forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Sudjenje skolstvu
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 17

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 29/03/2017 : 14:47:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Space Marine

Ako je nekome nešto lijepo on će to sam proučavati i uživati u tome. Sigurno mu ne treba strogi školski program i nastavnik da bi on uživao u tome jer tek onda sigurno neće. npr, ako nekog zanima filozofija neka ide u knjižnicu i tamo si posudi knjige omiljenih filozofa i čita te razvija vlastito (ne nametnuto!) mišljenje o nekoj temi, a ne da ga se u školi godinu dana trpa da mora napamet zna sve godine, razdoblja,...samo k'o ovca sve bubati napamet i onda pet dobit. Ne može čovjek naučiti razmišljati od nekog školskog programa, zato bi se u školi samo trebala učiti neka primjenjiva znanja, jer ova druga u školi sigurno neće usvojiti(bar ne u ovakvom sistemu učenja kao što je danas).
Bilo je kod mene u školi hrpa njih što imaju 5 iz filozofije, sociologije i ne znam čega, a ovako kad ih nešto pitaš o društvu, životu što nije u knjizi nemaju nikakvo mišljenje ili su glupi k'o tele.



Vjerujem da je Mrkvina poanta u tome da učenike upoznaš sa što više stvari i time im potencijalno kasnije proširiš dijapazon zanimanja. Ako je to mislila, slažem se u potpunosti.

Isto se slažem i s tobom da je tjeranje na pamćenje gomile podataka iz predmeta kao što je sociologija i slični bezveze. Mi smo, primjerice, iz Logike imali profesoricu koja je tražila samo i isključivo da bubamo definicije napamet. 'Bitak je ono po čemu nešto jest to što jest', 'Kontradiktoran sud je...' i gomile definicija, a ispitivanje bi bilo tipa: 'Šta je bitak?' i onda ti odgovaraš definicijom. Predmet Logika :)

Po meni bi se memorija trebala najviše vježbati u nižim razredima osnovne, kroz učenje pjesmica napamet i slično. Kasnije bi korisnije bilo razumjeti nešto nego naučiti kad je što bilo, imena sudionika i slično. Ako te stvarno zanima neki povijesni događaj lako ćeš zapamtiti sudionike, dok meni osobno, recimo, mogu nabrajati vojskovođe iz Krbavske bitke do sutra i brzo ću zaboraviti.

Ne znam, ali ako profesor ne uspije animirati razred, teško da će postići neke dobre rezultate. Kod mene je, nažalost, većina profesora samo odrađivala posao i to se vidjelo.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 29/03/2017 : 15:25:57  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
To u teoriji ima smisla kad bismo imali posla s normalnom djecom. Ali djeca su generalno bezobrazna i oni dolaze u školu da prave probleme, a sankcije za to su jako slabe.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 29/03/2017 : 15:38:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj

To u teoriji ima smisla kad bismo imali posla s normalnom djecom. Ali djeca su generalno bezobrazna i oni dolaze u školu da prave probleme, a sankcije za to su jako slabe.



Tako i djeca govore za profesore :) Ako tako doživljavaš učenike, jebiga, bitka je već izgubljena.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 29/03/2017 : 15:50:04  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by delboj

To u teoriji ima smisla kad bismo imali posla s normalnom djecom. Ali djeca su generalno bezobrazna i oni dolaze u školu da prave probleme, a sankcije za to su jako slabe.



Tako i djeca govore za profesore :) Ako tako doživljavaš učenike, jebiga, bitka je već izgubljena.


Ma daj... Ja bih samo volio da te malo vidim da radiš u školi. Ne bi tako pričao.
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 29/03/2017 : 15:57:36  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj

To u teoriji ima smisla kad bismo imali posla s normalnom djecom. Ali djeca su generalno bezobrazna i oni dolaze u školu da prave probleme, a sankcije za to su jako slabe.


Koje su sankcije za profesore koji slabo ili nikako rade svoj posao?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11585 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 29/03/2017 : 16:17:55  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Dopunska nastava.

Have mercy
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 29/03/2017 : 16:34:35  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

quote:
Originally posted by delboj

To u teoriji ima smisla kad bismo imali posla s normalnom djecom. Ali djeca su generalno bezobrazna i oni dolaze u školu da prave probleme, a sankcije za to su jako slabe.


Koje su sankcije za profesore koji slabo ili nikako rade svoj posao?


Sankcije? Nema ih, takvi se nagrađuju, jer su podobni, direktorima i trebaju oni kojima oni mogu da naređuju kako da ocjenjuju ili koga da kažnjavaju. Ako pokušavaš da odgovorno i dobro radiš, proglasiće te nepodobnim. Moraš da radiš naopako.
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 29/03/2017 : 17:20:43  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Profesore proglašavaju nepodobnima?
Tko? Ravnatelji kod vas izdaju proskripcije?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 29/03/2017 : 17:22:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj

Ma daj... Ja bih samo volio da te malo vidim da radiš u školi. Ne bi tako pričao.



Ako predaješ srednjoškolcima, to su tinejdžeri kojima je često hrpa stvari bitnija od škole (svi smo bili na njihovom mjestu), ali ti se ovdje postavljaš kao da su to neprijatelji koje trebaš poraziti, a ne učenici koje trebaš nečemu naučiti. Ne znam što te dovelo do takvog stava, ali općenito mi izgledaš kao netko tko cijeni red, rad i disciplinu prije svega. Problem je što srednjoškolci (a i većina populacije, uostalom) baš i ne voli biti u takvom okruženju. Pa ja prvi puno sretniji idem na posao kad je poslovno ozračje opuštenije, u takvim slučajevima nije problem ni zapeti s poslom ako se stiže neki rok. U suprotnom, kad te netko upregne da radiš kao konj a pritom te tretira loše, u tebi samo raste stres i nezadovoljstvo. Kod nas bi dosta ljudi discipliniralo djecu i 'dovodilo ih u red', a sami mrze poslodavce koji ih nadgledaju i kontroliraju.

Ja sam od onih koji smatraju da poštovanje treba zaslužiti :)

Ako ne želimo odgajati isključivo nove generacije poslušnih radnika, u školama treba poticati djecu da se nauče izražavati, da budu kreativni i da preuzmu inicijativu. E sad, svjestan sam da to nije lako postići i tu je nastavnik pred velikim izazovom. Ali praviti se da je naš školski sustav dobar a da su problem djeca nije u redu.

A sve i da je to istina, nije li onda logično pokušati s nečim novim jer ne postoje djeca radi škole nego je škola tu zbog djece.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 29/03/2017 : 17:30:28  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
kakvi god da su učenici ionako će ih večina uteč vanka.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 29/03/2017 : 17:47:00  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj

To u teoriji ima smisla kad bismo imali posla s normalnom djecom. Ali djeca su generalno bezobrazna i oni dolaze u školu da prave probleme, a sankcije za to su jako slabe.



Slożio bih se donekle. Deca su jednostavno -deca. U ljudskoj prirodi je kršenje pravila, istraživanje i isprobavanje.
To je krst koji svaki nastavnik mora da nosi i večita borba protiv vetrenjača.
Problem nastaje u društvu, kod roditelja, koji smatraju da decu vaspitavaju nastavnici. I onda imamo bezobraznu, bahatu i agresivnu decu, s kojima niko ne može da se izbori.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 29/03/2017 : 18:17:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Manhunteru kao da je Hobbes tata.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 29/03/2017 : 18:21:33  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Thomas?

Hvala!

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 29/03/2017 : 18:24:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Ah, nema na cemu.
:)
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24539 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 29/03/2017 : 18:26:18  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Ima, ima...
:)

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 29/03/2017 : 19:14:05  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

Profesore proglašavaju nepodobnima?
Tko? Ravnatelji kod vas izdaju proskripcije?


Pa da, manje-više je tako. Normalno, oni sami vide tvoj stav da nećeš da radiš tako i onda postaješ automatski nepodoban. Ali nije nikakva tajna da u većini škola naređuju ljudima kakve ocjene da daju nekim učenicima, kome da opravdaju neopravdane časove i da ne kazne neke za stravične prekršaje.

quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by delboj

Ma daj... Ja bih samo volio da te malo vidim da radiš u školi. Ne bi tako pričao.



Ako predaješ srednjoškolcima, to su tinejdžeri kojima je često hrpa stvari bitnija od škole (svi smo bili na njihovom mjestu), ali ti se ovdje postavljaš kao da su to neprijatelji koje trebaš poraziti, a ne učenici koje trebaš nečemu naučiti. Ne znam što te dovelo do takvog stava, ali općenito mi izgledaš kao netko tko cijeni red, rad i disciplinu prije svega. Problem je što srednjoškolci (a i većina populacije, uostalom) baš i ne voli biti u takvom okruženju. Pa ja prvi puno sretniji idem na posao kad je poslovno ozračje opuštenije, u takvim slučajevima nije problem ni zapeti s poslom ako se stiže neki rok. U suprotnom, kad te netko upregne da radiš kao konj a pritom te tretira loše, u tebi samo raste stres i nezadovoljstvo. Kod nas bi dosta ljudi discipliniralo djecu i 'dovodilo ih u red', a sami mrze poslodavce koji ih nadgledaju i kontroliraju.

Ja sam od onih koji smatraju da poštovanje treba zaslužiti :)

Ako ne želimo odgajati isključivo nove generacije poslušnih radnika, u školama treba poticati djecu da se nauče izražavati, da budu kreativni i da preuzmu inicijativu. E sad, svjestan sam da to nije lako postići i tu je nastavnik pred velikim izazovom. Ali praviti se da je naš školski sustav dobar a da su problem djeca nije u redu.

A sve i da je to istina, nije li onda logično pokušati s nečim novim jer ne postoje djeca radi škole nego je škola tu zbog djece.


Ti to tako pričaš jer nisi nikad bio u ulozi nastavnika. Ja predajem đacima od šestog osnovne do maturanata u srednjoj. Opuštena atmosfera je nešto što je stvarala jedna koleginica koja je radila u srednjoj prije mene, a to je podrazumijevalo tračanje kolega s đacima, iznošenje privatnih stvari iz života kolega iz zbornice i slušanje muzike na času. O nekakvom radu i učenju nije bilo govora. Đaci uopšte nisu odgovarali, a visoke ocjene su im upisivane tek onako: nižu ocjenu si mogao da dobiješ samo ako kažeš da ništa ne znaš, a mogao si i da zaprijetiš profesorici da ćeš je ubiti, pa bi ti upisala pet. To šta đaci vole ili ne vole, uopšte nije bitno. Ne volim ni ja mnogo šta. Škola bi trebalo da bude škola. Naš školski sistem nije dobar. Bio je dobar za vrijeme Jugoslavije, ali sve to što je bilo dobro je uništeno. Normalno da je problem do djece. A ne znam šta se tu novo uopšte može pokušati. Već u osnovnoj školi ima djece koja neće u šestom ili sedmom razredu da nose u torbi ništa osim patika za fizičko i neće ništa da uče jer čekaju da im se sve ocjene poklone. I pokloniće im se vjerovatno, prosto iz razloga što je zakonska procedura za obaranje na godinu u osnovnoj školi maksimalno iskomplikovana, kako da se učenik obori, tako i kad se obori, jer evo imamo dva slučaja od prošle godine koji su odbili da ponavljaju osmi razred uz tvrdnju da su oni odmah negdje kupili i osmi i deveti i da će se sad upisati u srednju školu. Tu je morao da se obavi čak i sastanak s centrom za socijalni rad i hiljadu zavrzlama... I šta očekivati od djece kad tako nešto vide?

Da se djeca nauče izražavati? Pa jedino što oni znaju je da psuju, počevši od djevojčica iz vrtića, a ovim starijim i da ne govorim. I smatraju da je normalno psovati na časovima. Valjda su za to krive televizijske emisije poput Parova, Farme, Velikog brata... Da budu kreativni? Pa kreativni su kad treba napraviti neki problem. I da preuzmu inicijativu? Nemoj sumnjati da to rade kad je potrebno da se bune. Tada su jako zainteresovani.

Ja ću vjerovatno nekad napisati knjigu pod naslovom "Kritika metodike i pedagogije". Realno, danas je stanje mnogo gore nego kad sam ja počinjao da radim prije sedam godina. Možda najviše 10 % đaka je zainteresovano da uči, da stekne znanje. I s takvim se može, nije problem osmisliti nastavu i da bude zanimljiva. Doduše, polovina tih su samo radna djeca, nije to ona suva inteligencija, ali može se. Ostalih 90 % su potpuno nezainteresovani. Među njima ima mali broj onih koji povremeno uče i nemaju problema da dobiju prolaznu ocjenu, a ostali samo čekaju da im se da dvojka. I ako nešto malo nauče, to je s hiljadu muka i obavezno napamet. Ne postoji način da se takva djeca zainteresuju. Mislim da se u ovim manjim sredinama već sad došlo do toga da praktično velika većina đaka predstavlja djecu neškolovanih roditelja, zanatlija koji ni sami nisu učili, niti su imali interesovanja za školu. A ni prirodno nisu nadareni za to. Nadareni su samo za posao kojim se bave. I sama njihova djeca su uglavnom takva.

quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by delboj

To u teoriji ima smisla kad bismo imali posla s normalnom djecom. Ali djeca su generalno bezobrazna i oni dolaze u školu da prave probleme, a sankcije za to su jako slabe.



Slożio bih se donekle. Deca su jednostavno -deca. U ljudskoj prirodi je kršenje pravila, istraživanje i isprobavanje.
To je krst koji svaki nastavnik mora da nosi i večita borba protiv vetrenjača.
Problem nastaje u društvu, kod roditelja, koji smatraju da decu vaspitavaju nastavnici. I onda imamo bezobraznu, bahatu i agresivnu decu, s kojima niko ne može da se izbori.


Nije stvar u tome. Djeca su uvijek jednostavno bila djeca, ali nestašluci su jedno, a vrijeđanje i napadi na nastavnike su drugo. Problem s roditeljima je što roditelji misle da nastavnici oštećuju njihovu djecu, kao to su sve genijalci, za sve su nastavnici krivi. Djeca ubijede roditelje da su ugrožena, oni dolaze u školu da napadaju nastavnike i onda je teško tu bilo šta učiniti da se s tim izbori.

U ljudskoj prirodi jeste kršenje pravila, ali i u pravnim državama je isto tako normalno poštovanje zakona. Mi u školstvu imamo jako dobre disciplinske pravilnike i samo kad bi postojao način da se uprava škole natjera da dosljedno ispoštuje te pravilnike, ja mislim da bi se situacija sredila za deset dana i da bi moglo normalno da se radi, da bi i djeca bar donekle postala drugačija. Ne kažem da bi bili sjajni ni tada, ali bar bi valjda donosili knjige i sveske, malo bolje učili, bili mirni i pristojno se ponašali. Nažalost, direktorima ministarstvo šalje drugačije preporuke za tumačenje tih pravilnika, pa imamo situaciju kakvu imamo. A i sami uslovi rada nisu baš sjajni, rijetko koja škola je dovoljno dobro opremljena, novca nema, tako da je sve jako ograničeno.

Bilo kako bilo, problema je mnogo i teško su rješivi.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 29/03/2017 : 19:54:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
OK, delboj, razumijem da se teško motivirati kad radiš u nikakvim uvjetima (kakvi kod nas realno i jesu) i možda su stvarno u tvojoj školi djeca u većem postotku nezainteresirana nego drugdje. Ali po ovome ostalom što pišeš veći mi problem izgleda činjenica da politika dirigira sve u školi. Kažeš da je mala sredina, onda su ti koji određuju lokalnu politiku ujedno i roditelji te djece. Sve polazi od vrha.

A vidiš, ti roditelji su (vjerojatno u velikom broju) školu završili u Jugoslaviji, za koju tvrdiš da je imala dobar školski sustav. Kako su onda iz takvih škola izašli takvi kadrovi koji danas drmaju lokalnom politikom? Jebeš sustav s takvim rezultatima, ne vidim da nam je danas bolje. Upravo ta generacija (generaliziram, ali kod nas to nije daleko od apsolutne istine) ne cijeni stručnost nego zapošljava po političkoj liniji. Što su onda naučili i koje su vrijednosti pokupili iz tog dobrog sustava?

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 29/03/2017 : 20:12:46  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

OK, delboj, razumijem da se teško motivirati kad radiš u nikakvim uvjetima (kakvi kod nas realno i jesu) i možda su stvarno u tvojoj školi djeca u većem postotku nezainteresirana nego drugdje. Ali po ovome ostalom što pišeš veći mi problem izgleda činjenica da politika dirigira sve u školi. Kažeš da je mala sredina, onda su ti koji određuju lokalnu politiku ujedno i roditelji te djece. Sve polazi od vrha.


Da, tu se slažem što se tiče uslova, mada ne bih rekao da je to nešto ovdje u školama gore nego u drugim mjestima, naprotiv, znam ljude koji opisuju mnogo gore stvari. Ja sam radio i u dva susjedna mjesta, manje-više je to jako slično. Djeca na selima su opet bolja, jer su manje izložena štetnim uticajima i tamo ih je manje, pa se može lakše kontrolisati situacija. Nema sumnje da je politika glavni problem.

quote:

A vidiš, ti roditelji su (vjerojatno u velikom broju) školu završili u Jugoslaviji, za koju tvrdiš da je imala dobar školski sustav. Kako su onda iz takvih škola izašli takvi kadrovi koji danas drmaju lokalnom politikom? Jebeš sustav s takvim rezultatima, ne vidim da nam je danas bolje. Upravo ta generacija (generaliziram, ali kod nas to nije daleko od apsolutne istine) ne cijeni stručnost nego zapošljava po političkoj liniji. Što su onda naučili i koje su vrijednosti pokupili iz tog dobrog sustava?


Mnogi od tih roditelja nisu ni završili školu, kupili su je u Širokom Brijegu, Beogradu ili gdje već. A i oni koji su ranije cijenili neke vrijednosti prilagodili su se novom sistemu. Naš narod je prilagodljiv, lako se prešalta kako vjetar duva. Školski sistem kao sistem jeste bio dobar, sticalo se znanje. Bilo je propusta, ali opet je stanje bilo normalnije. Ipak, cjelokupan politički sistem je stvorio pogrešne navike kod ljudi i zato danas imamo ovakvu situaciju. Za sve to nije kriv jugoslovenski sistem obrazovanja, već opšta situacija.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5609 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 29/03/2017 : 20:30:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj

Za sve to nije kriv jugoslovenski sistem obrazovanja, već opšta situacija.



Moja je poanta da je i ta situacija iz nečega izniknula. Koliko znam, u ovim našim krajevima (Hercegovina) je oduvijek šverc bio glavni izvor primanja dobrom dijelu stanovništva. Nije to od jučer, ne znam da je ikad bilo razdoblja da je ovdje neki sustav dobro funkcionirao. Političkog zapošljavanja je bilo i u Jugoslaviji, možda i više nego danas.

Čuo sam često od starijih da su u Jugoslaviji fizička kažnjavanja i ostajanje u školi u kazni nakon nastave bile relativno česte pojave. E sad, ako su se nastavnici poštovali, zašto onda toliko kazni? A ako se nisu poštovali, onda neke velike razlike i nema osim što si mogao fizički kažnjavati djecu, a po meni je veliki plus što više ne možeš.

Nedavno sam s kolegom obišao hrpu osnovnih škola (1. do 4. razred) za vrijeme nastave, snimali smo stanje objekata za traženje potpore za obnovu. Dok smo bili tamo, mimo tipične dječje radoznalosti nisam primijetio nikakvu bahatost kod te djece. Čak su se pomalo preplašili kad bi nas vidjeli u hodniku (manje su škole u pitanju pa su nova lica rijetkost). Uredno su nas pozdravljali, a najveća reakcija koju smo izazvali je smijeh. Ono, smiješno im je što ova dvojica nešto mjere po učionici.

Znam da je to mali uzorak, da smo tu bili po maksimalno pola sata, ali odbijam povjerovati da se kad nas nema sva ta djeca odjednom pretvore u bahata derišta koja samo prave probleme.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16302 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 29/03/2017 : 21:40:29  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by delboj

Za sve to nije kriv jugoslovenski sistem obrazovanja, već opšta situacija.



Moja je poanta da je i ta situacija iz nečega izniknula. Koliko znam, u ovim našim krajevima (Hercegovina) je oduvijek šverc bio glavni izvor primanja dobrom dijelu stanovništva. Nije to od jučer, ne znam da je ikad bilo razdoblja da je ovdje neki sustav dobro funkcionirao. Političkog zapošljavanja je bilo i u Jugoslaviji, možda i više nego danas.


Pa šverca ima i danas. Bilo je političkog zapošljavanja oduvijek, ali definitivno nikad kao danas. A i za vrijeme jednopartijskog sistema je to po logici stvari moralo da bude drugačije.

quote:

Čuo sam često od starijih da su u Jugoslaviji fizička kažnjavanja i ostajanje u školi u kazni nakon nastave bile relativno česte pojave. E sad, ako su se nastavnici poštovali, zašto onda toliko kazni? A ako se nisu poštovali, onda neke velike razlike i nema osim što si mogao fizički kažnjavati djecu, a po meni je veliki plus što više ne možeš.


Te kazne su bile zbog stvari za koje danas kaznu ni ne smijemo da tražimo. Dosta su kažnjavani zbog lošeg učenja i međusobnih sukoba. A što se tiče fizičkog kažnjavanja, po zakonu nije moglo ni prije rata, i tada je bilo problema oko toga, to su već neka pradavna vremena kad je to bilo dozvoljeno. Ipak, danas je problem što može doći do obrnute situacije - fizičkih napada na nastavnike.

quote:

Nedavno sam s kolegom obišao hrpu osnovnih škola (1. do 4. razred) za vrijeme nastave, snimali smo stanje objekata za traženje potpore za obnovu. Dok smo bili tamo, mimo tipične dječje radoznalosti nisam primijetio nikakvu bahatost kod te djece. Čak su se pomalo preplašili kad bi nas vidjeli u hodniku (manje su škole u pitanju pa su nova lica rijetkost). Uredno su nas pozdravljali, a najveća reakcija koju smo izazvali je smijeh. Ono, smiješno im je što ova dvojica nešto mjere po učionici.

Znam da je to mali uzorak, da smo tu bili po maksimalno pola sata, ali odbijam povjerovati da se kad nas nema sva ta djeca odjednom pretvore u bahata derišta koja samo prave probleme.


Ma to su mala djeca, vi ste im bili nepoznati, ali i ta mala djeca umiju da prave probleme. Doduše, daleko je to od ovog o čemu ja pričam. E to što odbijaš da povjeruješ je samo zato što nisi vidio i doživio.

Edited by - delboj on 29/03/2017 21:42:51
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 29/03/2017 : 21:55:44  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Volim kad se Delboj raspiše na temu školstva. Zna što govori. ;)
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 05/04/2017 : 21:06:15  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
http://teacherhabits.com/why-teachers-are-so-tired-and-what-to-do-about-it/

As a teacher, think of how often you use willpower. We censor ourselves all day. We hold back a sarcastic remark, walk away from a lazy student when we what we really want to do is lecture her, keep our honest thoughts about the principal’s latest idea to ourselves, respond professionally to a disrespectful email from a parent, work with a student when we want to do anything but, plan the next day when we’d rather check Facebook, hold it in when we’d like to drop an F-bomb. Teachers use willpower constantly.

It’s estimated that teachers make about 1,500 decisions every school day. When you combine those decisions with all the necessary self-regulation involved with teaching kids, it’s no wonder our willpower is gone by five o’clock. We are exhausted.

A second reason teachers are tired is because of the effect of high-intensity emotions. High-intensity emotions like anger, frustration, excitement, and elation are physiologically taxing. Positive emotions arouse the same physiological response as negative ones: our heart rate increases, our sweat glands activate, and we startle easily. Since it activates our body’s stress response, high-intensity emotions–whether positive or negative–wear us out.
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 06/11/2017 : 18:56:39  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
http://www.dailymail.co.uk/news/article-5051793/Teacher-22-quit-just-one-TERM-stress.html?ito=social-facebook
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 13/03/2018 : 19:43:20  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Podrška kolegama u Sloveniji. Sutra štrajkaju.

Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 13/03/2018 : 20:45:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Je, sutra vec drugi put u mjesec dana - prosla stavka (prosvjed) je bila 14. 2.

Jedna zanimljivost vezana za ovo gore. Cujem od jedne zaposlene da su je zvali iz policije. Javljena je prijava protiv njezinog 14-godisnjeg sina. Razlog - "mavžanje" (sa snijegom). Znaci, grudanje - mislim da je to najblizi "prijevod", mada nije samo grudanje nego kada nekoga bas "zasnijezis". Recimo, bacis mu snijeg ispod kosulje ili mu bacis neki veci komad snijega ili slicno. Sad... da je netko to prijavio policiji... svasta. Takvo nesto se sigurno nije moglo desiti tamo 1986.
Jedino da je komisarov sin u pitanju, mozda.


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page
Page: of 17 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.33 seconds. Snitz Forums 2000