forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Oda Kirihitu 1 i 2
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 02/11/2020 : 23:48:47  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Moja prva manga. Nisam nikad pomislio da ću se prihvatiti mangi iako je moj omiljeni Nathan pun referenci iz raznih mangi. Još su me k tome upozorili da bi Oda Kirihitu mogla biti too much za sami početak, ali ipak je izbor pao na ovaj strip s obzirom da kompletni Adolf nije dostupan, a Taniguchi mi se u startu činio, da tako kažem, "premekanim".

I sad, nakon drugog čitanja mogu samo zaključiti da je Tezuka vrhunski majstor stripa. Manga koja te jednostavno tjera da je u jednom danu slistiš iako stripove većinom čitam po nekoliko dana. Japanci su baš otkačen i perverzan narod što je valjda normalno u njihovoj kulturi. Nekoliko brutalnih scena mi se često vrte pred očima, ali bez obzira na to Tezuka vrhunskim scenarijem ostavlja čitatelja bez riječi ispresjecajući više tema na baš dojmljiv način. I ta medicinska tematika kao jedna od tema svakako da me je privukla budući da sam iz te struke. Crtež čudan i ne baš dojmljiv, ali navikneš se.

Već u startu bingo i ocjena:

9,5/10



Nis' ti doktor, tis' zubar:D:D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 03/11/2020 : 00:06:27  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Oš mi prodat jedinicu? ;)




AUU, samo posudba igra

pogledaj si ovdje

https://newhopeumc.info/ubojstvo-u-berlinu.html

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".

Edited by - risbozg on 03/11/2020 00:11:50
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 25/11/2020 : 14:21:21  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Nema idealnijeg stripa za čitanje za vreme korone od štiva u kojem doktori muku muče da pronađu lek za misterioznu zarazu koja pretvara ljude u deformisane osobe psolikog izgleda
Reč je o svojevrsnoj de-evoluciji gde se ispoljava naš iskonski strah da ćemo se jednog dana vratiti u primordijalno stanje, kao što je i jaka kritika društva koja svaki fizički defekt etiketira kao nešto čudovišno od čega treba da se zazire

U ovom medicinskom trileru Tezuka je opleo po njemu bliskoj struci, iako bi ideal lekara trebao biti da rade sve u svojoj moći da spasu druge u ovom stripu autor je ogulio i na videlo prikazao svu sebičnost od koje može "oboleti" jedan doktor
Čak i kada svi dokazi upućuju na jednu stranu oni tvrdoglavo teraju po svome iz ličnih interesa koji su samo njima bitni, a sve zarad uspona na političkoj društvenoj lestvici

Iako strip broji 800+ stranica čita se veoma lako, pitak sadržaj koji se jednostavno guta i koji te tera da nastaviš dalje i saznaš epilog priče
Pored sjajnog crteža, ovo mi je najveći atribut ovog autora, kada jednom počneš da ga čitaš ne ispuštaš knjižicu iz ruku

Ima par stvari koje mi smetaju doduše. Crnci, žene i seljaci su prikazani na najstereotipniji mogući način što je potpuno suludo uzimajući u obzir samu ideju stripa gde se govori o pacijentima koji zbog fizičke mane bivaju izopšteni iz društva
Ali otpisaću ovo činjenici da se čita nešto što je staro 50god

Sve u svemu, Kirihito je položio ispit iz teorije drugog čitanja i ovo je strip kojem ću se ponovo vraćati
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 20/07/2021 : 12:28:40  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
1.knjiga

Moj prvi susret s Tezukom i zasada je vrlo intrigantno.
Sviđa mi se što je u ovu priču Tezuka postavio liječnike kao glavne aktere, budući da je i on sam liječnik te tako stvorio prostor za prikaz te struke i iscrtavanje kritika i raznih stereotipa koji se vezuju za nju.
Glavna radnja i tema ovog stripa je zapravo biti različit, u očima mnogih "defektan", biti odbačenik i kako se nositi s time. Šteta je da se zasad nije jače izrazilo to kako ljudi sa strane doživljavaju ljude promijenjene neobičnom bolešću u stripu, taman bi dobio još jednu ljudskiju nijansu. Puno prostora u stripu se posvećuje scenama visokog tempa u kojima se likovi utrkuju s vremenom da nešto pronađu ili jednostavno bježe od nevolja.
Baš kao i Taniguchi u Vrhu bogova, i Tezuka ovdje u duhu japanske kulture i mentaliteta iscrtava taj aspekt visokih osobnih ambicija koje u ovom stripu dosežu karikaturalno uzvišene odlike.
Posebne pohvale i za Tezukin stil. Od ozbiljnog i mrkog stila, preko katkad otkačenih prizora likova pa sve do tjeskobnih i izrazito artističkih formi, crtež ovdje nikad ne dosadi.
Sve u svemu, Kirihito je zasad jako dobar strip i drži interes. Jako se brzo čita, a nije da nema scena gdje treba zastati i gdje vas uhvati " na krivoj nozi". Konačni dojam će uvelike ovisiti i o 2.dijelu kojeg se nadam vrlo skoro i pročitati. Zasada, jako dobro, ali s prostorom za napredak.
4/5

I sell the fact that I can't be bought

Edited by - don_draper on 20/07/2021 12:29:56
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 26/07/2021 : 15:21:27  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
2.knjiga

Tezuka suvereno nastavlja tamo gdje je zadnje stao.
U ovom dijelu dobiva se još više uvida u medicinski svijet čiji je član i sam autor inače. Puno toga se ovdje vrti oko profesionalnog ugleda i što su ljudi spremni učiniti za njega, a manje o osnovnoj temi odbačeništva. Što nije nužno loše jer pokazuje koliko je strip bogat temama i materijalom za razmišljanje.
Čitajući cijeli serijal nedostajalo mi je nekih značajnih trenutaka u kojem čovjek zastane i razmisli o svemu. Previše često kroz strip vozimo brzim Tezukinim ritmom, uz povremeno karikaturalni crtež te se ključni trenuci radnje ne poentiraju onako kako mislim da bi mogli. Drugim riječima, značaj pojedinih događaja u radnji je dosta relativiziran kontekstom u kojem se nalazi.
Također, jedna škakljiva primjedba, ali konkluzija samog serijala možda nije otišla u smjeru koji sam očekivao i priželjkivao. No, to je zanemariv prigovor budući da poštujem autroa i njegove ideje te mislim da je on tako najbolje vidio u datom trenutku.
Sve u svemu, veoma dobar serijal i mislim da nitko neće požaliti čitajući ovo. Puno očekujem i u budućnosti od Tezuke, čak i bolje od ovoga, ali ovo je bila i više nego dobra uvertira u njegov opus.
4/5

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 26/07/2021 : 18:09:40  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Ne znam, meni Kirihito pored Phoenixa više dođe kao kulminacija, a ne kao uvertira u Tezukin rad. To mi dođe kao da neko od Moora prvo iščita From Hell pa onda pređe na Providence i Halo Jones

Ali OK videćeš i sam možda će kod tebe biti drugačiji utisci
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/07/2021 : 19:31:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Ne znam, meni Kirihito pored Phoenixa više dođe kao kulminacija, a ne kao uvertira u Tezukin rad.



+1
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/07/2021 : 19:33:20  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Kulminacija je Adolf, a i Buda je bolji od Kirihita.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 26/07/2021 19:34:53
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 26/07/2021 : 20:32:15  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Ne znam, meni Kirihito pored Phoenixa više dođe kao kulminacija, a ne kao uvertira u Tezukin rad. To mi dođe kao da neko od Moora prvo iščita From Hell pa onda pređe na Providence i Halo Jones

Ali OK videćeš i sam možda će kod tebe biti drugačiji utisci



Što se tiče opusa Tezuke lako moguće da je Kirihito kulminacija. Meni ovako po nekom čitalačkom redoslijedu je dopao kao uvertira. Uostalom, Fibra je prvo izbacila Adolfa i Kirihita, pa onda Buddhu, MW i Ayako, tako da mnogima su ovdje Kirihito i Adolf bili prvi susreti s Tezukom.

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 10/12/2021 : 19:02:53  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto


*jako mi je interesantno i Tezukino dodirivanje (i poznavanje) hrišćanstva i teksta iz Biblije,i pohvalno je kako je to iskoristio u stripu.Dobro,nije Tezuka napravio ovde ništa duboko,ali svakako to nismo ni očekivali od čoveka iz totalno drugog podneblja,kulture i duhovnosti.



Kršćanstvo je u Japanu prisutno skoro 500 godina. Premda se malo Japanaca izjašnjava kao kršćani, većina njihovih vjenčanja danas se odvija u kršćanskom obredu. Od slavnih primjera, recimo Toshiro Mifune (Yojimbo, ne zec već japanska preteča Clinta Eastwooda) je bio kršćanin.

Rani dani kršćanstva u (fikcijskom) Japanu su kulisa stripa Klan Otori kojeg je ove godine objavio Bookglobe: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=52396#0

Što se Tezuke tiče, premda se ne spominje da se sam iznjašavao kao Kršćanin, očito je bio zainteresiran za tu temu, jer glavni protagonist u MW je katolički svećenik.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3429 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 10/12/2021 : 20:55:15  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Pa sad, iako je istina da se neka venčanja održavaju u crkvi zapravo većina se održava u maloj kapelici koja je uglavnom u sklopu hotela ili restorana i koja je samo dizajnirana da izgleda kao crkva, ona nema funkciju crkve i tamo nema sveštenika niti vernici mogu otići da se pomole. Trend da se japanci venčavaju kao hrišćani više proizilazi iz pragmatičnih razloga negoli duhovnih ili običajnih jer njihova tradicionalna venčanja sa kimonima i jukatama su često nerealno skupa, a i mladi ljudi pokazuju tendenciju da se venčavaju na hrišćanski način jer im venčanja koja se viđaju po američkim serijama i Holivudu deluju "kul".

A bolje da ne ulazimo u to da milioni japanaca Božić poistovećuju sa odlaskom u KFC i naručivanjem korpe piletine (ovo je toliko popularno da je neophodna rezervacija od mesec dana unapred) Božić u Japanu je običan radni dan, a ako bi neko došao u Japan dan posle Božića ne bi mogao ni primetiti da je bio Božić jer oni ukrase skidaju momentalno nakon završetka ovog "praznika". Jedino što je isto kod nas i kod njih je ta užasna moderna komercijalizovana verzija Božića da sve prodavnice davaju popuste i da su gužve po šoping centrima velike jer kakav je to Božić ako se "povoljno" ne uzme neka tehnika jel
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 10/01/2022 : 20:55:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Upravo dovršio i drugu knjigu, odlično odlično odlično!!! Daj mi još Tezukeeee :)))))
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 10/01/2022 : 22:06:09  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chui

Upravo dovršio i drugu knjigu, odlično odlično odlično!!! Daj mi još Tezukeeee :)))))



Ayako...

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 11/01/2022 : 10:03:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by risbozg

quote:
Originally posted by Chui

Upravo dovršio i drugu knjigu, odlično odlično odlično!!! Daj mi još Tezukeeee :)))))



Ayako...


To čuvam za ljetnu plažu jer je samo jedna knjiga pa se lako nosi na more

Edited by - Chui on 11/01/2022 10:03:44
Go to Top of Page

don_draper
Advanced Member



3648 Posts

Member since 08/06/2018

Posted - 11/01/2022 : 13:46:33  Show Profile Show Extended Profile  Send don_draper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chui

quote:
Originally posted by risbozg

quote:
Originally posted by Chui

Upravo dovršio i drugu knjigu, odlično odlično odlično!!! Daj mi još Tezukeeee :)))))



Ayako...


To čuvam za ljetnu plažu jer je samo jedna knjiga pa se lako nosi na more



I naslovnica je bas...ljetna

I sell the fact that I can't be bought
Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 11/01/2022 : 17:04:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
quote:

I naslovnica je bas...ljetna


Go to Top of Page

Chui
Average Member



924 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 12/10/2023 : 14:18:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Meni je osobno ovo najbolji Tezuka od svih dosadašnjih Fibrinih. Zapravo jednako mi je odličan kao Adolf al je za jednu knjigu kraći pa zauzima manje mjesta pa ipak pobjeđuje za jedan prst haha.
E i sad vidim da je rasprodan, oba dijela. Markos jel ima kakvih planova o reprintu? Nadam se da ima još zainteresiranih eh.
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
14933 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 12/10/2023 : 14:43:11  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chui

Meni je osobno ovo najbolji Tezuka od svih dosadašnjih Fibrinih. Zapravo jednako mi je odličan kao Adolf al je za jednu knjigu kraći pa zauzima manje mjesta pa ipak pobjeđuje za jedan prst haha.
E i sad vidim da je rasprodan, oba dijela. Markos jel ima kakvih planova o reprintu? Nadam se da ima još zainteresiranih eh.



Odličan..ali ipak Adolf pa Oda pa MW

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 13/10/2023 : 08:42:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Chui

Meni je osobno ovo najbolji Tezuka od svih dosadašnjih Fibrinih.


I meni je (bez osobno 😂) Kirihito najbolji Fibrin Tezuka. Ostali su vrlo dobri.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 13/10/2023 : 09:05:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Osobno se slažem s frendom Zulom.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6857 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 13/10/2023 : 09:39:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
I ja se slažem s vama. Osobno ili ne, kako vam je draže.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 13/10/2023 : 10:40:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Ja se ne slazem, nije bolji od apolonove pjesme.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 13/10/2023 : 11:22:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Od Fibrinih OT stripova Apolonova samo ispred Dororoa i možda MW.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 13/10/2023 : 11:36:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ovakve izjave pored živog Buddhe... Ccc.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 13/10/2023 : 11:39:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Budu nijesam konzumirao, apolon mi je najbolji tezuka kojeg sam citao. Onda adolf i oda...podjednaki.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000