forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Svjetska povijest stripa: od 1968. do danas
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 02/08/2017 : 09:22:47  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Neki dan je sve u na superknjizara.hr bilo na 20% popusta i ovo je bilo za 192kn a ja glupson nisam uzeo :( :(

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 02/08/2017 : 09:29:15  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Neki dan je sve u na superknjizara.hr bilo na 20% popusta i ovo je bilo za 192kn a ja glupson nisam uzeo :( :(



Ne samo da nisi uzeo, nego i nas nisi obavijestio na vrijeme, nego tek sad kad je akcija izgleda završila :)
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 02/08/2017 : 09:31:52  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 02/08/2017 : 09:34:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by DiSkAcH

Neki dan je sve u na superknjizara.hr bilo na 20% popusta i ovo je bilo za 192kn a ja glupson nisam uzeo :( :(



Ne samo da nisi uzeo, nego i nas nisi obavijestio na vrijeme, nego tek sad kad je akcija izgleda završila :)



Ja sam kupila po toj cijeni i nisam vas obavijestila, ali da ispravim stetu reci cu vam da je na svaki drzavni praznik superdan pa ce tako biti i 15. 8. iznova.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 02/08/2017 : 10:48:30  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva
Ja sam kupila po toj cijeni i nisam vas obavijestila, ali da ispravim stetu reci cu vam da je na svaki drzavni praznik superdan pa ce tako biti i 15. 8. iznova.



Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 02/08/2017 : 11:27:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Superdan možda bude i ranije, jer je proteklih nekoliko tjedana bio redovito svake nedjelje. Pa tako možda bude i ove.

Ali da, na Veliku Gospu bi trebao biti gotovo sigurno. Jedino je pitanje hoće li do tada dobiti novu pošiljku knjige.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 02/08/2017 : 13:32:22  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Pa praznik je i ovu subotu, 5.8.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 05/08/2017 : 16:39:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Pa praznik je i ovu subotu, 5.8.


Superdan će ipak biti sutra, ali trenutno ovu knjigu nemaju u ponudi.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 06/08/2017 : 08:55:44  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Da, gledao sada i kaze nema...

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

mike
Senior Member

Slovenia
2803 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 06/08/2017 : 14:47:27  Show Profile Show Extended Profile  Send mike a Private Message  Reply with Quote
Kupio u SNK pre 14 dana i jako zadovoljan :).

Jack the Black.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/08/2017 : 12:46:17  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
prolistah maloprije i nije mi se dopalo.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 19/08/2017 : 21:33:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Knjigu će sutra biti moguće kupiti na Superknjižari uz 20% popusta.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
370 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 28/08/2017 : 14:17:30  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
Mr. Bushido, jesi uspio proučiti ovu knjigu? ako da, koje je tvoje stručno mišljenje?

Ich bin nur ein Schauspieler
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 29/08/2017 : 21:01:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by SenG

Mr. Bushido, jesi uspio proučiti ovu knjigu? ako da, koje je tvoje stručno mišljenje?


Nisam ju još imao priliku detaljno proučiti, samo djelomično.

Čekam povoljnu priliku za kupovinu, tipa Interliber.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 30/08/2017 : 09:25:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Objasnjava kontekst, uzroke i posljedice, nije puka inventura. To ja mogu izdvojiti kao "poznavatelj" razlicitih povijesti knjizevnosti. Metodologija? Bozemprosti - nisam odusevljena. Ali to sve stripomanu ne bi trebalo biti ni najmanje vazno.

A za ostalo cemo morati cekati Bushida.
Go to Top of Page

zarmix
New Member



254 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 30/08/2017 : 12:35:08  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
Upravo čitam knjigu i da izbacim u par crta prve dojmove.

Autori su za početak odabrali 1968. godinu jer je tu negdje, po njihovu mišljenju, početak stvaranja stripova za odrasle, što je i glavna teza ovog djela (mada se naravno ne može postaviti tako oštra vremenska crta).

U knjizi ima dosta toga o američkom, pa i europskom underground i alternativnom stripu. Ima i o mangama, naravno, u sličnom kontekstu.

Uglavnom, ne zamaraju se previše mainstream američkom (superherojskom) produkcijom (Marvel/DC), prije "britanske invazije", jer je ne smatraju stripovima za odrasle. Također o Zagoru ni slova.

Mene, međutim, više brine, što autori, inače s američkog kontinenta, ne mogu izbjeći amerocentričan pogled na ostale stripovske zemlje, mada im se ne može osporiti iskrenost i dobra volja.
Ono što kazuju o Hugu Prattu npr. u prvom redu je površno, a dijelom i pogrešno. Navode kako su njegovi uzori za Baladu o slanom moru bili Robert Louis Stevenson i Herman Melville, što nije točno jer je Pratt više puta izjavio da više duguje Henry De Vere Stacpooleu i njegovom romanu Plava laguna. Tako da kad čovjek to pročita (a ima još takvih "sitnica"), pita se koliko su točne ostale stvari o kojima pišu kada je europski strip u pitanju. Čini mi se kako Amerikanci i Kanađani teško mogu pisati o europskom stripu, pa i obratno. Jednostavno ga ne poznaju dovoljno jer imaju previše posla u svom dvorištu.

Nadalje smatram kako je količina prostora koja je posvećena eksperimentalnim stripovima u ovoj knjizi, a koji možda jesu zaslužni za pomicanje granica medija, ali su time obrnuto proporcionalni po svojoj čitljivosti, ipak pretjerana.

Osim toga, u knjizi je uz sav trud da se postigne objektivnost ipak uvršten osobni izbor autora, tj. stripovi koji predstavljaju njihove preferencije i koje oni smatraju značajnim za sazrijevanje devete umjetnosti. Svjesno je ispuštena produkcija mnogih zemalja što se doduše priznaje u uvodu. Primjerice, iako se na više mjesta u kontekstu spominju mnoga djela argentinskih autora, ipak nema posebnog poglavlja o latino američkoj sceni, zatim nema niti jednog stripa ni autora s ovih prostora itd... siguran sam da će svatko pronaći nešto čega nema u ovom tekstu, što htjeli ne htjeli ostavlja dojam okljaštrenosti, pa i povijesne netočnosti obzirom na pretencioznost naslova.

Da ne tražimo dlaku u jajetu, knjiga ipak nije loša, poprilično je sustavna, kronološki dosljedna, grafički relativno bogato opremljena i doista se dosta toga može iz nje naučiti, pronaći nepoznatih informacija, potvrditi neke opće poznate teorije, ali po mom mišljenju ne predstavlja sveobuhvatno remek djelo bez kojeg se ne može u životu i za kojim ćemo svako malo posezati kako bi pronašli zrno znanja koje u određenom trenutku trebamo, no prevedena na hrvatski jezik u svakom slučaju neće smetati na polici "ozbiljnijih" stripofila, ma što to značilo, obzirom na manjak slične literature, već može doprinijeti boljem razmijevanju kompleksnosti onog što nazivamo svjetskim stripom.

Edited by - zarmix on 30/08/2017 14:02:24
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 30/08/2017 : 13:04:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zarmix

...


Mentalna bilješka: ne čitati zarmixove postove odmah čim ih posta, već pričekati nekoliko sati dok ne završi s njihovim editiranjem.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Bachy
Senior Member



Croatia
1695 Posts

Member since 06/05/2009

Posted - 30/08/2017 : 13:59:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Bachy a Private Message  Reply with Quote
Teško je danas napisati knjigu s naslovom Svjetska povijest stripa...
Imao sam namjeru kupiti ovu knjigu, ali neću - jer šta će mi Svjetska povijest stripa ako to nije Svjetska povijest stripa...

Oj, budi svoj!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4828 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 30/08/2017 : 14:20:57  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zarmix

...



Vrlo koristan osvrt. Bojao sam se ove amerocentričnosti, ali sam je očekivao jer to je uobičajena pojava. Amerikanci slabo poznaju stripove sa ne-engleskog govornog područja (možda mange malo bolje). Na temelju sadržaja kojeg sam malo proletio mi se čak čini da su se ovdje malo više potrudili uključiti ne-američke autore, često ih u sličnim izdanjima jedva da spomenu..

Također nervira proizvoljno odabrana "nulta" godina, a mislim i da nije pošteno ignorirati superherojštinu, jer većina razvikanih novijih američkih autora "stripova za odrasle" itekako duguje klasičnoj superherojštini, a i sami se pored "autorskih" stripova uredno prehranjuju superherojštinom. Drugim riječima superherojština je toliko isprepletena sa (ne samo) američkim stripom da je ozbiljna analiza tog golemog ogranka nužna u svakom pregledu svjetske povijesti stripa (koliko god meni taj ogranak bio manje interesantan i preproduciran dio strip kulture).

No, mislim da ću svejedno nabaviti knjigu, jer mi se čini da će od nje ipak biti više koristi nego štete.
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
370 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 30/08/2017 : 20:03:00  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
Hvala svima na osvrtima! Drago mi je čuti da je superherojština svedena na minimum, no žao mi je čuti da su europski autori opet stavljeni u drugi plan. Razmišljam sad da li da uzmem hrvatsko ili englesko izdanje. Postoji li uopće knjiga koja bi služila kao ultimativna enciklopedija/kronologija/leksikon kad je svjetska povijest stripa u pitanju?

Ich bin nur ein Schauspieler
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 31/08/2017 : 07:56:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zarmix

Ono što kazuju o Hugu Prattu npr. u prvom redu je površno, a dijelom i pogrešno. Navode kako su njegovi uzori za Baladu o slanom moru bili Robert Louis Stevenson i Herman Melville, što nije točno jer je Pratt više puta izjavio da više duguje Henry De Vere Stacpooleu i njegovom romanu Plava laguna.


Hm, podatak naveden u knjizi je točan. Stevenson i Melville su uvelike utjecali na Pratta. Međutim, istina jest i da je Stacpoole bio važan utjecaj. Tako da se može reći da je podatak iznesen u knjizi eventualno nepotpun.

A opet, ako ćemo biti u potpunosti pedantni, Stevenson, Melville i Stacpoole nisu bili jedini utjecaji. Bilo je i drugih. Tako da i insistiranje na Stacpooleu daje nepotpunu sliku.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 31/08/2017 : 17:09:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zarmix

Osim toga, u knjizi je uz sav trud da se postigne objektivnost ipak uvršten osobni izbor autora, tj. stripovi koji predstavljaju njihove preferencije i koje oni smatraju značajnim za sazrijevanje devete umjetnosti. Svjesno je ispuštena produkcija mnogih zemalja što se doduše priznaje u uvodu. Primjerice, iako se na više mjesta u kontekstu spominju mnoga djela argentinskih autora, ipak nema posebnog poglavlja o latino američkoj sceni, zatim nema niti jednog stripa ni autora s ovih prostora itd... siguran sam da će svatko pronaći nešto čega nema u ovom tekstu, što htjeli ne htjeli ostavlja dojam okljaštrenosti, pa i povijesne netočnosti obzirom na pretencioznost naslova.


quote:
Originally posted by Bachy

Teško je danas napisati knjigu s naslovom Svjetska povijest stripa...
Imao sam namjeru kupiti ovu knjigu, ali neću - jer šta će mi Svjetska povijest stripa ako to nije Svjetska povijest stripa...


quote:
Originally posted by SenG

Postoji li uopće knjiga koja bi služila kao ultimativna enciklopedija/kronologija/leksikon kad je svjetska povijest stripa u pitanju?


Iz mojeg iskustva, povijesni pregledi su općenito selektivni, bez obzira koju tematiku pokrivali. Ne postoji jedna knjiga koja će vam dati uvid u cjelokupnu povijest stripa, ili bilo koju drugu temu. Poanta povijesnog pregleda jest da pruži jedan osnovni pregled određene tematike, a ne nekakav definitivan uvid. O stripu se, kao i svakoj drugoj temi, najbolje informirati koristeći raznovrsnu literaturu, s različitim pogledima i pristupima.

U svakom slučaju, ovakav pregled povijesti stripa vrijedi imati. Stručne literature o povijesti stripa ima malo, pogotovo na hrvatskom jeziku. Istina, o nekim ćete stripovima naučiti više, a o nekima manje. Ali kao što rekoh, poanta jednog povijesnog pregleda nije da bude temeljit.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 31/08/2017 : 21:22:20  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Bachy

Teško je danas napisati knjigu s naslovom Svjetska povijest stripa...
Imao sam namjeru kupiti ovu knjigu, ali neću - jer šta će mi Svjetska povijest stripa ako to nije Svjetska povijest stripa...




Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 10/11/2017 : 12:14:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Posljednjih nekoliko tjedana sam polako iščitavao ovu knjigu i moram reći da sam jako zadovoljan. Da, to nije kompletna povijest stripa i naslov je pretenciozan, ali mislim da je bitniji sadržaj od naslova, a sadržaj je jako dobar. Svidjelo mi se što autori zapravo veći naglasak stavljaju na alternativne/underground/umjetničke stripove i posvećuju podjednaku pozornost američkom, europskom i japanskom stripu. Naravno da je mnogo toga ostalo izostavljeno, no ja sam ovim putem otkrio mnoštvo zanimljivih autora i to kroz vrlo pitak i dobro složen tekst koji se ne zadovoljava pukim nabrajanjem već stavlja stvari u kontekst (koliko je to već moguće za tako dugačak period na tako malom broju stranica). Po meni je ovo nezaobilazno štivo.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7656 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 16/12/2017 : 14:46:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

Posljednjih nekoliko tjedana sam polako iščitavao ovu knjigu i moram reći da sam jako zadovoljan. Da, to nije kompletna povijest stripa i naslov je pretenciozan, ali mislim da je bitniji sadržaj od naslova, a sadržaj je jako dobar. Svidjelo mi se što autori zapravo veći naglasak stavljaju na alternativne/underground/umjetničke stripove i posvećuju podjednaku pozornost američkom, europskom i japanskom stripu. Naravno da je mnogo toga ostalo izostavljeno, no ja sam ovim putem otkrio mnoštvo zanimljivih autora i to kroz vrlo pitak i dobro složen tekst koji se ne zadovoljava pukim nabrajanjem već stavlja stvari u kontekst (koliko je to već moguće za tako dugačak period na tako malom broju stranica). Po meni je ovo nezaobilazno štivo.



... E to se traži. Upravo sam je snimio u vbz-a na nekom popustu, mislim da sad mogu dati jasne upute dragoj što želim za poklon.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000