forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Bonelli 25 godina posle Dnevnika
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 30/03/2017 : 15:19:00  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
Hmm... Toliko toga za pitati ili reci, ali kako poceti

Cesto se javljaju forumasi koji otvoreno govore kako po kupovini stripove ne citaju vec samo slazu na police ili kako se danima muce sa nekim epizodama.
Komentari novih epizoda "starih" serijala uglavnom nailaze na losije do slabijih ocena ili misljenja.
Stoga, da li se vise radujete Extra/Klasiku/Odabranim pricama ili novim epizodama?
Da li je Bonelli samo nostalgija ili ipak ima tu necega (cega)?
Da li je "sve receno" u doba ZS/LMS ili se prica nastavila/popravila i u kom smeru se krece?
Da li ovu pricu na zivotu odrzavamo mi "Dnevnikovci" ili "SD/VC/Ludensovci"?*

Mozda je prica ispricana ili se provlaci kroz razlicite teme, ali eto... Nekih je oko 25 godina od gasenja Dnevnika i nestanka omiljenih nam stripova iz detinjstva sa kioska. Koliko smo odrasli, sazreli, postali realni, objektivni prema emocijama i masti koju su nam omiljeni junaci raspaljivali u neko srecno doba... A koje se nastavilo(?) zahvaljujuci izdavacima koji su ih kasnije preuzeli.
Ovih dana prvi put krecem sa citanjem ZS i LMS od prvih brojeva do kraja jer mi je to kao decaku bio neostvareni san

edit: *Oni koji su poceli da citaju u vreme Dnevnika i oni koji su poceli da citaju kasnije.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu

Edited by - morski on 30/03/2017 15:24:28

gerilac1
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1453 Posts

Member since 24/08/2013

Posted - 30/03/2017 : 15:26:32  Show Profile Show Extended Profile  Send gerilac1 an AOL message  Send gerilac1 a Private Message  Reply with Quote
I stari kao i noviji period, ima od sjajnih, preko osrednjih do loših priča. Znači tu je to negdje Samo nismo mi više isti, nema oni bezbrižni dječijih dana, kad je jedina briga bila dobiti dobru ocjenu i pročitati što više stripova, za razliku od ovih zreliji godina kad stisnu brige, obaveze, manjak vremena... Uglavnom mislim da sam više uživao u stripu prije nego danas.

Junak stavlja na kocku cak i prst!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15617 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 30/03/2017 : 15:36:41  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Po mom skromnom mišljenju na stvari je definitivno nostalgija. Ako pričamo o starim junacima svima poznatima iz doba Juge. Nema tu neke velike pameti i filozofije, bili smo djeca i voljeli smo te stripove i taj izričaj, danas smo sazreli i do ovog sadašnjeg stupnja pročitali/upoznali puno "pametnije" stripove. Sad kad imamo koju "kintu" viška nabavljamo tvrdoukoričene stare junake i čudimo se katkada kako su banalni bili, ali eto uzimamo ih i dalje. To je i pitanje bolesti, sindroma hrčka. Itd, itd. Što se starih Bonellijevaca tiče. Negdje pred raspad Juge došao je Dylan Dog, koji je razdrmao malo učmali poredak. Ali danas je i on na staroj slavi. Pojavili su se tijekom vremena neki vrhunski i pametno, na vrijeme završeni serijali kao što je magični Vjetar. I još neki brzinski, kraći , završeni serijalčiči koji su intrigrantni, zanimljivi... Već sam to rekao Bonelliju je bila super ideja da ubaci kratkoroćne serijale. Kažem po meni teška nostalgija... Bavim se mišlju zadnje vrijeme da stanem kupovati neke junake. Recimo pseudoznanstvenog strica Martija, koji i onomad kad je bio zanimljiviji nije bio dobro scenaristički razrađen i vrlo je često naprasno i nedovoljno logički završavao, a o crtežu često da i ne govorim... i još neke, ali teško je jer se u svetinje ne dira... Ali trudiču se jbg. ima tu hrpa gluposti i banalnosti koje nam je teško priznati.

Kontra mraku, kontra sili!
Prkos mocnome, zaštita slabome!
Go to Top of Page

dante
Senior Member



Croatia
2478 Posts

Member since 16/01/2008

Posted - 30/03/2017 : 18:31:33  Show Profile Show Extended Profile  Send dante a Private Message  Reply with Quote
Pored svega navedenog, jedan od glavnih momenata je i to sto u osamdesetima klinci nisu imali toliko izbora zabave kao danas. Da npr zamislimo nase djetinjstvo u 80-tima koje se nalaze u nekoj paralelnoj stvarnosti gdje su postojali internet, mp3, instant dostupni filmovi, kablovske i milijardu programa na TV-u, gomile igrackih platformi i slicne stvari, pitanje je da li bi uopce i koliko bili na tripu nostalgije za LMS, Zlatnom serijom i ostalim tadasnjim izdanjima. Mozda se dobar dio sadasnjih "nostalgicara" ne bi nikad ni navukao na strip, tko zna.

These pretzels are making me thirsty...
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2720 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 30/03/2017 : 18:44:28  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dante

Pored svega navedenog, jedan od glavnih momenata je i to sto u osamdesetima klinci nisu imali toliko izbora zabave kao danas. Da npr zamislimo nase djetinjstvo u 80-tima koje se nalaze u nekoj paralelnoj stvarnosti gdje su postojali internet, mp3, instant dostupni filmovi, kablovske i milijardu programa na TV-u, gomile igrackih platformi i slicne stvari, pitanje je da li bi uopce i koliko bili na tripu nostalgije za LMS, Zlatnom serijom i ostalim tadasnjim izdanjima. Mozda se dobar dio sadasnjih "nostalgicara" ne bi nikad ni navukao na strip, tko zna.



Mislim da je upravo to, bit svega.....
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2996 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 30/03/2017 : 20:21:56  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
Po redu:
Samo stara izdanja,znaci Extra,Klasik i ostali iz starijeg doba.
Sto se tice Bonellija u smislu nostalgije,svakako da je ima i ne bi bilo dobro da je nema.Tu ima ono kad vidis sta se sve radilo na npr.Zagoru u novijem razdoblju,onda vidis da je Zagor samo stari Zagor.
Daleko od toga da Zagor danas nema dobrih prica,ali ih je malo.Tu se samo pokusava Zagora staviti na jedan drugi,veci nivo,ali bezuspjesno po meni.
Sto se mene tice,bas sve nije receno u ZS/LMS,ali skoro,bar sto se tice junaka koji su izlazili u toj ediciji.Prica se nastavlja,ali definitivno u losijem smjeru.
Pricu odrzavaju svi i ne bi bilo dobro da se ne odrzava.
Dok je nas bit ce i stripova i obratno.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.

Edited by - roby05 on 30/03/2017 20:25:40
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2996 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 30/03/2017 : 20:24:32  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by logo111

quote:
Originally posted by dante

Pored svega navedenog, jedan od glavnih momenata je i to sto u osamdesetima klinci nisu imali toliko izbora zabave kao danas. Da npr zamislimo nase djetinjstvo u 80-tima koje se nalaze u nekoj paralelnoj stvarnosti gdje su postojali internet, mp3, instant dostupni filmovi, kablovske i milijardu programa na TV-u, gomile igrackih platformi i slicne stvari, pitanje je da li bi uopce i koliko bili na tripu nostalgije za LMS, Zlatnom serijom i ostalim tadasnjim izdanjima. Mozda se dobar dio sadasnjih "nostalgicara" ne bi nikad ni navukao na strip, tko zna.



Mislim da je upravo to, bit svega.....


Ne bi se bas slozija,iako bi to bila i stvar ukusa,ali i cinjenica.
Danasnja dica nemaju nista od svega nabrojanog.Sve to nabrojano ima njih.
Kad malo bolje razmislite,mi smo imali puno veceg izbora nego danasnja dica.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

RAKOSI4
Advanced Member



4753 Posts

Member since 23/07/2016

Posted - 30/03/2017 : 21:39:45  Show Profile Show Extended Profile  Send RAKOSI4 a Private Message  Reply with Quote
Roby05 dobro govori , pa kako smo imali samo to , pa imali smo razne igre koje smo igrali na ulici :kukalo,vatalo,trlju,zogu,neka puca,franje,poklapalo,tresli podnoge,pravili bunkere,pravili lukove istrijele,frece,lovili žabe,pravili splavove,pljucaljke,pravili brodove,igrali se na autiće,pravili od mehanotehne dizlice,vlakove,skupljali slićice,igrali tombole,flipere,domina pales ,čovjeće,bankuca,skupljali značke,marke,gledali kaubojske filmove,zimskim praznicima stare povijesne filmove ........ma dajte ljudi kako smo imali samo stripove šta vam je

ZS i LMS je dosta toga rečeno mada mi je i onda bilo epizoda koje mi se nisu sviđale.Ne želim kupovat i slagat ono šta ne volim čitat.
Okosnica moje ljubavi si extra/klasik/OP Zagor.
Boneli je kvalitetan serijal koji me veseli i danas a nekad još više.

Go to Top of Page

zlatko900
Average Member

930 Posts

Member since 28/01/2012

Posted - 30/03/2017 : 21:40:13  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatko900 a Private Message  Reply with Quote
Otprilike 25 godina je i Dnevnik bio dominantna figura u bivšoj državi,kao i trenutni izdavači. Ipak-ima jedan poseban period koji svi često spominju,a nitko još nije dokraja objasnio. To su te famozne osamdesete. Kako? Zašto? Nitko nezna,a vjerujem da i nemože potpuno objasniti zašto ih se većina toliko prisjeća,ali definitivno imaju "ono nešto". Ne samo po pitanju stripova,nego općenito po svemu. A sada hajdemo na novije doba,na proteklih 25 godina,pa neka mi netko kaže nešto po čemu će pamtiti neki period iz toga doba. Riječ bih dao prvenstveno trenutno mlađim čitaocima, onima koji sada imaju godina koliko smo imali mi 80-tih,pa neka navedu neki duži vremenski period po kojemu će pamtiti to vrijeme. Znači-tinejdžeri i malo stariji tinejdžeri. Nebih sudio ovome dobu,da ne ispadnem prekritičan,ali mislim da se danas sve obavlja više stihijski nego sa užitkom...
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 30/03/2017 : 21:54:38  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Jednako se veselim i starim i novim pričama. Malo je bezveze što o novim pričama sve unaprijed znamo, neusporedivo je to sa trčanjem na trafike 80-ih...
Bonelli je i nostalgija, lijepa i neponovljiva, ali naravno da tu ima još nečega, čega? Kvalitete. Neću sad spominjati stripove koji se mogu mjeriti sa "ozbiljnim" produkcijama, niti one "ozbiljne" koji nisu na razini Bleka iz 1954. Nostalgija? I Stripoteka je nostalgija, ali ne tako okužena kao (nepravedno) Bonelli.
Jako puno je rečeno u ZS/LMS, treba nastaviti u tom smjeru, jer silni "zaokreti" ne urode plodom, najbolje što se u Bonelliju nakon ZS/LMS dogodilo je Zagorova sjevernoamerička odiseja, ali ona je direktni nastavak ZS i da nije bilo to što je bilo čitali bi to 92/93 u sklopu Dnevnika. Nemam ništa protiv novina, autorski Tex je izvrstan, Zagor i Atlantida ne idu skupa.
Priču na životu održava generacija koja je sada 35-50 godina, jer mi smo ti koje je strip virus najjače razbolio. Bilo bi bolje da je više mlađih, ali ne ide to tako. Kad mi odemo, odoše i stipove. Na kiosku sigurno, valjda će biti nešto HC-a i tada... Ali, koga briga tada :)
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 30/03/2017 : 21:57:35  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zlatko900

Otprilike 25 godina je i Dnevnik bio dominantna figura u bivšoj državi,kao i trenutni izdavači. Ipak-ima jedan poseban period koji svi često spominju,a nitko još nije dokraja objasnio. To su te famozne osamdesete. Kako? Zašto? Nitko nezna,a vjerujem da i nemože potpuno objasniti zašto ih se većina toliko prisjeća,ali definitivno imaju "ono nešto". Ne samo po pitanju stripova,nego općenito po svemu. A sada hajdemo na novije doba,na proteklih 25 godina,pa neka mi netko kaže nešto po čemu će pamtiti neki period iz toga doba. Riječ bih dao prvenstveno trenutno mlađim čitaocima, onima koji sada imaju godina koliko smo imali mi 80-tih,pa neka navedu neki duži vremenski period po kojemu će pamtiti to vrijeme. Znači-tinejdžeri i malo stariji tinejdžeri. Nebih sudio ovome dobu,da ne ispadnem prekritičan,ali mislim da se danas sve obavlja više stihijski nego sa užitkom...



Točno to, fenomen 80-ih... Nema šanse da novije generacije imaju spoznaje ili da su doživjeli tako nešto.
Neka kažu sami...
Go to Top of Page

dzoni
Advanced Member

Serbia
4268 Posts

Member since 11/09/2006

Posted - 30/03/2017 : 22:58:52  Show Profile Show Extended Profile  Send dzoni a Private Message  Reply with Quote
dnevnik je secanje na detinjstvo nas koji smo to tada bili...uvek lepa secanja...stripovi su i dalje isti nekad dobri nekad losiji...samo svako pamti najvise one epizode iz bezbriznog vremena...

strip i dalje obozavam ali primecujem da u zadnje vreme imam sve manje vremena za citanje...pa ni uzivanje nije kao nekada
Go to Top of Page

ike666
Average Member



709 Posts

Member since 01/11/2012

Posted - 31/03/2017 : 23:23:37  Show Profile Show Extended Profile  Send ike666 a Private Message  Reply with Quote
Činjenica je da je Dnevnik imao čast objavljivati najbolje epizode Zagora, Dylana, Martija, Mister Noa... Koliko god se trudili upropastiti ih užasnom kvalitetom tiska, mijenjanjem naslovnica (Zagor) i izbacivanjem stranica, to je još uvijek apsolutni kvalitativni vrh SBE produkcije.
Ne može se uspoređivati Nolitta s Burattinijem, Sclavi s Rujuom itd

Rendal Mutant, Tkac, Jednooki Džek, Vatreno oko...
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 02/04/2017 : 21:50:11  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ike666

Činjenica je da je Dnevnik imao čast objavljivati najbolje epizode Zagora, Dylana, Martija, Mister Noa... Koliko god se trudili upropastiti ih užasnom kvalitetom tiska, mijenjanjem naslovnica (Zagor) i izbacivanjem stranica, to je još uvijek apsolutni kvalitativni vrh SBE produkcije.
Ne može se uspoređivati Nolitta s Burattinijem, Sclavi s Rujuom itd



Točno, to sam i ja napisao.
Povlastica Dnevnika je što je, recimo, uhvatio period Zagora kakav nema teorije da netko ponovi.
Go to Top of Page

Minotauro
Starting Member

17 Posts

Member since 18/09/2015

Posted - 04/04/2017 : 23:29:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Minotauro a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je kod nas koji smo osamdesetih bili djeca nostalgija prvenstveni razlog zasto i danas citamo stripove. Ta tko bi se danas navukao na Zagora da se nismo navukli kao djeca? Ali po meni nije sve receno za vrijeme Dnevnika, npr. Tex SD i Tex ludens su bolji nego vecina Texova iz Zs, barem onih prije Zs 800.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000