forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Western
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 15/03/2017 : 16:32:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
zato i pitam, tu i tamo ti je boja "pojela" crni potez, sto mi vise smeta nego ove svjetlije linije.
Crni layer iznad ostalih, na multiply mode, i onda dole boja, ispadne profesionalnije. s tim da mozes na vrhu staviti jos jedan lejer recimo ako sunce probija preko konture ili za neki poseban efekat.

https://www.facebook.com/TiitvojCrnjak
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 20/04/2017 : 16:41:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Ovaj dio je inace malo tricky u stripovima, dakle bukvalno ovaj, kad je radnja u saloonu i likovi igraju karte :)
Na kraju se cesto sve svede na seriju kadrova sa pola figure, nacrtanih na visini njihovih ociju, pa nakon par slicica, a pogotovo nakon dvije stranice, postaje monotono.
Pogledaj kako je to Giraud rjesavao (ok, znam da je on najveci, i znam da nije lako): gornji rakurs sa tavanice na sto, detalj ruku sa kartama i u pozadini drugi lik, detalj ociju, silueta-kulisa jednog lika s drugim likovima u drugom planu, kadar na plesacice ili pijanistu koji nemaju nikakve veze s radnjom... Uglavnom, vise varijacije!
Go to Top of Page

Vlladimir
Senior Member



2045 Posts

Member since 26/08/2009

Posted - 03/05/2017 : 14:39:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlladimir a Private Message  Reply with Quote
Smiri ruku, i ne žuri.
Kontam da su ovo krokiji i skice, ali baš zato nemoj da žuriš, jer grešiš, i anatomija ti onda škripi. Samo polako, i opušteno, il će ti generalno, u crtežu to preći u naviku vremenom. A to nije dobro.

Ana Tomaskovic kraljica!
Go to Top of Page

Crtac
Average Member

658 Posts

Member since 20/11/2016

Posted - 03/05/2017 : 15:21:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Crtac a Private Message  Reply with Quote
Na kojoj slicici skripi anatomija?
Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 03/05/2017 : 19:55:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
Ovo vrlo lepa i temeljna crtačka priprema za svaku tablu.

Mi to radimo samo u brzim skicama. Treba da vidiš na čega te naše škrabotine liče.
Go to Top of Page

Crtac
Average Member

658 Posts

Member since 20/11/2016

Posted - 03/05/2017 : 20:12:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Crtac a Private Message  Reply with Quote
Nisu ni moje bas po propisu treba tu vise studioznosti i malo sporije crtanje sto rece Vladimir.Jedna tabla da se vidi kako nastaje vas strip,mislim da bi bilo interesantno .
Go to Top of Page

Vlladimir
Senior Member



2045 Posts

Member since 26/08/2009

Posted - 04/05/2017 : 09:42:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlladimir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Crtac

Na kojoj slicici skripi anatomija?



Ako će ovo da ti pomogne...

Prva slika lik sa pištoljem:
-Na desnoj ruci ti nedostaje podlaktica, deluje previše kratko, a i položaj ramena ti je sumnjiv.

-Leva ruka,ok -ali rame ti nema pad.
-Noge, u odnosu na ostatak figure, prevelike. pogotovo čizme...

-Lik sa maramom preko lica:
Sama veličina ruke, u odnosu na glavu je kratka, i premala... (ne mislim na šaku)
-ili liku smanji glavu, primetno je velika u odnosu na telo.

-Lik koji pada na zemlju, pazi kad radiš ta skraćenja, ipak treba da se oseti volumen podlaktice, da se vidi da se ruka savila. fali ti ta linija podlaktice. ovako ti ruka deluje kratko.


-Lik koji se nabada na koleno...
Odnos likova-njihov prikaz, uglovi pod kojim si ih postavio, nisu baš spojivi. Samim tim, po proporcijama, likovi ti odudaraju. Opet prevelika stopala. Rmpalija kojeg ovaj dživdžan zabada, nogama je na zemlji, a ipak mu je ovaj bulju strefio tako, kao da odskače. sama poza mršavka... uopšte ne odaje utisak da je ne znam kako udario rmpaliju. ajd da ga je rukama privukao sebi, pa naboo na koleno, al ovako...


U svakom slučaju, samo crtaj, i bez žurbe. Koristi reference, dokumentaciju, nemoj samo stripove. Guglaj slike, radi po motivima... Imaš potencijala, samo rendaj što više i koliko god možeš.





Ana Tomaskovic kraljica!
Go to Top of Page

Crtac
Average Member

658 Posts

Member since 20/11/2016

Posted - 04/05/2017 : 12:29:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Crtac a Private Message  Reply with Quote
Vladimire ti si bas zanovetalo ,pa gde je lakat ,kako stoji rame,kako je taj mali zveknuo tog rmpaliju...kad moze kim tako da nacrta a sto ja da ne vezbam gledajuci njegove crteze,koji se meni jako svidjaju.Evo sad prebaci se na Kima pa njemu objasni kako sta treba da nacrta.Naravno ovo je sala ,ima svasta na tim mojim crtezima za neke si u pravu a za neke nisi ali ipak uzivao sam citajuci tvoje komentare.
Go to Top of Page

Crtac
Average Member

658 Posts

Member since 20/11/2016

Posted - 30/05/2017 : 16:03:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Crtac a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

el_wrejo
Starting Member



Croatia
53 Posts

Member since 09/04/2008

Posted - 30/05/2017 : 18:48:47  Show Profile Show Extended Profile  Send el_wrejo a Private Message  Reply with Quote
Super! Ova mi je najbolja do sad. Bila bi možda još bolja da konj hoda.
Zašto je nebo smeđe? Imaš malo previše smeđe posvuda, imho. Pratimo dalje!

Hellboy je extremni desnicar..
Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 30/05/2017 : 19:16:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by el_wrejo

Super! Ova mi je najbolja do sad. Bila bi možda još bolja da konj hoda.
Zašto je nebo smeđe? Imaš malo previše smeđe posvuda, imho. Pratimo dalje!



+1

Uz malu doradu kolora, ova ilustracija bi mogla biti jako dobra naslovnica.
Go to Top of Page

Crtac
Average Member

658 Posts

Member since 20/11/2016

Posted - 01/06/2017 : 19:03:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Crtac a Private Message  Reply with Quote
el_wrejo,Tata i sin-
Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 02/06/2017 : 17:49:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
Thunder-cowboy! Odlično!
Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 14/06/2017 : 22:38:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
Bravo za sina. Nego, gde nestadoše sve one table stripa?
Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 04/07/2017 : 09:24:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Crtac

Za 6 strana scenario napisan...



Odlično, to se traži!
Pratimo.
Go to Top of Page

Crtac
Average Member

658 Posts

Member since 20/11/2016

Posted - 19/07/2017 : 12:58:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Crtac a Private Message  Reply with Quote
Hvala Vladimire na informacijama.
Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 27/07/2017 : 16:17:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
Odličan izbor fonta. Samo napred! Jedva čekamo da pročitamo ceo strip.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 09/08/2017 : 23:33:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Crtez dobar :)
Ja razmisljam o boji.Zadnja tabla ima vise bijele, to jeste manje boje, od predzadnje.
Mislim da generalno malo stopas s bojom.
Crtez ti je sve bolji, sad ti treba razlog da uopste koristis boju. A taj razlog je da nesto ispricas s bojom.
Ako postoji neki momenat kojeg treba izdvojiti, moj savjet je da to uradis s bojom. Ovako, sve se donekle poklapa jedno s drugim.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 18/08/2017 : 09:32:17  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Lijepo napredujes u crtezu i kadriranju, ali u bojenju radis tipicne pocetnicke pogreske zato sto ne razumijes sto bi trebao raditi pa nabadas u mraku.

Kolege ce mi oprostiti sto cu malo pojednostaviti objasnjenja - nema druge kad moras rijecima i preko neta objasniti ovako nesto.

Dakle, osnovna stvar koja bode oci na tvojim bojenim crtezima jest da su neke plohe presvijetle. (Moglo bi se i o nedefiniranom izvoru svjetla, bacenim sjenama itbl., ali to za neki drugi put.)

Da bi slika lijepo izgledala, mozak mora dobiti vizualni varijetet za kojim vjecito gladuje. A to u sferi svjetla i sjene znaci da svi predmeti na slici trebaju imati tri tona - srednji, sjenu i highlight. Kod tebe to nije jasno razgraniceno i cesto se pojavljuju samo dva tona, pri cemu i mogu nekako proci samo srednji ton i sjena (bez highlighta)(pogotovo kad je rijec o npr. draperijama, koje, s izuzetkom glatkih, reflektirajucih materijala, i trebaju imati samo neke njezne highlighte), ali ne i druga kombinacija - samo srednji ton i highlight (bez sjene).
Dva tona umjesto tri su nesto kao sendvic bez gornje snite kruha. Moze proci, ali tako se to ne radi. A u slucaju izostanka sjene, stvar je jos gora - to je "sendvic" bez donje snite!
Takodjer, highlighta stavljas daleko previse - da ostanem na usporedbi sa sendvicem, to je kao da si sendvic posve natopio necim poput majoneze. To se stavlja samo na vrh, da pojaca okus.
Dakle, preporucio bih ti da uzmes neku meku olovku i da malo crtas stvari u ta tri osnovna tona, da ti to postane prirodno. Onda ce ti i u bojanju (cak i na kompu) to dolaziti s lakocom.

Kad to savladas, sljedeci korak je da naucis definirati koliko svjetla ima na nekoj slici.
Ako imas neku ovakvu skalu:



i odaberes za jedan predmet odredjenu nijansu (vec prema tome koje je boje, od kakvog materijala, koliko je izlozen svjetlu itd.) - nijansu za srednji ton, pa se onda pomaknes, recimo, za dvije nijanse u svjetlo za highlight i dvije nijanse u tamno za sjenu, onda i svi ostali predmeti na slici, kakvi god bili, trebaju slijediti istu shemu - dvije (ne jedna i ne tri, ili bilo koji drugi broj) lijevo i dvije (i nijedan drugi broj) desno. Ako si, pak, za prvi predmet odabrao tri koraka izmedju srednjeg tona i krajnosti, onda i svi drugi predmeti moraju imati tri koraka distance.
U ovome cesto grijese cak i profesionalci, samo kod njih to najcesce nije iz neznanja, nego iz puke lijenosti i samouvjerenosti ('Ma, nakon godina rada, ja to odredim "odokativno", prirodno mi to dodje" - a zapravo ne dodje).

Eto, to su ti moji savjeti, nadam se da sam pomogao.



Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 18/08/2017 09:42:27
Go to Top of Page

Crtac
Average Member

658 Posts

Member since 20/11/2016

Posted - 18/08/2017 : 10:32:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Crtac a Private Message  Reply with Quote
Slazem se sasvim sa svim sto si napisao culture vulture.Placam danak sto sam prilikom vezbanja izbegavao da finisiram crteze ,da bi sto vise poza iscrtao svega i svacega a senke retko kad ili nikad.Boja kako vidim za mene je izgubljena bitka .Evo jedne crno bele table ,ako zelis preboji celu stranu ili bar jedan kadar ako nemas vremena tako se bolje vidi sta treba raditi.Hvala.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 18/08/2017 : 11:28:29  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Moze, obojit cu ti jedan kadar cim ulovim vremena.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 18/08/2017 : 12:56:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
CV, bas BAS uzivam u tvojim komentarima ovdje. Tako su pristupacni i zanimljivi.
Crtacu, oprosti, nemam nekakav konstruktivan komentar, ovo s bojom sam i ja uocila, ali sve u svemu, ne razumijem se u crtez niti malo. Ali eto, kad sam se vec javila, znaj da pratim.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1389 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 18/08/2017 : 13:09:53  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Ajde, stavit cu i ja jedan svoj strip ovamo (ne, naravno, na Crtacev topic, nego na Autorski izlog!) pa komentiraj ono u sto se svakako razumijes - pisanje. Mislim, naravno da mozes i crtez, ali posebno me zanima tvoje misljenje o konceptu, radnji, likovima, porukama, tekstu...

Crtacu cu se ja za offtopic iskupiti prosirenom lekcijom o bojenju.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 18/08/2017 13:10:18
Go to Top of Page

Crtac
Average Member

658 Posts

Member since 20/11/2016

Posted - 20/08/2017 : 09:20:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Crtac a Private Message  Reply with Quote
Vezba- boje naslovnica stripa ,,bunker,,
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 20/08/2017 : 12:58:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo, sviđa mi se ovaj kontrast crne i bijele u tušu u kombinaciji s detaljnijim likom. Inače volim kad je bitan dio crteža naglašen tako da se ne detaljizira na pozadinskim manje bitnim detaljima. Hermann (on ti je uzor pa njega navodim) često zna prikazati jako detaljne likove i okoliš na trećini panela a ostale dvije trećine ostaviti potpuno praznima (nebo, primjerice).

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000