forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Orka sp. 29 Brodeckov izvještaj
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 07/01/2017 : 00:49:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Preporuka. Krasno ga je citati uz kamin dok je vani -5 s orkanskom burom ode u Splitu. Iman pravu atmosferu za toliko hvaljeni izvestaj. Manu napokon normalno crta noseve . Anderer je, fizicki, pretpostavljam Manuov autoportret u neku ruku. Jedino mi smeta, sto su i neki spomenuli, i prikaz nacista...strip gubi na ozbiljnosti...nepotrebno.


Predviđam mu strip oskara za 2016.
9/10

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.

Edited by - Zagor-te-nay on 07/01/2017 00:52:19
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7845 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 07/01/2017 : 15:05:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

quote:
Originally posted by ken2
ja sam to shvatio ovako, ne kažem da je točno

mali, obični ljudi tu su egzekuciju obavili na jednak način kako obavljaju klanje domaćih životinja
to znaju kako se radi i tako su napravili
kao nešto što nije ugodno, ali mora se
uredno, čisto i zastrašujuće
a dao je i mig tko je bio glavni




Mnogo je dublje i odvratnije.
Kada je Brodeck odveden od strane starješine da vidi svinje?
Onda kada je tražio da vidi Andererovo tijelo, zar ne?
I što mu je kod svinja starješina pričao?
Kako ove sve melju i proždiru i ne pitaju.
Mislim da je kristalno jasno što se dogodilo s Andererovim tijelom,
zar ne?
A slika na kraju je podsjetnik što će ljudi napraviti sa svinjama
koje su se tako fino pogostile. Pojest će ih. A u kontekstu
svega to je kao da Anderera nisu samo ubili već su ga i požderali.




tek sad vidim tvoj post
naravno da je sasvim jasno gdje je završilo tijelo
mislim da u larcenet nije ništa skrivao
a i svinje su sigurno pojedene, pa se može i takav zaključak izvesti

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

bonjovi4ever
stripovi.com suradnik



Croatia
1296 Posts

Member since 09/10/2007

Posted - 15/01/2017 : 00:26:13  Show Profile Show Extended Profile  Send bonjovi4ever a Private Message  Reply with Quote
Ovo je (većinom) iz romana "Brodeckov izvještaj"; Claudel je fenomenalan pisac, a meni automatski ovako inspirativno napisani odlomci (kontemplacije) ostaju u sjećanju pa ih imam potrebu prepisati. Kome se dopao Brodeck (bilo Claudelov roman ili Larcenetova adaptacija), dosta dobar je i od istog autora roman "Sive duše", može se tematski izvući mnogo paralela s "Brodeckovim izvještajem" ;)
P.S. U obližnjoj gradskoj knjižnici od sredine 2013. nitko nije posudio Brodecka (a i prije toga svega nekoliko puta). "Sive duše" slični slučaj, "Istragu" je netko uzeo jedanput 2014., a "Mirise" sam pak ja prvi put posudio, nitko ih nije nanjušio (tj. uzeo sam sve od Claudela). Mada ne bi trebalo, i dalje me začudi kak' takve odlične knjige kod nas prolaze totalno neprimijećeno...

„Uvijek sam imao poteškoća kad sam želio govoriti i izreći svoje najdublje misli. Radije pišem. Tako mi se čini da riječi postaju vrlo odmjerene, da mi dolaze jesti iz ruke poput malih ptica, da od njih radim gotovo sve što hoću, dok mi pri pokušaju da ih govorom povežem one bježe.

Imam osjećaj da nisam stvoren za svoj život. Želim reći da moj život sa svih strana prelazi preko rubova, da nije skrojen za čovjeka kao što sam ja, da se puni s previše stvari, s previše događaja, s previše bijede, s previše pukotina. Možda je to moja greška? Možda sam ja taj koji ne zna biti čovjek? Koji ne zna uzeti i ostaviti, probrati. Ili je to možda greška vremena u kojem život, koje je poput golemog lijevka u koji se slijeva suvišak dana, sve ono što se reže, guli, razbija i odvaja. Gdjekad osjećam da će mi glava eksplodirati, poput tempirane bombe.

Često je upravo to ono najstrašnije: biti sam, neke to može odvesti do neobičnih razmišljanja, do podmuklih i iskrivljenih gubilišta.

Čovjek je životinja koja uvijek počinje ispočetka.' Ali što to neprestano počinje ispočetka? Svoje pogreške ili gradnju svojih krhkih vješala koja ga gdjekad uspijevaju podići na dva prsta do neba?

Tako je čudan ljudski život. Jednom kad u njega upadnemo, često se pitamo što tu radimo. Možda se zbog toga neki, koji nisu tako lukavi kao drugi, zadovoljavaju time da samo malo gurnu vrata, da bace pogled, a kada vide što je iza njih, dobiju želju da ih što prije zatvore.

Možda oni imaju pravo.

Smrt nikada nije teška. Ona ne traži ni junake ni robove. Ona jede što joj daju.“

“Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with experience.” - Mark Twain
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 21/01/2017 : 09:41:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
strip nije tezak koliko je teska tema kojom se bavi

preporuka izdavaca je znacajno uticala da kupim, cak vise nego prethodno zadovoljstvo radom autora

ambalaza proizvoda je dobro uradjena sto je vec standard za fibru

licno u poslednjih par godina izbegavam teske teme, teske filmove, mracne knjige itd ali ovde nema puno pritiska te vrste centralnoevropskog mraka

pamticu strip po scenama ubijenih zivotinja i to je nesto sto me je duboko potreslo, zatim po razresenju... svima na balkansim prostorima je ono razresenje tako domace... neki autoritet neciji trud i neciju muku resi bez mnogo razmisljanja, mada iskreno tako ispade i najbolje

vraticu se ovome kad prodje malo vremena


sangue navajo
Go to Top of Page

Zula
Average Member

669 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 26/01/2017 : 16:04:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Zima. Oko mene je sve ledeno i hladno mi je. Čitam strip. Zima izlazi iz njega. Stavio bih neku krpu na glavu da mi ne puše toliko. Prsti su mi se smrzli. Hladnoća je već uhvatila vukove i lisice, neke leptire, konja i magarca…
Čitam kako žive oni koji su daleko od svega, kako se svi koji su išta lako pretvaraju u ništa.
Strah i očaj vrebaju me iz stripa.
Što ako pročitanim postanem drugačiji? Nemojte nikome reći da se svega dobro sjećam i da nešto osjećam…

Hladnih 10/10

Strip je opasno drugačiji, strah me za njega…

Edited by - Zula on 26/01/2017 16:06:05
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 01/02/2017 : 15:42:03  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
nije me pogodija.
crtež fenomenalan i papir isto.
da je barem vaki upotrebljava u orkama.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 01/02/2017 : 16:09:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

nije me pogodija.
crtež fenomenalan i papir isto.
da je barem vaki upotrebljava u orkama.



Koji qurac si ga cita sad kad je juzina? Triba si ga citat kad je bila ledara neki dan il bar tramuntana lagana...ovako...

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25747 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 01/02/2017 : 16:27:25  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
ma nema veze vrime ništa sa tim.
ne vidim ništa specijalno u ovom stripu(osim crteža i papira).

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 01/02/2017 : 16:36:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Vrati se ti tvojim bajkama i sagama... I isprid kuće stavi kojeg lava i labuda keramičkog, njih 10-ak onako.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 03/02/2017 : 18:08:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
Ima par odličnih scena u ovom stripu (sa svinjama/leptirima, ili monolog svećenika, ili prva i zadnja sličica s klanjem životinja), ali mislim da se ovdje ipak slažem s jaki(je)m.

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

zarmix
New Member



254 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 04/02/2017 : 11:08:45  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
Strip Brodeckov izvještaj duguje mnogo književnom predlošku, nagrađivanom romanu Philippea Claudela, višeslojnoj, nesvakidašnjoj, uznemirujućoj priči, koju je Larcenet fantastično vizualizirao, obogatio i zapravo nam pokazao što sve može strip kao medij. Prije čitanja stripa pročitao sam knjigu tako da nisam imao problema s razumijevanjem fabule koja izvorno poprilično vijuga/putuje među nekoliko vremenskih razdoblja. Faktor iznenađenja je izostao, no možda sam zbog toga više pažnje mogao posvetiti crtežu.

Čitao sam samo Larcenetove stripove koji su objavljeni kod nas i Freuda na divljem zapadu od Darkwooda. Nakon karikaturalnih, ali sjajnih Svagdanje borbe i suradnje s Ferriem, Blast je napravio velik odmak u grafičkom izrazu, no Brodeckov izvještaj podiže letvicu još više. Neke table spadaju u najbolje ikad nacrtano u stripu. Larcenet pomno odabire alat kojim što radi, npr. životinje su urađene ljepše i mekše od ljudi, što nije slučajno za ovu priču.

Usporedio bi Brodeckov izvještaj s Mooreovim From Hell. Slična crna gusta atmosfera. Studioznost. Remek djelo. Toliko ozbiljno da mete pod s posljednjim skepticima koji smatraju strip ružnim pačetom likovnosti i grafizma. Sitne Dürerovske šrafure za današnji strip neobično dorađenih sličica svako malo bljesnu. Ne znam što više privlači pažnju, crtanje bjelinom po crnoj podlozi ili kombinacija širokih poteza četke uokvirenih savršeno preciznim tankim linijama bez najmanje greške u kompoziciji, perspektivi, anatomiji. Posebno su dojmljiva lica, portreti ljudi u zabiti. Nema izvlačenja ovdje, samo golemi trud koji pršti sa stranica. I te ptičice naokolo kao zaštitni znak.

Horizontalni format knjige daje arhaičan štih, podsjeća me na Maurovića. Samo je Brodeck nešto kraći, a širi. Izdanje Fibre ... paleoultimativno.
Jedino nisam siguran, da li se radnja odvija u pokrajinama Alsace i Lorraine u današnjoj Francuskoj koje su bile jedno vrijeme u sastavu Njemačke?

Edited by - zarmix on 04/02/2017 20:19:00
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1192 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 04/02/2017 : 13:07:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Prečitao sam previše ozbiljne literature, da bi bio brzo pogođen i slažem se sa Optijem malo više. Poruke ovoga stripa nisu ništa novo. Ovde je puno klišeja koji se preozbiljno shvačaju (vojnici fašisti monstrumi, planinska zabit sa idiotskim stanovnicima, stranac na kojeg se idioti okome). Onda je ritam prespor, ne trebaju svugde stanke sa razgledanjem krajolika i detajli ozbiljnih od vremena i prostora sjebanih faca. Strip nije literatura, da možeš pretvarati duge opise krajolika i prirode i faca u detajlno nacrtane sekvence praznoga hoda, strip ima drukčiji ritam priče. Zaustavljanje kamere zbog ničega što bi pomoglo priči je opet znak, da se strip i autor ovde preozbiljno shvaća.

Blast > Brodeck.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

goksi
Senior Member

Serbia
1940 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 25/02/2017 : 12:49:27  Show Profile Show Extended Profile  Send goksi a Private Message  Reply with Quote
Laguna će uskoro izdati ovaj roman Filipa Klodela.
Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 25/02/2017 : 18:02:24  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
Laguna ga je izdala pre nekoliko godina

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

goksi
Senior Member

Serbia
1940 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 25/02/2017 : 21:18:12  Show Profile Show Extended Profile  Send goksi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by karven

Laguna ga je izdala pre nekoliko godina



Onda je ovo drugo izdanje
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5100 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 01/03/2017 : 20:28:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
Da i ja ostavim koji komentarčić za strip album 2016. godine;)
Brodeckov izvještaj nema priču koja bi mene oborila sa nogu jer se radi o žanru koji me jednostavno ne može toliko uvući u sebe, no kakogod, lagao bih kada bih rekao da nisam uživao u čitanju ovog stripa.
Radnja stripa se odvija sporo, a često je još više razvučena vinjetama ili cijelim stranama na kojima su nacrtani zimski krajobrazi ili raznorazne životinje u tom zimskom ambijentu, no to nije minus ovom stripu, već nasuprot...to je nešto što stvara atmosferu i nema čitatelja koji neće osjetiti tu divljinu, zimu i hladnoću prezentiranu ovim predivnim savršeno kadriranim crtežom. Nekim stranama stripa na kojima nema ni slova teksta ćete se diviti i više minuta.
Scenarijski gledano, Brodeckov izvještaj također nema mane...prikaz prošlosti i sadašnjosti u stripu su izbalansirani upravo onako kako treba, a u kombinaciji sa crtežom ćete osjetiti svaku ljudsku emociju, strah, ljubav prema obitelji, nemoć....dakle priznajem, uživao sam u ovom stripu!;)
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 30/03/2017 : 17:18:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Upravo pročitao i ne pada mi na pamet da sad ostavljam konačni sud, tj. dajem ocjenu i komentar u recenziji. Okvirno: nisam pogriješio što sam kupio ali da je strip nešto bombastično definitivno nije. Treba ovo da se "slegne" a vjerojatno još i bolje opet pročitati za 2-3 tjedna. Komplicirano je to kad je strip adaptacija romana a ja roman nisam pročitao tako da ne mogu dati sud koliko je to dobro preneseno ali nije (mi) bitno. Ipak, neki dojmovi se mogu iznijeti tako da ima spojlera.

Prvo, crtež me ne obara s nogu, kao bonellijevac ga mogu usporediti s Ortizovim ali ovo je Ortiz na kvadrat, previše je zacrnjeno koliko god to pristajalo turobnoj atmosferi. Inače, najmanje mi se dopadaju slične ružne face domaćih seljaka, na 1-2 mjesta sam se morao udubiti da vidim tko je tko uopće.

Razvučeno jeste ali ne toliko da bi trebalo dizati neku pompu, jednostavno okom brže preletiš slike bez riječi i amen. Očekivao sam žešći završetak od paljenja izvještaja i poruke Brodecku da nauči zaboraviti. A koliko god bilo simbolike u njegovoj smrti, pukim čitanjem kod mene prevladava dojam da je Anderer, svojim ponašanjem i šuteći o svom identitetu, sam potaknuo seljake da mu daju ime "Onaj drugi" i doživljavaju kao trn u oku. Jednostavno se, htijući ili ne, igrao tankim živcima rastresenih ljudi, ljudi nečiste savjesti. Eto, tako im ja malo "perem ruke" ali zaista sam očekivao Anderera kao običnog čovjeka a ovaj to definitivno nije bio. Također, kako netko reče, očekivao sam više istrage i mistike. No, stvar koliko toliko ispravljaju prejaki dijalozi i poruke koje ostavljaju.

I da zašećerim, mislim da ima istine da strip više godi čitati na nekoj niskoj temperaturi nego iznad +20. A izdanje je perfektno, kutija funkcionira i svaka čast za nju.

P.S. Jedna je dilema ovako na prvu ostala, vremenski razmak između Diademeove i Andererove smrti. Tu me prijevod na jednom mjestu zbunio.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 30/03/2017 17:21:02
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 01/06/2017 : 12:13:01  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Bio prošli tjedan u Barceloni, naletio na španjolsko izdanje ovog stripa. Slično Fibrinom, samo bez kutije, cijena 50% viša.



Go to Top of Page

Nostromo
Junior Member



Croatia
476 Posts

Member since 16/12/2008

Posted - 01/06/2017 : 21:58:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Nostromo a Private Message  Reply with Quote
Jedino što me nervira u vezi ovog fenomenalnog stripa je to što sam bio idiot i kupio ga u Algoritmu. Kao da sam taj novac bacio u bunar.

There Is a Light That Never Goes Out
Go to Top of Page

RadioClash
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1670 Posts

Member since 20/11/2015

Posted - 01/06/2017 : 22:57:08  Show Profile Show Extended Profile  Send RadioClash a Private Message  Reply with Quote
I to dvaput.

"I’ll have two number 9s, a number 9 large, a number 6 with extra dip, a number 7, two number 45s, one with cheese, and a large soda."
Go to Top of Page

Nostromo
Junior Member



Croatia
476 Posts

Member since 16/12/2008

Posted - 01/06/2017 : 23:20:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Nostromo a Private Message  Reply with Quote
:-)

There Is a Light That Never Goes Out
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 13/06/2017 : 10:11:11  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Slijedi moj osvt na strip koji ima neksplicitnih SPOILERA.

Brodeckov izvještaj je žestoka osuda ksenofobije. No to je jasno već iz sinopsisa. Interesantnije je proučiti glavni lik, koji je jedini bitan u cijeloj priči, ostali uglavnom služe samo kao simboli.
Kakav je dakle Brodeck i kakvu nam poruku šalje?
Brodeck je pasivni pacifist. Naneseno mu je toliko zla i nepravde da bi Clint Eastwood već odavno cijelo selo prebojao u crveno i preimenovao ga u "Pakao", no Brodecka osveta ne zanima. On je "pas BrodecK", koji ne reagira, koji preživljava tako da šuti i trpi.
Brodeck ne pripada krdu i ne razmišlja kao krdo, što je osobina u kojoj se mnogi od nas vole prepoznati, te nam je on (skupa sa svojom obitelji) prestavljen kao jedini pravi pozitivac u priči.
No pitanje je što bi taj i takav Brodeck napravio u ključnoj situaciji priče. Brodeck je cijelo vrijeme uglavnom pasivni promatrač, on nikad ne donosi odluke već ide linijom manjeg otpora. U logoru je završio jer su ga tamo poslalu drugi, ne zato jer se aktivno odupirao režimu, u logoru se nije usprotivio autoritetima koji su ga ponizili koliko god se ljudsko biće može poniziti, kad se vratio kući i saznao što se dogodilo u njegovom odsutstvu odlučio je sve ignorirati, a na Događaju oko kojeg se vrti priča nije bio prisutan.
Što bi dakle Brodeck koji će radije preživjeti tako da bude pas nego se usprotiviti napravio da se te večeri ranije zatekao u gostionici? Bi li se usprotivio mnoštvu, pružio aktivni otpor i time vjerojatno završio kao Anderer? Ili bi opet bio pasivni promatrač sa strane?

Na kraju, epilog kojem je sve vodilo i koji je bilo lako predvidjeti nam šalje poruku koja je prilično pasimistična ako je projiciramo na vlastito okruženje: ako se nikako ne uklapate u sredinu u kojoj živite, pokupite stvari i otiđite, otpor nema smisla.
Go to Top of Page

Albino
Starting Member



Serbia
49 Posts

Member since 05/07/2016

Posted - 19/06/2017 : 10:41:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Albino a Private Message  Reply with Quote
Davati bespotrebna obrazloženja zašto je ovaj strip dobar nema puno smisla. Nalaziti mane ovakvom delu , iako ih sigurno ima, još je više besmisleno. Znao sam šta kupujem , očekivao sam remek delo .Ali nisam očekivao da ću se stalno vraćati ovom crtežu. Nisam očekivao da ću biti OVAKO hipnotisan ovim stripom.

Spisak postoji!
Go to Top of Page

Aco
stripovi.com suradnik



Slovenia
6027 Posts

Member since 29/11/2001

Posted - 06/08/2017 : 08:48:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit Aco's Homepage  Send Aco a Private Message  Reply with Quote
Jak strip, snažan i mračan. Možda na trenutke malo previše razvučen ali jo uvijek vrhunski. Mada me Blast više oduševio, priznajem.

Bond.James Bond.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 06/08/2017 : 09:51:07  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

Blast > Brodeck.
+1


Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000