forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Moji stripovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

Brdar
Senior Member

Bosnia and Herzegovina
2770 Posts

Member since 22/10/2003

Posted - 14/02/2017 : 16:54:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Brdar a Private Message  Reply with Quote



Edited by - Brdar on 19/04/2021 12:29:30

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 14/02/2017 : 21:54:00  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Cool.
Buddy Longway si obnovio garderobu?
Cekamo daljnje table.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Brdar
Senior Member

Bosnia and Herzegovina
2770 Posts

Member since 22/10/2003

Posted - 14/02/2017 : 23:08:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Brdar a Private Message  Reply with Quote
Nije Buddy vec ovaj lik iz MRACNE MISLI, samo sto sad ima drugi sesir i nije vise marshal. Hvala za potporu, nove table uskoro.

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=46340&REPLY_ID=2043052

Edited by - Brdar on 14/02/2017 23:10:03
Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 08/03/2017 : 12:24:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
Bravo, Brdar! Sve što radiš, radiš vrlo temeljno i istrajno, a ovde na delu imamo sjajan crtež i za sada vrlo zanimljiv scenario. Pratimo i čekamo dalje!
Go to Top of Page

Brdar
Senior Member

Bosnia and Herzegovina
2770 Posts

Member since 22/10/2003

Posted - 08/03/2017 : 18:57:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Brdar a Private Message  Reply with Quote
Tata i sine, hvala na lijepim rijecima. Ipak, jos moram uciti da bih bio dobar crtac i nadam se da cu jednog dana to i ostvariti.

Takođe, moram istaknuti da i vi radite odlican posao s vasim stripom. Samo nastavite dalje, nemojte odustajati, radite bez pritiska to sto volite i stvari ce polako, ali sigurno doci na svoje.
Go to Top of Page

Gru
Average Member



817 Posts

Member since 07/01/2014

Posted - 16/03/2017 : 16:46:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Gru a Private Message  Reply with Quote
Odlično, Brdar!
Čini mi se da si već imao strip ovako slične tematike, snovi, užas, noćne more?
I čini mi se da si sebi zadao jak tempo kad ovo guraš usporedo sa "Zagorolozima"?
Go to Top of Page

Brdar
Senior Member

Bosnia and Herzegovina
2770 Posts

Member since 22/10/2003

Posted - 16/03/2017 : 20:44:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Brdar a Private Message  Reply with Quote
Hvala, Gru.

Evo link za strip koji si spomenuo, zavrsen je.
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=46340&REPLY_ID=2042965

Ovaj novi strip ce biti dosta drugaciji, nece mi predstavljati napor jer vec sam nacrtao 28 tabli. Ovdje objavljujem dvije table sedmicno da vas previse ne zamaram i istovremeno dobijam prostora za rad na novim tablama za oba stripa, ovog i onog o zagorolozima.
Go to Top of Page

Hajo
Senior Member



1854 Posts

Member since 26/12/2008

Posted - 20/03/2017 : 22:20:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit Hajo's Homepage  Send Hajo a Private Message  Reply with Quote
A zašto je na zadnjem crtežu Johnsonu desno stopalo okrenuto naopačke?

''Prijatelji postoje da bi cinili uzaludne stvari'' -Groucho
Go to Top of Page

Brdar
Senior Member

Bosnia and Herzegovina
2770 Posts

Member since 22/10/2003

Posted - 20/03/2017 : 22:43:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Brdar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Hajo

A zašto je na zadnjem crtežu Johnsonu desno stopalo okrenuto naopačke?



Ispravljeno, zahvaljujem.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 08/04/2017 : 22:41:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Tebe je stvarno tesko komentarisati. I to kazem da ne pomislis da ne pratim(o).
Ovakav kakav je sad, na forumu, crtez funkcionise. Zato se tu nema sta puno komentarisati.
Toliko mi, opet ovdje na forumu, izgledas siguran u ono sto radis, nekako "stamen" da se bojim da bi te neki komentar pokvario :)
Ali, vidim gore da tezis tome da budes dobar crtac (sto u ovom kontekstu i jesi) pa cu sebi dozvoliti jedan komentar.
Pokusavas da uhvatis neku misicnu masu likova, i to je u redu. Cini mi se da je, u crtezu, to ono sto te interesuje. Pokusaj razmisljati o tome da se sve misicne mase ne vide uvijek, u svakom uglu i u svakom pokretu. Neke uranjaju u tijelo, ili u neke druge misicne mase, neke opet izranjaju, neke se pojavljuju, neke nestaju. Nekako, imam osjecaj da si se zakucao u nekoj anatomiji stripa, sto je, ponavljam, u redu za ovakvu prezentaciju stripa, i za ovakve price.
Ne savjetujem ti da studiras anatomiju iz knjiga, jer nakon takvog studija ljudi obicno imaju tendenciju da rade ovo isto sto ti radis sad, samo sa JOS VECIM BROJEM misica. Ono sto ti savjetujem je da se na odredjeno vrijeme ostavis stripova kao reference, i 1. gledas ljude uzivo (sad ce ljeto pa ce biti u kratkim rukavima i uzim majicama :) ), 2.gledas sportska desavanja na TV-u. I, u oba slucaja, da obratis paznju na to koliko se mase mijenjaju, koliko se misici pojavljuju i nestaju, i da onda pokusas zaustaviti u glavi one slike koje ti budu najupecatljivije, te da na kraju razmislis o tome kako ih stilizovvati i uklopiti u svoj stil.
Znam, vjerovatno pretjerujem.
U svakom slucaju, sretno!

https://www.facebook.com/TiitvojCrnjak
Go to Top of Page

Brdar
Senior Member

Bosnia and Herzegovina
2770 Posts

Member since 22/10/2003

Posted - 09/04/2017 : 15:51:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Brdar a Private Message  Reply with Quote
Zox, hvala na komplimentima, ali i na komentaru koji uopste nije pretjeran.
Iako sam zelio naglasiti misice kako bih docarao superiornost protivnika u odnosu na Johnsona, istina je da se muskulatura doima pomalo prenaglasena. Naravno, kako si i sam primjetio, u ovoj prici to moze proci (tim prije jer sljedeci protivnici nece biti misicavi grmalji isl.), ali svakako da cu ubuduce vise obratiti paznju na ovo sto si rekao, tim prije jer vec neko vrijeme (gledajuci utakmice) provodim tvoj 2. savjet, a i ovaj 1. savjet je vrlo interesantan.
Inace, nije mi toliko vazna anatomija koliko emocije likova, ali ukoliko zelim biti vrhunski crtac, treba da što vise elemenata mog crteza bude na visokom nivou, zato jos jednom zahvaljujem na korisnom savjetu i lijepim zeljama.
S druge strane, kad su u pitanju tvoji radovi, meni djeluje sve ok pa ih zato ne komentarisem, ali svakako ih pratim. Pozdrav i sretno i tebi!

Edited by - Brdar on 09/04/2017 15:52:15
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 15/04/2017 : 18:48:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
čini mi se da ti je crtež napredovao dosta u zadnje vrijeme
a možda je to dojam tmurne atmosfere...
u svakom slučaju zadovoljan sam

što se tiče ovoga što piše Zox, to sam i ja primjetio
eto npr. kako se glavnom liku vide mišići dok leže u krevetu
Go to Top of Page

Brdar
Senior Member

Bosnia and Herzegovina
2770 Posts

Member since 22/10/2003

Posted - 15/04/2017 : 23:20:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Brdar a Private Message  Reply with Quote
Hvala, supermark. Istina je da postoji određen napredak, ali posteno govoreci, kolor poprilicno popravlja dojam kad je moj crtez u pitanju.

Za misice - u polozaju u kojem se nalazi glavni lik misici ruku se inace malo napnu, ocrtaju, no istina je i to da sam ih naglasio vise nego sam trebao. Ali, kako sam vec prije rekao, ubuduce cu poraditi na rjesenju tog problema.
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2323 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 16/04/2017 : 00:04:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message  Reply with Quote
ovo zvezdano nebo... ko kesa iz supermarketa: i, da li si razmišljao o debljini linije u kadrovima koji su u prvom planu? i drugom i trećem... možda i rakurs? nije na odmet;)

Piši propalo!
Go to Top of Page

Brdar
Senior Member

Bosnia and Herzegovina
2770 Posts

Member since 22/10/2003

Posted - 16/04/2017 : 01:01:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Brdar a Private Message  Reply with Quote
@ ned - zvjezdano nebo mi se sviđa tako kakvo jeste iako si u pravu da podsjeca na neku kesu.

Linije - Zbog nedostatka profesionalnog crtackog materijala (za kojeg nemam novaca) snalazim se onim cim sam trenutno u mogucnosti da raspolazem, a to su: suha olovka (HB), hemijske olovke (one jeftine od 0.50 eura) i papir za printanje (A4 format).
Nakon toga slijedi skeniranje (skener za A4 format maximalno) i to je laksi dio posla.
Najdetaljniji i najzamorniji dio je korekcija crteza (PS CS2) jer sve ispravke radim komp. misom sto mi oduzima dosta vremena, jer nisam brz kao s olovkom. Uvijek uređujem po jednu tablu - korekcija, kolorisanje, unos teksta pa kad sve to zavrsim, tek onda prelazim na rad na sljedecoj tabli.

Iz prilozenog se vidi da nisam u mogucnosti odraditi linije onako kako bih zelio i mogao, jer suhom i hemijskom olovkom ne mogu izvuci potrebnu debljinu, pogotovo ne na A4 formatu, dok komp. misom ne mogu nadomjestiti digitalnu olovku ili kist, pa se snalazim kako znam i umijem u datom trenutku i datim okolnostima.
A da imam profesionalni crtacki materijal, svakako bih dosta vjezbao i ekperimentisao sve dok ne bih nasao idealnu kombinaciju linija (vec imam u glavi nekoliko kombinacija, ali nista bez prakse koja je zasad nemoguca bez profi materijala).

Rakursi - rad, rad i samo rad, ne samo na rakursima nego i na ostalim segmentima crteza.

Edited by - Brdar on 16/04/2017 01:22:00
Go to Top of Page

Vlladimir
Senior Member



2045 Posts

Member since 26/08/2009

Posted - 26/04/2017 : 00:01:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlladimir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Brdar

@ ned - zvjezdano nebo mi se sviđa tako kakvo jeste iako si u pravu da podsjeca na neku kesu.

Linije - Zbog nedostatka profesionalnog crtackog materijala (za kojeg nemam novaca) snalazim se onim cim sam trenutno u mogucnosti da raspolazem, a to su: suha olovka (HB), hemijske olovke (one jeftine od 0.50 eura) i papir za printanje (A4 format).
Nakon toga slijedi skeniranje (skener za A4 format maximalno) i to je laksi dio posla.
Najdetaljniji i najzamorniji dio je korekcija crteza (PS CS2) jer sve ispravke radim komp. misom sto mi oduzima dosta vremena, jer nisam brz kao s olovkom. Uvijek uređujem po jednu tablu - korekcija, kolorisanje, unos teksta pa kad sve to zavrsim, tek onda prelazim na rad na sljedecoj tabli.

Iz prilozenog se vidi da nisam u mogucnosti odraditi linije onako kako bih zelio i mogao, jer suhom i hemijskom olovkom ne mogu izvuci potrebnu debljinu, pogotovo ne na A4 formatu, dok komp. misom ne mogu nadomjestiti digitalnu olovku ili kist, pa se snalazim kako znam i umijem u datom trenutku i datim okolnostima.
A da imam profesionalni crtacki materijal, svakako bih dosta vjezbao i ekperimentisao sve dok ne bih nasao idealnu kombinaciju linija (vec imam u glavi nekoliko kombinacija, ali nista bez prakse koja je zasad nemoguca bez profi materijala).

Rakursi - rad, rad i samo rad, ne samo na rakursima nego i na ostalim segmentima crteza.



''Slušaj, da ti pjevač nešto kaže'' na to tvoje napisano. Kontam situaciju, nije lako... al probaj ovo (jer ovo što ću ti navesti imaš i najgorim prdarama od knjižara, i to za male pare. Nešto je i od samog 'leba jeftinije). I da imaš ne znam kakav materijal, ako si tropa, jebeš i stabila i štedlera. Il' što kaže ona pesma od Survivora IT'S THE SINGER, NOT THE SONG. samo gi primeni na crtanje.


Ako već ''tuširaš'' hemijskama:
-nabavi deblju rollerball hemijsku (crnu)-dođe mu ko flomaster debljine 0.5 (znači idealno za prve planove)-
-za tanje linije i potonjije planove ili detalje na likovima itd, imas solidne winning ball hemijske, standardna debljina (recimo na nivou flomastera debljine 0.3 - u Beogradu su te hemijske oko 20 dinara, il manje.
- I uzmi one crne hemijske sa kuglicom koja izvlači tanke linije. u glavnom, to su hemijske marke BEIFA - ima ih u skoro svakoj knjižari, ili jednostavno uzmi one crne hemijske koje imaju providno telo, one su NO NAME (ili STICK - kako je zovu) - i uglavnom su tanke.

Olovka, zbog papira (80gr) koristi H olovku, jer ti brisanje neće u većoj meri šteti papir. A drugo, hemijska će lakše da legne na h otisak, koji je još suvlji nego hb.

-Sve ovo, ne mož više od paklu 2 cigara da te košta. a i zdravije je.

Kako skniras 300 ili 600 dpi?

-u šopu gledaj da napraviš dobru masku, u kojoj bi malo pojačao crtež i sebi olakšao bojadisanje.

znači, u levels odeljku i brightness/contrastu, gledaj da podesiš sebi najbolje paramtre, pre nego počneš kolorisanje.

Što se vežbe tiče, vežbaj olovkom dok ne ovladaš materijom, lako ćeš posle eksperimntisati drugim materijalima.

Još jedna bitna stvar, obrati paznju na nabore na odeći, bez vređanja, ali većina likova ti je u odeći zategnuta i nabrekla ko Eric Adams iz Manowara. Guglaj malo slike sa naborima (wrinkles), provežbavaj, il gledaj villine radove, il skini (ako možeš) bilo šta od berna hogarta.

Teksture-napravi razliku između drveta i kamenčine.
Izbegavaj šrafure na kamenu, idi na masne crne fleke i crne obrise po uglovima, stranicama kamena. bez crtica.

na drvetu, manje šrafinke, ali odsečnije-efektnije je.

Ne završavaj kadrove sa šok situacijama, ostavi ih za narednu tablu da sa njima počinju. bolji je efekat.


Rad ''kamere'' ti je dobar, i kadriranje je zanimljivo. tu lepo rešavaš stvar.

Ana Tomaskovic kraljica!
Go to Top of Page

Brdar
Senior Member

Bosnia and Herzegovina
2770 Posts

Member since 22/10/2003

Posted - 26/04/2017 : 16:07:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Brdar a Private Message  Reply with Quote
Hvala na korisnim savjetima, Vlladimire. Oni ce u praksi biti provedeni kad budem radio sljedeci strip jer je ovaj (iako smo ovdje negdje oko pola) vec pri kraju, pa nema smisla uvoditi neke promjene na par preostalih tabli.

Skeniranje - 600 dpi, a radove na skeneru podesim prvo na CB opciju, pa ih potamnim/podebljam manual opcijom. Rezultat je da dobijem cistu CB verziju crteza, tako da nisam imao potrebu za podesavanje u fotosopu.

I na kraju, hvala za komplimente vezane za ''kameru'' i kadriranje (mada i taj segment moze da bude bolji i kreativniji).
Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 03/05/2017 : 19:51:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
I noćna mora se nastavlja… kao i naše uživanje u ovom stripu.
Bravo, Brdar! Pratimo i čekamo dalje.
Go to Top of Page

Brdar
Senior Member

Bosnia and Herzegovina
2770 Posts

Member since 22/10/2003

Posted - 04/05/2017 : 17:17:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Brdar a Private Message  Reply with Quote
Tata i sin, hvala lijepo.
Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 14/06/2017 : 22:31:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
Zadatak obavljen, treća prepreka savladana! Idemo na Level four!
Go to Top of Page

el_wrejo
Starting Member



Croatia
53 Posts

Member since 09/04/2008

Posted - 28/06/2017 : 14:43:07  Show Profile Show Extended Profile  Send el_wrejo a Private Message  Reply with Quote
Napetoo, nemoj nas držati predugo u neizvjesnosti. Super strip.

Hellboy je extremni desnicar..
Go to Top of Page

Vlladimir
Senior Member



2045 Posts

Member since 26/08/2009

Posted - 29/06/2017 : 12:58:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlladimir a Private Message  Reply with Quote
Koliko tabli ima ovaj strip Brdare?

Ana Tomaskovic kraljica!
Go to Top of Page

Brdar
Senior Member

Bosnia and Herzegovina
2770 Posts

Member since 22/10/2003

Posted - 30/06/2017 : 11:47:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Brdar a Private Message  Reply with Quote
Između 50 i 60. Zavisi koliko cu tabli uraditi kao splash page (naravno, kako god uradim, bit ce na kraju paran broj tabli).

Edited by - Brdar on 30/06/2017 11:48:27
Go to Top of Page

Vlladimir
Senior Member



2045 Posts

Member since 26/08/2009

Posted - 30/06/2017 : 21:50:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlladimir a Private Message  Reply with Quote
odlično!

Ana Tomaskovic kraljica!
Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 04/07/2017 : 09:31:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
Idemo. Final round. Posle svega viđenog, pitamo se kakav strašni protivnik vreba u završnici
Go to Top of Page

Brdar
Senior Member

Bosnia and Herzegovina
2770 Posts

Member since 22/10/2003

Posted - 07/07/2017 : 20:08:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Brdar a Private Message  Reply with Quote
Hvala na sugestiji, Vlladimire. Shodno navedenom u tvom prethodnom postu, gledacu da strip na kraju završi na 56 ili 64 table.


Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000