priče ovog serijala plene pažnju čitalaca i dobijaju pohvale kritike zbog sugestivne italijanske scenografije, dinamične radnje i punog kolora.

U knjizi koja je pred vama nalaze se prve dve epizode serijala:
1. RIM, GRAD BEZUMNIKA
2. ZAKON ODMAZDE

Ili, kako bi Davide Boneli rekao: „Ja, sa svoje strane, neću ovde hvaliti Merkuriove vrline (vi ćete, kao i uvek, izreći neosporivu presudu), već želim da naglasim da je ovaj lik svojim pojavljivanjem zaradio neograničen pristup mozaiku inventivnosti i inicijativa, transformacija i eksperimenata – kao i potvrda i „ponovnih otkrića“ – bonelijanske zaostavštine koju gradimo korak po korak da bismo vam ponudili što bogatiji i raznovrsniji univerzum avantura; univerzum bogat i raznovrstan kao što je danas izdavačko tržište u celini, posebno ono stripsko, koje mora imati u vidu i superbrzu dinamiku interneta... u čemu nema ničeg lošeg. Takav je duh vremena. Recimo samo da vas, između novosti koje se neprestano ažuriraju preko mreže, Merkurio Loi poziva da malo usporite, da osetite ritam šetnje i doživite intuiciju koja se neočekivano javlja usput... zadovoljstvo dobrog čitanja. Šta kažete: vredi li poslušati ga?“

Merkurio će biti na Letećem startu od 25. 7. do 28. 7. u striparnici „Čarobna knjiga” u Dečanskoj 5 u Beogradu, striparnici „Alan Ford” na Novom Beogradu, Klubu čitalaca Čarobne knjige „Bulevar Books” u Novom Sadu i na našem sajtu po ceni od 870 dinara.

Posle Letećeg starta, cena u našim klubovima čitalaca i na sajtu biće 1.000 dinara, a u ostalim knjižarama 1.299 dinara.



Edited by - solar on 25/07/2018 16:09:19
Go to Top of Page

vronski 3
Senior Member



2374 Posts

Member since 10/01/2014

Posted - 25/07/2018 : 20:27:55  Show Profile Show Extended Profile  Reply with Quote
Odličan je ovaj Merkurčić...


Edited by - vronski 3 on 25/07/2018 20:28:13
Go to Top of Page

kublay
Starting Member



25 Posts

Member since 11/12/2007

Posted - 28/07/2018 : 20:03:26  Show Profile Show Extended Profile  Send kublay a Private Message  Reply with Quote
Pročitao sam ovo danas, malo po malo.prvi utisak je dosta dobar. Merkurio je profesor istorije, ali pre svega avanturista i detektiv. neko ko želi da razume šta se dešava u gradu Rimu. Prvo na šta me je podsetilo je strip "Škorpija", tu smo već videli oronuli Rim iz prošlih vremena i njegove stanovnike. Ali sama priča se dosta razlikuje.
Od Šerloka Holmsa naš glavni junak je preuzeo pelerinu i onu ludačku strast za prikupljanjem informacija (naravno, i uzgred pomenuto konzumiranje psihoaktivnih supstanci). Ali zato nema dugačkih objašnjenja "ko je zločinac",na kraju priče. Tu me više podseća na način na koji Dilan Dog radi istragu. Kao neko ko stalno luta Rimom, kao što Dilan luta Londonom, on već ima veliko predznanje kako se i zašto nešto dogodilo. Par razgovora ili pogleda, zvukova sa ulice i već se zna gde je zločinac.(Znam da je Bilota pisao i scenarije za Dilana, ali ih nisam čitao). Otkrivanje zagonetke i nije glavna stvar, uvek iskrsne neka nova, važan je život na ulicama i puno likova.
Priča ima umereno brz ritam, scene se smenjuju na svake 2-3 strane, likovi se razilaze i susreću, na kraju je sve povezano. traži se da se ponovo prelistava, gde se ono beše dogodilo, ko je šta rekao (Katalinina zavera o kojoj profesor predaje lepo se uklapa u priču o njegovom starom neprijatelju).Ali sve to bez pritiska i opterećenja. Možda bi taj deo išao lakše da smo prvo čitali "nulti" broj iz JDJP, ali i ovako se može sasvim lepo čitati.
Eto, nijednom nisam pomislio na "Skriveno lice", iako vizuleno podseća na taj strip, valjda zbog drugačijeg ritma. Manfredijeve priče su dosta sporije (nisam rekao i lošije, samo drugačije).
Napominjem da je ceo strip u boji, čitajući ovu diskusiju to nisam nigde jasno shvatio, tek kad sam ga prelistao u radnji.


zovi me kitty ljepotane!...nemam posebnih zahtjeva! jedan dan jedem kavijar, a drugi i mortadelu!
hm...a ja jedan dan jedem, a drugi možda...
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 28/07/2018 : 20:48:28  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kublay

Napominjem da je ceo strip u boji, čitajući ovu diskusiju to nisam nigde jasno shvatio, tek kad sam ga prelistao u radnji.

Pa Solar je napisao to u prvom, uvodnom postu ove teme

quote:
Serijal će biti u boji..


..tako sam ja recimo saznao odmah da ce biti u boji, jer Solar stvarno vrhunski uredjuje ove teme i obicno se u takvim, slicnim temama dosta sazna u uvodnim postovima o nekom novom serijalu

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

kublay
Starting Member



25 Posts

Member since 11/12/2007

Posted - 28/07/2018 : 20:57:27  Show Profile Show Extended Profile  Send kublay a Private Message  Reply with Quote
Ups!
Izvinajvam se. Valjda mi je u glavi da boneli mora biti crno-beli. mozak ne prihvata drugacije.

zovi me kitty ljepotane!...nemam posebnih zahtjeva! jedan dan jedem kavijar, a drugi i mortadelu!
hm...a ja jedan dan jedem, a drugi možda...
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 28/07/2018 : 21:20:33  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kublay

Ups!
Izvinajvam se. Valjda mi je u glavi da boneli mora biti crno-beli. mozak ne prihvata drugacije.


Ma nemaš se što izvinjavat, sa guštom sam pročitao tvoj post
Dvoumio sam se dal da uzimam i ovo, ali iz tvog posta mi djeluje dosta zanimljivo
edit: a i sama cijena je i više nego prihvatljiva.

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 28/07/2018 21:21:31
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 28/07/2018 : 21:46:25  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kublay

Pročitao sam ovo danas, malo po malo.prvi utisak je dosta dobar. Merkurio je profesor istorije, ali pre svega avanturista i detektiv. neko ko želi da razume šta se dešava u gradu Rimu. Prvo na šta me je podsetilo je strip "Škorpija", tu smo već videli oronuli Rim iz prošlih vremena i njegove stanovnike. Ali sama priča se dosta razlikuje.
Od Šerloka Holmsa naš glavni junak je preuzeo pelerinu i onu ludačku strast za prikupljanjem informacija (naravno, i uzgred pomenuto konzumiranje psihoaktivnih supstanci). Ali zato nema dugačkih objašnjenja "ko je zločinac",na kraju priče. Tu me više podseća na način na koji Dilan Dog radi istragu. Kao neko ko stalno luta Rimom, kao što Dilan luta Londonom, on već ima veliko predznanje kako se i zašto nešto dogodilo. Par razgovora ili pogleda, zvukova sa ulice i već se zna gde je zločinac.(Znam da je Bilota pisao i scenarije za Dilana, ali ih nisam čitao). Otkrivanje zagonetke i nije glavna stvar, uvek iskrsne neka nova, važan je život na ulicama i puno likova.
Priča ima umereno brz ritam, scene se smenjuju na svake 2-3 strane, likovi se razilaze i susreću, na kraju je sve povezano. traži se da se ponovo prelistava, gde se ono beše dogodilo, ko je šta rekao (Katalinina zavera o kojoj profesor predaje lepo se uklapa u priču o njegovom starom neprijatelju).Ali sve to bez pritiska i opterećenja. Možda bi taj deo išao lakše da smo prvo čitali "nulti" broj iz JDJP, ali i ovako se može sasvim lepo čitati.
Eto, nijednom nisam pomislio na "Skriveno lice", iako vizuleno podseća na taj strip, valjda zbog drugačijeg ritma. Manfredijeve priče su dosta sporije (nisam rekao i lošije, samo drugačije).
Napominjem da je ceo strip u boji, čitajući ovu diskusiju to nisam nigde jasno shvatio, tek kad sam ga prelistao u radnji.





ljepi pogled i mala recenzija..

pitanjce..dali je svaki strip priča za sebe ili su povezane..??

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".

Edited by - risbozg on 28/07/2018 21:47:44
Go to Top of Page

kublay
Starting Member



25 Posts

Member since 11/12/2007

Posted - 28/07/2018 : 22:03:19  Show Profile Show Extended Profile  Send kublay a Private Message  Reply with Quote
Teško je reći samo na osnovu dve epizode. Zlikovci su bili različiti, to jesu dve odvojene priče. Ali zato razne informacije o glavnim likovima saznajemo postupno, tu ima "nastavka". U prvoj epizodi saznajemo da glavni junak ima zakazano venčanje za 4 meseca, a u drugoj upoznajemo buduću suprugu. Takođe, postupno otkrivamo ko je profesorov verni saradnik (mladi i nestrpljivi Otone, koji noću planira revoluciju, a onda danju spava do podne). da ne otkrijem previše...
Videćemo nakon još 2-3 broja, dok se svi likovi postave na scenu.

zovi me kitty ljepotane!...nemam posebnih zahtjeva! jedan dan jedem kavijar, a drugi i mortadelu!
hm...a ja jedan dan jedem, a drugi možda...
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 28/07/2018 : 23:28:37  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Steta jedino kublay ovo sto si pisao, da nemamo prilike procitat prvo taj nulti broj iz JDJP, broj #28, a zadnji je izdan kod nas 24. Jel se zna mozda koliko ce Darkwoodu trebat vremena dok dodje do 28-ice?

Svakako cu si uzeti ovo :)

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

zlatan bihac
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7589 Posts

Member since 24/03/2009

Posted - 28/07/2018 : 23:42:24  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatan bihac a Yahoo! Message  Send zlatan bihac a Private Message  Reply with Quote
s obzirom na tempo, darkwoodu ce trebati godina dana da izda br.28...u najboljem slucaju mozda u proljece 2019..tesko prije...
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 28/07/2018 : 23:49:38  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Aha, hvala Zlatane :) vidio sam da ljudi bas i nisu zadovoljni tim ritmom JDPJ, da bi valjalo da malo ubrzaju.

Za ovaj Mercurio Loi vidim da vec u 9.mjesecu sljedeca knjiga, pa onda ritam svaka 4 mjeseca :)

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 28/07/2018 23:50:22
Go to Top of Page

sawitch
Advanced Member



Serbia
39117 Posts

Member since 17/11/2007

Posted - 29/07/2018 : 03:15:18  Show Profile Show Extended Profile  Send sawitch a Private Message  Reply with Quote
Pa da li onda citati ovo pre epizode iz JDJP ili ne?
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 29/07/2018 : 07:56:44  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Pa da li onda citati ovo pre epizode iz JDJP ili ne?



pa zbog usporednog tempa izdavanja ,dok darkwood izda taj broj JDJP ,ovaj serijal bude već davno rasprodan
pa si ti misli

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".

Edited by - risbozg on 29/07/2018 07:57:03
Go to Top of Page

zare80
Average Member



Serbia
584 Posts

Member since 22/09/2008

Posted - 29/07/2018 : 09:35:04  Show Profile Show Extended Profile  Send zare80 an AOL message  Send zare80 a Yahoo! Message  Send zare80 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sawitch

Pa da li onda citati ovo pre epizode iz JDJP ili ne?


Moze se sve razumeti opusteno. Moguce da u nultoj epizodi ima opisano nekih bitnih stvari iz proslosti, ali meni nije ovde nesto mnogo nedostajalo.
Go to Top of Page

zare80
Average Member



Serbia
584 Posts

Member since 22/09/2008

Posted - 29/07/2018 : 09:38:55  Show Profile Show Extended Profile  Send zare80 an AOL message  Send zare80 a Yahoo! Message  Send zare80 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

#13


Po ovoj naslovnici mi se cini da su price povezane, barem 2 i 13, ali videcemo.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 19/08/2018 : 12:12:13  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Mislio sam pričekati sa čitanjem prvog izdanja od ČK dok ne izadje taj #28 od JDJP, ali reko idem vidjet malo o čemu se ovdje radi, lako mogu opet pročitat ponovno kad jednog dana izadje i taj "nulti" broj.

Ljudi moji, ja ništa ovdje nisam skužio ne znam, da me sad pitate da vam ukratko prepričam radnju, ne znam uopće što bi napisao. Pročitao sam obje priče i nisam skoro ništa skužio. Možda moj nivo inteligencije nije dorastao ovom stripu reći će Valter i slični, "drž' se ti Reem Zagora i Bleka, tamo bar ne moraš ništa mozgat'"

U jednom trenutku sam mislio i da je ČK izmiješala stranice. Dizajn je vrhunski, hc, boja, cijena fenomenalna, ali meni ovo ne paše nikako. Neću dalje ovo uzimati i nije mi žao što sam uzeo, neka stoji u polici. Možda jednog dana budem ponovno čitao, možda promijenim mišljenje.

Jedina 2 osvrta koja sam vidio za ovaj prvi broj na forumu su itekako pozitivna, tako da nemojte uzimati moje mišljenje u obzir citirat ću kolege forumaše iz pdf-a "izdavački izlog" kako su oni doživjeli ovaj prvi broj:

quote:
Originally posted by danielp

Kupio i procitao juce. Nisam imao neka velika ocekivanja, posto mi se serijal JDJP ne dopada. 5 losih pa jedna dobra.
Takodje me i tematika grada Rima nije nesto interesovala...Naslovnica me nije privlacila...

Medjutim zezno sam se :) Strip je nesto najbolje od Bonelija sto sam procitao u zadnje vreme. Svi ovi novi serijali nisu mu ni prici. Skroz drugacije. Tok price, pripovedanje. Dobro odradjeni likovi. Procitao obe epizode u cugu. Odlicno!



quote:
Originally posted by zare80

Procitao, interesantan i zanimljiv strip koji nije tipican za Boneli pre svega zbog svoje dubine. Likovi zanimljivi i kompleksniji. Bas me interesuje kako ce prica dalje ici.




"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 19/08/2018 : 13:16:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Hvala tebi, ReemCP, na ostavljenom komentaru (i prenesenima od ostale dvojice kolega i kublayu još), da bar ima još netko tko kaže nešto o pročitanom jer je danas većina komentara totalno nevezana za radnju, netko neregistriran što uđe na forum iz naših komentara ne može ništa zaključiti. Sve u temama je zahvala izdavaču, obećanje da ćemo kupiti, potvrda da smo kupili, komentar crteža i naslovnice, koji prijepor s Curunirom oko prijevoda, spam i ništa nema o radnji ni okvirno rečeno, ni dublje analizirano s ocjenama kako ostavlja Spock recimo.

Ja sam naručio, mislim da ću odoljeti iskušenju i da neću čitati prije JDJP 28, ipak imam dugu listu, negdje ću ga u stranu maknuti ako ništa.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 19/08/2018 13:19:11
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12353 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 20/08/2018 : 08:18:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Nema problema Dwayne zao mi je sto mi se nije svidjelo, ne znam, valjda mi ne pase takav nacin pripovijedanja, pa neki monolozi koji su me smorili, znas onaj osjecaj kad citas neki strip i mucis se :( mozda tebi bude dobar, svakako cu mu dat sansu ponovnog citanja nakon sto izadje i taj nulti broj, ali zasad dalje ga necu kupovat.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 25/09/2018 : 14:41:46  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
#14
Scenarij: Alessandro Bilotta
Crtež: Massimiliano Bergamo
Naslovnica: Manuele Fior
Kolor: Nicola Righi

http://www.sergiobonelli.it/mercurio-loi/2018/09/25/albo/nascondino-1003480/

table:
http://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1537869126384.jpg--.jpg?1537869127000
http://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1537869127311.jpg--.jpg?1537869127000
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 03/10/2018 : 20:29:18  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Melusine





Merkurio Loi je mnogo šta: profesor, ljubavnik, filozof... ali pre svega je znatiželjna osoba. Ta ga znatiželja neizbežno dovodi u neobične i opasne situacije. Njegove beskrajne šetnje papskim Rimom XIX veka često se završavaju tako što se on uplete u mračne poslove nekog od brojnih tajnih društava. Njegov mladi asistent, Otone, i sam pripada jednom takvom društvu...

Prefinjene i uverljive priče ovog serijala plene pažnju čitalaca i dobijaju pohvale kritike zbog sugestivne italijanske scenografije, dinamične radnje i punog kolora.

U knjizi koja je pred vama nalaze se sledeće epizode serijala: 3. POZORIŠTE LUTAKA i 4. MASKIRANI KUVAR.

Autor: Bilota, Alesandro / Format: 14,5x20,5 / Br. str: 192

Merkurio Loi 2 će biti na Letećem startu do 3. do 6. oktobra po ceni od 870 dinara, u striparnici Čarobna knjiga u Dečanskoj 5 u Beogradu, striparnici Alan Ford na Novom Beogradu, Klubu čitalaca Čarobne knjige Bulevar Books u Novom Sadu i na našem sajtu. Posle Letećeg starta, cena u našim knjižarama i na sajtu će biti 1000 dinara a u ostalim knjižarama 1290 RSD.

Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1763 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 07/10/2018 : 04:21:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote
1# Rim, grad bezumnika
2# Zakon Odmazde
3# Pozorište lutaka
4# Maskirani kuvar



Alessandro Bilotta. S tim, tada nepoznatim mi imenom prvi sam se put susreo na stranicama Dylana Doga, i to u kratkoj priči "Planet mrtvih" objavljenoj u drugom broju Dylanove color fest edicije. Malo je reći da me tada oduševio tom pričom (kao i većinu talijanskih čitatelja), no više je u pitanju bila oduševljenost poznavanja glavnih elemenata serijala i njihovim povezivanjem u jednu drugačiju, ali jednako koherentnu i uvjerljivu cjelinu. Nekoliko godina kasnije, ponovno sam vidio Bilottin potpis u redovnoj priči DD #281/VČ 72 "Životni put". Unatoč tome što je ona bila krajnje prosječna, ta je priča krila ne toliko očigledne naznake talenta i velikog potencijala koje je taj mladi scenarist nosio u sebi. Toga je bilo svjesno i uredništvo Dylana Doga koje ne samo da mu je dopustilo da nekoliko godina kasnije prethodno spomenutu kratku priču "Planet mrtvih" pomoću naknadno napisanog prequela i središnjeg dijela te priče pretvori u trilogiju "Planeta mrtvih", već mu je još nekoliko godina kasnije dalo slobodne ruke da cijelu Dylanovu specijalnu ediciju preobrazi u serijal "Planet mrtvih" i bude njen glavni pisac. O tome koliko Billota obavlja dobar posao jasno govore tvrdnje Dylanovih fanova kako je taj serijal (koji još uvijek izlazi u Italiji jedno godišnje) nešto najbolje što se dogodilo Dylanu Dogu u zadnjih dvadesetak godina njegovog izdavanja.

Iako i sam spadam u fanove koje je "Planet mrtvih" oduševio, Bilotta me osvojio mnogo godina ranije u serijalu "Jedno doba, jedno priča". Njegova priča "Tamna strana mjeseca" objavljena u petom broju spomenutog serijala doslovno me izula iz cipela kao rijetko koji strip u zadnjih deset godina. Navedena priča mi i danas predstavlja jednu od dražih priča kojoj se svako malo vraćam. Nešto slabiji (ali i dalje izrazito visoki) dojam na mene je ostavila i druga Bilottina priča "Niko", također objavljena u tom istom serijalu kao njegova deseta priča .

Koliko god mi je Mercurio Loi na prvu djelovao prilično odbojno (što zbog "čudnih" naslovnica, a što zbog postavke, vremenskog razdoblja i mjesta radnje koji me nisu nimalo privlačili), odlučio sam mu dati šansu samo na temeljnu povjerenja kojima su me prethodno navedene priče "kupile". Ipak, i unatoč svemu tome sam i dalje bio izrazito skeptičan. I dalje sam očekivao, bio siguran da mi se Mercurio Loi neće nimalo svidjeti. Sada, dok u trenutku pisanja ovog paragrafa ponovno čitam prethodnu rečenicu, kroz glavu mi prolazi samo jedna misao: "Kako li sam samo bio u krivu!". A imajte na umu da to dolazi od osobe kojoj je takvo nešto jako, jako teško priznati.

Ako me "Tamna strana mjeseca" prije nekoliko godina izula iz cipela, onda me Mercurio Loi izuo iz njih još desetak puta jače, i to kontinuirano sve više nakon svakog novog pročitanog broja. A rekoh sebi "Pročitat ću samo jedan broj prije spavanja". Naravno, ništa od spavanja. Nakon prvog broja, nisam se mogao zaustaviti. U nekoliko sati, slistio sam ih sva četiri u komadu, i još se odlučio ustati kako bih napisao neki dojam o tome.

Ironično, teško mi je izdvojiti i nešto posebno napisati o svakom pojedinačnom broju, i to samo zato jer se ne osjećam sposobnim objasniti i staviti u smislene rečenice što me to je točno oduševilo. Vjerojatno ni sam tog još uvijek nisam svjestan. Štoviše, vjerojatno ću još nekoliko puta pročitati sve priče (jer one to u određenoj mjeri i zahtijevaju) i vjerojatno ponovno neću sa sigurnošću znati odgovor na pitanje što me to oduševilo. Znam samo da me Bilotta svojim maestralnim pristupom priči i scenariju natjerao da pobijem nekoliko svojih uvjerenja. Jedno od njih je da me nimalo ne privlače (štoviše, odbojna su mi) starija vremenska razdoblja i priče o njima, a uspio me tako lako uvući u svijet Merculio Loia kao da sam tamo, i još me k tome uspio zainteresirati za to razdoblje. Jednostavno rečeno, Billotin scenarij je istovremeno kompleksan koliko i lepršav. Natrpan je svime i svačime, a lako se prati i čita. Maestralan je, a djeluje kao da je lakoćom napisan. Teško je to točno opisati, ali možda mi je lakše priznati da jednostavno nisam sposoban to sročiti kako spada.

Ako bih ipak nekako probao u kratkim crtama opisati Mercurio Loi, opisao bih ga kao neku vrstu filozofski-intelektualno nastrojenog autorskog stripa koji ujedno to i nije, u kojem se autor poigrava svojim razmišljanjima dok istodobno pokušava pokazati kako je strip kao medij jednako sposoban stvoriti umjetnost koja može konkurirati, pa čak i nadići umjetnost ostalih medija s kojima ga se (nekad češće, a nekad manje) poistovjećuje. Štoviše, uvodnik trećeg broja nam upravo to i pokušava dati do znanja.

Mercurio Loi je ove godine na Napoli Comiconu dobio nagradu za najbolji serijal, a Billota za najboljeg scenarista, i to samo na temelju brojeva 4-7. Nakon pročitana prva četiri broja, nimalo ne sumnjam u zasluženost te nagrade. Osobno, ovaj mi je serijal (na temelju ova četiri broja) nešto najbolje od Bonellija što sam pročitao u zadnjih nekoliko godina. Tu sam frazu zadnji put iskoristio nakon čitanja Dragonera, no teška srca moram priznati kako Merculio Loi prije zaslužuje tu titulu, neovisno o tome što mi Dragonerov žanr i svijet puno više odgovaraju i uvijek bih ga bio spreman braniti kao draži serijal. Ipak, Mercurio Loi ima ono nešto što mi je uspjelo utažiti stripovsku glad, ali i ispuniti zadovoljstvom o pročitanom kao rijetko koji strip do sada. U pitanju je serijal koji je čudan koliko i smislen i koji stvarno zaslužuje opis "netipičan" u odnosu na ostale Bonelli serijale.

Suzdržat ću se od davanja ocjena jer bi sada pod ovolikim dojmom lupio desetke za sve četiri epizode. Ipak, nešto mi govori da će mi se ocjene za nekoliko dana, tjedana, mjeseci minimalno promijeniti. Ako ništa drugo, siguran sam da četvrta epizoda zaslužuje čistu desetku i teško mi je zamisliti da će naredne priče biti još bolje. No iskreno, ovo je jedan od rijetkih trenutaka kada bih volio da sam u krivu, i to (nadam se) u istoj mjeri koliko sam bio u krivu i kada sam pomislio da mi se Mercurio Loi neće svidjeti. A vjerujte mi, teško mi je riječima opisati koliko li sam samo bio u krivu!

Uglavnom, istinski se radujem narednim brojevima (još jednom, veliko HVALA Čarobnoj knjizi), a istodobno se i nadam da će Bilotta svojim neospornim talentom i dalje nastaviti probijati granica svoje kreativnosti.
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 07/10/2018 : 10:32:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Nemam baš isti ukus kao Sarghan ali se nadam da će Mercurio Loi biti jedna od dodirnih točaka naših ukusa.
I veliko ti hvala za ovaj komentar, ovo očekujem od većine forumaša, osvrt na pročitano a ne vjerujem da su strip pročitala tek dvojica-trojica.

loading...
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000