forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA:KOLORKA 71 Majmun iz Hartlepoola
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 21/04/2017 : 20:19:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


1814. godine tijekom oluje, brod Napoleonove flote je potonuo u blizini obale engleskog gradića Hartlepoola. Sljedećeg jutra među ostacima broda, mještani na plaži pronalaze jednog preživjelog. Riječ je o majmunu koji je bio maskota tog broda obučen u francusku uniformu. Stanovnici Hartlepoola mrze Francuze, iako nikada nisu vidjeli ni jednog. Uostalom, nikada nisu vidjeli ni majmuna. Taj arogantni i primitivni brodolomac je ustvari njihova ideja kako bi Francuzi trebali izgledati... Stanovnicima tog gradića neće trebati puno povoda da pohrle osnovati vojni sud.

Inspiriran poznatom legendom sa sjevera Engleske, Majmun iz Hartlepoola je tragikomična priča koja govori o ratnom nacionalizmu i rasizmu koji ne poznaje granice...

Kolorka 71 • Majmun iz Hartlepoola • 96 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Wilfrid Lupano • Crtež Jeremie Moreau • Prijevod Tina Dunjić Messmer • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 21.4.2017. • Cijena 120 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-71-majmun-iz-hartlepoola/416/

Trouble will find me

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 22/04/2017 : 13:40:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Po previewu mi djeluje kao potencijalno najugodnije iznenađenje.

Sjajan crtež.

http://forbiddenplanet.blog/2013/awards-the-hartelepool-monkey-wins-history-award/

Edited by - Peyo on 22/04/2017 13:42:54
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5487 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 23/04/2017 : 17:47:21  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Slazem se, dobra storija i sjajan crtež!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 06/05/2017 : 20:28:34  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
pre nego sto anto ista napise, da kazem da je dobar majmum
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 06/05/2017 : 21:27:18  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

pre nego sto anto ista napise, da kazem da je dobar majmum



majmun ne da je dobar;nego je odličan!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 06/05/2017 21:30:29
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 06/05/2017 : 23:09:11  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
"Nacija je društvo koje ujedinjuju iluzije o vlastitim
precima i mržnja prema susedima."

Dean William

Francuski ratni brod tone pored engleske obale,a nesreću preživljavaju mali od palube i majmun šimpanza,kapetanova maskota.Njega,obučenog u francusku uniformu, pronalaze meštani malenog Hartlpula,zatucani mrzitelji prekomorskih suseda,i kako niko od njih nije video Francuza,poveruju da u svojim rukama imaju omraženog neprijatelja,te ga šalju na improvizovani vojni sud.
Sjajna istorijska tragikomedija u kojoj se ismeva nacionalizam i ljudska glupost.
Lupana sve više viđamo u domaćim stripovima (Stare furune (Makondo),Ćao đaci (Fibra),Okean ljubavi (Besna kobila - uskoro)),a mladi Žeremi Moreau (kako se već izgovara) ja sa nepunih dvadeset pet godina odradio odličan crtački posao sa krupnim kadrovima karikaturalne stilizacije.
5/5
preporuka!

*jedina mana ovog albuma je njegova neekonomičnost - 92 stranice stripa se pročitaju vrlo brzo;meni je trebalo manje od 40-ak minuta,a stvrano sam se trudio da čitam što laganije uz detaljno posmatranje crteža.

edit:zaboravih spomenuti i vrlo interesantan tvist (ako to tako mogu nazvati) u vezi identiteta jednog od aktera ovog albuma.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 10/05/2017 23:52:20
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 07/05/2017 : 09:40:06  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Ovo zvuci zanimljivo, moram bacit pogled ;)

Nego Anto, jel ti sve ovo kupujes, ili posudujes iz knjiznice?

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 07/05/2017 : 13:05:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Nema Fibre u srpskim knjižnicama, nažalost.


Go to Top of Page

dino alic
Junior Member

Croatia
363 Posts

Member since 23/01/2003

Posted - 07/05/2017 : 21:50:12  Show Profile Show Extended Profile  Send dino alic an AOL message  Send dino alic a Private Message  Reply with Quote
Priča(legenda) iz davnih vremena o ljudskoj gluposti koja je vječna za sva vremena.Crtež mi nije legao, ali je kompletan utisak koji strip ostavlja na vrlo visokom nivou.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 08/05/2017 : 08:19:46  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jocko

Nema Fibre u srpskim knjižnicama, nažalost.



Joj da, nisam ni isao za time, i u Hr nema Sr izdanja

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/05/2017 : 13:57:28  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Ovo zvuci zanimljivo, moram bacit pogled ;)

Nego Anto, jel ti sve ovo kupujes, ili posudujes iz knjiznice?


u srpskim bibliotekama nema ni srpskih stripova nešto mnogo ,kamoli stranih.

Tako da sve ovo kupujem,odnosno većinu, jer ponešto uzme i jedan moj prijatelj,pa pozajmim od njega.A ako mi se to baš svidi,nabavim i svoj primerak.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 08/05/2017 : 17:36:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by DiSkAcH

Ovo zvuci zanimljivo, moram bacit pogled ;)

Nego Anto, jel ti sve ovo kupujes, ili posudujes iz knjiznice?


u srpskim bibliotekama nema ni srpskih stripova nešto mnogo ,kamoli stranih.

Tako da sve ovo kupujem,odnosno većinu, jer ponešto uzme i jedan moj prijatelj,pa pozajmim od njega.A ako mi se to baš svidi,nabavim i svoj primerak.



Sta hoces, u Srbiji bar ima prijatelja
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6037 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 08/05/2017 : 18:42:35  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Ajd bar tu u Ri ih ima poprilican izbor u gradskoj a i u veleucilisnoj knjiznici(ovdje su svi pic pic kao iz tiskare jer ih valjda niko ne posudjuje dok su u gradskoj satrani).
Posudio par puta, ali mi je muka ici do grada do knjiznice, i neke i kupio, npr sva 3 Fibrina Inkala sam procitao iz knjiznice i onda ih naknadno kupio.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 03/06/2017 : 10:40:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Jednog ćemo dana ovo čitati u Stripizmu 2 ili tako nečem, a dotad Miroslav Cmuk iliti Luca_Torelli na portalu GKR:


http://gkr.hr/Magazin/Prikazi/Majmun-iz-Hartlepoola-prica-o-dosljednoj-zadrtosti





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

zarmix
New Member



254 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 29/06/2017 : 23:09:03  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
Rekao sam sam sebi da neću kritizirati javno stripove koje nisam kupio i barem dva puta pročitao, barem toliko dugujemo trudu izdavača, ali "Majmun..." (kojeg sam posudio u knjižnici) me zaista zbunio kao rijetko koji Fibrin strip. Kako se uopće ovdje našao? Radi li se o tome da ja više ne mogu čitati ovakve pričice ili bi Fibra ozbiljno trebala razmisliti o svojoj izdavačkoj politici, pa i o tome da stavi neke oznake za koji je uzrast namijenjen koji strip? Ovako malo po malo nastaje kupus u njezinim bibliotekama. Ali kao što rekoh, nisam dao pare, pa zaista ne bi trebao...
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 29/06/2017 : 23:10:42  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zarmix

Rekao sam sam sebi da neću kritizirati javno stripove koje nisam kupio i barem dva puta pročitao, barem toliko dugujemo trudu izdavača, ali "Majmun..." (kojeg sam posudio u knjižnici) me zaista zbunio kao rijetko koji Fibrin strip. Kako se uopće ovdje našao? Radi li se o tome da ja više ne mogu čitati ovakve pričice ili bi Fibra ozbiljno trebala razmisliti o svojoj izdavačkoj politici, pa i o tome da stavi neke oznake za koji je uzrast namijenjen koji strip? Ovako malo po malo nastaje kupus u njezinim bibliotekama. Ali kao što rekoh, nisam dao pare, pa zaista ne bi trebao...




quote:
Originally posted by john connor
Majmun iz Hartlepoola

Navodi se da je strip inspirisan legendom sa severa Engleske, kada je francuski brod potonuo blizu engleske obale, a ujutru su stanovnici nasli nasukanog majmuna, maskotu broda, i zamenili ga za francuza, jer oni nikada ni majmune ni francuze nisu videli, ali znaju da su francuzi niski, dlakavi, smrdljivi, jedu puzeve i zabe...

Prica o nacionalizmu i rasizmu, uvek aktuelna, ovde ogoljena do srzi. Nimalo lak strip, Lupanov scenario bez greske, ali ovde se mnogo govori slikama, zato bas dolazi do izrazaja specifican Moroov stil.

Odličan strip.



100 žena, 200 sisa.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 29/06/2017 23:13:57
Go to Top of Page

zarmix
New Member



254 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 30/06/2017 : 09:35:47  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
Nisam rekao da je ovo loše, dapače, mislim da je "Majmun..." kvalitetan strip-slikovnica koji bi odgusta pročitao ili poklonio djetetu od 10-12 godina da se pouči humanosti, nauči što je to ksenofobija itd, ali da se također radi o djelu koje predstavlja nešto poput spota ili kratkog crtanog filma za iskusnog čitača.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 30/08/2017 : 17:52:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zarmix

Nisam rekao da je ovo loše, dapače, mislim da je "Majmun..." kvalitetan strip-slikovnica koji bi odgusta pročitao ili poklonio djetetu od 10-12 godina da se pouči humanosti, nauči što je to ksenofobija itd, ali da se također radi o djelu koje predstavlja nešto poput spota ili kratkog crtanog filma za iskusnog čitača.



Nije samo za djecu, ali i meni se cini da Fibra radi svojevrsni klandestini zaokret u smjeru mlađe publike (ili jednostavno drugacije publike).
Ne samo da mi to ne smeta, nego aplaudiram. Bilo bi smijesno da se tepe po jednim te istim izdanjima koja se razlikuju po...pa ja ne znam cemu, iskreno.
Ako su se prosirili u nekim drugim smjerovima, a jesu, ne vidim zasto ne i u ovome.
Uostalom ce, koliko god mi to u svojim sentimentalnim dusama ne htjeli priznati, prodaja ipak imati znacaj.
Majmun iz H. je ipak nesto posebno, po mom skromnom misljenju. Kolike su travestije slicnog tona dobile daleko vise obozavanja? Ja ih znam vise od nekoliko. U Hrvatskoj je svaki novi film manje-vise iste tematike, rurualna sredina, nerazumijevanje, tragedija, pojedinci koji vide vise od ostalih, ali ispadaju budale.
Mene podsjetilo na Gospodara muha - kad gori vatra i zapali se kolektivna mrznja, zapitas se jesi li ti taj koji ce dici glas, ili taj koji ce zaigrati oko objesenog trupla?
A ovi prigovori su mi cista filoloska pedanterija, purizam u najgorem smislu.

Edited by - Mrkva on 30/08/2017 17:53:58
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9174 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 02/09/2017 : 13:31:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Dobar. Prelijepo nacrtan strip koji dosta izravno šalje poruku. Za djecu? Vraga, odraslima ovo treba.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

ivke80
New Member



198 Posts

Member since 24/06/2017

Posted - 18/01/2018 : 17:22:41  Show Profile Show Extended Profile  Send ivke80 a Private Message  Reply with Quote
Prvo, blesava mi je pretpostavka da netko može zamijeniti majmuna za Francuza al ajde, kužim da je to potrebno da se radnja može poslije razvijati. To poslije je na trenutke briljantno, bas je odlično prikazano do kuda može ići ta histerija neuke gomile, pogodjena je vrhunski atmosfera te cijele parodije, ima i humora. Jedino šta te ocjene autora na kraju o ovom, onom, su mi višak, bolji bi mi strip bio bez toga, pusti me da sam zauzmem stav. Crtež mi je onako. Brzo sam ga pročitao.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 27/08/2021 : 13:10:30  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote



Jel ovo ekipa s teme o cijepljenju

Genijalan strip, 5/5!!!

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

prop_ovednik
Senior Member



Croatia
1237 Posts

Member since 13/01/2008

Posted - 27/08/2021 : 13:15:35  Show Profile Show Extended Profile  Send prop_ovednik a Private Message  Reply with Quote
Meni je ovo bilo super. Za 60 kuna sad na akciji čista krađa, nisam propustio.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 08/02/2022 : 20:02:01  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Majku mu pa ovi su stvarno obrijali majmunu svaku dlaku sa tela.. A nebo oslikano crvenom bojom upotpunjuje sliku da ovde nije reč o običnom suđenju, ovo je suđenje proizišlo iz samog pakla.. Ne znam da li u ovoj priči postoji makar i zrnce istine ali bilo bi komično da nije tragično do kojih sve granica može da dobaci ljudska glupost i šovinizam pa da se pojavi ta potreba među ljudima da mrze sve što dolazi spolja jer to nije "naše", slepo mrze nešto o čemu ništa ne znaju..

Dobar je Majmun iz Hartlepoola, ali ljudi nažalost prečesto ispadnu veći majmuni i od samih majmuna.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 09/02/2022 : 00:09:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
https://www.historic-uk.com/HistoryUK/HistoryofEngland/The-Hanging-of-the-Hartlepool-Monkey/

https://en.wikipedia.org/wiki/Monkey_hanger
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3428 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 09/02/2022 : 08:44:24  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Hvala na linkovima, izgleda da je prava istina crna kao i originalne bajke Andersona i Braće Grim:

So is the legend true? Did the good folk of Hartlepool REALLY hang a poor defenceless monkey? There could perhaps be a darker side to the tale – maybe they didn’t actually hang a ‘monkey’ but a small boy or ‘powder-monkey’. Small boys were employed on warships of this time to prime the canons with gunpowder and were known as ‘powder-monkeys’.

Neverovatno
Go to Top of Page

Chui
Average Member



923 Posts

Member since 13/12/2020

Posted - 11/02/2022 : 09:51:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Chui a Private Message  Reply with Quote
Majmunko je vrlo simpatičan, fora i za odrasle, a za klince svakako super navlakuša na strip.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000