forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Burza Stripova
 Aukcije
 Iskustva s slanjem stripova kao tiskanica
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 23/03/2017 : 21:14:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Pozdrav svima!
Imam neugodna iskustva s slanjem stripova kao tiskanica, pa da podijelim s ostalima i vidim mišljenja.
Kao kupac dva puta sam ostao bez stripova i novaca, a pošiljatelj je rekao da je poslao. Normalno, nitko nema dokaza i ja popušim.
Nakon toga kupujem veću količinu stripova od istih članova, pa mi se isplati paket i tako izbjegavam tiskanicu.
Također kupcima stripova na svojim aukcijama sugeriram preporučeno, a šaljem kao tiskanicu samo ako je vrijednost ispod 50 kn i ako kupac inzistira. I sve je to lijepo tako funkcioniralo desetak godina bez ikakvih problema dok me ovih dana član joethomas101 nije potpuno izbacio iz takta.
Nije u pitanju novac jer je to sitniš, već način na koji mi član danima troši moje slobodno vrijeme na gluposti, a sve zbog neprihvaćanja odgovornosti za svoj odabir tiskanice kao načina slanja.

Dakle, kao i kod drugih kupaca ponudio sam preporučeno, što on odbija. Stripovi, 8 Extra Zagora u stanju za 5, prodanih za 40kn, jer su mi bili višak. Ja za svaki slučaj sačuvam račun iz pošte (nakon ovoga sam počeo i slikati tiskanicu u pošti nakon što djelatnik udari pečat).
Nakon desetak dana javlja se član da stripovi nisu došli i pita kad sam poslao. Ja pošaljem sliku računa i dam par savjeta; da pita poštara jeli ostavio i da ode do pošte slučajno provjeriti jeli tamo.

Nakon tjedan dana javlja se da još nisu stigli, na što ja (jer se osjećam grozno što čovjek sigurno misli da sam prevarant) ponudim Maxi Zagora s mojih aukcija u vrijednosti 30kn, budući da nisam preprodavač i nemam više komada istih stripova osim svoje kolekcije. Pogledao sam šta čovjek kupuje i pretpostavio da bi ga taj mogao zanimati.

Na tu moju ponudu (mogao je uzeti neki drugi strip s mojih aukcija) on prilično neugodno odgovara da ga to ne zanima, da više ne nudim nikome tiskanicu i, između redova, praktički me optužuje da sam prevarant. Ja se opravdavam i napišem da nisam kriv za propuste pošte. Bitan mi je čist obraz i da mi da broj računa pa mu vratim novac.

Gospodin daje broj računa i odgovara da mi neće dati negativnu ocjenu jer on nije takav.
Zamislite, još nakon svega on mi i negativnu spominje!!!! Pa zar sam još i nju zaslužio nakon svega!!??

Nakon toga ljutito odgovaram da ću mu uplatiti novac (što sam i napravio) i da ću sve staviti na forum kao upozorenje i slobodno ga pozivam da brani svoje stavove, pa da vidimo u čemu sam zgriješio.

Gospodin odgovara sa: "Svašta...slobodno učinite što mislite da je ispravno. Nemam volje za raspravu"

Dakle, novac sam mu vratio, što ne mislim da je ispravno i napisao ovo da olakšam dušu i sve zbog jebenih 40kn, ali i stavio negativni, što je, apsolutno zaslužio.

Molim članove da podijele svoja iskustva i mišljenje.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 23/03/2017 21:20:24

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 23/03/2017 : 21:26:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Na početku sam slao i primao tiskanice i sve je to funkcioniralo.
Pa su onda počele polako nestajati. Ništa strašno, možda par komada, ali meni se to nije svidjelo.
U zadnjih par godina više se na bavim tiskanicama. Aukcije sam si tako organizirao da više nemam pojedinačnih stripova po 10 kn. Uglavnom sam ih spojio u male lotove ili veće komplete.
Za slanje i primanje sada koristim:

Tisak A4 omotnica - 10 kn.
Tisak mala kutija - 15 kn.
Tisak srednja kutija - 20 kn.
Tisak velika kutija - 25 kn.

Pošta preporučeno 10.80 kn. - 15.20 kn.
Pošta običan paket 18 kn. - 33 kn. (+ provizija na navedenu vrijednost).

Od kada sam odustao od tiskanica, znatno manje se nerviram jer sve ove pošiljke sada imaju prijamne brojeve i osigurane su. Jednostavno ne vrijedi riskirati da bi se uštedjelo 5 kn. Nitko mi se nikada nije žalio na preskupu poštarinu niti zahtjevao tiskanicu. A ako netko baš i zatraži, ja ću naplatiti tiskanicu pa poslati osiguranu pošiljku ili dati poštarinu gratis pa poslati kako mislim da je najbolje.
I sve opet lijepo funkcionira...

Konkretno za tvoj slučaj, čini mi se da je kriv misteriozni lopovski poštar (jebemu tetku u čarapu) koji je iskoristio vaše pomanjkanje opreza. I sada se vas dvojica preznojavate i natežete. To ubuduće izbjegni rezolutnim nenuđenjem tiskanice kao opcije. Ako kupac baš ustraje, pošalji mu paket (dodaj iz svojeg džepa). Jest da je to trošak, ali vrlo mali proračunat trošak - par kuna 2-3 puta godišnje za uštedu puno živaca. Tiskanicu si ako se ne varam platio 12 kn., a paket bi bio 18 kn. 6 usranih kuna bi ti prištedjelo ovu epizodu, zar ne? Vjeruj, isplati se...



What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 23/03/2017 21:39:01
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 23/03/2017 : 21:38:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

Na početku sam slao i primao tiskanice i sve je to funkcioniralo.
Pa su onda počele polako nestajati. Ništa strašno, možda par komada, ali meni se to nije svidjelo.
U zadnjih par godina više se na bavim tiskanicama. Aukcije sam si tako organizirao da više nemam pojedinačnih stripova po 10 kn. Uglavnom sam ih spojio u male lotove ili veće komplete.
Za slanje i primanje sada koristim:

Tisak A4 omotnica - 10 kn.
Tisak mala kutija - 15 kn.
Tisak srednja kutija - 20 kn.
Tisak velika kutija - 25 kn.

Pošta preporučeno 10.80 kn. - 15.20 kn.
Pošta običan paket 18 kn. - 33 kn. (+ provizija na navedenu vrijednost).

Od kada sam odustao od tiskanica, znatno manje se nerviram jer sve ove pošiljke sada imaju prijamne brojeve i osigurane su. Jednostavno ne vrijedi riskirati da bi se uštedjelo 5 kn. Nitko mi se nikada nije žalio na preskupu poštarinu niti zahtjevao tiskanicu. A ako netko baš i zatraži, ja ću naplatiti tiskanicu pa poslati osiguranu pošiljku ili dati poštarinu gratis pa poslati kako mislim da je najbolje.
I sve opet lijepo funkcionira...




Pozdrav Obi-wan nakon dugo vremena!
Sve stoji što si rekao i potpisujem, ali u ovom slučaju me lik potpuno razoružao. Uvijek sam spreman na kompenzaciju, ali ovaj ne popušta. Uvijek ponudim preporučeno, a svi bi trebali znati što to znači. Najbitnije je da je on sam odbio preporučeno zbog razlike od 10kn.
Istina, nisam organizirao aukcije kao ti, pa mi većinom kupuju stripove male vrijednosti, za koje se ne isplati preporučeno.
Mala je vjerojatnost da neće doći i lako bi se dogovorili, već je bitan način, a spominjanje negativnog komentara me izbacilo iz takta.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 23/03/2017 : 21:45:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan
Konkretno za tvoj slučaj, čini mi se da je kriv misteriozni lopovski poštar (jebemu tetku u čarapu) koji je iskoristio vaše pomanjkanje opreza. I sada se vas dvojica preznojavate i natežete. To ubuduće izbjegni rezolutnim nenuđenjem tiskanice kao opcije. Ako kupac baš ustraje, pošalji mu paket (dodaj iz svojeg džepa). Jest da je to trošak, ali vrlo mali proračunat trošak - par kuna 2-3 puta godišnje za uštedu puno živaca. Tiskanicu si ako se ne varam platio 12 kn., a paket bi bio 18 kn. 6 usranih kuna bi ti prištedjelo ovu epizodu, zar ne? Vjeruj, isplati se...




Ovo zadnje si potpuno u pravu, ali već deset godina nisam imao problema, pa sam zanemario sigurnost. Tiskanicu sam platio 9 kn, a za još 9 bih bio miran kao što sam i njemu ponudio kada smo ugovarali slanje i plaćanje.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 23/03/2017 21:46:17
Go to Top of Page

zlatko900
Average Member

930 Posts

Member since 28/01/2012

Posted - 23/03/2017 : 23:16:04  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatko900 a Private Message  Reply with Quote
Iz prve ruke znam da se tiskanica više ne vrijedi slati. Razlog-u pošti je u zadnjih par godina došlo do velikih kadrovskih promjena,pa u vezi s time poštarima je svaka tiskanica opterećenje,a čak i paket i preporuku su u mom mjestu dobili nalog da samo ostave obavijest i-tutanj,neka klijent sam dođe po pošiljku. Iznimni su slučajevi kad imaju malo pošiljki i viška vremena,pa ti to donesu na vrata,ali barem 30-40% puta dobiješ samo obavijest. Ja nisam dobio nekoliko tiskanica, nestale su,a jednom sam slučajno izašao prvi iz zgrade i vidim na radijatoru kod ulaznih vrata-stoji moja tiskanica. Mogao je uzeti tko je htjeo. Kad sam se na to žalio u pošti kaže mi šefica- nismo dužni ostavljati obavijest za tiskanice,a ni donositi ih ljudima na vrata,jer im tiskanice spadaju u kategoriju kao i promidžbeni letak od bilo kojeg trgovačkog lanca. I badava što sam pitao zašto je onda i ne naplaćuju kao i taj promidžbeni letak,a ne 20 puta skuplje-dobio sam samo odgovor-takva su pravila. Žali bože na što je pošta danas spala,tako da je bolje slati Tiskom,i zbog cijene i zbog preuzimanja- dobiješ sms da je stiglo i nečekaš dugi red za preuzimanje kao u pošti.
Go to Top of Page

Dukidule
Advanced Member



Chile
4039 Posts

Member since 20/05/2014

Posted - 24/03/2017 : 00:17:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Dukidule a Private Message  Reply with Quote
U čemu je sad glavni problem?
Pošiljke kao tiskanica ili tvoje osobno iskustvo s članom "joethomas101"?
Ili jedno i drugo?
Vidim, počeo si uvezi tiskanica, proširio na opis vaše loše, ili gotovo nikako realizirane transakcije, a na samom kraju pitaš za "naša iskustva" pa sad ne znam na šta konkretno ciljaš....

Za koga ja navijam samo je moja stvar.
A ljubav je jedna, jedina...
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/03/2017 : 06:12:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dukidule

U čemu je sad glavni problem?
Pošiljke kao tiskanica ili tvoje osobno iskustvo s članom "joethomas101"?
Ili jedno i drugo?
Vidim, počeo si uvezi tiskanica, proširio na opis vaše loše, ili gotovo nikako realizirane transakcije, a na samom kraju pitaš za "naša iskustva" pa sad ne znam na šta konkretno ciljaš....



Prije svega upozorenje da se ne isplati slati stripove kao tiskanicu!
Onda da vidim šta bi drugi u sličnoj situaciji napravili.
Naime, ja sam siguran da je pošiljku uzeo poštar, jer član joethomas101 ima, kao i ja, ogroman broj pozitivnih komentara.
Dok on smatra mene odgovornim, iako sam sugerirao preporučeno i imam nekakav dokaz u vidu računa, da sam poslao. Smatra me prevarantom, iako on nema nikakav dokaz da nije primio, jer mu se to nikad nije desilo i on je kolekcionar, odbija svaku drugačiju kompenzaciju (koju nudim iako nisam kriv što je izabrao preporučeno, ni što je pošta izgubila pošiljku).
Na kraju sam postao magarac i vratio novac, izgubio vremena (i još gubim) i živaca.
Konkretno, šta bi ti napravio u ovakvoj situaciji?

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 24/03/2017 06:15:49
Go to Top of Page

cerichus
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1583 Posts

Member since 01/02/2007

Posted - 24/03/2017 : 06:53:13  Show Profile Show Extended Profile  Send cerichus a Private Message  Reply with Quote
I meni se desilo prije neki dan da mi nije stigla tiskanica. Radi se o vrijednosti pošiljke od 45 eura. Dosad mi je uvijek sve regularno stizalo, a ima već 10-ak godina da naručujem stripove. I šta sad? Nemam razloga sumnjati da mi stripovi nisu poslani jer od ovog prodavca uzimam stripove već par godina i uvijek je sve bilo regularno. Dakle, do pošte je. Ima li uopće smisla ulagati reklamaciju? Postoji li šansa da se pošiljka vrati pošiljatelju? Ima li neko takvih iskustava?

Elvis has just left the building!
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/03/2017 : 07:25:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cerichus

I meni se desilo prije neki dan da mi nije stigla tiskanica. Radi se o vrijednosti pošiljke od 45 eura. Dosad mi je uvijek sve regularno stizalo, a ima već 10-ak godina da naručujem stripove. I šta sad? Nemam razloga sumnjati da mi stripovi nisu poslani jer od ovog prodavca uzimam stripove već par godina i uvijek je sve bilo regularno. Dakle, do pošte je. Ima li uopće smisla ulagati reklamaciju? Postoji li šansa da se pošiljka vrati pošiljatelju? Ima li neko takvih iskustava?



Nažalost, ništa od svega toga. U tome i leži problem. Pošiljatelj nema dokaza da je poslao, izuzev računa koji može biti za neku drugu tiskanicu poslanu isti dan, a primatelj nema dokaza da nije primio.
U tome i je poanta moga posta. Ja pokušavam odgovoriti kupce od tiskanice, a kada je vrijednost preko 50kn ne šaljem kao tiskanicu bez obzira na želje kupca. Kad je mala vrijednost (desetak kuna) suludo je za poštarinu plaćati više nego za strip, pa se rizik isplati. Kada ja kupujem, uvijek kupim više stripova od istog korisnika, pa tražim da pošalje kao paket.

Reklamaciju ne možeš uložiti jer nema dokaza da je poslano, a kao što je već napisano, poštar ponekad samo ostavi tiskanicu na ulazu, pa je svatko može uzeti.
Ne tretiraju je kao paket, pa nema ni šanse da se vrati pošiljatelju.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4536 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 24/03/2017 : 07:45:40  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message  Reply with Quote
da kucnem o drvo, slao sam i primio bezbroj tiskanica, i uvijek sve super prošlo. čak sam slao i u chicago i u zurich i stigle tiskanice bez ikakvih problema.
kao prodavač, uvijek nudim izbor slanja;tisak,preporučno ili tiskanicu, uz napomenu da ovo potonje šaljem na odgovornost kupca i bez refundacije love ako ne dođe.
kao kupac, uvijek tražim da mi se pošalje preporučeno(nebitno da li je jedan ili pet stripova u pitanju, jebeš par kuna šta ću više platit, al time ću spriječiti natezanja i živciranja u slučaju najcrnjeg),a veće količine kao paket ili tiskom.

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

PAJDO
Senior Member



Croatia
2236 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 24/03/2017 : 08:03:41  Show Profile Show Extended Profile  Send PAJDO a Private Message  Reply with Quote
Slao i primao stripove kao tiskanice nikad nikakvih problema.
Najlakše je okriviti poštu (nemam nikakve veze s nikim iz pošte da netko ne pomisli da radi osobnih razloga branim poštu), već mislim da su u pitanju ljudi s kojima se radi.

In spite of my rage I´m still rat in a cage...
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/03/2017 : 08:36:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PAJDO

Slao i primao stripove kao tiskanice nikad nikakvih problema.
Najlakše je okriviti poštu (nemam nikakve veze s nikim iz pošte da netko ne pomisli da radi osobnih razloga branim poštu), već mislim da su u pitanju ljudi s kojima se radi.



Mislim da ovaj moj slučaj nije takav, već da je stvarno pošiljka nestala. Ne isplati se praviti dramu radi sitne love, a i član ima ogroman broj pozitivnih komentara.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Dukidule
Advanced Member



Chile
4039 Posts

Member since 20/05/2014

Posted - 24/03/2017 : 10:30:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Dukidule a Private Message  Reply with Quote
Ako ti pomaže (što ne vjerujem) mogu te "utješiti" da nije samo u HR tako. I ne samo s tiskanicama.

Evo i ja sam, još 24.2., poslao tipu u Modenu jedan HC album.
Vrijednost: okruglih 20,-€ / ptt: 10,- €

Dao sam mu na izbor dvije opcije:
1. kao osiguran paket (DHL) za 17,-€ ili,
2. kao običan paketić za 10,-€

Odlučio se za povoljniju varijantu, platio uredno Paypalom i evo neki dan javlja se (tek na moj upit da li je sve ok) da ga još nije dobio. Ja bez ikakvog broja pošiljke u rukama, čak i potvrdu plaćanja ptt-a na pošti tada sam bacio (doduše, svakako mi ni ona ne bi pomogla), tip na Paypal-u pokrenuo povrat love i eto, vraćam mu 30,-€ jer ne mogu dokazati da ga nije dobio.
Ostao sam bez albuma koji je on toliko željno htio (a možda i dobio?), popušio sam dodatnih 10,-€ i samo bespotrebno gubio vrijeme i nervirao se - slično kao i ti.

Moja osobna pouka iz svega toga:
Ubuduće, ukoliko se već odlučim prodati nekome bilo šta, pošiljka isključivo osigurano, tj. uz istovremenu mogućnost online pratnje, a pogotovo u lopovske države poput Italije, a onaj tko želi kupiti taj neka i plati vise.

A po pitanju dotičnog člana iz tvoga slučaja:
Samo najbolje iskustvo.
Imali smo tek nadavno transakciju nekih par njegovih aukcija, pored toga sam od njega kupio i dodatnih 70-ak raznih strip magazina i sve je maksimalno profesionalno realizirano. Čak mi je i taj mega paket osobno odvezao u Đakovo i predao na dogovoreno odredište.


Za koga ja navijam samo je moja stvar.
A ljubav je jedna, jedina...
Go to Top of Page

Barney
Average Member



Croatia
685 Posts

Member since 20/03/2011

Posted - 24/03/2017 : 10:33:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Barney a Private Message  Reply with Quote
Meni se samo jednom izgubila tiskanica.
Slao sam nekog Bleka LMS od cca nekih 30kn u dalmaciju, ništa bitno ni očuvano, i kupac nije dobio paket. Barem je tako tvrdio.
Ponudio sam mu bez previše kompliciranja da odabere neki drugi strip u zamjenu za ovaj, što je i učinio, i poslao sam mu paket na svoj trošak. Primio je paket i riješilo se bez problema.

Nakon toga sam se na budućim aukcijama uvijek zaštitio prilikom odgovora na mail kupcu a ponekad sam se štitio već i kod postavljanja aukcija u opisu stripa.

http://www.stripovi.com/aukcije/zs-br-331-podvodno-cudoviste-5/11138296/


Svakako sam ubuduće svaku tiskanicu i račun poslikao na šalteru, ali samo kao dokaz da sam poslao, a šaljem isključivo na odgovornost kupca.

Pošiljke sa potvrdom o slanju preuzimam odgovornost, kupcu vraćam novac, a nakon toga poštu teretim za odštetu uz priloženu potvrdu. Tome potvrda i služi zar ne?
I tu nema muljanja. Sve je crno na bijelo. Ako si dobio paket, potpisao si prilikom preuzimanja. Ako nisi dobio, nisi ni potpisao, a pošta snosi odgovornost i dužni su platiti odštetu navedenu na paketu ili ako je preporučeno, onda 5x uvećano za iznos naplaćene poštarine.

Želio si tiskanicu jer ti je paket, preporučeno ili putem tiska preskupo?

U prilogu ti šaljem slike kao dokaz da sam poslao.
Stiglo ti, preuzeo si, i javiš mi se da nisi dobio... i šta sad?
Tko meni garantira da govoriš istinu? Da si primio pa me sad lažeš? Kako ćeš mi dokazati da nisi dobio?
Htio si što jeftiniju pošiljku. Sorry kume, više sreće drugi put. Kalkulacija ti se ovaj put nije isplatila.
Ostao si bez stripova a novac ti ne vraćam. Zašto bi?
Negativan komentar? Na temelju čega? Na temelju dokaza da sam poslao i na temelju opomena da šaljem isključivo na odgovornost kupca?

Žene gutaju tablete da muškarce ne bi boljela glava
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/03/2017 : 11:57:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Barney

Meni se samo jednom izgubila tiskanica.
Slao sam nekog Bleka LMS od cca nekih 30kn u dalmaciju, ništa bitno ni očuvano, i kupac nije dobio paket. Barem je tako tvrdio.
Ponudio sam mu bez previše kompliciranja da odabere neki drugi strip u zamjenu za ovaj, što je i učinio, i poslao sam mu paket na svoj trošak. Primio je paket i riješilo se bez problema.

Nakon toga sam se na budućim aukcijama uvijek zaštitio prilikom odgovora na mail kupcu a ponekad sam se štitio već i kod postavljanja aukcija u opisu stripa.

http://www.stripovi.com/aukcije/zs-br-331-podvodno-cudoviste-5/11138296/


Svakako sam ubuduće svaku tiskanicu i račun poslikao na šalteru, ali samo kao dokaz da sam poslao, a šaljem isključivo na odgovornost kupca.

Pošiljke sa potvrdom o slanju preuzimam odgovornost, kupcu vraćam novac, a nakon toga poštu teretim za odštetu uz priloženu potvrdu. Tome potvrda i služi zar ne?
I tu nema muljanja. Sve je crno na bijelo. Ako si dobio paket, potpisao si prilikom preuzimanja. Ako nisi dobio, nisi ni potpisao, a pošta snosi odgovornost i dužni su platiti odštetu navedenu na paketu ili ako je preporučeno, onda 5x uvećano za iznos naplaćene poštarine.

Želio si tiskanicu jer ti je paket, preporučeno ili putem tiska preskupo?

U prilogu ti šaljem slike kao dokaz da sam poslao.
Stiglo ti, preuzeo si, i javiš mi se da nisi dobio... i šta sad?
Tko meni garantira da govoriš istinu? Da si primio pa me sad lažeš? Kako ćeš mi dokazati da nisi dobio?
Htio si što jeftiniju pošiljku. Sorry kume, više sreće drugi put. Kalkulacija ti se ovaj put nije isplatila.
Ostao si bez stripova a novac ti ne vraćam. Zašto bi?
Negativan komentar? Na temelju čega? Na temelju dokaza da sam poslao i na temelju opomena da šaljem isključivo na odgovornost kupca?



Svaka čast! Tako i ja radim, samo što sam tek počeo slikati na pultu pošte nakon ovog slučaja.
Ovo je konkretan primjer kako treba raditi!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/03/2017 : 12:00:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dukidule

Ako ti pomaže (što ne vjerujem) mogu te "utješiti" da nije samo u HR tako. I ne samo s tiskanicama.

Evo i ja sam, još 24.2., poslao tipu u Modenu jedan HC album.
Vrijednost: okruglih 20,-€ / ptt: 10,- €

Dao sam mu na izbor dvije opcije:
1. kao osiguran paket (DHL) za 17,-€ ili,
2. kao običan paketić za 10,-€

Odlučio se za povoljniju varijantu, platio uredno Paypalom i evo neki dan javlja se (tek na moj upit da li je sve ok) da ga još nije dobio. Ja bez ikakvog broja pošiljke u rukama, čak i potvrdu plaćanja ptt-a na pošti tada sam bacio (doduše, svakako mi ni ona ne bi pomogla), tip na Paypal-u pokrenuo povrat love i eto, vraćam mu 30,-€ jer ne mogu dokazati da ga nije dobio.
Ostao sam bez albuma koji je on toliko željno htio (a možda i dobio?), popušio sam dodatnih 10,-€ i samo bespotrebno gubio vrijeme i nervirao se - slično kao i ti.

Moja osobna pouka iz svega toga:
Ubuduće, ukoliko se već odlučim prodati nekome bilo šta, pošiljka isključivo osigurano, tj. uz istovremenu mogućnost online pratnje, a pogotovo u lopovske države poput Italije, a onaj tko želi kupiti taj neka i plati vise.

A po pitanju dotičnog člana iz tvoga slučaja:
Samo najbolje iskustvo.
Imali smo tek nadavno transakciju nekih par njegovih aukcija, pored toga sam od njega kupio i dodatnih 70-ak raznih strip magazina i sve je maksimalno profesionalno realizirano. Čak mi je i taj mega paket osobno odvezao u Đakovo i predao na dogovoreno odredište.



Evo vidiš da dolazimo do konkretnih primjera s kojima možemo pomoći svima koji šalju stripove.
Nego, da nisi bacio potvrdu, mogao si od pošte dobiti novac, odnosno vrijednost pošiljke nazad, zar ne?

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 24/03/2017 13:29:37
Go to Top of Page

Dukidule
Advanced Member



Chile
4039 Posts

Member since 20/05/2014

Posted - 24/03/2017 : 13:58:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Dukidule a Private Message  Reply with Quote
Ma kakvi. Pa svako bi mogao reći: "Ja poslao paketić a u njemu vrijednosti od .....npr. 5.000,- €" a zatim od pošte tražiti obeštećenje.
To je bila samo potvrda o plaćenom iznosu, bez ikakvog broja etc.
A pored toga, po EU pravu u slučaju nesuglasica u pogledu na neosigurane pošiljke odgovora uvijek pošiljatelj.

Za koga ja navijam samo je moja stvar.
A ljubav je jedna, jedina...

Edited by - Dukidule on 24/03/2017 13:59:07
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 24/03/2017 : 14:03:32  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Nikakve tiskanice! Guraju ih u sanducic kako god mogu. Jednom je jedan super postar mom bratu uspio savit hc album popola i ugurat ga unutra... Niko ti za to ne odgovara i nikog nije briga.. plati,(malo vise), pa se rugaj. Tiskanice niposto...

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/03/2017 : 14:48:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dukidule

Ma kakvi. Pa svako bi mogao reći: "Ja poslao paketić a u njemu vrijednosti od .....npr. 5.000,- €" a zatim od pošte tražiti obeštećenje.
To je bila samo potvrda o plaćenom iznosu, bez ikakvog broja etc.



Naknada štete u unutarnjem i međunarodnom prometu uređena je člankom 57. ZPU-a.
Sukladno odredbama ZPU-a davatelj poštanskih usluga obvezan je pošiljatelju ili drugoj ovlaštenoj osobi isplatiti za pošiljke u unutarnjem prometu sljedeću naknadu štete:
1. za gubitak, potpuno oštećenje ili umanjenje sadržaja:
a) preporučene pošiljke – u visini peterostrukog iznosa naplaćene cijene poštanske usluge,
b) pošiljke s označenom vrijednosti – u visini iznosa označene vrijednosti;
Napominje se da se na naknadu štete u međunarodnom prometu primjenjuju akti Svjetske poštanske unije.


Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/03/2017 : 14:51:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dukidule

A pored toga, po EU pravu u slučaju nesuglasica u pogledu na neosigurane pošiljke odgovora uvijek pošiljatelj.



Ovo mi baš ne drži vodu, ali moguće je, iako nelogično. Ti kao kupac možeš birati i ako svjesno prihvaćaš rizik, zašto bi pošiljatelj bio automatski kriv? Pošiljatelj uvijek može imati dokaz, kao račun ili sliku, a primatelj ništa.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Barney
Average Member



Croatia
685 Posts

Member since 20/03/2011

Posted - 24/03/2017 : 15:35:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Barney a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by Barney

Meni se samo jednom izgubila tiskanica.
Slao sam nekog Bleka LMS od cca nekih 30kn u dalmaciju, ništa bitno ni očuvano, i kupac nije dobio paket. Barem je tako tvrdio.
Ponudio sam mu bez previše kompliciranja da odabere neki drugi strip u zamjenu za ovaj, što je i učinio, i poslao sam mu paket na svoj trošak. Primio je paket i riješilo se bez problema.

Nakon toga sam se na budućim aukcijama uvijek zaštitio prilikom odgovora na mail kupcu a ponekad sam se štitio već i kod postavljanja aukcija u opisu stripa.

http://www.stripovi.com/aukcije/zs-br-331-podvodno-cudoviste-5/11138296/


Svakako sam ubuduće svaku tiskanicu i račun poslikao na šalteru, ali samo kao dokaz da sam poslao, a šaljem isključivo na odgovornost kupca.

Pošiljke sa potvrdom o slanju preuzimam odgovornost, kupcu vraćam novac, a nakon toga poštu teretim za odštetu uz priloženu potvrdu. Tome potvrda i služi zar ne?
I tu nema muljanja. Sve je crno na bijelo. Ako si dobio paket, potpisao si prilikom preuzimanja. Ako nisi dobio, nisi ni potpisao, a pošta snosi odgovornost i dužni su platiti odštetu navedenu na paketu ili ako je preporučeno, onda 5x uvećano za iznos naplaćene poštarine.

Želio si tiskanicu jer ti je paket, preporučeno ili putem tiska preskupo?

U prilogu ti šaljem slike kao dokaz da sam poslao.
Stiglo ti, preuzeo si, i javiš mi se da nisi dobio... i šta sad?
Tko meni garantira da govoriš istinu? Da si primio pa me sad lažeš? Kako ćeš mi dokazati da nisi dobio?
Htio si što jeftiniju pošiljku. Sorry kume, više sreće drugi put. Kalkulacija ti se ovaj put nije isplatila.
Ostao si bez stripova a novac ti ne vraćam. Zašto bi?
Negativan komentar? Na temelju čega? Na temelju dokaza da sam poslao i na temelju opomena da šaljem isključivo na odgovornost kupca?



Svaka čast! Tako i ja radim, samo što sam tek počeo slikati na pultu pošte nakon ovog slučaja.
Ovo je konkretan primjer kako treba raditi!



Naravno.
Tebi kao prodavaču, dužnost je profesionalan pristup i jedini interes ti je da kupac dobije stripove koje ti je uredno platio i koje si mu dužan poslati.

Ne može se protiv više sile. Kada šalješ preko pošte, ovisiš o profesionalnosti određene osobe (više njih) koja odgovara za transport/dostavu paketa.
U globalu to dobro funkcionira ali nisu savršeni.
Mogućnost da se izgubi paket je uvijek prisutna.

Međutim, pošiljke sa potvrdom o slanju se manje gube.
Zašto?
Prvo, zato jer se vodi interna kontrola. Prati se status pošiljke i vidi se gdje mu je bila zadnja lokacija.
Drugo, ako izgube takvu pošiljku, oni snose odgovornost i dužni su platiti odštetu pošiljatelju.
Njih ne zanima kolika je istinska vrijednost bila unutar paketa. To je tvoj problem. Na paketu si napisao V=100kn i za njih taj paket vrijedi 100 kn. Naplatili su ti 20-30 kn a dužni su ti dati 100kn.
Dakle oni u slučaju gubitka paketa, posluju u minusu i paziti će da ne zeznu stvar.
Isto je i sa preporučenom pošiljkom. Dužni su ti platiti odštetu 5x veću od naplaćene poštarine. Opet u slučaju gubitka paketa, posluju u minusu pa moraju paziti.

A za tiskanicu ne odgovaraju. Niti vode bilo kakav interni status pošiljke.

Niti tebi kao prodavaču,stripovi s kruške padaju... a niti kupcu novci.

Vaš zajednički interes je da ti dobiješ novac a kupac stripove.

A to onda nikako ne može biti slanje tiskanice.
Ako se tebe pita, poslati ćeš što sigurniju vrstu pošiljke. Dakle nešto sa potvrdom o slanju.
A ako kupac inzistira tiskanicu jer mu je jeftinije, tvoja dužnost je da mu udovoljiš jer novci su njegovi i on će odlučiti kakvu pošiljku želi.
Ali u tom slučaju i preuzima odgovornost na sebe.
Reda radi, poslikaš tiskanicu i račun na šalteru, tek toliko da ne ispadneš lažljivac koji nije poslao paket. I to je tvoj argument.
A nakon što si poslao pošiljku, platio poštarinu i izašao iz poštanskog ureda, ti sa pošiljkom i stripovima koje si poslao, više nemaš apsolutno ništa. Nadalje ide kupcu na odgovornost.
Ako nekome kupcu takav scenarij ne odgovara, to je njegov problem. Nitko ga ne tjera da kupuje stripove, niti da mu se šalje tiskanicom.

Žene gutaju tablete da muškarce ne bi boljela glava

Edited by - Barney on 24/03/2017 15:45:50
Go to Top of Page

Dukidule
Advanced Member



Chile
4039 Posts

Member since 20/05/2014

Posted - 24/03/2017 : 16:41:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Dukidule a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by Dukidule

A pored toga, po EU pravu u slučaju nesuglasica u pogledu na neosigurane pošiljke odgovora uvijek pošiljatelj.



Ovo mi baš ne drži vodu, ali moguće je, iako nelogično. Ti kao kupac možeš birati i ako svjesno prihvaćaš rizik, zašto bi pošiljatelj bio automatski kriv? Pošiljatelj uvijek može imati dokaz, kao račun ili sliku, a primatelj ništa.


Ma jeste, možeš bez problema vjerovati.

Kod pošiljke njemačkim DHL-om kao paketić (do 2 kg težine) možeš i sam polijepiti poštanske markice u potrebnom iznosu i jednostavno predaš na šalteru. Ako nemaš markice oni ti ih zalijepe a ti dobiješ isključivo račun za plaćen iznos. Trag pošiljke se u principu gubi u momentu kad predaš paketić. Možeš ti nadoplatiti opciju "Onlinetracking" samo to ti na kraju opet dođe kao paketna pošiljka.

https://www.dhl.de/de/privatkunden/pakete-versenden/weltweit-versenden/paeckchen.html


Dok kod opcije paket (težina do 5 kg) ne možeš svoje markice (doduše, možeš vrijednosnu naljepnicu online kupiti i sam isprintati).
Uglavnom, njega predaš, oni zalijepe naljepnicu, ti dobiješ broj pošiljke koju možeš online pratiti a i osigurana je u slučaju da se "izgubi" i to je to:

https://www.dhl.de/de/privatkunden/pakete-versenden/weltweit-versenden/paket.html

A to sa "odgovornost na strani pošiljatelja" piše koliko u uvijetima poslovanja DHL-a, toliko i na stranici Paypal-a.
Ako ne možeš dokazati da si poslao, a tu uvažavaju isključivo Tracking broj - račun za poštanske markice ne (mogao bih sebi kupiti markica u određenom iznosu koje s paketićem veze nemaju!), onda ti odgovaraš, što kod paketa nije slučaj.
Pošalješ im broj na kojem se vidi i datum pošiljke, onda oni sami provjeravaju gdje je nestao i ti si obavio svoj dio.
No u tome i jeste fora što takve pošiljke nikada ne nestanu, jer nije niti jedan dostavljač ili djelatnik pošte, DHL-a ili bilo kakve treće dostavne službe toliko blesav pa da mazne paket čije putovanje se u svakom detalju (svaka međustanica) protokolira.

Za koga ja navijam samo je moja stvar.
A ljubav je jedna, jedina...
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6943 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/03/2017 : 18:34:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dukidule

quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by Dukidule

A pored toga, po EU pravu u slučaju nesuglasica u pogledu na neosigurane pošiljke odgovora uvijek pošiljatelj.



Ovo mi baš ne drži vodu, ali moguće je, iako nelogično. Ti kao kupac možeš birati i ako svjesno prihvaćaš rizik, zašto bi pošiljatelj bio automatski kriv? Pošiljatelj uvijek može imati dokaz, kao račun ili sliku, a primatelj ništa.



A to sa "odgovornost na strani pošiljatelja" piše koliko u uvijetima poslovanja DHL-a, toliko i na stranici Paypal-a.
Ako ne možeš dokazati da si poslao, a tu uvažavaju isključivo Tracking broj - račun za poštanske markice ne (mogao bih sebi kupiti markica u određenom iznosu koje s paketićem veze nemaju!), onda ti odgovaraš, što kod paketa nije slučaj.
Pošalješ im broj na kojem se vidi i datum pošiljke, onda oni sami provjeravaju gdje je nestao i ti si obavio svoj dio.
No u tome i jeste fora što takve pošiljke nikada ne nestanu, jer nije niti jedan dostavljač ili djelatnik pošte, DHL-a ili bilo kakve treće dostavne službe toliko blesav pa da mazne paket čije putovanje se u svakom detalju (svaka međustanica) protokolira.


To je sasvim normalno kao i kod nas za tiskanice. Oni se tako ograđuju od odgovornosti, baš kao i naša pošta. Nema to veze s pravom. Ako si ti s kupcem dogovorio slanje kao tiskanicu i on prihvatio odgovornost, nema toga suda koji bi te osudio. Još ako slikaš kako je opisao kolega Barney gore, može on lajat na mjesec!!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 24/03/2017 18:36:31
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 25/05/2017 : 22:52:02  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
I meni se zagubila jedna tiskanica od nekoliko koje sam poslao u zadnje vrijeme, ona za člana Zagimo, žao mi je!!
Glupost živa te tiskanice i doista ih ne treba koristiti, posebno kod vrijednijih stvari.
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2996 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 26/05/2017 : 07:41:49  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
Ja nisam nikad imao problema s tim.Nego,sad imaju sifre takvih posiljaka i uredno se moze pratiti di je i sta je.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

sholleCro
Starting Member

27 Posts

Member since 08/09/2016

Posted - 26/05/2017 : 13:42:57  Show Profile Show Extended Profile  Send sholleCro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Nikakve tiskanice! Guraju ih u sanducic kako god mogu. Jednom je jedan super postar mom bratu uspio savit hc album popola i ugurat ga unutra... Niko ti za to ne odgovara i nikog nije briga.. plati,(malo vise), pa se rugaj. Tiskanice niposto...


Ista stvar mi se desila neki dan, bez mog znanja jedan prodavač mi je poslao AF kartonca kao tiskanicu.Slučajno se vraćam kući i sretnem poštara koji mi kaže da je ubacio nešto u sandučić. Ja dolazim do vrata a ono pošiljka više viri vani nego unutra, srce me streslo znajući šta je unutra. Tako da napominjem, zaboravite na tiskanice. Nedavno sam jednom članu koji je kupio od mene stripove a tražio je da mu šaljem tiskanicom doplatio razliku i bio bez brige.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.29 seconds. Snitz Forums 2000